OMSTREKEM* Verborgen Heldenmoed. <Ulm; 60 r,r'leS r een W8s,'11',CT! 115 b« Omkering wordt gew^ddoó;f''SJuSimxJS. SK FEUILLETON. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.1 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Adver te n t Hm 1-5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 c nt 3 meel plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m.dedeelingen 75 c 1,3 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden on aanvrat toegezonden. Incassokosten worden berekend. g Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit jT20 bü verlies van een lianrê 'Trtet ni ne &tin ha n(r~~r De kous op den kop. De roode bladen hebben nog steeds niet ge noeg van het zoo uitgebuite relletje te Brunssum, op 30 Juni, juist op den vooravond der verkie zingen. Ze voelen 't duidelijk, dat ze aan 't kort ste eind zullen trekken, wanneer eenmaal de justitie haar uitspraak zal hebben gedaan, en daarom trachten ze nog altijd voorloopig de zaak maar te verdraaien en er om heen te praten. A. B. K. was dezer dagen in de „Voorwaarts" weer aardig op die manier bezig. Uit het vergelijkend getuigenverhoor staat echter volgens „dé Tijd" nu reeds volstrekt vast Ie. dat de pastoor in de pastorie was vóór het begin der relletjes 2e. dat kapelaan Bastin in de pastorie was lang vóór dito dito 3e. dat kapelaan Merkelbach onmiddellijk na de ont binding van den stoet naar de pastorie ging, zonder te weten dat ei' een vechtpartij ging be ginnen en dat hij zich gedurende den geheelen optocht noch in goed-, noch in afkeurenden zin over de socialistische betooging heeft uitgelaten, ja, eerst den volgenden dag. op een begrafenis te Merkelbeek hoorde van het gebeurde 4e. dat geen burgerwacht in den optocht is meege trokken 5e. dat uitdagend geroepen werd „stemt Vliegen" en met roode vlaggen gezwaaid tegen de katholieke betoogers 6e. dat katho lieken hebben gepoogd een vrijen doortocht aan de ontactisch betoogende roode fietsclub te verschaffen 7e. dat de socialistische vrouw Blanke klappen uitdeelde en klappen ontving (door „Het Volk" erkend), gelijk met de meesten aan de relletjes deelnemende socialisten geschied de 8e. dat van een slaan met sabels niets uit de getuigenverklaiingen bleek 9e. dat geen enkele geestelijke ook maar het geringste heeft gedaan om „monden te verzegelen" en elk bewijs daarvoor ontbreekt10e. dat de „poging tot moord" op den eerst als halven doode voorge stelde v. Berghem dezen niet belette, zooals thans „Het Volk" toegeeft, „den volgenden morgen zijn werk te hervatten". Enz. enz. Zou „Het Volk" er nu liever niet Voor uit komen, dat de geheele lasterlijke enscèneering noodig was voor de verkiezingscampagne als climax op den vooravond van den beslissenden dag Deze bekentenis is toch wel het minste, wat het aan de thans uit de getuigenverklaringen wel duidelijk gebleken waarheid verschuldigd is, vooral na de hysterische opwindingen, waartoe het niet alleen de Limburgsche kameraden die den vrede in Limburg verstoren heeft opge hitst in die dagen, maar zelfs de S.D.A.P. boven den Moerdijk, welke het schandelijk telegram aan Mgr. den Aartsbisschop zond Bnltenlandstli Nieuws, DE VEILIGHEID. De Duitsehe nota gepubliceerd, De Duitsehe nota, die slechts vijf bladzijden beslaat, is in zeer algemeene termen gesteld en opent meer de deur tot onderhandelingen, dan dat zij precies antwoord geeft op de nota Briand. Eveneens is de toon zeer verzoenend, het geen Briand uitdrukkelijk tegenover de pers opmerkte. En de indruk van het verlangen van Duitschland, tot een goed einde te komen werd versterkt