De ramp in Oostelijk Nederland I Prinses Lolo. DAGBLAD VOOR SCHIEDAMOMSTREKEN* ~FEUILLETOI¥. _48steJ aargang. Woensdag 12 Augustus 1925. Nó. 14325 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën; 1—5 regele 1.75elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct, per revel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20Ö~bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bit dood f 200 bij verlies tiLtÜif-S Van ejn Pe verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem. Verz.bank S< Het verhaal van een passagier. Trein 6.58 die uit Neede naar Borculo moest vertrekken, is even voorbij Haarlo ontspoord. Door den plotseling opkomenden storm, die zich tot een orkaan ontwikkelde, stoomde de trein langzaam op. Plotseling sloeg de bliksem in een zwaren eik, vlak langs de lijn. Deze viel vlak voor de locomotief neer, waardoor de loco motief Ontspoorde. Een geluk was, dat de trein, die onmoge lijk tegen den orkaan op kon komen, slechts langzaam reed. De locomotief viel, om, de stoker sprong er tijdig af. De machinist kon dit echter niet meer. Hij kon echter door een ruit in te slaan ongedeerd uit de machine komen. Een personenrijtuig derde klas, dat vlak achter de locomotief was, kantelde, doch bleef hangen. Van het rijtuig 2e klas werd het voorbalcon inge drukt. Het noodweer was om dien tijd ontzettend. Zware donderslagen en bliksemflitsen 'volgden elkaar angstwekkend snel op. Het werd aarde donker. Gelukkig waren er niet veel mensehen in den trein. Niemand werd gekwetst of gedood. Het personeel van den trein kwam onmiddellijk een onderzoek daar naar instellen. Het noodweer hield aan, doch wij begrepen m onzen angst, dat de vliegende storm het on weer spoedig zou uiteengejaagd hebben. Dit gebeurde gelukkig. Met 5 minuten klaarde het weer iets op. Wij moesten den trein uit en te voet langs de baan naar Borculo zien te komen. Bij Ruvirlo zagen wij de zware en minder zware hoornen te halver hoogte afgeknapt. Honderden hoornen zijn gevallen of ontworteld. Doch dit is niet het ergste. Langs de lijn zagen wij, dat boerderij op boerderij bescha digd was, en al klimmend over hekken en over gevallen hoornen en omgevallen telefoon- en tele graafpalen 'angs de lijn Borculo naderend, za gen wij dat het vreese'ijk was, zooa's de orkaan en de bliksem hadden huisgehouden. Een seinwachtershuis was geheel van zijn betonnen vloer geslagen. Dc seinwachter en zijn vrouw hadden zich gered door plat op den grond te gaan liggen. Slechts de kolenbak was blijven staan. In de verte zagen wij ook brand, hetgeen bleek de sigarenfabriek van de firma Dassen te Borculo te zijn. Van huis aan huis was het dak stukgeslagen of alle pannen weggewaaid, en wij zagen verscheidene boeren in angst te midden van hun door elkaar gegooid huisraad zitten en zoo in de open lucht, doordat liet dak van sommi ge boerderijen finaal was afgeknapt. Te Borculo komend heerschte daar groote ontsteltenis, allereerst onder de reizigers die op onzen trein wachtten. De bovenverdieping van het station was geheel in elkaar geslagen, Beneden gelijkvloers was alles door elkaar ge gooid, lessenaars dooreen, enz. Het bleek een vreeselijke toestand te zijn. De op den trein wach tende passagiers hadden verschrikkelijke ©ogen blikken doorleefd. Een paar wagons die op dood spoor stonden, waren door den wind op een stoot- blokken gegooid. Doch het ergst is het stadje Borulo zelf getiVen. Huis aan huis zagen wij vernielde daken en gesprongen ruiten, en wij liepen let terlijk door de straten over de dakpannen. Helaas hoorden wij dat een drietal mensohen- Prinses Sibylle, welke