en Gewestelijk ft ie uw*. Afslag 14 Augustus. iiemengd ftieuws. heiligen. Zoo. behandelde hij de eerste bisschop pen en geloofsverkondigers o.a. de H. Servatius en de H. Willibrordus, vooral ook de kerkleeraar de H. Petrus Canisius en verder de martelaren van Gorcum, Alkmaar, Roermond en de H. Lidwina, St. Oda en anderen. Ook van figuren als Thomas a Ivempis, P. Roothaan, P. Donders, mgr. Hamer en de Nederlandsche paus Adriaan VI, gaf spr. een beschrijving. De lezmg werd o.a. bijgewoond door den aartsbisschop van Utrecht mgr. v. d. Wetering, die ook de rede van prof. Nolet had bijgewoond. Pater Henry Haymakers G. 1. C. M., rector van het Missiehuis Sparrendaal te Vught, sprak in de negende sectie over de uitbreiding van het Christendom door katholieke Nederlanders. Hij beschouwde achtereenvolgens de uitbreiding van het Christendom door katholieke Neder landers in de middeleeuwen, den reformatietijd en den nieuwen tijd. In de middeleeuwen richt de kerk, onmiddellijk bij haar komst in deze landen scholen op in 622 vinden wij een domschool in Maastricht en van St. Wiliibrord af bezat Trecht, het begin van het sticht Utrecht, een kloosterschool, die voor slatiepriester en zendeling opleidde. Daar werden o.a. gevormd de H. Ludger, de zendeling onder de Saksen, de H. Hildegrum, de latere bis schop van Chalons sur Marne en de H. -VViho, missiebisschop te Osnabrück. In vele andere vreemde streken, vooral in kettersche landen, vindt men in de middeleeuwen priesters uit de Nederlanden. In den reformatietij d werken naast den Nijmeegschen Jezuiet Peter Kanis, latei- de H. Petrus Canisius, opvallend veel Nederlanders in Duitschland, deels als rectoren van colleges, deels op ander* wijze. In 't begin van de 17e eeuw werden de Neder landsche Paters Dominicanen naar de Noorsehe missie geroepen. In de 16e eeuw begon de missie in de verre heidensche landen, in het verre Oosten werkte de Spanjaard Xaverius met Caspar Berze uit Goes, in de tweede helft van de 17e eeuw, was pater Couplet uit Mechelen in China werkzaam. Ook in den nieuwen tijd hebben in alle wereld- deelen katholieke Nederlanders pionierswerk verricht op christelijk gebied. Spr. noemde Jaco bus Nelissen, de pastoors Prinsen en Scholten mgr. J. de Grooi'f, Wennekers en v. d. Horst, 'Nie windt en Eyselbcil, die gedeeltelijk in Oost en West-Indië gewerkt hebben voor ongeveer 100 jaren. Thans werken 28 Nederlandsche bisschop pen en 1600 priesters, 747 broeders en 1424 zusters over de heele wereld en nog deze maand vertrekt een boot uit Amsterdam met 25 missio narissen en zusters aan boord. Deze sectie werd o.a. bijgewoond door mgr. dr. Jan Olav Smit, apostolisch-vicaris, die daar ook het woord voerde en wees op de groote waarde van de missie, niet alleen in onbeschaaf de maar ook in beschaafde landen. De slotvergadering. Gistermiddag werd de slotvergadering ge houden van den Derden Nederlandschen Ka tholiekendag, welke geleid werd door den heer mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen. De vergadering werd bijgewoond door den aarts bisschop van Utrecht, mgr. v. d. Wetering, den b'sschop van Haarlem mgr. Callier, den aposto- l'schen v'cars ;n Noorwegen, mgr. dr. Smit en mgr. Nolens, Minister van Staat. Bij den aanvang deelde de secretaris prof. Aengcnent mede, dat een telegram gezonden was aan de katholieken in Ned.-Indilë, als ant woord op een ontvangen telegram en dat een telegram ontvangen was van den Paus, als ant woord op een hem gezonden telegram. 