feuilleton. Vloek en Vergeving. m** - 48ste Juftfgang» Maamiag 3 Augustus^1^25. 14317 BureauKOEMARKT!. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekeringf 500 Advertentiën: 16 regel? 1.75, «ik* regel daarboven 35 t nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeciingen 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange gcheele invaliditeitf 2Ö0 Mpveriies van een band, voet of oog I 200 bij doodf 100 bq verlies van een fluim; föo'bij verlies van een wijsvingers f 15 bij verlies van eiken jgnlOen'&»!s«& Nieuws, HET VEILIGHEIDSPA TT. Op het oogeïlblik wordt langs diplomatieker, weg t-usschc-n Londen, Parijs ch Brussel van ge dachten gewisseld over de vraag of het gewisseld over cie vraag vk niet gew'onscht zou zijn ten speciale conferentie te houden, waaraanook Duitschland zou deel nemen, ten einde uiteraard do kwestie van het, veilighcidspaet te hespreken eli te- regelen. Volgens de in,lichtingen uit goede bron ver kregen,, moeten de Engelsche en Belgische; 1 c- geeringen de bijeenkomst van een dergelijke conferentie gunstig gezind zijn, terwijl cr aan Fransche zijde eenigc aarzeling hostaal- De conferentie zou plaats vinden in de tweede helft van September, dat wil zeggen na de ver gadering van den Volkenbond te Genéve. BELGIE. De Schelde, hc-t Antwcrpsche ochtendblad, bevat een artikel over de Belgische geldmidde len „De Janboel onzer Staatsfinancies" ge titeld. Boven liet artikel leest men „wij hebben ons niet laten „troosten" door minister Theunis Wij laten ons ook niet „misleiden" door minister Janssen!" Aan het slot van dat artikel wordt het volgen de gezegd Het beheer onzer schatkist is thans in andere handen overgegaan in die van minister Janssen. Deze minister blijkt echter niets meer te zijn dan een tweede editie van minister Theunis. Sprak minister Theunis een klein jaar voor hij voor goed van de rninisl erbank verdween, zijn redevoering uit, die, door dat de feiten hem in het ongelijk stelden, het begin Van het eindevan zijn ministerschap zou worden, de nieuwe minis ter Janssen heeft reeds met zijn eerste redevoe ring een begin gemaakt aan het einde van zijn ministerschap Luchtkasteeleh heeft ook minis ter Janssen ons verleden, maand, in den Senaat voorgegoocheld Wij zullen ze morgen aan de werkelijkheid toetsen een werkelijkheid die eens te meer zal uitloopen op nieuwe leeningen en, door veel te lang dralen, op veel meer millioen frank nieuwe belastingen dan de grootste pessi mist ooit heeft durven voorspellen. Eenigc honderden millioen frank zullen er noodig zijn de belasting betaler houde zich gereed ENGELAND. De pers geeft van weinig enthousiasme blijk over de voorwaarden van. de regeling in het mijn ge sc lui, daar zij meent dat, op z'n gunstigst genomen, de regeering van twee kwaden het kleinste heeft gekozen om liever een subsidie toe te staan dan het land iïii een gevaarlijke staking' te laten betrekken. Er heerscht een weinig aangename stemming over de beloofde financiecle ondersteuning, daar men deze beschouwt als een verkeerd precedent en vindt, dat zij den dag des onheils slechts uitstelt- Algemeen wordt de meening te kennen gegeven dat wanneer het vraagstuk van het herstel der mijnbouwindustrie niet wordt opgelost, de tijde lijke hulp ten slotte blijken zal, meer kwaad dan-goed te hebben gedaan. ITALIË. Er is een besluit uitgevaardigd, waarbij am nestie verleend wordt voor politieke misdrijven of voor misdrijven in verband met politieke 3) Het was een lust