Alle Katholieke Kiesgerech tigden stemmen morgen op no. 1 van Lijst 23. KOOLEN, D. A. P. li. O O Be groote dag. DAGBLAD HOOI? SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON Verborgen Heldenmoed. In onzen kieskring begint LIJST 23 met den naam De tien geboden. 48ste Jaargang. Dinsdag 30 Juni 1925. No. 14288 Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per poet ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f GO bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bsnk Schiedam ONZE LIJST No. 23 ziet er als volgt uit Kooien, D. A. P. N. Utrecht Kuiper, 0, J. Utrecht Meijer, J. M. J. Rotterdam Veraart. .T. A. 's-Gravenhage Kortenborst, L. G, Heemstede Kampschoër, G. .W. Monster Steger, A. M. A. A. 's-Gravenhage v. d. Brule, U. E. Rotterdam Lambooy, J. M. J. H. 's-Gravenhage Balvers, J. H. M. Hillegom van dun katholieken kiezer (ook geldend voor de katholieke kiezerès). Hij ga op Woensdag l Juli in ieder geval klemmen. 2. Hij stelle het stemmen nie' Lot het laat ste oogenblik uit. 3. Hij vergete niet zijn oproepingskaan mee te brengen. 4. Hij onthoude liet nummer der lijst van de R.K. Staatspartij No. 23. 5. Hij stemme op de katholieke lijst. C. Hij make daartoe maar één wif puntje rood. 7. Ilij neme daarvoor bet witte puntje in het zwarte blokje voor den naam van den eersten caïididaat Kooien, D.A.P.N. 8. Hij doe overigens niets aan het stembiljet. 9. Hij vrage, indien bij zich vergist, mocht, hebben, een nieuw stembiljet. 10. Hij wekke kennissen, vrienden en buren op, ook te gaan stemmen op de katholieke lijst. Het had haar niet, verwonderd dat hij bij den plotselingen schrik zoo kalm en Vastberaden was opgetreden nu echter verwachtte zij dat hij zijn smart over den dood van zijn vader zou uiten, die hem steeds in alles had bevoorrecht zooveel' bij kon. Maar zijn eerste, op koortsigen toon ge sproken woorden waren „Liefste, nu ben je hier voortaan gebiedster. Nu gaan we niét naar den vreemde, je zult je gemaal in den raad der ko ningin zien zetelen.-Verheug je en wees gelukkig aan mijn zijde." Onwillekeurig sidderde Isabel onder zijn woor den. Het was zooo zeldzame wisseling van liet lotHet huis dat zij eens een gevangenis had genoemd, was nu haar eigendom geworden. Isabel de Lisle was gravin van Beauville. XI. We staan aan den vooravond van den gloo ien dag. Ov, r vier en twintig uur zal beslist zijn of Nederland zijn christelijke regeering behouden zal. Die voorname beslissing-ligt jm nog gedeel- ijk in de banden, van ieder die verplicht, is te stemmen. Is een opwekking om dien plicht te vervullen en goed te vervullen nog noodig Voor de lezers van ons blad durven wij wel aan t,e nemen van niet.. Zij die 't verloop van deze verkiezingscampagne. in onze nieuwskolommen gevolgd hebben, zul len zich niet aan den strijd onttrekken, en er zelfs een eer in stellen na al-die laffe uittart ingen op te mogen trekken met bet Roomsche vaan. De strijd zal zwaar zijn, en wanneer wij alleen op materieele middelen moesten vertrouwen, hopeloos. Dit is Goddank niet het geval. Maar de hoop op de hulp van hoven mag nooit vermetel worden. Eerst dan kunnen we met een gerust hart den uitslag afwachten, wanneer we zelf meege werkt hebben met man en macht en met. de mid delen waarover we beschikken. Het behoort tot de gewoonte dat in den ver kiezingstijd den staatsburgers ingescherpt wordt, hoe hoog de waardetvan één stem kan wezen, hoe doorslaand haar gewicht soms is. Ook wij konden dat met, vele voorbeelden nog eens aantoonen, doch ditmaal willen we eens wijzen op een andere taxatie. Wie uwer heeft niet met ergernis kennis moe ten nemen van de schaamtelooze leugensjenschan delijke taal, die er door diverse demagogen tegen de rechterzijde uitgeslagen is. Te dieper zal U dat gegriefd hebben wijl ge dit tergend onrecht machteloos moest, dulden. Welnu morgen