roemde vaderjandsche lijderes zullen grijpen, er niet slechts leering, maar ook stichting in vinden, en zich aangespoord gevoelen om het kruis dat onze goddelijke Zaligmaker ieder onzer op de schouders heeft gelegd. Zijn kruis edelmoediger en blijmoediger te dragen. Nieuwe zaak. j Maandag a.s. is onze stad weer een nieuwe' zaak rijker en 'n doodsch pand armer dan toch stelt de firma de Ridder en Hoewijk, in de voor malige branderij op den hoek van de Ooievaars- steeg aan de Schie, haar chemische stoomwas- scherij en ververij in werking. In het geheel ver bouwde pand, voorzien van vakbenoodigdheden machinerieën enz., zal naar wij uit de moderne installatie opmaakten, hét bedrijf naar de oi- schen des tijds worden uitgeoefend. Beneden is behalve kantoor en toonkamer ook een kleine winkel-etalage ingericht, terwijl in de overige groote ruimte gelijkvloersch de ververij en wasscherij is gevestigd. De enorme ingemetselde stoommachine, centrifuge's, droeg en waschmachine's, verfkuipen, ondergrondsche benzine-tanks, enz., waren voor ons al het bewijs dat de zaken door de firma flink aangepakt worden een meening die juist bleek te zijn, naar we van de firmanten zelf hoorden. Zoo worden o.a. hier en in R'dam verscheidene depöts gesticht en te R'dam bovendien 2 winkels. Het bedrijf is zoo ingericht dat de wagch- en verfgoederen binnen de week afgeleverd kunnen worden. Ook kunnen de exploitanten een prima behandeling garandeeren daar hun vakkunde op een jarenlange practische ervaring rust. Op de eerste en tweede verdieping van het royale pand zijn de droogzolders, spankamers en strijkinrichtingen. Ook hier getuigt alles van een degelijken opzet, zoodat het plan van de' firma om de nieuwe zaak tot bloei te brengen niets in den weg staat, dan het verwerven van een groote beklanting en daar gaat zij nu haar best voor doen. Firma P. Korsten en Zoon. Bij beschikking der arrondissementsrecht bank te Rotterdam is de op 22 Mei 1924 aan de firma P. Korsten en Zonen, gevestigd en kan- toorhoudende alhier, verleende surséance van betaling ingetrokken. Pandora. Hoewel het mooie zomerweer naar buiten lokte, zijn we toch gisteren plichtgetrouw naar Pandora getrokken en we willen er hier direct bijvoegen dat we er geenszins spijt van hebben, gehad. Integendeel, het programma was ten volle de moeite waard, terwijl in de goed geven tileerde zaal geen last van de warmte geleden Werd. Na journaal én komische film getiteld ,,lk droomde dat een zeer aardig werk geheel en al gespeeld door apen. Hierna een dramatisch werk „Zonden der Jeugd", hetwelk heel wat onschuldiger was dan de titel zou doen vermoeden. De „clou" van dit programma is een komische film in zes acten „Hou je hart vast" en van het genre Kareltje in „Pas op val niet." Hetgeen hierin vertoont wordt getuigt echter van nog meer durf of van nog meer truc. In elk geval is het een film waar we ons dol bij geamuseerd hebben, We kunnen dit programma aan een ieder aanbevelen. Luxor. Na het fleurig journaal komt Jack Dempsey een nummertje boksen in de aardige film „Alles Wel op den Ocean"; aan spanning en opwinding geen gebrek.De groote klucht in 5 acten Fatty in het huwelijksparadijs" is van een heel ander genre en brengt op uiterst grappige wijze in beeld hoe do zonderlinge lobbesachtige dikzak zijn hart en vrijheid verliest 'n echt leuke film- Na de pauze „De apachen van New. York" een werk dat van heel wat beter gehalte is dan de naam doet vermoeden. Hoewel de Amerikaan- sche sentimentaliteit weer niet ontbreekt, is het gegeven zoo treffend en de strekking zoo goed, dat men dit gaarne vergeeft en tenslotte geheel vergeet door het meesterlijke spel van de kleine Tom Police en dal. van Sonia, die hoewel ze geen beroemdheid is, ver uit gaal boven verscheidene filmsterren. Een mooi programma MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabietten .75» Laxeer-Tabhgtien 6o« Hoofdpijn-Tabletten 60<* 2344 8 Gisteravond half zeven viel bij het vischjesvangen, het vierjarig