1 De hc-er Alphons Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd" hield een rede over onze historische roeping voor de toekomst. Na de bisschoppen begroet te hebben zeide spr., dat de aanwezigheid van mgr. Nolens voor hem beteekendc-, dat de katholieken ook de naaste politieke toekomst gerust tegemoet kunnen gaan. (Langdurig applaus). De Katholiekendag was deze dubbele uit spraak ik geloof in de eene katholieke kerk en het eene vaderland. De drie dagen hebben geleerd, dat de katholieken ert zij alleen de bouwers zijn der natie over de wereldwegen hebben zij de nieuwe beschaving in de oude bin nen geleid. Niet het protestantisme trok met een gedrukten bijbel het hefdensche land binnen, het katholicisme was het dat tot de wilde horden Uittrok in de morgenschemering der beschaving. Nog onlangs heeft prof. HoJwerda de. grond slagen van de abdij van Egmond blootgelegd, daarmee het bewijs leverend, dat de eerste geloofsverkondigers en de eerste graven van Holland hand in hand staan op den drempel onzer historie. Het kruis werd gedrukt in ons volkswezen door Willibrordus als een stempel, overgeleverd tot op dezen dag. Uit een doopse' van water en b'oed is onze vaderiandsche c-u'tuur gegroeid in liet Reken van het kruis. Zegt niet, evangelische Nederlanders, dat de katholieke n vreemden zijn, zij hebben uw vaderen gedoopt Vraagt den meesters van. alle tijden, wie de moeder der cultuur is, die in ons land en overal elders zooveel schoonheid heeft achtergelaten en zij zullen antwoordende moeder der cultuur is de katho'iekeker'-, de moeder van alle schoonheid. Geenszins betwisten de Katholieken den Protestanten hun aandeel in de nationale ge schiedenis, zij erkennen de beteekenis van den Prins, die zoo bliksem-stout aan het hoofd dei- natie ter bevrijding schreed. Holland is het land van heiden, van zijn oudste en zijn jongste kin deren, die voor elkaar gemaakt zijn. Maar zooals een mensch zijn erfschuld meesleept, zoo draagt Holland zijn verdee'dheid met zich a's een tragedie en wij vragen ons af hoe zooveel ver deeldheid in een volk mogelijk werd. Het zijn de zonden van onze en van hun vaderen, die dit bewerkten. De verrotting van het sterfelijke in de kerk was de humus, waarin dwalingen welig opschoten. Ónze schuld is het; dat de wilskrach tige ketter zich afwendde van deze kerk. Maar niet alleen de zonden der Katholieken klagen hen aan. De Katholieken zondigden door het vleesch, de Protestanten door den geest. Vier eeuwen lang hebben zij reeds de mislukking van de proef te dragen van het vrije onderzoek der schriften door den gevallen mensch. Wij zijn geen Katholiek volk gebleven, wij zijn een verdeeld volk geworden. Een van ons beiden moet onder gaan, opdat het volk weder één worde Een edelmoedige geest heeft eens voorgesteld de kerkgebouwen terug te geven aan de Katholieke kerk, maar wij willen ze niet terug, voordat wij als één kudde er binnen kunnen trekken. In een vurige peroratie schilderde spr, de toekomst als het vereend optrekken van het eene volk tot het oudste monument van het Christendom in Nederland den dent van Utrecht. Wij zullen niet rusten voordat wij de religieuze eenheid bewerkt hebben in een nieuwe sociale orde, goloopèn uit de as der middeleeuwen. Ook dit is een roeping de internationale klassen- strijders bijeen te brengen in nationale eenheid en de arbeiders te herstellen in hun Nazaretn- schen adel. Dan zullen de