gezant in Den, Haag voorgedragen den ingenieur Paul Bareatsjek Jacquier, chef van de af deeling cijfer-telegrammen van het departement van buitenlandsche zaken te Praag. Tentoonstelling. Zaterdagmiddag is de Grotius-tentoonstelling in de receptiezalen der gemeente 's-Gravenhage officieel geopend. Ontslagen. Mede tengevolge van de groote voorraden in de Belgische kolenmijnen (te Hasselt en om geving) zijn alle Nederlandsche mijnwerkers ontslagen. Bescherming. De heer Fleskens, I'd van de Tweede Kamer, heeft aan den min'ster van birtenlandsche zaken de volgende vragen gesteld Is het den nvmster bekend, dat, zoowel ;n Du tschland als in de Zuid-Afrikaansche Unie, wetsontwerpen tot wijziging van het tarief van invoerrechten zijn ingediend Is de minister van oordeel, dat beide ont werpen een sterke protectionistische strekking hebben en dat gevreesd moet worden, dat, wanneer deze ontwerpen eenmaal tot wet zijn verheven, de Nederlandsche exportbelangen zeer zullen worden geschaad Mocht de minister deze vragen bevestigend beantwoorden, kan Zijn Excellentie dan medc- deelen, welke stappen door de Nederlandsclu regeering zijn of zuilen worden gedaan om de Nederlandsche belangen te behartigen Grotius-medaille. Het hoofdbestuur van de Vereeniging vooi Volkenbond en Vrede heeft uitvoering gegeven aan het, in den boezem der vereeniging opgeko men denkbeeld, in het jaar, dat Grotius' verdien sten op het gebied van het volkenrecht in bin nen- en buitenland worden herdacht, over te gaan tot de instelling van een. Grotius-medaille, die jaarlijks zal worden toegekend aan personen of lichamen in binnen- of buitenland, die zich, hetzij op het gebied van het volkenrecht, hetzij op dal van den Volkenbond, hetzij op dat van de vredesbeweging buitengewoon verdienstelijk heb ben gemaakt. De Grotius-medaille zal jaarlijks door het hoofdbestuur- der bovengenoemde vereeniging worden aangeboden in ten hoogste twee gouden en acht b-onzen medailles. De bedoeling zit voor, de toekenning van deze medailles jaarlijks te laten plaats hebben op 18 Mei, den dag van bijeenkomst van de eerste vredesconferentie. De a'cht, dit jaar ter beschikking van het hoofdbestuur staande bronzen medailles heeft het hoofdbestuur aangeboden aan de heeren Adatci (Japan), Gustave Ador (Zwitserland), Earl of Balfour (Engeland), generaal üawes (Amerika), graaf Appony' (Hongarije), mr. B. J. P. Loder (Nederland), prof, Pobt;s (Gr;eken- land) en prof. Schüeking (Dmtschiand). Jubilea. In September van dit jaar zullen twee jubilea worden gevierd, welke verdienen, door lederen Nederlander te worden opgemerkt. Dan toch zal worden herdacht het 50-jarig bestaan van het Noord-Holiandsche Witte Kruis en het 25-jarig bestaan van het Groene Kruis. Derde Nederlandsche Katholiekendag. 4, 5, 6 Augustus. Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, Internuntius, heeft welwillend het eerelidmaatschap van den 3en Katholiekendag aanvaard. Z.Exc. zal, evenals hei, geheele Nederlandsche Episcopaat, bij de Vergaderingen aanwezig zijn, isSaési- en txewedieigk IKieaw», HET LUSTRUMFEEST VAN „EXCELSIOR". De leeks van feestelijkheden gedurende een drietal weken opgewekt gevierd, ter eere vanonz# mooie Roomsche Sportvereeniging „Excelsior", bij haar 5-jaiig bestaan, is gister in de kerk,ver- eenigingszaal en sportveld, besloten op een waar dige, hier kiachtige en daar vroolijke wijze, maar altijd zoo dat men terstond