Hoofdpijn Smette De heer Abbevé ga£ daar een breed exposé van het onderhoud, eergister met den Rijks- bemiddelaar den heer v. IJsselsteijn belegd, waarvan wij gister reeds de hoofdtrekken in ons blad publiceerden. De arbeidersafgevaardigden zijn begonnen, aldus spr., met den bemiddelaar te wijzen op den moreelen, organisatorischen en materieelen kant van het conflict. Wat de moreele zijde betreft werd er op gewezen, dat de directie ten opzichte van de arbeiders zeer willekeurig was opgetreden en in strijd had gehandeld met het in 1922 gesloten contract, inhoudend, dat bij loon.sverandering de arbeidersorganisaties voor af moeten gehoord worden. De organisatorische zijde hield de vooraf gedane bespiekingen met de directie in, die toen voor 53 u., 48 u. en D/2 u- overwerk wilde be talen. Wat de loonkwestie betreft, wilden de arbeiders geen gelijke loonen als op deDroogdok- Mijen eenige kleine verbeteringen in de ziekte verzekering en de situatie van de nachtploeg. Om half drie denzelfden middag was er een bijeenkomst van den bemiddelaar v. IJsselsteijr met de directie van den Nieuwen Waterweg en de arbeiders-afgevaardigden. Allereerst deed de heer v. IJsselsteijn eenige mededeelingen, dat n.l. de N. W. geen lid is van den Metaalbond en zich dus ook niet aan het m 1922 gesloten contract behoefde te houden. Verder zeide spr., dat er 53 uur l*/a u- toeslag zou worden betaald, en dus niet 48 u. D/2 u. toeslag, zooals de werk nemers meenden. De arbeiders-afgevaardigden brachten in 't midden, dat op de conferentie met de directie wel degelijk van 48 uï 11/2 u- gesproken en dat later pas in de fabriek is aangeplakt, dat 53 -j_ 1u. zouden worden betaald. Voorts wezen zij er op, dat de directie der N. W. bij de eerste onderhandelingen toch gedaan had, alsof zij wel lid van dc-n Mttaalbond was. (Dit de discussie bleek ten slotte, dat de N. W. candidaat-lid is). Verder constateerden de gedeputeerden derwerk nemers, dat de loonkwestie door de arbeiders niet anders begrepen was, als boven aangegeven (48 u. IV, u. loon voor 53 u. werken). Blijk baar bestond hier dus een misverstand. De loonen worden hierdoor gelijk aan die bij de R'damsche Droogdok-Mij. De bemiddelaar kon voorts nog meedeelen dat de loonen nu voor een groot deel verhoogd zouden worden een deel blijft gelijk in loon, enkele slechts zullen een weinig minder loon ontvangen. De heer v. Abbevé meende uit dit alles te mogen concludeeren, dat de schuld van het conflict bij de directie der N. W. heeft gelegen, die z.i. moedwillig de oorzaak van het conflict is geweest. Hadden de arbeiders geweten, wat nn is komen vast te staan, dan was het con flict allicht niet uitgebroken Een beslissing werd in den Haag nog niet genomen en ook het juiste bedrag der loonen kon nog niet worden vastgesteld. Verder werd op de conferentie ook nog ge sproken over den werktijd in October en vol gende maanden, 't Zou kunnen gebeuren, dat er dan 51 uur werk zal zijn, overeenkomstig den regel bij de Droogdok-Mij. Ook de tarieven zouden dan als in R'dam zijn. Nemen de ar beiders dat niet aan, dan zou de N. W. waar schijnlijk wel worden stopgezet. Ten slotte vroeg spr. of de arbeiders de nieuwe voorwaarden moesten aannemen, waardoor dus de 48-urige week practisch verdwijnt, maar gezien het overwerkloo'n toch in principe be houden blijft. En hij raadde tenslotte aan, de voorwaarden te aanvaarden. Niet toegeven en scherper conflict uitlokken, zou z.i. vOor de arbeiders geen resultaat opleveren, integendeel hun toestand verslechteren. De R. K. afd., besloot spr., neme zelfstandig een besluit en of dat besluit practisch uitvoerbaar is, kan dan naderhand nog worden bezien. Hierop meldden zich verschillende personen uit de vergadering, om wat in 't midden te brengen, waarbij vooral 't idee naar voren kwam, dat men zwart op wit wilde hebben, hoeveel loon men bij de nieuwe regeling verdiende. Voorts was men bevreesd, dat men bij event, inkrimping van den werktijd ook weer