DAGBLAD MOM SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Prinses Lolo. FEUILLETON. 48ste Jaargang. Dinsdag 18 Augustus 1525. He. 14329 BureauKOEMARKT 4. - Telefoon Inteicommcnaal 85. Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden f2.70, per week 20 cent, franco per post 3.—- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentifini 1—5 regel* 1.75, elke regel daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededcelingen 75 c per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geiieele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekerinsr wordt gewsarborgd door de N.Holl. Alsem Verz bank Sehieda» Buiteniandsah Menws. DE VEILIGHEID. In tegenstelling tot de loopende geruchten, kan het Fransch-Engelsche antwoord, betref fende het garantie-pact nog niet heden of morgen aan de Duitsche regeering worden medegedeeld, daar dit document ter fme van advies aan de geallieerde mogendheden, met name België en Italië is gezonden, die hun opvatting betreffende den inhoud nog niet kenbaar hebben gemaakt. Nadat de opvatting van deze regeeringen bekend zal zijn, wordt het stuk per koerier naar Berlijn gezonden. Daar het, advies van de genoemde regeermgen vermoedelijk niet voor het midden der week bekend zal zijn, zal het Fransch-Engel sche antwoord derhalve niet voor Vrijdag of Zaterdag aan Duitschland overhandigd kunnen worden. Op den ochtend na de overhandiging zal het dan worden gepubliceerd. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Uit Ber'ijn wordt vernomen, dat men a'daar verwacht, dat Duitsch'and niet s'echts de uit- noodigmg, m de Fransche nota neergelegd, zal aannemen, doch ook binnenkort het verzoek tot toelating tot den Volkenbond zal indienen. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volke-nbondsraad zal op 2 September a.s. zijn 35ste bijeenkomst te Gméve houden. Op de voorloopige agenda komen onder meer de volgende punten voor allereerst de Mosoel- grenskwestie, voorts de economische positie van Oostenrijk, in verhand waarmede het rapport van den secretaris-generaal en dat van de jongst leden in Juni door den Volkenbond aangestelde deskundige adviseurs Layton en Rist, betreffen de de economische verhoudingen in Oostenrijk zal worden behandeld. Verder komt op de agenda voor de financieele opbouw van Hongarije en het werk van het hulpcomité voor de Grieksehe vluchtelingen. Dan wordt nog behandeld de kwestie der minder heden in Constantjïiopel, Oost-Thracië en Li- tauen. Voorts nog een aantal kwesties, waar onder die der Poolsche brievenbussen in Danzig. DE BELGISCHE SCHULDEN. Coolidge heeft gister twee uur lang geconfe reerd over de onderhandelingen met België, met den minister van Financiën Mellon, en Smoot van de schuldfundeeringscommissie. Naderhand werd een officieel communiqué uitgegeven, waarin staat, dat de besprekingen op bevredigende wijze opschieten en dat geen „deadlock" te duchten valt. Mellon en Smoot kwamen den president op de hoogte stellen van de voorstellen, alvorens een definitieve regeling te treffen. De Amerikaansch-Belgische conferentie komt heden weer bijeen en men verwacht dat dan een definitieve regeling za] worden bereikt. De Belgische gedelegeerden zullen Zaterdag weer naar Europa vertrekken- MAROKKO. Maarschalk Pétam zal heden Parijs verlaten om zich naar Marokko te begeven, waar hij het oppertoezicht over de krijgsverrichtingen zal houden. Maarschalk Lyautey zal zich eerst naar Frankrijk begeven na de aankomst van Pétain. Het is waarschijnlijk, dat het groote offensief tegen Abd-el-Krim aanvangen zal, zoodra