Puroi bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen provincie van de toegangswegen naar de tram- liaven en de gemeentelijke buitenhaven te Middelharnis werd z.h.s. aangenomen, evenals een voorstel, betreffende aan de toekenning van een renteloos voorschot aan de Westlandsche Stoomtram Maatschappij voor omlegging der trambaan buiten de betiouwde kom van Monster. Bij de behandeling der provinciale begroo ting voor 1925, merkte de heer J. ter Laan op, dat de samenstelling van het college van Ged. Staten niet beantwoordt de evenredige vertegenwoordiging. Het gaat niet aan, de S.D.A.P.-fractie nog langer uit te sluiten van het lidmaatschap van het college van Ged. Sta ten. Dat dit nog steeds geschiedt noemt spr. een brutaliteit. Spr. hoopt dat de leden van het col lege thans eindelijk eens een verklaring van hun houding geven. De hoeren Van Baren en Hoffman wijzen den eisch van evenredige vertegenwoordiging in het college af. De heer Kersten zegt, nimmer zijn stem aan een sociaal democraat te kunnen geven. Voorts verklaart spr. zich tegen subsidie aan openbare leeszalen en aan de vaccinatie-inrichting te Rotterdam. De Leeszaal te Vlaardingen werd subsidie verleend. Hierna sluiting. oorkoming Drankmisbruik. De Minister van Arbeid heeft aan de com missarissen der Koningin in de Provincies ge schreven De ispecteur voor de drankbestrijding schrijft mij o.m. het volgende „Uit de pers blijkt rmj, dat dit, jaar een groot aantal dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zal worden geroepen. Ongetwijfeld zullen door verschillende gemeentebesturen intijds maat regelen worden getroffen, teneinde het drank misbruik door die. dienstplichtigen zooveel mo gelijk te voorkomen. Het komt mij zeer gewenscht voor, dat ter bereiking van het beoogde doel, door de betrokken gemeentebesturen,zoooenigs- zins mogelijk, overleg wordt gepleegd met de plaatselijke organisaties der vergunninghouders, omdSt indien die organisaties haar medewerking daarbij verleenen, de te treffen maatregelen als tapverbod e.d. eerder doel zullen treffen." „Met den inspecteur ben ik van oordeel, dat de medewerKing der vergunninghouders een belangrijk middel is, om drankmisbruik onder voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen dienstplichtigen te voorkomen en te beperken. Gaarne zou ik zien, dat gij de gemeen tebesturen op de wenschelijkheid dezer samen werking wijst, onder mededeeling, dat de betrok ken inspecteur van de volksgezondheid zoo noo- dig volgaarne medewerking zal verleenen, om de samenwerking ter plaatse te bevorderen," De werkloosheid. Op 11 Juli j.l. waren bij de 202 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekende man nen ingeschreven (hetgeen niet Steeds beteekent werkloos) 26.740 personen. Bovendien stonden bij bovenvermelde orga nen ingeschreven, 24.000 andere mannelijke werkzoekenden, die tot de meer ongeschoolde be roepen moeten worden gerekend en waarvan zeer velen, onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werk- loozen kunnen worden gerangschikt." Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam 6225, te Rotterdam 3850, te 's-Gravenhage 1800. Ingeschreven' waren op 27 Juli 1925 26.260 en -3/700 personen en 12 Juli 1924 resp. 26.024 en 27.000. cn Gewffstelflk Nieuws. r vu Ve.rla9'nfl «rondprijzen. i n S? Jven aan den Raad In bijgaand adres-vragen verschillende bouw- vereenigingen verlaging van de grondprijzen om een gunstige exploitatie-rekening voor hunne woningen te kunnen verkrijgen. Zij vragen deze verlaging niet alleen voor nieuwe uitgiften, doch zelfs achteraf voor uit giften, die reeds geschied zijn. Het spreektechter men °P W°r''"n teruggeko- Wat nieuwe uitgiften betreft, zijn wij bereid met de prijsverlaging zoover te