Stukloopen PUROL Stads» ea Gewestelijk Nieuws. 2762 7 Gemengd Nieuws. Die politiek blijft de politiek van „Het Cen trum." Naar „De Voorhoede" mededeelt, zal mr. P. J. Aalberse met ingang van heden de hoofd redactie van dit orgaan wederom op zich nemen. JUBILEUM PASTOOR LIGTHART. Zoo heeft dan de parochie van Sint Jan het zilveren priesterfeest van haar herder, de zeer- eerw. pater N. A. Ligthart, Zaterdag en Zondag op een wijze gevierd, die wel zeer duidelijk aan het licht bracht, hoe de arbeid van haar pastoor gewaardeerd wordt. Ondanks het feit dat pastoor Ligthart nog slechts drie jaren zijn parochie verzorgt, is het een huldiging en feestviering geworden even treffend als waardig. Zaterdagavond is de priester-jubilaris door de eerw. paters v. Dijk en Oonk aan het station van den H.lJ.S.M. verwelkomd en daarna terwijl de kerkklokken het blijde welkom beierden, per auto naar de pastorie gebracht, waar de overige parocnre-geestehjken en het kerkbestuur, pas toor Ligtnai't öegioetten en hun gelukwenschen aanOoden. Om 7 uur zou de jubilaris een plech tig Lof celebreeren. Tegen dien tijd had zich een groot aantal parocüianen in de niet overdadig maar smaak vol Versierde kerk verzameld om aldus het feest op de beste wijze te beginnen. Op het aangegeven tijdstip schreed de jubila ris, voorafgegaan en gevolgd door zijn kapelaans, het kerkbestuur, afgevaardigden van de derde orde en collectantencollege en voorts door mis dienaars en bruidjes, langs de met flonkerende vanen bestoken pilaren, naar het priesterkoor, dat stralend van juweelen lichtpunten en fleurig door vele zachtkleurige bloemen en smaragd groene palmen in een waren lusthof herschapen was. Boven het heerlijke altaar spraken schitte rende jaartallen in vlammende taal van het jubileum dat gevierd ging worden. Niet zoodra was de jubilaris door de biechtgang de kerk binnengetreden, of ondersteund door de machtige orgelmuziek, hieven de geloovigen spontaan het welkomstlied aan, dat door dr. van Wely O.P. gedicht en op de klankvolle wijze van het „Aan U, o Koning der eeuwen," een zinrijke en melodieuze begroeting was. Onder het plechtig lof, opgeluisterd door de meerstemmige zangen van bet kerkkoor, bad de celebrant, gelijk bekend een warm vereerder van de H. Maria, het rozenhoedje en gaf tenslotte de vele aanwezigen den zegen met het Allerheilig ste. Assistenten bij dit plechtig Lof waren de eerw. paters van Dijk en Oonk. De dag van gisteren werd begonnen, met het waardigste begin, namelijk met een bijkans alge- meene H. Communie tot intentie van den jubi laris. Om half elf droeg pastoor Ligthart, voor een volle kerk een plechtige H. Mis op. Voor het H. Offer begon zong het zangkoor op verdienstelijke wijze de „Veni Creator" van Oremus en later de moeilijke compositie van Hubert Cuypers de H. Drievuldigheidsmis. Toen de naaste familie-leden van den zilveren priesterjubilaris een plaats hadden bekomen bij het priesterkoor vingen de TI. Handelingen aan. De celebrant werd hierbij geassisteerd door de eerw. paters v. Dijk, Wolterbeek en Lamber- mond, respect, als presbyter assistens, diaken en sub-diaken, terwijl de eerw. paters Oonk en v. d. Burg als cantores fungeerden. De feestverlichting in het priesterkoor glansde weer in vollen luister en schooner dan ooit praalde de bloemenweelde tusschen het frissche groen. Alles hielp mede om de rijke stemming, opgewekt door de gewijde plechtigheden, nog te versterken. Na de H. Mis, waarin ongetwijfeld veel ge beden voor den beminden herder zijn opgegaan hief het zangkoor de welbekende cantate Van Elbert Franssen aan. De receptie. Om half twee had in de groote voor-zaal der pastorie de receptie plaats, welke zóó druk- was bezocht, dat de stoet van personen, geestelijken en leekun, dames en heeron, grooten en kiemen, meer dan dne kwartier noodig had, om bij den priester-jubilaris z'n opwachting te maken. De ontvangzaal was als m een bloemen- en palmen- lurthof hvi'achapen, welke de stemmige