hittorieloozen den roep der historie leeren verstaan. (Geestdriftig applaus). De voorzitter, mr. baron van Wijnbergen, bracht den spreker dank en sprak een slotwoord, waarin hij den wensch, door pater Borromeus de Greeve gisteren-in de kerk aan den Boschkant uitgesproken, tot dc zijne maakte, nl. dat meer en meer een Franciscaanscho geest de Katholieke kerk moge doordringen. Spr. dankte allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van den Katholiekendag. Hij memoreerde in 't bijzonder, dat mgr. Jan Olav Smit in 't hoogc noorden zijn vaderland niet vergeten heeft, welke woorden met lang aangehouden applaus, onderstreept werden." Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, verleende daarop dc vergadering zijn bisschoppelijken zegen, waarna staande gezongen werd het lied Roomschc blijdschap en het Wilhelmus. Na de vergadering werd in de St. Jacobskerk aan dc Parkstraat een pontificaal lof gecele breerd door mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond. Daarna is tot besluit van den Katholiekendag een gcmeenschappelijkeh maaltijd in een der nieuwe zalen van den Dierentuin gehouden, waaraan door velen is deelgenomen. Een stukje geschiedenis. Men za' zich herinneren dat indertijd, als slotphase van de Vloot wetcrisis", algemeen is aangenomen, dat de heer Cort van der Linden de Koningin had geadviseerd, opdracht te ge ven tot het vormen van een „nationaal" kabi net. Dc Haagsche correspondent van het Hhl. meent echter te weten, dat er een bezuinigings- kahinet zou worden gevormd, Wel extra-parle mentair naar uitsluitend uit rechtschen kring. De heer van Kaïnebeek is toen in die richting aan het polsen gegaan doch zonder resultaat. Daarop schijnt weer een opdracht aan den heer Colijn te zijn overwogen, maar deze laatste zou van oordeel zijn geweest, dat het laten zittenvan het kabinet-Ruys de voorkeur verdiende. Waar op de bekende weigering van ontslag is gevolgd. De Indische faculteit te Utrecht. Naar dc „Tel." van bevoegde zijde verneemt, zal het K.B. houdende vergunning tot vestiging van bijzondere leerstoelen aan dc Universiteit te Utrecht, binnen enkele dagén het licht zien. Alle instanties adviseerden in gunstigen zin. Dc nieuwe minister van koloniën. Bij Kon. besluit van 5 Augustus is aan het lid van den Raad van Nederlandsch-Indië Gh. J. I. M. Weiter opdracht verstrekt om zich, in ver hand met zijn voorgenomen benoeming totmi- nister van koloniën, naar Nederland te begeven. Dc benoeming van den heer Wc'ter tot de partementschef van ko'oniën a'dus oud minister Treub in de t,Te'." is de beste die onder de gegeven omstandigheden en bij de huidige po'itieke conste"atie geschieden kon. De heer Wc'ter is een ongemeen innemende per- soon'ijkheid van groote bekwaamheid, die in de 'aatste jaren een zeer aanzien'ijk dee' had in het gouvernement,, van Indië. Zijn benoeming beteekent, dat meer dan voorheen, een duidc'ijke 'ijn in de opvattingen eii de po'itiek van den bewindsman aan ko'oniën zich afteekencn za'. V Ongedecideerdheid noch duide'ijkheid van be'eid zijn van minister We'ter te verwachten. Vooruitstrevend, ver'iest de heer Wc'ter noch tans geen oogenblik1 de werkelijkheid uit het °°Év I 'oordat hij met beide voeten op vasten bodem staat, is van hem geen politiek te ver wachten, die geen rekening houdt met de waar achtige sociale cn economischè belangen van Ind-'ö. De beteekenis ccner krachtige welvaarts- politick door aantrekking van het voor Indië's