DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ""feuilleton. Prinses Lolo. ■BE 48ste Jaargang. Zaterdag 8 Augustus 1925. Nó. 34822 KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Ad vertentiên; 1- maanden Bureau: KOEMARKT 4. reieioon Jntereommunaai 85 Postbus: 39. Ad vertentiên: 15, regi-ïs 1.75 elke regel daarboven 35 cant Smaal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér regel post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets.toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt bij verlies van een hand, voet ol oog 1 200 bq dood f 200 bij verlies van een ^kiim^^^bq^erliesj^neenw^vin^^^lS^^verli^^mjeUiCT^andere^vto^j-, De verzekering wordt gewaarborgd dooi de N.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen Blnuenianl EERSTE BLAD. Bnitenlandsnk Nieuws. HET VEILIGHEIDSVERDRAG. Dinsdag a.s. beginnen te Londen de bespre kingen lusschen Briand en Chamberlain over de veiligheidskwestie. Von Hoesch heeft een onderhoud gehad met Briand. Het schijnt zeker te zijn, dat Briand in zijn antwoord aan Duitschland in zake de veilig heidskwestie, vast zal houden aan twee princi- pieele voorwaardenDuitschlands toetreding tot den Volkenbond en de actie van Frankrijk ten gunste van Polen en Cechoslovakije. ENGELAND. Een communiqué uitgegeven namens de asso ciatie van Engelsche mijneigenaars waarschuwt het publick dat de crisis terug; zal kees-en in precies denzelfden vorm in Mei a.s. tenzij men ondertussclu n den toestand ernstig onder de oogen ziet. Geen duurzame regeling is moge lijk tot deze constitutioneele vraag is opgelost Zullen wij geregeerd worden door het parlcmunl, of door een sovjet, optredende in naam, der arbeidersbeweging Het besluit der Engelsche regeering, om de mijnindustrie te steunen heeft, naar uil Londen bericht wordt, andere economische verceni- gingen er toe gebracht, eveneens om steun te Verzoeken, zooals de Engelsche landbouw, die 2 millioen pond verlangt. SYR1E. De Fransche verliezen bij het jongste gevecht in Syrië bedragen 200 dooden en 600 gewonden. Veel materiaal is verloren gegaan. Het burgerlijk verkeer tnsschen Damascus on Semak is stopge zet.. t MOSOEL. Het rapport dor Mosoel-eommissie adviseert in eerste instantie tot wreeniging van het Mo- soelgebicd met Irak en het verleenon van een zekere autonomie aan de Koerdische bevolking. tr- CHINA. Volgens de „Morning Post" ligt het in hel voornemen binnen drie maanden een conferentie over de herziening van het Chinepsche tarief te houden en een commissie m tc stellen, welke de mogelijkheid van een herziening der extra territoriale voorrechten der buitenlandsche mo gendheden in China zal overwegen. ALLERLEI. Het Engelsche Lagerhuis heeft, besloten tot 16 Nov. met reces te gaan. Denemarken dient bij den Volkenbond n voorstel in tot instelling van internationale bemiddelingscommissies. De Duitsche Rijksdag heeft alle nieuwe belastingwetten ongewijzigd in derde lezing aan genomen. Op voorstel van het Centrum, wordt de inkomstenbelasting met ingang van 1 Oct. lot 1 verlaagd. De bekende ltaliaansche staatsman Orlan do is uit het politieke leven getreden in verband met de fascistische overwinning bij de gemeente raadsverkiezingen tc Palermo. Bij de bczuinigingsdebatten in het Lager huis, achtte Churchill een zekere inkrimping van de militaire uitgaven mogelijk. 3) De vorst stoof op Neen, neen Maar het schreit ten hemel, zoo arm als wij zijn veel armer dan vele onzer onderdanen.. En toch moe ten wij het decorum bewaren. Dat. valt soms zeer zwaar, mijn jongen. Is het dan niet wat, beter geworden sedert Alexanders huwelijk De vorst haalde de schouders op. Theodora heeft eenige vermogen aan gebracht, doch daar tegenover vordert de huishouding van het jonge paar weder vele uitgaven. Theodora is verwend en heeft vele pre tenties De renten van haar kapitaal bedekken nauwelijks haar behoeften. Dus heeft Alexander ver; dit offer gedwongen Offer Nu - hij wist, dat deze verbudeïns ons in andere opzichten voordeden zou brengen. Het ging hier niet in hoofdzaak om de geldelijke aangelegenheden, al waren 'die voor ons ook belangrijk genoeg. Als mijn lieve onderdanen wisten, dat ik bijvoorbeeld geen middelen, ge noeg heb om die rafelige brocaatbekleedsels van de meubelen te laten vernieuwen zouden zij mijn bestaan misschien wel wat