sfeer met zoeten, aangenamen geur verrijkte en te midden van al die pracht stond pastoor Ligthart met zijn familie en kapelaans, om de overvloe dige en hartelijke bewijzen van sympathie en medeleven in ontvangst te nemen. De lange rij van komenden werd begonnen met 't verschijnen van de leden van het feestcomité aan welks hoofd de Edelachtb. heer Burgemeester Gijsun, die in welgekozen woorden den pastoor met zijn groot feest van 25-jarig priesterschap gelukwenschte en hem prees om zijn harde en vele werk voor Kerk, stad, de geheele maat schappij. Als geschenk der parochie overhandigde spr. een enveloppe met een gift in geld ter waarde van f 1000 voor de vernieuwing van het hoofd altaar. Pastoor Ligthart dankte getroffen voor de hem gebracfitc hulde en gave. Hij was er van overtuigd, dat hij in veel nog was te kort ge schoten, maar zou toch naar best vermogen zijn moeilijk werk blijven verrichten. Deken Sehraag complimenteerde vervolgens den jubilaris namens geheel katholiek Schiedam. Vruchtbaren arbeid, zeide spr., had pastoor Ligt hart reeds m den korten tijd van zijn verblijf alhier verricht, speciaal ook als voorzitter dei' St. Wilhbrordussticht ng, welke hem zoozeer ter harte gaat. Verder feliciteerde de Deken nog namens het Kerkbestuur van het Frankeland en als persoonlijke vriend. Hartelijk dankend, sprak de jubilaris tenslotte den wensch uit, dat nog eens alle Roomsche kin deren ook een plaats op de Roomsche scholen zouden vinden. Pastoor Möller kwam hierop gelukwenschen als pastoor der H. Hart-parochie en vice-voor- zitter der St. Willibrordusstichting, de heer v. Dorp als voorzitter van het St, Jan-kerkkoor en als prior der Derde Orde van St. Dominions voorts verschenen afgevaardigden van Eerbied in Gods Huis, van 't collectantencollege der Havenkerk, van den "Katholieken Krmg en de Processie naar Kevelaer, de Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereemgmg, 't bestuur van het Weeshuis en Armbestuur, de besturen van den R.K. Vrouwenbond, Katholiek Leven, St. Joseph- en St. Agnespatronaat, de Misdienaars. Vooral aardige momenten.waren 't toen eemge jongens en meisjes der R.K. Scholen op zoo keu rige door de eerw. Broeders en Zusters geregelde wijze, den jubilaris als voorzitter der St. Willi brordusstichting hun kinderlijke hulde brachten. Niet minder treffend was 't oogtnbhk, waarop een tweetal weesjes hun pastoor en geestelijken vader hun dank en wenschen aanboden. Onder dit alles door hadden ook reeds vele particulieren de hand van den jubilaris gedrukt en nog altijd bleef de stroom aanhouden. Pas' toor Ligthart was zichtbaar onder den indruk van zooveel warme sympathie en kwam bijna woorden te kort, om zijn erkentelijkheid te uiten. Eerst bij half drie was de drukte voorbij 't was een schoone plechtigheid geweest. 't Is ondoenlijk hier allen te noemen, vanwie de pastoor ook stoffelijke blijken van medeleven mocht ontvangen. De bloemstukken waren legio en ook cadeaux in anderen vorm ontbraken met. Zoo waren o.m. kazuivels geschonken door de familie Ligthart en de St. Cathanna-ver. de Schiedamsche processie naar Keve'aer had ze'f.s beha've een kazuifel ook nog de twee bij behoorende dalmaticken aangeboden. 't S 1 u i t i n g s 1 o f. Tot slot van den voor den jubilaris onver- getelij.ken dag, celebreerde hij zelve met assis tentie van de eerw. pater v. Dijk en Oonk, nog een plechtig Lof, dat wederom door veel paro chianen bijgewoond werd. Na het rozenkransgebed, besteeg pastoor Ligthart den kansel om in een ontroerende toespraak zijn parochianen te danken voor de liefde, genegenheid en hulde, die ze hem op zoo'n overweldigende wijze bewezen hadden. Van hart tot hart sprak hier de herder met be wogen stem tot de hem toevertrouwden, bracht tenslotte al hetgeen hem geschonken was aan God terug, smeekte Hem sterkte en bijstand af en herhaalde de woorden van mgr. Baars, die God gevraagd had om veel voor zijn volk te werken en als de krachten hem daarvoor