liquidaLio de beste afwikkeling is in het belang vaa crediteuren cn aandeelhouders", werd aan genomen bij acclamatie. De voorzitter deelde mee, dat ter vergadering aanwezig waren 103 aandeelhouders met 623 aandeelen, uitbrengende 129 stemmen. Daar er ongeveer 3200 aandeelhouders met 10.000 aan deelen zijn, kon thans geen beslissing genomen worden. De datum voor de volgende vergadering werd vastgesteld op Maandag 24 Augustus. I)e Haagsche sehildersstaking. Naar wij vernemen, hebben de christelijke en R. K. bouwarbeidersbonden, waartoe de stakende R. K. .en christelijke schildersgezellen belmoren, besloten de voorstellen der patroons, waarbij een tariefregeling binnen een maand in uitzicht is gesteld, te aanvaarden, en dus de staking op te heffen. Waar dc adviezen der gezamenlijke hoofdbe sturen der betrokken werkliedenorganisaties luidden, deze voorstellen aan te nemen, is te verwachten, dat ook de moderne sehildersgi- zollenbond, die Donderdag vergadert, tot op heffing der staking zal besluiten. De staking heeft met elkaar drie maanden geduurd. i Drentselie arbeiders naar Twente. Eenigcn tijd geleden is bekend geworden, dat in Enschedé, vermoedelijk met steun van de regeering, pl.m. 500 arbeiderswoningen zouden worden gebouwd. Do bedoeling hiervan was, dat deze woningen allereerst zouden zijn be stemd voor de arbeiders uit En men en om streken Thans kan „Het Volk" berichten, dat de regeering definitief tot hulp bij dezen woning bouw heeft besloten en flat de betreffende aangelegenheid zeer binnenkort in den gemeente raad van Enschedé aan dc orde zal komen. De huizen zullen gebouwd worden met subsidie van het rijk en de gemeente Enschedé, en ver wacht mag worden, dat, ook dc textielfabrieken in de kosten zullen bijdragen. De huizen blijven evenwel eigendom van en worden geëxploiteerd door de gemeente En- se h: dé. Omtrent de tewerkstelling van de betreffende arbeiders vernam hel blad, dat het in de bedoe ling ligt, de uitvoering van de werkzaamheden in verband met het nieuw te graven Twenle- Rijnkanaal te bespoedigen, zoodat de Drentschë arbeiders hierbij werk zouden vinden. Bioscoopcommissies. Te Delft werd gister de jaarlijksche vergade ring van de vereeniging van leden van gemeente lijke en particuliere bioscoopcommissies in Nederland gehouden. Om 10 uur werden het bestuur en de leden door den burgemeester, mr. G. van Baren, officieel ontvangen. Hij zeide, dat dc bioscoop beslag heeft gelegd op den volksgeest, en de bioscoopcommissies trachten de gevaren te kaeren. Zij geven veel tijd en toewijding maar oogsten weinig dank voor haar keuringen. De voorzitter van de vereeniging, dr. W. W. van der Meulen, wethouder van Den Haag, dankte voor de ontvangst. De leden brachten een bezoek aan de Oude en de Nieuwe Kerk en aan de aardewerkfabriek „de Porceleynen Fles". In de algemeene vergadering werden behandeld de vraagpunten Wordt het niet tijd er in alle steden op aan te dringen, dat kinderen beneden 10 of 12 jaar niet in den bioscoop worden toe gelaten Moet voor kindervoorstellingen niet een maximum-tijdsduur van 2 uur worden gesteld Zijn er normen aan te geven Voor de keuring van films De heer S. de Jong Ezn. hield een repliek op de besprekingen in de vorige jaarlijksche vergadering gehouden, naar aanleiding van de inleiding over het vertooncn van films betref fende onderwerpen aan [jden Bijbel ontleend hij was er tegen. Spoorwegpersoneel. Gisteren is tc Utrecht een vergadering van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel gehouden, waarin de vertegenwoordigers Van deze organi satie in den loonraad der Nederlandsche Spoor wegen verslag hebben uitgebracht omtrent hun houding in de laatste zittingen van den loonraad aangenomen. Men meldt ons, dat in deze hoofdbestuurs vergadering algemeene instemming werd be tuigd met, de houding van de heeren Mollmaker en Van Hinte in den loonraad, en groote voldoe ning werd uitgesproken over de wijze, waarop zij getracht hebben, elk advies tot loonsverlaging te koeren. Groote ontstemming werd geuit over het feil, dat, een meerderheid in den loonraad niet bereid bleek, eenige dagen schorsing van de beraadslagingen te bewilligen. Het, hoofdbestuur zal alle maatregelen treffen, om in overleg met het personeel de in het advies aanbevolen verslechteringen te keeren. Hiertoe zal, zoo mogelijk in overleg met de roomsen-katholieke en prot.