1899 werd hij tot lid van den gemeenteraad Van Utrecht gekozen. Aan zijn werkzaamheden als advocaat kwam een eind in 1903 door zijn benoeming tot lid van den Centralen Raad van Beroep, waarvan hij sinds 1919 ondervoorzitter is. Hij is lid van de Tweede Kamer sedert 19*05 en voorzitter sedert 1920. Reeds in 1918 kwam hij in aanmerking voor een minister-portefeuille, maar hij bedankte destijds in verband met zijn bezwaren tegen het sociaal program van het te vormen kabinet. Na de crisis in 1923 noodigde de Koningin mi', Kooien uit tot samenstelling van een ministe rie. Hij kon toen echter niet slagen en moest dus voor de opdracht bedanken. De nieuwe minister van waterstaat, de heer M. G. L. B o n g a e r t s, werd geboren op 9 Januari 1875. Na aan de voormalige polytech nische school te Delft te hebben gestudeerd, ver kreeg hij in 1896 het diploma van civiel ingenieur. Hij was ingenieur van den rijkswaterstaat. In 1923 werd hij lid van de Tweede Kamer, als be- hoorende tot de R.K. Staatspartij. Uiteraard hadden vooral technische vraagstukken zijn belangstelling. Hij nam een werkzaam aandeel aan tot de totstandkoming van het wetsontwerp tot drooglegging van de Zuiderzee. Hij is thans hoofdingenieur van den rijkswa terstaat, adviseerend ingenieur en lid van den Mijnraad en den Zuiderzeeraad. Hij had zitting in verscheidene staatscommissies, met name in die betreffende de electriciteitsvoorziening èn het vervoervraagstuk. Hij is secretaris van de club van R.K. Tweede- Kamerleden. De nieuwe minister van koloniën. De Maasbode vérneemt dat de Voor de porte feuille van koloniën aangezochte titulans een katholiek zou zijn, en wel de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van den Raad van Ned.-Indië. Marine. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de nieuwe minister van Oorlog, voor wat de Marine betreft, door een directeur-generaal zal worden ter zijde gestaan. Loonraad bij de Nederl. Spoorwegen. De vertegenwoordigers van. de Nederl. Ver- eeniging van spoor en tramwegpersoneel, van den R- K. Bond St. Raphaël en van, den Prot. Christ. Bond in den loonraad bij de Nederl. Spoorwegen, de hceren Moltmaker, Joustra, Van Leur en Belger, vormende een. minderheid in dien loonraad, hebben een rapport aan de directie der Ned. Spoorwegen gezonden, waarin zij ten aanzien van verscheidene punten van het advies hun afwijkende meening van die der meerderheid van den loonraad kenbaar maken. Stenhuis Vliegen. -- „Om de macht." „Stenhu.is heeft", schrijft de heer G. J. A. Smit in „Onze Strijd", het orgaan, van den Algemeens„het recht, voorstander van eer. „Labour Partij" te zijn, maar niet, om verwar ring te stichten, door bij die propaganda ge bruik te maken van zijn voorzitterschap van het N.V.V." Dat de leiding der S.D.A.P. hem die propagan da kwalijk neemt, is. - wij kunnen het voor ons land niet anders zier.. uit angst voor de machtsverplaatsing, die daarvan ongetwijfeld het gevolg zal zijn,- En die angst doet haar ver keerde dingen doen. Tot voor kort was het zoo dat Stenhuis ook op de S.D.A.P. den noodigenin.vloed uitoefende. De leiders daarvan waren doodsbenauwd voor hem. Ze hebben daarover in de partij zelve geducht op hun kop gehad. En zooals het al tijd gaat, ze zijn daardoor niet moedig, maar overmoedig geworden. Hierin zoekt de schrijver de verklaring van Vliegens houding tegenover het N.V.V.