Muggebeten PUROL cu Csewesteiigk Nieuws. (üemengd Nieuws. hoofdraacU voorzitter va n den bizonderen raad te 's-Gravenhage die de vragen beantwoordde of d3 Sint Vincentius-vereeniging nog noodig is in onze maatschappij o£ de Sint Vincentius- vereeniging zich weet aan te passen aan de gewij zigde tijdsomstandigheden en of de Sint Vincen- tiusvereeniging ook in de toekomst noodig zal blijven. Rector Raté van 's-Gravenhage vroeg de bizondere aandacht der Vincentius-vereeniging voor het werk der blindenverzorging. In de groote zaal die geheel gevuld was ver gaderde de vereeniging Sobriëtas waar mgr. dr. A. Ariëns uit Maarsscn en dr. Gerard Brom het woord voerden. De eerste spr. verdedigde de volgende stellingen 1. De katholieke drankbestrijding is zoowel negatief als positief een belangrijke factor ge weest bij de ontwikkeling der Katholieke volks beschaving in de laatste 30 jaren. 2. Ook voor de instandhouding van verdere doorvoering der katholieke volksbeschaving blijft de drankbestrijding een onmisbare factor. 3. Voor het succes harer actie heeft Sobriëtas noodig een goede legerorganisatie bewapening- berekend op aard en kracht van den vijand een practisch krijgsplan de ware katholieke strijders geest. In vier volgende stellingen werd verder laatst genoemde stelling nader uitgewerkt waarbij de spr. o.m. betoogde, dat het oude krijgsplan de bestrijding van het alcoholisme door woord en voorbeeld, verspreiding van geschriften, enz., niet gewijzigd behoeft te worden, maar wel overwogen dient te worden of en in hoeverre een zekere uitbreiding in de richting van „chris telijke matigheid in meer algemeenen zin" aanbeveling verdient, nu het vijandelijk front zoo verbreed is en snoeplust en sigarettenpest, sport- en bioscoopmanie naast het alcoholisme de katholieke beschaving zoo ontzettend omlaag halen. Uitbreiding van het Sobriëtasprogram in dien geest zou overeenkomen met hetgeen in Duitschland en Frankrijk sinds jaren gezien wordt en wellicht ook de toetreding van meer intellectueelen bevorderen. Dr. Brom, die vervolgens het woord voerde, schetste de drankbestrijding als een werk van christelijke naastenliefde, als een sociale arbeid, die aan den geestelijken arbeid onverbrekelijk vast zit. De tweede algemeene vergadering, die gister avond in de groote zaal gehouden werd, stond onder leiding van den heer Heerkens Thijssen. Nadat deze de vergadering geopend had, htet- te hij in het bizonder welkom mgr. Eras, vertegen woordiger van het Nederlandsch episcopaat te Rome, waarop hij mededeelt, dat het volgende telegram ontvangen was van de Koningin H. M. de Koningin is zeer gevoelig voor het telegran, haar toegezonden ter gelegenheid van de vergadering der katholieken in Nederland met hunne doorluchtigheden den aartsbisschop en dé bisschoppen. H. M. is zeer erkentelijk voor de gevoelens van verknochtheid en draagt mij op haar dank over te brengen, (w.g.) v. Geen. Pastoor F. Bruna hield vervolgens een rede over het onderwerp Ons volk gekerstend door Roomschen tot roomschen. Prof. dr. Gerard Brom hield een rede over het onderwerp de steden als getuigen van het katholiek verleden. Spr. herinnerde aan de vele roomsche ele menten in plaatsnamen, als kerk, kapel, karspel parochie, klooster of heiligennamen. In de wapens van verschillende steden vindt men heiligen, terwijl in tal van straatnamen de herinneringen aan kerk, orden enz. voortleven De steden beseffen opnieuw haar rijk verle den waarvan de gedenkteekenen door een on partijdige wetenschap ontdekt en door een openbare overheid beschermd worden. De Lim burgers Cuypers en de Stuers vereenigdc-n zich met den Amsterdammer Alberdingh Thym tot een onoverwinnelijk drietal, om de steden in Holland weer van haar schoonheid bewust te maken. Spr. vroeg waarom Brabanders en Limburgers geen re'ief, geen tegel, geen fresco bij wijze van spontane geloofsbelijdenis op hun huizen zetten. De were'd verwacht van ons eenmaal, dat we anders zijn dan die