zijn vriend te zijn. „Toenkwam de vreeselijke dag, dien ik nooit zal vergeten. Het was in den vroegen morgen van den 2den Augustus. Aan een onzer kameraden was een tamelijke som gelds 'ontstolen. Natuurlijk gaf hij de zaak dadelijk aan en geheel de compag nie moest voortrekken op het binnenplein, opdat de dader ontdekt zou worden. Voordat de strenge commandant het onderzoek begon, hield hij een ernstige toespraak, waarbij de schuldigegedreigd werd met de zwaarste stiaf. „Daar klinkt eensklaps een schol. Een der soldaten had zich zeiven van het leven beleeroofd. Het was de ongelukkige jongeling, dien ik be dorven had. Het onderzoek wees uit, dat hij den diefstal gepleegd had." Hier zweeg Ferdinand een tijd en hield dc hand voor de oogen. Tonia zag hem vol ont zetting aan. Zij stoorde hem. niet. Na eenigen tijd ging haar man voort„Gij kunt wel denken, hoe bang het mij te moede was. Terstond hoorde ik een stem, die mij toe fluisterde Moordenaar 1 moordenaar Gij zijt de oorzaak van alles. Als gij hem niet bedorven hadt, zou het nooit zoover met hem gekomen doeleinden. Moord is uitgesloten van. de amnestie, en ook doodslag, die niet opzettelijk ge plee gd was, gelijk ook delicten van uitsluitend particuliere n aard. Verder wordt amnestie verleend voor delicten van weinig ernstigen. aard, tenzij ze den dood tengevolge gehad hebben,. Uitgesloten zijn misdrijven tegen het vaderland, den staat, de zede, ve roorde elingen voor verkoop van v> r- dofivende middelt n en misdrijven van fi'naneufce- len aard. PORTUGAL. Het kabinet is geconstitueerd en zal uit de mocraten en onafhonkelijktn bestaan. De nieu we ministers zijn aan den president voorgesteld. Domingos Pcrcira heeft het premierschap en binnenlandsebe zaken op zich genomen. Vrira Roe ha en Poreira Silva zijn onderscheidenlijk minister van. Oorlog c-n minister van Marine. MAROKKO. Naar de „Journal" uit Rabat verneemt, heeft Abd el Krim een oproep tot de verschillende stammen gericht om zich aan zijn zijde te scha ren, teneinde den oorlog tegen Spanje en Marok ko tot een gelukkig einde te brengen. Hij verklaart, dat hij thans den laatsten en beslissenden strijd tegen Frankrijk voert, om dit te noodzaken de absolute onafhankelijk heid van het Riffgebieel te erkennen, de Rif fijnen in staat te stellen te leven, zonder beroofd te worden of in slavernij te zijn, terwijl Frank rijk ook een belangrijke schadevergoeding zal moeten geven voor het bloedvergieten, waartoe Frankrijk de Riffijnen gedwongen heeft. Zoodra dit doel bereikt is,, heet het verder, zullen wij ons tegen Spanje Wenden, dat wij des te gemakkelijker zullen kunnen overwinnen, aangezien Spanje besloten is geen bloed te ver gieten noch financicele offers voor onvruchtbare ondernemingen te brengen. Volgens de „Matin" lieeft de Fransche re geering officieel verklaard, dat hij van Abd el Krim geen antwoord heeft ontvangen. Aan maarschalk Lyautey zijn telegrafisch nadere inlichtingen gevraagd. Te Rabat zijn gisteren, naar de „Petit Journal' verneemt, twee tankeskaders aangekomen Painlevé heeft als minister van oorlog een besluit geteekend, waarbij bepaald wordt, dat tijdens den veldtocht in Marokko alle reserve officieren enz die ter beschikking staan, kun nen worden opgeroepen. Zij zullen denzelfden rang krijgen, dien zij bij het verlaten van den dienst hadden. Vijandelijke concentraties tusschen Boelharil en Tauriat zijn door Spaansche colonnes aange grepen en op de vlucht gedreven. Dc Spanjaar den