De Hitte Verbrande Huid Beis Parijs-Lourdès. Voor de door het R. K. Werkliedenverbond georganiseerde reis naar Pgrijs enjLourdes van 414 September a.s. zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. 31 Juli a.s. wordt de lijst onherroepelijk ge sloten. Men wende zich om inlichtingen spoedig tot het Verbond. Drift 1012, Utrecht. Het rapport-Nolting. De vakgroep Commiezen-titulaii te Am sterdam van den Centralen Bond van Ne- derlandsch Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) heeft in een motie eenberoepgedaan op den Directeur-Generaal mot verzoek om het rapport-Nolting, als strijdig met eenmaal ver kregen rechten en schadelijk voor den dienst en het personeel beneden den rang van commies,niet te doen uitvoeren en een erkelijke bezuiniging van het topzware Staatsbedrijf te bevorderen door een reorganisatie in den geest van de bro chure „de Scheidingslijn." De Poolreiziger Amundsen. Het is de Hollandsche Concertdirectie dr. G. de Koos met veel moeite mogen gelukken den beroemden Poolreiziger Amundsen, vóór hij in October naar Amerika vertrekt, tot een korte tournee door Europa over te halen. Het ge lukte hem ook voor een avond in Nederland te engageeren. Hij zal op Donderdag 24 September a.s. te Amsterdam in het Concertgebouw (grootc zaal) een lezing met lichtbeelden houden over zijn laatste reis. Samenvoeging van gemeenten. Naar aanleiding van dc vacature van burgemees ter Van Huizen, hebben er besprekingen plaats gehad tusschen enkele raadsleden van Naarden, Bussum en Huizen. Als gevolg hierval zal, op uitnoodiging van het Bussumsche raadslid Kruis weg Vrijdag a.s. een vergadering gehouden wor den door de 41 raadsleden der drie gemeenten, ter bespreking van de mogelijkheid van samen voeging, II. K. Werkliedenverbond. In een vergadering van het R. K. Werklieden verbond heeft de heer C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, een ontwerp-resolutic ingediend, waaraan het volgende is ontleend Als directe en indirecte middelen die voor de naaste en voor de meer verwijderde toekomst de welvaartspositie van ons land ten goede kunnen komen, meent het Verbond te mogen aanbevelen Midde'en van particu'ieren kant a. de ontginning van woeste gronden met steun van Overheidswege b. pract.ische toepassing van en propaganda vóór liet beginse1, dat het Nederk Fabrikaat niet alleen niet word* achter gesteld, doch Integendeel de voorkeur geniet c. bevordering van emigratie, wanneer dit met goede materieele vooruitzichten en zonder gegronde vrees voor godsdienstige en zedelijke gevaren kan plaats hebben d. streven naar goede, de sociale positie en rechten der werknemers in onderneming en bedrijf, erkennende verhoudingen tusschen werk gevers en werknemers e. de gaven der wetenschap en het practisch vernuft der arbeiders tot. verbetering der arbeids- methoden zooveel mogelijk benutten en behoor lijk beloonen f. regularisatie der werkgelegenheid, zoowel over de jaargetijden als over de productie-aan gelegenheden, ten einde oneconomische uit- )T>vin aan we.rkloozcnzorg zooveel mogelijk te voorkomen; o.m. door de werkgevers te doen hjdragen in dc kosten der werkloozenzorg g. permanente aandacht van werkgevers- en ubeidersorganisaties aan den loop der prijzen van landbouwproducten op de^ werèldmarkt, ten einde cultures die meer loonend zijn enmeer arbeidsgelegenheid verschaffen, zooveel mogelijk te bevorderen Middelen van Overheidswege a. alle regeeringsbemoeiingen in zake wel- vaartspolitick, worden zooveel mogelijk onder één leiding gebracht en anderzijds alle omslach tigheid en administratieve belemmeringen zoo veel mogelijk voorkomen b. ter bevordering van directe werkver ruiming, maar vooral ter ontwikkeling onzer nijverheid, worde van regeeringswege speciale zorg gewijd aan de oplossing van het. vervoer en, verkeersvraagstuk le. d< waterwegen als Maaskanalisatie J ulianakanaal RijnTwentekanaal Ra~ nalenplan-Groningen Noordzee-kanaal enz. 2e. Het voeren van een verkeerspolitiek, die erop gericht is dc nationale nijverheid zoo krachtig mogelijk te steunen. 