Joachim thans ging be zoeken, was de weduwe van den overleden broe der van vorst Egon. Wecnciin van geboorte zij stamde uit een Oostenrijkse!) vorstenge slacht had deze levenslustige, gevoelvolle vrouw in dit kleine vorstendom alle harten we ten te winnen. Zoolang de gemalin van den vorst nog leefde, deelde zij met haar de zorgen, voor het volk en deze beide vrouwen waren onafschei delijke vriendinnen geweest. De beide schoon zusters konden uitstekend met elkander over weg. Gemeenschappelijk gaven zij den toon aan aan het vorstelijke hof en waar zij zich vertoon den werd het amusant en levendig. Na den vroegen dood der vorstin, die aller wegen oprecht betreurd werd, ging van prinses Sibylle alleen al'e aansporing tot een opgewekt "•even uit. Haar vroohjkhcid en verstand waren als een bron, waaruit steeds nieuw leven vloeit. Dat bleef ook zoo, toen later de troonopvolger met prinses Theodora trouwde. Deze was te passief en te indolent om de leiding over te nemen. Een prinses Theodora zou nooit een prinses Sibylle kunnen onttronen of vervangen. Dat wenschte zij dan ook volstrekt niet en boog zich gaarne met alle anderen onder den geluk- brengenden schepter van deze geestige, opge- levens te betreuren zijn. Naar men zei.de was er te Borculo haast geen huis meer dat niet ge- troffen was. Vervolgen van onze reis was onmogelijk, want telegraaf en telefoon waren gestoord, en hei I Borculo moest dien avond in het donker zitten, want alles was vernield. Nu langzamerhand het mogelijk blijkt een algemeen overzicht te krijgen van de ramp die het oosten van ons land getroffen JieoJt, wordt het wel duidelijk, dat men hier met een onheil te doen heeft zooals gelukkig maar zelden in on.s land voorkomt. Het korte onweer dat tusschon 6 en 7 uur boven het Oosten van Gelderland heeft gewoed, heeft door de geweldige orkaan die het onweer vergezelde, op een breede strook tusschen Zevenaar en Oldenzaal in tal van plaatsen een ruine veroorzaakt, welke een schade tengevolge heeft, die ongetwijfeld in de 8 millioen loopt. Een globale raming alleen van Borculo heeft reeds het cijfer van 3 millioen. Het onweer dat over Arnhem en een gedeelte van de Betuwe opkwam tegen zes uur, nam naar het Noorden in hevigheid toe. In Arnhem zelf beperkte de schade zich tot veel waterschade. Ook Oosterbeek heeft zeer van het water geleden, vele van de sterk hellende straten zijn stukgeslagen. Vele woningen zijn ondergeloopen. Persoonlijke ongelukken hadden daar echter niet plaats. Het stoomtramverkeer in de rich ting Wageningen werd geheel ontredderd. Op sommige plaatsen lagen de rails meer dan een meter onder het zand. In Zevenaar ging het onweer gepaard met oen hovigen slagregen en oen orkaan, die in het bosch van Mots een enor me verwoesting aanrichtte. In Doetjehém zijn tal van huize n vernield en de sigarenfabriek „De Vijf" is ingestort. In Didam, waar men druk bezig was met de voorbereiding van de groote landbouwtentoon stelling,, welke lieden, zou geopend worden, is de schade buitengewoon groot. Tal van boerde rijen zijn gedeeltelijk ruines geworden. Eerst laat in den avond drongen geruchten door, dat al de schade, in de plaatsen om. Arn hem veroorzaakt, in het niet zonken bij hetgeen in de buurt van Borculo en Ruurloo was gebeurd. De commissaris der Koningin begaf zich per auto naar dc plaats ders onhei's. Oij drie kwartier afstand van Borculo konden ze niet verder komen door de omgevallen hoo rnen, maar over hoornen klauterend kon men Borculo bereiken. 