gaan, als maar eenigszins mogelijk is. Wij gaven daarvan reeds blijk in ons voorstel tot uitgifte van grond aan de Vereeniging „Schiedam Vooruit", waarin de prijsverlaging is toegepast Wij moeten er nog de aandacht op vestigen, dat men zich de grondgrijzen niet als zulk een belangrijken factor bij de hoogc huren der wo ningen moet voorstellen. De voorname oorzaak van de hooge huren zijn de hooge bouwkosten en de hooge rente. Zonder bijdrage van het Rijk zal het der Gemeente echter niet mogelijk zijn daarin belangrijke verbetering te brengen. Wij stellen U voor adressanten in bovenaan gegeven geest te berichten. Werkverschaffing. B. en W. schrijven aan den Raad In Uw vergadering van 14 December 1923 werd ten behoeve van de werkverschaffing en den aanleg van een nieuwe begraafplaats in Klein- Babberspolder een crediet verleend van 121.000 ten laste van het Grondbedrijf en een van 6600 ten laste van de Gemeente. Bij de berekening van deze bijdragen ging men ervan uit, zooals in het desbetreffend rapport is vermeld dat het Hoogheemraad schap Delfland, zonder dat bijzondere eischen zouden worden gesteld, het mogelijk zou maken, werk op dé meest voordeelige wijze uit te voeren. Zoo dit niet het geval was, zou een be- 'o5 Van f 40.000 meer benoodigd zijn. Omtrent deze zaak is met het Hoogheemraad- ko n i°f[1CThand,!ld' doch de voorwaarden, wd- Delfland zou stellen zijn te bezwarend, dan 2497 6 dat zij door de Gemeente zouden kunnen worden aanvaard. Wij moeten U dan ook voorstellen ten behoe ve van de bedoelde werkverschaffing een crediet van ƒ40.000 toe te staan. Waar deze gelden bijna uitsluitend voor ldon der tewerkgcstelden zijn bestemd, zal 40 hiervan n.l. 16.000.ten laste van het Grond bedrijf kunnen worden genomen, terwijl 60 n.l. 24.000 voor rekening der Gemeente moet ko men. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de Commis sie Voor het Grondbedrijf zich mét dit voorstel kan vereenigen. Ten slotte merken wij op, dat volgens de thans geldende regeling 50 van de loonen, welke worden uitbetaald, door het Rijk aan de Ge meente wordt Vergoed, zoodat de kosten voor de Gemeente waarschijnlijk niet meer dan 5000 zullen bedragen. Adres honvtvakpatroAns. B. en W. schrijven aan den Raad Ouder terugzending van het ons om advies in handen gesteld, aan Uwen Raad gezonden adres van de Vereeniging van Bouwvakpatroons, Af- deehng Schiedam van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland en de R. K. Vereeniging van Bouwvakpatroons, waarin ver schillende maatregelen te overweging worden gegeven ter verruiming van, de werkgelegenheid, hebben wij d<? eer U, ten aanzien van de daarin genoemde punten, het volgende mede te dcclee Ad. 1. Het noodzakelijk onderhoud aan ge meentegebouwen en andere eigendommen wordt zooveel mogelijk steeds tijdig verricht. Dit on derhoud geschiedt wanneer het noodig blijkt te zijn, zij het dan ook op sobere wijze. Ad. 2. In den regel wordt werk, dat zich daar voor leont, uitbesteed. Het gaat evenwel niet aan alle werken uit te. besteden, waar in de praktijk is gebleken, dat het voor de Gemeente meermalen aanbeveling verdient, de voorkeur te geven aan het uitvoeren, van werk in eigen beheer hoven uitbesteding. Ad. 3. Het, verbeteren van de woongelegen heid in, de binnenstad door demping van oude grachten is meermalen ernstig onder het oog gezien, doch het voornemen daartoe over te gaan is gestuit op het zeer hooge bedrag, dat het be trokken Hoogheemraadschap' stelt, als vergoe ding voor eiken M2. wateroppervlak, die van den boezem wordt afgenomen. Dit punt heeft even wel nog steeds onze aandacht. Ad. 4. Opruiming van onbewoonbaar tc ver klaren perceelen zou ook ons gewenscht voorko men, doch met het oog op onze financiën lijkt het ons de