hadden vijftig' dooden en gewonden, allen inboorlingen. In den westelijken sector hebben de operaties een bevredigend verloop gehad. De Spanjaarden telden hier een twaalftal dooden en gewonden, waarbij drie blanken. FRANKRIJK. De léden der commissie, welke het, congres van de socialistische federatie van de Seine heeft aangewezen voor de opstelling van een motie, in zake de kwestie van steunverlecning aan het cartel en dus aan de regeering, konden niet tot een accoord komen. Twee moties zullen nu aan het aanstaand socialistisch congres worden voorgelegd. De eerste is geteekend door Lëoh Blum en 22 anderen, terwijl dc tweede slechts 7 handtoe- keningen draagt. De eerste motie is afkeerig zijn Gij hebt hem verleid, en nu is hij verloren, voor eeuwig' verloren Die ontzettende stem zweeg niet meer, wekte mij des nachts uit den slaap. Voortdurend hoorde ik dat schrikkelijke woord „Moordenaar „Twee dagen later kwamen de ouders van den rampzaligen jongeling. Zij hadden den allertrcu- rigsten dood van hun kind vernomen. De con - mandant bracht hen in dc kamer waar de doode met bebloed gelaat ter neder lag. Op dat ge zicht viel de arme vn-order met een merg en heen doordringenden schreeuw in bezwijming- De vader echter wierp een langen, somberen blik op het lijk van zijn zoon, als wilde hij uit- vorschen op welke wijze dat kiild, eerst zoo on schuldig en braaf, een zelfmoordenaar was ge worden. Dan stond hij op efl balde de vuist, als stond de verleider zijns zoons voor hem. „Heer, God in den hemel" zoo riep hij luide, „hoe hebt Gij het toch zoover laten komen Mijn zoon, een dief, een diefEn waarom heeft uw bliksem niet den ellendeling verpletterd, die mijn kind bedorven heeft Die rampzalige Vervloekt zal hij zijn, vervloekt voor tijd en eeuwigheid Nooit zal hij rust vinden, waarheen hij zich ook begeve Alles zal hem tegenstaan Altijd zal hij aan zijn dui velswerk denken, totdat hij verzinkt in den af grond der hel „Ik bevond mij in de kamer daarnaast. Als een donderslag klonk mij die ontzettende ver van de steunpolitiek, daar de voorwaarden van het congres van Grenoble niet meer vervuld zijn. Slechts zou de steunpolitiek hervat kun nen worden ten gunste van een regeering ana loog aan die van Herriot. Deze motie spreekt zich ook uit Legen iedere deelneming aan de n geering. De tweede motie daarentegen spreekt zich m principe voor deelneming uit. De socialisten van beide richtingen dringen overigens aan op - publicatie van de vredes voorwaarden gericht tot Abd-el-Krim. Zij spre ken zich voorts uit tegen onmiddellijke ont ruiming van Marokko, welke internationale conplieaties tengevolge zou kunnen hebben, gevaarlijker dan de huidige status. Beide mo- lies vragen ten slotte de benoeming van een civielen gouverneur en de tussche nkomst van deu Volkenbond. BULGARIJE. Uit Belgrado wordt gemeld, dat volgens be richt uit Sofia een rcgéeringscrisis in Bulgarije op handen zou zijn. Tsankof zou den toestand onhoudbaar achten. Koning Boris zou Marko Toerlakof, den leider der boerenpartij, met het vormen van een kabinet belast hebben. Deze zou zijn antwoord nog voorbehouden hebben. Chicago Tribune" CHINA. De correspondent van dc ue Sjanghai meldt, dat de regeering te Peking een bedrag van 100,000 dollar ter beschikking heeft gesteld van het comité voor handel, arbeid c-n opvoeding, blijkbaar met het doel, dat deze som voor ondersteuning van de stakers zal Worden gebruikt- De correspondent verwacht hiervan nieuwe moeilijkheden