DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Verborgen Heldenmoed. 48ste Jaargang. -«»a^ »wi>)au8.Vrijdag 17 Juli 1925.14303 Intercommunaal 85 - Postbus 39. Advertentiën: 1-5, regel. 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-OngevBiicnverzekenng f 500 bij levenslange geheele Invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood'; f 200 bij verlies vanTëëh duim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verhea van eiken anderen v^Oer^Deverzekerii^QrdtgfiwaarborgdjW Bnitenlandseh Nieuws. DE VEILIGHEID. Sinds gisteren het Duitsche kabinet met alge- meene stemmen het ontwerp-antwoord op de nota Van Briand inzake het waarborg-verdrag heeft goedgekeurd is men er te Berlijn van over tuigd, dat ook de groote meerderheid van de commissie Van buitenlandsche zaken en de ministerpresidenten der bondstaten, die heden te Berlijn bijeenkomen, zich met het ontwerp zullen vereenigen. Zaterdag zal de nota per koe rier naar Parijs worden gebracht, waar von Hoesch, de Duitsche gezant, haar Maandag ochtend aan Briand zal overhandigen. De tekst, zal eerst Woensdag worden gepubliceerd Den zelfden dag begint in den rijksdag het politieke debat.. DUITSGIILAND. Het wetsontwerp betreffende de amnestie die bij de verkiezing van rijkspresident von- Hindenburg werd aangekondigd, is thans gereed gekomen en ter beoordeeling aan den rijksraad en aan de regeeringen der bondsstaten toege zonden. Men hoopt dat. de rijksdag nog gelegen heid zal vinden het voor het, begin van de parle mentaire vacantia te behandelen. Dinsdag a.s. zal de rijksraad over het ontwerp beslissen. Rijkspresident von Hindenburg is gister door de betrokken autoriteiten op de hoogte gesteld, van de verschillende besluiten, die de rijksdag Woensdag heeft genomen. De rijkskanselier en de rijksminister van justitie hebben hem het standpunt van de rijksregeering uiteengezet. Het is vrijwel zeker dat de rijkspresident de aange nomen wet op de hypotheken zal onderteekenen en dus geen beroep zal doen op het kiezerscorps voor een referendum. De rijkspresident is van meening, dat het valorisatieprobleem de openba re meening reeds lang genoeg bezighoudt en dat, het compromis der regeeringspartijen, een uitweg uit de moeilijkheden is. Blijkens een later Wolff-telegram heeft de rijkspresident de wet inderdaad geteekend. Lal Amerikaansche vliegers hun diensten aan geboden aae de Fransche regeering voor den strijd in Marokko. Painlcvé zal binnen 14dagen met een esquadrille uit Toulouse naar Fez ver trekken. ENGELAND. De hoop, om eehe regeling van het geschil in de kolen-industrie tot stand te brengen, is geens zins opgegeven, en Bridger»an, heeft zich namens de regeering opnieuw met de mijnwerkers in verbinding gesteld. DE CRISIS TE PRAAG. Volgens een bericht, uit, Praag hebben de Czechische nationalist* n den minister der Spoor wegen S tri buy en den minister der Posterijen Franke uit het kabinet doen treden, omdat de regeering eelie bespreking van het conflict met de curie in het parlement niet wil dulden. IN MAROKKO. De Pa rij so lie correspondent van de „Dady Mail-" meldt, dat generaal Naulin, de nieuwe opperbevelhebber der Fransche troepen in Ma rokko, heeft verzocht onmiddellijk nog 50.000 man naar Marokko te zenden. Een gedeelte daarvan is reeds onderweg, terwijl de overige manschappen, naar verwacht wordt, binnen ekele dagen van Marseille zullen vertrekken. Tot deze troepen behoort de bekende Marok kaansche divisie, waarvan het laatste detache ment Maandag het bezette gebied in het Rijnland moet verlaten. Volgens berichten in de bladen heeft, een twaalf ALLERLEI. Uit Barcelona Als gevolg van den maatregel van het burgerlijk bestuur, waarbij de rij-vor- guuning wordt afgenomen aan bestuurders van auto s, die de schuld zijn van ernstige ongelukken hebben alle chauffeurs het werk gestaakt. Men vieest, dat de bestuurders der bussen hun voor beeld zullen volgen. Berlijn «Naar uit Lissabon wordt ie richt, zijn 14, bij den laatst.cn militairen aan slag in hechtenis genomen, politieke gevangenen uit de, aan den Taag gelegen, vesting Santa .Julia ontvlucht. Brussel. Bij den aanvang der staking in de Belgische machinefabrieken waren meer dan 40.000 arbeiders bij het conflict betrokken. Geleidelijk groeide het aantal stakers tot 48.000 De