aangewezen weg, ten aanzien van de per ceelen,welke daarvoor in aanmerking komen, met 'onbtwoonbaarverklaring te volstaan en geéh extra-kosten-te maken. Ad. 4. (2c gedeelte) en 6. Het verleenen van premie of 2e hypotheek moeten wij ontraden. Gezien het aantal woningen, dat gebouwd is én wordt, meenen wij, dat het thans niet op "den wég der Gemeente ligt, de risico van een dergelijke financieel gewaagde onderneming op zich te neineh. Ij Ad. 5. Met de grondprijsverlaging is reeds zoover gegaan als maar eenigszins mogelijk ip, hetgeen is gebleken uit verschillende voorstellen tot uitgifte van den grond. Wij stellen U voor adressanten te berichten overeenkomstig het bovenstaande. Vragen raadslid Dinkclaar. B. en W. schrijven aan den Raad Door het lid van Uw Raad, den heer J. Dinkc laar, zijn de volgende vragen gesteld lo. Is het B. en W. bekend, dat de Gemeente lijke Zweminrichtingen meer dan overbelast zijn het bezoek van d'en aard is, dat talrijke lief hebbers voor zwemmen daartoe geen gelegenheid kunnen vinden 2d. Achten B. en W. het niet gewenscht, maat regelen te treffen om aan dezen voor de volks gezondheid schadelijken toestand een eind te maken 3o. Indien B. en W. op grond van den slechf en financieelen toestand der Gemeente geen af doende verbeteringen kunnen toezeggen, verdient het dan geen overweging Ie. Het aantal uren, waarop de zweminrichringen geopend zijn, uit tc breiden 2e. Het plaatsen van een hulpzwem inrichting aan de Westerhaven. Na de voorloopige beantwoording, welke in Uw vorige vergadering heeft plaats gehad, willen wij thans nog het volgende medédeeleh. Ad. I. Hoewel op warme dagen van de zwem plaatsen een zeer druk gebruik wordt gemaakt, kunnen wij de meening van den "steller der vragen als zou de zweminrichting meer dan over belast zijn, niet deelen. Ieder, die zich daartoe aanmeldt, kan van de inrichting gebruik maken, doch op de warmste dagen zal men, wanneer in' ploegen wordt gezwommen, zijn beurt moeten 'afwachten. Ad. 2. In verband met het vorenstaande is het niet juist te spreken, van een voor de volks gezondheid schadelijken toestand. Ad. 3. De beide punten, welke in overweging worden gegeven, n.l. het uitbreiden van het aantal uren van openstellen en het plaatsen van een hulpzweminrichting aan de Westerhaver, hebben wij nauwkeurig overwogen. Het maken van een hulpinrichting is o.i. niet te verdedigen. Het zou toch niet verantwoord zijn een inrichting te bouwen, welke duizenden zou kosten en op zijn hoogst eenige weken per jaar dierst zou kunnen» doen. Het tweede voorstel, het langer openstellen der nrichting is meer aannemelijk. Met zou dan in het middaguur (12.30 n.m.) anderhalf uur en 's avonds wellicht nog een half of heel uuf kun nen, winnen. Echter staat men hierbij voor een groote moeilijkheid. Verlenging van den arbeids tijd van het personeel is niet wel mogelijk. Men zou het personeel dan moeten uitbreiden met rr.enschen, die zelfstandig als zwemmeester kun nen optreden en die het gc-hecle seizoen in dienst zouden moeten blijven. D't achten wij te bezwaar lijk, daar het toch slechts om enkele weken per jaar gaat. Ten e>n,de echter het gebrrok van de zwemplaat sen zoo goed mogelijk te doen plaats vinden, ach ten wij het wol gewenscht, dat op de meest drukke dagen van het seizoen op enkele uren van den dag, in de zwemplaats voor mann.cn een hulpkracht aanwezig is, om de zwemmeesters te ass:stccren. Het tewerkstellen van deze hulpkracht wat begrijpelijkerwijze eenige kosten medebrengt, waarop in. de begrooting niet is gerekend wordt geregeld door den Directeur van Gemeente werken, aan wien tevens het toezicht op de in richting is opgedragen. Verbouwing bijzondere Lagere School. De Onderwijscommissie schrijft aan B. en W. In de