met Engeland en Japan. Hij verzekert, dat Japan ervan over tuigd is, dat Toean Sji Joei, de voorloopige president, al het mogelijke doet om dc beweging tegen de vreemdelingen aan te wakkeren, daai hij zonder deze actie reeds lang zou zijn afgezet. Nadat de Engelsche matrozen te Nangking de koelies uit de fabrieken hadden gezet hebben dezen de Chmeesche politie'hevig aangevallen, waarbij zij verscheideUen hebben gewond. De politie gaf daarna vuur, waarbij zij een oproer ling heeft gedood en verscheidend' heeft gewond. De koelies vielen daarna een.E'ngelsch onderdaan aan, die thans in vrijheid is gesteld. De rust is thans hersteld. ALLERLEI, Uit Tiflis (Rusland) wordt gemeld, dal daar een kruithuis m de lucht gevlogen is. Onder de puinhoopen van de naburige huizen zonden tal van dooden liggen. Zuid-S'lavië heeft in Frankrijk 100 vlieg tuigen van het allermodernste type besteld. Op het Bulgaarsche eiland Anestasia bij Boei'gas zijn 73 communisten opgesloten, die in verband met den aanslag op de kathedraal te Sofia zijn gearresteerd. Eergisteren hebben deze gevangenen, die weldra voor de rechtbank moesten verschijnen, hun cipiers overvallen en zich daarna in het bezit van, het gcheele eiland gesteld. 43 hunner zijn daarop met een schip gevlucht. De overigen weigerden hen te volgen. - Van de gevluchte gevangenen ont breekt elk spoor. Draadloos wordt uit Amerika gemeld, dat een zekere Norman Klein gearresteerd is, we gens bedreiging van het leven van president Coolidge. Klein verklaarde, dat in de hoofd- vloeking in de ooren. Sedert dien tijd heb ik nooit rust meer gehad. Nu weet gij mijn geheim, To nia." Weenen.d sloeg de brave vrouw hare handen voor het gelaat „Ach God, ach God jammerde zij. „Ja, vrouw," zoo ging Ferdinand voort, „ook gij gaat onder dien vloek gebukt. Onze kinderen zullen sterven, ons vee zullen wij verliezen.O, 'k had niet moeten trouwen en meesleepen in mijn ongeluk. „Spreek zoo niet, Ferdinand", hernam Tonia, die ook nu hare liefde niet voelde verkoelen en haar woord voor het huwelijk zoo vaak gesproken herdacht, en vatte zijn handen„Groot is uw schuld, maar toch is alles niet verloren. Gaten wij samen bidden, dat God ons genadig ZÜ- „Bidden zoo klonk het barsch terug. „Alles tevergeefs Ik ben vervloekt. Reeds jaren lang slinkt mij dat gruwelijk woord m de ooren tijd zal hij aan zijn duivelswerk denken, tote hij verzinkt in den gapenden afgrond der bel. „Ach Ferdinand", smeekte zijn vrouw, „laten wij toch bidden. Het gebed alleen kan u voor de wanhoop bewaren." „De wanhoop foltert mijn ziel dag en nacht. Voor mij is alles duisternis en somberheid. Nooit zal een lichtstraal van hoop in dien akêhgen hacht doordringen." Wat zou de arme Tonia doen „Ferdinand," sprak zij. ik heb u lief, ondanks Al- lotdat kwartieren van de anarchistenvereeniging plan- "nen waren gesmeed, om Ford, Edison, Rockefel ler en andere bekende persoonlijkheden te doo den. De mijnwerkers in het Saargebied hebben gister de voorstellen van den minister van Openbare Werken en de algemeene mijndirectie aangenomen. Het werk zal waarschijnlijk mor gen hervat worden.- Zaterdag speelden zich wederom heftige tooneelen in den Duitschen rijksdag af. Twee communisten zijn met politiehuJp uit de ver gaderzaal verwijderd. Binnen lani. liet nieuwe Kabinet. De samenstelling van hel nieuwe kabinet zal heden in de Staatscourant worden bekend gemaakt Het ligt in de bedoeling, dat de ministers Dinsdagmiddag om 2 uur ten paleize Het Loo door de Koningin worden beëédigd. Nog dien zelfden dag zullen de nieuwe ministers de por tefeuilles van hun voorgangers overnemen. „De Tijd" zegt, met zekerheid te vernemen, dat de heer Ch. J. L. M. Welter (R.K.), lid van den Raad van Ned.