besefte niet tegenover iets vormelijksch automatisch te staan,doch met het bezielende leven zelf te doen te lieoben. Woo ivcds te voren spontaan aan alle kanten uitgemuXeii de sympalhie voor „Excelsior's" daden en pogen, de huldiging van gister deed op nog overtuigender manier kond, hoe geheel Roomsch Schiedam, ja zelfs andersdenkenden, het bestaansrecht van „zwartwit" niet alleen erkennen, uk. ar ook doordrongen zijn van de noodzakelijkheid en het nut daarvan. „Excelsior heeft in de afgeloopen vijf jaar haar plaats onder de zon veroverd en het ge wonnen terrein zoo bewerkt, dat de aandacht op haar gevestigd, de belangstelling gaande ge maakt en de verwachting hoopvol is. Wat in het korte tijdsbestek tot stand werd gebracht is wonderbaarlijk. Naast den dank daarvoor aan Hem, die allen wasdom geeft, dient ook onze erkentelijkheid uit te gaan naar de moedige pio niers, die hun beste krachten hebben gegeven, belangloos, uit liefde voor de goede Roomscln' zaak en haar verheven beginselen. Dat de datunr van gister de eerste dag mag geweest zijn van een nog luisterrijker tijdvak Voor de werkers zou dit de meest waardevolle belooning zijn, en na de vele zegegalmen de juiste weerklank. Gelijk christenen betaamt zijn de leden van „Excelsior" den dag met God begonnen. Half acht was in de Frankelandsohe kerk de H. Mis voor de vereeniging waarao algemee ne H. Communie der leden. Na de H. Mis is in den Volksbondeen gemeen schappelijke maaltijd gehouden waar het ge animeerd toeging, menig vriendelijk en bemoedi gend woord gesproken werd en ook de voorzitter, de heer Bertus Leenderts, de eer kreeg die hem toekwam. De recepti e. 's Middags één uur werd in het gebouw van den R.K. Kring de receptie gehouden, die over weldigend druk bezocht is geweest. De beide zalen groeiden langzamerhand dicht, door de opstuwende belangstellenden die langs, de eere-wachten van heeren- en damesleden marcheerden naar de groene tafel, waar het vol tallige bestuur zetelde met zijn ijverigen geeste lijk-adviseur, pater v.d. Burg. Tafel en schoor steenmantel vulden zich van lieverlee met 'n schat van bloemstukken en ruikers, in „geuren en kleuren" vertolkend de gunstige gezindheid van Velen o.m. waren er bij van den R.K. Vrou wenbond, R. K. Volksbond, de Hanze, R.K. Kring en vele bevriende sportvereenigingen. Een der eersten die zijn felicitatie afstak was de heer Krabbendam, namens de Athletiek- en voetbalclub „Schiedam". Ronduit verklaarde deze, dat hij verwonderd was, wat „Excelsior" in 5 jaar bereikt had de vereeniging kon trotsch zijn op zoo'n bestuur en op zoo'n adviseur, waar onder dit gebeurd was. Van harte hoopte hij dat „Excelsior" bij haar tweede lustrum nog eens zoo groot zou zijn, bij welken prachtigen wensch de heer Krabbendam een even prachtig bloem stuk voegde. Voorz. Leenderts, dankte voor deze hulde, die hij van een neutrale vereeniging niet had verwacht en die de samenwerking in de toekomst waar dit mogelijk is, wel ten goede zal komen. Nadat de pers in 't algemeen en ons blad in t bijzonder een pluim op den hoed gestoken was, trad het eere-comité naar voren om bij monde van wethouder van Velzen, den voorzit ter, den lof te uiten, die „Excelsior" toekwam. Daar de eere-voorzitter, de burgemeester, verhinderd was had men, zoo deelde weth. van Velzen mede, hem deze opdracht gegeven, welke taak hij van harte gaarne aanvaard had, wijl hij om vele redenen de sport een warm