Poullet (kajdvp^ek),, premier en economische z( .ken. Vandervelde (socialist), vice-premier en Bui- tenlandsehe Zaken. Baron Rolin Jacquemyns (beschouwd als liberaal), Binnenlandsche Zaken. Generaal Kestens, Nationale Verdediging. Ansecle (socialist), Spoorwegen en Posterijen. Vandevijvere (katholiek), Landbouw. Laboulle (sociabst), Pubheke werken. Carton (kathobek), Kolon'ën. Kaneel Huysmans (socraFst), Kunsten en W etenschappen. Tschoffcn (kathob'ek), Just'Ue. Wauters (soc-'abst), Arbeid en Industrie. Albert Janssen (kathobek), Financiën. Het m'msterie omvat dus 12 inplaats van 11 leden: Het bestaat uit vijf katholieken, vijf so cialisten, een lid (generaal Kestens), die tot geen enkele partij behoort, en een lid, die als liberaal beschouwd wordt. Vier leden zijn extra parlementairen, namelijk baron Rolin Jacque myns, die hooge commissaris van België was m Coblenz, Albert Janssen directeur van de Na tionale Bank, Laboulle, die een van de admi nistrateurs was van de provincie Luik, en gene raal Kestens, die inspecteur der artillerie was. Om 6 uur zijn de nieuwe m.msters bijeen gekomen om de groote lijnen van de min'steri- eele verklaring te bespreken, welke Dinsdag aan de Kamér zal worden voorgelezen. Een nieuwe kabinetsraad zal Vrijdag plaats hebben. De ministers zullen heden den eed in handen van den komng afleggen. ENGELAND. De Engelsche i.izer- en staalindustrie lieert tot den Boord- o" Trade het verzoek gericht, op grond vuil de Safeguarding of Industries-Act. onder de te beschermen industrieën te worden opgenomen, en derhalve op den invoer van bui- ter.landsche producten een recht te legger. De Board of Trade zal in ieder geval wel den voorgeschreven weg volgen en een commissie in het leven roepen, welke den toestand van deze industrie zal hebben te onderzoeken. De invoering van ijzerrechten zou een der belangrijkste ge beurtenissen op het gebied van handelspolitiek van den laatsten tijd zijn. Het Lagerhuis heeft met 241 tegen 135 stem men een Labour-amendement op de begrooting verworpen, waarbij werd Voorgesteld, den suiker- accijns geheel af te schaffen omdat suiker een levensbehoefte is en ook de allerarmsten den accijns moeten betaien. Bij de verdere behandeling der begrooting heeft het Lagerhuis de paragraaf betreffende de zijderechten met een meerderheid van 112 stemmen aangenomen. De nog voortdurend slechte toestand de^- Engelsche industrieën blijkt wel duidelijk uit het toenemende aantal werkioozen. Dit is ge durende de vorige week met ongeveer 60.000 vermeerderd en sedert dien tijd zijn er al weder rond 44.000 bijgekomen. Het totaai aantal ge registreerde Werkioozen bedraagt thans i.290.000 zijnde 264.000 meer dan m het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. De gröote bezorgdheid in arbeiderskringen zal Zondag a.s. tot uiting komen door groote demonstraties in 30 groote industriecentra. DE CONFERENTIE TE MADRID. Gistermiddag is te Madrid de Fransch-Spaan- scho conferentie in zake Marokko geopend. In de eerste plaats zullen de afgevaardigden zich bezig houden met de onderdrukking van den sluikhandel in wapenen. Generaal Jordana, die gevolmachtigde van het Spaansche directoire is, heeft hedenmorgen een vriendschappelijk onderhoud gehad met Geretti della Rocca, den Franschen gezant te Madrid. De besluiten in zake den sluikhandel in oor- logsmaterieel zijn reeds geredigeerd. Het is waarschijnlijk dat er geen bepaalde sectoren aan Frankrijk en Spanje zullen worden toege wezen, zoodat beide landen volle vrijheid van actie behouden. N. Z. WALES. De limes" verneemt uit Sydney, dat de Arbeiderspartij van Nieuw Zuid-Wales het volgende kabinet heeft samengesteld Long, premier Lougin Lazzarim Dunn Mc. Ticrnan Mc. Keil Can Mutch Flannerv Baddeley Fitzgerald Wilis en Coates. Het parlement komt 24 Juni bijeen, Mr Dooh y is tot voorzitter gekozen.- Di metste ministers hebben al eerder deel uilr. in ki van een kabinet. DE RUMOR IN CIIINA. