DAGBLAD VOOR SGH/EDAM EM OMSTREfCEM. feuilleto Verborgen Heldenmoed. 48ste Jaargang, Donderdag 11 Juni 1925, JV». 14272 Gratis-OngevHUeiivcr/pkcring f500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of ooa f 200 hiï dood f 100 bii verlies duim; i 60 bij verlies van een wg^vlnger^Jl^ijjyerHes van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd ^>o? de N Hall Aigln Vwt htnif s van een V Waar moet men 1 Jali stemmen Buiienlaniselli Nieuws, Ststen-Cxeneraal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39 Jgy Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertontiSn: 1 5 regel» 1.75, alk» regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct p'er read Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Het is gebleken, dat niet alle kiezers weten, wat men doet moet, als men elders, dan in de plaats, waar men op de kiezerslijst staat, wil stemmen. Ziehier, hoe deze zaak geregeld is. lede kiezer of kiezeres, die op den stemdag, 1 Juli, niet op de plaats, waar hij op de kiezers lijst, voorkomt, aanwezig denkt te zijn, kan zijn verlangen te kennen geven om ergens anders te stemmen. Wat moet hij daarvoor doen Hij gaat naar de secretarie in zijn gemeente, of naar de secretarie van een willekeurige ge meente en zegt daar, dat hij 1 Juli in Amster dam of Blokzijl of Uithuizen of waar ook, wil stemmen. Hij geeft dan tevens een nauwkeurig adres op in Amsterdam, Blokzijl of Uithuizen, waar zijn oproepmgskaart moet worden bezorgd. Dit, moet li ij vóór 17 Juni d o e n. Komt hij nè 17 Juni, dan is 't te Iaat en zal hij moeten stemmen in de plaats waar hij op de kiezerslijst staat. Heelt men die kennisgeving aan een ge meente-secretarie gedaan, dan is men verder van de zaak af. Tor secretarie zorgt men wel voor de rest. Op den stemdag vindt men in de plaats, die men heeft opgegeven, zijn oproepingsbiljet, en kan daarmee gaan stemmen op den candidaat,, dien men verkiest. Door deze regeling is ieder in de gelegenheid gesteld zijn stemplicht uit te oefenen. Kon het vroeger voor zakenmensehen, han delsreizigers, enz., of voor kiezers, die sinds 1 Febr. naar een andere gemeente waren verhuisd nog wel eens lastig zijn, aan de stemming deel te nemen, omdat men moeilijk in de plaats kon zijn, waar men op de kiezerslijst voorkwam die moeilijkheid is thans geheel vervallen. Ieder Nederlandseh kiezer, kan, als hij er een klein beetje moeite voor over heeft, stemmen, waar hem dit op den stemdag het beste uitkomt, en dan natuurlijk op No 1 VAN LIJST 23. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. De inhoud van de nota, welke de Fransche regeering naar Berlijn zendt met goedkeuring van de Britsche regeering, zal binnen enkele dagen gepubliceerd worden. Daaruit zal blijken, dat Chamberlain zich strikt gehouden heeft binnen de perken van zijn instructies van het kabinet en dat hij geen concessies aan Frank rijk heeft gedaan om de eebvoudige reden, dat consessies niet, noodig waren, daar Briand op elk punt de Britsche bezwaren meer dan halver wege is tegemoet gekomen. Thans is noodig als eerstvolgende stap naar een blijvenden vrede in Europa een formeele verklaring van Duitsch- land van zijn gunstige houding ten opzichte van den Volkenbond. Het is het eenstemmige Engelsche en Fransche officieele inzicht, datde toetreding van Duitschland tot den Volkenbond de essentieele voorwaarde is niet slechts voor het Veiligheidsverdrag, maar ook voor de ge heele iegeling van de Europeesche kwestie. De Duitsche nota van 9 Februari, waarin het pactvoorstel werd medegedeeld, gééft den indruk van den ernstigen wensch van Duitsche zijde om tot een overeenkomst te komen. 7) Machteloos zonk ze in haar kussens terug Beauville riep om de kamenier en toen de ba rones weder tot bewustzijn gekomen was, ver wijderde hij zjch. Nadat zij zich hersteld had wilde zij Walter nogmaals spreken. Maar Isabel verzette zich er tegen, terwijl zij er op wees hoe laat het al was. Verzwakt en uitgeput door het opwindende gesprek, gaf zij toe en fluisterde half bij zich zelf ,,Zeg hem dat hij sterk is. Zeg hem dat hij sterk moet, zijn Toen zij weer te bed lag, scheen zij weer wat, opgelucht en sliep spoedig in. Dat troostte Isabel, maar Rachel was bevreesd dat het een teeken van de grootste afmatting was. ,,Ga naar bed, Rachel", fluisterde Isabel, „de