hart toe draagt. Drie daarvan, de voornaamste z.i., vervolgde spr., wil ik aangeven. Ten eerste hebben onze voorvaderen te weinig rekening gehouden in de opvoeding met. het li chamelijke element. Het „men ssana in corpore sano" werd vaak vergeten. Eenzijdig zorgde men voor de wetenschappelijke ontwikkeling en verwaarloosde de corporeele, met het gevolg dat het effect van de opvoeding gedeeltelijk mislukte. De sport kan hierin verbetering brengen. Ten tweede zal de sport, indien ze goed be oefend wordt, van moreele beteekenis zijn, om dat ze door zelfbelieersching bij overwinning of irederlaag, veredelend op ieders aard inwerkt. Ten defde mag niet uit 't oog worden Verloren de sociale beteekenis der sport, omdat zij een verbroederlijkenden omgang teweeg brengt, die1 langs andere wegen lastiger te bereiken is. Jammer is het echter, zei spr., dat velen sport- menschen vergeten dat er grenzen zijn. Dit brengt schadelijke overdrijving voort en leidt tot con flicten met religieuse plichten en maatschappelij ke positie. Ik geloof, zei spr., dat het een goede gedachte is geweest om „Excelsior" op te richten, daar zij de begrenzing heeft Voorgestaan en gebracht die noodig is, De feiten hebben aangetoond dat gij toch een eerste plaats in Schiedam Verworven hebt, vandaar dat ik U aanbiedt een bloemen mand-als symbool onzer genegenheid. (Applaus). De afgeloopen weg besloot spr. legt plichten op, daarom is onze wensch dat Excelsior, haar ver leden en naam getrouw, haar opwaartsche beweging zal voortzetten. (Applaus). Voorzitter Leenderts dankte, getroffen door de sympathie die uit het kostelijke geschenk en vooral uit de waardige woorden opklonk, wet houder van Velzen en hen uit wiens naam hij sprak en hij hoopte dat het comité wanneer er ooit een beroep op hem gedaan zou worden, dit niet tevergeefs zou laten gebeuren. De welsprekendheid van den kranigen voor zitter werd gistermiddag wel op een zware proef gesteld, die zij echter schitterend doorstond want op de tallooze heil- en gelukwenschen, die nog volgden, had hij altijd een keurig en pittig woordje klaar, niets te vael, niets te weinig. Van de welgezindheid voor „Excelsior" daag de een wolk getuigen op. Wij zagen o.m. de revue passeeren deputatie's van: Het dagelijksch bestuur van denR.K. Voet balbond, den Dioc. Haarlenrschen Voetbalbond; Oud-Vitesse R. K. Kring, Ned. R. K. Volksbond ..Geler IVdam „Graaf Willem II" den Haag e Hanze, R. K. Vrouwenbond, Dioc. Haarl. Gym Bond; „Adelaars" R'dam „V. G. M." I crerc. t. Josefsgezellen) Scheidsrechters comb.; Vroohjke Poedelaars (Kegelclub) V.V.„De duiven enz. Allen roemden om strijd het bestuur, de leden en de vereeniging en velen overhandigden fleu rige bloemen. Tenslotte sprak, namens de leeraren, de heer Simons zijn felicitatie uit, vlocht er een brokje geschiedenis door en eenige behartigenswaardige wenken voor de noodige samenwerking tusschen allen een en ande. vol sympathie en vriendschap Namens Excelsior dankte de lieer Leenderts den laatsten spreker voor hetgeen hij gedaan had ten dienste der club en hoopte dat Excelsior nog vele jaren van de technische kundigheid van den heer Simons en de andere leeraren mocht profiteeren. De weinige minuten dat er niet gesproken werd iiet het Black and White-strijkje zich hooren, terwijl de recipianten,die er lust in hadden, in de billardkamer de vele en fraaie uitgeloofde prijzen Stukgeloopen Voeten verzacht en geneest men met PUROL. 