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de staatssecretaris voor Ove'-zeehandel Samuel op een vaag bel 'vlfende den toestand in China, dat de Ghineesche strijdkrachten met de civiele autoriteiten samenwerken om de orde te hand haven. Naar dc centra der onlusten zijn oorlogs schepen gezonden, terwijl voorts locale vrijwil- ligerstroepen zijn gevormd. In Sjanghai zijn 1100 man troepen van verschillende nationaliteit aan wal gezet bOO man worden voorts in reserve gehouden. Men hoopt, dat de toestand in China liet spoedig mogelijk zal maken, een deel van deze tro -pen terug le trekken, misschien wel alle .VlaaU'cg' lm, die op een of andere wijze provo- ceei end zouden kunnen Werken, werden 'zorg vuldig vermedin. Een Legt rhuis-debst over deze kwestie zal heden plaatsvinden. DaarGhsnihir- lain nog steeds niet in staat is, zijn departement te vertegenwoordigen, zai de premier zeif de ver langde inlichtingen verstrekken. Do Biitsche zaakgelastigde te Peking heeft opdracht gekregen, onmiddellijk te melden of hij verdere maatregelen wcnschelijk acht. ALLERLEI. Uit Rome. De parlementsleden, vormende de zoogenaamde oppositie van den Aventino, hebben besloten in hun houding te volharden, en ook voor het vervolg geen deel te nemen aan de parlementaire werkzaamheden. Uit Belgrado. De premier van Joegosla vië Pasjitsj, is opnieuw Vrij ernstig ziek gewor den. Volgens medisch advies moet hij het bed houden. JÜttuenlftiig. Algemeene R. K. Politieke Landdag. Liet Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijksk;eskringorgan;salies spoort alle personen, die een toegangskaart voor den Politieken Landdag, op 20 Juni a.s. le Utrecht te houden, hebben aangevraagd en daar van in 't bezit zijn, dringend aan, te zorgen aan wezig te zijn. Uiteragrd is de uitgifte der toegangskaarten binnen zekere grenzen beperkt moeten blijven. Doch het Dag. Bestuur vertrouwtdat degenen die een kaart hebben verkregen, allen present zullen zijn, om zoodoende den Poiitieken Land dag, door een groote opkomst, een schitterend welslagen te verzekeren. Dan zal deze Landdag beantwoorden aan het doel, waarmede hij is georganiseerd, om n.l. het enthousiasme voor de laatste en zwaarste dagen van den verkiezingsstrijd over het ge- heele land te bevorderen en van deze vergade ring een krachtigen invloed op het propaganda werk voor de lijsten der R. K. Staatspartij te doen uitgaan 1 Politieke samenwerking. „De Vrijheid", het verkiezingsweekblad van den Vrijheidsbond schrijft „Wanneer wij wezen op de mogelijkheid van een rood-rose-roomsch kabinet en ook daarom waarschuwde tegen het stemmen op een vrij zinnig- of sociaal-democraat of op een Katho liek, dan spotte men hiermee van roomsche zijde. Daaraan dacht immers niemand Jawel. In België hebben socialisten en katholieken evenmin in den verkiezingsstrijd aan hun kie zers gezegd, dat zij te zamen zouden gaan re- geeren. En toch En tochde samenwerking tusschen katholieken en socialisten alleen gaat ook in België niet door, want in het nieuw te vormen kabinet-Poullet zullen ook liberalen zitting hebben. Maar, gesteld, dat het anders ware, dan nóg zou de vergelijking met ons iand niet opgaan. Een ander liberaal blad, de „Middelburgsche Courant", heeft dit gisteren nog zeer juist op gemerkt „Partijpolitiek is geen artikel van export. Die wordt gewoonlijk zoo sterk beheerscht door de bijzondere, aan ieder iand eigen omstandig heden, dat het bij overplanting derzelfde poli tiek naar een ander iand dadelijk blijkt, dat zij niet past. Reeds alleen het feit, dat er hier te lande tien partijen in het parlement vertegen woordigd zijn, en in België slechts drie, maakt dat duidelijk. Hier te lande zijn combinaties mogelijk (bijv. de coalitie der rechtsche groepen), waaraan in Belgie eenvoudig niet gedacht kan worden." De liberale „M. Ct." besluit terecht „Voorbeelden uit het buitenland zeggen ons niets over de beste wijze, om in ons eigen land de groepen tot een regeeringsmeerderheid te conbineeren." Wijziging der drankwet. In de Memorie van Antwoord deelt de Mi nister mede, dat bet ontwerp door de wijziging, die hij daarin