te Binneulaini. Wijziging in het Hollandseh-Belgiseh verdrag. Naar de Res.-bode" verneemt, heeft, dc rieuwe Belgische regeering, naar aanleiding vau de ernstige critiek in Holland op het ont- vverp-verdrag tot herziening van het tractaal van 1839, aan de Nederlandsche regeering mede gedeeld, dat zij bereid is om in de financieele bepalingen enkele wijzigingen te brengen, die ten deelc tegemoetkomen aan de bezwaren, van Nederlandsche zijde geuit. Een der meest belangrijke concessies in deze is een wijziging van de bepalingen in artikel I\ van het verdrag, regelende de kwestie van de Schelde.Volgens het ontwerp-verdrag kan Neder land tot nakoming van de verplichting tot be- vaarbaarmaking van de Schelde verplicht wor den door België tot het doen van vrijwel ongeli miteerde uitgaven- België is nu bereid deze bepa ling zoodanig te wijzigen, dat, wanneer Neder land ten bate van Antwerpen verbeteringen in de Schelde moet aanbrengen, de kosten hiervan voor Nederland niet hooger zullen zijn dan het bedrag, dat beide landen in gemeenschappelijk overleg in het verdrag als een maximum zullen vastleggen. Mochten kosten van eventuecle werkzaamheden boven dit bedrag uitgaan, dan zullen deze door de Belgische Regeering worden gedragen. Ook in zake de kosten van de aan te leggen kanalen is de Belgische Regeering bereid een andere financieele regeling te overwegen, die voor Nederland financieel minder bezwaarlijk is. Het program gereed. In verband met de aanvaarding van het nieuwe regeeringsprogram door de Katholieke fractie merkt de „Volkskrant" o.m. op Onze Kamerclub heelt zich niet reeds bij voorbaat aangesloten bij de sociaal-democrati sche leuze „Weg met Colijnof „Colijn, ver dwijn "snaar gevraagd met welk program komt gij en dit program aan haar, dus onze. beginse len getoetst. En het besluit was, dat zij zich eenstemmig met dit program kon verecnigen en derhalve bereid was, het te vormen kabinet te steunen. De eenstemmigheid van dit besluit bevat een geruststelling en een waarborg. Als óók professor Veraart en dr. Moller, als óók de arbeidersvertegenwoordigers Kuiper en Hermans, Loerakker en Van Rijzewijk met hcC program van Colijn instemming kunnen betuigen, behoeft, men toch niet alléén uit antipathie tegen den naam Colijn zich van het regeerings program af te wenden. Wij gaan verder en meencn dat men het niet mag. Het gaat niet om sympathie of antipathie tegen een persoon het gaat om het voeren van. een christelijk en vooruitstrevend regeerings- beleid. Ook wie een anderen leider hadden gewehscht. zullen ten slotte wat het zwaarst is het zwaartg laten wegen en zich thans achter de eenstemmige Kamerclub om de komende christelijke regeering scharen. De „Dageraad."' Op het terrein van de roode coöperatie „Gluck Auf" te Heerlen heeft Zondag de aangekon digde vergadering plaats gehad van de Dage raad. Er was een groote politiemacht. Op het terrein waren ruim 300 personen waai onder zoo goed als geen Katholieken. De katholieke bevolking had zich van deze protestmeeting niets aangetrokken, zelfs om het terrein waren geen menschen. Sprekers wwren J. Hoving, A. L. Constandse en PI. Croiset, die den gewonen onzin over het katholicisme verkondigden en de katholieke geestelijkheid door het slijk haalden. „St. Christophorus." Door het Hoofdbestuur van de R. K. „Ver. van Marine-personeel „St. Christophorus" is een comité van actie gevormd dat niet alleen n uitbreiding der Katholieke gedachte op de vloot wil bevorderen, doch dat ook de voorbereidingen tot viering van het 10-jarig bestaan der organi satie zal ter hand nemen. Binnenkort zal voor dit doel een propaganda nummer van het R. K. Marineweekblad worden uitgegeven. R. K. Werkliedenverbond. Door bovengenoemd verbond is 't volgend adres aan de R. K. Kamerfractie gezonden Dc groep van de bij ons Verbond aangesloten Bondon, welke zich bezig houden met het be hartigen der belangen van Burgerlijk en Militair Ovcrheids- en Semi-Overheidspersonoel, heeft op ons initiatief vergaderd om onder het