onaannemelijk had imocten verklaren of het wetsontwerp intrekken. Nu maakt het in Indië een slechten indruk. Spr. handhaaft zijn bezwa ren tegen het college van gedelegeerden. Ook de sociaal-democratische fractie zal tegen stem men. De heer de Waal Ma lef ij t (a.r.) acht een zuiver parlementaire regeeringsvorm nog in afzienbaren tijd voor Indië niet mogelijk. De heer Janssen (R.K.) betoogt dat deze herziening ligt in de lijn van de ontwikkeling van Indië en dat zij is overeenkomstig de wijzi ging der Grondwetsherziening, al maakt die wellicht een verder-voortschrijden mogelijk. Het wetsontwerp is een passende schrede op den weg van ve -standig zelfbestuur en daarom aanvaardt hij het gaarne. De heer Hendels (S. D.) bestrijdt den heer de Muralt. Gedeeltelijk was die rede een verkiezings rede en ging ze buiten het ontwerp om. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Binnenland. dat zij vóór genoemden datum onherroepelijk zijn. De beslissingen zullen dan zoo vroeg moge lijk in Juli dienen plaats te hebben. In afwachting van een hieromtrent te wachten Koninklijke beslissing heb ik de eer uw mede werking in te roepen, om de bedoelde beslissin gen zooveel mogelijk te bespoedigen. De wijziging van den drankwet. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Drankwet, constateerden enkele leden met leedwezen, dat het tweeledig doel, dat het oorspronkelijk ontwerp nastreefde, niet meer zal worden bereikt. Eenige andere leden verklaarden, dat zij, zij het ook zonder veel geestdrift, hun stem aan het ontwerp zouden geven, juist omdat het thans beperkt blijft tot maatregelen betreffende logementsvergunningen Er werd op aangedrongen, dat zoodra het rapport der staatscommissie-Van der Lande zal zijn verschenen, de Regeering zoo spoedig mo gelijk een algeheele herziening van de drankwet ter hand zal nemen. Fransch op de lagere school Aan het voorloopig verslag over het wets voorstel van mej. Westerman, tot wijziging van art. 3 de Lager-onderwijswet 1920, wordt het volgende ontleend Tegen dit voorstel werden bij het onderzoek in de afdeelingen door zeer velen leden min of meer overwegende bezwaren te berde gebracht. In de eerste plaats verklaarden die leden zich daarmede geenszins te kunnen vceenigen, die p*'incipieel het toelaten van een vreemde taal als leervak op de lagere school afkeurden. Andere leden namen een minder star stand punt in. Zij zouden niet ongeneigd zijn op het eenmaal genomen besluit tot afschaffing van het Franself a ls leervak op de lagei'e school terug te komen, zoo dit inde-daad gewenscht mocht blijken. Volgens hen kan de tijd daa-toe echte- nog volst-ekt niet zijn aangebroken, daa* hetnog niet mogelijk is, zich een behoorlijk oordeel te vormen aangaande de werking dier afschaffing. Vele leden gevoelden weliswaar de grootste sympathie voor het denkbeeld, dat mejuffrouw Westerman in haar initiatief-voorstel waarschijn lijk heett willen belichamen t.w. de wederin voering van het F-ansch op de lage-e school maar zii meenden toch, dat het voorstel, zooals het daar ligt, en dat door de eerste Kamer niet kan worden geamendeerd, bezwaarlijk zal kun nen worden aangevoerd. Deze leden achtten de invoering van het on derwijs in de beginselen der Fransche taal in de 5de en 6de klasse der lagere "cho'en, viter-t ge wenscht, doch uit den aard der zaak a|!een voor die 'eer'ingen, wier ouders zu'ks zouden wenschen en in het bijzonder voo- die 'eer'ingen, wier ouders voornemens zijn hun kinderen een verdere opleiding te 'aten genieten op een hooge>e bur- ge-schoo', een gymnasium, een lyceum of een u.l.o.