tijdens de behandeling in de Twee de Kamer heeft aangebracht, inderdaad aan merkelijk aan beteekenis heeft ingeboet. Wanneer de algemeene herziening der wet ter hand wordt genomen zal ook aan de z.g. „vervanging" aandacht gegeven moeten wor den. Het ontwerp, zooals het thans luidt, zat, wet geworden, ongetwijfeld een gunstigen in vloed oefenen op toestanden, die tot velerlei beklag aanleiding hebben gegeven. Dat daar bij rechtsgevolgen worden verbonden aan het bestaan van „gegrond vermoeden" van mis bruik der vergunning, heft, naar 's ministers meening niet, zooals in het Voorloopig Verslag wordt gezegd, elke rechtszekerheid op. Het be staan van dat vermoeden moet gemotiveerd worden; er zal dus gelegenheid zijn tot deugdelijke tegenspraak. Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Op Dinsdag 9 en 16 dezer heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken vergaderd. De sub-commissie voor de behandeling van het Bezoldigingsbesluit 1925 heeft mededeeling ge daan van den stand van haar werkzaamheden. Daaruit werd vernomen, dat met de regeering besprekingen zijn gevoerd, om, in afwachting van de Iieiziening van liet besluit die bezwaar lijk vooi 1 Januari 1926 haar beslag kan krijgen voor 1925 te komen tot een voorloopige voor ziening van gene ral en aard. Ofschoon bij de regeering erkenning vond, dat onder omstandig heden voor het in overweging nemen van een zoodanige voorloopige voorziening aanleiding kan bestaan, achtte zij, ook na herhaalden aan drang van de zijde der organisaties om ten deze reeds nu tot meer preciseering te komen, voorai ook met het oog op de mogelijke kabinetswisse ling deze zaak niet vóór het najaar rijp voor be slissing. Inmiddels zal door de sub-commissie aan de voorbereiding van de herziening van het Bezoldigingsbesluit worden voorlgewerkt. Olympische Spelen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben thans aan de Prov. Staten voorgesteld onder door Ged. Staten nader vast te stellen voor waarden voor een bedrag van 100,000 deel te nemén in het waarborgfonds, dat het Neder land sc.il Olympisch Comité ten behoeve der Spelen der IXe Olympiade heeft gesticht. In de toelichting zeggen Ged. Staten Nu Amsterdam aangewezen is als plaats, waar in 1928 de Olympische Spelen zullen worden gehouden en dus de belangen van dit gewest bij het welslagen der feesten in sterke mate zijn betrokken, komt het ons voor, dat er alleszins termen bestaan het verzoek van het Nederlandsch Olympisch Comité in gunstige overweging te nemen. De omstandigheid, dat het Rijk gemeend heeft zijn steun te moeten ont houden, heeft in die opvatting geen wijziging gebracht. Ged. Sfaten geven de voorkeur aan deelneming in bet waarborgfonds, omdat bij een bijdrage ineens ook indien de uitslag der Spelen in finan cieel opzicht zeer gunstig mocht zijn, de bijdrage der provincie niettemin in haar geheel zou moe ten worden gegeven. De Christ.-Hist. Jhr. de Geer over het Christ. Hist, plannetje van üh. Snoeck Ilenkeiuans. Men herinnert zich, dat Dh. J. R. Snoeck Henkemans in de „Telegraaf" een allervreemdst artikel schreef, waai in hij nu reeds vooropstelde, dat er een christ.-historisch kabinetsformateur moest komen, en wel met name jhr. De Geer. De schrijver heeft daarover van alle kanten veel moeten hooien maar het scherpst komt nu jhr. De Geer zelf voor der dag, die in de „Tele graaf" volgend verontwaardigd stukje schrijft „Nu dezer dagen in uw geacht blad mijn naam genoemd is in een verband, dat mij tot openbare tegenspraak noopt, schijnt het mij toe, voor de hand te liggen, dat ik op uwe redactie voor liet plaatsen van die tegenspraak een beroep aoe. Ik acht het een ontaarding van onzen ver kiezingsstrijd, dat ditmaal voor zoover ik mij herinner voor het eerst hangende dien strijd, propaganda is gemaakt voor het denkbeeld^ dat bij een onderstelden uitslag een bepaalde fractie, en zelfs een'bepaalde peisoon uil die fractie, in aanmerking zal komen voor de Ka binetsformatie. Reeds op zichzelf eigent zich het Nederland- sche staatsrecht niet tot een dergelijke propa ganda. In Engeland wordt de vraag, aan wien bet formateurschap zal worden aangeboden, door dc stembus beslist. In ons land, waar wij in dit opzicht nog Koninklijke ministeries" hebben, is daarvan geen sprake en is de vraag, wie na de stembus bij een onderstelden uitslag formateur zal behooren te worden, tot dusver nooit voor werp van twistgeschiyf bij de vei kiezingen geweest. Het daarom thans gegeven voorbeeld is te laken. De ontaarding krijgt intusschen een nog ern stiger karakter althans van christ.