Pétain lil Verkwikkelijke familieverhoudingen had de arme kleine prinses Lolo in haar ouder'ijk huis dus niet leeren kennen. Toen hare moeder zeer vroeg stierf, wist hare zuster haar vader zoover te beinvloeden, dat hij zich voor zijn tweede huwelijk als voor een misslag schaamde en Lolo maar 't liefst heel niet zag. Hij liet haar geheel pver aan hare zuster en aan de, na den dood van zijne tweede vrouwaangestelde gezelschapsdame, freule Birkhuhn. Toen Lolo veertien jaren telde, stierf de vader en liet de heide zusters in zeer bekrompen om standigheden achter. En sedert dien tijd nu be woonden zij het prinscssenkasteeltjeFreule von Birkhuhn was bij hen gebleven, hoewel zij zoo goed als volstrekt geen salaris ontving. Ruim vier jaren waren sinds dien verloopen en in den loop van die vier jaren had prinses Renate getracht in hare zuster alle individualiteit te verstikken. Er bekommerde zich nu volstrekt geen mensch meer om dit arme kind, sedert de zusters in Weissenburg woonden en Renate meende dan ook haar volkomen onder haar juk gebracht en geintimideerd te hebben. Maar in prinses Lolo woonden een gezonde, sterke geest, een vaste wil en een onverwoestbare levensvreugde. De tyrannie harer zuster bad zich vaji de militaire situatie nauwkcuri; hoogte zal hebbeïi gesteld. op de ALLERLEI. Uit Parijs Dc Fransche delegatie voor de volkenbondsvergadering bestaat, behalve uit Pain levé, die evenals ITerriot dat verleden jaar heeft gedaan, aan de eerste zittingen zal deel nemen, uit minister Briand en Paul Boncour. Adjunct-afgevaardigden zijn Henry de Jou- venel, Louchcur en Maurige Sarraut en tech nische afgevaardigden Jouhaux, Cassin, Mon- tigny en Paisant. Uit Praag De arbeiders in de Boheemsche textielbedrijven hadden een loonsverhooging van 20 gevraagd. De werkgeversbond heeft dezen eisch met 212 tegen 120 stemmen afge wezen en tegen 29 dezer de uitsluiting geprocla meerd, waarbij ongeveer 47000 man betrokken zijn. Uit Alahabad Uit Mesjed in Perziö wordt gemeld, dat de weg naar Teheran van de invallende Turkomannen is gezuiverd. Deze hebben gedurende zeven dagen Aharad ITab- zawas bezet gehouden. Zij zijn door versterkte Perzische troepen aangevallen en met zware verliezen verslagen. Hun leider werd gevangen genomen en onthoofd. Zijn hoofd werd als af schrikwekkend voorbeeld op een stok gestoken en op den openbaren weg tentoongesteld. In de Bulgaarsche tabaksindustrie is in verband met een loonsverlaging een staking uit gebroken. Te Londen en Hull is.een wilde; staking bij den bond van stokers en zeelieden uitgebroken. Uit ConstantinopelDe elf Turken, die te Angora door het Tribunaal van Onafhanke lijkheid wegens hoogverraad ter dood werden veroordeeld, zijn gistermorgen bij het krieken van den dag aldaar v'ak voor het hoofdkwartier van de regcerende Volkspartij terechtgesteld. BSfiuealiad, Zondag. He ramp in Oost-Nederland. De druk te. van Men schrijft ons uit Laag Koppel Het is Zondag overeenkomstig de ver wachtingen ontzettend druk geweest tc Borculo. 's Ochtends om zeven uur kwamen al drommen fietsers, die dan nog een dertig kilo meters voor deu boeg hadden, langs den straat weg van Hummelo, een paar uur later begonnen de auto's te rijden. Tegen tienen was het een waar Strawinsky-.concert van autotoeters bij den viersprong. Van alle kanten kwamen ze opzetten. Even half elf arriveerde een gezelschap uit Hoek van Holland, dat 's nachts om 5 uur op stap was gegaan. Een uur later kwaip autobus uit Helder, gezelsohapswagens uit Utrecht en Venlo, uit Dordrecht, om kort te gaan uit alle deelen