faemengd Nieuws. stans- «u iiewesieigk Nieuws. De stormramp. De collecten voor de stormramp Zondag in de Groote- en Gorzenkerk der Hervormde ge meente gehouden heeft opgebracht 460.532- fetctfw a Goedkoope trein. Wij verwijzen onze lezers naar de annonce van de Nederl. Spoorwegen waarin wordt aangekon digd dat op Donderdag 27 Augustus a.s. een goedkoope trein zal rijden van den Haag via Delft, Schiedam, RotLerdam enz. naar Goes, Middelburg en Vlissingen en terug. Deze trein vertrekt 's morgens 6.53 van hier en komt 's avonds 9.34 hier weer aan. De verkoop der plaatskaarten geschiedt van 20 tot 26 Augustus aan de loketten der stations waar bedoelde trein reizigers zal opnemen. Volkshadhuis. In de week van 1016 Aug. werden genomen 323 baden. lste klasse kuipbaden 19, regenbaden 55. 2de klasse kuipbaden 23, regenbaden 242. Kinderbaden 4. Te Utrecht slaagde voor akte Engelsch L.O. de heer J. Visser, onderwijzer aan de Chr. School, Broersvest. Een politiehond liep regelrecht naar een ar beiderswoning aan de overzijde van het land. De zoon des huizes, een schildersknecht, was niet thuis. Nog eenige malen werd den hond lucht gegeven, maar slechts met hetzelfde re sultaat. Later op den avond vond de politie aanlei ding den bewusten schildersknecht aan te hou den, doch na een verhoor werd hij weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. Overreden. Gisteravond is de 11-jarige E. v. Z. uit de Lange Baanstraat op den Goudschen Singel al hier door een autobus overreden. Met een inge- drukten schedel en ernstig verminkt is zij naar het ziekenhuis gebracht bij aankomst was zij reeds overleden. Gesnapt. Te Oerapel (Gr.) zijn gister gearresteerd J. W. en W. W., de eerste te Ter- apel, de tweede laatstelijk te Almelo, ais daders van de inbraak op 25 Juli j.l. ten huize van den gemeente-ontvange-r H. Stoker te Terapel, J. W. Igde een bekentenis afbeide worden ter be schikking der justitie gesteld. Bezoek generaal Shu aan Botterdam. Generaal Shu heeft gister met. gevolg een bezoek aan Rotterdam gebracht. Te 11 uur ar riveerde de heeren aan het station van de Elec- trische. In auto's werd g' reden naar het stad huis, waar de burgemeester het gezelschap ont ving. Van hier werd gereden naar het Paviljoen van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging de Maas. Daarop volgde een rondvaart door de haven, waaraan ook de burgemeester, mr. Wyteniaen de havenmeester deel namen. Daarna is de generaal gistermiddag per extra K.L.M.-vliegtuig met drie landgc-nooten van Waalhaven naar Brussel vertrokken. Eeu nieuwe polder. De vorige week is onder de gemeente Zaam- slag een belangrijk werk tot een goed einde ge bracht. De domeinen hebben namelijk het droog leggen van de schorren in het Hellegat onder nomen, waartoe een dijk is gelegd. De nieuwe grondaanwinst wordt aan de eene zijde begrensd door den Eendrachtspolder en aan de andere zijde door den Rummersdijkpolder, terwijl in het Zuiden een hinnenpolder en wel de van Lijn denpolder er aan grenst. Door deze indijking zijn zeer vruchtbare schorren over een opper vlakte van Idó tot 14U H.A. drooggelegd. Met het werk is medio Mei aangevangen en reeds Donderdag kon het sluitgat, ongeveer 40 M. lang, in den dijk worden gelegd. l)e Limburgsehe B.K. Werkliedenbond. Gister is het 2o jaang bestaan van den Lim- .burgscheii Roomsch-Kath. Werkliedenbond te Heerlen, feestelijk geVieï'd. 