3e. Hot wegonvraagstuk met het oog op het toenemend autoverkeer ter hand nemen, o.a. door het aanleggen van verkeerswegen als de verkeersweg Den Haag-Rotterdam. Wellicht is door een speciale wegenbelasting en anderszins, een fonds te vormen, dat aanleg en onderhoud kan financieren c. ondanks het toenemend gebruik van elec- triciteit en olie, is toch de ontginning onzer steen kolenvelden met alle kracht door te zetten, om dat de steenkool, als bron van arbeidsvermogen voor onze groeiende industrie onmisbaar is en op dit punt onze onafhankelijkheid zooveel mo gelijk moet worden veilig gesteld. Ontginning door particulieren met staatshulp, dus in den gemengden bedrijfsvorm, zou wellicht de voorkeur verdienen d. ontwatering en indijking van gronden als Zuiderzee Biesbosch Sluipwijkschc-plas- sen Vechtp,lassen enz,, e. ontginning en stichting van boerderijen op woeste gronden, door staatshulp aan particu lieren f. bevordering, ook door steun aan het parti culier initiatief, van goede vakopleiding en van betrouwbare beroepskeuze onder wetenschappe lijke voorlichting g. het nemen van wettelijke maatregelen, Welke een goede verhouding tusschen werkgevers en werknemers kunnen bevorderen h. ruime voorlichting aan landbouw, nijverheid en handel, zoowel over het buitenlandsch afzet gebied als binnen onze grenzen i. bevordering van natuur-wetenschappelijke onderzoekingen ter opvoering der productiviteit van bodem en industrie j. krachtige propaganda tot voorkeur aan het Nederl. Fabrikaat, niet het minst door het voor beeld der Regeeringen van Staat, Provinciën en gemeenten zelf k. maatregelen van retorsie tegen een dum- pingspolitiek, die in het buitenland wordt ge voerd ten nadeele van ons land, en medewerking tot het tegengaan van zulke politiek in den Vol kenbond. De Verbondsvergadering droeg het bestuur op, deze ontwerp-resolutic nader onder het oog te zien en al dan piet gewijzigd vast te stellen. De 100e geboortedag van Paul Kruger. Voor eenige maanden werd gemeld, dat zich te Utrecht een comité gevormd had op uit noodi ging van de afdeeling Utrecht van het Algemeen Nederlandse!) Verbond, om den honderdsten geboortedag van President Paul Kruger op 10 October a.s. op feestelijke wijze te herdenken. Bedoeld Comité van Uitvoering heeft het plan opgevat om naast een plaatselijke herdenking te Utrecht, waar de president heeft gewoond, ook over het geheelc land te trachten belang stelling te wekken voor haar plan om te dier stede een standbeeld van Paul Kruger te doen oprichten, als hulde aan dezen edelen zoon van den Groot-Nederlandschcn Stam en van Zuid- Afrika en tevens als symbool van de saamhoorig- heid Van den Nederlandschen Stam, waar ter wereld zich ook loten daarvan mogen bevinden. Voor de verwezenlijking van dit plan heeft het zich den zedelijken steun verworven van een groot aantal vooraanstaande Nederlanders, welke toegetreden zijn tot een eere-comité, ter wijl reeds aanstonds van H. M. de Koningin een belangrijke gift werd ontvangen. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn een paar Mijnhardt's Hoofdpij nlabletten doen deze spoe dig bedaren. Glazen buisje 60 et. Bij Apothekers en Drogisten. 2550 7 Slais- cd Geweilelqh Kieuw». Eerste plechtige H. Mis. Dc Frankelapdsche parochie had gister de hooge eer in haar kerk I e beleven de opdracht va t de eerste plechtige H. Mis van den weleerw. Father Albert den Bripker, van de Congregatie van Mill Hill. Om half elf betrad de neomist, geassisteerd door den hoogeerw. deken Schraag, als presby ter jessistens en de weleerw. heeren Wiemcrs, als -diaken en J. Jansen als subdiaker, 't. rijk met bloemen en palmen versierde priesterkoor. Als ceremoniarius fungeerde de eerw. heer Saraber, theologant van Mill Hill, uit den Haag. De kerk was stampvol, terwijl de familie van den jeug digen priester op de stoeltjes vlak voor de com muniebank had plaats genomen. 