opheffing noodige kapitaal wordt door hem ten volle beseft. Ook is het zeker, dat de defensie van Indië niet door hem zal worden verwaarloosd een defensie, die met het oog op de to verwachten verwikkelingen in den Stillen Oceaan, in de nabije toekomst een probleem van urgente beteekenis belooft te worden. Protest. De Kamer van Koophande' cn Fabri;k°n voor Rotterdam h eft met betrekking tot de dreigende verhooging van Duitsche invoerrechte!) op 'and- en tuinbouwproducten tot den minister vari buiten'andsche zaken een adres gericht. De Scliiedamsche proecssie naar Kevelaer. Zooals wij reeds eergister konden melden is Maandagavond na een wel lange, doch mooie reis cn begunstigd door het schitterende zomer weder, de 76e processie naar Kevelaer, behouden in Maria's genadeoord aangekomen. Om ongeveer 7 uur had bij klokgelui en fanfa re muziek de intocht plaats en trokken allen in processie naar de Kaarsenkapel waar de tracLitio- neele kaars werd geofferd en pater Oonk voorde vele pelgrims een korte opwekkende toespraak hield. Wegens het vergevorderde uur werd de slan gen-processie niet gehouden. Dinsdag was het al weer vroeg dag want om, 7 uur moesten de pelgrims in de Genadekapel bijeenkomen voor het morgengebed, waarna om halfnegen de bij eenkomst was voor het klooster tot de plechtige processie met het Allerheiligste, die weer even schitterend en indrukwekkend als anders verliep. Onder de plechtige H. Mis voor de levende leden der Broederschap die om 9 uur volgde hield pater v.d. Burg op welsprekende wijze de Maria preek. 's Middags had na heU Lof in de basiliek de processie naar het Roode Kruis plaat s, waar pa ter Nauta treffend preekte. 's Avonds hield men de altijd zoo schilderach tige, effectvolle slangenprocessiebij het, vallende duister gaven de kleurig-lichtende lampions een betooverend-mooien aanblik aan het geheel, terwijl het devote en geregelde gebed een gewijd'' ste mini ng verwekte Het was in Kevelaer bijzonder druk deze dagen, want behalve onze processie waren er ook bedevaarten uit Aken, Venlo, Alkmaar, de Betuwe cn Deventer (de laatste bestond uitslui tend uit wielrijders) en daar de bedevaart uit Deventer een zilveren jubilé herdacht, was iederen avond de Genadekapel schitterend ver licht. Woensdagmorgen 7 uui4 werd wederom het morgengebed in de Genadekapel gedaan. Hierop volgde, na een prachtige voorbereiding door pastoor Möller, dc generale H. Communie. Proccssie-gewijze gingen in den loop van den morgen de pelgrims ten Kruisweg de schoone overwegingen bij iedere statie hield deken Schraag De tocht naar het kerkhof geschiedde 's mid dags afzonderlijk. Ook nu was ewweer algemeene deelneming. Pater v. d. Burg verrichtte de ge beden en pater Oonk preekte op ontroerende wijze over de geloovige zielen. Oud-Kevelaer werd vervolgens bezocht. Hier preekte kap. Paulussen gloedvol over onze stads- hedigc, Sint Liduina. Een collecte voor de Gorzenkerk bracht bijna 100 op, waarvoor pastoor Möller in geesti ge bewoordingen dankte. 