oog te zien of in verband met de huidige staatkundige situatie Uwe Fractie nog eens moet worden her innerd aan eenige wenschen, welke leven in de genoemde categorieën. Zij meende, dat deze vraag bevestigend moet, worden beantwoord, waarom wij, in overleg met bedoelde groep, de aandacht van Uw Hooggeacht College vestigen op de volgende punten •a. Het bevorderen van een bevredigende rege ling dor bezoldiging en der rechtspositie van het Burgerlijk-, Militair- en Semi-Ovérheidspersönce 1 Ten opzichte van de bezoldiging van het Bur gerlijk- en Scmi-Overheidspersoneel vragen wij Uw bizondere aandacht voor het tot vele on juistheden en onbillijkheden aanleiding gevende stelsel van indeeling der gemeenten in klassen. Tot, regeling van de rechtspositie verzoeken wij bespoediging der behandeling door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het ontwerp-wef -regelende den rechtstoestand van ambtenaren en hot bevorderen van het totstandkomen cener regeling van de rechtspositie voor hetmilitair personeel. Bij de regeling der rechtspositie gelieve Uw College te bevorderen, dat zal worden gebroken met de methode om groote groepen rijkspersoneel in dienst te nemen op individueel contract b. behandeling van dc wetsontwerpen, neer gelegd in het, Verslag van de Staatscommissie, ingesteld om te onderzoeken, welke bezoldigin gen worden genoten door de burgemeesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der Gemeenten (Staatscommissie Raaymakers), Wij hopen en vertrouwen, dat Uw College nu t bovenstaande wenschen zal rekening houden. Een lustrum. Heden viert, het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage zijn eerste lustrum. Het is een gedenkdag van vol doening voor het. Doorluchtig Episcopaat, de initiatiefnemers, onze leiders op onderwijskun dig gebied, en den ongemeen bekwamen en toegewijden directeur Dr. Th. Verhoeven met zijn, staf van knappe medewerkers. Te herhaaldelijk hebben wij, schrijft „de Tijd", in deze kolommen de verdiensten van Int R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding uitgemeten, dan dat onze. lezers niet overtuigd zijn van de ontzaglijke beteekenis, welke het voor de ontwikkeling van het katholieke onder wijs bezit. Onze schoolbesturen en onderwijs instellingen ondervinden schier dagelijks de voordeelen van het Bureau, aan hetwelk zij de oplossing van hun moeilijke problemen en voorlichting in de toepassing der ingewikkelde onderwijswetten plegen te vragen. Steeds meer begint in andere landen de aan dacht te trekken de Onder wij swetge ving in Nederland bij herhaling reeds werd dc- directeur van het R. K. Centraal Bureau naar liet buiten land genoodigd, om hen, die daar zich met de verzorging der onderwijsaangelegenhcclen bezig houden, in te lichten omtrent hetgeen hier te lande op wetgevend terrein wad bereikt e n om trent de toepassing ervan. Tot voldoening strekt het ongetwijfeld, dat Nederland, na zelf zulke bevredigende resultaten bereikt te hebben, in. de gelegenheid wordt gesteld door voorlichting, hulp en leiding anderen den weg te wijzen, die ook hen daartoe eenmaal zal kunn.cn voeren, en niet mindere voldoening schenkt ongetwijfeld het feit, dat die werkzaamheid door de hooge kerkelijke overheden het vorig jaar o.a. door Z.Em. Karinaal Van Rossum en dit jaar door Z.Em.Kardinaal Gasparri geprezen en aangemoedigd wordt. Ter blijvende herinnering aan dit eerste lus trum, is nu door het bureau van de door dr, Cassianus HentzcU geschreven „Politieke ge schiedenis van het lager Onderwijs" het deel uitgegeven, waarin de financieele gelijkstelling behandeld wordt. Een waardevol boekwerk m Tegen de Pornografie. De zegen ecner christelijke regeering pleegt zich niet te beperken tot de wetgeving, maar teekent zich ook af in het bestuur van den Staat, in den geest, waarmee zijn organen worden bezield. Wat hebben wij onder liberale Ministe ries niet te strijden gehad tegen de N.