DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN L FEUILLETON. Verborgen Heldenmoed. 48*te Jaargang. Maandag 20 Juli 1925. 14305 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 35. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertantieni 15 regels 1.75, «Ike regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelingen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij .verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De v Ve S.D.A.P. en Colijn. In één woord misselijk en verwaand is de actie welke de S.D.A.P. aan den dag legt, nu de heer Colijn, door de Koningin als kabinetsforma teur werd aangewezen. De roode voormannen schetteren en schallen van verbolgenheid en roepen hel en henu 1 erbij, om hun geraakten en kwaden zin uit te brallen. In menig artikel in „Voorwaarts" en „Volk" werd aan die booze bui reeds lucht gegeven, terwijl Zaterdag een officieele proclamatie van 't bestuur der S.D.AIP in genoemde bladen daarvoor werd gebruikt Daarin heet 'torn.: „Colijn kabinetsformateur, beteekent het weer op "de zegekar hijschen van de reactie die door de stembus-is veroordeeld. „Colijn kabinetsformateur, beteekent voor het sociaal-hervormend werk, waarnaar het land haakt, veeljarigen stilstand. „Colijn kabinetsformateur beteekent voort gang van het opleggen van nieuwe, met de draag kracht geen rekening houdende financieele lasten op de volksconsumptie, de soort van belastingen, die in vrijwel alle verkiezingsprogramma's wor den veroordeeld. „Colijn kabinetsformateur, dat beteekent voor al voortgaan fnet het' wegwerpen van tientallen van millioenen aan leger en vloot, na een uit spraak van de kiezers in lijnrecht tegenover- gestelden zin." Van al dezen humbug is letterlijk geen woord waar. Juist als vóór de verkiezingen, gaat de S.D.A.P weer door met haar demagogisch drijven alle schrikbeelden van reactie, tariefwet, belastin gen, leger en vloot, stopzetting van sociaal werk enz. worden weer Voor den dag gehaald en men vergeet maar eenvoudigweg, dat op 1 Juli de rechtsche politiek weer schitterend heeft weten te zegevieren. Bijna niets hebben wij verloren, de winst der S.D.A.P. kwam haast geheel op re kening van haar linksche broeders. Hoe kan zij dan spreken, dat de verkiezingsuitslag tegen Co lijn en ons is uitgevallen. Elders in dit blad, kan men nog lezen, dat zelfs 't roode N.V.V. de verdienste van Colijn c.s. als veiligstellers Van den gulden nu eindelijk, natuurlijk na de ver kiezingen, heeft erkend, al is 't dan ook maar schoorvoetend. De S.D.A.P. deed dan ook Veel beter haar groo- ten mond te houden en op zich zelf te letten. Colijn is een man van kracht niet alleen, maar ook van verstand, die zijn tijd zeker wel begrijpt. Laten wij dus in Vertrouwen afwachten, welk kabinet en regeeringsprogram hij zal weten sa men te stellen en niet van te voren reeds op hem afgeven, alsof hij een soort beul zou zijn, doof voor alles, wat de welvaart onzer maatschappij zou kunnen bevorderen. Bnitenlandseh Nienwa. DE VEILIGHEID. Het Duitsche antwoord ver zonden. Het Duitsche rijkskabinet heeft Zaterdag nog eens de formuleering van het Duitsche ant woord aan Briand besproken. Het kabinet heeft dep, definitieven tekst daarvan vastgesteld en de nota is dien avond met een koerier naar Parijs verzonden. Ambassadeur von Hoesch zal haar heden aan Briand overhandigen 44) ,jNiet schuldig," klonk het rustig. „Ik beken voor God en zijn Engelen, voor hemel en aarde, voor de wereld en dit gerechtshof, dat ik aan geen verraad of iets dergelijks schuldig ben." „Wat", riep de bisschop van Londen, „wil je ontkenden dat je een priester bent „O heer," antwoordde Walter, terwijl hij zijn 'ondervrager vast in de oogen keek, „ik geloof niet dat het iemand, die slechts Verplicht is, naar den godsdienst te vragen, toekomt zich in een zaak, die over leven of dood beslist, te men gen." De bisschop gaf geen antwoord, maar wendde zich naar den rechter en voegde dezen toe „Er is een zak op den gevangene gevonden waarin zich een Roomsch brevier en een verlofbrief bevond om op en onder de aarde Mis te lezen." Werd mijn naam dan in den brief waarover u spreekt genoemd, als ik vragen mag Wanneer dat niet zoo is, dan heeft u daarm geen bewijs tegen mij." „Dat doet niets ter zake," antwoordde de bisschop bits. „Zeg het openlijk Ben je