Prinses Polo. FEUILLETON. SlsdB- en Gewestelijk Nieuws. Reeds rollen de vrachtauto's aan met pannen en planken beladen en komen handwerklieden zich aanbieden om bij den wederopbouw de behulpzame hand te bieden. "De ruine der kerk der Dominicanen zal zeer waarschijnlijk worden weggebroken en een nieuwe kerk gebouwd wor den, als de gelden daarvoor bijeen zullen zijn. Duizenden menschen van heinde en verre, velen t° voet, de mecsten per fiets en honderden auto's begeven zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat naar de plaatsen des onheils. De wederopbouw. De burgemeester van Borculo heeft gis termiddag aan zijn gemeentenaren het volgende meegedeeld^ ,,De burgemeester bericht aan de bevol king, dat hij gister een langdurig onderhoud heeft gehad met de rijksregeering in Den Haag. Van die zijde is alle mogelijke medewerking toegezegd en deels reeds verkregen. De wederopbouw van de particuliere ge bouwen en overheidsgebouwen zal onmiddellijk ter hand worden genomen, waartoe reeds een bouwbureau, samengesteld uit rijksbouwinge- nieurs met het noodige personeel, is ingesteld voor aanvoer van materialen en werkkrachten wordt zorg gedragen. Gerekend wordt op voldoende geldelijke bij dragen van binnen- en buitenland om een en ander te kunnen bekostigen. De burgerij kan ten dezen volkomen gerust gesteld zijn." Michaelistisehe Kamerleden Bij het bericht van ,,De Morgen" over de Michaëlistische Kamerleden teekent „Het Cen trum" aan „Er is ons niets van bekend, dat de heeren dr. Moller en prof. Veraart als Michaëlisten ge kozen zijn. Volgens onze meening zijn zij, even als alle andere Kamerleden, gekozen als lid der katholieke Staatspartij en op geen anderen titel. Een splitsing-brengen in onze Katholieke Kamer fractie door de onderscheiding tusschen Mi- chëlisten en niet-Michaëlistische leden lijkt ons overigens niet aanbevelenswaardig." In dit verband mogen wij even herinneren aan hetgeen Mgr. Nolens in zijn politieke rede te Amsterdam vóór de verkiezingen over de zoo genaamde „denkrichtingen" in de R. K. Tweede Kamerfractie heeft gezegd „De katholiek georganiseerde kiezers hebben aldus Mgr. Nolens het program van actie aanvaard na ernstige besprekingën. Spr. vestigt er de aandacht op, dat op het Concept-program door zgn. denkrichtingen ingrijpende wijzigingen zijn voorgesteld, die verworpen zijn. „De eandidaten der Partij hebben zeker met de wording van het program rekening te houden, maar Terworpen denkbeelden als rentelooze leeningen en eenzijdige nationale ontwapening zijn uitgesloten in de volgende legislatieve perio de. Alle leden van do Kamerclub zijn spr. even welkom. In niemand zal hij een heelen of een halven democraat zien, maar alleen een Christe- lijken democraat, zooals de Encyclieken „Graves de Communi re" en „Rerum Novarum", het willen. Spr. ziet geen Rafaël- of Michaëlisten meer, maar kent slechts gekozenen op het pro gram." Chineesch bezoek, Omtrent het bezoek van generaal Sjoe, oud- gouverneur-generaal Van Mongolië en opperbe velhebber van de legers in Noord-West China, vernemen wij nader dat hij als buitengewoon* gezant door de Chineesche regeering is belast met een economische en politieke zending naar Europa,Amerika en Japan. Hij zal tot Maandag a.s. in ons land verblijven. De Chineesche lega tie biedt hem morgenmiddag een maaltijd aan, waarbij ook verscheidene Nederlandsche autori teiten zijn genoodigd. O.a. de minister van Oor log zal hierbij aanzitten. ÜSÜ 30 Provinciale Ver. van burgemeesters en secretarissen. -< De Provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland houdt op Za terdag 5 September, in het gebouw Javastraat 26 (de Raadzaal) te 's-Gravenhage, een algemeene ledenvergadering. In