Hoofdpijn Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit den Itatf. Bui»ie 6o c. Mijnhardt Gemeenteraad. Écu klooster verwoest. Over de verwoesting van het klooster van de H. Familie van de Dominicanen te Langeboom deelt „de Tijd" mede Terwijl daken afwoeien en woningen hier en in de naburige Maasdorpen invielen, stortte een ontzettende orkaan zich op de kerk en het klooster. Beide bezweken onder de stormvlagen en de bedakkingen werden als het ware wegge zogen. Gelukkig zijn er geen dooden, wel echter verwonden. Van het Klooster is niets over dan recht opstaande muren en enkele kamers, welke nog vrij intact bleven. In deze kamers huizen thans de paters, zoo goed en zoo kwaad als dit gaat. De ruine is niet meer op te bouwen, zoodat hetgeen er thans nog staat, zal worden afgebro ken. Wat praéses M. Wennekendonk O. P. vertelde. Menschenlevens hebben we niet te betreuren en onmiddellijk heb ik hedenmorgen in 't kapel- leke de Mis opgedragen om God te danken voor ons persoon'ijk behoud. „De k'ok is sti' blijven staan op tien minuten over zes, maar het moet kwart na zes Maandag avond geweest zijn, toen het onheil plaats vond. Hoe luttel tijds zal God op den laatsten oordeels dag noodig hebben, om alles op aarde weg te vagen. Zie eens hier die kerk in pum, deze eeuwenoude boomen ontworteld, een klokke- toren in zijn massaliteit met zijn zware ijzeren gebinten en klok van het kerkdak gerukt, als een veer over het belendende gebouw getild en hier in den tuin neergeworpen, met de spits nog wel in tegengestelde richtmg van zijn val naar de kerk gekeerd: bewijs'tevens hoe een lucht- kracht als een kurkentrekker is bezig geweest, hem wentelend en koerend. En dat alles binnen anderhalve minuut naar schatting Een onzer broeders (wij wonen hier met tien paters en acht broeders) wilde nog, toen 't nood weer naderde, nog even de plaats oversteken, om de deur van het waschhok te sluiten, naar ik meen, of om iets anders te verzorgen. Hij werd opgetild en iets verder neergeworpen, gelukkig zonder lichamelijk letsel. Over zijn hoofd vloog de toren Kijk eens hier naar dit bewijs, dat een tornado hevig is geweest De draaikolk is het raam van onze groote spreekkamer binnengestormd. Zie nu eens het rolgordijn vier, vijfmaal rond gedraaid als een koord er hangen, zwart be smeurd. Het vloerzeil is ter hoogte van 't raam over Heel de diepte der kamer van den vloer ge rukt evn kast mede verschuivend. In de kamer Werd een groote wanorde aangericht. Alles en alles wijst op een kracht met een sterke draaiende beweging. Ik was in de kerk, toen de ramp ons trof. Want het inwendige der kerk zou worden ver fraaid en daarom was ik met den steigerzetter en diens twee helpers dien middag in het kerk gebouw, waaruit ik gelukkig Ons-Heer had weggehaald, juist met het oog op de werkzaam heden, die moesten worden verricht. Er was een fondsje door de boeren bijeengebracht (die immer van hun armoede nog hun penningske voor de verfraaiing van Gods woonstede hebben over gehad, gelijk m onze kroniek meermalen vermeld) om het priesterkoor opnieuw te polychromeeren en enkele ramen te herstellen. Een onweer kwam opzetten, toen de steiger- zetter en zijn beide helpers onder mijn leiding enkele beelden van de consoles langs de wanden hadden genomen en in het priesterkoor hadden geplaatst. Een der mannen stond op den ladder en voegde me nog toe, toen ik teekenen van onrust gaf: „zijt ge zoo bang voor onweer." Dat ben ik nooit, maar toen ik door de open kerkdeur keek, schrok ik toch zeer door het aanstormende gevaarte. Een broeder, die bij de deuren zich bevond, trachtte ik nog toe te schreeuwen sluit de deurentoe." Maar dat allerlaatste woord kon ik niet eens meer zeggen. De donder overstemde mijn woorden. De tornado bulderde mijn Uitroep dood. Met een „red u, de toren valt in," had ik nog de werklieden kunnen waar schuwen, om met mij langs 't priesterkoor naai de sacristie te gaan onder een hagel van neer vallend glas en pum. liet glas en 't gruis drongen diep in de kleuren, maar verwondden ons met. W„c We 111 die oogeni dikken hebben doorleefd, is met te