Jubileum Huishoud en Industrieschool. Den 24sten Augustus e.k. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken werd opgericht. Schiedam is een der eerste gemeenten geweest, waar men gezorgd heeft voor vrouwelijk vakon derwijs op huishoudelijk gebied. Toen aan zoo danig onderwijs voor meisjes in menigegrootere plaats nog niet werd gedacht, en alhier zelfs nog geen Ambachtschool voor jongens bestond, heeft men het aangedurfd onze Huishoudschool op te richten. Daarop kan Schiedam trotsch zijn. Het is van zelf sprekend, dat het bestuur der school dat op feestelijke wij.ze wil herdenken. Eenige dames en lieeren zijn als vertegenwoordi gers van het bestuur, het onderwijzend personeel, de leden der vereeniging, de oud-leerlingen en leerlingen' aangezocht een Commissie te willen vormen om dat jubileum op waardige wijze te herdenken. Met groot genoegen hebben zij die vereerende uitnoodiging aanvaard, en zijn met de werkzaam heden begonnen. Onze eerste taak, zegt deze Commissie was zedelijken steun aan te vragen aan hen, die bij de oprjchting der school of op lateren tijd op bijzondere wijze hunne belangstelling of toe wijding voor de school hebben getoond. Dat dit verzoek zeer gunstig is opgenomen blijkt uit de samenstelling van het eere comité, waarin zitting hebben genomen de heer H. J. de Groot, Inspecteur-Generaal van het Nijver heidsonderwijs, 's Gravenhage, mevr. M. E. LelimanBosch, Inspectrice van het Nijverheids onderwijs, Baarn, de burgemeester onzer gemeen te, met heeren wethouders en den gemeente-se cretaris, voorts een 12 tal heeren en dames, w.o. ook mevr. E. LoopuytMaas, Kaapstad, Zuid- Afrika. Voorts richt de Commissie zich Lot lien die in die jaren leerlingen der school zijn geweest; ook tot de vele vrienden die de school bezit,, heeft de commissie zich met een circulaire gewend. De feestelijkheden zullen op nader te bepalen datum in de maand September plaats hebben. Aan het zilver jubileum hetwelk de Huis houd- en Industrieschool zal herdenken, is een tweede herinnering verbonden die evenmin onop gemerkt voorbij zal gaan. Op den zelfden dag dat de school werd opgericht, werd mej. M. J. H. van der Ven tot Directrice benoemd. Onder haar leiding is de kleine inrichting van vrouwelijk onderwijs, toegenomen in bloei en beteekenis, is zij geworden een school wier naam met eere genoemd wordt. Waarschuwing. De commissaris ven politie waarschuwt allen, om, voor zij relaties aan knoopen met een ze keren Johannes de Bruin, 2 April 1878 te Bode graven geboren, reiziger o.m. in Urbanuspillen, inlichtingen bij' hem in te winnen. Genoemd persoon heeft zijn domicilie in Vlissingen. Aan de openbare leeszaal en bibliotheek is tot volontair benoemd inevr. A. Nortier-Verboom. §§.M a a n d a g-avond werd te Rotterdam in het zwembad aan de Kous aldaar op het stelen van een zwembroek betrapt een 9-jarigen jongen, die zich J. J. Vermeulen noemde en zeide, dat zijn ouders woonden in het woonschip H. 169, lig gende in de Delfshavensche Schie, bij de spoor brug. Een agent van politie ging met den jongen op stap, doch het schip was toen niet te vinden. De jongen uitte toen het vermoeden, dat zijn vader naar Maassluis was gegaan, waar hij zakken cement moest lossen. Gisteren ging men met hem naar Maassluis, waar hij aan den commissa ris zeide, dat zijn vader op de HollandAmerika- hjn voer. Ook zeide hij een tante te Schiedam te hebben. Van Maassluis is hij daarop naar hier gebracht, waar hij, nauwelijks het politie bureau binnengestapt, herkend werd als de 9- jange G. J. K., wiens opsporing verzocht was, nadat hij er vandoor was gegaan met 28, van