DAGBLAD V0©|? SCHIEDAM EN OMSTNEKEN. "feuilleton Verborgen Heldenmoed. 48sl<? Jaar^aug. Maandag 27 Juli 1925. Nó. 14811 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Ad vertentiêm 15A regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 m*«l Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 et. per regel post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets,toegezonden. Incassokosten worden berekend. tiratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 21)0 bij dood f 200 bij verlies van een S 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door 'eN.Moll.Algem Verz.bankSchieda?v BullenlandsebNIanw» HET WAARBORGVERDRAG. Enkele bjnhen- en bui'tenlandschc bladen yv-'s- ten te vertellen, dat dr. Stresemann tijdens de aanstaande vergadering Van. den Volkenbond naar Genève zou gaan. om aldaai Riiand en Chamberlain te ootmóetén. Dit berichtwordtvaji officieuze zijde t( gengesproken. Strbstmann heef, over een dergelijke reis nog niet gedacht en ook nog geen uitnoodiging ontvangen om te Genève te komt n. Baldwin heefL in een toespraak in Lancashire over de bui tenia ndsche zaken gesproken en gezegd, dat. een. van. de bevredigendste dingen, de klaarblijkelijke wensch is van de meerder heid van hot Duitsche volle de onderhand Hingen voort te zetten, die een duurzamen vrede in Europa ten doel hebben. Baldwin erkende de verzoenende bedoeling van het Duitsehe ant woord op ele Franse he nota. Ondanks de vele moeilijkheden, die aan den toestand vast kleven, is de wil om deze te boven te komen een belangrijke factor en, naar hij gelooft, bestaat, thans in Duitschland en onder de geallieerden die wil sterker elan ooit sir.ds den oorlog. Enge land en Frankrijk widen, dat Duitschland zoo spoedig mogelijk tot den Volkenbond zal toe treden als dat eenmaal het geval is en Duitsch- lanel een volkomen gelijkgerechtigd lid is, zullen alle hangende vraagstukken een ander en beter aanzien, krijgen. Ion aanzien van de crisis in ele steenkool industrie zei Baldwin, elat beide partijen een sterk standpunt innemen. Het is de vraag of uit een strijd vanzelf rechtvaardige toestanden zouden voortvloeien, maar wel staat vast, dat er leed en ellende voor miljoenen het gevolg van zouden zijn. Daarom zal hij alle invloed, waar over hij beschikt aanwenden om den vrede te verzekeren. IN HET ROERGEBIED. De tweede phase der Roerontruiming is gister begonnen met het vertrek der Franschc troepen uit Essen. Deze phase zal duren Lot 31 Juli, op welken dag liet territoir der Roer definitief weer aan de Duitsehe autoriteiten zal worden over gedragen overeenkomstig de bepalingen van het accoord van Londen. IIET DUITSCH-POOLSCHE CONFLICT. Duitsehe bladen verzekeren, dat. er reeds duizenden Duitschers Polen vrijwillig hebben verlaten alvorens door Polen over de grenzen te worden gezet. Men is te Berlijn van meening, dat de Polen op zoo onverbiddelijke wijze tegen de Duitschers optreden om het gewezen Duitsehe gebied in de provincies Posen en West-Pruisen zoo spoedig mogelijk te verpoolschen. De rijksregeering heeft reeds uitgebreide maatregelen getroffen voor de ontvangst der uitgezetten, die in de eerstvolgende dagen te Schneidemühl worden verwacht en daar in een groot kamp zullen worden ondergebracht. De rijksminister van verkeerswezen zal dan voor het verdere Vervoer zorgen en de rijksminister van arbeid zal trachten, bezigheden voor hen te vinden. Onder de vluchtelingen zullen zich zeker een groot aantal landarbeiders bevinden. Deze zullen in het Oostelijk gedeelte der provin cie Saksen werk vinden. In barakken en nood woningen zullen zij voorloopig een onderkomen vinden. 