-congres. Op het program der partij heeft het N.V.V. geenerlei invloed gehad. Vliegen decreteert een voudig. We hebben een program vastgesteld, dat daardoor ook het program van het N.V.V. is, zegt schr. Dat standpunt wijzen wij met de meeste stelligheid af. Het N.V.V., onze Bond, heeft met het program niets te maken. Wij maken onze eigen programs, naar wat de vakbeweging behoeft. En het behoeft niet gezegd te worden, dat tusschen beide programs een diepgaand verschil bestaan zal, gezien het feit, dat de lei ders der Ned. S.D.A.P. alle heil verwachten van 't parlementarisme en de samenwerking met burgelijken in Gemeenteraden en Staten, ter wijl de vakbeweging ook, misschien vooral de buiten-parlementaire actie heeft te voeren' Voor onze groepen is dit verschil bijv. typeerend in onzen eisch voor winkelsluiting en de houding der S.D.A.P. daartegenover. Aanvankelijk was schr. geen Voorstander van het N.V.V.-congres en „zeker niet van het over matig aantal punten, dat daar zal worden be handeld". Na Vliegens critiek dienen de yak- vereenigingsmannen zich aaneen te sluiten, meent schr. En nu zegt ook dc redactie van „On ze Strijd." geen punt van de agenda af, nu blijft allept zooals is besloten, niets toegeven aan den bela ger onzer zelfstandigheid. Tegen dezen onbeschaamden aanval op de zelfstandigheid der vakbeweging past dc aan eensluiting van allen, die meenen, dat die zelf standigheid voorwaarde is voor haar groei. Het conflict bij het Droogdok. In totaal wordt het aantal stakende arbeiders aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij op 2400 geschat. Verschillende organisaties Van metaalbewerkers waren heden bezig, de stakende leden in te schrijven, met het oog op steun, Expositie. Onze stadgenoot, de kunstschilder A. v.d. Schouw, exposeert in de etalage van de firma Ullers in de Hoogstraat een drietal werken,dat sterk getuigt van het talent, waarmede deze artist zich op alle gebied zoo gemakkelijk beweegt. Het genre portret, stadsgezicht en stilleven is met goede staaltjes vertegenwoordigd juist Van teekening, rijp van kleur. Bijzonder valt het rake conterfeitsel op van den in vrijheid zwelgenden jongen rakker, die zonder eenig voorbehoud eerlijk naar het tintelen- de leven op het doek is gebracht. Even uitstekend in toon gehouden is de Nieuwe Haven, onder de gedempte belichting van een zwoelen zomeravondhemel. Een echt stemmings stukje Ook het stilleven mag er wezen in zijn soort, en vertoont dezelfde vlotte behandeling en gedurfden opzet, die de werken van dezen kun stenaar kenmerken. Uit het mijnbedrijf. De directies van de staats en particuliere mijnen hebben gisteren schriftelijk aan de con tactcommissie meegedeeld, dat zij zich, wegens de heerschende moeilijkheden in de mijnindustrie genoodzaakt zien, de collectieve arbeidsovereen komst van 17 October 1921 tegen 1 November a.s. op te zeggen. De directies stellen zich voor, tijdig met de vakhonden in overleg te treden over het afsluiten van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Secunr. Voortaan moet vóór afgifte van een bewijs van Nederlanderschap voor vestiging ih het buiten land worden nagegaan, of dc belanghebbende zijn belasting hier te lande heeft betaald. Grensverkeer. Bij de wintel-dienstregeling van de Nederl. Spoorwegen zal de visitatie door de Nederland- sche douane van de passagier? en goederen der D-trcinen weer van, Bentheim naar Oldenzaal worden overgebracht. bij Wielrijders, een door de zors Verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten,verzacht en geneest men met Bij Apoth.en Drogisten 2603 10 SJads» e» Gewestelqfe Nieuws. Pandora. De Pandora-directie is wel overtuigd van het succes van dit programma, daar zij hiervoor haar theater 'n week open houdt. We zijn zeker dat zij gelijk heeft, daar een ieder dit programma zal willen zieb.De hoofdfilm van deze week brengt ons wederom de twee beroemde Deensche ko mieken Watt en 1/2 Watt en is getiteld „Watt en 1/2 Watt en het Amerikaansche Orgel" een werk van vijf lange acten vol geest en humor. De film opent met een serie natuuropnamen van de mooiste plekjes van Denemarken en hierna be gint zich de geschiedenis van deze twèe oer- komieken af te spelen. Hoe de inhoud is?.. Gaat dien zelf zien en we zijn er Van