's Middags verzamelden zich m het Volkshuis de afdeenngen van Limburg. Zij trokken met twee muziekkorpsen naar de kerk van de Paters Franciscanen, waar een plechtig lof werd opge dragen. In het patronaat waren vele geestelijken en andere autoriteiten aanwezig, o.a. mgr. dr. Nolens, mgr. dr. Poels, ïr. Bongaerts, mimstti van Waterstaat, H. Hermans, Tweede-KamerJid, Erowcin, directeur van de Staatsmijnen, De Lort, directeur der Oranje Nassaumijiien, Was- smk, burgemeester van Heerlen, habets, bur gemeester van IWrkrade, Nicolaye, deken van Heerlen en Maeneii, lid van Ged. Staten van Limburg. De heer Vliegen voorzitter van den bond, hield een korte openingsrede en gaf daarna het woord aan pater Borromaeus de Greeve, don feestredenaar. Spr. begroette alle aanwezigen en mgr. dr. Nolens in het bijzonder en noemde hem den internationalen priester en grondltggei van den Roomsch-Kath. Werkliedenbond. (Lrnu applaus). Tijd-.ns zijn rede kwant de bisschop van Roer mond, mgr. Schrijnen. Mgr. dr. Nolens bracht hulde aan het be stuur eii de leden van den R.K. Wcrkhedcnbonu Voor liet goede eii het nuttige, dat de bond in een kwarteeuw voor Limburg heeft gedaan. Vervolgens kwamen aan het woord minister Bongaerts, mr. Wassmk en H. Hermans. Ten slotte sprak de bisschop van Roermond de ver gadering toe. Vóór de sluiting bracht dr. Poels nog hulde aan het Tweede-Kamerlid den heer Hermans, voor het vele en goede dat hij steeds heeft ge daan. Invoer bevroren vlecseh en -vet. Door den Nederl. Boud van importeurs en grossiers in bevroren vleesch en vet is aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een adres gericht, waarin wordt verzocht het keur loon voor geimporteerd vleesch en vet te verla gen en tevens die keurloonen af te schaffen, welke gemeenten (niet le kl. invoerkantorenj voor den import van bevroren vleesch en vet vragen. Prijsverlaging zal dan 't gevolg zijn. in uy 00.665.000 K.G., in 1924, 27.662.000 K.G Ter aanvulling. Ons werd verzocht te melden, dat Zondag j.l. ter receptie bij den zeereerw. heer pastoor Ligt- hart, ook een deputatie van den R.K. Volks bond z'n opwachting heeft gemaakt. H. Priesterwijding. Zaterdag j.l. is door Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, in de kerk van het H. Hart, te Maastricht, de PI. Priesterwijding o.m. toegediend aan den weleerw. pater Jezuiët, G. de Jong, een geboren Schiedammer van de Frankelandsche parochie. De neomyst heeft Zondag te Maastricht zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. De raads-vaeature. Naar wij vernemen heeft de heer H. J. Steens, zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Koninginnedag. Het Bestuur der Oranje-vcreeniging heeft in zijn Vergadering, gisteravond gehouden, besloten op den Koninginnedag 31 Augustus een ledenfeest te geven op het feestterrein bij het Volkspark. Daar zal dien avond een buitengewoon schit terend vuurwerk worden afgestoken, waartoe de leden der Oranjc-vereeniging toegang zullen hebben met een dame en 2 kinderen beneden 16 jaar. Met het oog op het kort daarna plaats hebbend bezoek van H. M. de Koningin zullen op 31 Augustus geen feestelijkheden overdag plaats hebben. Een en ander behoudens goedkeuring van 't college van B. en W. Bij de te 's-Gravenhage gehou den acte-examens Nijverheids onderwijs is ge slaagd voor de akte N. e., de heer P. v. Ginkel, van hier. Te 's-Gravenhage slaagde vooi het hoofdakte examen, de heer A. Hofman, van hier. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L. O. de heer'H. J. Rondberg van hier. Bij Kon. besluit is de aan de orde van Oranje Nassau verbonden zilveren eere-medaille toegekend aan den heer P. v.Son, opzichter bij de N.V. Stearine-kaarsenfabriek Apollo" Dit ter gelegenheid, van zijn 50-jarig ambts- jubilé. M e jH. JA a 11 s onderwijzeres aan de U.L.O. A 1 heeft wegens gezondheidsre denen tegen 1 September a.s. eervol ontslag gevraagd. De reeks gevechten, die den laatsten tijd hier geleverd werd, is Zondagavond weer met een vermeerderd. Toen is in de Brced- straat, dichtbij zijn woning, W. G. J. aangeval len door L. de V. en