zen nacht wil ik aan de zijde mijner moeder wa ken". Rachel bleef besluiteloos staan, maar aan den blik van haar jonge meesteres zag zij, dat deze geen tegenspraak duldde. Zij ging heen, maar niet om te gaan slapen, want ze was bang voor de gevolgen van de opwindende gebeurte- nisst n. In het slot werd allés rustig.Schreden en stemmen verstomdenoveral heerschte een diepe stilte. Plechtig galmden de klokketonen door de lucht.middernacht. De dag zoo rijk In de Lagerhuiszitting van gister legde de Britsche premier Baldwin, naar aanleiding van een Vraag van sir Robert Hamilton een verkla ring af betreffende het voorgestelde veiligheids- pact. Ik begrijp volkomen het verlangen van het Huis, zeide Baldwin, zoo spoedig mogelijk deze kwestie te bespreken. Ik heb dan ook reeds het noodige gedaan, opdat terstond na den te rugkeer van Chamberlain uit Genéve inlichtingen dienaangaande aan het Huis kunnen worden verstrekt. Voor het oogenblik verzoek ik ech ter aan het Huis geduld te hebben en tevreden te zijn met mijn verklaring, dat tot op heden nog geen veiligheidspact is onderteekend, en dat liet ook niet zal worden afgesloten zonder dat het Lagerhuis in de gelegenheid is geweest hierover diepgaande discussies te houden. Intusschen ging Baldwin voort, komt het mij met het oog op bepaalde misverstanden, welke in de openbare meening zijn ontstaan, gewenscht voor er den nadruk op te leggen dat tusschen de Fransche en Engelsche regee- ringen, na zorgvuldig onderzoek van de Duit sche voorstellen van 9 Februari aan Frankrijk, met betrekking tot bepaalde essentieele punten, die hiermede in verband staan, volle overeen stemming is bereikt. Er bestaat verder, zeide Baldwin, alle grond voor de veronderstelling, dat ook België en Italfë aan het pact zullen deelnemen. De over eenstemming der regeeringen aangaande het pact zal dsOor Frankrijk aan Duitschland wor den medegedeeld. Indien Duitschland belooft deze opvatting te kunnen deelen, zal de weg open staan voor directe en wederkeerige on derhandelingen tusschen de bij de Rijngrens betrokken geallieerde machten eenerzijds en Duitschland anderzijds, op den grondslag van gelijkgerechtigheid. De betrokken overeenkomst draagt een strikt wederkeerig karakter en is dus niet van een- zijdigen aard, zooals men misschien uit sommi ge berichten zou kunnen opmaken. De meening der Fransche en Engelsche re geering is, dat de overeenkomst zóó moet zijn, dat liet. allen onderteekenenden mogendheden do grootst mogelijke zekerheid verschaft, zoo lang zij zich aan de verdragsverplichtingen hou den. Aan den anderen kant kan geen schuldige mogendheid aanspraak op eenige bescherming tegen de gevolgen van een willekeurige breuk van haar verdragsverplichtingen uit het vei- hgheidspact afleiden. Zoodra het antwoord der Fransche legeeiing aan de regeering te Berlijn is overhandigd,zul len na bespreking met de Fransche regeering de noodige stappen worden ondernomen, om het parlement de noodige mededeelingen te doen. In antwoord op een vraag van Mac Donald zeide Baldwin, dat Chamberlain waarschijnlijk de volgende week Donderdag terug zou zijn. Het zou dus mogelijk zijn, reeds Vrijdag de debatten te beginnen. Het kan evenwel ook zijn, dat de discussies tot het begin der daarop Volgende week worden vertraagd. De Fransche minister van Builenlandsche Zaken Briand is gisternamiddag reeds per auto van Genéve vertrokken. Naar vernomen wordt, zal liet Fransche antwoord reeds heden te Parijs aan den Duitschen gezant worden ter hand ge steld. - 8 DE ARBEIDSCONFERENTIE. De Arbeidsconferentie te Genéve is gister morgen gesloten, nadat de conventie betreffende de beroepsziekten en de ongevallenconventie bij eindstemming waren aangenomen. Beide conventies zullen derhalve niet in tweede lezing behandeld worden. BELG IE. Poullet is er nog niet in geslaagd zijn kabinet samen te stellen. De portefeuilles van Nationale Verdediging en van Koloniën zijn nog steeds niet bezet. De crisis duurt dus nog voort. DE WAPENCONFERENTIE. De algemeene commissie van de conferentie in zake den handel in wapenen enz. heeft gister het protocol over liet verbod van den stikgassen en Van den bacterie-oorlog, in eindstemming met algemeene stemmen aangenomen. ENGELAND. Ministers en de pers. Baldwin heeft in het lagerhuis meegedeeld, dat de