50) Wanneer katholiek priester zijn hetzelfde is als verraderswerk doen, dan ben ik een verrader. Omdat ik derhalve priester ben, en omdat ik het geloof verkondigd heb, dat sinds Christus' tijd door alle eeuwen heen geleerd is geworden en in alle toekomende tijden geleerd zal worden, da&rom moet ik den dood ondergaan. Daarvoor geef ik gaarne mijn leven, en ik Verheug mij over het geluk, dat God mij, zijn onwaardigen die naar, tot dit gezegend einde bestemd heeft. Een wreederen dood heb ik verdiend want ofschoon ik van de koningin een trouw onderdaan wa6, voor Godwas ik een zondaar. Om de verdiensten. Van Jezus Christus hoop ik barmhartigheid te verwerven. Wanneer ik iemand beleedigd heb, hetzij hij zich onder deze menigte bevindt,hetzij hij afwezig is, dan vraag ik hem deemoedig om verschooning gelijk ik ook al mijn vijanden van harte vergeef. Ik smeek de goddelijke Almacht, dat Hij u, uit de duisternis van dwaling tot het Licht der Waarheid voere. En gij katholieken vreest God, eert uw koningin, staat onwankelbaar in uw geloof, vermijdt de zonden en ontvangt dikwijls de H. Sacramenten der Kerk. Draagt het lijden en de vervolging met geduld en ver geeft aan uwe vijanden, maar sta vast in uw Wat de Polen aangaat, die uit Duitschland worden gezet, deze worden met éxtra-treinen naar de grenzen gebracht. IN MAROKKO. V r e d e s o n d e r lia n d e 1 i n g e n Naar Abd-el-Krim aan een correspondent van de „Times" heeft medegedeeld, heeft hij geant woord op de Fransche en Spaansche nota, waarin hem werd te kennen gegeven, dat de vredes voorwaarden, die beide regeeringen bereid zijn hem toe te staan, te zijner beschikking tc zijn. Zijn antwoord dat door de regeeringen te Parijs en Madrid wellicht heden zal worden ontvangen, geeft te kennen, dat hij tot vredes onderhandelingen met Frankrijk cn Spanje be reid is, mits deze landen hem te voren een plechtige verzekering geven omtrent de onaf hankelijkheid van het Rifgebied. In een afzon derlijke boodschap verlangt Abd-el-Krim, dat de vredesonderhandelingen te Tanger zullen worden gevoerd. Indien Frankrijk en Spanje het met deze beide voorwaarden eens zijn, is hij bereid, de vijandelijkheden te staken en onmiddellijk onderhandelingen omtrent een duurzamen vrede aan te vangen. ROEMENIE. De Roemeensche regeering heeft besloten de lijst der buitenlanders, die in Roemenië mogen blijven te herzien. Alle vreemdelingen, die last kregen het land te verlaten hebben het recht in hooger beroep te gaan. PORTUGAL. Pedro Martins heeft geweigerd een Kabinet te vormen. De President van de Kamer, die tele grafisch uit Parijs ontboden is, zal verzocht worden een Kabinet te vormen. ALLERLEI. Uit Parijs Als resultaat van het onderhoud met den minister van arbeid en publieke werken heeft de Nationale Mijnwerkersfederatie be sloten do algemeene staking 24 uur uit te stellen en deze op 29 Juli bepaald. Uit Berlijn Naar uit Gibraltar gemeld wordt werd aan de Marokkaansch kust een motor boot met munitie voor de Rif-kabylen door een Spaansche kanonneerboot in den grond geboord, toen zij op aanroepen niet gestopt had. Uit Bagdad Vierhonderd Arabieren heb ben gisternacht de stad Moehammara aangeval len. De Perzische troepen, hebben de Arabie ren verdreven die er echter in geslaagd zijn de markt te plunderen. Aan beide zijden zijn vele gevallenen. Dit Rome De „Corriere d'Italia" verneemt uit Palermo, dat fascisten aldaar