van ons land. Gelukkig maar, dat men strenge maatregelen genomen had voor het verkeer, anders zou het zeker spaak geloopen zijn. Er waren in eene richting 1650 auto's en motorfietsen gepasseerd. Desondanks is er geen oogenblik stagnatie in het verkeer geweest en alles is zonder een enkel ongeval afgdoopen. De kapitein BoeJlaardt van de Marechaussée's uit Zutphen had in overleg met den brigadecommandant Van der Krol uit Ruurlo alleS geregeld. Met 48 marechaussée's, 20 man. pohtietroepen en 6 rijksveldwachters is de orde prachtig en uitnemend gehandhaafd. er slechts toe geleid, dat zij nu haar leven gehee1 voor zichzelve leefde. Dit leven verborg zij schuw voor de onbarmhartige koude oogen van hare zuster. Tegenover haar scheen, zij slechts een sti', dom, houterig schepse' met een 'even'oos, strak gezicht en neerges'agen oogen. Gehee' anders zag zij eruit, a's zij a'leen was, als zij bijvoorbeeld hare vrije uren in het schoone park doorbracht, dat zich ver tot aan de omringende bosschen uitstrekte. Daar was zij een opgqwekt, warmvoelend menschenkind, wier opgewekt ka rakter met door dwang of onaangename bejege ning te bederven was. Maar toch zou haar levens moed zonder eemge hulp of steun tegen de vijan delijkheid harer zuster misschien te niet gegaan zijn. Maar, heel in het geheim en niet door hare zuster bemerkt, had zij vriendschappelijk gezinde menschen gevonden, die haar liefde toedroegen en aan haar bestaan 'icht en warmte verschaften. Dat tot deze menschen in de eerste plaats Irenle von Birkhuhn zou behoord hebben, zou men wel niet licht hebben kunnen geloovcn, als men die oude freule in tegenwoordigheid van -prinses Renate had kunnen gadeslaan, wanneer zij tot prinses Lolo sprak. Dan was zij zulk ccn norsche, strenge en schijnbaar koudhartige onderwijzeres als prinses Renate slechts voor hare gehate zuster zou kunnen wenschen. Want hoewel freule Von Birkhuhn dc handelwijze van Renate tegen over hare zuster schandelijk vond, was zij toch veel te bang voor hare koude oogen en hoogmoedige woorden, dan dat zij het gewaagd zou hebben openlijk partij te trekken voor Meer dan 100.000 personen zijn er geweest, er is geen enkel proces-verhaal opgemaakt en niemand heeft ook maar het geringste letsel bekomen. Dank zij het weldoordachte, zeer strenge en correcte optreden want dc burge meester en de commandant zijn onverbiddelijk, zelfs de minste tegenspraak wordt niet geduld. Over kapitein Boellaardt als organisator is de burgemeester dan ook vol lof. De brigade-commandant Van der Krol uit Ruurlo heeft zich ook uitnemend gedragen. Twee uur, nadat het stadje verwoest was, kwa men twee Borculosche jongens geheel ontdaan tc Ruurlo hulp halen. Onmiddellijk ging v. d. Krol, die zijn handen te Ruurlo vol had, op weg. Ruim anderhalf uur had hij noodig met de fiets om over al de omgewaaide boomen, stapels dakpannen, palen enz. heen te komen. Des nachts keerde hij naar zijn standplaats terug en kon uit Ruurlo toen naar de omliggende plaat sen om hulp seinen, met het gevolg dat reeds Dinsdagochtend vah alle kanten redders kwamen opdagen. Een schandbord. Daar te Borculo bij de kostelooze uitreiking van schoeisel een kleine onregelmatigheid heeft plaats gehad, heeft de burgemeester de schoenen onmiddellijk door de politie in beslag laten ne men en de volgende proclamatie uitgevaardigd Bericht van den Burgemeester. Een kleine onregelmatigheid m de kostelooze uitreiking van schoeisel aan eenige burgers, heeft mij voorloopig doen besluiten nu in den vervolge den naam van eiken burger van mijn gemeente, die