-kopschool. De Huurwetten. B. en W. van Utrecht hebben op een desbe treffende vraag van het Raadslid Fryda (Midden standsunie) medegedeeld, dat zij de regeering hebben geadviseerd voor de gemeente Utrecht de Huurwetten buiten werking te stellen voor woningen van een huishuur boven 7 k 8 gulden per week, doch voor die beneden dat bedrag te handhaven. Bezoek van vreemde oorlogsschepen. Van 1923 dezer zal de Duitsche kruiser Amazone te Rotterdam verblijven en van 1118 dezer te Amsterdam de Fransche politie-kruiser Quentin Roosevelt. Steenkolenlaag aangeboord. Op 960 meter diepte is te Lichtenvoorde een steenkolenlaag van een meter dikte aangeboord. Vervroeging van de loting voor de militie. De minister van oorlog heeft aan de Gedepu teerde Staten der provincies het volgende ge schreven Teneinde de personen, die jaarlijks tot gewoon dienstplichtige worden bestemd, eerder dan de laatste jaren geschiedde, in kennis te kunnen stellen van den tijd van inlijving, het korps en het garnizoen, voor ieder hunner vastgesteld, en om zoo mogelijk tevens eenige verruiming te krijgen van den voor het indeelingswerk beschikbaren tijd, is het plan gevormd, maat regelen te nemen om te komen tot vervroeging van de loting. Tot deze maatregelen behoort o.a. de bij het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet voorgestelde vereenvoudiging van de werkzaamheden, verbonden aan de be handeling van de aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst. Deze vereenvoudiging zal het, naar ik verwacht, mogelijk maken, het opmaken van de vereischte stukken en het beslissen op de aanvragen zooveel te vervroegen, dat de uitspraken in het algemeen vóór 1 Juli onherroepelijk kunnen zyn, en de loting in Juli zal kunnen plaats hebben. Zoolang bedoelde wetswijziging niet tot stand is gekomen, is een zoodanige vervroeging niet bereikbaar. Niettemin heb ik, im het belang der zaak, doen onderzoeken, of het niet mogelijk zou zijn, reeds nu te komen tot vervroeging van de loting met een maand. De uitslag van dit onderzoek heeft mij de overtuiging geschonken, dat deze mogelijkheid inderdaad bestaat. Het zal dan echter noödig zijn, dat de beslissingen op de aanvrage^ om vrijstelling, welke volgens art. 44 van het'DienstplichtbesIuit vóór 1 Au gustus moeten geschieden, zoo tijdig genomen en aan de burgemeesters medegedeeld en door dezen ter algemeene kennis worden gebracht, R. K. Werkliedenverbond in Nederland. Op Maandag 8 dezer vergaderde het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond. Op nieuw werden besproken de moeilijkheden, die door de besturen der werkloozenkassen (vakbonden) worden ondervonden door het dictatorisch op treden van den „dienst" der werkloosheid. Het bestuur hechtte zijne goedkeuring aan de door het D. B. reeds genomen maatregelen en besloot na de verkiezingen stappen te doen bij de R.K. Kamerfractie om te verkrijgen, dat de wette lijke regeling der werkloosheidsverzekering ge plaatst zal worden op 't program van een even- tueele rechtsche regeering. Besloten werd in studie te nemen de onlangs door den hoogen raad van arbeid uitgebrachte adviezen omtrent de reorganisatie van den raad zelf en omtrent het voornemen tot aanpassing van den arbeidswet aan de onderwijswetten, zulks in afwachting van stappen, diec ter zake bij de eventueele nieuwe regeering zullen worden gedaan. Het bestuur hechtte zijn goedkeuring aan het voornemen om in October een gesloten retraite te organiseeren voor hoofdbestuurders. Besloten werd de denkbeelden van het bestuur gen opzichte van den in de R.K. Staatspartij te stichten partijraad te formuleeren en deze na behandeling door de verbondsvergadering te zenden aan de commissie-Kooien. Vastgesteld werd een concept-artikel voorhet huishoudelijk reglement inzake oplossing van belangrijke geschillen in de R.K. Arbeidersbe weging. Het bestuur hechtte, behoudens enkele kleine wijzigingen en aanvullingen, zijne goed- keruring aan het door een commissie ontworpen reglement voor het weerstandsfonds en reserve- weerstandsfonds. Vastgesteld werden de punten, die door het bestuur zullen worden geplaatst op de agenda's voor de op 22 Juli a.s. te houden vakbondsver gadering en voor de op 22 Juli a.s. te houden ver- bondsvergadering. In laatstgenoemde vergadering zal o.m. aan de orde worden gesteld eene be spreking van welvaartspolitiek (werkv erruiming enz) terwijl voorstellen omtrent de verbonds- contributie op de agenda's eveneens een belang rijke plaats zullen