beschrijven. Het was inmiddels duister geworden. E.m wenteling van draaiende, wielen de wolken of luchtgolven stormde door het ruim. Dan stond plots de kerk voor één moment in hel lichtOf de bliksem is ingeslagen Ik weet het niet, al werd de kerk toen ook fel verlicht. Ik weet alléén, dat het oogenblikken waren van verschrikkelijke ontzetting. Te midden van 't neerstortend glas bereikten we, door deze nauwe deur hier, de onmiddellijk pal achter het priesterkoor gelegen sacristie. Wij wilden door de andere tegenoverliggende sacristiedeur ons naar het klooster begeven maar clo deur was beklemd geraakt. Wij gevoelden ons als in een val opgesloten. De deur liet zich niet verwikken. Toen heb ik, met de kracht van angst en ontzetting, deze gothieke deur eenvou dig stuk geslagen. l\Tu zou ik het onmogelijk meer kunnen (De dikke deur is van boven tot onder ge spleten. Een wonder dat menschelijke kracht dit gevaarte kon vernielen Zoo kwamen wij in den kloostergang aldus ging pater W. verder onze broeders stonden daar allen saamgestroomd, maar een dichte nevel van grijsachtig stof belette ons goed te zun. Dadelijk erop sloeg de nevel van stof neer. Eerst toen konden we ontwaren, dat niemand gewond was Maar de steigerzetter verschrikt en ongerust over zijn gezin, is dadelijk daarop ur. n, uren gaans te voet van Nijmegen gegaan Begrijp weldit alles geschiedde in veel korter tijd, clan ik het u vertel. Sommige' zeggen drie minuten. Ik schat den tijdsduur op l1j2 minuut. Maar de angst, de verschrikking, de geestelijke ontsteltenis en materieele schade waren enorm groot Het Koninklijk bezoek aan Friesland. De Koninklijke familie en gevolg zullen zich op Maandag 7 September terstond na aankomst te Leeuwarden met den trein van 10 u. 39 v.m. per auto over Veenwouden en Dokkum naar Wierum begeven, waar op den zeedijk van de contributie Westdongeradeel een oogenblik zal worden vertoefd. Daarop wordt naar Holwerd gereden, waar H. M. zich naar Ameland inscheept Gedurende bet verblijf op dit eiland, dat zal duren tot den volgenden namiddag, zullen alle dorpen, het waterschap De Grieën en het in voorbereiding zijnde waterschap De Burumcr Grieën worden bezocht. In den namiddag van 8 September aan den vasten wal teruggekeerd, begeeft H. M. zich per auto via Ferwerd en Stiens naar Leeuwarden. De volgende morgen zal gewijd zijn aan een kinderaubade en een rijtoer door de stad. Om streeks I uur vertrekt de Koninklijke familie naar Sneek, ter bijwoning van de aldaar te vieren herdenkingsfeesten. De dag wordt besloten door een boottocht op het Sneekermeer. Deze eindigt bij Oudeschouw, vanwaar H. M. zich-per auto naar hét station Akkrum begeeft, waar de Koninklijke trein voor Het Loo gereed zal staan. Betuiging van deelneming. De Dnitsche gezant heeft gister aan de Neder- landsche regeering zijn deelneming betuigd met de ramp die verschillende plaatsen in het Oosten van ons land heeft geteisterd. Een inschrijving in Indie. Naar aanleiding van een telegram, van het Haagsche Aneta-kantoor, dat de Nederlandsche dagbladen een inschrijving openden voor de sthchtoffers van de cycloonramp, volgde het Nieuws van den Dag v. Ned.-Indië dit voorbeeld. Oud-minister Aalberse. Gelijk wij voor eenigen tijd berichtten, is aan mr. P. J. M. Aalberse een plaats in de hoofd redactie van „Het Centrum" aangeboden. Dit blad meldt nu, dat de oud-minister thans dit aanbod aangenomen heeft en zich voorstelt, te gen 15 Augustus a.s. zijn functie te aanvaarden. Ckinecseh bezoek. Uit Brussel wordt heden te 's-Gravenhage ver wacht de Chineesche generaal Shu, die aan het hoofd staat van een missie, welke in opdracht van de Chineesche regeering verschillende be landen bezoekt om zich op de hoogte te stellen van den landbouw en andere aangelegenheden. Generaal Shu zal bij zijn verblijf hier te lande verschillende officieele bezoeken afleggen. Steun verleening aan Oostelijk Nederland. De vacantie-tijd had ook gister op de raads zitting zijn stempel gedrukt, want niet minder dan 5 leden waren afwezig. De groote reden van bijeenroeping tot deze vergadering was gelegen in 't. voorstel van 't college, om gemachtigd te worden tot het bij tijds voeren van een rechtsgeding met de Engel- sche Scheepsmaatschappij, wier schip „Airway" in Februari j.l. een onzer due d'alyen vóór de Wilhelmina-haven, vermorzeld heeft. 