DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENL FEUILLETOW. Verborgen Heldenmoed. 48sSe Jaargang. Donderdag 23 Juli 1925. Na. 14308 Bureau KOEMARKT 4. - ïelefoou Intercommunaal 89. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentiëm 1—5 regel* 1.75, tik* regel daarboven 35 c nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 c p'ar regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bq verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering won De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolLAlgem.Verz. bank Schiedam Bnitenlandsah Nieuws, DE VEILIGHEID. S t r e s e m a n n aan het wooi d. In den Duitschen Rijksdag ldeld gistermiddag de Rijksminister van Buiten], Zaken, dr. Strese- mantt, een lange rede over den buitenlandschen politieken toestand. Hij verklaarde, dat de houding der Rijks- regeering aangaande de veiligheidskwestie daar aan is toe to schrijven, dat de oplossing van het Fransche vraagstuk zonder Duitschland een oplossing tegen Duitschland geweest zou zijn. De minister gaf er vervolgens zijn voldoening over te kennen, dat de Fransche en Belgische regeering, om hun goeden wil te toonen, hebben bevolen, dat de ontruiming van het Roergebied nog voor 16 Aug. zal plaats hebben. Bovendien heeft de Rijksregeering de zekerheid gekregen dat de ontruiming der bij wijze van sanctie be zette steden spoedig zal volgen. Er is nog een recks van vragen te behandelen, zooals aangaande de ontwapening en de ont ruiming der Keulsche zone. Dit alles moet vóór de oplossing van het groote veiligheidsprob'eem worden geregeld. Aan goeden wil zal Duitschland het niet laten ontbreken. Zooals dr. St.resemann in den loop zijner rede verder verklaarde, kan het Londengche beta lingsplan slechts worden doorgevoerd, wanneer men zich onthoudt, van een politiek van sancties en geweld. De Rijksregeering is thans een vredes offensief in grooten stijl begonnen haar streven is er op gericht, dat baar pogingen tot een gun stig resultaat zullen leiden. Woordvoerders van de meeste partijen keurden vervolgens de buitenlandscbe politiek van de regeering en in het bijzonder de houding in het veiligheidsvraagstuk goed. Het Fransche ministerie van budenlandsche zaken heeft het eerste grondige onderzoek der Duitsche nota over het veiligheidsverdrag voltooid Briand heeft aan den Franschen gezapt te Lon den een langen brief geschreven, om het resul taat dezer critische studie uiteen te zetten en hem op to dragen aan Chamberlain de talrijke, reserves der Fransche regeering mee te deelen. De Fransche vertegenwoordigers te Warschau en te Praag zijn uitgenoodigd aan de Poolsche en de Tsjechische regeering mede te deelen, dat, indien het antwoord van Duitschland gelegen heid biedt om onderhandelingen met Dmtsch- land te openen, het niettemin ernstige tegen strijdigheden met de Fransche theses bevat be treffende le. de verklaring van art. 16 van het Volkenbondsverdrag, dat de actie der toegetre den staten regelt m geval van conflict en 2e. de Duitsche restricties in zake tie arbitrage procedure Frankrijk zepI na een gedachtenwisseling met alle betrokken mogendheden een. ontwerp voor een antwoord aan Duitschland opstellen dat aan Berlijn zal medegedeeld worden pa overeen stemming der geallieerden. IN HET ROERGEBIED. In verschillende plaatsen van, het thans ont ruimde Roergebied hebben er grootsche demon straties plaats gehad ter viering van het aftrek ken der bezettingstroepen. Er werden, vader- landsche liederen gezongen tot laat in den nacht. Te Bochum was de terugkeer der Schupo's aanleiding tot een demonstratie van patriotisme. H;er en daar is het daarbij tot bots;pgen ge komen tusschen nationalisten., die de oude Duit- 47) Wal kan ik voor u doen mijn dochter vroeg de priester. Ik ben gekomen om mijn offer te ziep en u uw moordenares te toonen klonk het dof van de lippen der vrouw. Haar oogen die vorschend op Walter gericht waren zagen geen trek in zijn gelaat veranderen. .Hij zag haar medelijdend aan en antwoordde Ik weet niet welk onrecht u mij aangedaan heeft. Is u Katholiek?" Eens, eens was ik het," stiet de vrouw wild uit „o" spreek daar niet over, van dat verleden praat niet met mij, een verlorene. „Zeker, vertel mij," antwoordde Walter, „dat zal uw kommervol hart verlichten." En Maud vertelde