door het^pnondeling commentaar van van Von Hoesch. Er wordt geen voorstel in gedaan, in welken vorm de nadere besprekingen zullen geschie den, maar men acht het niet onmogelijk, dat Stresemann begin September naar Genève go noodigd zal worden, ten einde met den Volken bondsraad de voorwaarden voor Duitschlands toetreding tot den Volkenbond te bespreken, en dat dan aldaar een officieuse internationale conferentie plaats zou hebben. De nota is gisteravond gepubliceerd. In gezaghebbende kringen te Parijs is nren van meening, dat de Duitsehe nota, het openen van de onderhandelingen beteekent. De nota is gunstig ontvangen, omdat deze een bewijs is van het verlangen om tot een resultaat te komen De nota maakt reserves ten opzichte van de toe lating tot den Volkenbond en de daaruit voort vloeiende Verplichtingen, zij verbindt niet de ontruiming van Keulen aan het voeren van on derhandelingen over het Veiligheidspact. Zij maakt geen gewag van de wenschelijkheid eenei conferentie van de betrokken mogendheden om de kwestie af te handelen. Briand zal voorstellen langs diplomaticken weg te onderhandelen over den uitgebreiden aard van de verplichtingen* der eventueele on- derteekenende mogendheden van het pact, in zonderheid betreffende de arbitrage van conflic ten. Waarschijnlijk zal Frankrijk binnen veer tien dagen antwoorden. ARGENTINIË EN DE VOLKENBOND. Naar Italiaansche bladen uit Buenos-Ayres Vernemen, heeft de commissie voor buitenland- sche aangelegenheden van het Argentijnsche parlement verklaard, er voor te zijn, dat Argen tinië weder zal deelnemen aan de werkzaamheden van den Volkenbond. IN HET Naar verluidt is Frankrijk, België spoedig Dusseldorf, ontruimen. ROERGEBIED. reeds tusschen Engeland, :n Italië overeengekomen Duisburg en Riihrort te ENGELAND. De vertegenwoordigers der mijneigenaars en de leiders der mijnwerkers zouden elkaar lieden te ontmoeten. De mijneigenaars in Derbyshire en Nottinghamshire hebben de mijnwerkers op gezegd wegens het al'loopen der nationale loon- overeenkomst op 31 Juli. Dit bericht zal ook in de andere omstreken worden aangeplakt. Dit belet het sluiten van plaatselijke overeenkom sten niet. PORTUGAL. Daar de president geweigerd heeft het tegen-' woordige parlement te ontbinden, is het minis- teiie afgetreden. De crisis kondigt zich aan als een langdurige, en zal moeilijk op te lossen zijn, daar geen partij de meerderheid in de Kamer heeft. 46) Vele katholieken hadden hem hun laatste groeten gebracht en nogmaals zijn biecht ge sproken. En geen hunner later bleek dit die hem in zijn laatste uren hadden bezocht, is van het geloof afgevallen. Terwijl Walter sliep, verscheen een andere vreemdeling in den kerker. Zachtjes loopend, naderde hij het bed, hoog zich naar denslapende voorover en zijn oogen vulden zich met tranen. „Is het mogelijk," fluisterde hij bij zichzelf, „dat dit de knaap is dien ik eens op de speel plaats in het college te Reims heb gezien, toen hij door zijn mannelijke schoonheid en verbazen de kracht aller blikken tot zich trok 2" Op 't zelfde oogenblik ontwaakte Walter en richtte zich met een kreet van verbazing en vreugde overeind. ,,Basil,_ben je het waarlijk?" Ja,"knikte z'n vriend, „het is Basil Travers." Walter zweeg een oogenblik in diepe ontroe ring en zeide dan „Terwijl ik bad dat God mij een priester mocht zenden, wanneer het Zijn H. Wil was, sliep ik in, en als verhooring van mijn gebed ben je gekomen. Welk een troost 1" Den morgen van den volgenden dag bevond Walter zich weer alleen, toen de deur geopend werd en twee zwaar gesluierde vrouwen