innemen. Geheel in de lijn van hetgeen vroeger reeds door federatie en vakbureau op dit gebied werd gedaan, zal in studie worden genomen het vraagstuk om met dezelfde offers, welke de be weging zich getroost voor de verzekering der ge- salariëerden, een zoo hoog mogelijk nuttig effect te bereiken. Stads- m Gewesteip Nieuws» Lustrumviering R.K.S.V. Excelsior. Zondag a.s. vindt de officieele viering plaats van het le lustnim dm zwaRwittcn. Van 1 tot 2 uur houdt het bestuur der feest vierende vereeniging receptie in het gebouw van den R. K. Kring (R. K. Leeszaal) Lange Hrven 92 waarop ongetwijfeld vele plaatselijke sport- vereenigingen en particulieren bliik van hun sympathie zullrn geven. Om half drie vangt een Voetbalwedstrijd aan tusschen Excelsior 1 en H.-.D.V.S. wam voor een fraaie zilveren lauwerkrans is uitgeloofd. Onder de rust zullen de Excelsiorspelers worden ge huldigd met het behaalde kampioenschap. Tij dens den wedstrijd zal het muziekgezelschap ,,St. Ambrosius" zich doen hooren. s Avonds vindt een feestavond plaats in de groote zaal van den R.K. Volksbond met mede werking van het bekende cabaretgezelschap „The Count V lüarn Follies uit Den Haag, welke de vorige maal zoo n enorm succes hadden en thans met een geheel nieuw programma zullen optreden Zaterdag a.s. van 46 uur is er gelegenheid voor het bespreken der plaatsen in den R.K. Volksbond. levens zijn bii deze gelegenheid nog enkele introductiekaarten verkrijgnaar. Op «en dag van den fèestav ond zijn geen in troductiekaarten meer verkrijgbaar, men gelieve dus tijdig aan te vragen om teleurstelling te voorkomen. Zaterdag a.s. om 4 uur vindt nog een wedstrijd plaats tusschen een turneFtal en de Excelsior- veteranen. Extra trein naar Weenen en Boedapest. Het comité, dat zich te Alkmaar gevormd heeft met het doel, Katholieke Hollandsche pleegouders van Oostenrijksche of (en) Hongaar- sche kinderen in de gelegenheid te stellen per extra trein op goedkoope wijze een "eis te maken naar Weenen or (en) Boedapest, ten einde daar een bezoek te b-engen aan de familie der ve„_ Vrees geen examen want er is een Middel dat u geheel bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwijl uw Geest Helder blijft. Mijnliardt's Zenuwtablelten wetenschappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen u van uw Zenuwachtigheid. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2070 8 pleegde kinderen, deelt ons mede, dat er blij kens het reeds ontvangen groote aantal opgaven tot deelneming allerwegen in Nederland voor deze reis een groote belangstelling bestaat. Algemeen juicht men het toe, dat ook aan R.K. pleegouders'thans deze gelegenheid ge boden gaat worden. Nogmaals moet het comiLé er echter op aandringen, dat gegadigden zich alsnog zoo spoedig mogelijk aanmelden cenerzijds toch moet het comité spoedig kunnen beoordeelen, of het aantal deelnemers groot genoeg is om een extra trein mogelijk te maken, anderzijds loopt men gevaar door te late opgave niet meer in aanmerking te kunnen komen, wanneer alle plaatsen misschien spoedig bezet zijn. De vele brieven, om inlichtingen enz. welke het comité ontving, zullen successievelijk zoo spoedig mogelijk beantwoord worden voor loopig ontvangt men een bericht van ontvangst der opgave. Thans zij in 't algemeen alreeds medegedeeld, dat de reis eventueel in ieder geval niet voor einde Juli zal plaats hebben. Ten gerieve der lezers volgen hieronder de namen en adressen der Comitéleder te Alkmaar. A. G. Bos, Oude Gracht Nr. 138. Pater J. Knippenburg O.P. Pastorie Breed- straat. Gaarne zal het comité zien dat zich in andere steden sub-comilé's vo' men met het doei, in eigen omgeving mede te werken tot het welslagen van bet groote plan. Te-water-lating. Dinsdag j.l. des avonds 7 uur precies werd van een der hellingen der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" te water gelaten het s.s. „Caribou". Dit stoomschip, hetwelk is gebouwd voor rekening van het Newfoundland Gouverne ment voor het vervoer van Mail Passagiers tusschen Newfoundland en