's Avonds'was er weer slanginprocessie du- dank zij het weer, dat goed bleef, uitstekend verliep. Zoo brak de laatste dag van het zegenrijk verblijf in Kevelaer aan. Allen woonden pin half acht in dc basiliek de IX. Mis voor dc overledene leden der Broeder schap Lij en bevalen hun intenties nog eens di r Moedermaagd aan. De eindbijeenkomst in de kaarsenkapel was om half tien en na den laatstcn zegen, trokken onze bedevaartgangers in processie naar hel. station om de terugreis naar hun Schiedam te aanvaarden. De visitatie aan dc grens ging ving en gemoedelijk, de kleine rit met den trein voor spoedig en de tocht met de boot veel vlugger dan op dc heenreis, zoodat, een half uur voor den bepaalden tijd de loopplank op Schiedamsche.n grond viel. Op 't Hoofd was 't weer een en al levendigheid, de kerkklokken luidden het welkom cn noodden voor het Lof van dankzegging in de Havenkerk. Bijna allen gaven daaraan gehoor. Pastoor Möller celebreerde en pater Oonk sprak woorden van dank en afscheid. Hoofden en harten vervuld van ervaringen en indrukken togen de pelgrims toen huiswaarts. Het is dit jaar bizonder druk in Kevelaer. Laatst arriveerde er o.m. een Duitsche processie met 25.000 deelnemers. Daar geen kerk deze massa bevatten kon werd er een H. Mis in de openlucht opgedragen. i Da Raadsvacature. Door den heer J. S c h o 11 ey* d i e volgens ranglijst na den heer T. M. A. van Dijk, i n aanmerking komt in de vacature van der Valk. benoemd te worden tot lid van de gemeenteraad is aan het Centraal stembureau bericht voor deze benoeming te bedanken. Vcrk. cn gev. onroerende goederen. Notaris H. B. E. B la is se. Veiling 7 Aug. '25. I. Een huis en erf aan de Zalmstraat 36, groot 60 Centiaren. Geveild voor 1025. I.J, en III. Twee huizen en erven aan den S.ngel 44/2, groot 52 centiaren en 44/4, groot 53 centiaren. Geveild voor 1375 en 1375. IV. Een huis met open plaats aan de Prinsen- steeg 16, groot 48 centiaren. Geveild voor 600. V. Een huis, verdeeld in beneden- en boven woning aan de Raam 18, groot 30 centiaren. Geveild voor 600. VI. Een huis en erf aan de Zijlstraat 64, groot 15 centiaren. Geveild voor 325. VIL Een huis, verdeeld in beneden- en bo venwoning, met open grond en erf, aan den Rot- terdamschen dijk No. 182, groot 1 Are 4 centiaren met een onverdeeld aandeel in een ten name van de Gemeente Schiedam staand uitpad aldaar, voor het geheel groot 7 centiaren. Ge veild voor ƒ3050. VIII. Een huis en erf, Brcedstraat 46, groot 33 c.A. Geveild voor 675. Ie Rotterdam slaagde Voor het hoofdakte-examen mcj. A. J. M. Jansen, van hieri Te Utree lil, slaagde voor het examen Fransch L. O. de beer A. W. G. Dekker en voor examen Engelseh L.O. de hec-r J. Dekker, beiden van hier. Het diplomavan het Centraal bureau instituut Pont voor stenografie (Ncder- landsch) is.o.m. behaald door de jongedames E. LI. G. Guise en C. J. Smeets, van hier. Gisteravond schold zonder e e - nige aanleiding de 45-jarige P. de R. uit Rotter dam een agent voor dief uit. Daar de man boven dien onder den invloed van sterken drank bleek te zijn werd hij opgepakt en naar het politiebu reau gebracht. Even later vervoegde zich daal de 43-jarige Rotterdammer J. de W., die zich n.b. voor een broer van den gearresteerde uit gaf, zijn vrijlating eischte en geweldig te keer ging. Ook deze man bleek aan Bachhus te Veel geofferd te hebben en werd eveneens ingerekend. Hedenmorgen zijn ze vrijgelaten nadat de een een proces-verbaal wegens beleediging en dé ander wegens huisvredebreuk gekregen heeft. De bakker LI. W. uit de Lloogstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan dat te zijnen na- deele een nu ontslagen broodbezorger N. v. W., gelden verduisterd heeft. Proces-verhaal is op gemaakt. UIT DELFT. Het dreigende conflict. De directie van de Ned. Kabelfabriek alhier heeft aan de besturen van de arbeidersorganisa ties medegedeeld, dat zij bereid is tot het