deze vergadering zal de heer J. Leyerink, burgemeester van Vlaardingen- Ambacht, een inleiding houden van het onder werp De overlading van den Raad. De heeren J. C. Baumann, burgemeester van Woubrugge, zal een bespreking houden over art. 1401 B. AV. en ten slotte zal de. heer Jac. van Waning, bur gemeester van Ouderkerk a/d. IJssel, een in leiding houden voor de bespreking van „Wil lige burgemeesters achter onwillige Kiezers." Na afloop der vergadering zal een tram rit gemaakt worden, waarbij o.m. een bezoek aan de nieuwe bad- en zweminrichting in het Zuiderpark zal worden gebracht. De Canisius-feesten te Nijmegen. Thans kan een overzicht gegeven worden van de feestelijkheden, welke gedurende de Canisius-dagen in Nijmegen zullen plaats vin den. Z o n d a g 6 September. De feestelijkheden vangen om drie uur na middag aan met den plechtigen optocht en ontvangstname der Reliquiën door Mgr. Bes- son, BLschop van Lausanne en Freiburg, mee gebracht. Om half zes een Plechtig Lof in de Cani- siuskerk en vereering der Reliquiën uitsluitend voor de pelgrims. 's Avonds 8 uur opvoering van het Canisius- spel in de sociëteit „de Vereeniging". Maandag, 7 September. In den voormiddag om 9 uur een Pontifi cale Hoogmis in de Ganisiuskerk en om 10 uur in de St. Jozefskerk (Keizer Karelplein). In den namiddag om 3 uur tocht met de pelgrims naar de H. Landstichting. Om half zes Pontificaal Lof met preek van Pater Lector Molkenboer O.P. en vereering der reliquiën. 's Avonds 8 uur Canisiusspel in de Sociëteit „De Vereeniging". Dinsdag, 8 September. Om 9 uur Pontificale Hoogmis in de Canisius- kerk en om 10 uur in de St. Jozefskerk. In den namiddag om 3 uur Pontificaal Lof voor de jubileerende Canisius-Congregatie. Om 7 uur Pontificaal Lof met preek van Pater Hendrichs S.J. 's Avonds 9 uur Lichtstoet door de stad. Woensdag, 9 September. Om 9 uur Pontificale Hoogmis in de Cani- siuskerk en om 10 uur in de St. Jozefskerk. Des namiddags 3 uur Kinderoptocht en Openlucht vergadering. Om 5 uur Pontificaal Lof. 's Avonds 8 uur groote Slotvergadering in de sociëteit „De Vereeniging". INZAMELING STORMRAMP. Het Gemeentebestuur is voornemens morgen langs de huizen der ingezetenen een collecte te doen houden, ten bate van de gemeenten in het Oosten des lands, welke door de gevolgen van den storm zoo gevoelig hebben geleden. De opbrengst der collecte zal worden over gemaakt aan het Nationaal Steuncomité tot leniging van den nood in de geteisterde streken, welk comité door bemiddeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is opgericht. Een aanbeveling voor deze collecte kan over bodig heeten. uit de berichten in de dagbladen is men maar al te goed bekend met de moei lijke omstandigheden, waarin vele van onze medeburgers aldaar verkeeren. Spoedshalve worden geen inschrijvingsbil jetten rondgezonden, doch geschiedt de collecte met behulp van 'gesloten bussen. Verwacht mag worden, dat de opbrengst er niet minder om zal zijn. De inzameling geschiedt door leden van de Transportcolonne en van het Roode Kruis, kenbaar aan hun uniform, en door leden van Eerste Hulp Bij Ongelukken, kenbaar aan een band om den arm. De fotograaf Maltha aan de Hoogstraat heeft een serie mooie ansichtkaarten vervaardigd. Hij zal deze verkoopen en de opbrengst be stemmen voor de slachtoffers van de stormramp. Jubilé Pater Ligthart. Reeds hebben wij in ons blad van Dinsdag 1.1. vermeld, dat het zilveren priesterfeest van pastoor Ligthart, morgen, Zaterdag 15 Augustus, begint met een plechtig Lof, 's avonds tezevenuur door den jubilaris zeiven te Gelebreeren. Nader vernemen wij nog, dat bij zijn binnentreden in de kerk Z. Eerw. door de geloovigen zal verwel komd worden door een