't Zangkoor zette de plechtigheid in met een goede verklanking van 't Veni Creator van Belt- jens.Onder de II. Mis werd de bekende Missa van Gores op loffelijke wijze ten gehoore gebracht. Na 't Evangelie beklom de hoogeerw. deken den preekstoel en sprak neomist en volk toe aan de hand van den tekst „Gelijk de Vader Mij gezon den heeft, zoo zend ik U." Hij wees in welgeko zen woorden op de Verhevenheid van het Nieuw- Testamentische priesterschap, waarvan dat van het Oude Testament als slechts een lichte scha duw was. Van ganscher harte wenschte de eerw. redenaar den jongen pater geluk en hoopte, dat hij in zijn Missiegebied ten volle zou zijn een priester naar Gods Hart. Nadat de Zegen was gegeven, zong de heer J. Scholte, uit den Haag, met prachtige stem en voordracht de heerlijke cantate „Op een Pries terfeest", naar woorden van Gezelle en muziek van Mgr. J. A. S. v. Schaik In den loop van den middag werd ten huize van den neomist een zeer druk door geestelijken en leeken bezochte receptie gehouden. Om half zeven celebreerde Father den Brin- ker, weer met assistentie van kapelaan Wie- mers en subdiaken Jansen (die gelijk men weet als geboren Schiedammer deze H. Wijding Zon dag j.l. te Mill Hill deelachtig werd) een plech tig Lof. Het ceremoniariaat was ook weer in de zelfde handen als 's morgens. Kapelaan Paulus- Sen hield de predikatie en richtte hierbij ook nog woorden van achting en gelukwensch tot den neomist. 't Koor vervulde weer goed zijn taak en dc heer Scholte bleef ook niet achter en»vertolkte zeer verdfenstelijk 't Ave Maria van Luigi Luz- zi. De heer R. Steens bracht een waardig slot aan de kerkelijke plechtigheiden door 't zingen van een magnifique Groetenis des Engels. Katholiek Frankeland in 't bijzonder heeft gister zijn nieuwen priester wel weten te eeren. Na zijn vacantie thuis te hebben doorgebracht, wordt Father den Brinker als missionaris naar Belgiitch Congo gezonden. God zegene met rijke vruchten zijn priester lijken arbeid. Loef de Meijer 70 jaar. Morgen viirt dc hier algemeen, bekei.de (P geachte heer Loef de Meyer, wonende L. Haven, hoek Vischmarkt, zijn 70sten verjaardag. De heer de Meyer verwierf zich speciaal groote verdiensten als directeur van de ver, „Schie dam Vooruit", w<4ke zich ten doel stelde Schie dam op industrieel gebied te verheffen en daar in ook schitterend is geslaagd. Genoemde ver. ontving 10 jaren lang subsidie van de gemeente, doch tenslotte niet meer en werd toen ontbonden. (Eenigen tijd terug heeft men weer eens ge tracht een dergelijke ver. op te richten, maar dit schijnt thans niet veel succes te hebben). De heer de Meyer is ook steeds een kracht ge weest voor de Oranje Ver., en hij't arrangeeren van tentoonstellingenen was een pertinent tegen stander van verkoop van Schied. grond aan. Rotterdam. Allen met ons zullen hem nog vele jaren toe- wenschen „Maas bank". Gelijk onzen lezers uit de advertentie-kolom men reeds is gebleken is alhier in pand Lange Haven 77, hoek Branderst.eeg, een nieuwe bank, de „Mansbank" geopend, op welk feit we mor gen nog nader terugkomen. De melkprijs. Vanaf heden :s de melkprijs met 1 cent per liter verhoogd. Aanvaring. Zaterdagavond ca. half zeven stoomde de Duitsche boot. „Scheer" van Rotterdam naar zee. Bij 't Hoofd alhier, geraakte vermoedelijk de stuurinrichting defect, wat tot. gevolg had, dat 't schip in aanvaring kwam met het aldaai gemeerd liggend F.ngelsch s.s. „Bito", De anker en boeiketting, woarmede de „Bito" vast leg, knapten terwijl ook de trossen van een andere boei braken. De „Scheer" voer over de boei heen, waardoor deze naar den kelder ging. Beide schepen werden nogal ernstig aan den boeg beschadigd. Een nader onderzoek, voor eventucele schadeloosstelling zal worden inge steld. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur sportriem, wandelstok, R. K. Kerkboekje, haarstrik, gum miballen, kinderschortje, hond, 2 sleutels, porte- monnaie met loterijbriefje, nummerplaat, lage schoen, portemon. met inhoud, notitieboekje, hondenhalsband, stuk van Burgerlijke stand. Bij vinders beurs met inhoud, A. Dekke., Liduinastraat 54a sleutel, D. Dankers, Broers- veld 1682 postduif, L. v. Duivendijk, Tuinlaan 56b bril, Rissema, Warande 83 dasspeld met portret, A. Goedendorp, Bakkershaven 27 herdershond, A. v. Vliet, Parallelweg 98a rijwielplaatje, C. Roest en Co., N. Haven 31 damesportem. met inh„ mej. J. Schoenmakers, Zwaansteeg 2 rijwielbel. plaatje, B. Verwaal, Rotterd. dijk 711damesportem. met inh„ A. v. d. Kruit, IJsselmond. straat 80a nummerplaat J. v. d. Kemp, Raam 34b riem van hond, A. de Nijs, Parallelweg 244zakspicgeltje met portret, G. Vefhaak, Putterslioekschestr. 47 hond, P. H. G. de Rouw, Mariastraat 145 sigarenkoker en schaartje, Wed. Niemants- verdriet, L. Kerkstr. 52b broche met portret J. Marks, Breedstraat 54a paar zwarte kousen, J. v. d. Poel, Jacobastraat 24 rijwielbel. plaatje, H. in 't Hol, Laan ons Genoegen 5 rijwielbel. plaatje, F. v. Kemenade, Nieuwstraat8 redicule met inhoud, J. Bakker, Stephensonstraat 10b bijl, Kuperus, Rotterd. dijk (smederij) rijwiel bel. plaatje, A. Holser, Klaaswaalschestr. 4 zilv. halsketting, K. Gordijn, L. Nieuwstraat 151/18 portemon. met inh., G. Smits, Roosbeek 95. Conflict „Metaalindustrie. De staking duurt hier en in R'dam nog onver anderd voor. Hedenmiddag hebben de voorgeno men besprekingen met. den Metaalbond plaats gehad. B ij het Zaterdag 1.1. te 's-Gra- venhage ge hou dep, examen it) Stenografie „Groo tc" slaagde o.a. voor kantoorstcnograaf (met lof) de heer Fr. v. Dijk, leerling van mej. C. Zoetmul der alhier. Zaterdagavond ca. 7 uur wilde op de Koemarkt de 28-jarige M. H. W„vaicn.s- gezel uit de Pernisschestraat alhier, in wat be schonken toestand op een. lijdende autobus springen. De chauffeur, die zich hiertegen met kracht verzette, kreeg van W. een klap in 't ge zicht. Een agent had echter den indringer gauw hij zijn jasje en bracht hem naar 't politic-bu reau, waar proces-verbaal wegens mishandeling als welverdiende straf volgde. Hedenmorgen ca. half 11 slip te de Vlaardinger J. den H„ wonende Markgraaf laan, per motor op weg van zijn woonplaats naar Schiedam op den dijk ter hoogte van de R.K. Begraafplaats en sloeg met zijn wagen over den kop. Een passeerende auto-bus vi voerde hem, bloedend gewond aan hoofd, armen en beenen, naar de politiepost a.d. Koemarkt, waar Dr. Geerdes de eerste hulp verleende en opname in 't Gom. Ziekenhuis geraden achtte. Zaterdagnacht tegen half een waren twee mannen G. B„ bankwerker en J. M., klinker, beide alhier woonachtig, bezig een be schonken persoon, zekeren v. D. naar huis te begeleiden doch zij deden dat zoo hardhandig en laf door b.v. den man telkens op den grond te laten vallen en tc sollen dat de politie meende te hulp te moeten komen. De beide heertjes waren hier echter niet van gediend en verzetten zich, wat een der agenten noodzaakte van den sabel gebruik te maken. Toen gingen ze aan den haal. Op de politiepost bemerkte v. D. toen hij gisterochtend zijn roes had uitgeslapen, dat door de Zon, Smetten en Stukloopen van de Huid. Gebruik Purol. Doos 30 cents. 2551 4 een zijner armen gebroken was, Dr.Groenewcgen verleende de geneesk. hulp. Tegen G. B. en J. M. zal proces verbaal worden opgemaakt wegens wtderspannigheid en tevens zal worden onder zocht of zij de schuld ervan zijn dat v. D, t hans met een gebroken arm loopt. Toen de bankwerker P. W., u i t de Mariastraat 83b, Zaterdagmiddag de Gem. Zwem inrichting verbet, om zich weer te gaan lPeeden, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn b'auwe col bert-jas en dito pantalon uit. 