zoontje van. J. Bul, wonende Broersveld 91, in het water der Schie in de nabijheid van de Doele. Door het snelle toeschieten van .1. Groeneveld kon het ventje gered worden. Eergisteravond omstreeks 1 l uur heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad onder Maasland, niet ver van Vlaardingen. In de vrachtauto waren gezeten de 65-jarige D. Krommenhoek, waterstoker, in de Beierland- schestraat alhier, met zijn 33-jarigen zoon Willem. Laatstgenoemde bestuurde de auto, voelde dat de auto plotseling ging slieren en dientengevolge van den dijk viel. Tweemaal duikelde de auto bij den val en kwam halverwege den dijk op een hoop hooi terecht, waar de auto bleef liggen. De Vlaardingschè politie is met een dokter uit die gemeente er onmiddellijk naar toe gegaan. De dokter constateerde bij den vader een ver wonding in het gelaat en eenige schrammen, terwijl vermoed wordt dat hij een lichte hersen schudding had. De zoon daarentegen heeft een kaakfractuur en is met zijn vader per auto eerst naar de Beierlandschestraat, waar zij wonen, en vervol gens naar het ziekenhuis alhier gebracht. De vader was gistermiddag weer veel beter. Door B. e n W. is bevorderd lot. klerk le klasse ter gemeente Secretarie afd. Fi nanciën de heer B. Loer. UIT ROTTERDAM. Gisteravond omstreeks 8 uur 45 werd kortslui ting ontdekt in den gemeentelijken electrischen kabel van het hoekpand Plan C. waarin geves tigd is de modezaak van de firma Schüler en Co. Nadat gasten van spuit 22 zich onder leiding van hoofdman Poortman toegang hadden verschaft, kwam hun wel een verstikkende rook, die ner gens een uitweg had gevonden tegemoet, maar de brand bleef beperkt tot een even opvlammen bij het blootleggen van den kabel, dat met één slang- op de waterleiding Werd gebluschl. W. B. Theater. In W. B. een uitgebreid programma. Na de gewone revue en journaal een aardige klucht „De afgewezen minnaar". Hierna een comedie in vijl' acten „Verkeerd aangesloten" een film vol verwikkelingen. Nog voor de pauze een in teressante natuuropname „Zee-olifanten en pin guïns" welke een mooi beeld gaf van het dieren leven op Kei'guellen Eiland. Na de pauze een dramatisch filmwerk in zes acten „Meerderjarig", een film waarin het goed spel der beide jeugdige hoofdpersonen opvalt. Een aardig programma. Lustrumviering. 12 Juli 1925 viert de afdeeling Rotterdam van den Nederlandsche R. K. Metaalbewerkers hond haar 35-jarig bestaan. Op 8, 9 en 10 Juli zal in de St. Dominicuskerk, ten 81/a uur een triduum plaats hebben, dat geleid zal worden door den eerw. kap. C. Mol, geestelijk Adviseur van bovengenoemde afdeeling. Voor dit triduum worden zoowel georganiseerden als niet-georgani- seerden uitgenoodigd te komen. Voorts zal op Zondag 12 Juli om 7 uur een H. Mis worden gelezen uit dankbaarheid, in dezelfde kerk, waaronder algemeene II. Commu nie, waarna gemeenschappelijk ontbijt voor de leden in de Sociëteit der Rotterdamsche Dier gaarde. 's Middags van 2 tot 4 uur receptie in het gebouw van den R. K. Volksbond, Schiekad'e 19. 's Avonds ten 7 uur in de groote zaal van ge noemde Sociëteit, banieronthulling en 8 uur feestavond. regeering niet bereid is, de. Nederlandsche eischen tot verdere inruiling van uitzonderings tarieven op de spoorwegen van 1 Aug. af in te willigen. Van Nederlandsche zijde verlangt men in de eerste plaais uitzonderingsiörieven op glas, ijzer, staal, papier, courantenpapier en stuk goederen tot. de Nederlanasche grens. Van Duit- sche zijde wordt daarop, echter geantwoord, dat verdere inwilliging van uitzonderingstarieven aan Nederland een .precedent zou scheppen tegenover andere staten, hetgeen de rentabiliteit van de Duitsche spoorwegen bedreigt, waardoor dé uitvoering van het plan-Dawes in gevaar zou kunnen worden gebracht. De derde internationale Ingevolge besluit van de internationale confe rentie, gehouden te Genéve op 24, 25 en 26 Mei 1925, waaraan deelgenomen werd door delegaties van 21 landen, en welke het doel had, de-middelen te