zijn moeder gestolen. UIT ROTTERDAM. Het gebeurde in de Scliiestraat. liet voorloopig onderzoek naar aanleiding van heL gebeurde in de Schiestraat alhier, waarbij de molenaar G. Ambrosius het leven liet, dat door den commissaris van politie C. H. Hanewinckel in den uitgebreidsten zin geleid wordt, zoodat ieder, die meent iets gehoord of gezien te hebben in de buurt, gehoord wordt, is nog niet gesloten. Het staat nu vrijwel vast dat de toestand ter plaatse en een samenloop van toevallige omstan digheden oorzaak zijn geweest, dat een onschul- uigc net slachtoffer is geworden» De waarnemend hoofdcommissaris van Dolitie de heer D. A. Caspers, en de commissaris van' politie der 1ste afdeeling, de heer C. H. Hane winckel, zullen vanmiddag de begrafenis van Ambrosius op Crooswijk bijwonen, om blijk te geven van de deelneming van de zijde der politie. UIT DELFT. De nieuwe kerktoren. Men is nagenoeg gereed gekomen met de res tauratie van het gewelf van den Nieuwen Kerk toren te Delft, waarmede in het voorjaar be gonnen werd. Thans is echter het geheele werk weder voor onbepaalden tijd stil gelegd wegens gebrek aan geld. De stelling in de hal van den toren, die er bijna drie jaren heeft gestaan, is nog niet ver wijderd, omdat deze nog noodig kan zijn in dien besloten wordt tot het opschooren Van de binnenmuren en het aanbrengen van een glas in loodraam in den voorgevel. Hij of krachten* wetten of verordeningen voor- gesebreven en andero officleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van J. SLIEKER om vergunning tof. oprichting van een banketbakkerij in het pand Broersveld 132, kadaster Sectie B. Nos, 2451 en 2453 met. een. geisoleerden bakoven en met een electromo tor van l1/* P.K., drijvende een eierkluts- en een amandelwrijfmachine, Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente tir visie gelegd. Op Donderdag den 2 Juli a.s., des v.m. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worder gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoen in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te dienen. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan cp de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 18 Juni 1925. üemeiiflü Meuw». Gladde jongens. Een Amerikaan, die met zijn echtgenoote een bezoek aan Europa brengt, maakte verleden week in Londen kennis met eenEngelschman,dic met hem wensch- te mee te reizen naar Nederland. Het drietal ontmoette in Den Hoek van Holland een Ier, metwien ook vriendschap werd gesloten Het geheele gezelschap trok naar den Haag, waar de vrouw van den Amerikaan haar intrek nam in een hotel. De Ier en de Engelschman hadden hun bagage aan het station laten staan. De drie mannen gingen fuiven in een café in Den Haag. De Amerikaan die het best bij kas scheen, zou het gelag betalen, letterlijk en figuurlijk. Hij legde zijn portefeuille op tafel, waarin 130Ü dollar zat. Zoogenaamd schertsenderwijze nam de Engelschman de portefeuille van tafel en liep er mee de straat op. Toen hij na eenigen tijd nog niet teruggekomen was, en de Amerikaan ongerust werd, zeide de Ier „Stel je gerust,hier is zijn geldkistje met 500 pond" en hij zette een kistje voor den Amerika neer. Tegelijkertijd ging de Ier zoogenaamd zijn vriend zoeken, maar hij verdween voor goed. De Amerikaan begreep toen, dat hij bestolen en spoedde zich naar het station, waar de bagage van den Engelschman en den Ier reeds was afgehaald. De politie werd in de zaak gemengd en deze opende het geldkistje. Er was enkel een sleutel in. Ongelukken. De 43-jarige gehuwde met selaarspatroon G. W. van Luyt te Eindhoven is gisteravond