gingen ontbreken, veel voor zijn volk te lijden. Ook de voorspraak van de H. Maria riep de gewijde predikant nog in en deelde tevens mede, dat de groote geldsom, die de parochie hem als geschenk aangeboden had, besteed zou worden voor de banken van de lievelingen van God de armen. Na deze verheffende en aandoenlijke toespraak werd het Lof voortgezet en na den Zegen klonk het Welkomstlied luide en hoog op. Toen stroomde de menigte uit den ouden tem pel, die gedurende twee dagen er getuige van geweest is, hoe Rooms Schiedam zijn priesters weet te eeren. van de huid en voeten. Doorzitten bij Wielrijden. Schrijnen en Smetten der huid verzacht en geneest men met De Burgemeester hervat zijn werk. De Burgemeester van zijn verlof teruggekeerd heeft heden zijn werkzaamheden ten stadhuize hervat. 30-60-90 ct. Werkelijk een schitterend program dat Luxor u biedt. Opbrengst collecte stormramp. Medegedeeld kan worden, dat de opbrengst der op Zaterdag gehouden inzameling welke van het gemeente bestuur is uitgegaan heeft bedra gen 2705.43. Dit bedrag zal nu aan het Nationaal Comité worden overgemaakt. Aan allen, die hieraan hebben bijgedragen, in het bijzonder aan hen, die zich met de inzameling hebben belast, betuigt het gemeentebestuur zijn welgemeenden dank. Plantage-complex. Het buurtcomité Plantage-complex heel Vrij dagavond vergaderd. De voorzitter deed eenige mededeelingen waaruit de noodzakelijkheid bleek de voorloopige plannen te vereenvoudigen. Echter zal er naar gestreefd worden dat de ver siering past in deze omgeving. 50-jarig jubilc. Onder veel belangstelling herdacht Zaterdag P. van Son Sr. Nassaustraat 13b den dag waarop hij een halve eeuw was werkzaam geweest bij de N.V. Stearine Kaarsenfabriek Apollo" alhier. Fancy fair. De fancy-fair in den Volksbond trekt nog veel belangstellenden en terecht, want hier wordt door het nuttige al bijzonder veel aangenaams gemengd. Zooais o.m. uit achterstaande annonce blijkt, duurt zij nog slechts drie dagen. Al wie tot nu toe verzuimde haar een bezoek te brengen, diene zich dus te haasten. Nat. Houden tentoonstelling. Gezien de betuigingen van instemming, de schenkingen van verscheidene prijzen alsmede de medewerking van de speciale club, belooft de op 4 October a.s. alhier te houden hondenten toonstelling, waartoe de Doeleplaatsen en Dril- schuur in gereedheid zullen worden gebracht, een zeer groote tentoonstelling te worden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politx op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags i Hangslot, koralen kettinkje, hondenketting, sleutel, rem van auto, rozenkrans in étui, por- temonnaie met inh., uniformpet, zakmesje, ceintuur, kinderschoentje, rijwielbelastingplaat- je. Bij vindersduif, L. van Loenen, Beijerland- schestraat 17 badmuts, D. Duimel, Krcupel- straat 23 koperen sleutel, T. Kraaijveld, N. Maasstraat 50kinderschoentje, C. Bel, Singel 29 doublé ketting met kruisje, B. Krauwinkel, Emmastraat 6 mantel, P. Verkade, Van Beve renstraat 24hondeniuig, G. van Nugteren, Raam 21/10 zakmes, B. Engering, Hoogstraat 180 armband, H, Hoek, St. Liduinaplein 9 wit wagcnklcedje, P. Maan, N. Maasstraat 21a collier, J. v. d. Btrg, Gustostraat 6 portemon- naie met inhoud, Wed. Niemandverdriet, L. ■Kerkstraat 52 ceintuur, W. F. Pil, Niouwstraat 19b sleutel met ring, W. Mtijers, N. Haven 289b rijwieltaschje, C. Beekman, Singel 182/1 postduri, C. Schellenbach, Broersveldpad cein tuur, A. Dingenouts, Hagastr. 66; zwart haarlint B. Landmeer, Ged. Broersvest 14; zilveren broche, A. v. d. Tuijn, Gasstraat 18; sleutel, P. Jobse, Achter de Teerstoof 21. Luxor. 