een priester of niet „Veroorlooft u mij dat ik eerst een vraag aan u richt," vroeg Walter. ,Zijt u priester l „Neen," schudde de bisschop ontkennend. verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algera.Verz. bank Schiedam ONTRUIMING ROERGEBIED. De aftocht van de Fransche troepen uitliet Roergebied is begonnen en heeft tot dusver zonder incidenten plaats gehad. Zaterdag is de bezetting uit Recklinghausen vertrokken. Bochum en Hattingen werden hedenochtend ontruimd. Gelsenkirchen gister ochtend. Heden houdt de controle door de bezetters van liet bezette deel van Westfalen op. ENiGELANI). De regeering wacht voorloopig in de crisis in dé steenkoolindustrie het rapport van het hof van onderzoek af. De patroons hebben be sloten hun feitenmateriaal aan het Hof voor te leggen, ook al blijven de arbeiders zich afzijdig houden. - Cook, de secretaris van het mijnwerkersver- bond, heeft verklaard, dat hij de voorstellen van de mijnwerkers Vrijdag bij de vakvereeni- gingscommissie" zal indienen. Woensdag iomt het bestuur van het mijnwerkersverbond bijeen en Donderdag zal het een bespreking houden met den commissaris-generaal van het algemeen bestuur van de vakvereenigingscommissie. liét internationaal mijnwerkerscongres komt 28 Juli te Parijs bijeen. AMERIKA EN HET INT. HOF. De Amerikaansche vereeniging van voor standers van een wereldgerechtshof hebben samen met het voormalig lid van het Hoog gerechtshof, Clarke en professor Shopwell een compromis-voorstel opgesteld, dat in September bij den Amerikaansche» Senaat zal worden ingediend. Het voorstel verlangt de onmiddel lijke toetreding van de Vereenigde Staten tot het Hof op den grondslag van de reserves van Harding en Coolidge, terwijl wordt gezegd, dat Amerika zijn toetreding zal kunnen in trekken wanneer de Europeesche mogendheden binnen een bepaalden l ijd nalaten een conferen tie bijeen te roepen, die zich zal bezighouden met een. algemeene formule, welke den oorlog als rechtsbreuk verklaart. CRISIS IN PORTUGAL. De Kamer heeft met 58 tegen 49 stemmen een motie van wantrouwen ih de regeering aan genomen. Na de motie van wantrouwen van de Kamer, heeft de Senaat een motie van vertrouwen aan genomen met 26 stemmen tegen 10. De voor zitter van den ministerraad heeft zijn ontslag niet ingediend, doch heeft aan het hoofd van den staaL gevraagd het parlement te ontbinden, daar het onmogelijk is l.e regeeren met. een Kamer als zij tegenwoordig is samengesteld. Gistermorgen vroeg brak te Lissabon weder eens een militaire opstand uit. De beroeringen werden blijkbaar tegen de regeering op touw gezet door Portugeesche officieren, die bij den laatsten opstand werden gearresteerd, maar, zooals gemeld, onlangs uit de vesting waar zij gevangen gezet waren wisten te ontkomen. De regeering liet gisternacht alle troepen in de kazernes gereed houden. Zij vaardigde gister een proclamatie uit, waarin zij verklaart, dat alle maatregelen door haar werden getroffen voor de snelle onderdrukking van den opstand, dat er gezorgd zal worden voor de handhaving van de openbare orde en eerbiediging van de m „Geen priester, geen bisschop," besloot Walter met zijn doordringende rustige stem. „Ik ben priester," antwoordde de bisschop geprikkeld door den vrijmoedigen toon van den beklaagde, „maar geen priester die de Mis leest.' „Maar," redeneerde Walter, „wanneer u priester is, dan bent u een offerend priester, want het offer behoort m wezen tot het priester dom. En wanneer u priester zijt dan is u een priester die Mis leest. Want welk ander offer heeft de priester van het nieuwe verbond ter onderscheiding van leeken, aan God te brengen, als het niet, de heilige Eucharistie is Wanneer u alzoo geen Mislezende priester zijt, is u geen offerend priester walmeer u geen offerend priester zijt, is. u derhalve geen bisschop." Gedurende deze rede, die met zulk een plot seling opkomende welsprekendheid gehouden werd, dat een aandachtige stilte ontstond, be woog de bisschop zich eensklaps onrustig op zijn stoel heen en weer. „Wat wilt u daarmee zeggen, gevangene" vorschte de rechter. „Ben je een Roomsch pries ter en derhalve een verrader „Ik ben een Roomsch-Katholiek priester," verklaarde Walter, „gewijd door een wettig gezag, door den Paus van Rome, die alleen alle kerkelijke macht heeft aangesteld. Maar een