metaalarbeiders van de provincie Luik zijn gister eveneens in staking gegaan, waardoor opnieuw 20.000 arbeiders in het conflict zijn getreden. Melbourne. De scheepvaartstaking in Au stralië, welke het geheele ^verkeer lam legt, omvat thans 10.000 zeelieden. Verschillende groepen van transportarbeiders zijn geneigd tot een sympathiestaking over te gaan en de stakingsbeweging dreigt zich thans ook te zullen uitbreiden tot Verschillende industrieën, in het bijzonder tot de electrische centrales. Vele kolenmijnen in Nieuw Zuid-Wales zijn reeds gesloten. Uit Washington Naar verluidt zal de Amerikaansche regeering wel koel staan tegen over het voorstel, dat Duitschland verantwoor delijk zou worden gesteld voor eenig deel van de Belgische oorlogsschuld aan de Ver. Staten. Men wijst erop, dat België's eisch daartoe ontkend is bij de onderhandelingen over het 'plan-Dawes. Uit BerlijnDe Poolsche afvaardiging voor de onderhandelingen over het handelsver drag is naar Warschau teruggekeerd. Volgens berichten van Poolsche zijde zullen de beraad slagingen eerst 15 Augustus worden hervat. De staking in de textielindustrie te Lodz neemt, naar Wolff meldt, ernstiger vormen aan. overeenstemming verkregen wordt, eerst daarna personen uit te noodigen tot het bezetten der ministerieele posten. De R. K. Kaïnerelub. Naar het, Corr. Bur. mededeelt, zal op uit- noodiging van het bestuur van de Katholieke Kamerclub a.s. Zaterdagmiddag te half twee een Vergadering gehouden worden van de gekozenen op de verbonden lijsten der Katho lieke Staatspartij. De bijeenkomst zal in he£ gebouw der Tweede Kamer gehouden worden. Portret der Koninklijke familie. Het Nationaal Oranje Comité heeft den kunstschilder Piet van der Hem opgedragen een portret te schilderen van de Koninklijke familie, dat aan H. M. de Koningin in Febr. 1926 zal worden aangeboden ter gelegenheid van haar 25-jarig huwelijksfeest. Onze gezant te Boedapest. Baron W. C.A. van Vredenburch is, ter erkenning van zijn verdiensten in verband met de Nederlandsche organisatie voor steun aan Hongaarsche kinderen, benoemd tot doctor honoris causa in de philosophic aan de Stefan Tisza-universiteit te Debreczen. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Juni j.l. ruim 38 millioen gulden opgebracht (ruim 3x/2 millioen meer dan in Juni 1924) oVer de eerste 6 maan den van 1925 rüim 18 millioen meer dan in dat tijdsbeloop van 1924. De rijwielbelasting bracht in Juni 225.702 op de eerste 6 maanden van dit jaar 6.258.882. Blnnenlan 42) Bovendien was het door Artur's bemiddeling aan een priester gelukt in Walter's cel door te dringen, hem zijn biecht af te nemen enhem met het H. Lichaam en Bloed van den Godde- lijken Meester te sterken. In het vertrek waar de priester gebracht werd, stonden de beulen gereed en dwongen hem op de knieën te gaan liggen. Dan zette een dei- beulen zijn knieën op Walter's schouder drukte hem in.elkaar en wrong ijzeren banden om ge heel zijn lichaam zoodat hij geheel in elkaar geperst Werd. Hooncnd blikte Eliot zijn slacht offer aan en vroeg Wie heeft bij je gebiecht Slechts één naam, één woord Het, antwoord was een pijnlijk gesteun en de omstanders hoorden den martelaar soms bidden -Jezus, Jezus Het bloed stroomde hem uit neus en mond en de directeur van de gevangenis wendde zich ontzet van het verschrikkelijke schouwspel af. ,,'t Is zijn eigen schuld sprak Eliot rustig „antwoord mij, 'f kost, maar één enkel woordje. Noem den naam van, één persoon die bij je gebiecht heeft en je bent, vrij „Mijn Heer en mijn God veizuchtte Walter. Aan den ingang van de folterkamer stond Artur Minister Colijn's plannen. „De Standaard" (a.s.) zegt, in een beschouwing, dat, het in beraad houden van den heer Golijn ongetwijfeld beteekent, dat hij bereid is te beproeven een nieuw Kabinet saam te stellen, doch op dit eigen oogenblik nog geen zekerheid van slagen in uitzicht kon stellen. Of hij slagen zal, moet dus worden afgewacht,. Letten wij op de programma's der drie rechtsche partijen, dan schijnt ons de overeenstemming zoo groot,, dat wij goeden moed hebben.Maar bij de besprekingen, die nu aanvangen, kan natuur lijk nader van meeningsverschil blijken. Het beste is nu maar om nog een paar weken geduld te oefenen en in dien tusschentijd de eenden en eendjes maar rustig te laten