loons verlaging zou krijgen en dat ook de tarieven zouden worden verminderd. De heer Abbevé drong nogmaals met klem aan, de nieuwe voorwaarden te aanvaarden, maar de vergadering wilde er in meerderheid niet van weten. Met 105 tegen 64 st. werd be sloten het werk niet te hervatten, zoolang geen zekerheid omtrent de loonen zou zijn verkregen. Ook de moderne metaalbewerkersbond wees de voorwaarden met geweldige meerderheid af. (met 420 tegen 19 st.) In de Christel, afd. bleef de kwestie onbeslist, men kwam er niet tot een stemming. Eerst wilde men ook daar de loonen Weten. Naar men ons van werkgeverszijde mededeelt, heeft op uitnoodiging van den Rijk-bemiddelaar Donderdag te zijnen kantore eene bespreking plaatsgevonden met de beide betrokken partijen (waarvan het communiqué reeds in ons blad van gister werd gepubliceerd. Red.) Bij de uiteenzetting van Werkgeverszijde gegeven, bleek dat de motiveering van de uit gebroken staking door locale bladen gegeven, absoluut onjuist was. Volgens die bladen zou bij invoering van den verlengden werktijd, 53 uur arbeid slechts betaald worden met 49J/2 maal het uurloon. In werkelijkheid had echter de Directie der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuw* Water weg" reeds op Maandag j.l. cflls nog v6ór uitbreken der staking, aan alle arbeiders door openbare aanplakking officieel kennis gegeven, dat de volle 53 uur betaald zouden worden volgens de standaardloonen van de R.D.M. met bovendien een toeslag van lx/s voor zoolang de overwerkvergunning loopt, dus in totaal 54^2 uur voor 53 uur werken. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijuhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. 2400 5 Inplaats van een algemeene, aanzienlijke vermindering in weekloon zal iedere man, die 53 uur arbeidt, in plaats van vroeger 48 uur, met een niet onaanzienlijk grooter weekloon naar huis gaan. Dat de Nieuwe Directie der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwè Wateiwcg" alle arbeids voorwaarden geheel gelijk wenscht te maken aan die bij de R. D. M. is een natuurlijk gevolg van het feit, dat voor eene logische samenwerking en uitwisseling van arbeiders onderling, gelijke arbeidsvoorwaarden absoluut noodzakelijk zijn. Op alle groote Rotterdamsche werven wordt thans nog 53 uur, bij sommige zelfs 54 en 56 uur per week gewerkt. Aan de Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" waren reeds tevoren door de Re geering overwerkvergunningen verleend, waar van getegeld gebruik weid gemaakt, om, waar dit noodig bleek, met een deel van het werkvolk overwerk te verrichten. Tot 30 Juni jl. werden door die arbeiders clan 551/2 uur gewerkt en hiertegen is door de Vakvereenigingen nimmer bezwaar gemaakt. Na deze uiteenzetting zal het ieder onpartijdige wel volkomen duidelijk zijn, dat deze staking (geenszins een uitsluiting) nóch met de te betalen loonen, nóch met den werktijd, iets te maken heeft, doch dat klaarblijkelijk weer eens de Vakvereenigingen zich niet ontzien hebben de belangen der arbeiders en der industrie in het algemeen aan theoretisch politieke beginselen op te offeren. Bij het uitlokken van zulk een conflict schijnt zelfs niet door de leiders ovei wogen te worden, dat vooral voor fabrieken, die hoofdzakelijk van Scheepsreparatie bestaan moeten der gelijke stakingen op de hoeveelheid werk, een funesten invloed moeten hebben en dat het weet maanden zal duren alvorens het niet dan met de grootste moeite te verkrijgen werk weer in nor male banen zal zijn geleid. Iedere staking schokt het vertrouwen in het Rotterdamsche reparatiebedrijf en de arbeiders ondervinden wel in de eerste plaats de nadeelige gevolgen hiervan, zooals bij alle vorige, stakingen dan ook op zeer gevoelige wijze gebleken is. Nader vernemen wij nog, dat de arbeiders- leiders hedenochtend te 10 uur Le Rotterdam een conferentie zouden houden, om te beslissen, wat nader gedaan kan worden. Mogelijk zullen weer pogingen in 't werk worden gesteld, om