't Gaat hier om een bedrag van rond 2500, dat dus door een nalatigheid niet over 't hoofd gezien mocht worden. B. en W. hadden dan ook gauw de machtiging te pakken. Dc twee eenigste voorstellen der agenda, welke nog wat stof opjoegen, waren de crediet- aanvrage voor een paar nieuwe buitendeuren aan de Buitensluis en 't plan tot wijziging dei- verordening, waarbij de raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren aan an deren opdraagt krachtens art. 145 der gemeente wet, zulks in verband met de aanstaande be noeming van een havenloods. Bij. eerstgenoemd voorstel klaagden meerdere leden erover, dat 't onderhoud der sluizen toch eigenlijk verwaarloosd werd, wanneer men met reparatie wachtte, totdat ze geheel vergaan waren, gelijk nu met de deuren der Buitensluis 't geval is. Wij willen hierbij opmerken, dat deze klacht eigenlijk niet gegrond was. 't Komt im mers met alles eenmaal zoover, dat 't niet meer te repareeren is en dan zit er niets anders op, aan 't te vernieuwen. Noodzakelijke reparatie moet steeds op tijd geschieden, ook ondanks alle mooie bezuinigingspogingen. Weth. de Bruin, de voorzitter, verweet de meerderheid van den raad, dat ze de laatste jaren door haar bezuinigingswoede zelfs de noodzakelijke her stellingen aan materiaal had tegengehouden, maar de heer Slavenburg kwam hier terecht tegen op. Wat de benoemingskwestie van den haven loods betreft, hierin bleek een groot misverstand te bestaan. De heer Dinkelaar was misschien wel de tolk van den geheelen raad, ook van den heer Scheffers, (die niet aanwezig was) toen hij zeide, dat weth. Boddeüs de vorige zitting den heer Scheffers beloofd had,dat de loods door de haven commissie zou worden benoemd. Ook wij hebben den wethouder toen niet anders begrepen. De heer Boddeüs kwam hiertegen echter in 't sterk ste verweer en verklaarde niets verders bedoeld te hebben, dan dat de havencommissie in de betrokken kwestie eerst advies zou uitbrengen en dat dan de raad tenslotte de benoeming zou doen. Na eenig debat bleken de meeste leden een benoeming door dem raad te prefereeren, wat dan nu ook zal gebéuren misschien reeds op I Sept., wanneer de volgende zitting plaats heeft. bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten 2719 6 Binnenkort komt de geheele benoemings kwestie in een herzienende bespreking. Toen de agenda was afgehandeld, brak de heer Slavenburg een lans voor steun aan onze zoo zwaar getroffen Oostelijke landgenooten. 't Resultaat van deze sympathieke geste was, dat 't gemeentebestuur werd gemachtigd om metterdaad steun te verleenen, zoo gauw een algemeen steun-comité zou zijn opgericht. Blij kens berichten van vanmorgen is thans inder daad een algemeen comité opgericht. Schiedam s bestuur en al zijn bewoners kunnen dus nu hun deelneming en sympathie met hun geruïneerde landgenooten toonen. Laat 't college zoo spoedig mogelijk een steunactie hier inrichten, waarvan dan de baten aan 't algemeen comité kunnen worden afgedragen. Het conflict aan «1e „N. Waterweg." De Metaalbond heeft aan de hoofdbesturen van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbe- werkersbond, den Nederlandschen R. K. Me- Laalbewerkersbond, den Christelijken Metaal- bewerkersbond in Nederland en den Nederland schen Neutralen Bond van Metaalbewerkers en arbeiders in aanverwante vakken den volgenden brief gezonden De kwestie van het conflict te Rotterdam is, op verzoek van het dagelijksch bestuur, in alle afdeelingen van den Metaalbond uitvoerig be sproken, nadat het dagelijksch bestuur de af deelingen en verspreide leden nauwkeurig van den loop der gebeurtenissen en van den stand van het conflict op de hoogte had gebracht. Hierna is de aange'egenheid opnieuw behan- dc'd door de afgevaardigden der afdee'ingen en der verspreide leden, daartoe met het dage'ijksch bestuur in een vergadering van het a'gemeen bestuur