binnen- I)E RUMOR IN CHINA. De Ghineesche Kamer van Koophandel te fc> ïanghai heeft een motie aangenomen, die voor- stelt de Engelsche en Japansche goederen, die zich in Ghineesch bezit bevinden, in beslag te nemen en de kooplieden te beboeten, die niet deelnemen aan de boycott van Engelschen en Japanners, die 30 Juli begint. Een buitenlandsch telegram uit Kanton zegt, dat de Engelsche consul alle Engelsche onder danen aanzet om Woechow te verlaten, wegens de strenge boycot tegen de Engelschen aldaar. De Amerikaansche kanonneerboot te Woechow en de Engelsche onderdanen zijn van allen voed- seltoevoer afgesneden, Ghineesche gedelegeerden hebben zich bij den Engelschen consul-generaal te Hankau vervoegd om te -vragen, een bespreking te beginnen ten einde uit de deadlock te komen. De consul ant woordde, daartegen geen bezwaar te hebben; hij Zou instructies uit Peking aanvragen. traden. Zij vroegen verlof hem te mogen naderen en smeekten om zijn priesterlijken zegen. „Ik kan mijn hand ternauwernood opheffen," antwoordde Walter, „maar ik wil het beproeven" Met de inspanning van al zijn krachten, maakte hij een kruisteeken over de heide vrouwen en sprak „De almachtige God sterke u en verleepe u moed, Hem tot het einde trouw te dienen l" Toen sloeg een der vrouwen haar sluier terug en Walter herkende Rose Ford. ,,0 mijn kind, je bent gekomen om mij vaarwel te zeggen neen neen, ween niet, daar is geen reden voor, wees niet bedroefd, maar dank God, Is je gezellin mij ook bekend „Zij wenscht onbekend te blijven," antwoordde Rose, „en ik, eerwaarde vader, kom met een boodschap van mijne meesteres. Zij heeft alles in het weik gesteld om uw begenadiging te ver krijgen. Ofschoon er vele moeilijkheden le over winnen waren, heeft zij toch eindelijk succes gehad de koningin schenkt u het leven Een schaduw van ontgoocheling gleed over Walter's gelaat en als sprak hij tot zichzelf, zuchtte hij „Ik ben den mattelaarsdood niet waardig, mijn God, maar IJw/Wil geschiedde." Daarop wendde hij zich weer tot Rose Mijn kind, dank de hertogin uit mijn naam voor haar liefde. Maar ik verwachtte geen genade, nog minder verlangde ik er naar. Toch geeft een langer leven mij gelegenheid God verder te dienen, en meer voor Hem te werken en te winnen. Laat zij niet meenen, dat ik ondankbaar ben, Rose, maar gij als katholiek kunt begrijpen welk ALLERLEI. Uit Madrid. De Fransehe en Spaanschc gedele geerden, hebben gistermiddag het accoord be- treffende de neutraliteit en de veiligheid in de Tanger-zone geteekend. Uit Praag. Wegens de ontdekking van een uitgebreide communistische spionnage-organisa- tie is de secretaris der Tsjech»-,Slovaaksclie com munistische partij gearresteerd. De zaak zal waarschijnlijk groote afmetingen aannemen. Men is nieuwe medeplichtigen op het spoor men zou de bewijzen in handen hebben, dat ver trouwelijke inlichtingen over de tsjecho-Siovaak- sche bewapeningen aan buitenlandsche regcerin- gen verkocht zijn. BIbb «alsE d. Rootle kopzorgen. Wij lezen in de „Msb." Terwijl de S.D.A.P. nog glorieert in haar „overwinning" en, op nieuwe lauweren belust, alvast den strijd heeft 'aangebonden tegen het nog niet bestaande Kabinet, komt er aan den zonnehemel een donkere wolk opzetten. De heer Stenliuis, voorzitter van het roode vakverbond, van ouds minder gemakkelijk te regeeren, vertoont neigingen om uit den band te springen, zells nu lnj met een zoet lijntje in de Kamerfractie is gehaaid. Blijkbaar is deze meer links staande broeder niet zoo lievig content met den verkiezingsuit slag als vele andere partijgenooten. Hij is liet stellig met mr. Troelstra eens, dat het „zoo" lang zaam" gaat alvorens de arbeiders de politieke macht hebben veroverd. 