-christ. vei tegen- woordigers een minderheidsrapport worden "op gesteld. De vertegenwoordigers van de Nederlandsche Vereeniging zullen aan de beraadslagingen in een zitting van den loonraad op a.s. Donderdag deelnemen. Donderdagavond zal in een openbare vergade ring van de Nederlandsche Vereeniging te Utrecht de heer P. Moltmaker versla» 'doen van het verhandelde. Dc Olympische Spelen. De Kamer van Koophandel voor Twente en Oost-Gelderland heeft 1000 toegestaan voor de Olympische Spelen te Amsterdam in 1928. Fimnien uit Zwitserland gebannen. De Zwitsersche regeering heeft Edo Fimmtn, secretaris van de Internationale Transport arbeidersfederatie, verboden het Zwitserscb ge bit d nogmaals te betreden. De aanleiding tot dit verbod is een rede, die Firnmen dezer dagen in het volkshuis te Bazel gehouden heeft en waarbij hij de invoering van de proletarische dictatuur met, de wapenen in de hand naar Sovjet-Russisch voorbeeld moet hebben aan geprezen. Nederland en Portugal. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat, blijkens telegrafische mededee- ling van Hr. Ms. gezant te Lissabon, de voo;- loopige regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Portugal, welke laatste lijk tot 1 Sept. 1925 werd verlengd, bij nadere nota-wisseling tusschen de beide regeeringen, opnieuw is Verlengd voor een tijdvak van 1 jaar. Huurverlaying in de mijnstreek. Het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Mijnwerkersbond heeft van den Minister van arbeid, handel en nijverheid bericht ontvangen, dat besloten is, voor 3018 met rijksvoorschot gebouwde woningen in de mijnstreek een huur- verlaging in te voeren, met terugwerkende kracht tot 1 April (den datum, waarop de loonsverlaging voor de mijnwerkers is ingegaan). De huurverlaging bedraagt voor enkele com plexen ruim 5 per woning en per maand voor andere woninggroepen minder. De geschiedenis der financieele gelijkstelling. De directeur van liet R. K. Centraal Bureau v oor Onderwijs en Opvoeding deelt in het vijfde Jaarboek het volgende mede „Bij die viering van ons lustrum past onzer zijds, dachten we, de aanbieding van een waardig aandenken. Wij meenden niet beter te kunnen doen, dan de politieke geschiedenis van de fi nancieele gelijkstelling, door Gassianus Hentzen O. F. M. in onze jaarboeken zoo schitterend beschreven, in één band samen te vatten en dit werk als lusti um-uitgaVe, aan eenige daarvoor in aanmerking komende personen en instellingen ten geschenke te geven: en overigens tegen ge- ringen prijs aan ons Bureau verkrijgbaar te stellen". a»taés~ en Gevtebtei^k Nieuws, De Burgemeester met verlof. De Burgemeester zal vanaf heden 15 Juli tot 15 Augustus a.s. zich met verlof buiten de ge meente begeven. Door den heer G. Houtman zal als waarnemend Burgemeester zijn functie worden waargenomen. liet conflict aan de Nieuwe Waterweg. Naar aanleiding van het in Ons bJad van gisteren geplaatste bericht, afkomstig van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond, denNeder- R. K. Metaalbewerkersbond, den Christ. Metaal bewerkersbond en den Nederl. Neutr. Bond van metaalbewerkers, verzoekt het bestuur van de scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Waterweg ons plaatsing van het volgende In de eerste plaats wenschen wij op te merken, dat het communiqué van den rijksbemiddelaar, dat thans door dei vakvereenigingsleiders on volledig en onjuist wordt genoemd, door den rijksbemiddelaar in tegenwoordigheid van liet bestuur van de Scheepsbouw-Maatsehappij Nieu we Waterweg en de vakvereenigingleiders is opgesteld en voorgelezen. Op die conferentie met den rijksbemiddelaar is daartegen door de vakvereenigingsleiders niet ge protesteerd, zoodat liet