hem haar geheele leven, vol zonden en vol ellende, hoe zij tenslotte Rose Ford had leeren kennen em deze haar troost en hulp had gebracht. Eu zij verzweeg haar ondank baarheid niet, haar strijd en haar zwakheid, toen Eliot van haar geëischt had de schuilplaats van den priester te verraden. De ontdekking, dat Eliot haar misleid had en pater De Lisle ter dood veroordeeld was, had haar tot radelooze wanhoop gebracht. Toen Maud haar geschiedenis geëindigd had voegde zij er bij „Maar u is gewroken, pater, sche kleuren droegen en leden van de organisatie Reichsbanner. De regceringspresident heeft nu het dragen van vlaggen bij de demonstraties verboden. ROEMENIE EN AMERIA. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den zaakgelastigde der Ver. Staten medege deeld, dat de Roemeensche regeering heeft besloten, een commissie naar Washington te stu ren ten einde te zamen met de Amerikaansche regeering de basis te vinden, waarop inen zou kunnen komen tot een regeling betreffende, de' Roemeensche schuld aan de Ver. Staten. IN MAROKKO. Naulin is te Fez aangekomen, heeft een on derhoud met Lyautey gehad en dadelijk het be vel overgenomen. ZUID-SLA VIE EN GRIEKENLAND. Te Athene zijn berichten ontvangen omtrent concentratie van Servische troepen aan de grens, z.g. >ij wijze -van manoeuvres, doch inderdaad om pressie op Griekenland te 'oefenen, ten einde het te bewegen, tot aanvaarding van het Ser vische standpunt aangaande het Grieksch- Servische verdrag. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Athene meent, dat Servië door deze troepenbeweging het omgekeerde zal bereiken van hetgeen het wenscht. IN CHINA. De correspondent der Association Press te Washinton deelt mede, dat de mogendheden het in de groote lijnen eens geworden zijn over de wijze om het geheele Chiheesche probleem te behandelen. Aan zekere punten van liet program ma ontbreekt nog de officieele goedkeuring, doch men verwacht, dat de Pekingsche diplomaten in de gelegenheid ziP'en zijn om de formule aan de voorloopige regeering van China voor te leggen binnen zeel' korten tijd. De Ghineesche Kamer van Koophandel te Sjanghai ontkent, dat zij een resolutie zou heb ben aangenomen, om de kooplieden te beboeten, die niet deelnemen aan den boycot van Britschei en Japansche waren, welke 30 Juli moet be ginnen en een jaar duren. De onderhandelingen in Sjanghai tusschen de Ghineesche kamer van koophandel en de bui tenlandsche kamers van koophandel betreffende het deelnemen door de Chineezen aan het ge meentebestuur en de gemengde rechtbanken aldaar zijn mislukt. ALLERLEI. Uit Ber'iju Naar uit New-York bericht wordt, heeft de vlootcommissie GooLdge een program ma voorge'egd tot het oprichten van nieuwe vToofcsteunpunten in den Sti'len Oceaan, waar voor 30 millioen dollar noodig zij Uit Londen,De Shipping Board in de Vereenigde Staten heeft geadviseerd, het aanbod van Ford van 341,000 pond voor 200 onge bruikte koopvaardijschepen van de vloot der regeering aan te nemen. U it Londen De regeering beeft den Post master General, Sir William Mitchell Thomson, benoemd tot voorzitter van een commissie welke belast is met het voorbereiden van maatregelen met het oog op eventueele moeilijkheden in de industrie. Uit Londen Uit Rome wordt bericht, dat een oud-minister, leider der anti-fascistische democratische oppositie, is aangevallen en met sinds het uur van mijn veroordeeling was mijn kind ziek,eh vanmorgen is het gestorven." „Dan zal ik het eerder zien dan gij, mijn doch ter," antwoordde Walter zacht. „Hoe komt het, arme vrouw," voer hij voort, „dat uw diepe ^moederliefde, die zich hier op aarde niet van uw kind liet scheiden, toestond het hiernamaals voor eeuwig te doen Maud zuchtte diep. „Waarom zou je niet tot God terugkeeren om door een leven van rouw en boete je weer met je kind te vereenigen daarboven Wat mij be- tre't, wees niet te bitter'ep. te streng voor je zeF. Het lag niet in je bedoeling mij tot den dood to voeren. Wanneer je echter meent mij een groot onrecht aangedaan te hebben, zoo sta mij een bede toe wier vervulling je schuhl za' uitdelgen." „Gaarne eerwaarde vader snikte Maud, „maar wat kan ik doen „Heb berouw, niet met de wiMheid van de vcr- twijfe'ing, maar met den, deemoed der verwach ting. Zoek Rose Ford op en zeg haar dat gij mij