is de „stem" van den meest bescheiden mensch even groot, als die van den luidruehtigsten grootspreker. Morgen is het woord aan de Roomprhe kiezers en kiezeressen. Zorgt dat het aan duidelijkheid picts te w'en- schen overlaat,. Indien alle katholieken hun „stem" aanwenden zoo 'I, behoort, dan zal de stembus van I Juli 1925, de rauw-geraas overklinkende luidspreker zijn van de eenheid onzer R.K. Staatspartij. Aan ons .mag het, niet liggen wanneer haai- roep niet schallend rept van het victorieus binnenruk ken der rechterzijde in het regeeringskasl.ee] Katholieken nu voorwaarts Stelt beginsel boven belang en vecht gezamen lijk voor God en Kerk, huisgezin en vaderland Buitenlaiitissk Nleowa, Van den breeden straatweg, die van Londen naar Chelmsford voert, buigt een smalle land weg af, die recht naar het kasteel Apswell leidt,. Het. woonhuis was een groot gebouw, in een toen- TEGEN DEN (TIEMI^CHEN OORLOG. Paul-Boncour, de leider der Fransche delegatie ter conferentie in zake de controle op den handel in wapenen heeft gister het protocol geteekend betreffende den chemischen en bacteriologischen oorlog, dat hij zooals gemeld bij de sluiting dei- conferentie nog niet bad kunnen onderteek enen. COOLIDGE EN HET DAWES-PLAN. President Coolidge, die zich op zijn zomer verblijf te Swampscott bevindt, legde dezer dagen een verklaring af over de op de conferentie Van de Internationale Kamer van Koophandel te Brussel gehouden debatten. De president zeide, dal de Ver'. Staten even min door verandering der invoertarieven als op andere indirecte wijze de lasten der Duitsche reparatiebetalingen kunnen aanvaarden. Met betrekking lot de verklaringen van Sir Josiah Stamp en Loucheur zeide de president, dat hun voorstellen, welke beoogen de tarieven politiek der Ver. Staten te wijzigen, een poging zijn, om deDuitsche réparaLiclasten opAmerika's schouders te leggen. De toeneming van den invoer in de Ver. Staten is een weerlegging van den aanval, welke op het Amerikaansche douane tarief gedaan wordt. In weerwil van de bestaan de tarieven koopt Amrrika op het oogenblik meer in Europa dan voor den oorlog het gev d was. De Amerikaansche regeering, zeide Coolidge, kent wel de bestaande moeilijkheden, maar deze zijn alle onder de oogen gezien, alvorens het Dawesplan aangenomen werd. In ieder geval bestaat er geen grond om de Dawes-gelden niet regelmatig te innen. Ongetwijfeld is de toestand allesbehalve normaal. De president erkende, dat de wereld reusachtige lasten moest dragen en dat deze lasten in het bijzonder op enkele volken zwaar drukken. Amerika is bereid zijn aandeel in deze lasten op zich te nemen, maar ook de andere volken moesten hetzelfde doen. De vice-president Dawes liet verklaren dat de Ie Brussel uitgeoefende critiek niet. beschouwd moest worden als uitlatingen van verantwoor delijke staatslieden. Deze beschouwden en be schouwen nog steeds het Dawes-plan als prac- tisch uitvoerbaar. Het Dawes-plan is het, beste middel om den economischen toestand te ont warren en Duitsehland behulpzaam te zijn bij het nakomen van zijn verplichtingen. VOLKEN BONDSV EREENIGINGEN. Van 3 lol, 8 Juli zal te Warschau het negende con'-res worden gehouden van de Internationale Xnio van Volkenbondsveteenigingen. Op de agenda staan o.a. bet protocol van Genéve, speciaal het z.g. pact van vier, en immigratie kwesties, vraagstukken der nat ionale minder heden, de numrnerus clausus en andere kwesties. Onder de deelnemende landen zijn Groot,-Brit- tannië, Ver. Staten, Duitsehland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Nederland, Bulgarije, Denemarken, Hongarije, Spanje, Griekenland, Roemenië, Cechoslovakije, Letland en China. BELGIË. De socialistische minister van Arbeid, Wauters, heeft zich in verbinding gesteld met de werk gevers en de arbeidersafgevaardigden uit de metaalindustrie en doet