nog maals met den rijksbemiddelaar in contact te treden. De grootsLe grief der arbeiders bestaat in 'L wantrouwen, dat men in de directie van dei N. W. heeft. Men gelooft zich van een bepaal-* de loonregeling geen oogenbkk zeker en denkt, dat de directie mogelijk al spoedig weer 'met een andere loonbasis zal komen. Volgens de huidige bepalingen zou 'een vakman aan de N. W. verdienen 48 X ƒ0.60 is ƒ28.80. Als de werkweek tot 53 uur verlengd Werd, komt daar bij 5 X 0.60 of 3 en nog 5 kwartier uur loon, als overwerkpercentage of 0.75. Samen dus 32.55. Die zelfde vakman verdient aan de R. D. M. met een werktijd van 53 uur per week 53 X 0.56 is 29.68 plus nog een bijslag van l1/2 x een uurloon of 0.84. Samen dus 30.52. De bedoeling der directie is, gelijk men weet, de loonen bij de N. W. gelijk te maken aan die bij de R. D. M-, welke wel tot de hoogste vande R'damsche metaalindustrie behoortn, maar lagei zijn dan bij dé N. W. Eenmaal in gelijke conditie gebracht als bij de R.D.M., vreezeh de arbeiders, dat bij event, werktijdvermindering ook de loonen meteen naar beneden zullen gaan, welke dan bij 48 u. volgens de R.D.M.-regeling natuur lijk beneden het huidige maximum zullen dalen. Speciaal bij de modernen bestaat groote op positie tegen het langer moeten werken, dan 48 uur. Zij willen er alles opzetten, om dat te voor komen. Of er kans op is, dat bij event, overbren gen van z.g. besmet werk van de N. W. naar de R1D.M., de arbeiders ook daar 't werk zullen neerleggen, zal moeten worden afgewacht. Bij de N W. waren gister nog 50 werkwilli gen aan den arbeid. Deze worden telkens onder politie-geleide naar huis gebracht. Tot incidenten is het gelukkig nog niet geko men en wij gelooven ook niet, dat men daarvoor bevreesd behoeft te zijn. Cursussen. Wij verwijzen belanghebbenden naar de an nonces van de gemeentelijke handels- en nijver heidsavondschool, waarin mededeelingen, betref fende de aangifte van nieuwe leerlingen, worden gedaan. „Pandorz". Het hoofdnummer in de Pandora is het New Yorksche drama „De witte mol", een filmwerk van buitengewone kwaliteiten, zoowel door de verrassende verwikkeling als door het mooie spel der medewerkenden. Typen als de Slenteraar, de Musch en de Bokse.r vergeet men niet licht meerindien men ze op het witte doek gezien heeft, maar het voortreffelijkste van allen speelt toch de witte mol, Pearl White. Zelden zagen we haar een rol zoo aangrijpend uitbeelden. De zeven lange acten van deze film moet men wel met onverminderde spanning volgen, en met beviediging ziet men tenslotte,hoe de gevaarlijke bende met haar hoofdman, onschadelijk gemaakt wordt. Voor de pauze gaat een welverzorgd bij pro gramma, bestaande uit twee leuke kluchten en een journaal vol afwisseling, Een zeer goed en aanbevelenswaardig pro gramma. Luxor. Plet Luxorprogramma brengt deze week weer de noodige sensatie en spanning. Als eerste hoofdnummer een aardige film in vier acten „De knock out".Het is de oude geschiedenis van de verdrukte onschuld welke tenslotte zegeviert. Een paar goede Vecht- en bokspartijen zorgen voor de noodige afwisseling. Het tweede hoofd nummer, is een mooie sensatiefilm van de goede soort, een werk in zes acten getiteld de onver- schrokkene met in de hoofdrol Pearl White. Werkelijk een mooie film Het programma wordt verder aangevuld met een komische twee-acter „De komische staking" en een dito een-acter „De dorpsschoolmeester". Een aardig programma dat een aanbeveling waard is. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sleutel, medaille, nummerbord van auto, gummi popje, meisjeshemd, d. parapluie, 2 sleutels, doosje pillen, k. portemonnaie, lederen riem. Bij vinders portemonnaie inh. 13 ct., J. Gudde, Gasstr. 21 d.portemonnaie met inh., W. Uitdewilligen, Anth. Muysstr. 43 cartonnen doos inh. gaskousjes, D. Molendijk, Kreupelstr 62 doosje met poeder, D Pluijmers, Gusto,str 12B bos sleutels, J Muis. Singel 150 postdub, C. Kreuger, St. Annazusterstr. 