-Malthu- siaansche schandalen en de van het buitenland ingevoerde pornografie. Zelfs na de bekende wet van den katholieken Minister Regout had den wij nog geregeld op te tornen tegn liberale, socialistische en vrijdenkers-tendenzen, die de zedelijkheid wilden slachtofferen voor de kunst, Men herinnere zich maar den heibel, enkele jaren geleden verwekt door schreeuwers, als de heer H. Croiset, bij de maatregelen tegen boeken van Barbusse, later tegen dc pornografie van V. Marguérite e.a. Sedert zijn justitieele en politioneele maatr regelen in ons land getroffen, welke het openba re leven van den „Schund" trachten te zuiveren op een wijze, als b.v. onder het Ministerie-Van Houten onmogelijk ware geweest. In dit verband is niet onbelangrijk, wat wij lezen in het jongste nummer van „Het Nieuwsblad v. d. Boekhandel" Wij hebben inzage gekregen van een aantal bescheiden, welke betrekking hebben op de be strijding der pornografie door de justitie, en aan deze stukken ontkenen wij de volgende medcdeelingen. De Nederlandsche justitie treedt zeer actief op tegen de pornografische lectuur. Zij kt op wat geëtaleerd wordt, en op de reclame welke daarvoor wordt gemaakt. Zij gaat in den laat- sten tijd niet spoedig over tot inbeslagneming of vervolging, doch treedt zeer dikwijls advi- seerend op, ontraadt aan bona fide handelaren den verkoop van bepaalde lectuur, en geeft, daar!tij blijk, het karakter van deze lectuur en hare verspreiding met aandacht te volgen. De geschriften tegen welke zij zich richt, rechtvaardigen het optreden der justitie ten dezen ten volk. Terwijl de bona fide handelaar, die zich wel licht niet of niet voldoende rekenschap gaf van wat hij in voorraad hield, met zachten dwang er op wordt gewezen, dat hij zijne gedragslijn in dit opzicht moet wijzigen,welke wenk blijkbaar steeds gaarne is gevolgd, treedt de justitie min der mild op tegen hen, die, zeer wel wetende wat zij doen, in het verspreiden, van ontuchtige lectuur hun bestaansmiddel trachten te vinden. Staat het vast, dat iemand zich bezig houdt met dezen handel in lectuur van dergelijken aard en het spreekt van zelf dat in dit geval het optreden der justitie gedekt wordt door vonnissen dan is de justitie onvermurwbaar. Zij stelt zich op de hoogte van de wijze, waarop deze lectuur verzonden wordt, en stelt vast, welke personen aan deze verzending deel hemen. Deze zendingen worden den ecnen keer reeds! op de stations, een anderen keer tijdens het verde re vervoer in beslag genomen, naar een politie bureau geleid en daar onderzocht. Definitieve inbeslagneming is vrijwel als regel hiervan het gevolg. Ook hierbij treedt de justitie adviseerend op. Personen, die zich inlaten met deze verzending der hier bedoelde lectuur, worden bij deze inbeslagneming naar een politie-bureau geleid, eh daar wordt hun gewezen op de mogelijke gevolgen hunner handelwijze, wat kot resultaat heeft gehad, dat, liet hun, die zich op de ver spreiding dezer lectuur toeleggen, thans zeer moeilijk is; handlangers daarbij te vinden. Ook de minder bona fide handelaren, die hierbij betrokken zijn en zich, optredend als agenten der eigenlijke verspreiders, niets van de waarschuwingen der justitie aantrekken, worden niet uit het oog verloren. De wegen langs welke zij hunne zendingen ontvangen worden nagegaan, en voor hen onbruikbaar gemaakt. Daarmede zijn zij echter nog niet vi*n de zaak af, en blijven zij voortaan een geschrift, dat in beslag genomen is, te verkoopen, dan kan het gebeuren, dat een politic-agent'voor hunne deur wordt geposteerd, en deze man heeft tot opdracht hun, die in dit huis iets hebben ge kocht, bij het verlaten van hot huis te gelasten hunne pakjes te openen, waarbij de bedoelde geschriften, indien zij in de pakjes worden aan getroffen, in beslag genomen worden. Op deze wijze wordt de verkoop van bedoelde geschriften zeer afdoende bestreden. Gegevens welke wij bezitten rechtvaardigen de conclusie dat de verkoop dezer lectuur niet meer het derde gedeelte van den omvang van vroeger bezit, en de resultaten van hét optreden der justitie wettigen dc meeneng, dat deze