op zoo'n manier met handen en voeten bewerkt dat hij na beëindiging van de vijandelijkheden wel zijn woning kon bereiken, maar daar een paar maal zijn bewustzijn verloor geneeskundige hulp moest tenslotte voor hem worden ingeroepen. De politie heeft nu de zaak in handen en de schuldige zal zijn straf niet ontgaan. Giste rmoigen is de 9-jarige Maarten de Blauw bij 't vischjes vangen in de Nieuwe Ilaven getuimeld. De 26-jarige R. G. v. Veen uit de Eendrachtstraat is hem gekleed nagesprongen en smaakte het genoegen hem be houden op den wal te brengen. Gistermiddag viel de kleine Isaac Dorsman spelenderwijs in de Lange Haven. Gelukkig passeerde juist de 33-jarige N. Koks, die terstond 't ventje nasprong en den kleinen Isaac weer op het droge bracht. Ten n a d e c 1 e van J. B. van de Overschieschestraat is gister uit twee fusten die op een motorschuit, liggende in de Schie, geplaatst waren, een groote hoeveelheid jenever gestolen. Hoewel de dieven de vaten aangevuld hadden met water ontdekte de eigenaar toch wat er gebeurd was. De politie in kennis gesteld met c^ezen diefstal mocht er in slagen op het spoor te komen van de daders en vandaag zullen deze wel worden aangehouden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Au gustus 1925. Brieven binnenland. H. Bergeijk, Rotterdam; de fa. Groeneveld, Zwijndrecht; v.d. Leede, alhier Min. van Marine, 's Ilage Nvv. Arnhemsche Adv. Blad, Arnhem. Briefkaarten binnenland :J. van Helden, Rotterdam T. Lebbink, Denekamp M. v,d. Linden, Rotterdam T. Rikkert, 's Ilage PI. Veltman, Brieven buitenland: Eva Barron, London. Briefkaarten b u i t e n 1 a n d: J. Kon stra, Budapest. 1 briefkaart zonder adres. IIT ROTTERDAM. Inbraak in een R.K. Kerk. Gistermorgen ontdekte de koster van de nieuwe St. Liduinakerk aan de Lefèvre de Montig- nylaan te Hillegersberg, dat in de kerk op zeer brutale wijze was ingebroken. Uit de sacristie had men een ijzeren collectekist gehaald en opengebroken. Een klein bedrag aan geld werd vermist. Tevens bleek, dat men getracht had het ta bernakel te forceeren, hetgeen niet was gelukt. In de sacristie was alles overhoop gehaald. Onmiddellijk waarschuwde de kosten het kerkbestuur en de politie. Onder leiding van inspecteur Kip werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de inbrekers door de achterzijde van het priesterkoor de kerk waren binnengedrongen. Ongelukken. Gistermiddag zijn op den Kostverlorenstraatweg twee automobielen met elkaar m botsing gekomen. Een dame werd uit den wagen van den heer H., een makelaar, wo nende te Amsterdam, geslingerd. Zij bekwam verscheidene wonden en werd m een nabijge legen villa gedragen. Haar toestand was van dien aard, dat zij niet vervoerd mocht worden. Ook uit den auto van den heer W. uit Haarlem, werd iemand geslingerd, die er evenwel met den schrik is afgekomen. Het voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat de botsing te wijzen is aan het feit, dat de heer W. den hem achterop rijdenden auto uit Amsterdam niet tijdig het passetren. Zaterdagmiddag werd te Leiden het 5-jarig knaapje W. J. H. vermist. Aangezien het 's morgens spelende was gezien aan den Ouden Vest, heeft de politie tot laat in den avond daar geregeld en omstreeks U uur het lijkje opgehaald Te Driebergen is de heer S. uit Wijk bij Duurstede, Zaterdagavond door een trem over reden en gedood. De zaak M u y 1 w ij kNaar wij vernemen is de instructie in de zaak van den aannemer Muylwijk, die verdacht wordt den koopman Busch van het leven te hebben beroofd, thans gesloten. De zaak is naar de openbare terecht zitting verwezen en zal zeer waarschijnlijk half September bij de rechtbank in behandeling ko men. Broekhuis weer V r ij. Willem Broek huis, die 14 Augustus j.l. op