houden van besprekingen in zake de loon- en werktijd regeling voor het personeel der fabriek. Ongelukken. Gistermiddag is op den Singel bij den Heiligenweg te Amsterdam een vierjarig kind door een auto overreden. Het werd in het politiebureau binnengedragen. Eenige oogenblikken later gaf het den geest. De moeder was bij het ongeluk tegenwoor- dig. Zij had het kind juist aan het Bevolkings bureau laten inschrijven voor het voorbereidend onderwijs. Zij keek bij het verlaten van dit ge bouw even een papier in, dat ze had ontvangen. Op dat oogenblik ontsnapte het kind aan haar oplettendheid en had het vreeselijk ongeluk plaats. Te Botterdam is de 4-jarige A. D. tegen een paard opgeloopen. Het meisje kreeg een trap, tengevolge waarvan haar schedel brak. Zij is in het ziekenhuis overleden. Te Losser is gisteravond een twee-jarig kind van den stratenmaker B. in een tobbe wa ter gevallen en verdronken. Tom Mix over Holland. In de New York Evening Telegram van 25 Juli schrijft Tom Mix over Holland De ontvangst te Amsterdam noemt hij het summum van wat hij in ons land meemaakte. Hij vertelt, dat hij, na een completen veldslag eerst zijn hotel kon bereiken. De bereiden po litie moest het publick met getrokken sabels in bedwang houden. Uit het raam van het ho tel, waar de lunch werd gebruikt, zag hij ontelba- nieuwsgierigen, die uren achtereen wacht ten. De rijtoer in de stad imponeerde Vooral door de duizendkoppige menigte, welke op de been was. Bewondering gevoelde Tom Mix voor de horde wielrijders, die een wilden rit volbrachten om de snelrijdende auto's bij tehou- den. Dezen toch zal ik nooit vergeten schreef hij en het was de grootste belooning, die mij ooit gewerd. Die bandjes ook! Uit den Raad dei- gemeente Goor De heer Krebbers Tc wiens laste komen dé Verteringskosten van de stembureau's De voorzitterIk voel de strekking niet van die vraag Dc heer Krebbers De strekking daarvan is, te willen weten voor wiens rekening de kosten komen, die door het stembureau worden ge maakt voor ververschingen, sigaren enz. De voorzitter: voor rekening der gemeente De heer Krebbers Dan moet ik protesteeren tegen de handeling van den voorzitter van Stembureau stemdistrict I tegenover mijn per soon. Genoemde voorzitter heeft mij niet ge lijk behandeld als het andere lid van dit bu reau. Deze voorzitter toch heeft mij beleedigd, door aan den heer Moormann, liet andere lid een 10 ets. sigaar aan te bieden en mij een van 6 cent. Als nu de gemeente de kosten betaalt, komt het niet te pas onderscheid te maken De voorzitter Ik zal hierop maar niet verder ingaan. T e r e c h t. De zoon van den landbouwer E. te Bemiekom, die vermist werd, is in de bosschen onder Wolfhezen dwalende teruggevonden. Hij Schijnt zich het ongenoegen met. zijn meisje wat sterk te hebben aangetrokken. Na den brand te Echt. Naar wij vernemen, heeft de directie der N.V. Pannenfa- briek „De Valk" te Echt, welke fabriek, zooals men weet, gisternacht door brand geheel is ver woest, besloten het geheele personeel, bestaande uit ruim 100 man, voorloopig allen hun gewone loon uit te betalen. Gedurende den afgeloopen dag werd de thans verwoeste fabriek welke op het gebied van pannenfabricatie tot de meest modern ingerichte en grootste van Europa behoorde, door honder den nieuwsgierigen bezocht. Ook oud-minister Ruys de Beerenbrouck bekeek de verwoestingen. De fabriek zal weder worden opgebouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2