van een stellage gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en is vannacht overleden. Gistermiddag is het li-jarige meisje A. K., uit een woonscheepjé te Groningen, overreden door een lijkauto. Zij is aan de bekomen ver wondingen overleden. Te Delft is eergisteravond een ongeluk op de schietbaan gebeurd bij het schijfschieten van de Burgerwacht.Bij het schoonmaken was vergeten, den afsluiter van een geweer op den grendel te bevestigen. Toen de heer J. Bos met dat geweer schoot sloeg de lading achteruit en bleef de kogel in den loop zitten. De heer Bos kreeg de versplinterde huls in het gelaat en de oogen. In het gasthuis werd werd hem hulp verleend. Het is nog onzeker, of hij een oog zal moeten missen. Maandag is het 4-jarige zoontje van v. R. in de Pieter KarelDrossaertstraat te Vlaardingen in een emmer met kokend water gevallen.Met hevige brandwonden werd de kleine naar het ziekenhuis gebracht, waar hij gister is overleden HIJ. V., die ui t de cel onder het raadhuis te Warmond, waar hij, verdacht van inbraken, voorloopig was opgesloten, was ont vlucht, is in Den Haag aangehouden en vervol gens naar Warmond teruggebracht Hij was naar Den Haag gewandeld „om zich bij het par ket te beklagen over de slechte verlichting in zijn cel." De vallende vliegers. Gistermorgen is een nieuw Fokker-Vliegtuig, dat tusschen IJ- muiden en Den Helder zou worden ingevlogen, bij strandpaal 44 bij Castricum neergestort en geheel vernield. De bestuurder bleef onge deerd. Vreeselijke toestanden. De „As ser Gt." meldt uit Zwartemeer Voor eenige dagen is de arbeider R. krank zinnig geworden. Men vermoedt, dat armoede daar grootendeels de oorzaak van was en te vens de angst, dat de keet, welke hij bewoonde, en die zeer bouwvallig was, vandaag of morgen zou instorten. Nu is het onvermijdelijke gebeurd en heeft de tweede slag deze arme familie ge troffen. Zaterdag is namelijk de keet in elkan der gezakt en waren vrouw en kinderen dus dak loos. Bij het zwemmen verdronken, ïstei is bij het zwemmen in de gemeente Best verdronken de 17-jarige jongeling W. Neggers. Bij het zwemmen is heden de 15-jarige H. H. te Rump en In een bruinkoolput achter de Staats- mijn „Hendrik" gelegen, verdronken. Best is gister de 17-jarige Willem Negers bÜ bet zwemmen in een leemkuil verdrenken. O p zoek naar Am u n d s e n. Volgens een telegram uit New York is de Macmeillam- expeditie, gister naar den Noordpool vertrokken, waar ook een onderzoek naar het lot van Amund sen zal worden ingesteld. Een finnancieel schandaal. Te Sofia zijn dertig hooge bankbeambten en de- viezenhandelaars gearreteerd, omdat zij groote posten buitenlandsche deviezen op ongeoorloof de wijze verhandeld hebben. Ernstig autobus-ongeluk. Een ernstig verkeersongeluk had gistermorgen plaats in het noordelijk gedeelte van Londen. Een Vol bezette autobus kwam in botsing met een vrachtauto en viel in volle vaart midden op straat Om. De bovenop zittende passagiers werden op de straat geslingerd, terwijl de in zittenden onder een hagel van glassplinters door elkaar werden gegooid. Vijf en veertig personen werden gewond, en moesten naar een naburig ziekenhuis worden gebracht. De mees ten konden spoedig weer vertrekken. Tien ge wonden moesten in het ziekenhuis blijven één hunner is reeds aan de bekomen verwondingen overleden, terwijl de toestand van twee slacht offers zeer ernstig is. M ij n r a m p in B u 1 g a r ij e. In de koper mijn van Bakalnitza. ten Noorden van Sofia, neeft een hevige ontploffing plaats gehad, waar door alle ingangen versperd werden. Er waren 27 arbeiders in de mijn. Twee lijken zijn reeds naar