minder be- zichzelf tot De Canisiusfcesten te Nijmegen. De commissie voor voorbereiding van de aanstaande Canisiusfeesten vordert goed. De bedèeling der armen op den dag voor de fees ten is financieel zoo goed als geregeld. De op tocht, waarbij Zondag 6' September de reliquieën in den H. Canisius binnen Nijmegen gehaald zullen worden, belooft een -plechtige stoet te worden, waaraan hee' Kathohek' Nijmegen in a1 zijn standen za1 deelnemen. Op 't program staat ook een stiDe ommegang bij avond door ouq- Nijmegen, waaraan voormannen uit alle Rooni- sche organisaties zullen deelnemen. Alle deel nemers zullen lichten dragen. Plannen bestaan er tot. gedeeltelijke versiering der stad. Anieidc in de knel. De gemeente Ameide is op 30 Juni j.l. in ge breke gebleven de rente te betalen van een leening groot 15000 a 4^2 PCL en de aflossing van een leening, groot 16000 a 41/i pet., beide aangegaan bij de Nutsspaarbank AmeideMeer kerk. In de behandeling, die de directeuren der Spaarbank te Ameide van den burgemeester dier gemeente ondervonden hebben, en in do wijze, waarop deze burgemeester zich over zijn overleden ambtsvoorganger, die tevens voor zitter van die spaarbank was, heeft uitgelaten, hebben de directeuren in hun vergadering van 4 dezer aanleiding gevonden beide lëëningtn, die thans direct opzegbaar zijn geworden, binnen dagen in hun geheel op te zeggen, Minister Weiter. Bij Koninklijk Besluit van 5 Augustus is aan het lid van den Raad van Nederlandsch-Indië Ch. J. I. M. Welter opdracht verstrekt om zich in verband met zijn voorgenomen benoeming to,. Minister van Koloniën, naar Nederland te bege ven. Het mlnisterle-Ruys de Bcercnbrouck. In verband met de overdracht der minister portefeuilles, welke dezer dagen plaats vomh* bevat de A. R. „Standaard" een artikel, waarin het demissjonaire Kabinet als volgt wordt uitgeluid „Zeven jaren achtereen voerde het het beyind. Want al gewaagt de officieele Staatsalmanak van een Eerste en een 'jweede Ministerie-Ruys» die onderscheiding kan nauwelijks door den beugel. Strikt genomen is gl diep tjjd het in 1918 gevormde Ministerie aan het bewind gebleven. Dat is lang. Langer dan in Nederland het geval pleegt te zijn. En het baart dan ook geen verwondering, dat de premier, die met somnfjge zijner collega's Heemskerk, Aglberse, pe Vis ser het zevental jaren volmaakte, van den last van het bewind begeerde ontheven te worden Hun weg was moeilijk. Opgetreden gedurende den oorlog, hg# hffc Ministerie leiding te gevep b\j de terugvoering van ons maatschappelijk leven uit het diensthuis van den Staat naar de velden waar de burgerlijke Vrijheid weer kon tieren. Het ontkwam, niet pap den psychologischen invloed vpp de factoren die na den wapenstil stand op den volksgeest zoo sterken invloed oefenden, en de gevolgen daarvan weerspiegel den zich omtrent 1922 in een'e dreigende ont reddering van de Nederlandsche Staatshuis houding, Daarna toonde het het inzicht en den moed te bezitten om de maatregelen voor te stellen nijd'ehSwaardig vinden. Maar we dwalen weer af van hetgeen ik je wilde zeggen,. Dus Seltmann, die mij veel trouw en aanhankelijkheid bewijst, omdat ik hem jaren geleden bij graaf Falkenhau sen heb aanbevolen, was bij mij om mij een ge wielde mcdcdeeling te doen, die voorloopig geen mensch anders dan, jij en ik weten mag. Ik moet mij op je strengste discretie kunnen, verlaten- Natuurlijk, papa. Goed. Luister dan. Graaf Falkenhausen heeft gister zijn testament gemaakt en wel in tegenwoordigheid van Seltmann. die zijn volle vertrouwen verworven heeft. Ah 1 En nu heeft Seltmann u zeker wel verraden, wie de erfgenaam is. Juist uit oude aanhankelijkheid aan ons huis. Dat is interessant. Maar ik zou wel eens willen weten, of Seltmann het recht had, zoo indiscreet te zijn. Recht Daarover kan men. van meening verschillen. Maar ik wil dat niet beoordeelen, want, indien hij indiscreet was, geschiedde hei- uit lieble en trouw voor zijn vorstenhuis. Hy kent onze moeilijkheden en hij werd ertoe ge dreven, ons een aangename boodschap te bren gen. U Een aangename boodschap Hoe moet ik dat verstaan Vorst Egon, stond op. De prins eveneens, ter wijl zijn vader hem bij de hand vatte. die die ontreddering konden voorkomen. En thans gaat het Kabinet been, aan zijn opvolger een niet rooskleurig, maar in elk