-hist. standpunt wanneer de bedoelde propaganda geschiedt-op de uitgespioken overweging, dat andere fracties uit een bepaalde pailijgroepce- ring reeds aan bod zijn geweest en dat iedere iractie wel eens haar beurt mag hebben. Een zoodanige overweging strijdt met bet eln istelijk-historische principe en bgt zelfs bui ten den christelijk-historischen gezichtskring. Wanneer christelijk-historischen in de kerk zingen „Geen aardsche macht begeeren wij" dan is dit niet maar hun Zondagschc plunje, doch het leidend motief ook van hun staat kundig streven. De macht op zichzelf heeft voor hen niets begeerlijks. Niet de vraag, welke personen aan liet roer staan, maar de vraag, in welke richting het gaat, is voor hen van beteekenis. Het is. deze zelfde opvatting, welke het leven en werken van hun overleden leider, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman soms tot misnoegen van zwak-gefundeerde medestanders - onafge broken beheerscht heeft, ook in dagen van Ka binetscrisis, en welke het dien staatsman steeds zoo gemakkelijk heeft gemaakt, de maatregelen van elk gouvernement onbevangen en naar hun eigen verdiensten te beoordeelcn. Niet door wie, maar hoe geregeerd wordt, was voor hem van belang. De gedachte aan een formateurschap a torn de röle van samenwerkende fracties zou hij veroordeeld hebben als staatsrechtelijk onjuist en van christelijk-historisch standpunt onwaar dig." Het plannetje Snoeck-Henkemans is hiermee naar verdiensten gekenschetst. Heeft het niet den schijn, alsof bij van te voren Dh. De Geer onmogelijk wou maken Als men zich herinnert, hoe jhr. De Geer geheel alleen tegen zijn partij inging bij de Vlootwetgeschiedenis, is die onder stelling nog piet zoo verwerpelijk. Metselaarsuitsluiling in Den Haag. In verband met de thans bijna negen weken durende staking van de metselaars, opperlieden en voegers aldaar, besloten de samenwerkende patroonsorganisaties in Haar vergadering van gisteravond, waar ook een groot aantal ongeor ganiseerde patroons aanwezig was, op Maandag, 29 Juni a.s. de uitsluiting te doen ingaan voor alle vakgroepen, in het per 28'Feh. j .1. afgeloopen landelijk collectief contract genoemd. liijkslniddclen. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Mei 43.642.000 opgebracht, of 3.647.000 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari was de opbrengst 189.597.000 of 15.172.800 meer. Tot laatstgenoemde stijging heeft de verleden jaar nog niet bestaande rijwiel belasting 6.033.000 bijgedragen. Geen hoofden iu den Rond. Naar men ons meldt luidt de uitslag van het referendum in den Bond van Nederlandsche onderwijzers over de toelating van hoofden van scholen tot dien bond als volgtvoor toelating stemde 1252 onderwijzers, tegen 1267. De hoof den van scholen zullen dus geen lid kunnen zijn van den Bond van Nederlandsche onderwijzers. Gedistilleerd-produetie, Cegedisco verneemt van welingelichte zijde dat de Staatscommissie inzake gedistilleerd- productie haar laatste vergadering heeft gehou den en dat haar rapport gereed is om aan H. M. de Koningin te worden aangeboden. Katholiek soeiaal weekblad. Met ingang van 1 Juij a 3 zaj voor het Ka tholiek Sociaal Weekblad naast den Hoofdre dacteur Mi. T J. M. Aalberse, optreden een Raad van Redactie, bestaande uit de heeren Prof J. D. Aengenent, Mgr. Dr. Alph. Ariens, Dr. ,L van Beurden jPater|Damasus, Dr. L. N. H. Dec kers, Henri Hermans, Dr. L. G. Kortenhorst, C. J. Kuiper, Mgr. Dr. J. Poels, Prof. Dr. Ch. Raay- makers