overtuigd, dat ge U dol zult amuseeren. Voor de pauze nog twee paooie films „De Vrouwelijke Dempsey", een Wild-West waarin de hoofdrol gespeeld wordt door een vrouwelijke krachtpatserin en „In het Land der Mohikanen" een romantische Indianengeschiedenis. Een zeer mooi programma hetwelk een bezoek aan Pandora dubbel waard is. Het program van minister Colijn. Reeds schreef de „T<4.", dat het program van Minister Colijn zich „in zeer democratische" richting zou bewegen. En democratische pers organen, die tot dusver het komende Kabiuct- Colijn bij voorbaat als een van zuivere reactie alllerfelst hadden bestreden, begonnen nu ook te begrijpen, dat zij wel wal ontijdig met hun kri tiek van wal waren gestoken. Een der bladen, die aan de felle oppositie meedeed, was „De Resb." Ten slotte werd echter ook dit blad verstandiger en trok uil den voortgang der feiten de noodzakelijke conclusie. In zijn jongste nummer schrijft 't zelfs over Co- lijn's program Dit programma is er wat men er ons van mee deelde, wekt verwachtingen, die op 15 Juli nie mand van den heer Colijn gekoesterd zal hebben- Een ingewijde deelde ons mede, dat wanneer men prof. Veraart de opdracht had gegeven, hij niet met een ander program zou zijn geko men. Nu hebben we. eerst motief, om tot onze le zers te zeggen de geheele Kamerfractie, waar in vertrouwensmannen zitten van alle katholieke kiezers heeft dit program eenstemmig aan vaard, begin nu ook met uw vertrouwen te geven, gij hebt nu een waarborg, dat, de nieuwe regeering-Colijn een anderen koers zal inslaan en dat het bewind, waartegen zooveel grieven bestonden, heeft afgedaan. Zoo zal het dan nog worden „eind goed, al goed". En de democraten mochten,, in plaats zoo fel tegen hem te sputteren, Minister Colijn wel tot eerelid van hun beweging verkiezen. „Een ingewijde deelde mede, dat, wanneer men prof. Veraart de opdracht had gegeven, hij nie„ met een ander program zou zijn gekomen Kijk er eens aan „mein Liebchen, was willst du noch mehr De processie naar Kevelaar. Niet. minder dan 350 pelgrims zullen Maandag ter bedevaart naar Kevelaer trekken. Uit dit groote aantal, dat boven de verwach ting uitgaat, blijkt wel dat de vertering voor O. L. V. Kevelaer nog onverflauwd voortduurt. Comité tot versiering der Lange Haven. In een gisteravond plaats gehad hebbende vergadering van bewoners van ele Lange Haven, in het verkooplokaal van de fa. van Waart, werd met algemeene stemmen besloten bij het bezoek van IT. M. de Koningin van de ingeno menheid met dat bezoek blijk te geven door ook de Lange Haven een feestelijk aanzien te geven. Aan een commissie bestaande uit de heeren C. van Zon, A. Stahlie, Joh. Nauman, C. H. Scheffers, S. Steens, Loeff de Meyer en M. Sluy- ters, werd machtiging verleend rekening houden de met de inkomende gelden, plannen te bera men. De Voorzitter der vergadering de heer G. Van Zon, kon reeds de mededeelingdoen,dat van een aantal bewoners welk verhinderd was de Verga dering te bezoeken, bericht van instemming was ontvangen Vergezeld gaande van mooie toezeg gingen als bijdrage. Aan den heer D. Boddeüs, wethouder dezer gemeente, is verzocht het eere-voorzitterschap der commissie te aanvaarden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen-aan het hoofdbureau van polit ie op alle werkdagen vanrt tot. 2 uur des middags das njet speld, lederen taschje, pet, k. portemon- naie inh. spaarzegels, handdoek, tabakspijp, sleutel, hond, hondenhalsband, k. portemonnaie tje. Bij vinders ring met sleutels, W. Hagendoorn, Vijgensteeg 2 plankje met 3 sleutels, M. Spalla, Mariastraat 84 arijwielbelastingplaatje, P. Hittinger, L. Achterweg 22/2 rozenkrans, O. Stoelens, L. Haven 21b wit k. Schoentje, M. Fellekens, den Bommelschestraat 22 theedoek, J. v.d. Sloot, Wattstraat 56a hadmuts, P. Munster, Broersvest 79 zeeuwsche broche, J. J. van Alphen, Oosterstraat 71 rozenkrans, TI. Steenbergen, Nieuwe Buurt 23/3 gouden broche, B. G. M. Dries, Mariastraat 3 witte kinderzak met inh., W. Crispijn, Vriendschap straat 17 insigne, J.