vereenigd. Hetgeen het dage'ijksch bestuur had medege- dee'd, was in het kort dit de vakvereenigingen hadden, als voorwaarde voor hare medewerking aan de oplossing van het conf'ict, aan den Me- taa'bond een principiec'en eisch geste'd, van zoodanige strekking, dat de bes'issingen van de regeering inzake algemeene overwerkvergunnin- gen niet doors'aggevend zouden zijn. De Metaa'bond verk'aarde met a'gemeene stemmen, dat, indien dit de bëdoe'ing der vak vereenigingen mocht zijn, zu'ks een hervatting van de pogingen ter beëindiging van het conf'ict voor den Metaalbond onmogelijk zou maken, aangezien de Metaalbond zich op het standpunt stelt, dat de vakvereeniging zich niet mogen ver zetten tegen het uitvoeren van a'gemeene over werk vergunningen, langs volkomen wettelijken weg verkregen. De gedachtengang van den Metaalbond is als volgt Indien de werkgever een algemeene overwerk- vergunning voor zijn bedrijf noodig acht, is hij gehouden, deze aan de regeering door bemiddeling van de daartoe aangewezen ambtenaren aan te vragen, en heeft hij de gelegenheid, de noodige noodzakelijkheid van deze overwerkvergunmng met mondelinge en schriftelijke argumenten te bepleiten, De vakvereenigingen hebben, indien zij de overwerkvergnnning ongewenscht achten, blij kens de ervaring, harerzijds de gelegenheid, haar zienswijze en tegenargumenten mondeling of schriftelijk voor den betrokken regeeringsambte- naar te brengen. De beslissing inzake het al of niet verleenen der vergunning berust dan bij de regeering. Valt deze beslissing in hoogste instantie voor den werkgever ongunstig uit, dan is deze ver plicht en genoodzaakt, daarin te berusten. Valt deze beslissing echter ten gunste van den werk gever, doch tegen de wenschen van de vakver eenigingen uit, dan zijn deze laatste evenzeer gehouden, in deze beslissing te berusten, hoe zwaar haar dit ook moge vallen. De Metaalbond acht het ontoelaatbaar, dat de vakvereenigingen tegen een dergelijke be slissing in verzet komen door bij de betreffenden werkgever actie te voeren, op deze wijze een macht wi"ende vormen, die boven de regeering staat hij za' met alle midde'en, die hem, Me taalbond, ten dienste staan, een derge'ijke macht sontwikke'ing tegengaan. Gezien de buitengewoon ernstige gevo'gcn, die er uit kunnen voortv'oeien, indien de vak vereenigingen het bovenbedoe'de standpunt zou den handhaven, verzoeken wij u, een duide'ijke gchriftc'ijke verk'aring in deze principiee'e kwes tie te willen geven. De Metaalbond verklaart zich bereid om, in dien uit uw antwoord blijkt, dat op dit punt overeenstemming tusschen den Metaalbond en uwe vier organisaties bestaat, ten spoedigste met uwe organisaties in overleg te treden ten einde te trachten, het conflict te Rotterdam tot een voor beide partijen aannemelijke oplossing te brengen. Het zal ons aangenaam zijn, uw antwoord op dezen brief, liefst binnen 8 dagen, te ontvangen. Gouden jjubilé. Heden viert mej. J. Brons 't zeldzame feit, dat zij voor 50 jaar terug in dienst trad als naai ster bij de oud-Schiedamsche familie A. J, Beu kers- Herckenrath, thans wonende te Schevenin- gen. Natuurlijk is dit feestelijk gebeuren voor de ijverige en plichtgetrouwe jubilaresse niet onop gemerkt, voorbij gegaan. Zij werd hedenmorgen ten huize van haar mevrouw met festijn ont vangen en hartelijk toegesproken. Ook in den loop van den dag werden haar nog vele bewijzen van belangstelling geboden. „St. Anibrosius." Gister behaalde bovengenoemde Vereeniging op het Nationaal concours te Overschie een len prijs met- hoogst aantal punten en lof der jury in den marschwedstrijd en een 2en prijs in den concertwedstrijd. Voorwaar een niet onbeduidend succes voor deze vereeniging. De beoordeeling had plaats door onderstaande jury-leden, n.l. de heeren Louis Boer-Dorremans, Kools en Ber nard Diamant- Attentie. De jaarlijksche speldjesdag ten hater de T.B.C. Ver. „Herwonnen Levenskracht" wordt blijkens een annonce in dit blad gehouden op a.s. Za terdag en bijzonder in aller gunst aanbevolen. Gistermiddag 5 uur, is de 15- jarige Mina R., wonende aan den Buitenhaven- weg, toen