o.i. minst genomen on behoorlijk is, dat de inhoud van bedoeld commu niqué thans als onjuist wordt gedoodverfd. Wat dc opmerking betreft, als zou de heer Dijkgraaf op de conferentie met den rijksbe middelaar, naar aanleiding van de mededeeling dat de werf der Scheepsbouw-Maatsehappij Nieuwe Waterweg niet was aangesloten bij den Metaalbond, den vakbondbcsluurders hebben toegevoegd, dat „zij zich wat hadden lalen wijsmaken," deze opmerking is beslist onjuist, De directeur van den Metaalbond is op de bewuste conferentie van 6 Juli j.l. begonnen met den vakbondbestuurders zelf mede te deelen, dat dc Scheepsbouw-Maatsehappij Nieuwe Wa terweg nog geen lid van den Metaalbond was. Dc volgens die leiders met den directeur behandelde punten worden eveneens gedeeltelijk verdraaid weergegeven, terwijl het volgens mededeeling van den directeur van den Metaal- bond zelfs een absolute leugen is, dat door t Z01n,Zljl1 geze«d> dat voor 53 uur werken slechts 49 /2 uur joon zou worcjcn uitbetaald. 1 en slotte dient in verband hiermede even duidelijk in het licht te worden gesteld, dat, waar in bovenbedoeld bericht door de Vakver eenigingsleiders de door dc directie der Scheeps bouw-Maatsehappij Nieuwe Waterweg op 6 Juli j.l. op de werf aangeplakte bekendmaking woor delijk wordt weergegeven, hel hun op 6 Juli j.l. dus bekend was, dat de wijziging van dé loonen bij het begin van de nieuwe werkweek dus ernst op 9 Juli j.l. zou ingaan. De hieruit vanzelf voortvloeiende conclusie is, dat door de vakvereenigingleiders op 7 Juli j.l. bewust een staking is geforceerd, zonder dat deze, op dien dag, eenige reden van bestaan had. In verband hiermede mag wel gewezen worden op de uitlating van den voorzitter van den Al- gemeenen Modernen Metaalbewerkersbond ter conferentie met den rijksbemiddelaar, t.w., dat de vakverenigingen zich op plaatsen, zooals Amsterdam en Schiedam, waar nog geen over werkvergunning officieel was ingevoerd, met alle macht, zouden verzetten tegen het in gebruik stellen van zulk een overwerkvergunning. Ook hieruit is het duidelijk, dat de arbeiders door de leiders slechts gebruikt werden om deze politiek door te voeren en dat het misverstand door dezen slechts in het leven geroepen werd om dc officieele mededeeling der directie, welke aan alle arbeiders persoonlijk bekend was, tegen beter weten in als juist voor te stellen. Waar dus deze staking door de vakvereeni gingleiders op meer dan lichtvaardige wijze is geproclameerd, lijkt het ons voor hen verstandiger tegenover de arbeiders schuld te bekennen dan doo- te gaan met op allerlei onware gronden te probeeren, de arbeiders nog langer werkloos te houden, een politiek trouwens, die wij zoo ons twijfelen daaraan niet verslapping van het leidersprestige nood zakelijk ten gevolge moet hebben. Vanavond vergaderen de werklieden van de Droogdok-Mij. om hun standpun te bepalen. R. K. Handelsavondschool „De Hanze". Het bestuur noodigt leerlingen en ouders op a.s. Vrijdagavond 17 Juli te half 8 in de zaal van den R. K. Kring aan de Lange Haven 92. Het spreekt vanzelf, dat de aanwezigheid der ouders vooral op zeer hoogen prijs wordt ge steld. Met hen is de cursus liet vorig jaar ge opend, met hen wil het bestuur dezen cui sus ook sluiten en daarbij de diploma's uitreiken aan hen, die bij het eindexamen zijn geslaagd aan de leeilingen der oudere klassen wordt dien avond het eindrapport gegeven. Ofschoon de aangifte van nieuwe leerlingen is gesloten, geeft het bestuur daartoe tot Sept. nog gelegenheid bij den voorzitter, aan de pastorie op den Singel. Jubileum. liet zilveren jubileum van den heer P. de Haas, als administrateur van het Weeshuis aan de Hoogstraat is verre van onopgemerkt voorbij gegaan. Op een waardige wijze is de jubilaris gehuldigd en op ondubbelzinnige wijze bleek uit alles hoe men zijn verdienstelijken arbeid waardeert en zijn sympathiek karakter hoogschat. De dag werd ingezet met een plechtige gezon gen H. Mis, ter eere van den jubilaris in de kapel van het Weeshuis vanmorgen 7 uur opgedragen door