S.J., Mr. A. Tepe. Uit de samenstelling van dezen Raad blijkt, dat er naar gestreefd is, de verschillende hoofd rubrieken Sociologie en Economie, Werkgevers- en Arbeidersbelangen, Landbouw en Midden stand, Drankbestrijding en Vrouwenbeweging, en in tegenwoordigd te doen zijn. Verkeerswegen in Zuid-Holland. Vandaag wordt de Barendrechtsche weg, loopende van den Rijksstraalwe Rotterdam Dordrecht naar de brug over de Oude Maas te Barendreeht en aansluiting gevende naar den Rijksweg over den Blaakschen dijk, liggende in den Hoekschen Waard, zoodoende verbinding gevende met de Zuid-Hollandsche eilanden en Noord-Brabant via Numansdorp—Willemstad, voor alle verkeer opengesteld. De provincie Zuid-Holland heeft van dezen weg een bitumineuzen steenslagweg gemaakt, een modernen Verkeersweg, geschikt voor zwaar autoverkeer en de eerste der verkeerswegen, die door de provincie Z.-Holland worden aangelegd. De weg is aangelegd onder de hoofddirectie Van ir. W. de Koek van Leeuwen en den bouwkundige A. Best en aangenomen door de maatschappij Wegenbouw te Utrecht. Uit het bouwvak. In een reeds vroeger vermelden brief aan den rijksbemiddelaar hebben de beide patroonsbon den in het bouwvak zich nog slechts tot 15 Juni bereid verklaard, een collectieve arbeidersover eenkomst op de door den rijksbemiddelaar 'n zijn brief van 31 Maart gestelde voorwaarden te aanvaarden. Dc Werknemersorganisaties hebben de termijn van 15 Juni laten verstrijken, zonder iets van zich te laten hooren. De patroonsbonden hebben nu besloten, voor dit jaar hun medewer king aan de totstandkoming van een collectieve arbeidersovereenkomst te onthouden. Bovendien hebben zij aan hun afdeelingen geadviseerd, dit jaar geen plaatselijke contracten met de werk liedenorganisaties af te sluiten en de werklieden ook individueel niet onder betere voorwaarden te laten werken, dan het contract voor 1924/25 in hield. $tads~ en Cvewastelijk Nieuws, Toediening H. Vormsel. Hedenmorgen 9 uur heeft Z.D.1I. Mgr. Cellier in de Singelkerk na 't opdragen der H. Mis het H. Vormsel nog ^toegediend aan ruim 400 volwassenen en kinderen van de parochies van O.L. Vrouw Rozenkrans, Kethel en O'S er- se hie. ie |ruim half een vanmiddag verliet de Bis schop onze stad, om reeds om 1 uur weer in Vlaai-dingen zijn verheven, drukke Vorm-taak te hervatten. 40-jarig jubilé. Gelijk reeds gemeld was gister de heer J. Gun- neweg 40 jaar als drukker bij de firma van Noort wijk werkzaam. 's Avonds zes uur is op het kantoor der druk kerij de jubilaris temidden van zijn familie, en pa troons en collega's naar verdiensten gehuldigd. Hoe goed de verhouding tusschen patroon en personeel bij genoemde firma is, bleek wel uit het feit, dat ook de huisgenooten van den heer v. Noortwijk bij de huldiging aanwezig waren. Eerst werd het woord gevoerd door den heer V. Noortwijk Sr., die zich zeer waardeerend over den jubilaris en diens arbeid uitliet en na eenige hartelijke wenschen hem een gouden horloge met ketting "en zijn echtgenoote een geschenk onder couvert aanbood. Felicitatie op felicitatie volgde toen en de eere-wijn ging rond. Namens ons blad complimenteerde de heer P. Zoetmulder den jubilaris, sprak de hoop uit dat hij de N.S.Grt. nog vele jaren zou mogen afdruk ken en overhandigde hem tenslotte een enveloppe met inhoud. Vervolgens stak de heer Wilson, als oudste van het personeel, een heele speech af, die er van ge tuigde hoe uitstekend de onderlinge samenwer king is. Een stoffelijk blijk daarvan was het mooie cadeau dat daarna den jubilaris gepresen teerd werd en bestond uit 2 fauteuils en 4 stoelen. Nadat ook de jonge patroon zijn gelukwensch uitgesproken had, bood deze hem een prachtige bloemenmand aan en namens het damesperso- neel een fraai inktstel. Getroffen door dit alles, dankte in een keurig toespraakje,de jubilaris Voor de ontvangen sym pathie en geschenken en liet zich wat de goede wenschen betreft niet onbetuigd. Een prettig onderling samenzijn volgde toen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2