gezamenlijk te zingen feestlied, dat vóór het Lof zal worden uitgereikt. Het bezoek van H. M. de Koningin. Naar ons uit betrouwbaren bron wordt mede gedeeld zal bij het a.s. bezoek van H. M. de Koningin de eerewacht bestaan uit vrijwilligers van den Landstorm Deze gelegenheid zal zeker door allen, daarvoor in aanmerking komende vrijwilligers, worden aangegrepen om onze Landsvrouwe niet alleen de verschuldigde hulde te bewijzen, maar tevens om van aangezicht tot aangezicht tegenover Hare Majesteit te staan als mannen van stavast, waarop Zij in alle omstandigheden kan rekenen. De eerewacht zal gevormd worden uit onge veer 100 man, vertegenwoordigende den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm van Schiedam Een beperkt aantal vrijwilligers kan nog wor den toegelaten. Voor inlichtingen wende men zich tot een der onderstaande heeren C. G. Bremer, voorzitter Plaats. Comm. v. d. Landst.., Rotterd. dijk J. van Katwijk Jansz., secretaris idem, Huys- manstraat 9 P. Mak, Plaatsel. leider, Plein Eendragt. Spaarbank Ned.R.K. Volksbond. Op 30 April 1.1. bedroeg het ingelegd kapitaal 349.961.35. Van 30 April tot 31 Juli ontvangen 48.151.1.9. Totaal 398.112.54. Terugbetaald 44.638.88. Op 31 Juli aan inleggers verschuldigd 354.473.66. H.R.S. Bij Koninklijk besluit is de heer R. Franken wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de H. B. S. alhier. Nieuwe zaken. Morgenmiddag opent de heer Alex Kreuger in pand 115 op de Broersvest zijn nieuwe ban ketzaak, die ingericht naar de eischen destijdsen onder de vakkundige leiding van den patroon, wiens naam op dit gebied reeds veel jaren een gunstigen klank in Schiedam heeft, ongetwijfeld tot bevrediging van haar clientele zal werken. Behalve koek en banket in alle vórmen en smaken vindt men in den mooien winkel en dito etalage een keur van lekkernijen-, die haar weg naar 't publiek wel vinden zullen. In de St. Liduinastraatishetde firma Struys-v. d. Berg die na eerst driejaren in de Fabristraat te zijn gevestigd, morgen haar ma nufacturen en lingeriezaak „De Gunst" in het geheel nieuwe pand No. 31 gaat voortzetten. De etalages zien er zeer goed uit en de voor raad goederen is zoo uitgebreid mogelijk alle maal factoren, die gevoegd bijdeopenings-attrac- tie in den vorm van een mooi cadeau, morgen ve len in den nieuwen winkel brengen zal. Voor beide firma's verwijzen wij voorts naai de in dit blad voorkomende annonces. Verk. en gev. onroerende goederen. Notaris LI. B. E. B 1 a i s e. Afslag 14 Aug. '25. I. Een huis en erf aan de Zalmstraat 36, groot 60 c.A. In veiling 1025, verkocht voor 1125. II en III. Twee huizen en erven aan den Singel 44/2, groot 52 centiaren en 44/4, groot 53 c.A. In veiling 1375 en 1375, verk. voor hetzelfde. IV. Een huis met open plaats aan de Prinsen- steeg 16, groot 48 c.A. In Veiling 600, verkocht voor ƒ600. V. Een huis, Verdeeld in beneden- en boven woning aan de Raam 18, groot 30 c.A. In veiling 1600, verk. voor 1600. VI. Een huis en erf aan de Zijlstraat 64, groot 15 c.A. In veiling 325, verk. Voor 345. 9) (Vervolg Feuilleton 2e Blad.) Neen, tantje -daar kan ik u, geloof ik, gerust over stellen. Prinses Lolo i- een dochter uit het tweede huwelijk van den vorst. Ah, zoo, - dus is die aanvallige vorstin haar moeder. Nu, dat is vast een troost. Maar hoe komt je vader er nu bij om juist die prinses Lolo als echtgenoote voor je uit te zoeken? Dat is toch niet zoo'n schitterende partij. Veel vermogen zal er ook wel niet zijn. Zij is zelfs zeer arm en naar het schijnt ge deeltelijk op de genade van den hertog van Lie- benau aangewezen. Prinses Sibylle klopte onrustig op de leunin gen van haar fauteuil. Nu vraag ik je toch wat valt dan zijn vorstelijke