were'd. We mogen geen dag langer den schijn houden alsof we vreemden m het vader'and waren we moeten de echtste IIo"anders worden met de oudste brieven. Spr. drong er op aan, dat aan de hei'igheid de schoonheid gepaard wordt en dat geen 'ce'ijk- hcid meer in het hei'igdom wordt toege'aten. Gezond wordt alles Weer, zoo gauw we inzien, dat voor kinderen van de Moederkerk ook kunst' behoort tot de eischen van hun stand, tot de p'ichten van hun staat. De avond werd opge'uisterd door zang. Na a Poop bleven ve'en in geze'lige bijeenkomst samen oerd in het belang van Volk en vaderland sedert hun Regeering in 1918 de uit overdreven zelf gevoel opgerezen opstandigheid bedwong. In het bijzonder zal het. katholieke volksdeel dankbaar de leden van het Kabinet blijven ge denken, die thans terugtreden in de strijdende gelederen van het katholieke openbare leven, dat zij voortgaan met hun talenten op andere wijze te dienen. Een eeregroet Het Kabiuet-Ruys afgetreden. We lazen gister in „De Tijd" Heden geschiedt de wisseling der portefeuilles en gaat het Ministerie-Ruys heen om plaats te maken voor het Ministerie-Colijn. Een eeregroet aan het scheidende Ministerie, dat in twee tempo's sedert 1918 het bewind heeft gevoerd onder de ondankbaarste omstan digheden, tegen welke ooit een Kabinet in ons land te worstelen had. De tijd is nog niet ge komen, om de geschiedenis van dit zevenjarig tijdperk te schiijven, dat ook zoo diep in ons sociaal leven heeft gegrepen. Maar de heengaan de Premier en zijn medewerkers hebben van dit oordeel niets te vreezen. Integendeel zal het nageslacht dergenen, die tlians zoo lichtzinnig en met zooveel partijhaat op het zevenjarig bewind afgaven, van de beide Kabinetten-Ru ys getuigen, dat zij al werden er fouten begaan, die grootendeels zijn te herleiden op de I ij.ls- omstandigheden het bewind met groote bekwaamheid en offervaardigheid hebben ge- De nieuwe min. van koloniën. Het „Bat. Nieuwsblad" wenscht Indië geluk met de bereidverklaring van den heer Weiter, om het ministerschap van Koloniën te aanvaar den het noemt dezen bewindsman iemand, die doorkneed is in Regeerings- en Bestuurszaken en een der meest gewaardeerde raadslieden van de Indische Regeering en die gelegenheid gehad heeft nauwkeurig na te gaan, welke ministerieele leiding Indië noodig heeft. Volgens de „Javabode" behoort de heer Wel ter tot die mannen, die ten gevolge van de snelle ontwikkeling onder alle omstandigheden het hoofd niet hebben verloren, maar zich re kenschap hebben gegeven van de beginselen welke de grondslagen zijn onzer moderne kolo niale politiek. Het „Nieuws van den Dag v. Ned.-Indië" noemt den heer Weiter een hard werker, wiens persoonlijke bekendheid met op den voorgrond tredende figuren en figuranten van het Indi sche tooneel van groot gemak is bij het bcoor- deelen op een afstand, van hetgeen zich in In dië afspeelt. De ministerieele ruil is Voor Indië stellig geen verlies meer dan in den Raad van Indië zal de heer Weiter als minister het land en het volk dezer gewesten van dienst zijn. De nalatige kiezers. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeester verzocht omtrent den da tum van oproeping van nalatige kiezers over leg te plegen met het kantongerecht. V oorts noodigde de minister de burgemees ters uit om hem, door tusschenkomst van den commissaris der Koningin, een rapport uit te brengen omtrent de uitvoering, door den burge meester aan art. 149 der Kieswet omtrent ver- volging van nalatige kiezers, bij de stemming op 1 Juli j.l. gegeven. Oranje-comite 1926. Het provinciaal comité Zuid-Holland van het Oranje-comité 1926, welk laatste zich, zooals bekend, ten doel stelt, aan de Koningin en den Prins bij gelegenheid van hun zilveren huwelijks feest een huldeblijk aan te bieden, heeft een circulaire verspreid, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van verdere decentralisatie door oprichting van plaatselijke comité's, die uit den aard der zaak