DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Verborgen Heldenmoed. 48ste Jaargang. Woensdag 8 Juli 1925 it) 14295 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bg verliesTwT^eii Dg^gjggjjgfinR wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Balienlan&seh Nieuws. ionenhnd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HureutiKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal, Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentifin: 1—5 regels 1.75, olke regel daarboven 36 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelirigen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of vererdeningen voor geschreven en andere offfeieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluiI van den 18eli Juni j.l. de'Commissie uit de Protestanten belast me f de uitdeeling van warme spijzen in den winter, van de lijst van de in deze gemeente gevestigde instellingen van Weldadigheid is geschrapt, op grond dat deze Commissie heeft opgehouden te bestaan. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. in tegenstelling tot een bericht aanvankelijk gepubliceerd in de buitenlandsche pers, vernemen wij, dat noch officieel, noch officieus van de zijde der DuitSche legatie eenigerlei stap bij de Neder- landsche regeering is gedaan in zake het even tueel houden van een internationale conferentie tc Den Ilaag ter bespreking van het garantie- voorstel. In aansluiting met hetgeen wij reeds Zater dagavond mededeelden, kunnen wij melden, dat de Nederlandsche regeering nog geen verzoek van dien aard heeft bereikt,. Volgens een gerucht in politieke kringen te Londen zou in September van dit jaar te Brus sel een groote Europeesche conferentie Ier bespreking van de veiligheidslcwestie bijeen kom en. DE ONTRUIMING VAN DE ROER. De militaire ontruiming van hel. bezette Boergebied zal waarschijnlijk tusschen 15 en 18 Juli plaats hebben. De geallieerde mogendheden zullen echter na deze ontruiming het gebied als bezet blijven beschouwen Lot midden Augustus. De politieke politie en de gendarmes zullen n.l. tot dien datum in het Roe gebied blijven. CECHOSLOVAKI JE. In katholieke Cechische kringen heerscht terecht groote ontstemming, omdat de regeering gis teren officieel aan de Huss-feest.en heeft deel genomen. De, pauselijke nuntius Marmaggi, heeft op den Huss-dag, welke, zooals bekend, als algemeen erkende feestdag is ingesteld, Praag verlaten en. zich naar Rome begeven. De leiding der zaken heeft de nuntius tot nader order aan zijn secretaris overgedragen. Het vertrek van den nuntius werd 's middags door een extra editie van de „Ceske Slovo" be kend gemaakt. Het blad spreekt van een onge hoorde manifestatie van het Vaticaan tegen president Masarijk en tegen de regeering der Cechoslovakijsche republiek FRANKRIJK EN DUÏTSCHLAND. De voorzitter der Fransclie en DuitSche han delsdelegaties hebben gisterochtend nagegaan, hoe men het contact kan handhaven t ijdens de schorsing der handelsbesprekingen. Zij besloten op 15 September opnieuw bijeen te komen ten einde den toestand Ie bestudeeren, en hernieuwden de overeenkomst van 28 Februa ri, om tijdens de schorsing de economische be trekkingen tusschexf de beide landen niet, te schaden door maatregelen van de eene partij, welke uitsluitend of in het, bijzonder gericht zijn 37) „Zeker Henry, ik gevoel mij gelukkig en tevre den," klonk het antwoord. „Lucht is hier genoeg, maar niet veel licht doch ik ken mijn brevier van buiten." „Hier heb je wat eten „Dank je, waarlijk ik heb er trek in gekregen." Voorzichtig liet Ilenry 'n korf aan een louw neer. „Hoe gaat het boven," vroeg Walter verder. „Iioudt Blanche zich goed Hét arme kind 1 Maai' laat ik niet meer spreken, het, is te gevaar lijk. God zegene en trooste u allen De bewaking, waaronder de bewoners van het slot stonden, duurde meerdere dagen. Slechts des nachts konden zij zich eenige oogenblikken met Walter onderhouden. Toen men bemerkte dat de wachters zich des nachts zorgeloos aan den slaap overgaven, besloten zij een poging tot vluchten te ondernemen. Op zekeren nacht werd Walter door middel van koorden naar boven gehechen. Overdekt met vuil en spinrag bood hij wel een zeldza tnen aanblik. Eenige oogenblikken bleef hij biddui aan het bed van Blanche die in hoogen koorts lag. Dan dankte hij in korte woorden de familie voor de gulle gastvrijheid en vroeg