de drukkerij van de „Piccolo" vernield hebben, benevens de kantoren van verscheidene advocaten, o.a. van den gewezen socialistischen afgevaardigde Albertelli, den gewezen katholieken minister Michelli en den socialistischen advocaat Crassi. Blnne n I a n d. Oe Kabinetscrisis. Over het verloop der Kabinetscrisis deelt het Corr. Bureau het volgende mede Woensdag 15 Juli werd den heer Colijn op dracht tot Kabinetsformatie gegeven. Den vol genden dag zond deze een ontwerp-werkprogram voor een nieuw Kabinet aan de 3 rechtsche fracties, vergezeld van de vraag of deze bereid waren op de basis van dit program aan een door geloof, tot het einde tot den dood. Zegt allen dat ik den dood onderga, omdat ik de eene, heilige en apostolische Kerk belijd, de eenige Kerk die voortduurt tot het einde der wereld „Houdt op, houd op", beval de sherif. ,,De rijd dringt, nu is het genoog, bereid je voor om te sterven." Walter keerde zich ter zijde en bad. Een der geestelijken naderde hem en sprak „Goede broeder, heb berouw over je dwaling en laat mij niet je bidden om barmhartigheid voor je ziel.' Walter keek hem aan en antwoordde zacht: „Mijnvriend, wij zijn niet van één geloof en dat waar ik om bid, dat haat gij als een plaag." „Maar wanneer ge bidt", meende de geestelijke „doe zulks dan in het Engelsch en niet in een onbekende taal." „Ik zal in een taal bidden, die ik goed versta" besloot Walter. „Ketter", wendde een andere geestelijke zich driftig tot Walter, waarom bidt je niet, zooals Christus het geleerd heeft Een lachje gleed over het gelaat van den mar telaar, toen hij antwoordde „Wat nu Gelooft u dan, dat Christus in het Engelsch heeft geleerd?" „Bid voor de koningin", beval de sherif op strengen toon. „Dat heb ik reeds gedaan en ik zal het nog doen," antwoordde Walter gelaten. „Maar bidt gij voor koningin Elisabeth", vroeg de sherif. hem te vormen kabinet steun te verleenen. Den 20en waren de antwoorden van de fracties ont vangen, welke aanleiding gaven tot een enkele redactiewijziging in het ontwerp en tot het ver strekken van een enkele opheldering, In verband daarmede heeft de heer Colijn, voor zoover daar toe aanleiding bestond, zich den 22en Juli op nieuw tot de clubs gewend en van de A.-R. en R.-K. fracties bereid een definitief antwoord ontvangen, terwijl dat der C.-H. Kamerclub nog wordt ingewacht. In verband met het voornemen van den heer Colijn om tot besprekingen over de bezetting der ministerieele posten eerst over te gaan nadat van de zijde der 3 fracties een definitief antwoord zou zijn ingekomen, blijkt uit den stand van de crisis mitsdien dat de berichten omtrent per sonen die aangezocht zouden zijn voor eene portefeuille van allen grond ontbloot zijn. Augustus 3e Ned. Katholiekendag. Het uitvoerend comité van den Derden Ne- derlandschen Katholiekendag maakt bekend, dat door omstandigheden de volgende wijzi gingen zijn aangebracht in het programma De nevenvergadering van Sobriëtas zal niet gehouden worden op Woensdag maar op Dinsdag 4 Augustus 41/S! uur n.m. De nevenvergadering van de Priester-Kruis- verbonden wordt gehouden onmiddellijk na afloop van de vergadering van Sobriëtas. De nevenvergadering van de R. K, Reclas- seeringsvereeniging wordt niet gehouden op Dinsdag 4 Augustus, maar op Woensdag 5 Augustus 41/, uur n.m. Het nieuwe Regeeriugsprogram. De „Resb." schreeft Zaterdag Zooals we gisteravond reeds hebben gemeld heelt de Katholieke Kamerfractie het door Dh. Colijn aangeboden regeeringsprogram met al gemeene stemmen aanvaard. De