'En nu wil hij een soortgelijke tnktiek gaan toepassen/als welke —- zoo wij goeu zien ook in de katholieke gelederen hier en daar voor standers vindt. Zijn ideaal is de stichting eener nieuwe „Partij van den Arbeid", die naast de onafhan kelijk voortbestaande S.D.A.P. en N.V.V. niet temin van de eerste een groot deel der politieke actie zou overnemen. Waarom Omdat de lieer Stenhuis behoefte gevoelt aan een „organisatie", die vooropstelt socialistische economie als economisch en po litiek doel." M.a.w. de S.D.A.P. is volgens hem van den ouden stam ontaard, er moet een nieuwe or ganisatie komen, die wederom perspectieven weet te openen op het roode beloofde land, ter wijl de S.D.A.P. hare volgelingen maar in de dorre woesLijn der reformistische politiek laat versmachten. Ondanks alle schitterende triomfen vindt de heer Stenhuis het in de S.D.A.P. een suffen boel. Hij wil harder loopen dan de hardloopers. Met dit al kan de impetueuze natuur van het nieuwe Tweede Kamerlid aan de S.D.A.P. iiog .vele kopzorgen berokkenen. Zijn aanloop op eigen houtje naar den rooden heilstaat zoü partij slechts kunnen schaden, zooals elk on dernemen, dat een organisatieeenheid bedreigt, nadeelig zoo niet funest in zijn gevolgen moet zijn. Het „Handelsblad" schrijft: De heer Stenhuis bepleitte in „De Telegraaf" van Zaterdag j.l. een „combinatie van politieke en economische machtsmiddelen van het pro letariaat, die de bourgeoisie tot aanvaarding Van de evolutie moet dwingen." Dat „dwingen tot aanvaarding der evolutie" heeft in den mond van dezen volksleider, die zicli herhaaldelijk beklaagde over 't gebrek aan levoJutionnairenzin bij partijgenooten, een zeer oigenaardigen klank. De weg van verkiezingen en parlementsbesluiten is den heer Stenhuis al even weinig sympathiek, als den heengaanden leider der S.D.A.P., mr. Troelstra, die zich be klaagde dat het zoo langzaam ging. In het licht van deze dingen krijgt de „massa actie" tegen de opdracht aan den heer Gohjn een zeer eigenaardig karakter. Een zeer gevaar lijk karakter ook. Men heeft den leider der anti revolutionaire partij hier-en daar gaarne gestem peld tot een soort Mussolini. Als hij niet sterk in zijn schoenen stond, zou de methode van de massa-actie bij hem de voorstelling kunnen wek ken, dat hij tot een dergelijke taak geroepen zou kunnen zijn als de Italiaansche dictator. Wij twijfelen echter geen seconde, of de heer Golijn heeft te veel gezond verstand en constitutioneelen zin, om zich een haarbreed dien weg op te laten drijven door een kabaal, als thans op gang wordt gebracht. De kabinetscrisis. Naar wij vernemen, zal tegen het einde dezer week waarschijnlijk nog een nadere ver gadering plaats hebben van de club van R.K. 1 weedy Kamerleden, in verhand met den poli- tieken toestand. Zindelijkheid bij de Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft een dienstorder uitgevaardigd, waarin aan het personeel tot plicht wordt gesteld, het rooken en pruimen na te laten, wanneer het in dienst met het publiek in aanraking kan komen, voorts mede te werken tot het in zindelijken staat houden van de perrons, enz., en die dus niet o.a. door spuwen te verontreinigen. Rcsiden ts benoemingen De assistent-residenten J. J. van Helsdingen en P. J. van Pulik zijn respectievelijk benoemd tot resident van Banjoemas en van Semarang. De Olympische Spelen. De provincie Noord-Holland geeft 100.600 voor de Olympische Spelen. een kwelling; het voor mij