-Indië, is aangezocht voor het waarnemen van de portefeuille van kolo niën, en deze de benoeming zal aannemen. Reeds heeft hij zich op weg begeven naar Nederland. Tot zijne aankomst zal de Premier en Minister van Financiën het departement van Koloniën ad interim waarnemen. Daar ook deze bekwame titularis een Katho liek is, zal de stemming, die zich heeft geuit op het eerste bericht over de samenstelling van het Ministerie-Colijn, ongetwijfeld geen verderen grond van ontevredenheid vinden- Indien men bedenkt, dat de belangrijke Ministeries van Arbeid en Koloniën door Katholieken zijn bezet, en dat een Katholiek het dubbele Ministerie van Oorlog en Marine waarneemt, dan is daar ook geen aanleiding voor. Een goede pers. Over het algemeen heeft het, Kabinet-Colijn een goede pers. Ze mogen er zijn, de nieuwe Ministers, is de hoofdtoon, dien men kan beluis teren in de uitlatingen der bladen. Of zooals „De Tel." de openbare meening aldus samenvat Ze zijn er, ze mogen er zijn. Zoo moet inder daad ieder toegeven, die het rijtje resp- c. abele namen doorleest van hen, die het nieuwe mw. s- lerie vormen gaan. Vrijwel allen prompt nte figuren uit de rechterzijde, althans uit de beide Protestanfsche fracties, hebben er zitting in. En wij behoeven dus niet bang te zijn, dat geen uigesproken politiek gevoerd zal worden Ongetwijfeld zal de samenstelling van dit Kabi net een welkome verklaring in onze politieke constellatie brengen. In zooverre kunnen wij uilen instemmen Zij mogen er zijn. „Het Centrum" (R. K.) zegt, na een. eere- saluut te hebben gebracht aan het afgetreden Kabinet, met belangstelling en ook niet ver- wouwen te wachten op het regeeringsprogu m Het blad vervolgt dan Een drietal katholieken misschien e< viertal en onder hen de voorzitter der Twe ie Kamer, die zeker een der krachtigste figuren onzer fractie is, neemt in het nieuwe kabinet zitting. Dat zij, het algemeen belang dienende als raadslieden der Kroon, tevens het goed recht der katholieken bij de samenwerking zul- alles wat gebeurd is. Ik zal voor u bidden ik zal u redden." En zij trok zich terug in haar kamer, waar zij zich weenende nederwierp voor de beeltenis van Maria om haar bedroefd hart tut te storten bij de troosteres der Bedrukten. Maar terwijl zij troost zocht in een vurig gebed, balde Ferdinand do vuist en sprak somber voor zich uit„Voor mij s wen heil meer Ik heb een onschuldige slecht gemaakt. Ik heb ecu vader en moeder van hun enigst kind beroofd. Ik ben vervloekt, vooi al tijd vervloekt." III. Jaren gingen voorbij. Ferdinand Hoogladder bleef de norsche, stuursche boer, die door ieder een vermeden werd. Het scheen of dc vreeselijke vervloeking geheel vervuld ging worden. Want het knaapje, dat een oogenblik zijn somberheid had doen wijken, stierf na een lu-vig lijden, slechts -acht maanden oud. Van de vijf anduv knideien, die geboren werden op de hoeve van Hoogladder, werd geen enkel ouder dan één jaar. Allen be gonnen na eenigc maanden te kwijn' n en stier ven. Tevergeefs ontboodTonia de knapste ge-nees- heeren der nabijzijnde stad zij raadpleegde kinderdokters. 't mocht niet baten. De wr._et- ele dood maaide hen allen onverbiddelijk weg. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1