beter in staat zijn te beoordeelen de wijze, waarop de inzameling van gelden binnen ieders gebied zal moeten plaats hebben. Het provinciaal comité zal voor dat doel beschikbaar stellen bonboekjes met bons a 1. /0,50 en 0,25, zoodat ieder een bijdrage kan kiezen, die binnen zijn bereik ligt. Het ligt in het voornemen zooals ook reeds is meegedeeld, het huldeblijk te doen bestaan uit een geschilderd portret van de Koninklijke familie, te vervaardigen door Piet van der Hem, aan welk voornemen H.M. haar goedkeuring heeft gehecht. De overblijvende gelden zullen ter beschikking van H.M. worden gesteld en haar zal worden verzocht, daaraan een bestem ming te geven naar haar believen. Het provinciaal comité verzoekt derhalve het initiatief tb nemen tot oprichting van plaat selijke comité's. Het zou gaarne uiterlijk 15 October de verantwoording van de ontvangen gelden in zijn bezit zien. Het dagelijks bestuur van het provinciaal comité bestaat uit de heeren ds. I. Voorsteegh te Katwijk aan Zee, voorzitterjhr. ir. A. C. Yon Weiier te Leiden, le secretaris A. J. P. Koster te Leiden, 2e secretaris W. J. P. Suringar te Leiden, penningmeester, en A. C. Verbeek, te 's-Gravenhage. laats ten tijd van den houder, (houdster), het laatste gewaarmerkt onderscheidenlijk door den betrokken burgemeester, den commissaris der Koningin of den Nederlandschen consulairen ambtenaar, al naar gelang bij wien de aanvrage om het bewijs van Nederlanderschap door de(n) belanghebbende in persoon plaats heeft. Salarissen rijkspersoneel. Krachten^ het Bezoldigingsbesluit 1925 wordt de bijslag voor de rijksambtenaren, die door de bezuiniging meer dan 10 pet. in inkomen zouden dalen, alleen over 1925 uitgekeerd. Naar het Hand. verneemt, is op de door de departementen ontworpen begrooting voor 1926 op het behoud van dien bijslag gerekend, hetgeen wel niet zon der voorkennis van den minister van financiën zal geschied zijn. „De Morgen" vult dit bericht aan met de mededeeling, dat niet alleen over 1926 de bijlage gehandhaafd blijft, doch dat de thans geldende regeling veilig zal worden gesteld tegen de moge lijkheid van een wijziging alleen bij ministerieel besluit. Bovendien schijnt men, volgens het blad, met reden te mogen verwachten, dat de herziening van het Bezoldigingsbesluit in ruimhartigen geest* zal geschieden. Commissies-manie. Het bestuur van het Neder. Verbond van Vak- vereenigingen heeft in overleg met het bestuur der S.D.A.P. besloten, een commissie in te stellen welke tot taak krijgt het loonvraagstuk van het overheidspersoneel te onderzoeken en die te vens het vraagstuk van het medezeggenschap van het personeel en der vakvereenigingen in overheidsdienst in studie zal nemen. Bij muggebeten en beten van andere insecten, alsook bij huidjeuk, krijgt men dadelijk verlichting door het inwrijven met 2641 8 De rest van t program kwam voor rekening van het duo Klaare en Flora, die zich op zoo'n uitstekende wijze van hun taak kweten dat het een avond van succes geworden is. De heer Klaare liet allen genieten van zijn de clamatorische gaven, de heer Flora spedde zijn muzikale troeven uit en beide zongen schitteren de duetten. Iedereen genoot en de penningmeester niet 'L minst, want de netto-opbrengst van den feest avond (coilecte en entrée's) bedroeg 140. Na het rijke programma volgde nog een ge zellig samenzijn, zoodat het al zeer laat was, toen de bezoekers voldaan huiswaarts togen. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Juli 1.925. Inlagen 209.230. Terubetalingen 1,64.818,86. Aantal inleggers 1 Juli Nieuwe deelnemers 17143 138 Geheel afgeschreven deelnemers 17281 55 Aantal inleggers 31 Juli 17226 Verschuldigd kapitaal aan inleg gers op 31 Juli 1925 4.812.828,19. Nieuwe zaak. Morgen opent de firma L. Berrevoets in pand no. 70 in de van Leeuwenhoeckstraat een vleesch- houwerij en spekslagerij, die ingericht naar de eischen des tijds, eerste kwaliteit artikelen zal afleveren. Men zie annonce De Kevelaersekc processie. De heer Henri Rebers, broedermeester van de Schiedamsche processie naar Kevelaer schrijft ons dato 3 Augustus uit Kevelaer Hedenavond 6 uur (Duitsche tijd) zijn wij hier aangekomen en hebben, begunstigd door heerlijk zonnig weder, onder klokkengelui en fanfare muziek, met 360 pelgrims, plechtig den intocht te Kevelaer gehouden. Al is de reis nogal vermoeiend geweestde stemming is zeer devoot en goed gebleven. Tijdens onze aanwezigheid, is er ook een pro cessie uit Alkmaar, waarbij de stoere Volen- dammers in hun eigenaardige kleèderdracht een leuk effect maken. Omdat wij door de stoombootreis later te Kevelaer zijn aangekomen, zal er hedenavond geen ballonprocessie plaats hebben. Zooals de meesten onzer lezers vermoedelijk wel weten, worden de pelgrims morgenavond om acht uur terugverwacht. Inmiddels is het heel goed mogelijk, dat de aankomst van de boot aan 't Hoofd, iets vroeger of later plaats vindt: Bewijzen van Nederlanderschap. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, aan de commissarissen der koningin in de provincies een schiïjvengezonden, waaraan wij het volgende ontleenen Gelijk bekend is, worden in België en Luxem burg Nederlandsche onderdanen toegelaten op vertoon Van een bewijs van Nederlanderschap voorzien van de handteekening en het portret van den houder. Ik merk hierbij op, (fat volgens mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken dc bewijzen van Nederlanderschap, afgegeven door burgemeesters, meermalen naast de verklaring, dat de kouder(houdster) Nederlander is, het voorbehoud bevatten „Voor zooveel mij (den burgemeester) bekend". In verband hier mede ondervonden belanghebbenden reeds moei- Jij kil eden. Bij onzekerheid omtrent het bezit van het Nederlanderschap verdient liet aanbeveling, dat bargemeesters ter zake, alvorens te beslissen, overleg plegen met den commissaris der koningin en dc provincie of met mijn departement. In aansluiting aan een tot de commissaris sen der koningin gerichte missive van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, zullen in het algemeen bewijzen van Nederlanderschap, afgegeven voor vestiging, verblijf of reizen in het buitenland (in gevallen, dat voor dit doel niet uitsluitend het bezit van een Nederlandsch paspoort wordt geëjscht) vijf achtereenvolgende jaren te rekenen van den datum van afgift, als nationaliteitsbewijs geldig zijn. Voorts behooren die stukken in het vervolg te worden voorzien van het signalement, van de handteekening als mede van een goed gelijkend portret uit 'den Vereeniging Verjaardag. Voor de Augustusvergadering waarvoor gis termiddag de dames-bestuursleden van bovenge noemde vereeniging bijeen kwamen, om de re sultaten der afgeloopen twee maanden vast te stellen, was groote belangstelling. Alle dames bestuursleden, voorzoover niet uitstedig, waren aanwezig en werden door de voorzitster, mevr. S. Hijman, bij de opening hartelijk welkom geheeten. De notulen werden door de le secretarisse mevr Hoogendijk-de Groot gelezen en goedge- keurd. Daarna deelde de voorzitster mede dat de dames bestuursleden nog steeds blijk geven flink wei -zaam te zijn voor het mooie doel, onze zwak ke en zieke medemenschen financieel te helpen en te steunen, want het ingeschreven ledental was de 3000 overschreden. De opening der busjes beantwoordde weder volkomen aan haar doel cn 't stemde de vergade ring tot groote voldoening dat de le penning- meesteres mevr. Boddetis weer een flink bedrag vooi de Vereeniging in ontvangst nemen kon. e voorzitster stelde daarna aan de orde vijl' Vragen om iinantieelen steun, t.w. Voor drie patiënten, ter Verpleging in het R.K. Sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn voor een patient ter verpleging in het Chr. Sanatorium Sonne- vanck te Harderwijk en voor een patient ter verp egmg in 't volkssanatorium „Hellendoorn" in Overijssel. Alle vijf aanvragen hoewel daarmede een fijn - greeP wercl gedaan in de kas der vereeniging werden