2118 bewonderen konden. Toen de receptie geëindigd was, werd het al weer tijd om naar den voetbalwedstrijd te gaan. De voetbalwedstrij d. Hermes-D.V.S. komt met een combinatie van het le en 2e elftal in het veld terwijl Excelsior een invaller telt. Aanvankelijk gaat het spel gelijk opwaarbij blijkt dat de vrij sterke wind veel afbraan aan het spel doet. Een goed schot stopt de H.-.DrV.S. keeper heel goed. Door den wind gesteund is Excelsior meest aanvallend doch de ballenworden steeds tever naar voren geplaatst. Rust 00. Na de rust komt meestijds H.-.D.V.S. aan liet woord en vrij spoedig hebben zij succes Niet lang genieten zij van hun voorsprong want Leen derts ziet kans gelijk temaken. Na eenigenstrijd gelukt het H.-.D.V.S. voor de tweede maal te scoren hoewel deze val ons houdbaar leek. Hard wordt er nog gezwoegd doch gedoelpunt, wordt er niet meer, zoodat H.-.D.V.S. de fraaie zilveren lauwerkrans wint welke door voorzitter Leenderts na afloop werd uitgereikt. Tijdens den rust werd na een hartelijke toe spraak door den voorzitter, aanvoerder Kemenade namens de vereeniging een krans overgereikt. Ambrosius zorgde voor pittige afwisseling de publieke belangstelling was voor Excelsior zeer goed te noemen en het ging er echt gezellig tölf Feestavond. Voor dat het feestprogram in den Volksbond aangesneden wercf, hadden de wakkere Excelsior- dames en heeren zich vereenigd in de Frankeland sohe kerk om de sluiting van het glanzende tri duüm devoot hij te wonen. Ook nu maakten de welsprekende en ernstige woorden van kap. Beune, die op zoo'n eminente wijze het triduum geleid heeft, een diepenindruk op allen en zullen daarom hun goede uitwerking in de toekomst hebben. Geestelijk gesterkt door het hijwonen dezer kerkelijke plechtigheid wachtte nu de jubileeren- de vereenigingsleden het hoogtepunt van de we reldlijke festiviteiten de feestavond. In de groote zaal van het bondsgebouw pronkte nu de bloemenhulde langs en op het podium, de nieuwe banier stond schitterend open, het Ex- celsior-strijkje liet zich lustig hooren en een ge zellig gegons van opgetogen menschen was de echo van de blijde verwachting. Weldra kwam hét eere-comité binnen met den burgemeester aan 't hoofd en hield de heer Leen derts de openingsrede. Dank bracht hij aan allen die meegewerkt hebben aan de luisterrijk geworden lustrumvie ring, inzonder aan het eere-comité en ook aan de lustrum-commissie, waarvan de heer Dries de motor was geweest. Allen heette spr. vervolgens welkom, wenschte ieder een gezelligen avond toe en gaf vervolgens het woord aan kap. Looyaards, wiens optreden al een storm van applaus ontketende. De vooral bij de sportmenschen zoo populaire kapelaan, die bij Excelsior's wieg gestaan heeft, sloeg den geestdrift nog meer los, toen hij klin kend en kernachtig het succes van Excelsior besprak en haar nut bepleitte. „Excelsior heeft bewezen dat onder den goeden stand in Roomsch verband een sportver eeniging kan bestaan. Dat dit geconstateerd kan worden is te danken aan menschen van goeden wil, aan jongelui die Roomsch voelden en wiens ijver aanstekelijk werkte. De Roomsche jongelui, zei spr., verkeeren onder verschrikxelijke gevaren. De sport in 't algemeen was en is de oorzaak van geloofsverzwakking en minder Roomsch zijn; daarom zijn zij die in een Roomsche ver eeniging anderen voor ondergang bewaren niet minder dan Apostelen te noemen. Ik