hierbij weder teruggaande stukken wordt door het Bestuur van de St. Willibrordusstich- ting medewerking van de Gemeente gevraagd Voor de verbouwing harer school aan de West molenstraat no. 20, terwijl tevens voor die school eenige uitbreiding van de schoolmeubelen verzocht wordt. De bedoeling van de verbouwing is een beter lokaal te verkrijgen voor de, zich ieder jaar uitbreidende, 9e klasse de 3e klasse der U.L.O. afdeeling. Deze klasse is, waar de school zelf maar 8 lokalen telt, thans ondergebracht in een wacht kamertje dat, vooral nu het leerlingaantal is toegenomen, voor het onderwijs absoluut onge schikt is. Door dé aangevraagde verbouwing wil men nu het laatste schoollokaal en het daaraan gren zende gedeelte der gang ombouwen tot 2 lokalen. Voor de school zelf is deze verbouwing te betreuren, waar een uitstekend schoollokaal zal verdwijnen in ruil voor 2 minder goede (d.w.z. kleine) lokalen. Echter een andere oplossing is moeilijk, zoo niet onmogelijk, te vinden, zoodat hierin zal moeten worden be rust. Wat thans de aanvrage zelf betreft, kunnen wij U mededeelen, dat bij onze Commissie tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar be staat. Wij geven U daarom in overweging den Raad voor te stellen gunstig op het verzoek te beschik ken en de gevraagde medewerking te Verleenen. Omtrent de schoolmeubelen zal nog nader wor den beslist. In overeenstemming met het advies van de Onderwijscommissie, stellen B. en W. den raad voor de gevraagde medewerking te verleenen. Naar de Missie. Onze oud-stadgenoot,de weleerw. Father A. den Brinker.die Zondag j.l. te MillHilldeH.Priester wijding ontving is door zijn bisschop Mgr. Bier mans aangewezen voor de Missie in den Belgi schen Congo. Conflict Metaalindustrie. In den stand van de staking bij de R.D.M. is hedenmorgen geen verandering gekomen. Onge veer 400 man is in staking wat tot heden nog geen belangrijke stagnatie veroorzaakte. Gisteravond vergaderde de afd. R'dam van den Metaalhond. Wij informeerden naar de be sprekingen doch ons werd medegedeeld, dat er geen aanleiding bestond om aan de pers in lichtingen te verstrekken. Van de N.W. is niets bijzonders te melden. Alleen is er gisteravond weer wat hommeles geweest tuSschen politie en werkwilligen-jagers, die nogal brutaal schijnen op te treden» De politic heeft hen tenminste in de Mariastraat en op den Parallelweg met sabel en gummistok uiteen gedreven. Buurtverceniging „Singelcoinplcit". Op Maandag 3 Aug. a.s. zal "bovengenoemde Buurtverceniging andermaal een feestavond voor hare leden organiseeren. De bezwaren, om in het warme jaargetijde een feest in een zaal bij te wonen, zullen ge heel weg vallen, wanneer men weet, dat de, te Schiedam welbekende feestarrangeurs Mr. Carter en Mrs. Corrina de aanwezigen op een rijk programma zullen vergasten. De muzakele afwisseling berust bij den heer Hakkert met klein orkest en mandolinekwartet. De feestavond zal gehouden worden in de Gehoorzaal van den R.K. Volksbond des avonds te 8 uur en zal toegankelijk zijn ad 25 cents per persnon. Volksbadhuis. In de week van 1925 Juli werden genomen 459 baden. lste Klasse kuipbaden 33 regenbaden 46. 2de Klasse kuipbaden 34, regenbaden 320, kinderbaden 26. Het op de Maas bij 't Sterre- bosch gezonken drijvend paviljori Renard za' nu wel spoedig weer vlot geraken. De bergings maatschappij de Wit, is gister begonnen 't schip met een bok te lichten. 