't Openingsnummer van deze week voert ons per trein naar 't hooge Andesgebergte in Zuid- Amcrika, 15000 voet boven de zeespiegel. Ver volgens een klucht in 2 acten ,Dodo in Bagdad", waarin Dodo op verbluffende wijze steeds den dans en ditmaal meestal den doodendans, ont springt en 't publiek door z'n manier van optre den laat brullen van 't lachen. Vervolgens de 5 acter Gooi 'm d'r uit",,met Richard Talmad- gc in de hoofdrol. Richard, een.first class gym nast weet zoowel door z'n vroolijke verschijning als z'n lenigheid 't publiek voor zich in te nemen- De 7 acter „De Cycloonrijder" is een zeer span nende en buitengewoon mooie ïilm waarin R.chard Armstrong de hoofdrol vervult. Ge wold.g zijn de 'aatste twee acten waarbij 't den hoofdpersoon zóó lastig wordt gemaakt dat ieder een droevig einde vreest. Gelukkig weet deze er zich doorheen te slaan en komt alles in orde. de firma Goemans, alhier, van den dijk afgereden en tegen een boom gebotst. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor maar de auto is zwaar beschadigd. Vr ij dagavond 10 uur reed een 10-jarig jongetje met een kinderwagen waarin de 1 Va-jarige Petronella Weverling langs de Schie. Het ventje keek echter meer naar een eend die daar zwom- dan natr het kind. Op een oogtnbhk ging het kind in den wagen staan en viel uit den wagen in de Schie. Gelukkig werd dit door bewoners gezien en dadelijk sprongen 2 personen gekleed in het water en na ecmg zoeken werd het kind gevonden en aan de op den kant staanden overgegeven. Binnen gebracht bij de familie v. d. Toorn werden daar op het bewustclooze kind de voor geschreven middelen toegepast door leden van E. TI. B. O. en daarna door een dokter zoodat het kind weer bij kwam. Na het kind in droge kleeren te hebben gepakt is het weer naar de ouderlijke woning terug gebracht waar den volgenden dag is overleden. het J. W. S. een 2 4-jarige Hagenaar is gedurende anderhalve maand de pensiongast geweest van de familie de G. in de Westfranke- landsche straat, gedurende welken tijd hij wel kleurige vertellingen van zijn mooie betrekking bij Philips te R'dam gegeven heeft, maar geen centiem kostgeld betaalde. Toen dezer dagen zijn hospes van zijn voornemen gewaagde om bij bedoelde firma eens te informeeren en daaraan ook gevolg gaf, kwam hij in R'dam tot de ont dekking dat S. bij Philips een onbekende en daarna in Schiedam, dat dezelfde verdwenen was. Vrijdag deed de G. van zijn bevindingen bij de politic kond en reeds Zaterdagnacht heeft men den gannef van het bed gelicht, dat hij in 't gebouw van 't Leger des Heils te R'dam besliep. Inmiddels is 't uitgekomen dat hij ook te Eindhoven op gelijke wijze als hier gelogeerd heeft en zal nu heden voor beide delicten aan de officier van Justitie te R'dam overgeleverd worden. B ij het te 's-G ravenhagc gehou den examen hoofdakte is geslaagd; de heer M.de Regt van hier. Bij het te Utrecht gehouden examen Fransch L. O. is geslaagd de heer J. A. J. de Jong van hier. UIT DELFT. Dreigend conflict. Na bekomen machtiging van de werklieden aan de kabeFabriek te Delft georganiseerd in den R. K. Christ, en Modernen bond hebben de hoofdbesturen der organisaties besloten tot het zenden van een ultimatum, waarin aan de direc tie kennis wordt gegeven, dat zoo de verzoeken der werknemers niet worden ingewilligd, er alle kans op staking is. Ongeval met een teer machine. Van de in werking zijnde wegenteermachine der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwol- de, was de afsluiter onklaar geworden. Toen de werklieden het defect trachten op te sporen en te verhelpen, werclon ze eensklaps door de gloeiende teer bespoten. Twee wegwerkers be liepen ernstige brandwonden in het gezicht den derde verbrandde een der onderarmen tot op het been. Geneeskundige hulp werd direct verleend. De vergiftiging te Wester le e. Naar de „Stand" nader verneemt, wordt, bij het vergiftigingsgeval op de veiling te Wester- lee in hetWestland sterk gedacht aan arsenicum vergiftiging. Men neemt aan, dat de melk van een koe, wier zieke uiers met arsenicum- behandeld waren, oorzaak is van het ongeval. In die richting be weegt zich dan ook het onderzoek der politie. Van de 15 patiënten veilingbezoekers uit alle deelen des lands zijn eenige weer her steld, anderen liggen met koorts te bed. Zaterdag liep een 12-jarig