pater Paap. Behalve de heer de Haas en zijn echtgenoote waren ook de regenten van het Weeshuis tegen woordig cn voorts de eerwaarde zusters en de weeskinderen. Onder orgelbegeleiding van den heer Vrede- bregt werden een mis van Haller en de toepasse lijke gezangen ten gchoore gebracht, op meer dan Verdienstelijke wijze. Na de H. Mis werden de jubilaris en de zijnen ontvangen in de groote zaal, voor het ontbijt, waarbij eenige weesjes een treffende toespraak tot hun acuratcn administrateur cn vaderlijken Na dit alles vertrok dc heer de Haas weer naar zijn woning waar hem in den loop van den dag nog menige felicitatie in velerlei vorm gewerd. Van 1 tot 2 uur was er in 't Weeshuis receptie van welke gelegenheid, om den jubilaris te complimenteeren, druk gebruik gemaakt is. Bij t begin van deze receptie richtte de presi dent, van 't. Weeshuis, de heer J. A. J. Nolet zich tot den heer de Haas en wijddfe hem vele woorden van hulde en dank voor de plichts getrouwheid, waarmede hij zijn taak steeds ver- Vult en eindigde natuurlijk niet, dan na zijn beste zegewenschen voor de toekomst te hebben uitgesproken. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spreker tenslotte namens het bestuur den jubi laris een cadeau onder couvert aan. Pastoor Ligthart huldigde namens 't R. K. Kerkhofbesluur dm jubilaris voor zijn 25 jar. vervulling van het ambt van administrateur van dc R. K. Begraafplaats en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Van de „buslooptrs" van het Par. Armbe stuur mocht cle heer de Haas een marmeren inklstei ontvangen. De dag van vandaag zal dus voor dm ju bilaris wel onvergetelijk blijven. Recollectie. Men verzoekt ons er aan te herinneren, dat hedenavond in de Frankelandsche Kerk recollec tie wordt gehouden. R.K.S.V. Excelsior. Donderdag 16 Juli a.s. houdt bovengenoemde Vereeniging haar Algemeene Jaarvergadering in de bovenzaal van Gebouw „Tivoli" Nieuwe Haven 8 uur precies. De seniorleden en donateurs worden verzocht met het oog op de belangrijkheid en uitgebreid heid van het programma allen tijdig aanwezig te zijn. Hel programma luidl 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stuk ken 4. Jaarverslag secretaris 1924/'25 5 Jaar verslag penningmeester 1924/'25 6 Verslag financieele commissie 7. Aanvulling reglement Gymnastiek; 8. Bestuursverkiezing; 9. Verkie zing commissiën10. Begrooting 1925/'26 11. Rondvraag; 12, Sluiting. Aftredende Bestuursleden zijn E. A. Leenderts (voorz.) A. v. Geloven (penningm.) A. v. Slobbe, J. Marrevee, com missarissen benevens de tusschen tij ds gekozen leden J. Kloos (secretaris)R. C. Wolf (vice- voorz.), welke zich allen behoudens J. Marrevee weder herkiesbaar stellen. Erudilio. Zooals de meesten onzer stadgenooten reeds weten werd bovengenoemde mannen-zang- vereeniging alhier opgericht. Het doel der vereeniging, n.l. muzikale ont wikkeling, wil de vereeniging ook voor de jonge ren bereikbaar stellen. Met dit doel voor oogen, is besloten een knapenkoor op te richten, welke bedoeld is als onderafdeeling van de mannen- vereeniging. De directie is in handen van den heer A. H. de Leur. Zaterdag 18 Juli a.s. 's nam. 21/i uur kunnen de kinderen worden ingeschreven in de bovenzaal van Café Nationaal, Boterstraat 52. Inlichtingen in het algemeen worden gaarne verstrekt door de Bestuursledende Kort, Oosterstraat 52, Dulfer, Doelhofje 20, Breemer. Broersvest 189 en Hak, Beierlandschestraat 2. Men zie ook de betreffende kleine annonce in dit nummer. UIT ROTTERDAM. Het lustrum der metaalbewerkers. Bij gelegenheid van haar 7e lustrum heeft de afdecling Rotterdam van den Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond een telegram van gehoor zaamheid en dank aan Z. D. H. den bisschop van Haarlem gezonden. Als antwoord ontving den geestelijken ad viseur, kap. C. Mol, een schrijven, waarin Mgr. Gallier, verzocht aan het bestuur en leden zijn gelukwenschen over te brengen. Mgr. sprak in dit schrijven zijn bijzondere erkentelijkheid uit aan de wakkere mannen, die al jaren een niet gemakkelijken