bezocht heb ik iaat je aan haar zorgen over. Zij zal je op een anderen weg leiden en naar een priester brengen. Wil je mij dat beloven, mijn kind „O, noem mij niet zoo, eerwaarde vader,mij een verstootene „De vader had met den verloren zoon medelij den, toen hij hem van verre zag komen aanstrom pelen, ook ik heb medelijden met je'. Wees moedig en leg die gelofte af." stokken neergeslagen, terwijl hij een aulo-toclit maakte in Toscane. Uit Brussel In zijn jongste bijeenkomst heeft de Belgische ministerraad de vertegen woordiging van België bij den Volkenbond be sproken. Hij heeft den Katholieken afgevaar digde Van Cauwelaert, burgemeester van Ant werpen, den post van vertegenwoordiger aan geboden, welke tot dusver door den huidigen premier Poullet werd bekleed. Paul Hyrnans en Louis de Brouckére blijven tevens Belgische vertegenwoordigers Uit Berlijn Uit Athene wordt gemeld, dat de politie een communistische samenzwering heeft ontdekt, welke een aanslag beraamde tegen den premier Pangalos en andere leden der regeering, alsmede tegen conservatieve politici. Onder de gearresteerden bevinden zich ook verscheidene Russen. Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder heeft voor enkele dagen te Soestdijk als gasten Haar broedereden vorst van Waldeck en Pyrmont en gemalin met hun tweeden zoon, prins Max. Naar wij vernemen zal de Kóningin zich a.s. Vrijdagochtend por auto naar Soestdijk begeven bij de Koningin-Moeder en daar blijven Lot na den verjaardag vait Koningin Emma op 2 Augustus. Den 3en Augustus wordt de Koningin op liet Loo verwacht. Prinses Juliana, wier verblijf in het meisjes kamp hij het Loo Vrijdag eindigt, komt dien dag ook op Soestdijk aan. Afscheid Baron van Voorst tot Voorst. De gister gehouden zitting van de Provinciale Staten van Ovcrijsel werd geopend door den nieuwen Commissaris der Koningin, mr. A. E. Baron van Voortst Lot Voorst. Alvorens over te gaan tot de gewone werkzaamheden, zeide de heer mr. baron dc Vos van Steenwijk, Gedepu teerde, met een enkel woord het feit te willen memoreeren, dat, ingevolge de wettelijke be palingen als lid van Gcd. Staten is afgetreden Baron van Voorst tot, Voorst. Dit aftreden be- teekent een groot verlies voor het college van Ged. Staten, en in het bijzonder voor de water staatscommissie uit hun midden. Thans is het niet, de tijd om in den breede uit te weiden over de zegenrijke werkzaamheid van baron van Voorst tot Voorst. Het beste bewijs daarvoor zijn de tallooze provinciale werken over de geheele provincie verspreid, waaraan hij heeft mede gewerkt gedurende bijna 25 jaren. Spreker hoopte dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren getuige te wezen in deze statenzaal en daar buiten van den voorspoed van het gewest, dat hem boven alles dierbaar is. Daarne geef ik, be sloot spreker, namens Gedeputeerde Staten baron van Voorst tot Voorst de verzekering, dat allen de meest aangename herinnering be houden aan den tijd, dat hij als lid van het college werkzaam was in het belang van de provincie, In antwoord hierop begon de heer van Voorst tot Voorst met dank Le zeggen aan den heel de Vos van Steenwijk voor zijn waardeerende woorden, en aan de vergadering, die door ap plaus daarmede toonde in te stemmen. Spr. heeft jarenlang de zaken in Gedeputeerde Staten met groot genoegen behandeld. Hij kon steeds rekenen op eelr uitstekende verhouding Maud beloofde het en verliet het vertrek. XXII. De avond van den zop emotievollen dag was reeds aangebroken. Walter lag te bed en die- teerde Artur Leslie eenige brieven, die deze voor Walter opschreef. Zij werden door het binnen treden van den cipier gestoord. „Ik breng u slechte tijding, heer de Lisle," zeide de man. „Waarlijk," lachte Walter, „laat eens hooren, vriend." „U moet morgen reeds- sterven." „Onmogelijk," kreet Artur, terwijl hij ver schrikt overeind sprong- „De veroordeeling zegt Ua drie dagen. En morgen is het pas de tweede. ,,Het is mijn schuld niet," antwoordde de cipier, „maar een ijlbode is met een bevel hierheen gekomen dat de voltrekking van het vonnis op morgen stelt." „Het is goed, vriend," zeide Walter tot den wachter. „Je hebt mij een blijde tijding gebracht. Op welk uur moet ik klaar zijn „U zult de gevangenis om acht uur moeten verlaten. Hedenavond is u iedere wensch toege