'Drie kinderen van de familie S. alhier, zijn gister vermoedelijk na 't gebruik van ondeugdelijk ijs, onwel geworden. Hun toe stand is thans bevredigend. Door de politie z ij n g i s t*e r 3 Rotterdammers aangehouden, die werkten op de kap van het stationsperron en uit de goederen loods druiven hadden gekaapt. Gistermiddag is de 19 j a r. J. M., uit de Abbenbroekschestraat, aan 't Hoofd in 't ruim van een motorschuit gevallen. Dr. v. d. Berg achtte opname in 't ziekenhuis noodzake lijk. M. liep nog al verwondingen en waarschijn lijk ook een lichte hersenschudding op. UIT ROTTERDAM. Door stoom verbrand. Aan boord Van een schip der Holland-Ameri- kalijn sloeg gistermiddag te Rotterdam onver wachts bet deksel van een cylinder in de machi nekamer, tengevolge waarvan de 25-jarige ma chinist J.B.J.G. uit Egond en de 42-jarige olie man J.van G. uit Rotterdam door den stoom over het geheele lichaam ernstig gewond werden. Bei den zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De toe stand van G. was gisteravond levensgevaarlijk. Maandagavond is de postbode C. P. aan de Oppert door de warmte bevangen. In bewuste- loozen toestand werd hij door den Geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel gebracht, waar hij voorloopig tor verpleging werd opgenomen. Op de Ceintuurbaan is gisternacht het lijk ge- Vonden van den 57-jarigen J. M. den Besten uit de Vletstraat,- ridder Militaire Willemsorde en secr. van de afd. R'dam van den Bond van Rid ders M.W.O. Men vermoedt, dat hij op zijn reis van Am sterdam naar hier uit den trein is gevallen iii dfarbij ernstig aan het hoofd is verwond. De loodgieter D. W. uit de St.. Mariastraat is gistermiddag van het dak van een pand aan de Havenstraat, op straat gevallen en met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis aan de Coolsingel vervoerd, waar hij een uur na aankomst aan de gevolgen is bezweken. Te Rotterdam slaagden voor 't examen M.U.L.O. dipl. A.: J. P. Bekkcr en M. H. Visser, alhier. Bfj of krachten* vetten of verordeningen voer geiehreven en andere offlcleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van H. J. SPIJKER om vergunning tot oprichting van een koper- en metaalgieterij in het pand Noordmolenstraat 22, kadaster Sectie A. no. 524, met een gietoven er. een droogstoof. Dit verzoek is roet de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 5 Augustus 1925, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuizc gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet "tot beroep op eer.e beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art.7dierWet voor het Gemeentebestuur of eer of meer zijro r leden zijn verschenen, teneinde hun bezwar n mond ling toe te lichten Schiedam, 22 Juli 1925 INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoekt onderget. plaatsing van onderstaand stukje in uw veelgelezen blad De-melkprijs. Sinds eenigen tijd, wordt het Gorzenkwartier door een mij onbekenden melkhandelaar voor zien van prima zoete melk tegen 12 ets. per liter. Hieraan is nu gister door het drijven van Scliie- damsche melkhandelaars een einde gemaakt. Nu lijkt het mij toch wel toe, dat de verhou ding tusschen den een, die 12 ets. vraagt, en den ander, die straks met 16 ets. per liter nog niet tevreden is, veel te groot is. Nu, in 't hartje van den zomer de koeien op 't land loopen, betaalt men voor de melk nog meer dan j.l. winter. Als nu de een melk voor 12 ets. kan leveren, zou m.i. hier een prijs van b.v. 14 ets. per liter nog hoog genoeg zijn. Met dank voor de plaatsing, Een huisvader. Geoiengd Nieuw». Door. den bliksem getroffen. Maandagmiddag is de 33-jarige boerenarbeider v.d. Plas te'Lunteren, terwijl hij bezig wasrogge te maaien, door den bliksem doodgeslagen. Melk oorlog? Maandag is in een te 's-Gra venhage gehouden conferentie van het bestuur van den R.K. Bond van melkveehouders en den Zuidhollandschen melkhandel als eisch gesteld, dat met ingang Van 24 dezer de melkprijzen ver- o viv ac J n i t*. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) «C Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2