15k.porte monnaie ihh. 3 ct., A. Willemsc, Anth. Muijs- str. 39 kinderkruiwagen, G. Kloppers, Zwarte- waalschestr. 5 portefeuille inh. Duitsche pa pieren, G. v. d. Water, Oostersti'. 16 portemon naie met inh., J. Schoenmakers, Singel 134 rijwielbelastingplaatjé, J. Scholze, Noordmokn- str. 42 staaf ijzer, H. Sterenburg, Mariastr. 103 k.schoentjes, D. Verloen, Brielschestr. 23 lakschoentje, A. Zagwijn, Villastr. 60 horloge, G. Waterman, Hellevoetschestr. 16 mcdaljon met portret P. van Eijk, Buitenhavenweg 176/5; d.handschoen, A. Rademakers, Roosbeek 6 sleutel, G. van Gerven, Hoofdstr. 202/2 broche met portretten, C. Koens, Maasdijk 143 rozen krans, A. J. v. d. Kraan, L. Nieuwstr. 151/8 sleutel M. v. d. Meer, Grofbaan 25/2 hond, H. v. Oostrom, Rozenburgerplein 1 medaljoh met portret, P. van Vooren, Parallelweg 100b zilveren rozenkrans, G. van Bergen Walraven, Warande 39 sponzendoos, H. Hamerslag, Pr. F. Hendrikstr. 13B portemonnaie met inh., A. Vermaat, Brandpad 19; rijwielbelastingplaatjé, J. Krediet, Hoogstr. 198 cape en pet, van Nielen Groenelaan 52portemonnaie met inh., P. Molenaar, Hoofdstr. 53/4 zilveren collier, Dameszwemschoölpostduif, J. v.d.Linden, Parallelweg 212 breiwerk, A. Knipscheer, Hoofdstr 5/6 portemonnaie met inh., J. Beu kers, L. Singelstr. 27 penning, A. v. d. Wel, Mariastr 79/6 ring met sleutels, J. de Groot, Visscherstr. 21 sleuteltje, II. 'Homberg, Nieuw- sticht M 27schakelketting met hanger, L. Tetter00, Buitenhavenweg 166. Programma van de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Zondag 12 Juli 1925, des namiddags ten 1 ure in de Plantage. 1. Marche Lorraine, L. Ganne. 2. Ouverture Zampa, G. Herold. 3. Ein Somerabend, Walzer, E. Waldteufel. Inleiding 3e Acte en Feest wijzen der Opera „Die Meistersinger von Nümbcrg", R. Wagner. 5. Andante Vioolconcert van Vieux- temps, H. H. van Vleuten. 6. Regiment Kinder- Marsch, Jul. Fucik. No. 1 op verzoek. No. 4 eerste uitvoering. Woensdag, 15 Juli, zullen on geveer 50 leden van de kinderclub van het Mandoline-Gezelschap O.N.I., dir. de heer Hak kelt, een uitstapje maken naar Hoek van Hol land. 's Avonds c.a. 7 3/t uur zullen de kinderen met het nieuwe vaandel en met muziek van O.B.K. van het station worden afgehaald. UIT ROTTERDAM. De Gemeenlebcgrooting goedgekeurd. Gedeputeerde Staten hebben thans aan den Gemeenteraad bericht gezonden van goedkeu- ting der begrooting 1925. De Rotterdsïmsclie tram. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft na een discussie, welke ruim twee uren duurde, be- s'ote.n toe te staan, dat de e'ectrische tram, in afwijking van de concessievoorwaarden, met meer dar. één bijwagen zal rijden en goed te keuren dat op Zondagmorgen de tram op den rechter-Maa soever .met een 6 a 8 minuteudienst zal rijden en op den linker-Man soever met een 20-minuten dienst. W. B. Theater. Na revue en journaal een film in 5 acten „Het drama op den Oceaan" 'n spannende avonturen film, echter met een eenigszins gezocht gegeven. Als variété Hetty Ruijs soubrette. Na de pauze een film in zeven acten „Het Wiegelied" een drama van trouw, moederliefde en moederleed, een mooie film doch geweldig sentimenteel. Gezien de praestaties van de soubrette moeten we voorbehoud maken voor onvolwassenen. Vervolg Kerkbericht. AGENDA. Maandag 13 Juli. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. Dinsdag 14 Juli. R. K, Mannenzangvereen. „St. Caecilia", Schrijnen en Stukloopen der huid, Doorzitten bij Wielrijders,verzacht en geneest men met Doo Bij Apoth.en Drogisten 2402 9 onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 8^2 tot 101/2 uur. Woensdag 15 Juli. Het Hanze-adviesbureau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Haven 92. Gemengd Nieuw*. Ongelukken. De 26-jarige A. de W. uit de Hogendorpstraat te 's-Gravenhage, die Woens dag j.l. nabij de Wagenbrug door een auto werd overreden, tep gevolge waarvan hij inwendinge kneuzingen en bloedingen bekwam en naar het Gemeente-Ziekenhuis moest