staan. De meeste gevangenen verlangen den avond vóór hun sterven feest te vieren en van de aarde vroolijk afscheid te nemen. Wilt u soms een flesch wijn „Neen, beste vriend," zei Walter, „ik sta op het en een hartelijke samenwerking in dat college. Spreker zal die jaren nooit vergeten. De om standigheden waren van dien aard, dat hij gemeend heeft zijn ontslag te moeten nemen. Llij kan het nooit beter doen dan ten behoeve van zijn zoon. Moge het dezen gegeven zijn de verwachting die spreker van hem heeft, te verwezenlijken tot heil van deze provincie. Gedeputeerde Staten van Ovcrijsel. De Staten van Overijsel hebben gister den heer J. E. Vogt (S.D.) gekozen verklaard tot lid van Ged. Staten in de vacature J. M. baron van Voorst tot Voorst. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd lot commis saris van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds mr. P. J. Raymer burgemeester van Hilversum, en mr. H. v. Baren, burgemeester van Delft benoemd tot referendaris hij het Departe ment van Financiën G. A. Schepers, thans ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Doesburg benoemd voor het studiejaar 1925/1926 tot rector-magnificus van de Technische Hooge- school te Delft dr. ir. G. v. Iterson Jr., hoog- 'eeraar aan die hoogeschoo1. Nieuwe luehtdienst. De directie van de Were'dverkeer Maat schappij dee't mee, dat de luehtdienst Amster damEssenBerlijn gisteren geopend is. Dage- lijksche afvaart van Schiphol om 1 u. 10, behalve 's Zondags. Ned. R. K. bond van houwpatroons. Gister en heden werd te Rotterdam de zevende jaarli jksche algemcene vergadering gehouden van den Nederlandschén Roomsch Katholieken bond van bouwpatroons. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer W. Fransen Jz. werd de bijeenkomst gepresi deerd door den vice-president den heer H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem. Namens Rotterdam heette de heer P. J. v. Haaren, voorzitter van de afdeeling de algemeene-, vergadering bij het eerste lustrum dezer afdeeling welkom. De heer Schiphorst herinnerde in zijn openings woord aan twee moeilijkheden, gevolg van het huidige aanheemsysteem. le. de partieele be steding en '2e. de borgstelling, twee kwesties die in de naaste toekomst de aandacht zullen vragen. Er is een streven onder de onderbouw- vakpatroons, loodgieters enz., naar die partieele besteding. In samenwerking gelooft de lieer Schiphorst echter de oplossing van deze kwestie te kunnen vinden. Ook de kwestie» van de borgstelling zal zoo spoedig mogelijk onder het oog moeten worden gezien. Wat de verhouding tot dc arbeidersorganisa ties aangaat, er is nog steeds geen collectief contract, en in een der afdeelingen heerscht nog strijd. Dat er geen collectief contract is, is te betreuren. Aan de Koningin, den Bisschop van Haarlem en den voorzitter werden telegrammen gezonden. Er waren 22 afdeelingen vertegenwoordigd, uitbrengende 69 stemmen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De begrooting, sluitende in totaal op een be- punt naar een feest te gaan en niet een feest te verlaten." „U hoop, mijnheer," hernam de wachter „dat u mijn kleine diensten niet zult, vergeten, ik ben steeds zoo goed voor u geweest als mijn plicht mij veroorloofde.' Dat is zoo," stemde Walter vriendelijk toe, en ik zal je gedenken vóór ik sterf zal ik je zoo rijkelijk beloonen als mij maar mogelijk is." Hoofdschuddend ging de cipier de cel uit en mompelde „Een zonderling mensch. Hoe ver- hello-|, hij zich te sterven, terwijl die booswicht die morgen met hem wordt ter dood gebracht, hu'lt en brult van waapz'nnige woede. Van een heilige moet ik nu naar een duivel gaan." Beste Artur sprak Walter tot zijn vriend, ik wensch den nacht iu gebed door te brengen. Wil je aan pater Travers vragen of hij morgen na zonsopgang mij kan komen bezoeker.?" Graag eerwaarde vader antwoordde Artur maar nu. weet ik waarom dit nieuwe hevel gekomen is. De koningin vaart morgen van Westminster naar Greenwich en wil daardoor de opmerkzaamheid van het volk van Tyborne aftrekken. Maar ik zal mij haasten om aan zoo- velen ik maar kan deze kunstgreep te laten weten." ,Als je de vreugde kende, die het vonnis bij mij opwekt, dan zou je niet zoo vertoornd op Wal- singham. zijn." {Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1