doorluchtigheid in Waarom heeft hij er ineens zoo'n haast mee, dat gij zoo'n arm meisje zult trouwen Van moeders zijde stamt zij nog niet eens uit vorstelijk bloed. Daar moet bepaald iets anders achter steken. Prins Joachim trok weer een geheimzinnig gezicht en fluisterde haar in het oorStaatsge heimen, tante ik mag u niets verraden. Maar, opdat de onzekerheid u niet al te veel zal kwel len, zaik een k ein puntje van het gordijn op lichten. Een erfenis steekt cr achter een on- menschelijk groote erfenis. Ah, zoo ja waarom heb je dat niet dadelijk gezegd Nu kan men zich de zaak ten minste voorstellen. Dus om geld. Ja, ja, Joachim, als 't er zoo mee staat weet je, geld hebben we erf noodig in Schwartzenfe's. En dus za' jij je we' moeten schikken. Als 't maar niet een al te afzichtelijk persoontje is. Prins Joachim zuchtte en wel deze keer zeer ernstig. Maar daarop sprong hij elastisch weder overeind. Wat zijn moet, moet nu eenmaal zijn. Dus zuchten overboord. En onder krijgen laat ik me toch niet al zou die prinses Lolo ook een draak zijn Prinses Sibylle nam zijn hoofd tusschen haar handen en zag hem liefdevol aan. Goed zoo, Joachim. En vergeet niet, dat je een Zondagskind bent. Ik gevoel een vertrou wen in mij, dat alles goed voor en met je zal ailoopen. Laten ifre dus maar vroolijk zijn. Wan neer begint de hofmakerij Binnen enkele dagen misschien over morgen al. O neen, dat kan toch niet 1 Dan ben je met eens hier met Theodora's verjaardag. Helaas niet. Maar dan vraag ik jé wat moet er dan van mijn feest terechtkomen Jij moet immers bij de tableaux-vivants Richard Leeuwenhart voorstellen. Dan moet er maar toch een ander voor mij inspringen baron Reineck nifsschicn. Mijn hemel dat is toch geen plaatsver vanger voor jou die met zijn zachte ge zicht, die kan hoogstens Joris Goedblocd voor stellen. Prins Joachim lachte. Zij keek trotsch tot hem op. Och jij Dat spreekt vanzelf. Maar kan nu werkelijk je vertrek niet wat uitgesteld wor den Bezwaarlijk. Er is haast bij de zaak. Nu, dan moet het maar zonder jou gaan en laat ik dat tableau er eenvoudig uit. Ik wil geen ander in jou rol zien. Maar later bij een andere gelegen heid geven wij dat tableau vast. Lieve hemel wat heeft 'n mensc.h toch een zorgen En toen moesten beiden lachen. Prinses Sibylle stond op en greep haar neef bij een knoop van zijn uniform. Hem, met haar lachen de oogen aanziende, zeide zij levendig Zeg als je eens net zoo'n jong vrouwtje meebracht, als ik voor je wensch hemeltje wat zou dat mooi zijn f-Dan zouden wij met z'n drieën ons vorstendommetje eens aardig op zijn kop zetten - Wacht ik zal nu gauw Broodje even be ien je wijn zal nu wel koud genoeg zijn. We moeten er eens op klinken. Dan kan het voor ons, zondagskinderen, heelemaal niet VII. Een huis, Verdeeld in beneden- en bo venwoning, met open grond en erf, aan den Rot- terdamschen dijk No. 182, groot 1 Are 4 c.A. met een onverdeeld aandeel in een ten name van de Gemeente Schiedam staand uitpad aldaar, voor het geheel groot 7 c.A. In veiling ƒ3050, verk. voor ƒ3200. VIII. Een huis en erf, Breedstraat 46, groot 33 c.A. In veiling 675, verk. voor 675. Notaris D. Boddeüs. Veiling 14 Aug. I. Een heerenhuis met erf en grooten tuin aan den len Tuinsingel Nr. 22 a-b-, groot drie A. 62 c.A. Geveild voor 7600. II. Een woonhuis met erf en tuin aan den len Tuinsingel Nr. 24, groot een Are 74 c.A. Geveild voor 3700. III. Een woonhuis met erf en achteruitgang aan de Villastraat Nr. 5, groot 49 c.A. Geveild voor 1900. IV. Vijf woningen met erven en gang aan de Groenelaan Nrs. 50 en 52, en aa n de Zalmstraat Nrs. 1, 3 en 5, samen groot 2 Aren 3 c.A.. (In één perceel). Geveild voor 6100. V. Twee beneden- en bovenwoningen, en