geval geordend budget overdragend. Daarin ligt groote verdienste. Voor den een wat meer, voor den ancier wat minder maar geen is er, die er niet aan heeft meegewerkt. Deze dingen mogen gezegd, nu de tijd van aftreden gekomen is. Er zijn er, die alleen oog hebben voor de eerste periode, hetzij dan 0111 lof, hetzij om blaam uit te deelen. De eerste prijzen die periode als den tijd van gulle democratie, de anderen kunnen geen woorden genoeg vinden om bun afkeuring over do roekeloosheid van het beheer te uiten. Beiden zijn in hun oordeel eenzijdig en houden onvoldoende rekening met de werkelijkheid en de omstandigheden. Zeker heeft men zich in de jaren 1919 en 1920 vergist in de bepaling van de grenzen van liet op den duur mogelijke. Maar zoo deed bijna ieder. Zoo deden ook de bankiers en de meeste indüstrieelen. Zoo deed de Kamer in sterker matu nog dan de Regeering. Voor verwijt is dan ook maai' heel weinig ruimte. Maar evenmin is de onbegrensde lof op zijn plaats, omdat die lof het gulle wilde hand naven, ook nadat dit niet meer mogelijk was. En zoo staat liet ook, maar dan omgekeerd, met de tweede periode. Wie de eerste periode laakten, zijn thans geneigd om te prijzen, en wie haar loofden, vinden aan de tweede periode niets begeerlijks. Ze zoeken bij hun afkeuring bij voorkeur naai de scherpste woorden, Dat alles zal het ai'tredenu Kabinet iir gelatenheid moeten dragen, het eind oordeel aan de historie overlatend. Die zai recht doen onpartijdiger dan de tijdgenoot zulks vermag, P«t eindoordeel zal o.i. gunstig zijn. Het zai zijn zoekhchtstralen doen vallen op de gebeurte nissen van 1918 op de bevrijding van het Onder wijs uit zijn financieele moeilijkheden op de handhaving van de weermacht van den Staat onder inqeilijke omstandigheden op de opening eeuer nieuwe periode in de verhouding tussclien Nederland en lndië op het krachtdadig herstel van een fipaneieelen toestand, die ook over ons land groote verwarring dreigde te brengen. Ook fouten zullen worden ontdekt, het meest misschien fouten van nalatigheid. Maar tegelijk zal erkend moeten worden, dat sinds 80 jaren de omstandigheden in ons land niet zoo moeilijk geweest waren, als in de jaren 1918-1925 het geval was. Alles bijeengenomen voegt ons dan ook bij dit heengaan aan den aftredenden premier en »jn ambtgenooten een woord van wannen dank voor bun toegewijden arbeid in het beiang van Land en Volk." Een verklaring. De elfde algemeene vergadering van de Ver- ceniging van officieren van de Nederlandsche landmacht heeft, op voorstel van het hoofd bestuur, met algemeene stemmen de volgende verklaring aangenomen De Vereeniging van officieren van de Neder landsche landmacht, in hare algemeene verga dering te Utrecht, verklaart zich in beginsel voor het .in den gang der wereldgeschiedenis passende streven riaar totstandkoming van internationale rechtspraak en de daardoor mogelijk wordende internationale vermindering van de bewapenin gen. Luister maar, mijn zoon. Graaf Fa'kenhau- SbU heeft jou den besten vriend van zijn zoon tot erfgenaam benoemd. Prins Joaclmn deed van schrik een schrede achteruit. Zijn b'ozend gezicht werd zeer b'eek. -Mij, papa Mij tot zijn erfgenaam Erf genaam van één van de rijkste grondbezittingen in, Duitschland En van een vermogen, dat ui de millioenen loopt Dat is toch onmogelijk Seltmann verzekerde het mij. Je zult echter dit erfgoed moeten deelen met prinses Lokandia Wengerstei», een dochter van de reeds gestor ven jeugdvriendin van den graaf, de vorstin Wengerstein, geboren vrijvrouwe Von Ried, van wie je daar straks al sprak. Prins Joachiin schudde, niet begrijpend het hoofd. -Daar kan ik niet bij, papa Ik kan ei mij bog niet indenken. De vorst trok zijn zoon naast zich op een divan. Ik zal je alles trachten Dat jij bij graaf Falkenhausen zijn zoon, hoog boven ieder ander staat aange schreven, weet je. Zijn belangstelling in prinses Wengerstein, vindt waarschijnlijk haar oorzaak te verklaren, als vriend van in de belangstelling, di ehij steeds haar moeder heeft toegedragen. Naai' ik hoor, woont de prin ses sedert den dood van haar vader met haar stiefzuster, de dochter uit diens eerste huwe lijk, in Weissenburg, waar de zusters door den hertog Von Liebcnau in het zoogenaamde Pnn- Zij verklaart zich echter ten sterkste tegen eenzijdige, nationale