strijd hebben gestreden. Voorts wenschte Z. D. H., dat het bestuur en leden op dezen goeden weg met Gods bijzonderen zegen zullen Voortgaan en dat de afdecling Rotterdam blijVe tot in lengte van dagen een kerngezonde maar ook echte Roomsche vakvereeniging. Mogen deze woorden van onzen bisschop voor alle R. K. ongeorganiseerde arbeiders een aan sporing zijn zich aan te sluiten bij de R. K. Vakbeweging en zulks in het bijzonder voor de nog talrijke verkeerd- en niet-geoiganiseerde metaalbewerkers. Wij hopen, dat binnen zeer korten tijd aan den moeilijken, doch belangrijken strijd, waarvan Mgr. sprak, en zijn erkentelijkheid uitte, door alle R. K. arbeiders zal worden deelgenomen Correspondentie. JEen arbeidersvrouw We achten 't heter Uw ingezonden stuk niet te plaatsen. Uw redeneering is goed bedoeld, natuurlijk, maar snijdt toch geen hout. Overwerkvergunning wordt juist ge geven om met 't, buitenland te kunnen concur- rceren, dus om nóg groot.ere werkloosheid tegen te gaan. De kwestie der levensmiddclenprijzen is voorts niet zoo eenvoudig, dal een minister ze met een handomdraai kan oplossen. In ieder geval heeft deze zaak voortdurend de aandacht der rcgecring, evenals de loonkwestie waar voor is anders de rijksbcmiddelaar, als voor dit laatste. Gemengd Nieuws. Branden. Gistermiddag omstreeks kwart over drie werd de Haagsche brandweer gealar meerd voor e< n zwaren boschbrand op het terrein aan den Kwcckerijweg, in de onmiddellijke buurt van Klein Zwitserland. Arbeiders, die op de kweekerijen aan het werk waren, hadden bemerkt, dat er tusschen de den nen en sparren rook hing. Zij stelden een onder zoek in cn al spoedig bleek hun, dat zij met een vrij ernstiger, boschbrand te doen hadden, die woedde op drie verschillende plaatsen, op ge- ruimen afstand van elkaar. Dadelijk waar schuwden zij de brandweer en inmiddels stelden zij zelf pogingen in Jiet werk om den brand le beperken. Toen dc brandweer ter plaatse kwam, sloegen de vlammen hoog boven de hoornen uit en 't liet zich aanzien, dat de geheele duinhelling, die eigendom is van het Staatsboschbeheer, een prooi der vlammen zou worden. Aanvankelijk stond dc brandweer machteloos. Water kon niet gegeven worden, daar de plaats zoo afgelegen is, dat het geruime» tijd duurde eer het noodige materiaal uitgerold was. Men is toen. maar eindelijk begonnen om met schoppen en slaan met takken den brand zooveel mogelijk te blusschen. Een troepje H.B.S.-ers en eenige padvinders hebben zich daarbij zeer verdienste lijk gemaakt. De twee motorspuiten, die uitgerukt waren, moesten ver van het terrein van den brand ver wijderd blijven en men moest ongeveer 1000 M. slang uitrollen, wilde men den vuurhaard bereiken. Toen men einelelijk water kon geven was het gevaar al geweken en had men den brand door het scheppen van zand en het graven van geulen zooal niet gebluscht, dan toch geloca li- set rd. Nadat de vlammen gedoofd waren, was het mogelijk het duinterrein te overzien. Op drie punten was het vuur ontstaan en daar menhet gelijktijdig bemerkt had, ligt het vermoeden voor de hand, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Een oppervlakte van pl.m. 800 M2. is ver in and, waaronder een gedeelte jonge aanplant. Het duurde nog lang eer de brandweer het terrein verlaten kon, daar steeds weer opnieuw van onder de denne- en sparrenaalden de vlam metjes uitsloegen. Tc Erp bij 'Vtghel zijn gisteren twee kapi tale boerderijen, bewoond door en toebehoorende aan M. v. d. Tillart en J- v. d. Horst, totaal af gebrand. Veel landbouwmateriaal is vernield en eenig vee is in de vlammen omgekomen. Aangehouden. De voortvluchtige op lichter H. C. R., die te Wageningep een aantal personen heeft opgelicht, voorgevende, dat hij hen kon aanstellen als verkooper of filiaalhouder van een fiima in zuivelartikele», maar waarvoor een som geld als waarborg moest worden gestort, is op telegrafisch verzoek van den commis saris van politie aldaar, te Amsterdam aan- 1 vriend richtten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2