zij op haar rijwiel op de Nieuwe Haven peddelde, nabij de Oranjebrug door een Gets- jongen, die links hield, omvergereden. Het meisje kwam er met een paar ontvellingen af maar haar rijwiel was deerlijk beschadigd. De fietsjongen ging er als de wind vandoor de politie is hem evenwel op 't spoor. De gouden voorwerpen die mej. B. in haar pension aan de Hoofdstraat vermiste, zijn tusschen waschgoed teruggevonden. Er schijnt de laatste dagen in onze stad een strijdbare stemming te heerschen de vechtpartijtjes zijn althans niet van de lucht. Zoo was het gistermiddag in de Noordmolen- steeg weer eens oorlog. Een der bewoners van deze steeg, J. v.d. B., wilde een handwagen in zijn pakhuisje rijden toen zijn buurman L. v. R., te voorschijn kwam en de vijandelijkheden begon door het wagentje tegen te houden. J. v.d. B. gaf zijn misnoegen daarover in niet al te zachte termen te kennen en toen woorden niet afdoende bleken te helpen, begon men met „slaande" bewijzen. Hoewel v.d. B. het recht aan zijn zijde had dolf hij in minder dan geen[tijd't onderspit en werd door v. R. met handen en beenen zoo ruw be werkt, dat zijn neus bloedde en een voortand af knapte. De vrouw van v.d. Berg, die de worsteling bemerkte, wilde natuurlijk haar levensgezel te hulp komen, doch voordat zij nuttig kon ingrij pen, had ze al een klap op 'r wang te pakken, die haar buiten gevecht stelde. De politie heeft tenslotte een eind aan het relletje gemaakt en tegen den woesteling, v. R., proces-verbaal opgemaakt. Deze laatste zal nu wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat aan de zoetigheid der wraak een bitter nasmaakje kan zijn. Herhaaldelijk komt het voor dat er in onze stad zonder vergunning gecollec teerd wordt o.m. door het „Nederl. Leger des Heils", een concurrent van het „Leger des Heils" De commissaris van politie dringt, er op aan, dat de burgers voor zij een gift geven, er zich van overtuigen, of de collectanten de vereischte ver gunning hebben. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Wqensdag 12 Augustus, 8 uur n.m. Voorzitter, de heer P. de Bruin. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig zijn de heeren Houtman, v.d. Boven- kamp, v. Noordennen, Evers, Scheffers, v. Dorp. Vaststelling van notulen heeft niet plaats. De voorzitter deelt mede, dat bij den Verjaar dag van H.M. Koningin-Moeder door 't Gemeen tebestuur een telegram van gelukwensch is verzonden, waarop een dank-antwoord is ont vangen. De voorzitter doet verder mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van eenige raadsbesluiten. Ingekomen stukken.: Van den Voorzitter van liet Centraal Stem bureau ter benoeming van leden van den Ge meenteraad schrijven, waarbij wordt aange boden een afschrift van zijn besluit houdende be noeming van den heer H. J. Steens tot lid van den Raad dezer Gemeente, noodzakelijk gewor den door het niet-aannemen van zijn benoeming door den heer II. Schol Le. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W, voorstel om aan den heer J. Joosse," leeraar aan de Nijverheidsavondschool, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag als zoodanig te verleenen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Van B. en W. schrijven, waarbij ter goedkeu ring wordt aangeboden de rekening over 1924 van de Gemeente-Reiniging. In handen van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van B. en W. schrijven, waarbij ter goedkeu ring wordt aangeboden de rekening over 1924 van den Dienst der Gemeentewerken. In handen van de Commissie voor het onder zoek dér rekeningen. Van B. en W. schrijven, waarbij ter Voorloo- pige vaststelling wordt aangeboden de door den Gemeente-Ontvanger ingediende gemeente- reke ning over het dienstjaar 1924. Sluitende gewone dienst Ontvangsten 4.697:247.43, uitgaven 4.461.695.76l/2, voordeelig saldo 235.550.66V2 Kapitaal dienst Ontvangsten 7.870.930.51 uitgaven 9.139.305.08, nadeelig saldo f 1.268.374.57. Wordt ter visie gelegd. Van B. en W. schrijven, waarin wordt gead viseerd gunstig te beschikken op het verzoekvan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2