't kleedkamertje, dat niet goed kon worden gesloten, waren ver dwenen. Een vest, met zilveren horloge was blij ven hangen. De politie stelde direct een uitge breid onderzoek in, tot heden echter zonder resul taat. Een kennis van W. haalde andere kleeren voor hem. UIT ROTTERDAM. Ontrouwe postambtenaar. De centrale recherche alhier heeft aangehou den den ;lerkeerste klasse der posterijen H. A. de R„ die verdacht wordt van verduistering van inleggelden op de Rijkspostspaarbank tot een totaal bedrag van f 2100. In verband met het vinden van een ijzeren geldkistje in een urinoir aan den Visschcrsdijk heeft de politie een uitgebreid onderzoek inge steld, waardoor in de eerste plaats bleek dat het kistje ontvreemd was bij de fa. R. H. op de Zuidblaak, alhier. Een nader onderzoek in de kantoorgebouwen aldaar leidde tot verschillende aanwijzingen tegen den 31-jarigen W. J. G„ die korten tijd voor het vinden van het kistje in de Molensteeg gezien was. Gisteren heeft dc verdachte bekend dat hij het kistje, waarin hij wist dat zich een vrij grootbedrag aancontanten, ongeveer 800, bevond, met een beitel heeft, open gebroken en het geld er uit genomen. Hij heeft dit geld vervolgens in een koffertje gedaan en dit bij een kapper in, de binnenstad in bewaring gegeven, waar het in beslag is genomen. Bij deze gelegenheid bleek tevens dat de verdachte bij dien kapper een manicure-doos en een actentasch had gestolen en deze voorwerpen ten eigen bate aan collega's zijner afdeeling had verkocht. De man is opgesloten. Hij of krachtens wetten of verordeningen voor Beschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente raad in zijn vergadering van den 24 Juli j.l. gunstig heeft beschikt op het verzoek van de Sint Willibrordusstichting tc Schiedam d.d. 11 Juni 1925, gedaan ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet' 1920, om gelden beschik baar tc stellen voor de verbouwing van haar M.U.L'.O.school aan de Westmolenstraat en voor de aanschaffing van eenige meubelen voor die school. Schiedam, 27 Juli 1925. Gemeenteraad. Vragen van het lid van den Raad, den heer C. Korpel in verhand met het optreden der politie der laatste dagen. Is het den Burgemeester hekend, dat het op treden van de politie bij het naar huis brengen van z.g. werkwilligen van dien aard is, dat op- stool jes onvermijdelijk zijn. 2. Is het den Burgemeester hekend, dat dooi de politie zonder aanleiding op de volksmenigte wordt ingeslagen. 3. Acht de Burgemeester het niet gèwenscht deze politieautoriteiten er op te wijzen, dat het optreden, van de politie moetzijn kalmenbedaard 4. Zoo ja, wil de Burgemeester maatregelen treffen tegen het optreden van de politie zooals is gebeurd waardoor ernstige gevolgen kunnen ontstaan. Door den heer Coll'é werden, gelijk we reeds meldden, soortgelijke vragen gesteld. De voorzitter^ antwoordt op de eerste vraag van den heer Korpel, dat 't hem niet be kend is, dat 't optreden, der politie aanleiding voor opstootjes zou geven. Op vraag 2 kan spr. zeggen, dat de menigte zelf aanleiding is geweest, dat moest worden opgetreden. Voorts merkt spr. op, dat de politie nog niet zenuwachtig is en meent dan ook, dat de burgemeester niet behoeft op te treden, zooals de vraagsteller wil. Den heer Gollé, zegt spr., dat de stakers zelf de oorzaak van al de relletjes zijn geweest. De heer Korpel is natuurlijk niet tevreden met deze antwoorden van den voorzitter en houdt een ellenlange jeremiade over het optreden der politie,dat hij schandelijk belieft te noemen, In den breede gaat hij na, wat de laatste dagen .in 't Westen is gebeurd en schuift alle schuld van de stakers. De werkwilligen zijn volgens hem de schuld van alles. Hij protesteert tenslotte met heftige gebaren tegen de houding der politie. De heei Gollé sluit zich geheel bij denheer Korpel aan en weidt over een en ander nog wat uit. Een protest is ook zijn laatste woord. De voorzitter verklaart nog, dat 't gemeentebestuur zich te storen heeft aan de offi- cieele rapporten der politie, die hij ook nog geheel vertrouwt. Geen enkele staker heeft 't recht ie mands vrijheid te belemmeren en spr. vindt 't kinderachtig, dat de stakers joelend en bellend achter de werkwilligen aanrijden. Als de stakers echter rustig en kalm de werkwilligen volgen^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2