vrije voeten is ge komen, heeft nu alweer aan zijn bekenden een brochure gezonden,'waarin hij op de hem eigen manier, van zijn gevangenneming en verdere lotgevallen verhaalt en tevens zijn nieuwe pre- mie-leeningplannen aankondigt. Aangenaam kinderspel. Men schrijft uit dc mijnstreek aan de ,,Msb." Het is gebeurd m een der groote gemeenten van ons koltngebicd. Daar woonde een heer, d^e als ieder ordentelijk u.ensch vóór zijn hu welijk van zijn aanstaande, brieven had ont vangen. Nogal veel blijkbaar. Ais kder normaal n.ensch had hij die ietwat vergeten en ze opgeborgen en wel op een zol der. De heer krijgt een paar kleine kinderen te logeeren, kinderen, d e blijkbaar nog geen schriftgeleerden waren. Ze vonden de brieven waarvan ze den in houd niet beseften en besloten, in het bezit van zooveel materiaal zijnde, nu ook maar post bode te spelen. Ze gingen er mee de buurt af en deponeerden in iedere brievenbus er een. Hit, restant moet ter completeering van boven uit een raam op den hoed van éen voorbijgan ger zijn geworpen. Toen kort erop slag op slag werd aangebeld door de buren, die de open brieven natuurlijk ongelezen terug brachten, besefte de getrof fene pas den omvang van dc ramp en kon hij met de huilende bengeltjes als g.dsen, het restant der amoureuze correspondentie van zoolang al her samendreggen. Auto-ongeluk. Gisterochtend is te Elspeet een ernstig ongeluk gebeurd een auto met standplaats te Vierhouten is uit de richting Nunspeet in volle vaart tegen een rustig rijdende motorfiets gereden. De motorrijder werd ernstig gewond en is ter verpleging naar Apeldoorn vervoerd zijn toestand is zorgelijk. Zijn vrouw, die op de duo zat, is er met enkele kneuzingen afgekomen en kon naar haar woning worden gebracht. Dit ongeval, dicht bij den brink van het dorp, bevestigt het reeds lang vermoede gevaar van een bocht, waarop van beide kanten alle uit zicht wordt benomen door de hooge heg om de pastorie der Hervormde gemeente. Het is hier een zeer druk bereden kruispunt tussc.hen dc wegen naar Nunspeet, Vierhouten, Apeldoorn, Uddel en Harderwijk. Dc aandacht van de auto riteiten wordt hierdoor bij herhaling op dit ge vaar gevestigd. Verdronken. Zondagmiddag is de vijf jarige Maggie Sluiter, van de Geerkade te Maas sluis, in dc Noordgeer voor het huis verdron ken. n Orkaan in de Tielerwaard in 18 2 6. 't Was Dinsdag de Ue dezer, dus daags na den stormramp welke het oostelijk deel van ons land trof, juist 99 jaar geleden, dat voornamelijk de Tielerwaard door een soort gelijke ramp werd geteisterd. Voorafgegaan door eenige dagen van drukkende hitte werd in den laten avond van den llen Augustus 1826 de lucht angstig zwart. Een onweer, vergezeld van storm, brak los, zoo hevig en zoo langdurig, als de ouders van ouden van dagen, die zich deze angstnacht herinnerden, nimmer meer beleefden. Geheele lanen met boomen werden ontworteld in de uitgestrekte plantage van den toénma- ligen ambachtsheer Virul'y van Vuren en Da lem. Het te velde staande koren werd uren ver der in slootcn en vlieten gevonden. Torens, hui zen en schuren werden omgeblazen. De enkele hardslapenden worden door dc huisgenooten niet gewekt, omdat men meende hen een dienst te bewijzen, door ze slapende den dood te laten ingaan, daar men geloofde, dat de aarde zou vergaan. Pas laat in den ochtend eindigde het nood weer. De grillen van den orkaan. Een correspondent van „De Tijd" schrijft Hoe grillig het natuurgeweld geslagen en gespaard heeft, toont het oude patronaatsge bouw te Langeboom. Ik ben er gaan kijken omdat praeses Wenne- kendonk O. P. mij er van verteld had In al de ellende is dit toch nog een grap- pit geval. Acht jaar geleden werd het als te bouwvallig afgekeurd. Het heette revolutie