regeering besloten heeft, het beginsel te hand haven, dat ministers van de kroon zich moeten onthouden van het schrijven van artikelen in de pers, over aangelegenheden, die op de politiek betrekking hebben. nog toe zijn geen ongevallen voorgekomen. Verscheidene studenden zijn te Peking naar het ministerie van Builenlandsche 'Zaken ge trokken, waar een deputatie o.a. vroeg, dat Chineesche troepen naar Shanghai zouden wor den gezonden, ton einde de buitenlandsche concessies te bezetten. De deputatiej die niet tevreden was met het antwoord van den mi nister, vernielde de meubels, spiegels en vensters, voor zij zich terugtrok. De agitators te Shanghai trachten uitbreiding te geven aan de zeelieden- en handelsstaking. Overigens is de toestand iets verbeterd. ITALIË. De verjaardag Van de vermoording van Mat- teotti is gister zonder incidenten verloopen. Op de plaats aan de Tiber, waar Matteotti werd overvallen en waar het volk een kruis heeft ge schilderd, was een afdeeling soldaten geposteerd die iederen toegang beletten. Ook het parle mentsgebouw is afgezet. De ochtendeditie van de oppositiebladen, welke artikelen bevatten ter herdenking van Matteotti, zijn in beslag genomen, o.a. ,,de Stampa" te Turijn en de ,,'Cor- riere d el la Sera" te Milaan. DE OPSTAND IN MAROKKO. Maandag a.s. komt de Fransch-Spaansche Commissie te Madrid bijeen, met het oog de samenwerking beider landen te organiseeren, ten einde den invoer van wapenen en munitie te beletten. Malvy zal Frankrijk vertegen woordigen en generaal Jordana, een lid van het directoire, Spanje. Het eskader van Painlevé zal uit acht vlieg tuigen bestaan. Te Barcelona en Alicante hebben de tusschenlandingen plaats. aan schokkende tooneelen was voorbij. Het nachtwaken was voor Isabel niet bezwaar lijk. Sinds de ziekte barer moeder een ernstig karakter had aangenomen, zat zij 's nachts om beurten met, Rachel aan het bed van de barones. Toen uur na uur verliep, zonder dat de barones ontwaakte verwonderde Isabel zich over den rustigen slaap van de zieke, die 's nachts ge woonlijk om drinken vroeg om haar benauwd heden te verdrijven. Als het morgen werd, voelde Isabel zich sla perig en moe. Om dit gevoel te beheerschen, keerde zij zich naar het venster en bleefnaar buiten staren.Door den witten nevel braken schit terende stralen heen, roode strepen bedekten den hemel en verzamelden zich in het oosl en tot eeri lichtend purper. Peinzend gleed Isabels blik over de uitgestrek te landerijen. Zoover haar oog bereiken kon, breidden zich de goederen van het geslacht de Lisle uit. ,,Is het werkelijk zoo",mijmerde Isabel, „dat 'leze prachtige goederen, deze rijke bezittingen geregeerd worden en in de macht zijn van een eauville. Als ik 'n man was zou ik mij vrij ma ken van deze gewelddadige overhcerschin en als haron m mijn eigen gebied regeeren 1" en icht gedruisch in de kamer wekte haar uit iaai ïoomerijen, en in het volgende oogenblik stond zij aan de zijde haper moeder. De barones sliep, egde zich op haar zijde en fluisterde „Laat ons met uwe heiligen in de eeuwige go- DE STRIJD OM MEKKA. Iman Jahia van Yemen heeft in hel door hem veroverde Asir Hodeida een modern uitgerust leger van 35.000 man samengetrokken om naar Mekka op te rukken en den strijd tusschen koning Ali en den sultan der Wahabieten Ibn Saoed tot een einde te brengen. De sultan der Wahabieten heeft te Londen groote hoeveelheden oorlogsmateriaal aange kocht, welke zoo spoedig mogelijk naar Redsjahs zullen worden gezonden. ALLERLEI. Uit Berlijn. Wegens een loonconflict dreigt, in de Duitsche houtindustrie een uitsluiting. Wanneer van regeeringswege niet wordt inge grepen, zullen tegen het einde dezer week 100.000 man op straat staan. Uit Londen. De 68-jarige Labourafgevaar- digde James Wignall is gisterochtend indegang van het. Lagerhuis in elkaar gezakt, waarschijn lijk ten gevolge van de hitte. Dék avonds is hij in een ziekenhuis overleden. Uit Berlijn. Naar de avondbladen uit War schau vernemen, zijn de autoriteiten op het spoor gekomen van een spionnage-affaire, waar van de draden, teruggaan tot in de ministeries van Oorlog en Spoorwegen. Een Rus en verschei dene Polen, waaronder een ambtenaar van het ministerie van Spoorwegen, Panas, werden ge arresteerd. Uit Sofia. De krijgsraad te Kasualik heeft vijf