hij legen de andere partij, en eventueel welwillend in overweging te hemen alle wederzijdsche ver zoeken in zake in- en uitvoerverboden en evc-n- tucele faciliteiten. De leider der DuitSche delegatie von Tren delenburg zal nog eeriige uren te Parijs blijven, ten einde reeds t hans enkele punten vast t st 1- Jen, welke 15 September zullen worden besproken IN MAROKKO. Painlevé heeft ten overstaan van journalisten uiteengezet, dat alle militaire bevelhebbers, wier oordeel hij gevraagd heeft, het allen eens waren over de noodzakelijkheidnaar Marokko een leider te zenden, die zoowel de mentaliteit, der inboorlingen als de Europeesche en Koloniale wijze van oorlogvoeren kent. De regeering heeft in volkomen overeenstemming mei maarschalk Lyauty, daarom generaal Naulin benoemd, wiens diensttijd grootendeels in Noord-Afrika ligt. Het benoemingsbesluit zegt, dat de opper bevelhebber der troepen in Marokko, het, bevel uitoefent over de militaire macht in het protec toraat, de operaties voorbereidt, leidt en voor de uitvoering er van zorg draagt, waarvoor hij persoonlijk aansprakelijk is. Uit Rabat, wordt, gemeld, dat de Fransclie troepen in den nacht van 5 op 6 dezer, na hatxl- nekkigen strijd den vijand terug hebben geslagen, die een aanval had gedaan op de vliegende co lonne bij Bartazza. Dit succes heeft den Irouw der weifelende stammen versterkt. Painlevé en generaal Naulin, de nieuwe opper bevelhebbervan de Fransclie troepen in Marokko hebben gistermorgen geconfereerd en de nood zakelijkheid onder de oogen gezien, militiever- sterkingen naar Marokko te zenden. Naulin zal den toestand bestudeeren en zich binnen veer tien dagen naar zijn post begeven. Indien onze inlichtingen juist zijn, zegt cl,, correspondent van de „Temps" en zij zijn uit, de beste bron geput, dan zullen vredesvoor waarden aan Abd-el Krim worden gesteld uit naam van Frankrijk en Spanje. Indien, zooals te vreezen is, liet hoofd der Riffi hierop niet zal ingaan, dan zullen de Fransch-Spaansche militaire operaties onmiddellijk een aanvang fiemen Volgens de F ransch-Spaanselie plannen zal de Frah'sche expeditie op Sjcsjaoean aanrukken, dat, zooals men weet, op 150 Kilometer van Fez is gelegen. De Spaansche troepen zullen tegelijk de monding van de Waldi Lau bezetten, waar in geval van een Fransehen terugtocht, een belang- ïijke contrabande van wapenen zou kunnen plaats hebben. De Spaansche troepen zullen vervolgens ook naar Sjesjoean verder trekken, ten einde de verbinding met de Franse he troepen Lol stand te brengen. Door deze operatie zullen de Sjeballa-stam- men in bedwang worden gehouden, waardoor Abd-el-Krim van een belangrijken steun wordt beroofd. Veertigduizend Spaansche soldaten zullen van Malaga en van andere havens naar Marokko worden overgebracht, door een Fransclie Nliddel- Jandsclie Zee Compagnie, waarvoor de schepen reeds gerequireerd zijn. Deze troepen zullen in de garnizoenen van de Spaansche zone in Marokko de zich aldaar bevindende troepen vervangen, terwijl de oude troepen aan den oorlog zullen deelnemen Primo de Rivera meent, dat de datum van 14—21 Juli voor deze operatie het meest geschikt is. verschooning voor den last waarin hij hen had gebracht. Dan gal, hij hun zijn priesterlijken zegen en verliet onder geleide van Arl ur Leslie het kasteel. XV. „Rose, Rose, riep een kindeiflcii n c ljr „breng mij eens naar moeder!" „Gaarne mijn lieveling", antwoordde Rose vriendelijk, terwijl zij van den gaond een lief kereltje opnam van nauwelijks tweejarigen leef tijd en, ermee naar de kamer van haar meesteres schreed. Zonder kloppen trad zij binnen. Hel was de kleedkamer van de hertogin van Bertram. Aan den wand hing een prachtig-geslepen spiegel, in kostbare lijst. Kleedinfestuklu n lagen verward door hel virtnk óp stoelen en tafels. Een geur van bloemen vermengde zich met die van reuk water en vervulde de geheele kamer. Vóór de spiegel zat de koningin. Haar glanzend haar golfde over haar schouders en viel langs haar schoon gezicht. Constance is nog schooner dan vroeger, toen zij óp Apswell vertoefde. Geen trek van zorg, van kommer of wee, ontsiert haar mcfoi gelaat, niets droefs licht meer in de zachte bruine oogen. Is het den hertog van Bertram dan gelukt de diepe innige liefde te gewinnen van de vrouw, die Walter zoo hartstochtelijk had liefgehad O neen, het antwoord op de vraag is