boven gebracht. Men gelooft, dat ook de overige arbeiders omgekomen zijn. Spoo-rwegongeluk. Reuter seint ons uit Rockport (New Yersey) d.d. gister Het aantal personen, dat bij het spoorweg ongeluk den dood vond, bedroeg gistermorgen 36. Men vreest, dat er nog meer personen zullen overlijden, daar de toestand van een aantal ge wonden zeer ernstig is. Nader wordt gemeld, dat er tot nu toe 44 dooden te betreuren zijn. Het zijn alle Duitsch- Amenkanen, die naar Duitschland wilden, gaan om daar de feestelijkheden van het 1000-jarig bestaan van het Rijnland bij te wonen. In en kele gevallen zijn geheele huisgezinnen om het leven gekomen, met inbegrip van kinderen van 6—8 jaar. Schilder ij en-diefstal. In den nacht van 16 op 17 Juni zijn uit het Stedelijk Museum te Koningsbergen door inbraak acht kostbar e schilderijen gestolen, waaronder „De orgeldraai er" van Van Ostade. Het stadsbestuur heeft een belooning van 1000 Mark op het vinden van den dader en de ontdekking der schilderijen uit geloofd. O De spoorwegfeesten in Enge- I a n d. Naar aanleh ing van het honderjarig jubileum van de locomotief zullen bijgewoond worden door den hertog en de hertogin van York en op 1 en 2 Juli plaats vinden. Den 2en Juli zal een trein van locomotieven en wagens zich voortbewegen over den voormahgen Stockton and Darlington Railway. In Stockton- on-Tees zal een der oudste spoorwegriituigen tentoongesteld worden. De trein van spoorwegmaterieel zal ongeveer 10 K.M. lang zijn de stoet wordt geopend door oen van Stephenson's eerste locomotieven, welke tot voor korten tijd in een mijnbedrijf dienst deed Ook de beroemde „Locomotion" locomotief van Stephenson zal zich in den trein bevinden zij zal een aantal rijtuigen trekken in elk opzicht gelijk aan den eersten trem welke op 27 Septem ber 1825 het spoorwegtijdperk inluidde. In de wagens zullen zich passagiers bevinden, gekleed volgens de mode van 1825. Middel tegen tuberculose. Havas seint uit Parijs De academie voor geneeskunde nam gisteren kennis van een mededeeling over de resultaten, door dr. Galmette in het instituut Pasteur verkregen met een preventief inentings- middel tegen tuberculose. Geen enkele der zuigelingen, gedurende het eerste trimester van 1922 gevaccineerd, is ten gevolge eener tuberculeuse aandoening gestor ven. Van 1 Juli 1924 tot 1 Juni 1925 werden er 2070 jonggeborenen in Frankrijk en België ingeënt, zonder dat er zich iets ongunstigs voordeed. Van 137 kinderen, tusschen 1 Juli en 1 De cember 1924 ingëent, en behoorende tot ge zinnen waar zij bijzonder bloot stonden aan besmetting, is er niet één gestorven aan tuber- cllose. De derde muur van Jeruzalem. De „Times" meldt uit Jeruzalem Een belang rijke ontdekking van wat genoemd kan worden de „derde muur van Jeruzalem" is eenige dagen geleden gedaan door de Joodsch-Palestijnsche Vereeniging voor Opgravingen. Toen men bezig Was den grond tusschen de Engelsche Kathe draal St. George en het Italiaansche Ziekenhuis om te graven, werden groote stukken muur van Herodisch metselwerk met de karakteristieke omlijsting blootgelegd. Dit bevestigt zekere veronderstellingen, als zou men hier te doen hebben met den Agrippas-muur of den „derden muur". De werkzaamheden aan den tweeden muur vorderen onder leiding van Dr. L. A. Mayer van het regeeringsdepartcment voor Oudheden en den lieer El Sukenih van de Joodsch Palestijnsche Vereeniging. Laatste Berichten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 17 Juni 18 Juni Londen/PTIO1/* 12.007/, Berlijn 59.23 - 5930 Parijs-11.901/, -1172 België- 11.77 - 11.63V, Zwitseiland48.35 - 48 30 Amerika2.48"/i, - 