communisten ter dood en drie andere be klaagden tot 9 jaar gevangenisstraf en veertien jaar eerverlies veroordeeld. Uit Berlijn Het Bulgaarsche ministerie van Onderwijs en Eeredienst heeft besloten, op alle Bulgaarsche scholen het onderwijs van de Duitsche taal verplichtend in te voe.en. Volgens een bericht uit Zagreb in de „Cor- riere della Sera" zijn de onderhandelingen tus schen Pasjitsj en Paul Raditsj over een coalitie tusschen de radicale en Kroatische afgevaar digden definitief mislukt. De Fr. minister van justitie heeft gister last ge geven opnieuw een vervolging in te stellen tegen ex-kapitein Sadoul, wegens verstandhouding met Frankrijk vijandige machten. Dit optreden staat in verhand met een grootere activiteit, die de regeering plotseling aan den dag begint te leg gen tegenover de communisten. DE RUMOR IN CHINA. Het Vuren houdt te Kanton aan, doch verder is de töestand onveranderd. De aanhangers van de Kwo-Ming-Tang rukken van de omlig gende districten op de stad aan en dreigen deze te omsingelen. De buitenlandsche rivierstoombooten hebben eiken nacht van het vuur te lijden, doch tot rie deelen". Een vreemde uitdrukking lag over haar gelaat, en Isabel vloog naar de aangrenzen de kamer, waar Rachel op een rustbed lag. Zij sliep niet en ijlde op den wenk van Isabel naar de legerstede van haar meesteres die daar zoo rustig neerlag. „Zii wordt wakker", fluisterde Isabel na eenige oogenblikken. Maar de barones zou op aarde niet meer ontwaken. Zonder strijd, zonder een zucht was zij ingesluimerd voor eeuwig. De schaduw des doods verduisterde haar gelaat. en de ziel der moedige Christin stond voor haren Rechter. Helle zonnestralen flikkerden over bosschen en velden. Het rumoer van het ontwakende aard- sche leven drong naar binnen. Maar Isabel hoorde niets, in haar ooren klonk die psalm „Laat ons met uwe heiligen in de eeuwige glorie deelen." IV. Diepe rouw heerschte op het kasteel dc Lisle en weinigen zijn bij hun dood zoo betreui d gewor den als de algemeen beminde barones. Menige dienaar en pachter had haar gekend toen zij als bruid het kasteel betrad, had haar in den glans van haar eerste geluk gezien. Zij herinnerden zich hoe eenigen tijd na hun huwelijk, toen de kleine Isabel een paar jaar oud was, de jonge barones weduwe werd. Zij dachten aan de zorg EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 10 Juni. A«' n de orde is de wijziging van In I Ned. Indisch Regeerings-Reglement. De heer de M uralt (V. B.) wijst op het belang der zaak, welke een kalme, zakelijke be handeling vereischt. Hij beroept zich opnieuw op een particulieren brief van den oud-gouver- ncur-gener&al v. Limburg St.'rum. Het ontwerp heeft een verre strekking. Door dc amendeering in de Tweede Kamer is het volgens spr. eerst aannemelijk geworden. Spr. betoogt waarom dit het geval is. Bezwaar heeft hjj nog tegen het gedelegeerd college in den Volksraad. Practisch zal de gouverneur-generaal echter niets meer zonder den Volksraad kunnen doen. De heer Cramer (S. D.) betoogl, dat de minister de amendementen, in de Tweede Kamer tn kommer die de barones gectrukt hadden, haar verachting van aardsche goederen, haar ge trouwheid in de beproeving, haar gehechtheid aan het oude heilige geloof. Zij wisten dat haar dood meer door den druk van angst en zorg veroorzaakt was dan door een ziekte. Een diepe ontevredenheid en oen heimelijk morren ontstond onder de dienaars en pachters tegen graaf Beauville. Isabel stoitte geen tranen over haar verlies. Zwijgend en kalm ve" lichtte zij de laatste dien sten aan he afgestorvene, kleedde het lichaam van de dierbare doode in hc-t doodshemd, vouwde de uitgeteerde handen te zamen, drukte de oo- gen dicht. Zij verlangde geen deelneming in haar lij den en voor de verschijning alleen van haar broer scheen zij terjig te schrikken. De te genwoordigheid van den graaf was meer dan zij verdragen kon, maar door zijn terughoudend heid bleef haar deze pijn bespaard. De graaf was diep bewogen door het afster ven der barones, en met schrik dacht hij aan het onderhoud van dien avond, aan zijn drift en onvoorzichtigheid, die haar dood konden ver haast hebben. Zijn hart echter werd te zeer door wereldsche invloeden beheerscht, dan dat hij besluiteloos kon blijven treuren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1