rond- vladderen. Zijn wij wel ingelicht., zegt het, a.r. orgaan nog, dan ligt het in het voornemen van den heer Golijn, eerst een werkprogram voor het nieuwe Kabinet aan het oordeel der drie recht sche fracties te onderwerpen. Om, als hierop die zich door bemiddeling van oen gevangenis directeur toegang had weten te verschaffen. Hij was gehula in een wijden mantel en wera voor oen der beulen aangezien. Bij den aanblik var f 6 diende waarin zijn vriend verkeerde becJde ch sidderde hij en niet in staat, zich langer in te 'ouden sprong hij naar voren en wierp zich baast Walter op de Knieën en zeide I.r kan het biet langer aanzien, eerwaarde vader, spreek, butik u, en red uzelf." altei's gebogen hoofd schudde ontkennend 111 ('e bebloede lippen steeg de bede Zijn oe e en straf hebber, mij getroost nog meer r ngèn" ^eer a*s wdt nog meer folte- i.Wie waagt het ons te onderbreken riep io tandenknarsend uil. „Ook een die den ce< weigert de gevangenis in met hem overbid" U Verzoeken ma£> heer Eliot, niet 'bengde zich de direct eur koel in het ^espn u. „Dit is een goede bekende van mij en m-'l 'Cra,n 'Dovebdien, maar ook een.jonge- tini]l|t"an+( gemoedsaard, die er niet van «It. geiu-ge van zulk beulenwerk te zijn. Wilt, e o ei mg maar niet laten ophouden? Zij I nu uur geduurd en, dat is reeds te lang, meen ik." v I>e tijd welke in gevallen van verstokte hard en rkigheid wordt, veroorloofd, bedraagt ander hal uur an'woo dde ElioL „en heden s'a ik er op, dat de tijd niet ve kor1 wordt." Na nog een half uu. gepijnigd te zijn we,d R. K. Werkliedenverbond. Door 't R. K. Werkliedenverbond is aan de R. K. fractie'der Tweede Kamer der Btateii- Generaal 'I, volgend adres gezonden: In verband met de staatkundige situatie, Welke door de Kamerverkiezing van 1 Juli j. is ontstaan, acht ons Verbondsbestmir het, thans de hij uitstek geschikte tijd om nog eens uit drukkelijk de aandacht van uw hooggeacht Gollegc te vragen voor enkele sociale wenschen en verlangens, welke reeds lang onder de ar beiders levendig zijn en waarvan de vervulling ook reeds korter of langer tijd in voorbereidingis Deze wenschen zijn neergelegd in de volgende punten a. wettelijke regeling der ziekteverzekering, zooveel mogelijk gebaseerd op uitvoering der verzekering door uit de maatschappij opgeko men organen b. wettelijke regeling der werkloosheids verzekering op den grondslag van verdeeling der lasten tusschen werkgevers, werknemers'en overheid c. het voeren eener goede welvagrtspolitiek o.a. door te steunen en te bevorderen al wat Werkverruiming kan brengen u. het tot stand brengen eener landbouw- arbeidswet, in den geest als aangegeven in he betr. advies van den Hoogen Raad yan Arbeid e. algenn ene doorvoering van de bepalingen der Arbeidswet 1919, ook voor arbeiders buiten fabrieken, en werkplaatsen. Hierbij denken wij tevens aan de voorgenomen Rijksregeling van de winkelsluiting f. het tot stand brengen van Wetten, die de uitvoering van punt 6 (Bedrijfsorganisatie eb.z.) van het program van actie van de R. K. Staatspartij kunnen bevorderen g. het tot stand brengen van een wettelijk Rijks-kinderfonds, tot steun aan de groote gezinnen en op den grondslag van verplichte yverzekering voor alle in loondienst werkzaam zijnde personen tot,.een jaarinkomen van b.v. f 2500.— h. liet aannemen van de reeds ingediende voorstellen tot, wijziging der Wet op de Inkom stenbelasting, der Successiebelasting en der Zegel- en 'Registratiewet i. nog verder doorgevoerde verlaging van den belastingdruk voor de groote gezinnen j. het medewerken aan het totstandkomen van een algemeene ratificatie der ontwerp- conventie inzake den arbeidsduur en het zoo spoedig mogelijk ratificeeren der andere ont- Werp-conventies van de Internationale Organisa tie van den Arbeid. Waar eeherzijds over 'l. algenuen de uil,voe ring der bedoelde wetten van de Staatskas geen groote offers behoeft te vragen en ander zijds naar onze innige overtuiging alleen een krachtige sociale politiek liet geschokte vertrou wen der arbeiders kan herstellen, waar verder de genoemde punten voor iedereen, die oog heeft voor de sociale nooden en de volksmentaliteit, van buitengewoon urgentenaard zijn.meenen wij ons van naderen aandrang te moeten onthouden. Desgewenscht zijn wij gaarne bereid een en ander