heramen, welke konden strekken tot ver dediging tegen het gevaar, dat Europa en de Europeesche beschaving bedreigt van wege de Ilde Internationale, werd op 1 Juli 1925 aan alle regeeringen een memorandum overhandigd. Het Bestuur van den Nalionalen Bond tegen Revolutie heeft zich belast met het aanbieden daarvan, voor zoover Nederland en koloniën betreft Ln de memorie wordt aan de regeeringen in Europa, de Vereenigde Staten van Amerika en Japan verzocht, ten spoedigste het initiatief te nemen voor een overeenkomst tusschen de regeeringen, met het doel, samen te werken tegen de propaganda en actie van de Ilde Inter nationale. Nederlanders in Cliina. Op vragen van het Tweede Kamerlid Snoeck Henkemans betreffende het nemen van maat regelen tot bescherming van de Nederlandsche onderdamen en van eigendommen van Neder landers in China, in het bijzonder Le Sjanghai, heeft de minister van binnenlandse he zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers geantwoord De door de regeering ingewonnen ambtsbe richten geven haar vooralsnog geen aanleiding- tot het nemen van bijzondere maatregelen tot bescherming van de Nederlandsche onderdanen en van eigendommen van Nederlanders in China. Wel zijn voorbereidingen getroffen dm indien de toestand zulks noodig zou maken, zoodanige maatregelen te nemen. Hooge Raad van Arbeid. Bij Kon. Besluit van 23 Juni is, met ingang van dien datum, aan den heer Simon A. Maas, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den HoogeU Raad van Ar beid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie beWezen diensten, en is, voor het tijd vak van 23 Juni tot en met 31 December 1925, benoemd tot lid van voormelden raad de heer J. C. Redelé, te Dordrecht. DE PERS OYER DEN UITSLAG. „De c o a 1 i t i e". „De Maasbode" schrijft Intusschen moet de rechtsche meerderheid vijf zetels afstaan en wordt zij dus teruggebracht van 59 op 54, ruim voldoende voor de vorming va-n een hopen we op deugdelijk overleg gebaseerd parlementair recht^ch kabinet. Dit is dan ook de groote verheugende beteeke- nis van dezen stembus-uitslag, dat de coalitie, die na een levensperiode van 40 jaar, onafge broken bestreden door al wat vrijzinnig heet en in het laatste decennium ook fel bestookt door verschillende groepeeringen, die eigenlijk toch ter rechterzijde staan van de groote scheidings lijn de coalitie, die keer op keer voor dood verklaard is dooi- tal van politieke dokters, opnieuw vol jeugdige levenskracht is getreden uit een kamp, welke meer dan ooit voorheen op haar ondergang was gericht. Laat ons hopen, dat de drie partijen, die aldus door de Uitspraak der stembus wederom de eerstaangeWezenen zijn voor het dragen der regeeringsverantwoor- delijkheid, bij deze bestendiging harer meerder heid' de lessen zullen indachtig zijn, welke het jongste verleden te trekken bood, doch waarop Lord Beauville echter stelde de gunst dei- koningin meer op prijs en het schijnt werkelijk dat zij hem niet meer interesseert, terwijl zij hem toch zoo vurig liefheeft net als te voren." „Juist zooals ik vreesde," zuchtte Walter treurig. „In het buitenland heb ik veel van graaf Regnier gehoord en wel dingen, die mij het onge luk van de vrouw waarmee hij getrouwd was, de den vermoeden. Arme, arme Isabel Zij wist in de verste verte niet aan welk een man zij haar hand reikte. Maar haar godsdienst zal zij toch nog wel trouw gebleven ijn Mary antwoordde niet. „Zeide Rachel daar niéts over," drong Walter aan. Mary sidderde van ontroering zij kan niets zeggen. Een voorgevoel heving Walter hij keek zijn nicht aan. „Mary, zeg het mij Zou het mogelijk zijn, dat zij haar geloof ontrouw geworden is „Ach", snikte Mary, „ik vrees dat het zoo is. Zij woont den anglicaanschen enredienst bij doet geen moeite om de Sacramenten té ontvangen. Langen tijd heb ik het niet kunnen gelooven, maar ik vrees dat het wel waar is." Walter verbet zwijgend de kamer en sloot zich in zijn vertrek op. Als hem iedere ziel al zoo dierbaar