2.49«/i« Weenen0.0035 - 0 0035 Kopenhagen47.25 - 47.45 Stockholm66.63l/2 - 66.69 Oslo42.05 - 42.25 Madrid36.34 - 36.32/, Milaan - 9.51 - 4.17V, WISSELKOERSEN TE AMSTERBAM, 17 Juni 18 Juni Londenƒ12.10»/, /12.111/,, Berlijn-59.25 - 59.30 Parijs -11.90 -11.75 Brussel-11.78 - 11.661/, Zwitserland- 48.35 - 48,42:'/2 ft eenen - 0.0035 - 0.0035 Kopenhagen- 47.25 - 47.45 Stockholm - 66.65 - 66.70 Oslo- 42.05 - 42.25 New-York- 2.49 - 2.49lft ij A'damsch Beursoverzicht van heden. De laatste dagen is de handel op de Amster- damsche effectenbeurs zeer schraal en factoren voor opleving zijn niet merkbaar. .Rubber liep heden geleidelijk wat terug of veranderde maar weinig. Van de Ned. Ind. waren Jurgens aan den vasten kant. Oliewaarden had den kalme markt met bijna geen koersverschil. Suiker prijshoudend tabakken en scheepvaar ten stil. Prolongatie 2 1/4 telegrammen. UIT TURKIJE. CONSTANTINOPLE, 18 Juni (draadloos) De regeering besloot de Mohammedanen uit alle landen toe te staan zich te vestigen in Turkije teneinde de bevolking te doen uitbreiden. Boekbesprekingen. Het Zomeroord Bergen. Wij ontvingen de Pensionlfist, uitgave van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer te Bergen, benevens een gratis gidsje en een exemplaar van den vierden druk van de Gids van Bergen. Uit de pensionlijst, die de adressen van 96 pensions en 155 te Bergen en Bergen aan Zee te huur zijnde huizen bevat, blijkt dat in Bergen het vreemdelingenkerkeer een krachtige bron van bestaan is geworden. Dit spreekt te meer als men weet, dat in het drukst \an het seizoen het aantal zomergasten ongeveer gelijk is aan het inwonertal, dat in 20 jaar van 1800 rot 5000 steeg. Het gratis gidsje bevat een 29 foto's, die den indruk geven, dat Bergen door zijn gelukkige combinatie van zee, bosch cn d"in een natuur- oo,-d is, dat tot de schoonste in ons land kan wor den gerekend. De Gids bewijst dat Bergen kan bogen op een grootsch historisch verleden en dat het genie, n- tebestuur en de V.V.V. het hunne doen om het eigenaardig schoon van de gemeente niet te loor te doen gaan. De familie Van Reencn, die de badplaats Bergen aan 7ee stichtte, stelt voor een ieder, die het natuurschoon wil eerbiedigen, kaarten verkrijgbaar voor wandelingen in 1500 H.A, bosch en duinen. BnrgerlQke Itind. Geboren: Juni 15. Maria Johanna d. v. J. J. A. Dries en J. G. M. Weber, v. Leeuwen- hoeckstraat. 16. Frederik z.v. A. Mak en E. Weber, Hoofdstraat. 17. Karl'Richard Eau- ard, z.v. F. K. Seifert, en M. Menze, Dwarsstraat. Gehuwd Juni 17. A. van Baarlen 26 j. en H. J. M. Willemse 24 j. H. Nap 23 j. en G. H. van Vliet 26 j. G. Heetman 26 j. en F. J. Duimel 23 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek vaa Holland. 18 Juni v.m. 1.30 n.m. 1.51. 19 Juni v.m. 2.14 n.m. 2.32. 20 Juni v.m. 2.49 n.m. 3,10. Gem. duur vloed 5 u. 31 m.; gem. duur •,b 6 u, 54 m. SCHIEDAM, 17 Juni. Vertrokken Eng. s.s> Alchvmist", tankboot, ledig naar Harburg. Eng. s.s. „Koursk", ledig naar Hamburg. s-s, „Bellatrix", ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 17 Juni Aangekomen*v. Coronda", met traan van South Georgia. Duitsch s.s. „Saarbrücken", met olie van Kobé beide voor N.V. Schieveem aan de Wil- helrninaliaven. Eng. s.s. „Rito", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Haadelsberieh ten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM 18 Juni. Uffioieele noUering van 4a doamitiia uit. da Kamtr van Koophandai. Moutwijn 46 f 17.— lamana 4a commliala voor da notearlag, H J- 1ANS1K. Haiïitw SCHIEDAM, 18 Juni. Man noteert fiph itui 100 f 23 Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3