opzettelijk dergelijke onregelmatigheden, op welke wijze ook in de hand werkt, op het schandbord, dat voor het stadhuis is opgericht, in het openbaar aan te teekenen." liet gevolg van een en ander is geweest, dat alle schoenen", ongeveer 120 paar, die overigens te goeder trouw waren uitgereikt, op liet ge meentehuis werden teruggebracht. Wat dc prijsopdrijving betreft, heeft de burge meester de pannen- en steenindustric reeds in de hand. Zoodra de prijzen opgedreven worden, zal hij onmiddellijk overgaan tot het plaatsen van betonwoningen, cementprijzen zijn reeds vastgelegd. De heer De Muralt hoopt echter, dat het zoover niet komen zal, aangezien met beton nooit een uitwendig fraai werk geleverd kan worden. Ten slotte nog even een cijfer om een indruk te geven van de drukte gisteren. Voor den ingang- van het stadje stond op een gegeven oogenblik een file auto's van 7.2 K.M. De Koningin naar Noor d-B rabant H. M. de Koningin arriveerde heden om 11 uur te Cuyk voor een bezoek aan Langeboom en Zeeland. Install a tie van het Nationaal Steuncomi té. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. De Geer heeft gisternamid dag te Den Haag het Nationaal Steuncdmité ter leniging van den nood in de geteisterde streken geinstalleerd. Nederland en de Vlamingen. Ingevolge de algemeene en persoonlijke be sprekingen van den Haagschen Katholiekendag, prinses Lolo. Was prinses Renate er echter niet bij, dan was het of er spinnewebben van het oudevrijstersgezicht der freule waren wegge veegd. De doffe oogen kregen een teederen glans en de rimpelige handen streken heel zacht over bet blonde lokkenkopje van haar lieveling en logenstraften de harde woorden die in prinses Henate's tegenwoordigheid op datze'fde kopje neerkwamen. Dan hief ook prinses Lo'o het gebogen hoofdje °p. Hare groote b'auwe oogen straa'den innig e,i dankbaar haar tegen en v'ciend 'egdenzich de rose wangen op de harde werkhanden der oude freu'e. Laat maar Birkhulmtje, het hccf' me nic' s geen verdriet gedaan, a' knort u nog zoo. Ik weet we' dat uw hart hc' andere woorden l ot mij wi'de spreken a's uw mond, zeide prinses Lolo dikwijls en „Birkhulmtje" slaakte dan een zucht van verlichting. Het begon haar toch zoo zwaar te vallen dat lieve kind steeds weder zulke bonze woorden te moeten toevoegen. Maar als zij niet keef dan beef prinses Renate dubbel zoo hard. En de woorden van de prinses wondden als scherpe doornen. Het was twee dagen na het onderhoud tus- schen vorst Egon en prins Joachim. De beide Prinsessen zaten tegen middagtijd met freule Von Birkhuhn in het tot eetzaal verklaarde vertrek van het kasteeltje aan tafel. Op de ronde tafel in het midden van de kamer lag eën veel- gestopt tafellaken. Het eenige kamermeisje had in de over samenwerking op het cultureel gebied tusschen Vlamingen en Nederlanders, zal een vergadering van censoren van R.K. Leeszalen, uitgeschreven door het bestuur van den Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland tegen 19 dezer te 's-Hertogenbosch, ook worden bijgewoond door den heer J. Baers, diocesaan inspecteur der Openbare Bibliotheken en bestuurder van het A'gemeen Secretariaat voor Katho'ieke Boekerijen, te Antwerpen. De vergadering za' zich hebben bezig te houden met de moei'ijkheden omtrent bcoordee'ing en rangschikking van romanliteratuur m Open bare Boekerijen, we'ke in V'aamsch-Be'gië op geheel gelijke wijze als in Nederland worden on dervonden. He EiijjeLsche manoeuvres. De Engelsche rtgeermg heeft een uitnoodiging gericht tot de Nederlandsche regeermg om dc Engelsche manoeuvres