was, hoe na lag hém dan het geluk van die ziel aan het hart, de ziel zijner eenige zuster. De eenigste bloedverwant die hij nog op aarde bezat, een afvallige O, schrikkelijke gedachte Onver-dragelijk voor zijn gloeiend, het thans niet hel oogenblik schijnt nader in te gaan. Er ligt inmiddels een donkere schaduw over deze rechtsche victorie het opnieuw naar voren dringen der dissidente groepen, die wij, kon het zijn, hij rechts zouden willen indeelen-. De N. R. C t." niet tevreden. Naar aanleiding van het voorloopig resultaat der Tweede Kamer-verkiezing schrijft de Nieu we Rotterdamsche Courant" onder meer het volgende Wij mogen niet zeggen, dat wij over het resultaat van deze verkiezing tevreden zijn. De verzwakking, die de coalitie heeft ondergaan, stemt Lot vreugde, doch deze wordt zeer beperkt in de eerste plaats door het verlies van de liberalen, door de vermeerdering van de gerefor meerden (staatkundig en Hervormd), en nog meer door den bedenkclijken aanw^ van de sociaal-democraten. Verwacht kon natuurlijk worden, dat hun stemment'al zou toenemen. Het beleid der coalitieregeering had veel on tevredenheid opgewekt, en dat moest vanzelf den sociaal-democraten ten goede komen. Daar bij kwam, dal zij, tengevolge van de verminde ring van lootten en salarissen van arbeiders en ambtenaren in 's Rijks dienst, een goed visch- water vonden. Magere troo st. Uit het (liberale) „-Vaderland" knippen wij alleen dit merkwaardig voorbeeld van gelaten heid De Vrijheidshond stond daardoor (door de ontwapeningsleuze) tegenover de V. D. in on gunstige positie, zoo ongunstig, dat het verlies van sléchts één zetel haast als winst is te hoeken. Wij troosten ons daarover te eerder, omdat de Kamerfractie qualitatief zeker niet achteruit is gegaan. SSsds- en Gewestelijk Nieuws. Een levensbeschrijving van St. Liduina. Gelijk wij reeds eerder meldden is nu te Parijs bij den uitgever Lecoffre verschenen het werk van pater C. M. Meuffels „Sainte Lvdwine de Schiedam." Het boek is uitgekomen in de bekende serie „Les fcaints waarin de rector van het seminarie „St. Joseph der Lazaristen te Helden-Pannin- gen, reeds eerder zijn zoo gunstig ontvangen „Martyrs de Gorcum" publiceerde. Het werk, zegt dr. Alph. Mulder in „de Tijd" voldoeI aan de eischen van de moderne critiek. Niet alleen heeft een diepgaande bronnenstudie van 7 jaar pater Meuffels rijk materiaal verschaft maar dit is tevens zoo verwerkt dat het zich boeiend Jezen laatuit alles blijkt bovendien de liefde die de schrijver voor dit bijzondere be genadigde heiligenleven voelde. GerlaCj t Leven van Liedwy, die Maghet van Seyodam, Brugman met zijn werk, door de Bol landisten Vita prior genoemd, Thomas a Kem- pis met zijn Vita "Lidewigis Vivginis, de archie ven van onze stad en van het bisdom Haarlem en andere documenten en werken, oordeelkundig geschrift, leverden betrouwbaar feitenmateriaal, waarmee Schr. zijn stichtende levensbeschrijving heeft .geconstrueerd. Achtereenvolgens beschrijft hij ons bronnenstudie en vertalende tekst zijn hier gelukkig tot één geheel samengevoegd Lidwina's eenvoudige jeugd met haar noodlottige val op het ijs haar acht.-en-dertig-jarige ziekte, waardoor deze lijderes volgens de Kerkelijke ge- lijden „een mirakel van menschelijke ellende en heldhaftig geduld" werd; harewonderbaredaden, welke spoedig kon hel wel anders liefe lijke legenden deden'ontstaan de buitengewone mystieke verschijnselen dezer extatische, waarin schr. voorzichtig het bovennatuurlijke te on derscheiden zoekt hare werken van lichamelijke en geestelijke barmhartigheid waardoor zij het actieve aan het contemplatieve leven paarde hare laatste levensjaren en kostbaren dood, als ook de vereering, welke aan deze dienaresse Gods sinds onheugelijke tijden ten deel viel. En dit alles geschiedt op een wijze, die geen theoloog zijn wenkbrauwen bedenkelijk zaj doen fronsen, geen geschiedkundige sceptisch zal stemmen, geen letterkundige dit heiligen-leven als onleesbaar zal doen