ontwapening,, waardoor met alleen 's 'ands veihghtid in ernstig en onmiddellijk gevaar wordt gebracht, maar tevens het ontstaan van een international rechts verhouding tussclien de staten eer za' worden tegengehouden dan bevorderd. U enseken van den R.K. Middenstandsbond. Het Uestuur van den Nederlandschén R.K. Middenstandsbond op federatieven gronusiag heeft een adres aan den Ministerraad gericht van de volgende strekking De R.K. Middenstandsbond dringt aan op 1. Uitbreiding van den Rijksvoorlichtings dienst. De Bond is er van overtuigd, dat een uit breiding van den Rijksdienst voornoemd, aan groote groepen van middenstanders zal bij brengen juist datgene, waaraan deze, in de huidige moeilijke economische omstandigheden, het dringendst behoefte hebben bij hun zwaren strijd 0111 het bestaan. 2. Arbeidswet en collectieve arbeidsovereen komst. u. de uitvoering en de zorg voor de naleving der Arbeidswet worde bedrijlsgewijze voor een geleidelijk toenemend deel, uit ambtelijke han den door belanghebbende groepen van werk gevers en werknemevers overgenomen b. de wettelijke regeling van net collectieve arbeidscontract en de mogelijkheid toe nmaend- verklanng worde zoo opgezet, dat belangheb bende groepen daaromtrent bednji'sgewijze heb ben te adviseeren en tevens worden belast met de controle op de naleving der bindend verklaarde arbeidsovereenkomsten c. de berechting der uit a. en b. gerezen geschillen worde onder medewerking van rech terlijke ambtenaren en bednji'sgewijze, zij 't aanvankelijk niet eenige beperking, doch ge leidelijk ten volle opgedragen aan belangheb benden groepen. Met de hier onder a, b, en c vermelde wen- schen hebben ook de besturen, der neutrale en christelijk nationale middenstandsorganisa ties zich accooiu verklaard. 3. Wetsontwerp tot aanvulling der zegelbe- iasting. De bond acht dringend gewenscht een wijzi ging van bovengenoemd ontwerp, in dien zm, dat de heffing der belasting zoovtel mogelijk wordt verplaats naar de bron, zulks overeen komstig het desbetreffende auvies vau den mid- denstandsraad. 4. Personeele Belasting. De bond wensoht bij invoering van de wet onder punt o genoemd, afschaffing üor perso neele belasting op winkels, koiiieliuizen enz. 5. F 0 r e n s e n b e 1. en vliegende winkels. De bond verzoekt dat het ontwerp strek kende om op het punt van de belastingen de- gemeentewet te. wijzigen in dien zin, dat door een herziening der iorensenbelasting ook de belasting op de vliegende winkels mogelijk wordt gemaakt, met den meesten spoeü door de sta len-Generaal in behandeling worde genomen. 6. Concurrentie loonarbeiders. VVijl groote groepen van middenstanders in booge mate nadeel ondervinden van üe con currentie, welke loonarbeiders hun patroon aandoen, buiten .den wettelijk geoorloofden arbeidstijd, dringt de bond er op aan, dal daar tegen afdoende wettelijke maatregelen worden genomen. sessenkasteellje een onderdak verschaft is. prinsessen bezitten volstrekt geen vermogen en leven van eenzeer bescheiden pensioen. Waarom graaf Falkenhausen zich niet met de jeugdige Lokandia, die in de wandeling bij verkorting Lolo genoend wordt, persoonlijk in verbinding gesteld heeft, kon Seltmann niet zeggen. Het zal wel geweest zijn; omdat hij in zijn toestand geen enkele aanraking met de buitenwereld ver dragen kon. In ieder geval heeft hij in zijn testa ment beschreven, dat jij zijn eenige erfgenaam wordt, als je ertoe kunt besluiten prinses Lolo te trouwen. Wanneer je weigert, wordt prinses Lolo de eenige eri'genaartV en jij krijgt niets. Weigert zij evenwel, dan krijgt zij een half mil lioen mark en de familiediamanten van Falken hausen. Maar in dit geval blijft de hoofderfenis voor jou. Weigeren jelui echter allebei gelijktijdig dan worden de landerijen en het vermogen vol gens nauwkeurig vastgestelde bepalingen ver deeld. In ieder geval moeten jelui beiden je ver klaringen Op hetzelfde tijdstip m'everen, opdat niet de een zich naar de uitspraak von de an der kan richten. Prins Joachim sprong op en maakte zijn boord los. Neem mij niet kwalijk, papa, maar ik moet eerst wat beweging nemen mag ik een venster openzetten Het is hier overdreven heet in de kamer. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEOA 1 v .ti- j: lianr mop.flftP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1