beteekenis van dit feit kan moeilijk worden onderschat, wanter blijkt uit, dat hoeveel verschillende stroomingen in onze fractie op dit oogenblik er ook zijn, toch opt een bepaald regeeringsprogram algemeene instemming mogelijk is. De Katholieke fractie heeft nu voorloopig aan den samensteller van dit program liaar vertrou wen gegeven en ondanks onze zeer ernstige bezwaren, die wij hadden tegen Dh. Colijn als formateur, hebben we gisteren geschreven, dat dit besluit der fractie ons vertrouwen geeft. Wij wisten, dat onze bezwaren tegen Dh. Colijn als formateur door meer dan één lid van de Katholieke fractie werden gedeeld, nu zij, na kennisneming van dit program hun bezwaren voorloopig terugnamen, zouden wij die niet willen handhaven.'Te meer nu wij uit de meest vertrouwbare bron vernamen, dat het program, zooals het gistermiddag is aanvaard door de katholieke fractie, in elk opzicht de verwachting wekt, dat met den koers der laatste twee jaren radicaal gebroken is. Maar wij weten ook, dat het wantrouwen bij zeer vele katholieke kiezers zoo diep geworteld is, dat zelfs het eenstemmig besluit van dc Katholieke Kamerfractie voor hen niet voldoen de is om hun vertrouwen in een regeering-Colijn uit te spreken. Het voortbestaan van die stemming kan zeker niet gewenscht zijn en vooral niet wanneer daar voor op dit oogenblik geen grond meer aanwezig is. We zouden daarom willen vragen of er be- „Ja, voor Elisabeth, uwe en mijne koningin. Op dit oogenblik bid ik God dat Hij u genadig zij en na dit leven in de schaar Zijner zaligen opneme." Dan ontstond er een diep zwijgen. Terwijl de beulen met hun koorden gereed stonden, knielde Walter, vouwde de handen over de borst en sloot de oogen. Eindelijk stond hij op en wierp een onderzoekende blik op de menigte, tot bij den ruiter in den donkergrauwen mantel gevon den had/Walter boog het hoofd, de ruiter hief zijn hand op en de martelaar ontving voor den laatsten keer de H. Absolutie. Nu trad de-beul naar voren en vroeg knielend vergiffenis voor de handeling welke hij op het punt stond tc verrichten. „Van harte vergeef ik je", zcide Walter, terwijl hij hem een paar goudstukken in dc Hand drukte die hij opzettelijk voor zijn beul had meege bracht. Toen deze hem daarna de bovenklec- ren uittrok, zweefden Walter's blikken nog een maal over de aarde, over de heerlijke natuur die hem in zomerpracht tegenlachte. Terwijl de beul hem de strik om zijn hals deccl, richtte Walter zijn oogen'ten hemel. Hij sloot de armen over de borst en bad „In Uwe handen, o 1 cei, beveel ik mijn geest." De strik werd ast ge snoerd en het volgende oogenblik reeds gaf de sherif een teeken, en ofschoon het volk heftig „halt, halt", schreeuwde werd de strik toch doorgesneden en Walter viel bewusteloos 'naai niet dood op het schavot. Hierop.begon de beul bezwaar tegen is, dat hét thans aanvaarde re geeringsprogram wordt gepubliceerd. Het is toch geen onredelijke eisch, dat het Nedérlandsche volk weet, wat de resultaten van den verkiezings uitslag zijn geweest en in welke richting de poli tiek der nieuwe Regeering wordt gevoerd. Onze politici weten natuurlijk evengoed als wij, dat er op dit oogenblik wantrouwen is, welnu zij hebben het in hun hand dit weg tc nemen, waarom zou dit dan moeten worden nagelaten In andere parlementaire landen krijgen de kiezers onmiddellijk na het optreden van de nieuwe Regeering een regeeringsverklaring, met een politiek debat. Bij ons hebben we dit niet eerder te wachten dan in November, wat begrij pelijkerwijze