verrader ben ik niet, en door uw wet veroordeelt gij Jezus Christus zelf in Zijn priesters. Want ook Hij was een priester volgens de orde van Melchisedeschr" „Je gladde tong en je welsprekendheid zullen repu b lik ei nsch e grondwet. De staat van beleg wordt over het geheele land afgekondigd. In het openbare leven te Lissabon viel van den opstand niets te bemerken. IN MAROKKO. Maarschalk Pétain, generaal"Georges en kolo nel Paquin zijn per vliegtrfig te Rabat aange komen. Twee Spaansche vliegerorfficieren over handigden een brief aan Pétain, die vervolgens naar het residentiehuis is gegaan, waar hij na tafel terstond, met Lyauty aan den arbeid is gegaan. Gister zou Pétain den Sultan bezoeken en over twee dagen zal hij naar Fez vertrekken. DE RUMOR IN CHINA. Onderhandelingen te Sjanghai. De vertegenwoordiging van de vreemde be langen te Sjanghai, dus die van den gemeente raad en de internationale Kamers van Koop handel heeft aan de Ghineesche Kamer vanKoop- handel medegedeeld, dat de vreemdelingen be reid zijn twee van de dertien Chineesche eischen in te willigen hl. de vertegenwoordiging der Chi- neezeh, in den gemeenteraad en den terugkeer van de burgerlijke rechtspraak van cfe inter nationale gemengde gerechtshoven onder Chi neesche controle. Nu zou de Chineesche Kamer van Koophandel gister met vertegenwoordigers van de arbeiders- en studentenorganisaties dit voorstel onderzoeken. Indien het werd aan genomen, zouden deChineescheen buitenland sche vertegenwoordigers heden een beslissende con ferentie hebben. ALLERLEI. Uit Melborne. De vereeniging van ree- ders heeft toegestemd ih een conferentie met den zeeliedenbond, welke Dinsdag zal plaats vinden. In, vakvereenigihgskringeh vertrouwt men, dat de staking tegen het einde van deze week opgeheven zal zijn. Uit Berlijn. De rijksregeering heeft, in over eenstemming met haar belofte aan het parlement telegrafisch instructies gegeven om het Duitsch- Spaansche handelsverdrag op te zeggen. - Uit Reval. Uit Leningrad en Moskou, wor den talrijke arrestaties van Estlandsche onder-, danen gemeld, beschuldigd van politieke spion- nage. Van Estlandsche zijde wordt volgehouden, dat de Sovjet-regeering zich opdeze wijze van gijzelaars wil voorzien, ten einde deze uit te wis selen tegen eventueele veroordeelden. Ud Brussel. De staking van de metaalbe werkers is zoo goed als algemeen, lot Znteidng hadden* hiet minder dan 75.000 arbeiders het werk neergelegd. Binnenlsnd. Colijn formateur. De Nederlander (C.H.) schrijft De Nederlandsche burger die ernstig be kommerd is over het belang Van zijn volk, zal niet alleen de keuze der Koningin eerbiedigen, maar zal onmiddellijk toestemmen, dat de heer Colijn vele eigenschappen bezit, welke deze keuze, in de gegeven omstandigheden, recht vaardigen. Nog altijd worden gevorderd tot doorvoering der maatregelen, noodig om cle cijfers van de belastingen en van de rijksuit gaven te brengen op lager peil, dan voor 1925' is bereikt - een vaste hand en krachtig door zettingsvermogen. weinig baten. Je wilt bet oppergezag van onze koningin niet erkennen „Heer rechter, ik erken Elisabeth als mijn koningin, in alle wereldlijke zaken. God is daar voor mijn getuige. Ik heb steeds voor haar gebeden en haar altijd naar best vermogen ge diend. Nooit heb ik iemand opgeruid om zich tegen haar te verzetten, maar ik heb onze plich ten tegen haar, als onze héerscheres, geleeraard en in acht genomen." „Maar je wilt haar oppermacht over de Kerk in Engeland niet erkennen?" „Neen, want het strijdt met de heilige Schrift, dat een vrouw het hoofd der Kerk is, daar Christus ZeP deze waardigheid aan den heiligen Petrus en diens opvolgers gegeven heeft." „Stil, stil," weerde de rechter af, dat is een dwaasheid. Wil je den voorgeschreven eed afleggen of niet ,Neen heer „Dan moet ge sterven." „Ik ben bereid, want het is beter met een zuiver geweten voor het geloof aan Christus te sterven, dan in deze wereld vol ellende te leven en Hem te verloochenen." „Dan zul je ook moeten toegeven," voer de rechter voort, „dat gij mannen en vrouwen de biecht hebt afgenomen, rozenkranzen gezegend hebt en dergelijke dwaasheden. Er zijn getuigen hier die zulks kunnen bewijzen." „Neen heer rechter," en Walter's stem klonk plechtig en overtuigend, „laat niemand mein- eedig worden om mijnentwil. Ik