mondeling toe te lichten. Hel einde der schilderssfaking. In de familie-bioscoop in de Prinsestraat te den Haag, werd gister een zeer druk bezochte vergadering gehouden van den Nederlandschen schildersgezellenbond afd. den Haag, ter beraad slaging over den stand van bet conflict tusschen de patroons en werknemers. Het bestuur had geadviseerd tot opheffing dei' staking, die nu reeds ecnige maanden duurt. Na uitvoerige discussie werd tot stemming overgegaan. Van het totaal aantal uitgebrachte stemmen waren 378 vóór het Bestuursvoorstel en 259 er tegen, zoodal de staking wat den Haag betreft, opgeheven is. De staking in de bouwbedrijven duurt nog voort. Arbeidsbemiddeling. De Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius", de Alg. Ned, Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. I ranciscus van Assissië" en de Ned. Ver. van Ghristelijke Kantoor- en Handelsbedienden hebben gezamenlijk aan den Minister van Arbeid een uitvoerig adres gezonden, waarin zij uiteenzetten, dat zij bij herhaling en op onderscheidene wijze uiting gegeven hebben aan de behoefte, in hun kringen gevoeld aan een regeling van overheidswege der arbeidsbemidde ling voor handels- en kantoorbedienden. Walter bewusteloos uil, de ijzers bevrijd. Het bloed drupte hem van handen en voeten.Dat was zijn laatste foltering- Toen hij weer tamelijk aan de beterhand ge raakte, trad de directeur op zekeren morgen in zijn cel.en zeide - „Daar het morgen Zondag is. heer de Lisle, wilden eenige van onze geestelijken over de leer van het katholicisme een redetwist, met u houden om u op deze wijze van uw dwaling te overtuigen Lust het u, de vergadering bij te wonen Op iederen anderen tijd, heer," antwoordde Walter „ben ik gaarne bereid onze zaak naar beste krachten te verdedigen Maar lieden vo 1 ik mij te uitgeput tot zulk een strijd Dat kan ik mij begrijpen antwoordde de directeur medelijdend „Ik zie het en het doet mij leed maar men zal gelooven dat u niet durft te komen ,0, dan zal ik het in alle geval probeeren zeide Walter. „Wanneer de heeien mijn ellendi- gen toestand zien, zul'en zij we1 inzien dat ik tot. een dispuut niet in staat ben Waai za' die ve.- gadeiing p'aats vinden „In de kapel Om één uur zal men u laten halen Den volgenden dag werd Walter op den bepaal den tijd door twee gevangenisbewaarders 1 it, zijn cel naar ae kapel gevoerd Zij was geheel met menschen gevuld en een der geestelijken stond cp den kansel terwijl zijn ambtgenooten in zijn nabijheid zaten Dicht, naast hen, op een plaats J. N. Sommer f. De heer J. N. Sommer, sedert 1907 Neder- landsch consul teAltona, is gisternacht overleden. Inspectie. Men meldt ons, dat aan de Oostelijke grens van ons land het aantal kommiezen geleidelijk zal worden uitgebreid. In de inspectie Winters wijk komen er elf kommiezen bij. voor aller oogen zichtbaar, werd een stoel neer gezet, waarop Walter moest plaats nemen 'Nauwelijks had hij plaats genomen ol' de gees telijke op den kansel begon te lezen -' „De litur gische eeredie st Walter bemerkte aa sto; ds de val waarin hij gelokt was en zwak als hij was, stond hij toch op en trachtte de deur te bereiken ent,e vluchten Zij was echter gesloten en zijn pijnigers voer den hem met geweld naar zijn zetel terug aar- op begon Walter de vespers van den dag luid te reciteeren, en welk een moeite het lern oo kostte toch wist hij met zijn helder geluid iet lezen van den kanselredenaar e overstemmen Er ontstond een groote verwarring. Velen stonden van hun zitplaatsen op en een gefluister gmg door geheel de ka nel De stem van den voorlezer werd hooger en hooger maai daar boven uit klonk Walter's stem °,Quis sacut Dominus Deus noster Wie is'gelijk aan Jen Heer onzen God... Eindelijk was de godsdienstoefening afge- loopen en de geestelijke daalde, wit van ergernir, het spreekgestoelte af. De gevangenbewaarders 'ieten Walter los. Deze verhief zich aanstonds, oirw op zijn stoel staan er riep zoo luid hij kon „Hoort, hoort menschen Gcd en de hijibgen roep ik to' getuigen aan dat ik niet vrewillig maar door ee x list misleid hier gekomen ben en toen ik mij wilde verwijderen hield men mij met geweld terug. Liever wil ik duizend dooden sterven dan aan een Anglicaansche godsdiemt- oefening deelnemen." [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1