DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN L Verborgen Heldenmoed. F EUILLETOW. 48ste Jaargang. Donderdag 30^Juii 1925. Kg. 14314 y BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiên: 15,regel» f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be> ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Bnitenlandsek Nieuws. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Swampscott 'wordt gemeld President Coo- lidgc verklaarde, dat hij de onderhandelingen over het veiligheidspact met opmerkzaamheid volgt en dat hij vei wacht, dat dit pact in d<n laten he'rst of in den winter tot stand komt. Het is duidelijk, zeide Goolidge, dat dc onder handelingen tijd vorderen en dat het veiligheids pact tot stand moet komen, alvorens men de ontwapening kan bespreken. Als het pact echter eenmaal tot stand gekomen zou zijn, zal hij niet aarzelen vóór de lente van het volgend jaar een ontwapeningsconferentie te Washing ton bijeen, te roepen. Voer zoover den president bekend was, had den tie onderhandelingen over het pact een gunstig verloop, zoodat men kan verwachten, dat ook de ontwapeningsconferentie eenmaal bij een zal komen. IN HET ROERGEBIED. Dinsdag en gister is de ontruiming van Essen voortgezet. Gisterochtend hadden alle artillerie genie- en treintroepen de stad verlaten. De infan terie, 2000 man en 400 officieren, zal vandaag de stad ontruimen. Alle kazernes, met uitzondering van die voor dé Schupo, zijn weer aan het gemeentebestuur overgedragen. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Gistermiddag om twee uur zou de gezamen lijke conferentie tusschen mijnwerkers 'en mijn eigenaars in het ministerie van Arbeid zijn aangevangen, doch de mijneigenaars bleven afwezig. Eerst om drie uur verscheen een door hem gezonden boodschapper met een schrijven, voor Baldwin. In dit. schrijven deelde het comité der mijn eigenaars de reeds gemelde resolutie mode, alsook het besluit der mijneigenaars, dat zij tot in trekking der opzegging bereid zijn, mits de mijn werkers zich bereid verklaren, over een der beide cssentieele voorwaarden, loonsverlaging of werk tijd verlengingte onderhandelen, ten einde de- exploitatie der mijnen zonder verlies mogelijk te maken. Baldwin deelde dit besluit aan ele in het mi nisterie van Arbeid aanwezige mijnwerkers afgevaardigden mede, die bleven weigeren, daar op in te gaan. Baldwin gaf echter den moed niet op, mijn werkers en mijneigenaars alsnog aan de confe rentietafel bijeen te brengen. De mijneigenaars werden opnieuw ontboden en vanaf dat oogeïib lik ging Baldwin voort, met beide partijen te onder- hande'en. Van zeven tot acht uur was cr even een pauze, waarin gelegenheid was, den inncr- lijken mensch te versterken. Eerst gisteravond laat zou het mogelijk zijn te beoordeelen, of morgen de staking za] uit breken, of dat deze in het laatste opgenblik Hog zal kunnen worden vermeden. Door Baldwin worden alle krachten ingespannen, om dit laatste resultaat alsnog te bereiken. BELGIE. Minister Jacquemijns dreigt. Gistermiddag, bij den aanvang der Belgische Kamerzitting, heeft de vice-voorzitter Tibbaut voorlezing gedaan der schriftelijke ontslagaan- 53) Maar zij moest nog wachten en. bidden. Een jaar na haar uitwijken naar België had haar broer zich van Isabel laten scheiden en een ande re vrouw gehuwd. Het laatste bericht dat zij uit Engeland gekregen, had, meldde haar den dood van haar zoontje, den kleinen markies van More- ton. Toen hij in het park van het hertogelijk slot op een poney reed, struikelde het dier en wierp zijn berijder af. Het kind sloeg met zijn hoofd te gen een boom en werd dood gevonden. Jaren wa ren er reeds na Isabel's dood verloopen en de hertogin, die als een weldoende engel van het klooster en de omgeving beschouwd werd, begon de lasten te ondervinden van haar ouderdom. Haar gang werd langzamer, een droog hoesten deea haar vermagerde gestalde sidderen en slecht s zelden verliet zij het klooster meer. Zuster Maria dat was de kloosternaam van Rose Fordbe greep dat ook voor haar vroegere meesteres het einde naderde, en spoedig moest de hertogin haar kamer houden eit lag zij in een gemakkelijken stoel voor het venster. Nu had het lijden zijn hand ook op haar gelegd, en de naderende dood, dien zij verlangend tegenlachte, zou haar met haar dierbaren vereenigen. Op