zes daarachter gelegen woningen met erven, open grond en gang aan de Kreupelstraat Nrs. 20 a-b, 24/2/4/6/8/10 en 26, samen groot 2 A. 45 c.A., met een onverdeeld aandeel in een gang. Geveild voor 6200. Afslag 21 Aug. In het gebouwtje bij het zwe m- bad zijn dezer dagen de prijzen, ter waarde van 200, voor de a .s. zwemwedstrijden ondergebracht. Te dezer gelegenheid hebben de badmeesters D. enS. besloten, door een bang voorgevoel blijk baar gedreven, om beurtelings als goede schat bewaarders in 't gebouwtje te overnachten. Met het eerste feit waren leden van 't inbre kersgilde bekend, met 't laatste allicht niet, ten minste, gisternacht toen badmeester S. op een noodbed bij de prijzen lag te sluimeren, werd hij plotseling onzoet in zijn droomen gestoord, door een hevigen slag, die een paneel in de deur kapot sloeg. Weldra zag hij door het ontstane gat een arm komen, waarvan de hand naar het slot taste. Badmeester S. trok zijn gummistok, mepte onvervaard naar het indringerige lichaamsdeel van den snooden misdadiger en riep tevens uit alle macht politie De arm werd teruggetrokken, S. rukte de deur open maar werd verblind door een op hem ge richte zaklantaarn en toen hij goed en wel van deze nieuwe emotie bekomen was, zag hij drie kerels als katten tegen de schutting klauteren en in 't duister verdwijnen. Men kan zich indenken hoe serieus de prijzen, na dit nachtelijk avontuur, nu bewaakt worden. T e 's-G ravenhage slaagden voor het, hoofdakte-examen de dames Th. M.A. Simo- nis en M. G. E. Kruining, van hier. Hedenmorgen circa half tien moest een luxe auto, komende uit Apeldoorn, stoppen voor de Koemarktbrug een vrachtauto van de firma Malade te Rotterdam, reed toen van achteren op de luxe auto in. De luxe auto bekwam, geen schade maar van de vrachtauto werd het voorgedeelte ingedrukt. Aan de Vereenigde glasfabrie- ken,,De Schie"zal morgen weder een oven wor den gedoofd. He^ betreft hier de halfwitoven die vóór ongeveer 3 maanden weer in werking was gebracht. Een 60-tal arbeiders komen hierdoor op straat. Mej. O. uit R'd a m, die zich gis ter voor haar pleizier per fiets door het mooie Sterrebosch bewoog werd tot haar groot onge noegen bij een wegkruising door een wielrijder, eveneens uit R'dam, finaal tegen den grond gereden. Er was veel belangstelling, ook veel deelneming maar 't slot van de geschiedenis was, dat mej. O. naast haar beschadigd rijwiel in de richting R'dam weghinkte. meer verkeerd loopen, daar heb ik zoo'n voorge voelvan. Maar nu moest ik ook zoo dadelijk, zonder uitstel, die prinses Lolo eens kunnen zien Je moet me vooral dadelijk schrijven hoe of zij er uit ziet zeg, en of zij vroolijk is. Zij liet hem los en belde om den wijn. Broodje bracht dien binnen in een zilveren koeler en er was ook wat versche toast bij, zooals zij wist, dat prins Joachim gaarne hao. Tante en neef bleven nog een uurtje bij elkander zitten en praatten opgewekt. Met haar opgewekte natuur was prinses Sibylle er al volkomen zeker van, dat alles goed zou afloopen. Zij waé steeds ge reed zich alles in het schoonste licht voor te stellen en stak haar neef met haar voorgevoelens aan. Hij vertelde haar, dat hij voornemens was incognito kennis te maken met de prinses. En dat juist was een kolfje naar de hand der oude dame haar cogen schitterden daarbij van .ge noegen. Zeg, dat is een fameuze inval van je. Dan zal je gauw genoeg er achter Komen, hoe of het met prinses Lolo gesteld is. Jam mer, dat ik er niet bij kan zijn Zoo kwam het dat prins Joachim het prin senpaleis in een uitstekende stemming verliet. De aanstaande hofmakerij had haar schrik voor hem verloren. (Wordt vervolgd) m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2