's Morgens arriveerden 300 genie-soldaten 500 man was gezonden maar 200 van hen gingen het dorpje Zeeland hulp bieden. Nog e e n i g e indrukken uit geteisterde plaatse n. Een medewerker van een Amsterdamsch persbureau geeft het volgende relaas van een tocht langs verschillende door het noodweer geteisterde plaatsen. Te Lonneker zijn van het theehuis dé Waarbeek talrijke pannen van het dak gewaaid. Groote hooimijten werden uit elkaar geslagen en ontel bare hoornen zijn ontworteld en versperren thans het verkeer. Te Boeke'o hebben de hoornen het eveneens wekte vrouw. Wel critiseerden eenige verstokte "hovelingen in het geheim hare „democratische" opvattingen, evenals die van prins Joachim, maar ten slotte bogen zich toch ook de meest onuitstaanbare kniezers voor de bekoring, die van deze reeds, bijna grijze dame nog steeds uit ging. Men liet zich gewillig door haar invloed beheerschen, als zij een of ander nieuw vermaak op touw zette, hetwelk zij niettegenstaande de moeilijke financieele omstandigheden steeds wist door te voeren. Als vorst Egon soms door de zorgen gedrukt een weinig wilde remmen en probeerde zijn schoonzuster iets te weigeren, dan straalden haar donkere oogen, waarin een warme humor leefde, overmoedig en in haar nog steeds Weensch klinkend dialect zeide zij dan Loop heen, doorluchtigheid wees niet flauw juist u hebt wel wat zonneschijn noodig. We verroesten hier nog allemaal in ons slaperig ie»dentietje, als we niet een beetje pret maken. je pak zorgen nu maar eens een poosje aan den kant - niemand zal er iets van wegnemen. Morgen pak je ze dan weer netjes uit. En het feestje zal je geen cent kosten - ik betaal alles. Dus gun mij het pleiziertje en gun het jezelf en den anderen ook. Dan gaf de vorst iederen tegenstand maar op en onderwierp zich aan haar betoovering. Zij bezat veel temperament, prinses S'bylle. boms werd zij door haar levend-'gcn geest „haar haast'gc bloed en hare sympatlhe voor alies wat schoon en goed is, wel eens medegesleept het MAASBAJMK Lange Haven 77. Telef. 941. Inschrijvingen worden aangenomen op Uitgifte aandeelen Ned. Kunstzijde fabriek, Arnhem, tegen 100 voor oude aandeelhouders. 8 Hyp. 10 jarige Obligatieleening Katliolischen Marien Hospital, Aken. 271b 10 zeer zwaar te verantwoorden gehad. Onte'bare dakpannen zijn afgewaaid en de te'efoondraden versperren met de ontworte'de boomen de wegen. Een groot aantal telefoonpalen is tegen den grond geslagen. Dc gebouwen hebben evenwel geen belangrijke schade geleden. Persoonlijke ongelukken zijn evenmin voorgekomen. Te Haaksbergen heeft de orkaan voor duizen den guldens schade aangericht. Van verschillende in aanbouw zijnde huizen werden de dakpannen afgerukt, terwij' de schoorsteencn bij massa's sneuve'den. De e'cctrigchc ge'eiclingcn zijn zoo goed a's alle vernield. Twee boomen, groote Amerikaansche eiken, zijn terecht gekomen op het dak van de fabriek van ten Hope, waardoor dit geheel vernield is. Tc Eibergtn zijn tal van boomen, toen zij cm- woeien, tegen de huizen aangeslagen, waar zij veel schade aanrichtten. De ijzeren palen van het electrische net zijn alle ontzet of verbogen. Op tal van plaatsen staan de inboedels op straat. De molen van Varenhout werd geheel vernield. De hooimijten, die zich rondom deze 300-jarige molen bevonden, liggen overal verspreid. Ruurlo is vanwege de versperringen in den vorm van honderden ontwortelde boomen niet te bereiken. Volgens ooggetuigen is de kap van het. station geslagen. Ook daar zijn schier alle; ruiten vernield en de pannen van dc daken geslagen. Ook Borculo is bijna niet te bereiken, daar de hoofdwegen geheel versperd zijn. Een 16 docto ren zijn er bezig 90 gewonden te verplegen. De omtrek is