te doen bijwonen door een Nederlandsch officier. Hiervoor is bestemd de luitenant-kolonel van den Generalen Staf jhr. W. Roëll, hoofd van de tweede afdeehng van het departement van oor log, die begin September benoemd is tot com mandant van het 6e reg. veld-artillerie. Overste Roëll zal tegen 18 September zich naar Engeland begeven. Directeur-generaal van marine. Naar liet „Vad." verneemt is kapitein-luite nant ter zee A. van Hengel, directeur van de hoogere krijgsschool der marine, bestemd om op te treden als directeur-generaal bij het departe ment van marine. H. van Kol. Door een autoschok in Provence heeft het oud- Eerste Kamerlid de heer H. van Kol een kwets uur opgeloopen, die hem nog wekcn'ang verp'icht tot abso'ute rust, terwij' hem a"e corresponden tie is verboden. Werkloozunkassen. De minister van Arbeid heeft de volgende circulaire, die' Rij ook tot de gesubsidieerde vcreemgingen met werkJoozenkas heeft gezonden gericht, „Indien in geval van Werkloosheid loon of vergoeding wordt uitgekeerd, wordt alleen dan uiukeenng uit de kas verstrekt, indien dat loon of die vergoeding minder bedraagt dan 70 pCt. der gemiddelde dagelijksche verdienste, met dien verstande, dat het bedrag der Uitkeenng, vermeerderd met het loon of de vergoeding, het maximumbedrag van 70 pCt,. der gemiddelde dagelijksche Verdienste niet mag overschrijden. Naar aanleiding van een onlangs voorgekomen geval vestig ik er de aandacht op, dat wanneer een lid eener werkloozenkas uitkeenng uit zijn werkloozenkas ontving en later, al dan met ingevolge een rechterlijke uitspraak, van zijn werkgever nog loon of vergoeding ontvangt over dagen, na zijn ontslag vallende, over welke hij uitkeering heeft genoten, bovenaangehaalde bepaling alsnog toepasselijk moet worden geacht, .en de verstrekte iutkeenogen door het lid m de werkloozenkas moet worden teruggestort. Ik verzoek u in voorkomende gevallen met het bovenstaande rekening te houden." een zeer bescheiden maal opgedragen en was weder naai' de keuken teruggegaan. Daar ver tegenwoordigde de reeds vrij bejaarde keuken meid het geheele verdere personeel. Er was eigenlijk nog wel een mannelijke dienende geest doch deze was door den hertog als parkwachter aangesteld en woonde in het portiershuisje naast de groote steeds gesloten ijzeren poort, die reeds sedert lang niet meer m de hengsels kon draaien, daar hij nooit meer gebruikt werd, dewijl men steeds door een klein zijpoortje in- cii uitging- Deze parkwachter, Bielke genaamd, fungeerde tegen een kleine extra vergoeding, wanneer er bezoek was, als lakei. Daarvoor droeg hij dan zijne uniform, die best voor groor- tenuq livrei kon doorgaan en in de hertogelijke kleuren gehouden was. Bielke diénde ook thee, als prinses Renate haar schaarsch bezochte jours hield. Maar overigens veroorloofde men zich de luxe van zulk eene voorname bedie ning niet en achtte men die van Meta, het kamermeisje, voldoende. Men had de soep, die hoofdzakelijk uit eenige fantastische bcstanddeelen was vervaardigd, genuttigd. Daarna kwam er nog wat vlecsch met groente en ten slotte nog een puddinkje, dat eveneens van een zeer zuinige keuken getuigde. Bij hare vele ondeugden bezat prinses Renate ook nog die der gierigheid. Voornamelijk op het eten spaarde zij waar en wat zij maar kon en dat geschiedde hoofdzakelijk om zich eenige luxe in hare kleeding te kunnen veroorloven. (Wordi vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ^wa»s^^g«aBBKi«a*t^w*g»ssMa<BMi»iiiiiaiiaari m nu 1.1 iiaamtEaEg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1