bouw licht cxi dicht En daar staat dit oude afgekeurde patronaatsgebouw nog overeind, ongedeerd, ongeschonden, als een hulp in den nood nu zoo stevige bouwsels rondom bezwe ken. De nieuwe, solide kerk ligt in puin. het stevige klooster is dergelijk gehavend. de niet zoo lang gereed gekomen school met on derwijzerswoning kon den druk niet weerstaan en gaf den strijd op. Maar ons oude versmade, acht jaar geleden bouwvalhg verk'aarde patro naatsgebouw zal ons nu kunnen dienen om er voöroopig kerk te houden Een meisje vermoord. Mejuffrouw W. Bosgoed een 26-jarig meisje uit Oosterbeek, werd sedert een week vermist. Gistermiddag is zij teruggevonden in een greppel, bedekt met heidestruiken, achter den Duiventoren onder ODsterhout hij Dongen. Waarschijnlijk is zij van het leven beroofd door middel van een strop. De justitie was gistermiddag hier ter plaatse.De Sectie op het lijk is verricht. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Omtrent dit drama meldt het Dagbl. van Noord-Brabant nog, dat reeds Zondag 9 Aug. toen het meisje werd vermist door politie en familieleden gezocht werd. Zaterdag vonden haar broeders, die liet zoe ken met opgaven, het rijwiel hunner zuster in de bosschen langs den Rijenschen weg. Haar rijwiel- plaatje was verdwenen. Door deze vondst waren de broeders zoo ont daan, dien zij dien dag niet verder durfden zoe ken. Zondagmorgen werd het onderzoek voortge zet en inderdaad vonden de mannen het lijk hunner zuster in een greppel. Haar taschje was geheel ledig. De kerk is de schuldige. Een me dicus schrijft in het Kompas het volgende „Een jonge dame was 's ochtends naar de kerk geweest, flink gekleed en met bont om de kerk was onverwarmd; zooals dat vroeger regel was. 's Avonds ging zij naar een bal en moest in dun baltoilet, behoorlijk of onbehoorlijk gtde- colletteerd, met een dunne sortie om, een poos in een koude gang op het rijtuig wachten, toen zij naar huis wilde gaan. Zij vatte kou en werd ziek. De koude kerk kreeg de schuld, maar liet wachten in de koude gang na het bal was de oorzaak naar de kerk wilde zij om die reden niet meer gaan, maar een bal wel." Waar de kerk al niet de schuld van krijgt Vervalschte postwissel. Tc Am sterdam is aan de loketten van het hoofdpost kantoor Zaterdag êcn postwissel aangeboden groot 41.05. De postambtenaar zag dadelijk dat deze postwissel was vervalscht en liet-de politie waarschuwen. Het bleek dat dc aanbieder aan zich zelf een postwssei van ƒ1.05 had ge zond* n en er toen ƒ41.05 van had gemaakt. De man is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Aan de gevolgen overleden. Gis-, ternacht is de ongehuwde voerman H. Rutten uit'Aalst, die bij een vechtpartij te Valkenswaard in den borst is gestoken, in het ziekenhuis te Eindhoven aan de gevolgen overleden. Inmiddels is de dada- B. naar den Bosch overgebracht, ter beschikking van de justitie aldaar. Oude moordzaak. Zooals wellicht sommige lezers zich nog zullen herinneren, wer- den in den avond van Zondag 31 Augustus 1919, resp. in de Paul Krugerstraat en de Scheldestraat te Vlissingen twee meisjes door een onbekend manspersoon aangerand en met een mes gesto ken. De eerste genas vrij spoedig, maar het twee de, mej. Dina Burgmeyer, overleed op 5 Septem ber aan de bekomen wonde. Ofschoon een zeer uitgebreid onderzoek werd ingesteld, mocht het de politie niet gelukken den-dader te vinden en ook een later door het in leven gebleven slacht offer te Rotterdam aangewezen man, bleek niet de dader te zijn. Thans schijnt men na 6 jaar den dader van dezen misdaad gevonden te hebben. De 33-jarige werkman A. F. I. uit Middelburg, die in voorloo- pige hechtenis zit wegens aanranding van een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2