afwijzen. Mogen de Velen, zegt dr. Mulder verder, die ongetwijfeld naar dit nieuwste leven onzer be- liefhebbend priesterhart Maar toen hij zich zijn eigen jeugd herinnerde, hoe hij ook aan den rand van den afsgrond had geslaan, verdeemoe digde hij zich en bood zijn leven aan als offer voor die kostbare ziel. En toen hij met de nauw keurigheid van een heilige zijn geweten onder zocht beschuldigde hij zichzelf van veronacht zaamheid en koudheid ten opzichte van zijn zuster tijdens haar verblijf op Apswell. Had hij inplaats van Constance, Isabel tot voorwerp van zijn oplettendheid gemaakt, dan had hij wellicht de ijskorst kunnen ontdooien die Isabel's hart omgaf. Misschie waren zij dan samen naar het buitenland gegaan, misschien was ook zij een onschatbare genade deelachtig geworden, en zou zij op dit oogenblik in een stil klooster voor hém bidden. Vele uren verliepen voor de familie Thoreshy pater de Lisle terug zagen, en menige nacht daar na bleef hij wake" i" boete en gebed, om zooveel als mogelijk was zijn fout goed te maken. XIII. Gedurende eenige weken ging alles op het kasteel Thoreshy kalm zijn gang. Walter trok de geheele streek door, bezocht de katholieken om hun d'e gelegenheid te geven de Sacramenten te ontvangen. Mijlen en mijlen rond het slot zwierf hij rond met Ons Heer bij zich en dikwijls gebeurde het dat hij nvdden in een groo bosch, ver van alle menschelijk verkeer een vervolgden kathohek de heilige Communie uitreikte. „Zijn er ook katholieken in de gevangenis te ChelmMord", vroeg Walter op zekeren avond aan zijn verwanten. „Pater Gerard alleen, als hij tenminste nog leeft, voor zoover ik weet," antwoordde lord Thoreshy" „O, hem moet ik zien", riep Walter uit. „Ik vrees dat het niet gelukt", vervolgde de lord. „In deze omgeving haat men de katholieken meer dan op andere plaatsen. Dikwijls hebben wij door geschenken of op andere wijze getracht ons toegang tot pater Gerard te verschaffen maar alles was vergeefsch. Louth, de gevange nisbewaarder, is een ruwe, brutale kerel en zijn vrouw, een goedmoedig mensch, is veel te bang om voor hém om iets te wagen, ofschoon zij het geld zeer liefheeft." „In alle geval moet ik het probeeren", meende Walter „ik zal eerst naar Chelmsford gaan en te weten zien te komen of pater Gerard nog onder de levenden behoort." „Leelijke vlegel", schreeuwde vrouw Margery Louth, de echtgenoote van den gevangenisbe waarder van Chelmsford, een jongen toe. „Jij bent in staat een aartsengel kwaad te maken. Wat heb ik er aan of ik jou al naar de stad stuur om boodschappen. Heb ik je niet gezegd een groenen doek mee té brengen en nou heb je een bruinen, en je staat met je grooten mond wagenwijd open, alsof ik een domheid heb begaan en niet jij Nou, 'n mooie boel, natuurlijk is het te laat om je terug te sturen." „Juffrouw, begon Giles, „mijnheer heval mij eerst de gevangenis schoon te vegen, voordat ik voor u boodschappen zou doen. Ik. „Hou je snater", kefte de vr.ouw.,,Wat bazel je van mijnheer. Ik zeg je dat het voor den laatsten keer is dat je gegaan bent. Pak je zoodjé maai bij elkaar en ga terug naar de ganzen, dan ben je tenminste bij je soort) En wat wil u, jonge man", wendde zij zich tot een boer in oude gelapte kleeren, die onderdanig naderde. „Goede vrouw", antwoordde de aangesprokene beleefd, „ik ben hier vreemd in deze streken en ik zoek werk". En hij maakte een diepe buiging. '„Werk zult ge hebben, vriend", antwoordde de vrouw verheugd over den eerbied waarmee zij aangesproken werd. „Wanneer ge lust hebt in plaats van dezen luiwammes te komen, dan. „Zul je je eigen gauw d'oodgewerkt hebben," gromde Giles en haastte zich weg. „Er uit," krijschte het wijf woest, „en kom mij niet weer onder de: oogen, met je leugenacht.i- te tong I" Zij wendde zich tot den nieuwen plaatsver vanger en trachtte de onuitvoerbare diensten van de betrekking in een beter licht te brengen. (Wordt vervolgd) i Bij Apoth. en Drogisten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2