veel te lang duurt. Zelfs een wachten op de troonrede in de derde week van September duurt te lang, afgezien nog van liet feit, dat dit staatsstuk zich weinig eigent voor een duidelijke uiteenzetting van het pro gram op welks basis de nieuwe Regeering is gevormd. Er zullen misschien eenige bezwaren bestaan bij het zoeken naar een vorm voor deze publica tie, maar deze kunnen toch niet onoverkomelijk zijn. Wij hopen daarom dat de Regeeringspartijen tot publicatie van het thans vastgestelde pro gram zullen overgaan, opdat men weet wat men van deze Regeering te wachten heeft en opdat het volledige vertrouwen van de rechtsche kie zers terugkeere. Kwij (scheiding van vorderingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot kwijtschelding aan de N. V. „Machi nefabriek Braat" te Soerabaja van twee, den lande aankomende vorderingen, te weten een bedrag van 35,500 aan boete wegens te late aflevering van de overkapping van het nieuwe gebouw der landsdrukkerij te Weltevreden en een bedrag van 177,000 aan boete wegens te late aflevering van de overkapping van het station der staatsspoorwegen te Tandjong Priok. Oud-Bcets bij Beetsterzwaag. Met 1 Augustus treedt het besluit van den gemeenteraad van Opsterland in werking waar door het dorp Oud-Beets wordt opgeheven en bij do kom Beetsterzwaag gevoegd wordt. Onderscheiding. De Belgische Académie de Médicine te Brussel heeft Zaterdag verschillende buiten andsche eereleden benoemd waaronder prol'. Einthoven le Leiden. Staalman-ter Hall. Het H.B. van den Vrijheidsbond heeft beslist, dat in zake de verkiezing tot lid van de Tweed' Kamer van den heer Staalman, geen aanleiding tot ingrijpen bestaat. Hofbericht. Het Koninklijk paleis aan het Noordeinüe zal van 29 Juli tot nader bericht, voor de publieke bezichtiging zijn opengesteld. R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs. Vrijdagmiddag bracht Z. E. Mgr. Lorenzo Schiöpp'a, apostolisch Internuntius, vergezeld van Zijn secretaris, een officieel bezoek aan het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding te %-Gravenhage. Zijne Exc. werd ont vangen door den directeur van het Bureau, Dr. Th. Verhoeven. en zijn helpers hun bloedig werk en Walter s lichaam werd letterlijk in stukken gesneden. 4 oen het hoofd van den romp gescheiden zou worden miste de beul en een hand werd afgekapt, d.e van het schavot tusschen de menigte viel. Artur Leslie, die het aanstonds bemerkte, raapte haar op en verborg haar onder zijn kleederen. I-Iet lijk Van den priester werd niet, zooals in het vonnis vermeld stond en zooals gewoonlijk geschiedde gevierendeeld en aan de Lotidensche brug gehangen, want lord Beauvillc wilde niet op zulke wijze aan zijn verwant herinnerd worden. De overblijfselen van het lichaam werden aan stonds in een kar geworpen en buiten Newgate in den grond gestopt, zonder ceremoniën, zonder gebed, gelijk men het cadaver van een dier zou begraven Daar rust hij nu, de laatste van zijn stam. Weliswaar licht hij niet gelijk zijn roemruchte voorvaderen in een prachtig praalgraf, waar in marmer hun daden vereeuwigd zijn, maar dat maakt ook niets uit. Voor zijn voorvaderen las men heilige Missen, zong men de Requiem en deelde men rijke aalmoezen uit voor de zielerust van de overledenen, maar Walter behoefde dat alles' niet. Hem kwamen scharen martelaren en belijders met wuivende palmen tegen, toen hij het Vaderhuis binnentrad, hij werd gekroond met de kroon der eeuwige heerlijkheid. (AVordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1