-Janson, Verbr. Erven 1 bril in étui, H. Steenhoven, Zijlstraat 60/2 rij wielbelastingplaatje, G. Jeijsman, Hoofdstraat 233 autoband, P. W. Van Oosten, Broersvest 63 alpacca beursje, A. v.d. Ruit, Abbenbroek- schestraat 27b zwarte kous, A. van Puffelen, Visscherstraal 37; cape, B. J. ter Braak, Gr.Markt 3 koperen penning, P. C. Mak, Ged.Broersvest 58 a, roeispaan, A. Zuidema, Hoofdstraat 31/11 sleutel, F. Droge, Zijlstraat 14/2 bril in étui, H. Marrevee, Rotterdainschen Dijk 9/11 ro zenkrans in étui G. Bleijerveld, Parallelweg 108a postduif, J. Slegtenhout, Gordonstraat, 33b zilveren kettinkje met medaille, J. Bexterman Singel, 113b zakmes, J. de Kaper, Heerenstraat 37. Terecht. De heer Veihey, van wiens vermissing wij gis ter repten is terecht. Hedenmorgen ontving de familie een briefkaart van hem uit Voorschoten, waar hij Woensdag heen gewandeld was. Luxor. Een welvoorzien programwaar ieder wat van zijn gading vindt, biedt de Luxor-directie haar bezoekers aan. Het eerste groote werk is „Duistere wegen" de geschiedenis Van een onschuldig Veroordeelde, die na uit de gevangenis ontvlucht te zijn er zelf op uittrekt om den waren dader te zoeken. Een film van het goede soort met een zeer intéressante en boeiende verwikkeling. Hoot Gibson is „De dolle ruiter uit Concho", die zes lange acten de aandacht gespannen houdt in zijn koene pogingen om zijn levenstaak naar belmoren te volbrengen, 't Is natuurlijk een Wild- West, want alleen daar is Hoot in zijn element. Een mooi en origineel bij programma comple teert het aanbevelenswaardig geheel. Hel Cabinet van Dr. Caligari. De directie van W.B. Theater laat thans in de Groote Schouwburg de bovengenoemde film draaien. Het programma opent met een natuur opname „Een tochtje naar Vuurland" een zeer interessante film. Hierna journaal, waarna de bekende film werd gegeven „De Vier Jaargetij den" Daar we deze mooie film reeds eenigen tijd geleden beschreven, kunnen we ons thans hier van ontslagen achten. Na de pauze het groote expressionistische filmwerk „Het Kabinet van Dr. Caligari". Het verhaal speelt zich af in en om een gekkenhuis, terwijl de hoofdpersonen allen meer of minder een klap van den molen te pakken lijken te heb ben, daar het geheele gebeuren zich afspeelt in het brein van een krankzinnige. Een sombere geschiedenis, welke echter schitterend gespeeld wordt, terwijl het zeer bijzonder decor aan het geheel een eigenaardige bekoring geeft. Hoewel een beetje griezelig, toch een mooie film. Een programma, dat wij voor Volwassenen wel kunnen aanbevelen. Programma voor de uitvoering- te geven door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 2 Augustus 1925 des n.m. 1 uur in de Plantage 1. Volksliederen. 2. Over the Tip, Marsch, H. Grosby. 3. Eest. Ouverture, A. Leutner. 4. Ich liebe Dich, Wals, E. Waidteufel. 5. Fantasie de l'Opera „Aida", G. Verdi-Van Vleu ten. 6. Memories at Eventide; P. Gibson. 7'. Territoriale Marsch, H. Blankenburg. Ter gemeente secretarie afd. Alg. Zaken is door B. en W. alhier benoemd tot typiste mej. L. Baan. UIT ROTTERDAM. Kunstzijdefabriek. De Nederlandsche Kunstzijdefabriek te Arn hem heeft particuliere terreinen aangekocht in de gemeenten Hillegersberg, gelegen bij de grens van Rotterdam. Aldaar zal een kunstzijdefa briek opgericht worden. Geestelijk ontwricht De losse werkman H. S. uit de Corverstraat alhier de vader van het eergister op Crooswijk begraven kind, is gister ter beschikking van de justitie gesteld. Bij het verhoor van de getuigen, die inlichtin gen gaven over het gezin van H.S., waar ook de grootouders van het overleden kind inwonen, zijn mededeelingen gedaan, welke er op wijzen, dat dit gezin geestelijk min of meer ontwricht zou zijn. Nu en dan werden er samenkomsten gehouden, waarin men godsdienstige liederen zong, en waarbij een man, als broeder betiteld, voorging. Van dezen broeder heet het, dat hij geesten kan verbannen. AGENDA. Maandag 3 Augustus. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. Dinsdag 4 Augustus. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caeclia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 81/2 tot 101/ 2 uur. Bij ol klachten» wetten of veiordeningen voor gesehieven en stndese cfficieele e!» en aan kondigingen van hef Gemeentebestuur HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 30 Juli 1925 het verzoek van J.SLIEKER om vergunning tot oprichting van een banketbakke rij in het pand Broersvest 132, kadaster Sectie B. nos. 2451 en 2453 met een geisoleerden bak oven èn met een electromotor Van l1/2 P.K., drijvende een eierkluts- en een amandelwrijfma- chine, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 1 Aug. 1925. INGEZONDEN. De Paul Krugcr-licrdenking. Geachte Redactie, Niet zonder verbazing las ik in Uw blad het bericht omtrent de Paul Kruger-herdenkir.g. Op initiatief der afd. Utrecht van het Alg Ned. Verhond is n.h een Uitvoerend Comité gevormd, dat zich te-n doel stelt door middel van op te richten Comité's gelden in te zamelen voor de oprichting van een standbeeld van Paul Kruger, Waarvoor dat huldebetoon in dezen tijd van bezuiniging Het Zuid-Afrika van Kruger beeft zich bovendien nooit veel aan ons land la ten gelegen liggen. Maar afgezien daarvan dienen in de eerste plaats de Katholieken zich eens af te vragen, voor de hulde van wat voor iemand ook hun geld zal gevraagd worden. Daarom kan het zijn nut hebben eens te herinneren aan een schrijven uit Bloemfontein d.d. 19 Maart aan. „De Maas bode", opgenomen in het nummer van Vrijdag 20 April 1925"(2de Blad, Avondblad). Ziehier een paar al zeer tcekenende passages „Voor de Katholieken is er weinig reden en thousiast voor een Kruger-lierdenking te zijn, want de regeering van Kruger was allesbehalve een zegen voor de Katholieke Kerk. Van het begin zijner regeering 1881 tot aan zijn lafhartige vlucht 1900, is Kruger de doodsvijand geweest van het Katholicisme. „In zijn bekrompen puriteinisme heeft hij Katholieken geweerd van alle staatsbetrek kingen. Practiseerende Katholieken hadden ab soluut geen kans om een betrekking in staats dienst, zelfs de meest ondergeschikte te krijgen. „Ik heb het personen zeiven hooren verklaren, hoe zij ernstig voor een betrekking in aanmerking kwamen, bekVaam er voor wares, de beste aan bevelingen hadden, zelfs is het ook gebeurd, dat zij aangenomen waren, maar op het laatste oogen blik werden uitgesloten of de aanneming inge trokken, toen de „ou-baas" vernam, dat zij den Katholieken godsdienst beleden. „Zijn fanatisme is oorzaak geweest, dat vele Katholieken van hun geloof afvallig zijn ge worden „Transvaal was in die dagen nog geen vicariaat slechts een prefectuur. De apostolische prefect, mgr. A. Schoch, ging naar Kruger om de gods dienstige Katholieke belangen te gaan bespreken en zijn hulp te vragen en d.e man, die zoo'n eerbied voor den. Bijbel heette te bezitten, sprak In Holland zijn wij gepijnigd, vermoord of ver bannen. Hier bén ik haas en zoolang ik hier ben, zal het et u Protestantsch land blijven en zal ik de Katholieken vervolgen. Met die hartelijke boodschap was de audiëntie afgeloopen. En Kru ger heeft woord gehouden Me dunkt, deze aanhaling spreekt voor zich zelve. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, H, SCHNEIDER, officier-mach. Ie K. M. b/d. Nijmegen, Franschestraat 49. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt-de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2