na eenige bespreking goedgekeurd en de imanlieele steun voor alle vijf aanvragen voor een half jaar, zoo noodig verleend. a een opwekkend woord van dc voorz. om vooral ijverig werkzaam te blijven, om daardoor e veieeniging ten volle aan haar mooie doel e oen beantwoorden, werd de vergadering one er dankzegging aan de damesbestuursleden voor hunne aanwezigheid, gesloten. Feestavond. Gisteravond was het de buurtvereeniging van Beverenstraat c.a. die met een stampvolle Volks bondzaal een mooie feestavond heeft gehouden. Na hartelijke openingswoord van den vooi- zitter, den heer Koster, werd door de aanwezigen spontaan het Wilhelmus gezongen. Horloge-verloting. De uitslag der horloge-verloting ter bate der R.K. Leeszaal en Bibliotheek gehouden luidt Gouden horloge op 11 uur 33 min. 13 sec..' zilveren horloge op 6 uur 47 min. 7 sec., zil veren horloge op 5 uur 45 min. 21 sec. Volksbadhuis. In de week van 26 Juli2 Aug. werden geno men 309 baden. lste klasse kuipbaden 22, regenbaden 34. 2de klasse kuipbaden 24, regenbaden 225. Kinderbaden 4. Gedurende de maand Juli werden genomen 1644 baden. lste klasse kuipbaden 119, regenbaden 184. 2de klasse kuipbaden 131, regenbaden 1145. Kinderbaden 65. Gistermiddag 4 uur moest de voerman van den expeditie-wagen der l'irma Brever uit Rotterdam in de Hoogstraat scherp uitwijken voor een passeerende auto. Het boven ste gedeelte van zijn wagen, waarom een kleine ijzeren ballustrade is aangebracht, groep daar door de uiterste punt van het zonnescherm, dat voor den winkel van Hulshof! en Esselmann hing. De ijzeren stang van het scherm werd door den wagen losgerukt en meegetrokken, het lin nen scheurde van de rol en de andere stang werd zoo krachtig tegen een der groote spiegelruiten gedrukt, dat deze knapte. Door het geraas gealarmeerd liet de voerman zijn paard fluks stoppen en moest toen de ver woesting aanschouwen, die hij teweeggebracht had, maar tevens zijn naam opgeven aan den toegcsnelden winkelchef en even later aan een ge- waarschuwden agent. Voor de betrokkene een leelijk schadepostje! Wanneer zal eindelijk eens de verordening komen, dat men de smalle Hoogstraat slechts aan een zijde inrijden mag Moeten er eerst groote ongelukken gebeuren UIT ROTTERDAM. Hoog bezoek. Vandaag brengt de aartsbisschop van Utrecht aan bezoek aan onze stad. De burgemeester ont vangt hem 's middags ten stadhuize, om hem gelegenheid te geven dit te bezichtigen en namens het gemeentebestuur wordt hem daarna een rondvaart door dc havens aangeboden. Tragisch ongeval. Gistermiddag is te ZutpheU het 3-jarig zoontje van B„ een eenig kind, terwijl de vader op een bank in slaap was gevallen, al spelende in de Ziekenhuisgracht ge vallen en verdronken.Een voorbij komend heer, die het kind in het water zag liggen haalde het er ten slotte met een nat pak uit en bracht het naar het ziekenhuis. De levensgeestenwarenech- ter reeds geweken. Het ontwaken van den vader die daar hoogstens een kwartier had gezeten, was wel vreeselijk. Ongelukken. Gisteravond is de trein- poetser E. J. D. op de spoorlijn'Leider^Utrecht in een machineloods aan den Haagweg bij het voortduwen van een goederenwagen bekneld geraakt tusschen een buffer cn een loods. Met ernstige kneuzingen is hij naar het diakonessen- huis te Leiden vervoerd. Gistermiddag is de rijwielhersteller H. Jansen uit Kootwijkerbroek, doordat hij even omkeek, op den weg tussche» Ede en Harskamp met zijn motor tegen een telefoonpaal gereden. Zwaar aan het hoofd gewond, is hij per auto naar Arnhem vervoerd. Zondagmiddag zijn de kleertjes van het 5- jarig zoontje van. S. te Heerlen in aanraking ge komen met het vuur van een geyser. 'Het kind leeft hevige brandwonden gekregen en is 'a avonds overleden. iGisteravond is bij Marssum een 6-jarig jongetje, dat plotseling achter een melkwagen vandaan kwam, door een auto overreden en ge dood. Gistermiddag is het 3-jarig zoontje van den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2