wensch, besloot spr.Excelsior en haar wak keren voorzitter gelijk en met hen geheel Schie dam (applaus). Nu was het de beurt aan de Follies. Het gor- 'jn ging op en een van de artistieke en sprekende decors, zagen wij weer voor ons. Zooals gewoonlijk waren de dames zoek, maar na een geheime tooverformule daalde de maan uit den hemel, opende zich, de drie pierrettes wipten op de planken en werden zoowel door de verweesde Follies als door het verraste publiek enthousiast ontvangen. De hollies waren glorieus op dreef gisteravond, at deze amateurs hebben weten te bereiken is de moeite waard en kan de critiek door staan. Eenzijdigheid is hun vreemd. Zij kunnen met een ernstigen snuit de geheele zaal in 't ootje nemen en even later met een meesterlijke grimas de menigte doen schateren, Liederen, voordrachten, balladen, of anecdo- ten: t loopt allemaalvan een leien dakje.Tooneel- spelen, drama's, opera's 't is een peuleschilletje Voor hen zelfs een gruwelijk gevecht, waarin een aaivlugge Spaansche toreador, een woesten stier dolde, schokte de zenuwen der toeschouwers. Wat is er gelachen om den kruidigen humor en gezonde grappen van deze wijze dwazen Amusement van de edelste soort geven de Follies en door een prettige afwisseling houden zij de aandacht urenlang gespannen. In de pauze had nog een treffende huldiging plaats. Ir. H. Scheffers betrad toen het podium om den voorzitter van „Excelsior", de hec E. A. Leenderts te danken, daar hij de man ge weest, die „Excelsior" gemaakt heeft zooals het nu is. Als een blijk hoe de vereeniging zijn aibeid waardeert bood spr. hem een fraai hloemstukaan en sprak den wensch uit, dat de voorzitter zijn vcreeniging nog lang trouw zou blijven. Bewogen dankte de heer Leenderts voor alle hulde die dezen dag voer hem onvergetelijk maakte. Aan mij zal 't niet liggen, zeide spr., zoo ik ooit van Excelsior vervreemdde. Nog nooit heb ;k er aan gedacht de vereeniging te verlaten. Vervolgens den hem gebrachten dank grooten- deels afwentelend op zijn helpers en helpsters, verzocht sp''., aller medewerking voor de toe komst. (Daverend applaus). Na de pauze stortten de Follies onvermoeid hun fonkelend vernuft dc zaal in en oogstten wederom een uitbundig succes. Vooral de kubis tische opera, gebouwd op een ijselijk Ch;nees-h motief, deed allen gieren van pret, waar zelfs het hara-kiri-slot van prins Caramelschinan en de zwevende geisha geen verandering >n bracht. Met leede oogen moesten we tenslotte weer aan schouwen, hoe de volle maan hebberig en honge- r.g dit elite-gezelschap opslokte. Na de vernuftig bedachte verloting, bleven velen nog in gezellig samenzijn bijeen. Excelsior's eerste lustrum zal lang in de her innering blijven. Moge een warm medeleven en een vrtichthare samenwerking daaruit voort vloeien met den hoogeren bloei van „Zwartwit," als gevolg Naar wij vernemen, heeft het eere-comité, „Excelsior" nog een groote verguld-zilveren me daille aangeboden. De van NOODLOTTIGE GASONTPLOFFING. Een meisje verbrand, bewonersin de buurt van het hoofdbureau Poht;e a.d. Lange Wouwstraat, weden Zaterdagavond tegen 11 uu- opgeschrikt doo een geweldigen slag, welke 't gevolg bleek te zijn van een hevige gasontploffing in pand 17 a.d. Lange Nieuwst-aat (2 huizen van 't politie-bu- reau verwijdcd), dat wo,-dt bewoond door den bejaarden heer J.Houtman, een huishoudster en een dienstbode. Wat was er gebeurd In den avond tegen 11 uur kwam de 