verkoop voors hands niet meer zal stijgen, doch wel verder afnemen, een feit, dat wel door niemand zal worden betreurd. Siatd»- en Gewestelijk Nieuw», Naar Kevclaer. Nog slechts weinige dagen scheiden ons van Maria's genadeoord „Maria Kevclaer". Hoe vele jaren heeft Roomsch Schiedam zich niet. beijverd, om onze Goede Moeder daar te gaan ver eeren en aan te roepen; de vurigste verlangens aan Maria op te dragen en zich geheel ouder Hare bescherming te stellen. Wie dier vrome pel grims, zijn daarvan niet geestelijk ge sterkt en ver rijkt met een schat van aangename herinneringen te Schiedam teruggekeerd? Wie Uwer heeft m deze moeilijke tijden geen richtsnoer, geen Ste-rre der Zee noodig, om bij Haar op den echt gody- dienstigen grondslag, moederlijke leiding en zegen af te smeeken Uw christelijk gevoel moet reeds aansporen, om al Uw geestelijke en wereldlijke zorgen aan Maria Keyelaer toe te vertrouwen, Haren bijstand in te roepen als Uwe Moeder, Troosteres der bedrukten. Hoe velen zijn er die te Kevclaer nog nimmer getuige waren, van de duizenden pelgrims, dikwijls op een dag daar te zamen, biddend en zingend om Hare voorspraak. Hoe treffend-gcloovig is de vereering van hare Relikwieën, als men daarvan getuige is en zich indenkt, welke verlangens daar in volle vertrou wen worden afgesmeekt, hoeveel smarten ge lenigd, wonden gedeeld en gunsten verkregen worden. Bij zoovele bewijzen van moederlijke teederheid, mag Katholiek Schiedam niet ach terblijven. Neen alle rangen en standen moeten daar bij Maria Kevclaer vercenigd zijn Het bestuur heeft ook dit jaar niets onbe proefd gelaten, om het mogelijk te maken, het getal pelgrims te verdubbelen, waarvoor men zich onverwijld kan opgeven bij den Broeder- meester, den heer H. A. v.d. Meer, Boterstraat 89 die ook gaarne alle gewenschte inlichtingen zal verstrekken. Uiterlijk Donderdag 30 Juli moeten 'de naamlijsten voor de visums wordén gesloten. Kaftier van Koophandel. Vanaf 26 Mei j.l: is in Polen in werking ge treden een gewijzigd tarief van invoerrechten, waardoor een groot aantal artikelen aan ver hoogde rechten zijn onderworpen. Echter kun nen goederen, die tusschen 1 Maart en 19Meil925 zijn bestemd, onder de oude tariefsvoorwaarden in Polen worden ingevoerd, mits aan zekere be palingen wordt voldaan. Nadere inlichtingen hieromtrent verstrekt de Kamer'van Koophan del te Vlaardingen, Buurtverecniging van Beverenstraat e.a. Bovengenoemde buurtvereeniging houdt op 4 Augustus a.s. andermaal een feestavond in de groote gehoorzaal van den R.K. Volksbond. Dezen keer heeft zij de populaire humoristen Kees Klaare en A. Flora voor dien avond kunnen engageeren. Degenen, die deze heeren al eens meer op het tooneel gezien en gehoord hebben, zullen zonder twijfel het met ons eens zijn, dat met hunne medewerking het een buitengewone amusante feestavond zal worden. Wij raden den leden van de buurtvereeniging dan ook aan, zich tijdig, (om teleurstelling te voorkomen) van toegangsbewijzen te voorzien, welke slechts 10 cents kosten,dus voor elke beurs bereikbaar zijn. R. K. Leeszaal. Gedurende de maand Juli werd de R.K. Lees zaal en Bibliotheek bezocht door 433 personen, waarvan 420 heeren en 13 dames. Uitgeleend werden 2218 banden, waarvan 70 studiewerken. De Maasbank. Zooals we reeds in 't kort meldden is onze stad gister in de Maasbank een nieuwe financieele instelling rijker geworden. In 'het gebouw aan de I*mge Haven waar eertijds de Middenstandsbank gevestigd was, is de nieuwe zaak ondergebracht eö gelijk te be grijpen ook goed gehuisvest. De Maasbank is een algemeene instelling, die niet 't minste met de oude Hanzebank heeft uit te staan. Zij begint met een schoone lei en stelt zich voor 't uitoefenen van alle bankzaken beschik baar ook wenscht zij de aandacht te vestigen op haar spaarkas, waarin gelden, tegen een Hin ken rentevoet 'worden opgenomen. Op bescheiden wijze begonnen, laat het zich wel aanzien, dat de nieuwe bank onder de lei ding van haar bekwamen directeur zich gezond zal ontwikkelen. Concert. We vernemen dat door den heer H. J. P. Textor, die in de maand Maart, 1.1. 