iets anders. Rose staal, vlak achter haar en terwijl zij den CHINA. I it I sjoengking wordt gemeld, dat liet daar tot botsingen t usschen Engelsche marinetroepen, belast met, de bescherming van Engelsche eigen dommen, en het Ghinecsche gepeupel is gekomen. Hierbij werden vier Chineezen gewond, doch niemand gedood. De Engelsche vrouwen en kin- deren_hebben de stad verlaten. In de stad moet, schaarschte aan levensmiddelen heerschen. In Hongkong wordt een demonstratie van een deel der Engelsche strijdkrachten te land en ter zee verwacht. Op de „Empress of Canada" zijn alle Chinee- sche geëmployeerden, die zich tot heden nog niet weder hadden aangemeld, door niet.-Ghi- neezen vervangen. Door de politie te Hongkong werden 20 a 30 Chineesche werkloozen gearresteerd die gede porteerd zullen worden. In regeeringskringen te Moskou wordt druk gesproken over het gerucht, dat de Chineesche ministers van Financiën en Verkeerswezen Peking zouden hebben Verlaten. Volgens ont vangen inlichtingen zouden zij in nauwe relat ie staan me), buitenlandsche kringen en trachten generaal Tsjang-tso-lin over te halen naar Peking te komen. Men beweert verder, dal Woe-pèi-foe en de militaire hoofden van verscheidene provin cies besloten hebben, de noodige maatregelen te nemen, ten einde te voorkomen, dat de be weging der studenten tot een tweeden Bokser opstand zou uitgroeien. ALLERLEI. Uit Parijs In een persgesprek heeft Caillaux medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt, zich tijdens liet parlementair recès achtereenvolgens naar Londen en Washington te begeven, ten einde altlaar de schuldenkwestie te bespreken en te onderhandelen over een goudleening ten be hoeve van het definitieve herstel der verwoeste gebieden. Uit Madrid Aan de hier te houden inter nationale conferentie in zake de Tangerkwestie zullen de navolgende staten deelnemen Frank rijk, Spanje, België, Diutschland, Cechoslovakije, Nederland, Engeland en misschien ook Polen. Men neemt aan, dat de conferentie einde dezer week bijeen zal komen. En is nog niets bekend omtrent de Vredesvoorstellen aan Abd-el-Krim waarover veel geruchten gaan. Uit Moskou De ouders van de twee ver oordeelde jonge Duit,schors, dr. Kindermann en Wolsch, hebben door bemiddeling van het Duit Sche gezantschap bij de Russische regeering een verzoek om gratie voor hun kinderen ingediend. Uit Warschau De Poolsc-he politieke politie is in het gebied van Wilna een uitgebreide communistische organisatie op het spoor ge komen. Zestig personen zijn gearresteerd. De Duitsche rijkskanselier, Luther, heeft verklaard, dat de rijksregeering de voorwaarden der geallieerde luchtvaartnota moet afwijzen. De kabinetscrisis. De Koningin heeft gister ter conferentie ontvangen de heeren mr. V. H. Rutgers, mr. J. Schokking en J. 11. A.' Schaper, voorzitters van de fracties in de Tweede Kamer onder scheidenlijk van de anti-revolulionairen, de chrislelijk-historischen en de sociaal-democraten. •lij met zijn rozige kleine omhoog heft, lacht koontjes z'n moeder toe. „Mijn lieveling, mijn schal Zij neemt den knaap uit Rose's armen over en drukte hem zacht tegen zich aan. „Nu Rose," hernam zij, „nadat zij het vent je Loeder had gekust, „heb je dezen morgen succes gehad Je bleef zoolang uit dat ik waarlijk meen de dat je onderweg een ongeluk overkomen Was." „Neen," hernam Rose langzaam, „Ik ben alles te weten gekomen wat ik verlangde, ja, ik heb nog veel meer bereikt clan ik mocht hopen. Een onverwachte vreugde is mij ten deel gevallen. „Wat kan dat geweest zijn," vroeg Constance vol belangstelling. „De priester van heden" antwoordde Rose met zachte stem, „was de jonge lord de Lisle, nu paf r de Lisle." „Is het mogelijk," mompelde de hertogin, tci- wijl een plotselinge bleekheid haai gelaal, ow i koog. ,,En toch, het verwondert mij eigenlijk niet. Het leven van een priester hier in Engeland is een leven van zulk een heldhaftige zelfopoffe ring en zelfverloochening, dat het wel zulke edele zielen vordert. Maar waarom ben je daai- over verbaasd, Rose, je bewondert immers alles wat de heiligen de den en wat mij doet huiveren „Ik verwonder mij slechts dat in deze dagen van vervolging, nu iedere katholieke familie van zooveel waarde is, de laatste spruit van een Directeur-generaal van den landbouw. Bij Kon, besluit is mei ingang van 1 Augustus aan dr. P. van Hoek op zijn