zekeren dag, toen de hertogin weder door het venster naar buiten keek, de heerlijkheid en goedheid Gods in de natuur overdacht, liepen twee personen in de vrage van den Kamervoorzitter Brunet. Deze brief maakte veel indruk Tibbaut ver zocht aan Brunet op zijn besluit terug te ko men en aan de Kamer geeö acte te nemen van de ontslagaanvrage. De leiders van alle drie grootc partijen eh een der ministers namens de regeering, sloten zich bij de woorden van Tibbaut aan en spraken den wensch uit, dat Brunet zou terugkomen op zijn besluit. Het Bureau van de Kamer zal stappen doen bij den heer Brunet. In den loop van de zitting leed de regeering een nederlaag door de aanneming van een so cialistisch amendement op 't, wetsontwerp in zake de indeeling van de kiesdistricten voor de provinciale verkiezingen. Het amendement, dat beoogde van dc kantons Ettpen, Malmédy en St. Vith'één apart kiesdistrct te maken, terwijl de regeeving voorstelde deze kantons op te los sen in het arrondissement Verviers, werd aan genomen met 70 tegen 58 stemmen en 4 onthou dingen. De mini stel' van Bmnefilandsche Zaken, ba ron Rolin Jacquemijns, zqide daarop, dat de aanneming van het amendement in strijd is met België's eenheid en waardigheid. „Als het ook, in tweede lezing wordt aangenomen, zeide hij zal ik mij genoodzaakt zien af te treden." Dinsdag a.s. valt de beslissing. BELGIE EN AMERIKA. De Belgische missie, die onder leiding van oud-minister Tlieunis te Washington over de Bel gische schuldkwestie gaat confereeren, is gister naar haar bestemming vertrokken. DE MOSOEL-KWESTIE. De „Times" meldt, dat het rapport van de commissie tot afbakening der grens van Mosoel aanbeveelt, dat Mosoel bij Irak zal blijven, in dien het mandaat-statuut van Irak verlengd wordt over de grens van de vierjaar, voorzien in het tractaat tusschen Engeland en Irak. Anders zou Mosoel aan Turkije moeten komen de grens zou dan loopen langs de kleine Zab, zoodat Soelei- manië en Kirkoek in Irak blijven. Het verslag dringt verder aan op invoering van administratieve autonomie voor de Koerden. ALLERLEI. Uit Londen. Uit het kolengebicd in het graafschap Carmarthenshire (Wales), worden ernstige ongeregeldheden gemeld, Stakers wisten een mijn te bezetten, en bleven daar geruimentijd meester van den toestand.Opverschillende plaat sen werden exploisiemiddelen tot ontploffing gebracht, doch de daardoor aangerichte schade was gering. Er zijn bijzondere politiemaatregelen geno men. Uit Berlijn. Tusschen Duitschland en Oos tenrijk is gister een overeenkomst afgesloten,waar bij de pasvisa met ingang van 12 Augustus wor den opgeheven. Binnenland. Dc kabinetscrisis. De kabinetsformateur, minister Colijn, heeft gisterochtend een. langdurig gesprek gehad met dr. Nolens. nauwe straten van. het stadje, die naar een kloos ter van Augustinessen vroegen. De eeiie was een slank gebouwde Franschman, de andere een mooie Engelsche dame. Zij stonden eenige oogen- blikken voor de kloosterpoort stil. „Woont hier een Engelsche dame", vroeg de heer aan de portierster. Inplaats van de antwoorden brak de vrouw in tranen uit. „Is zij dood", vroeg het meisje in doodelijken angst, en, zij klemde zich heftig tegen-den arm van haar geleider vast. „Neen, neen, dame, maar de dood, nadert, spreekt .u beiden er maar met de priorin over." Na een opgbnblik wachtens verscheen de overste. Eerwaarde moeder, ik ben de dochter. snik te liet meisje, en zuster Maria greep haar hand en voerde haar tot voor Constance's kamer. Alleen trad zij naar binnen en trad naar Con stance, die met het kruisbeeld in de hand haar dood verbeidde. -Zuster, is zij gekomen, is zij gekomen", vroeg de hertogin dringend, „ik weet dat Maria het gebed eener moeder verhoort." Haar wensch werd verhoord. De hertogin werd de laatste dagen door haar dochter verpleegd deze was, na een ongelukkige jeugd, door bemid deling van den Franse-hen, gezant aan het Engel sche hof in kennis gekomen met markies de Goncy Na zijn huwelijk met haar wilde de markies naar Frankrijk terugkeeren, maar op verzoek van Ma ry zonden zij in België eerst haar moeder opzoe ken. Zoo geschiedde het dat Constance haar dier baar kind, als een aanhangster van het Roomsche Naar wij uit de beste bron vernemen, zijn alle berichten, omtrent de samenstelling van het nieuwe Kabinet, nog geheel voorbarig en