geheel door militairen afgezet. Ook Diepenheim heeft het zwaar te verant woorden gehad en hier en daar levert deze plaats den aanblik van een ruïne. Het electrisch net is geheel onbruikbaar. Borne heeft geen stormschade geleden. Delden heeft tallooze boomen verloren. Te Twikkel werd een automobiel door de over den weg kronkelende electrische draden gegrepen. Persoonlijke ongelukken kwamen hier bij gelukkig niet voor. Zeer veel daken werden vernield. Goor heeft eveneens zwatir geleden en lijktwel een ruine door dë vele dakpannen, boomen, dra den en dakstukken, die overal verspreid liggen. Er zijn evenwel geen persoonlijke ongelukkon voorgekomen. De telefoonverbindingen zijn meerendeels verbroken en het verkeer tusschen de plaatsen onderling is zeer moeilijk, daar alle wegen ver sperd zijn. Er zijn overal rijkswerkers bezig met het opruimingswerk. De geheele streek van Langeboom en de ge huchten Graspeel, Trent en Oventje biedt een I roosteloozen aanblik. Te Langeboom zijn 23 boerderi j en bijna geheel verwoest en in puin- hoopen herschapen De geweldige kracht van den orkaan was o.m. hieruit af te leiden dat het dak van een boerderij bovenop de puinhoopen van een doel voorbij. De nauwe grenzen, die de hande lingen van het vorstelijke hof omgaven, tartten haar menigmaal uit, die te overschrijden. Dat geschiedde dan echter steeds met zooveel on weerstaanbare beminnenswaardigheid, dat nie mand boos op haar kon zijn. Schoon was zij nooit geweest, maar op haar gelaat spiegelde zich een groote goedheid van ziel af, een vrije grootheid van geest en een be minnelijke. snaakschheid. Zoodoende zag zij cr steeds bekoorlijk uit. De ouderdom kon aan dit gelaat niets van zijn bekoring ontnemen. Zelfs thans met haar witte haar was zij nog een hartveroverende verschijning, waar zij zich maar liet zien. Met groote voorliefde arrangeerde zij voor Je feestelijkheden aan het hof tooneelvoorstel- bngen, tableaux-vivants en allerlei maskeraden en andere verkleedpartijen. Daarbij ontwikkelde zij steeds een bedrijvigheid en onvermoeibaar heid, die bij haar jaren bewonderenswaardig waren. Daarbij stelde zij geen groote eischen aan de beurzen der medewerkenden. Zij had een buitengewone gave om van niets iets te ma een en wist steeds iedereen een practischen wen c te geven. Alles wat jong was en in staat om m geestvervoering te geraken, dweepte met haar, want onder haar leiding scheen het leven dubbel zoo schoon te worden. Zij bewoonde thans nog, evenals toen haar gemaal nog leefde, het zoogenaamde prinsen- paleis. Dat was een eenvoudig gebouw zonder versieringen met een grijs geverfden nuchleren van oen bank Schiedam 8 Meter verder staande schuur ncergesmakt is. Dc R.K. kerk te Langeboom is bijna geheel inge stort. De toren is over een zijbeuk heen tien meters weggeworpen. Na deskundig onderzoek werd de kerk gesloten, daar er groot gevaar voor verdere instorting bestaat. Het klooster der pa ters dominicanen van Huissen is eveneens ernstig geteisterd. Dc tornado heeft ongeveer twee minuten ge duurd. In de kerk waren op het moment, dat de orkaan losbrak, vijf personen do prior, twee paters en twee werklieden, die geen van allen de kerk konden verlaten, daar de deur door den storm was dichtgeworpen. Wonder boven wonder be kwamen zij geen letsel. Het ergst werd Zeeland geteisterd. Daar zijn 67 boerderijen en schuren in puin gelegd. Een hen gen van 17 jaar, de eenige zoon van den land bouwer van der H„ werd door instortend gruis op slag gedood. De vader cn de moeder werden le vensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis opge nomen. De toestand