thans pogingen om de staking, welke zooals gemeld, 1 Juli moet begin nen, te voorkomen. Er zou een compromis voorstel zijn gedaan. In plaats van 5 zou de ingaande loonsverlaging op 1 Juli van 5 teruggebracht worden tot 21/2 terwijl een tweede verlaging eerst later zou volgen. Er wordt ook gesproken over de mogelijkheid, de loonen gedurende zes maanden te stabiliseeren. De werk gevers zouden geneigd zijn, op dit voorstel in gaan. maals modernen stijl opgetrokken. Bloembedden, struikgewas en kleine vijvertjes lagen er rondom heen. Voor het geopende venster aan den voor gevel van het woonhuis zat. een dame te hand werken. Af en toe draaide zij zich half om en praatte met. een andere vrouw die in baar nabij heid zat en wier mager gelaat en uitgeteerde handen op een smartelijk lijden wezen. Op vriendelijken toon antwoordde zij op den bezorgden blik van haar gezellin „Ik zit hier heel goed, lieve zuster en ik hoop nu een poosje heeilijk uit te kunnen rusten." Voldaan wendde Mary Thoresby zich weer over haar werk. Haar vroolijke, opgeruimde trekken waren geheel Veranderd en hadden plaats gemaakt voor een diepen ernst, die nu uit haar geheele uiterlijk sprak. Zij had in de laatste tijden veel onder vonden, veel geleden. Sinds den dood barer moe der, drukten de plichten Van huisvrouw en verpleegster van haar zuster geheel op haar. Blanche was van plan geweest naar een klooster te gaan. Vóór haar vertrek had een priester liet slót Thoresby bezocht om er de heilige Mis te komen lezen en Blanche had van deze gelegen heid gebruik willen maken. Het zou delaatste Mis zijn vóór haar overtocht naar Frankrijk. Onder de godsdienstoefening werd alarm ge slagen, een aantal mannen, op zoek naar den priester, drongen binnen. De priester ontkwam met. de heilige Hostiën over het dak, de anderen ENGELAND. I" het Lagerhuis is gister een motie der labour- partij over de werkloosheid verworpen. Baldwin gaf een uiteenzetting van den toestand der werk loosheid en van do pogingen tol. bestrijding. GRIEKENLAND. De onderhandelingen van den minister-presi dent Pangalos met de afgevaardigden hebben met steun van Papanasl.asioe een gunstig ver loop. De nieuwe verkiezingen zullen in den zomer van 1926 worden uitgeschreven. fn parlementaire kringen meept men dat Pangalos ondanks de moeilijkheden der eerste dagen, heden in de Kamer een aanzienlijke meerderheid zal krijgen. Kafandaris en Micha- lakopoelos zullen naar verluidt, de Kamer zitting niet bijwonen, maar in dé pers krachtig .protesteeren tegen den staatsgreep. Heden zullen bij Saloniki troeprnparades van alle eenheden Van hel derde legercorps plaats vinden, dat hierna met. gejuich het vertrouwen in Pangalos zal uitspreken. vluchtten overal heen. Blanche bleef alleen ach ter. Zij begreep, dat de dingen, die achterge bleven waren liet. spoor van den priester konden aanwijzen. Haastig pakte zij alles bijeen, Verborg het, greep de nog overgebleven gewijde voorwerpen, en terwijl de vervolgers aan den eenen kant der schuur de ladder bestegen, daalde Blanche aan Je andere zijde éen ladder af. In haar haast stapte zij mis, viel, en de ijlings toeschietende dienaren vonden het meisje met gebroken been en bewusteloos op den grond liggen. Blanche werd zwaar ziek, dag en nacht, waak' e Mary aan haar sponde, totdat eindelijk de lief derijke oppassing en de zorg van Mary haar doel bereikten. Blanche werd beter 1 maar bleef kreupel en ziekelijk. Deze schokkende voorvallen brachten barones Tlmresbffy den dood. En nog meer had Mary moeten verdragen, daar zij door de verpleging van haar zuster genoodzaakt was haar huwelijk met. lord Clinton, een jonge, katholieke edelman met wien zij verloofd was, uit te stellen. In de laatste maanden echter was Blanche s gezonc - heidstoestand aanmerkelijk verbeterd en Vicom- te Clinton had ernstig op trouwen aangedrongen. Daar