50 jaar lang onze trouwe bekwame beiaardier was en deze maand zijn 50 jarig orgamstschap mocht her denken, morgenavond 8 uur in de oude Groote Sint Janskerk een orgelbespeling zal geven met zeer mooi programma. We hopen dat deze voor zijn leeftijd nog zoo flinke en knappe organist een groot en dankbaar gehoor zal hebben. Volksbadhuis. In de week van 1925 Juli werden genomen 379 baden. lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 45. 2de klasse kuipbaden 31, regenbaden 262.' Kinderbaden 12. In de Boompjes te R'dam is gister C. v. T. van hier bij het opladen van een vrachtwagen daar af gevallen,. Dc man is met een hersenschudding naar zijn huis vervoerd. Dezer dagen geraakte op het Kager Meer bij Leiden een motorboot in brand, waarin twee stadgenooten, weth. de Br. en A. v.d. B. een tocht maakten. Wat er precies is gebeurd, konden wij niet te weten komen, maar in ieder geval hebben de inzittenden zich nog gelukkig weten te redden. De boot brandde geheel uit en ook nog meer schade aan kltcren enz. schijnt dit vurige incident veroorzaakt te hebben; de boot, eigendom van v. d. B., was niet verzekerd. UIT ROTTERDAM. Doodelijke ongelukken. Gistermiddag is de 77-jarige weduwe S. van O., uit de Lieve Verschuierstraat op den hoek van den Heemraadssingel en de Mathenesser- laan alhier overreden door een met grint geladen vrachtwagen, bestuurd door den voerman V. R. C. P. De oude dame heeft door doofheid het roe pen van den voerman niet gehoord en is door het paard omve*gcloopen. Het linkervoorwiel van den wagen ging over haar beenen, het rechterbeen brak en het Imker werd afgereden. Zij werd naar het ziekenhuis aan der C.oolsingel vervoerd bij aankomst aldaar was zij reeds overleden. Gisternacht is dc 46-jarige timmerman A. A. S. bewusteloos in onderkleeding, op de straat aan het Roodezand alhier gevonden. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, maar was bij aanxomst aldaar al overleden. De man is uit een openstaand raam der tweede verdieping van een logement op het Roodezand gevallen. Zijn kind doodgegooid. Gister werd de hulp van een dokter ingeroepen in, het gezin van den arbeider J. S. te Rotterdam, voor diens 5-jarig zoontje. De dokter kon niet anders dan den dood van het kind vaststellen. De politie werd met het geval in kennis gesteld, en uit het onderzoek is reeds als vrij zeker komen vast te staan, dat dc vader het kind Zaterdag op de veranda van zijn woning tegen een muur heeft gegooid. Op het lijkjeisvoordegerechtelijke schouwing beslag gelegd. De vader is aangehou den. In de Korverstraat heeft den geheelen dag vóór de Woning van J. S. een menigte menschen van hun antipathie'voor hem blijk gegeven. Bq of klachten» wetten o! veioideaingen voo t goichieven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebeataui. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 23 Juli 1925 het verzoek van BARENTS DE ROT om vergunning tot oprichting van een fabriek voor het vervaar digen van chocolade eb. suikerwerken in het pand Warande 36'38, kadaster Sectie M. No. 3322, met een stoomketel van 30 M2. verwarmings- oppcrvlak en 12 electromotoren- van totaal 20 P.K., drijvende diverse chocolade- en suikerbe- werkingsmachin.es VERDAAGD aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet geëindigd is. S c h i e d a m, 28 Juli 1925. Gemeenteraad. De abattoir-kwestie. Voor met de agenda werd begonnen, drong de heer PI ij m a n er op aan, eerst de abattoir kwestie te behandelen, voor de rest der punten aan de orde kwanr. De voorzitter achtte t beter den ge wonen loop der agenda te volgen, dan werden tenminste de noodige kwesties afgehandeld. De abattoir-kwestie brandde toch niet zóó, dat er geen oogenblik meer verloren mocht gaan. De heer Scheffers bleek erg ontevreden over de behandeling door B. en W. van de raads leden. Deze, zeide hij, worden iedere keer te;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2