weet zeer goed De heer Colijn bezit beide. Onafwijsbare eisch, bij het doorvoeren van deze maatregelen, is echter, dat geen werke lijke Volksbelangen worden geschaad en dat de financieele hervormer bewaard worde voor bot sing met het recht. Dit was de grief niet tegen den heer Colijn, maar tegen het regee- ringsrégime der laatste twee jaren dat aan dien tweevoudigen eisch somtijds werd te kort gedaan. De beteekenis van deze grief wordt in Nederland door velen erkend. De vorming van het nieuwe kabinet ontmoet zonder twijfel groote bezwaren, te grooter, naar mate hun beteekenis minder aan het oppervlak ligt. Mogen zij alle, tot duurzaam welzijn van ons volk, glansrijk worden overwonnen De Kabinetsvorming. De Maandagmorgen verneemt uit parlementai re kringen, dat de kansen van den heer Colijn niet ongunstig moeten worden geacht. Het op treden van den heer Colijn als minister van Oor log achtte de zegsman van het blad niet waar schijnlijk. Bezoek vreemde oorlogsschep»n. Hedenmorgen 4 uur hebben de drie Italiaan- sche oorlogsschepen de haven van Amsterdam verlaten met bestemming naar Gent. De twee Amerikaansche torpedojagers ver trokken om één uur vanmiddag naar Kopen hagen. De autobussen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging; van de wet van 23 April 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen we dat de minister zich vcreenigt met de meening der staatscommissie-Patijn inzake het vervoer- vraagstuk, dat wettelijke voorziening wensche- lijk is, teneinde voor de autobussen te komen tot een vergunningsstelsel. Artikel 6 der wet van 1880 bevat ten aanzien van aansprakelijkheid voor schade door reizigers geleden de ook voor spoor- en tramwegen gel dende regeling, die den ondernemer aansprake lijk stelt, voor zoover hij niet de afwezigheid van schuld bij zich en zijn ondergeschikten bewijst. De commissie acht deze omkeering van den bewijslast voor autobusdiensten niet voldoende.' Zij w'l daarnevens verplichten tot het sluiten van een verzekering van ten minste f 60.000, vermeerderd met /3000voor elke zitplaats boven twintig, bij een door den minister goed te keuren maatschappij. Verder is het een der grondslagen van de voorstellen der commissie dat de thans ten nadecle van de tramwegen bestaande ongelijk heid tusschen tram en autobus zoo veeLdoenlijk behoort te worden getemperd. Aan deze alleszins juiste gedachte zou echter en thans ten nadeele der autobussen, te kort worden gedaan, indien aan autobusondernemin gen een eisch omtrent verzekering werd gesteld, waaraan voor de tramwegen mmmer is gedacht. Voor cle stoombootcn die evenals de autobussen aan de wet van 1880 ondeiwoipen, zijn. is dit evenmin het geval. Do minister meent dan ook, dat uitwerking van dezen voorslag der commissie voorshands niet moet worden beproefd en dat het verkieselijk is op dit punt de werking van het thans voor dat de hier wachtende getuigen niets tegen mij bewijzen kunnen. Maar nog eenmaal vraag ik u Wat, voor verraad ligt er in de uitoefening van mijn ambt „Genoeg, genoeg," weerhield de rechter hem. „Gezworenen," vervolgde hij, „u heeft gehoord dat de aangeklaagde zich met eigen woorden veroordeeld heeft. U kent uw plicht als trouwe onderdanen van koningin Elisabeth, wier leven door de priesters in gevaar gebracht wordt." Er volgde een korte pauze en dan klonk het oordeel der gezworenen „Wij verklaren den aangeklaagde schuldig Constance's snelle blik richtte zich bij deze woorden naar de plaats waar de gevangene stond. Een hemelsche lach glansde op zijn aan gezicht en Artur Leslie hoorde hem fluisteren „Mijn God, ik dank U." De rechter boog zich voorover en zen t „Gevangene, gij zijt jong en in detrac ^van uw leven, heb medelijden iuet - wordt genade geschonken. Walter wendde zich tot de woorden „Goede mensc e r i Wanneer ik ter kerke ga, word ik vrijgesproken hoe kan ik dan nu wegens verraad sterven r-ii ziet ik sterf alleen omdat ik een priester ben en ham'el naar het woord van onzen Heen, Die ons leerde Gaat en onderwijst alle volkeren Mijn eenig doel was hier het Godsrijk te predi ken. Men veroordeelt mij als priester van God, veroordeelt gij dan ook den gekruisten Christus Zelf niet?" [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nwwii ifirii'mMtrtMMMBMaa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1