Canada, heeft een lengte van 167 voet tusschen loodlijnen, 41 voet breedte over spanten, 25 voet 6 duim holte tot opperdek, en een draagvermogen van 1300 ton bij .een gemiddelden diepgang op zee van 17 voet 6 duim. Het schip heeft accomodatie voor 250 eerste en tweede passagiers. Aangezien het schip dienst zal moeten doen in een vaarwater, waar het ijsbreken gedurende een groot gedeelte van het jaar noodig zal zijn, is de huid buitengewoon sterk geconstrueerd, de spantafstand in de voorpiek bedraagt 14 duim en verder door het geheel schip 18 en 20 duim. De huidplaten zijn over een aanmerkelijkelengte vanaf den voorsteven verdubbeld en vormen met de zware huidplaten meer naar achteren een rond het geheele schip gaande ijsgordel van ongeveer 7 voet breed. Het schip heeft drie volle stalen dekken, eliptischen achtersteven, sterk oploo- enden gietstalen Voorsteven van zeer zware con structie en twee masten met 5 stalen laadboo- men voor een vlugge behandeling der lading. De eerste klasse passagiers-verblijven bevin den zich op het tweede dek en in een groot dek huis op het opperdek, alles midscheeps, en zijn ingedeeld in twee, drie en vierpersoons hutten, welke geheel volgens de laatste eischen Voor dit soort schepen zijn ingericht. De groote conversatiezaal en dames salon bevinden zich in het vooreinde van het opper dekhuis, de eerste klasse eetsalon bevindt zich daar onmiddellijk achter, terwijl de entree en rooksalon zijn ondergebracht in een dekhuis op het promenade en sloependek, in dit dekhuis- bevinden zich tevens de verblijven Voor den ge- gezagvoerder en een luxe hut. De beschieting van het entree en eetsalon is van gepolitoerd teakhout, in de rooksalon van gepolitoerd mahonie en in de conversatiezaal en dames salon van gepolitoerd eiken. Al deze betimmering wordt geheel door de werf zelf uitgevoerd. De verblijven voor de tweede klasse passa giers bevinden zich achter op het tweede dek en in een dekhuis op het opperdek. Het schip en de machines zijn gebouwd onder Lloyds speciaal toezicht en volgens de hoogste klasse. Voor deze te water lating was buitengewoon veel belangstelling. Het Gouvernement Van New Foundland was vertegenwoordigd door de Ho nourable J. R, Bennett, Colonial Secretary, terwijl o.m. nog aanwezig waren de heeren gede legeerde Commissarissen en Commissarissen der Scheepsbouw Maatschappij Nieuwe Waterweg, verschillende heeren wethouders en meerdere officieele personen van de gemeente Schiedam, de zaakgelastigde van Turkije, de meeste ge- noodigden vergezeld van hunne dames. Nadat het gezelschap een bezoek had gebracht aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en het Tuindorp Heyplaat had punctueel 7 uur de doopplechtigheid plaats, welke, verricht door Miss Marguerite Bennett, dochter van de Colo nial Secretary of State, naar aller wensch verliep. Nadat de gasten zich op het directie kantoor vereenigd hadden, werden zij door den heer J. M. Taylor, directeur Van de „Nieuwe Waterweg" verwelkomd, die, na de gebruikelijke speeches, speciaal naar voren bracht het groote vertrou wen van het Gouvernement van New Foundland in den Hollandschen Scheepsbouw gesteld. De heer Bennett, Secretary of State, de heer Gordon, High Commissioner en Captain Steven son prezen om strijd de goede afwerking, en ga ven hunne groote waardeering te kennen voor de omstandigheid, dat de „Nieuwe Waterweg" in staat is geweest zulk een gecompliceerd schip in nauwelijks maand te bouwen. Hedenmorgen is in liet zwem- school van de schuine glooiing afgegleden W. Krowinkel, wonende Kortlandstraat, waardoor hij een dijbeen brak. Dr. v.d. Broek verleende de eerste hulp. In het woonwagenkamp aan den Vlaardingerdijk, ontstond gisteravond tusschen de bewoners een ruzie, die zoo hoog liep, dat een zekere vrouw P. een bijl greep en een andere vrouw daarmee óp het hoofd sloeg. De getroffene die een bloedende hoofdwond bekwam, bleef be wusteloos liggen en geneeskundige hulp moest voor haar worden ingeroepen. De politie arresteerde weldra de daderes na 't verhoor, waarin