van de moeder is hopeloos. Een meisje van 12 jaar, Marie Mandtrs, werd gedood, terwijl haar broer een been brak cn tal van ernstige kwetsuren kreeg. Voorts werden 2 personen door een omver- waaiende auto gevaarlijk verwond, zoodat op neming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Het aantal stuks vee en varkens dat is omgekomen is nog niet bekend, doch is vrij aanzienlijk. Een 500 groote Ganada-boomen liggen afge knapt dwars over de wegen van Langeboom naar Zeeland. De toch reeds enorme schade wordt nog ver hoogd doordat al het graan blootgesteld ligt aan den aanhoudenden regen. Volgens o"ficicelc opgaven zijn in het dorp Langeboom 23 boerderijen vernield. In de buurt van Zeeland werden 67 boerenhuizen verwoest, afgezien nog van de talrijke schuren en stallen die inges' ort zijn. Er zijn 2 dooden te betreuren. Dr. A. Jansen uil, Zeeland was het eerst op het terrein van de ramp en hee't verschillende personen, die been en ribben fracturen gekregen hadden, behandeld. Wat burgemeester de Muralt vertelde. „De stad Borculo bestaat uit vier kerkelijke gemeenten met vier kerken Gelselaar, Geeste ren, Haarloo en Borculo. Zij tellen tezamen 5000 inwoners. De geteisterde kom is van ongeveer 1600. De buurtschappen hebben weinig geleden. Het ontstellend natuurverschijnsel deed mij denken aan de Japansclie taifoen een zware onweersbui, een duisternis, zoo zwart dat overal het electrische licht werd aangestoken." Toen zag ik een violettig schijnsel. Ik hoorde het aankomen, als brullende. Mijn huis werd er grootendeels door vernield. De bekende groote boomen in mijn tuin, waar 30 menschen onder konden zitten, werden versplinterd in enkele seconden, en toen het om ons been alweer stil was, hoorde ik als wegrollenden donder liet instorten van mijn stad. Met een ongekende snelheid wervelde de cycloon voort, nam den toren van de Roomsclie kerk op en zette hem weg, kneep de Romaansche kerk op de markt in puin en liet geen enkel huis ongedeerd, zoodat het nu overal tusschen de nog staande gebleven muren inregent. Houden wij nog een regenperio de dan is aanstonds een algemeene verplaatsing van de dakloozen onvermijdelijk. Maar in ieder geval moet van alle kanten financieelen steun gevel en bestond uit twee verdiepingen). Mil zijn trotschen naam waren hoogstens dc beide groote vensters en de achter het gebouw liggende park achtige Luin in overeenstemming. In dezen tuin placht de prinses heerlijke tuinfeesten te geven, welke steeds de Schwartzenfdders in verruk king brachten. Dit huis had prinses Sibylle betrokken, toen zij met haar gemaal haar intocht inSchwartzen- fels hield als jonge vrouw. Aan de zijde van haar echtgenoot was zij daar gelukkig geweest. Dat deze echt niet met kinderen werd gezegend, had soms in die vroolijke donkere vrouwenoog! n een schaduw doen ontstaan, maar zij had haar verdriet weten te overwinnen. Een mensch moet ook niet alLs hebben, anders wordt gij licht te overmoedig. Het mag niet zoo zijn, flus schik ia mij erin. Daarmede stelde zij zich tevreden en toen vorstin Maria stierf, werd zij voor haar kinderen een trouw zorgende moeder. Haar verklaarde lieveling was prins Joachim, wiens wezen he slist met het hare overeenstemde. Dc stille, ge sloten aard van den erfprins was haar onbegrij pelijk. Zij beklaagde hem erom, alsof hef een soort ziekte was. Hij kan zich niet eens laten gaan dat arme kerelken, zeide zij vaak bekommerd. Maar toch hing haar trouwe hart ook aan hem, daar zij toch zooveel -liefde te geven had, vooral na den dood van haar gemaal. (Woi dl. Vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1