Mary op het slot haars vaders zou blijven wonen om haar zuster te kunnen blijven vei plegen, had zij met geheel haar hart toege stemd. Het huwelijk zou door een priester, die men op het kasteel verwachtte, voltrokken CHINEESCH RELLETJE TE BERLIJN. De Chineesche gezant te Berlijn is door zijn landgenooten nét zooals enkele weken geleden zijn collega te Parijs, gedwongen een verklaring te ondert,eekenen. Zoo luiddruchtig als te Parijs ging het echter niet toe. Zaterdagavond ontving de gezant een aantal gedelegeerden van het Comité der Chineesc.de Vrijheidsbeweging, dat Chineezen van alle politieke richtingen omvat. De gedelegeerden protesteerden tegen de tegen woordigheid in Duitsehland van den Chineeschen generaal Hsue. Zij yerweten den generaal dat hij zich onlangs 'irt Frankrijk en Engeland had laten huldigen, alhoewel de kanonnen en machi negeweren dezer landen op Chineeschen bodem opgesteld staan. Bovendien vermoedden zij dat generaal Hsue met zijn reis bepaalde financieele en politieke doeleinden vervolgt en in Duitseh land munitie wil koopen. De delegatie noodigde den gezant uit haar onmiddellijk naar den ge neraal te brengen, teneinde dezen uit te noodigen Duitsehland terstond te verlaten. De gezant weigerde dit te doen. In den loop van de gedach- tenwisseling liet hij zich echter het Berlijnsche adres van den generaal ontvallen. De Chineezen besloten echter den generaal nietin zijnwoningte gaan opzoeken, daar deze vermoedelijk door de politie werd bewaakt. Na een zeer lange discussie dwongen de Chineezen hun gezant ten slotte een verklaring le onderteekenen die ongeveer aldus luidt „Wei Soent.sjoe, de Chineesche gezant in Duitsehland, verzekert plechtig dat de generaal Hsue in Duitsehland geen munitie zal koopen, geen leeningen zal sluiten en niets zal onder nemen wat nadeel aan het Chineesche vader land zou kunnen berokkenen. Voor het geval generaal Hsue zich toch aan dergelijke daden verantwoordelijk mocht, maken, zou de gezant er met zijn leven aansprakelijk voor zijn.' Na deze verklaring te hebben onderteekend,, verliet de gezant met een beleefde buiging het vertrek. De Chineezen besloten daarop nog aan de Duitsche regeering een verklaring aangaande de persoonlijkheid van generaal Hsue te doen toekomen. De toestand te Sjanghai blijft, gespannen. Te Hongkong is aanmerkelijke verbetering in getreden. HET VATICAAN EN CHINA. De hoogleeraren van de Universiteit van Pe king hebben onlangs dé tusschenkomst van den Paus ingeroepen in verband mrt. de gebeurte nissen te Sjanghai. Thans heeft de apostolische nuntius voor China, in opdracht van Z. H., de sympathie van de katholieke kerk betuigd met worden. „M-ary", vroeg Blanche op zachteri toon,,,he je van ochtend toen ik sliep, graai Clinlon nog gesproken „Ja lieve", antwoordde Mary blozend, „wij waren in de lindenlaan. Dal schijnt jullie lievelingsplekje le zijn lachte Blanche. „Had hij geen nieuws We hadden het. over den dood van Maria Stuart'V fluisterde Mary droevig. „Arme, arme koningin Ja, arme koningin", lispelde Blanche. „Het moet wel treurig zijn zonder den troost van de laatste heilige Sacramenten He sterven. D;it, te weigeren, is een ongehoorde wreedheid van de koningin." „Clinton .heeft Vele bijzonderheden omtrent haren dood vernomen", voegde Mary er aan toe. „Zij is waarlijk bewonderenswaardig geweest." Mary vertelde haar zuster alles wat. zij van haar verloofde over de laatste uren van Maria Stuart had gehoord en Blanche luisterde adem loos. „Ja," besloot Mary haar verhaal. „Zij was een ongelukkige weduwe, een verlaten moeder, een bedrogen vorstin. Weg was haar rijkdom, haar kroon, haar vriendenkring, weg de heer schappij over Frankrijk en hel enthousiasme van Schotland." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT D 31)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1