daar door in menig opziclit onjuist. De besetting der verscnillende plaatsen kan niet worden vastgesteld, alvorens beslist is overhet aantal en de indeeling der departe menten van algemeen bestuur. En juist dien aangaande bestaat nog onzekerheid. Dat dc nieuwe minister van Oorlog ook Marine zal be- heeren, staat vrij wel vast. Maar aangaande de samenvoeging van Binnenlandsche Zaken met Onderwijs en (in verband daarmede) het blij ven van de afdeeling Landbouw bij Binnenland sche Zaken of hare vereeniging met andere af- declingen tot een nieuw departement, worden nog onderzoekingen ingesteld. Het terugkomen op eene eerst in 1022, na rijp beraad en met groote kosten doorgevoerde, regeling, sciujnt bezwaar te ontmoeten. -« Er mag echter op worden gerekend, dat de beslissing omtrent een en ander uiterlijk Vrijdag a.s. zal worden bekend gemaakt. („Ned."). Derde Nederl. Katholiekendag. 4, 5 cn 6 Aug. te Den Haag. Het uitvoerind comité meent goed te doen, nogmaals de aandacht er op te vestigen dat het Secretariaat en het Inlichtingenkantoor sedert eenige dagen gevestigd zijn in het gebouw van den Dierentuin (Benoordenhoulscheweg). Alleen aan dit adres zijn toegangskaarten verkrijgbaar l egen vooruit-overmaking-van het verschuldigde bedrag. Het telefoonnummer is 10480. Weer een leening. Hedenmiddag wordt een spoedeischende ver gadering van den Haagschen Gemeenteraad ge houden ter behandeling van een voorstel tot het aangaan van een 4V2 pCt. geldleening, groot 1U.000.000. De heerlijkheid Sterksel. Naar aanleiding van ons bericht omtrent den verkooS van de heerlijkheid Sterksel, meldt men ons, dat deze niet behoorde aan het Spaar fonds voor Bodemcultuur, maar aan een speciale N.V. en dat zij was verhypothekeerd aan de failliete Hanzebank in den Bosch. Aan het Spaarfonds behoort het landgoed Kinderbosch bij Boxtel, dat met andere goederen aldaar op 4 en 10 Augustus zal worden verkocht. Een lustrum. De R. K. Vereeniging tot'bestrijding van de tuberculose Herwonnen Levenskracht heeft met patiënten en oud-patiënten het vijfjarige bestaan van het sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn herdacht. De heer H. W. Smulders, wethouder van Utrecht, heeft een feestrede uitgesproken, en oud-patiënten hebben een bloeménhuis aange boden. Nederl. R. K. Middenstandsbond. Dezer dagen heeft, onder leiding van den heer tb J. G. Struycken, het hoofdbestuur van den Nederl.. R. K. Middenstandsbond te Utrecht vergaderd. He bestuursfuncties werden verdeeld, nu t uitzondering van de functie van voorzitter, die door de algemeene vergadering wordt benoemd. geloof, gehuwd met een katholiek edelman wecr- zag.Terzelfder tijd speelde zich ook in het konink lijk paleis te Londen een stervenstooneel af. De zieke koningin lag in wanhopige vertwijfeling op den grond, omdat zij vreesde in bed te sterven. Reeds lang voor Elisabeth's dood. hadden Basil I ravers enArturLeslie,die priester geworden was, in Tyborne de martelaarskroon ontvangen. Wij ra°gen niet vergeten een blik te werpen op het slot Toresby. Lord Rogert had het tijdelijke met het eeuwige verwisseld en Henry beheerscht nu de bezittingen zijns vaders. Mary en Lord Clin ton wonen op hun riddergoed in Northwold bij Colchester. Lord Henry is eveneens getrouwd, en helle kin derstemmen verstoren de stilte van de oude kasteelen in Northwold en Thoresby, en kin derlijke gemoederen verwonderen zich over de groote kamer met haar zware gewerkte tapijten, die op het kastel Thoresby zoo in ecre werd ge houden en alleen door priesters gebruikt Werd. Driehonderd jaren zijn sindsdien verloopcn. Do laatste der Tudors en de laatste uit het ge slacht van de Stuarts zijn ten grave neer gedaald. Een nieuwe dynastie zwaait Engelands scepter, martelwerk en folterkamers behooren tot het verledene, en de wreedheden van Elisabeth zijn nog slechts in boeken te vinden. De katholieken zijn vrij. Gaarne zouden wij aan dc oorden vcrwij- leU, waar de martelaren van ons H. Geloof gele den hebben. Het kasteel Thoresby bestaat nog, zijn muren zijn grauw-en met klimop bedekt. Wel wordt het niet meer als woonplaats gebruikt, maar steeds behoort het nog in eigendom aan het Benoemd werden tot ondervoorzitter de heer J. Meyering te 's-Hertogenhosch tot lenst Cre tans deken L. Peeters*te Roermond tot 2en secretaris de heer E. Lockefcer te