is, nog langer ver stoken te blijven van het. eeuwig geluk, hoe mijn ziel dorst naar Hem, Die ons laaft in eeuwigheid.' „Maar er zijn voorwaarden aan verbonden, ging Rose voort. „Welke zijn het, als ik mag vragen ,,U moet van de uitoefening van alle priester lijke handelingen afzien en als een gewoon leek hier of in het buitenland leven wanneer hier, dan moogt u uwe godsdienst niet openhaar toonen." Waller's gezicht klaarde weder op. „O gelukkige voorwaarden, die mij veroor loven de genade van invrijheidsstelling af te wijzen Mijn priesterschap zou ik verloochenen Gods grootste genade die een mcnsch kan be komen Sterft de soldaat niet voor zijn eer, de koning voor zijn kroon, de koopman zelfs voor zijn gele Waarom zouden wij dan minder zijn, wij de medestrijders voor Christus' naanr, ch inedeerfgena'men van het hemelsche Rijk Zeg haar, Rose, dat de eenige wijsheid daarin bestaat, Christus te beminnen, en de eenige dwaasheid Hem te verloochenen. Wanneer de hertogin eens te sterven kom'zal zij de waarheid mijner woorden voelen, O, dat zij de nietigheid van deze wereld en de grootte van de eeuW'ghcid kende, dat zij zich alles wist tc ontzeggen om Christus te winnen, voor deze dag over haar kom. Er volgde een korte pauze en beide toclmord- sters snikten van ontroering. „Een gunst heb ik de hertogin tc verzoeken, Rose laat zij steeds zooveel het in haar vermo- Eeu schilderij voor de Koningin. De Java-Bode verneemt, dat de bekende Hol- landsche kunstschilder en etser M. A. Bauer binnenkort -op uitnoodiging van het.Indisch Comité toL aanbieding van een huldeblijk ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin Wilhelmina naar Indië zal komen, ten einde daar, in opdiachl van genoemd cori dë een schilderij te vervaardigen, dat namens Indië H.M. de Koningin op haar zilveren bruiloft ware aan tc bieden. Prov. Staten Zuid-Holland. Gisterochtend kwamen de Staten van deze provincie weder bijeen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, baron Sweerts de Landas Wyborcli. Een voorstel betreffende overneming door de gen ligt, mijn arme zuster helpen en troosten wanneer ik er niet meer zijn zal. Smeek je mees teres dat zij zich over de ongelukkige oï>tferme. En nu moet ik u vaarwel zeggen. Maar wacht," en met moeite zocht hij in z n borstzak, waar hij een haïïverslel.en rozenkrans uittrok n die aan Rose gaf, „bivng dat de hertogin als iiet laatste geschenk. Het is de rozenkrans van de zeven smarten van Maria en als aandenken van mijn lieve moeder heeft hij veel waarde voor mij o-ehad. .Het is misschien wel een-vreemd geschenk voor een rijke dame rut Imogen stand, maar als haar het lijden overkomt waarvan niemand op aarde verschoond blijft, zal de gedachte aan wat het hart van Maria gepijnigd en met zeven zwaarden doorboord heeft, haar troosten. God zegene u heiden ik vraag om uw gebed wanneer het uur van sterven voor mij nadert." Rose liet haar sluier voor haar gezicht vallen en ((verliet met haar gezellin die bitter weenend op haar arm steunde, het vertrekje. Thuisge komen begaf Constance zich want zij was het die onbekend wilde blijven naar haar kamel en bleef vele uren alleen. Nog één bezoek ontving Walter. Een groote vrouwengestalte stond in de deuropening, gehuld in, een wijden mantel, welks hreede kap haar hoofd geheel bedekte. Zij was niet gesluierd en Walter keek verwonderd in haar bleek gelaat en haar Wild-starende oogen. Zij stond hoog-opge- rieht voor zijn legerstede en sprak geen woord. i Wordi vervolgd). riAfal RR. Pnctlina 3Q a j i. - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1