23-jarige dienstbode Maaike Bas, wier ouders wonen aan den Maasdijk No. 104, alhier, thuis, na even te voren afscheid te hebben genomen van haar verloofde. Zooals gewoonlijk ging zij met een brandend petroleumlampje naar haar kamer, ('t Huis heeft nog geen électrisch licht). Op de eerste verdieping nam zij een gaslucht waar en met het lampje in de hand trachtte zij op te sporen vanwaar deze kwam. Toen zij in de bad kamer kwam, volgde een geweldige ontplof fing, waardoor zij tegen den grond geslagen werd. Flet lampje werd verbrijzeld en de vlam men, die opsloegen, deelden zich mede aan de kleeren van het meisje, dat gillende de trap afrende om de straat te bereiken. De voor deur was echter reeds op het nachtslot en het meisje slaagde er niet in de de'ir te openen. Op den geweldigen slag waren eenige agenten van 't hoofdbureau van politic naar huiten ge komen en toen zij het gillen hoorden en de deur niet werd opengedaan, werd deze ingetrapt. En daar kwam het brandende meisje in haar wanhopigen toestand naar buiten snellen. Zjoo- zeer was ze echter reeds uitgeput en gewond, dat ze op de stoep neerviel. Met hun jassen slaagden de agenten, ook met de hulp van eenige toege snelde burgers erin de vlammen, welke het meisje omhulden, te dooven. Bijna alle kleeren waren het arme kind toen reeds van haar lichaam ge brand en vreeselijke wonden overdekten haar. Dr. Gecdes vcleende de ecste hulp en gelastte na een behandeling met kalkwatc ovc- brenging naa»* 't Ziekenhuis, wat pc 'ijwiel- brancard geschiedde. Gisterochtend is het slachtoffer aan de beko men brandwonden overleden. De oude heer Houtman en diens huishoudster waren door de ontplo'fing en het gegil zoo van hun stuk geraakt dat ze onmachtig waren ge weest de dienstbode hulp te verleenen. De verwoesting op de le etage, waar de ont ploffing plaats had, is geweldig. Alle ruiten van voor- en achter-ramen in totaal wel 50, werden vernield. Stukken der sponningen werden zells tot ver in de Plantage gevonden. In alle kamers op genoemde verdieping werden meubels en verder huisraad overhoop gegooid. Een paar deuren zijn uit hun scliaimeren gewrongen en enkele kasten geheel u-t elkaar geslagen. Toe vallig had de huishoudster, die juist naast de badkamer haar slaapvertrek heeT, zich nog niet ter ruste begeven, wellicht had zij anders de gaslucht wel geroken en wie weet, wat er dan gebeurd zou zijn. Over de oorzaak van het noodlottig ongeval vernemen wij ,dat de dienstbode vermoedelijk 's middags bij afwezigheid van den lieer H. en zijn huishoudster een bad moet hebben genomen en daarna de kraan van den gaskachel in de badkamer niet of niet goed zou hebben afge sloten. Een smartelijke dood heeft haar intusschen getroffen. Veel heeft zij in haar laatste uren niet meer gezegd, alleen verklaarde zij tegen Dr. Geerdes „Ik ben bereid te sterven". Heldhaftig en ver- trouwvol is zij dus den dood ingegaan. Openbaar slachthuis. Aan de slagers in deze gemeente is door B. en W. een schrijven gericht, waaraan wij het volgen de ontleenen Bij ons College zijn aanhangig plannen tot op richting vaneen openbaar slachthuis. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat dit in nauw verband staat met de nieuwe vleesch- keuringswet. Volgens den directeur der gemeentewerken is de dprichting van een openbaar slachthuis niet alleen in het belang van het algemeen en vèn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2