zoontje van Noordhoek wonende op de N. Haven, aldaar spelenderwijs tegen een voorbijganger, 'n zekere v. A. op, deze die hierover kwaad" werd, gaf 't kereltje 'n draai om z'n ooren en greep hem met een vast. De 14-jarige Marinus Noordhoek kwam daarop z'n broertje te hulp, maar kreeg van v. A. zoo'n schop tegen z'n buik, dat hij kreunend naar huis liep en daar van pijn ineenzakte. Van deze mishandeling heeft nu de vader aangifte bij de politie gedaan, waarop tegen v. A. proces verbaal opgemaakt is. De jongen, voor wien geneeskundige hulp is ingeroepen, maakt het overigens weer goed. Zaterdagmiddag is nabij de Hooge Boomen een nog nieuwe vrachtauto van V a 1 s c h e r ij w i e 1 m e r k e n. De politie te Leiden heeft procesverbaal opgemaakt tegen B. M. wegens het vervaardigen van een valsch rijwielbelastmgplaatje en tegen W. K. wegens het in zijn bezit hebben daarvan. Spoorwegongeluk te Saint D e - n i s. Omtrent een spoorwegongeluk, dat Vrij- dagnact om 11.45 uur te St. Denis plaats vond, kan het volgende gemeld worden. De sneltrein AmsterdamParijs vloog met een snelheid van 70 K.M. per uur op den express Rijssel—-Parijs, waarvan de twee achterste wagens, een bagage wagen en een derde klasse rijtuig vernield wer den. Er zijn 4 dooden en 61 gewonden, allen passagiers van den trein van Rijssel. De ma chinist van den sneltrein verzekerde, dat de sig nalen veilig stonden. Een wisse'wachter heeft weten te voorko men, dat de ramp een niet vee1 grooteren om vang heeft aangenomen. Een andere trein toch volgde met slechts enkele minuten op den snel trein uit Amsterdam, welke dien uit Rijssel achterop reed. Met groote koelbloedigheid wist de wisselwachter dien trein op vrij spoor te bren gen, terwijl hij daarna de signalen op onveilig zette. Had de wisselwachter dat niet gedaan, dan was de ramp nog grooter geweest. Over de oorzaak bestaat nog verschil van meening. Terwijl men eenerzijds er van over tuigd is, dat de seintoestellen goed werkten, beweert de machinist, dat hij het onveilige sein niet heeft gezien, en houdt vol, dat het niet op onveilig stond. De wisselwachter spreekt dit evenwel tegen, zoodat het juiste licht over deze kwestie nog niet is opgegaan. Spoorwegongeluk. Uit Weenen word aan het „Acht Uhr Abendblatt gemeld, dat tusschen Mürzauschlag halverwege Weenen en Gratz een D-trein op een goederentrein liep. Dr- tig personen werden daarbij gewond. De machi nist van den D.-trein was door het onveilig- signaal heengereden. Fran se he kolenboot vergaan. Een Fransche kolenboot, van Cardiff komende, is bij Ouessant gezonken. Er worden 11 personen vermist. Tragisch. Ten gevolge van de gioote hitte werd de arbeidersvrouw Margaiethe Brun- ner te Alsbach, op het land door een zonnesteek getroffen, ten gevolge waarvan zij spoedig over leed. Hierdoor geraakte haar man in een dus danige opwinding, dat hij zich in den afgeloopen nacht met zijn drie kinderen, van 9 tot 12 jaai, door middel van gas om het leven trachtte te brengen. De geneesheer, die 's morgens de lijkschouwing van de vreuw wilde verrichten, vond de deur gesloten. Nadat deze opengebroken was, vond men den man op den grond liggen en de kinderen op de sofa zitten. Allen waren bewusteloos. Hoe wel men terstond alles in het werk stelde om de levensgeesten weder op te wekken, zijn de man en twee der kinderen vrij spoedig in het zieken huis, waarheen de ongelukkigen waren overge bracht, overleden. Het derde kinc heeft men kunnen redden. Typhus-epidemie. Zaterdag hebben zich te Anklam opnieuw vier typhusgevallen voorgedaan, waardoor het totaal tot 260 is gestegen, waarvan er 28 een doodelijken afloop hadden. Om de epidemie tot staan te brengen, zijn de straten der stad met chloor-calcium en saprol gedesinfecteerd. Alle bewoners zijn inge ënt. Bals en andere feestelijkheden zijn ver boden. Ook in Silezië hebben zich op verschillende punten typhusgevallen voorgedaan. Uit Agne-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 4