Verzoek wegens gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur-generaal van den landbouw, onder dankbetuiging Voor de gewich tige diensten aan den lande bewezen, en is dr. P. van Hoek tijdelijk benoemd tot raadadviseur bij het departement. Van binnenlandsehe zaken en landbouw. Provinciale Staten. In de vergaderzaal der Tweede Kamer is gister ochtend' de zolnerzilting der Prov. Staten van Zuid-Holland geopend door den commissaris der Koningin den lieer E. C. baron Sweerts de Land as Wyborg. Onderscheidene voorstellen werden in handen gesteld van commissies en weer vele andere verzonden naar de afdeelingen. Aan he slot der Vergadering heeft het staten lid de heer ten Hope, na bekomen verlof van de vergadering, tot Ged. Stalen eenige vragen ge richt omtrent den gevaarlijken en onvoldoenden toestand van den groot,en verkeersweg Den Haag —Rotterdam en omtrent de door Ged. Staten te nemen maatregelen om in dien toestand verbete ring te brengen. Aangezien het, naar hem was medegedeeld, nog wel 10 jaar kon duren vóór de door den Rijkswaterstaat ontworpen Rijksweg Hoornbrug-Overschie, met welks aanleg het Rijk niet veel haast schijnt te maken, zou zijn voltooid, was het van het grootste belang, dat de zoo belangrijke verkeersweg den Haag Rotterdam, in afwachting van het in gebruik nemen van den nieuwen weg, voor het tegenwoordige verkeer geschikt wordt gemaakt, zulks zoo noodig' door de provincie, die Rij dézen weg groot belang heeft. Mr. Limburg, lid van Ged. Staten, verklaarde zich bereid terstond op de vragen van den heer Ten Hope te antwoorden. Hij deelde mede, dat in den weg Den Haag Rot terdam zelfs niet het kleinste stukje provin ciale weg begrept n is. De \v< g van de Hoornbrug tot Delft is in onderhoud bij Delft, terwijl de weg van Delft naar,Overschie voor het grootste deel rijksweg is. Ged. Staten hebben zich desniettemin geens zins op het standpunt gesteld, dat zij, althans wat eerstgenoemd gedeelte betreft, niet. hunner zijds zouden kunnen medewerken om tot ver betering van dit wegwerk te kómen. Zij zijn in onderhandeling getreden met de directie der H.T.M. en het gemeentebestuur van Delft, om trent de uitvoering van een plan, hetwelk beoogt de tramsporen van den Weg tc brengen, die dan over een groot er breedte kan worden ver hard en voor liet verkeer geschikt kan worden gemaakt. Die onderhandelingen zijn nog niet afgeloopen. Wat, het wegvak Delft,Overschie betreft, wees de heer Limburg er op, dat het toch niet aangaat, dat, waar deze weg rijksweg is en de regeering besloten, heeft met den aanleg van den nieuwen weg tusschen deze plaatsen het eerst te beginnen, de provincie hier de taak van hel rijk zou overnemen, omdat dit zelf achter dien aanleg niet, dien spoed zet, die in hot belang van het, v< i ki i hoogst noodig is. Nadat de heeren Ter Laan, De Bruyn en Ten Hope nog het woord hadden gevoerd en d'e heer Limburg daarop had geantwoord, werden de beraadslagingen door den voorzitter gesloten. De vergadering werd verdaagd tot 21 dezer. edel geslacht de hoop heeft laten vareli, rijn goederen weer terug te krijgen." „Maar Rose, die wet die hem zijn goed ont zegde, is verzacht geworden. „Werkelijk, dat wist ik niet." Je meent misschien dal een opvolger van de koningin hem zijn goederen en titel wel terug zat schenken, maar geloof mij, Elisabeth zal jou en mij overleven, ook al sterven we niet jong. Geloof je me niet Je zult het, zien. De dood en onze koningin zullen een harden strijd met elkaar hebben ik voorspel het je. Doch vertel verder, Rose, want ik ben ieüwsgierig naar de tijdingen d'e je mij gebracht hebt. Zal pater de Lisle lang in Londen blijven „Ja, dierbare meesteres, tot hij verraden wordl zuchtte Rose. „O, dan behoef je geen vrees te koesteren de verwantschap aan ons luns :s hem een machtige bescherming. Als hij slechts voorzichtig is zal hij hier langen tijd kunnen werken. Wat een vreugde voor je, Rose Nu zul je dikwijls gele genheid hebben de heilige Sacramenten té ont vangen, en dat maakt je geluk immers uit." „Ja, over dat geluk ben ik verblijd," ant woordde Rose en zond een dankbaren blik ten Hemel. Als zij bemerkte dat Constance's oogen vol tranen stonden, knielde zij aan haar zijde neer en zeide „Ach, mijn meesteres, dal ook u dit geluk deel achtig ion worden!" [Wordl vervolgd) J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1