worden overge bracht is aldaar aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is uit het Wilhelminakanaal te Tilburg opgehaald het lijk van den handels reiziger A. E. v.d. W., gehuwd, en gewoond hebbende te Rotterdam. Te Appingedarn (Gr.) is gister een 2-jarig kind van den arbeider V. in het Damsterdiep verdronken. Te Maastricht was sinds Donderdagmiddag verdwenen het 10-jarig jongetje Lamken van den Papenweg, die met zijn fiets was uitgegaan Gis termiddag is liet lijkje uit het kanaal opgehaald. Te Ovezand is een 3-jarig kindje door een houweel getroffen, die na waarschuwing over een sloot werd geworpen. Eenige oogenblikken later is het kind overleden. Vergiftiging. Te Hilversum en Laren zijn in eenige gezinnen vergiftigingsverschijnse len geconstateerd na het gebruik van gekookten schelvisch, bij éénzelfden handlaar te Hilver sum gekocht. Te Laren zijn drie kinderen nog ernstig ongesteld. Spoken. Te Middelburg wordt de Lage Geere de laatste avonden op stelten gezet ten gevolge van een gerucht, dat het er spookt. De bewoners van een der huizen, menschen, die veel aan spiritisme schijnen te doen, hebben verteld, meermalen schimmen te hebben gezien, die allerlei lastige dingen zouden uithalen. E11 nu zijn er ook buren, die wat gezien meenen te hebben, een vuurbal, een schim of iets anders vreeselijks. lederen avond komen nu honderden menschen in die straat kijken. De politie heeft de handen vol om te zorgen, dat de straat vrij blijft voor het verkeer. De politie te Middelburg heeft een onderzoek ingesteld naar de geruchten over het zoogenaamd spoken in een huis in de Lange Heere, en is tot het resultaat gekomen, dat alles van a tot z op fantasie der omwonenden berust. De eerste Verspreider van bet gerucht was niet te vinden. Auto-ongeluk. De heer De Windt, van Sneek, is bij Blisse met zijn auto door het sprin gen van een band tegen een boom gereden. Zijn vrouw en mevrouw Van Dam werden ernstig gewond zij zijn naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd. De heer De Windt zelf bleef on: gedeerd. O p I i c h t e r s t r u c. Te Wageningen zijn tien personen opgelicht door LI. C. R., geboortig uit Rotterdam, die zieh uitgaf als organisator voor den Verkoop van zuivelproducten voor de firma Ottolander uit Utrecht. Hij stelde hen aan als verkooper tegen een vast loon, beloofde •en filiaal, enz., echter moest eerst een waar borgsom, varieerend van 60 tot 100 worden gestort. Sommigen hebben één- of tweemaal het weekloon ontvangen. Twee hadden uit een rijksbetrekking ontslag genomen. Iemand uit Ede behoort ook tot de slachtoffers. Bij zijn ver trek is R. zijn kostbaas geld Schuldig gebleven. Voorts heeft hij een rijwielhandelaar nog opge licht voor een nieuwe fiets, die hij in huurkoop had gekregen en waarop hij 12.50 heeft afbe taald. Brand. Gisteravond halfzeven is aan den Louisaweg op den Kwakkenberg onder Nijmegen afgebrand de houten villa Heidezicht, bewoont door dr. Van Dormond-Arntz. De brand ont stond op de eerste verdieping terwijl de familie aan tafel zat. Het vuur greep zoo Snel om zich heen, dat ei geen tijd waS om iets anders te redden dan eenige familieportretten en kle dingstukken. Voordat de brandweer te Nijmegen bericht kreeg, stond het gebouw reeds geheel in vlammen, en geen kwartier later staken al leen nog de twee gemetselde, schoorsteenen uit de ruïne omhoog. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade Verze kerd. Nagoya. De Japansche stad Nagoya die onlangs door een aardbeving geteisterd is, is thans, ten gevolge van een wolkbreuk groo- tendeels overstroomd. Duizenden gezinnen zijn dakloos. De Barmat-affaire. De commissie van onderzoek in de BarmatKutisker-affaire heeft gisterochtend haar werkzaamheden Voort gezet. Er werd een brief van prof. Lewin Voor gelezen, waarin gezegd wordt, dat er in verband met Barmat's slechten gezondheidstoestand niet aan kan worden gedacht, hem te hooren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2