zij bekende, is ze echter weer op vrije voeten gesteld. Procesverbaal is tegen haar opgemaakt. B ij het. dezer dagen gelinude n examen v.d. vereeniging van leeraren, slaagde onze stadgenoot de heer A. v. Slobbe, leerling van den heer Koppenhagen, voor boekhouden. Te Leiden slaagde gister voor het candidaatsexamc n rechten de heer A. Berkel, van hier. tiemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermorgen heeft bij het lasschen met behulp van een zuurstofapparaat waarop 300 atmosfeer druk stond een ontplof fing plaats gehad aan de ijsfabriek Noordpool te IJmuiden. Tot ver in den omtrek werd een geweldige slag gehoord. Drie werklieden zijn licht gewond. De materieele schade is groot. Gistermorgen is te Leiden de 19-jarige schippersknecht S. LI. bij de Schrijversbrug bij het uitwerpen van een tros met den rechtervoet in een lus van dien tros gekomen. De voet werd hem geheel afgeskneld. Hij is naar het Elisa- betli-gasthuis vervoerd. Te Noordwijk is gister een 4^2 jarig doch tertje van een aldaar met zijn schip liggenden schipper verdronken. Branden. Te Oldeboorn is gister de boer derij van T. Mulder afgebrand. De oorzaak van de brand was het vuurtjespelen door twee vier jarige jongetjes. Gistermorgen zijn te Stootshorn (Gron.( huis en werkplaats van den fietshandelaar Dijkgat geheel afgebrand. De kersenoogst. De vruchtzetting dei- kersen is over het algemeen niet medegevallen en de stand der vroege kersen is nogal uiteen loopend, naast goede boomgaarden komen an dere voor met slechts een half gewas. De vroege kersen beloven over het algemeen meer dan de late. Twee noodlandingen b ij Schip hol. Men meldt aan het Haagsche Anela-kan- I oo Het K. L. M. verkeersvliegtuig H.-NABN, type Fokker F III, bestuurder^de Vos, heeft gistermiddag op weg van Amsterdam naarBre- men en Hamburg, kort na zijn vertrek een lan ding moeten maken in de Haarlemmermeer, ten" gevolge van het onklaar raken van den motor. Bij deze landing is het toestel op het laat ste gedeelte van zijn uitloop in een sloot ge raakt en daarbij licht beschadigd. Van de 4 passagiers zijn kort daarop twee met een an der toestel de- K.L.M. naar Hembrug vertrok ken, terwijl de beide anderen, waarvan er een zijn bovenarm had gekwetst, te laat voor het tweede toestel kwamen, en hun reis per trein moesten doen. Ongeveer terzelfder tijd moest een Dornier- vliegtuig van de Deutscher Arro Lloyd met 5 passagiers op weg van Amsterdam naar Berlijn eveneens in de Haarlemmermeer landen, ook tengevolge van een motorstoring. Het toestel bleef onbeschadigd en de reizigirs liepen geen letsel op. Wandaad. Te Souburg is gistermiddag liet bijna 8-jarig dochtertje van den werkman Land meter aan het Steenenpad, een voetpad naar het gehucht Abeele loopende, door een man in een weide met hoog gras gelokt onder voorgeven dat daar eieren lagen. Aan het einde van de weide heeft de man het kind aangerand en daarna met een groot mes nog vrij ernstig aan den hals ver wond. Het kind kon, hoewel hevig bloedend, liet ouderlijk huis bereiken waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Heden is het kind naar het ziekenhuis te Vlissingen vervoerd. De politie vond in de weide in een grooten plas bloed het mes. Hedenmorgen is als verdacht van die wandaad aangehouden te Vlissingen de 40-jarige werk man de R. Het feit dat hij in het kanaal zijn broek stond uit te wasschen, was voor de politie aan leiding hem te arresteeren. Inbraak. Te Stompwijk is ingebroken in de 'woning van den timmerman-aannemer H. J. v.d. LI. De inbreker heeft kans gezien een geld kistje, waarin ongeveer 200 aan bankpapier, enkele gouden sieraden en eenige spaarbankjes mede te nemen. Te Leiden heeft hij de bedragen op de spaar bankjes opgevraag en uitbetaald gekregen. De politie te Rotterdam is er in geslaagd den inbreker in zijn ouderlijke woning aldaar op te sporen. Hij is een gewezen knecht van den heer Van der H. Gebleken is dat hij zich nog aaneen andere inbraak heeft schuldig gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2