Hulst, en tot penningmeester de heer II. v. d. Sand te Arnhem. Tengevolge van de reorganisatie van den Nederl. R. K. Middenstandsbond moesr het huishoudelijk reglement worden hernieuwu. Een door de bureau-commissie ontworpen huishou delijk reglement werd goedgekeurd en zal nu nader t,er goedkeuring aan het vakbestuur worden voorgelegd. Behandeld werd een rapport van een commissie betreffende de organisatie van den jeugdigen middenstand. Het bestuur heeft zich met dat rapport vereenigd en besloten, zich dienaangaan de m verbinding te stellen met de interdiocesane jeugdcommissie. In beginsel werd besloten, op een desbetref fend verzoek van den R. K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden, in nader overleg te streven naar Zondagssluiting, sluiting op R. K. feestdagen en behoorlijke werktijdregeling in verband met een behoorlijk geregelde winkel sluiting. De algemeene iniddenstaudsbedrijfsraae. is sinds geruimen tijd niet bijeen geweest. Het bestuur acht het gewenscht, dat deze raad meer dan t.otdusver vergadert, te meer daar m onder scheidene bedrijven bedrijfsraden bestaan, die, naar werd opgemerkt, goed functionneereïi en reeds zeer vruchtbaar werk hebben verricht. Maar al te zeer wordt, meende men, én door de werknemers én door de middenstanders over het hoofd gezien het groote nut van actieve bedrijfsraden voor de goede verstandhouding tusschen de organisatie van patroons enarbeiders, welke verstandhouding er in den laatsten tijd niet beter op geworden is. Besloten werd, de aan dacht van het vakbestuur hierop te vestigen. Aan de commissie-Kooien heeft het bestuur verzocht, bij het. ontwerpen van een partijraad rekening te houden met den wensch, dat deze mede op de. sociale organisatie wordt gebouwd. Tevens is gevraagd, over een concept-regeling advies te mogen uitbrengen, zoodra zij ver schenen is. Verder maakte een punt van bespreking uit her orgaan Dc Nederlandsche Hanze. Men was van oordeel, dat niet gerust mag worden, alvorens tenminste alle Hanzeleden lezers daar van zijn geworden. Omtrent het op 7 en 8 October te Amsterdam te houden R. K. Middenstandscongres werd meegedeeld, dat nu reeds blijkt, dat vele af- deelingen daaraan zullen deelnemen. Stenhuis en de S.D.A.1'. Onze lezers kennen het geschil tusschen de S.D.A.P. en Stenhuis, den voorzitter van het N(ederlandsch) V(ak) V(erbond). Deze, vroeger een willige bijwagen van de S.D.A.P., heeft onder het bestuur van den heer Stenhuis allures van eigengerechtigheid aangenomen e» wil leiding hebben n de roode arbeidersbeweging. Die leiding behoort, op politiek terrein, aan ons, de S.D.A.P. aldus zeiden de hoeren Vingen c.s. want wij noemen ons de Arbeiderspartij. Het- N.V.V. heeft voorgesield, om ie zamtn met de S.D.A.P. in het najaar een congres te houden, om een program van arbeid op te stellen, maar dat komt- aan het N.V.V. niet toe, enz. enz. Thans zal men vriend Stenhuis mores gaan edele geslacht, dat zijn geschiedenis met geen vlek bezoedeld heeft, en onder wiens voorvaderen geen apostaat gevonden werd. De ruwe weg die door Tyborne voert, is nu ge plaveid, de iiooge boomeu die de plaats aan wezen, waar eens dc galg stond, zijn verdvcueö, talloozc menschen wandelen dagelijks \oo.bij zonder er in het minst aan te deuken dai zij langs de plaats loopen waar eens vele marteluren den palm der eeuwige glorie wonnen. De naam van het stadje dient nu ter aanduiding van eèn fraaie stadswijk en niemand knielt meer, gelijk koningin Hennëtte .Maria, neer op den grond door het bloed van heiligen gedrenkt en gewijd. En toch zal Tyborne niet worden vergeten, zijn getuigenis roept luide ten Hemel, want God weet geen aardsche macht noch lans en zwaard een land bekeeren, maar het bloed van het leger, wiens aanvoerder dc Christus is. Engelands grond heeft veel martelaargbloed ge dronken, zelfs.nog toen beschaving eU Christen dom dit onmogelijk schenen te hebben gemaakt. Wij beschuldigen geen rechters of beulen God alleen komt het oordeel toe. Dat dit bloed echter niet tevergeefs gestort, is, toont ons de terugkeer van duizenden EngMschen tot de Moederkerk. Uit de doorluchtigste geslach ten en hoogste standen konjen zij om he. blo, dige spoor der martelaren te volgen, die tot den waren Herder Jezus Christus voeren. EINDE. NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1