meaning onjuiste inlichtingen en gegevens, een verkeerde beslissing heeft genomen, op grond waarvan kan dan mr. K. volhouden, dat er ook dan toch voor dien Vakbond een zij 't. slechts zedelijke verplichting bestaat, om zijn leden te adviseeren, langer te gaan werken Trouwens, mr. K. weet ook wel, dat als er bezwaar wordt gemaakt dit bezwaar niet altijd, maar toch zeer dikwijls hieruit voortspruit, dat de overwerkvergunning het middel is, om her uur- of stukloon te verlagen, ten einde het weekloon niet al te zeer te doen dalen. Dat kan- ongetwijfeld een verstandige maatregel zijn, maar 't is toch zeer goed mogelijk, dat men daar omtrent van inzicht verschiltEn moeten nu de arbeiders^ omdat de Minister heeft vergund, een paar uur per week langer tc werken, per se ook genoegen nemen met de loonsverlaging Het is toch meermalen gebeurd, dat een overwerkvergunning werd gevraagd en ver kregen om tot loonsverlaging te komen, en dat de werkgevers, enkele weken nadat de loons verlaging was doorgevoerd, van de vergunning om langer dan 48 uur per week te laten werken, geen gebruik meer maakten. Valt het te ver wonderen, dat een Vakbond, wiens leden zoo iets overkomen is, een volgend maal nu juist niet bijzonder happig is, om zich bij een nieuwe over werkvergunning zoo maar neer te leggen En gaat 't dan aan, om in zulk een geval te spreken van „een daad van welbewuste sabo tage van een overheidsbeslissing" Men versta ons niet verkeerd. Wij hebben het met nadiuk gezegd zooals in ons land de overwerkvergunningen geweigerd of verleend worden, na nauwkeurig onderzoek van alle gegevens, en met de bedoeling, de Arbeidswet in verband niet de economische omstandigheden zoo goed mogelijk te handhaven en uit te voeren, zal het in den regel van de arbeiders verstandig zijn', om zich bij de door Arbeidsinspectie of Minister genomen beslissing, neer te leggen. Zij mogen vertrouwen, dat zij, die het geheel over zien, cn gewetensvol het voor en tegen hebben gewikt cn gewogen, vermoedelijk dan ook wel een juiste beslissing zullen genomen hebben. Maar dat is geheel iets anders, dan wanneer men zegtde Minister heeft gesproken, de zaak is uit - Zelfs de knapste en best-gezinde Minister van Arbeid is nog geen onfeilbare Paus 1 Het gaat daarom niet aan, dat de Metaalbond van de Vakbonden een verklaring eischtals er een overwerkvergunning gegeven is, zullen wij ons daar steeds en onder alle omstandigheden kritiekloos bij neerleggen. Deze eisch gaat te ver, en is even onverstandig als een vakvereenigingstaktiek, die zich tegen elke overwerkvergunning kritiekloos zou ver zetten. Het ontslag bij de mijnen. Gisteren heeft een deputatie van den (Soc.) Nederlandschen Mijnwerkersbond, bestaande uit de bestuurders van de Bilt, Kramer en W. de Ruiter, op het departement van waterstaat een onderhoud met minister Bongaerts gehad over het ontslag bij de particuliere mijnen. De vertegenwoordigers van den Modernen Bond gaven aan den minister een uiteenzetting van den toestand en de gevolgen van dit ontslag. Den minister werd verzocht het daarheen te willen leiden, dat eenerzijds de ontslagenen bij de Staatsmijnen te werk worden gesteld, en an derzijds een wachtgeldregeling tot stand komt. De minister zegde toe ernstige aandacht te zullen schenken aan de ontslagaangelegenheden, alsmede aan het vraagstuk der jeugdwerkloos heid in de mijnstreek, hetwelk tevens tersprake werd gebracht. Met deze toezegging werd het onderhoud, hetwelk bijna een uur duurde, be ëindigd. De weeldebelasting. De Nederlandsche R. K. Bond voor groote gezinnen heeft oen motie aangenomen, waarvan besloten is ze ter kennis van de regeering en van de R. K. Staatspartij te brengen, en waarin, wijl de ingediende ontwerpen-weeldebelasting veeleer een verzwaring dan een verlicht ing van belasting druk voor de groote gezinnen beloven teweeg te mengen, aan het hoofdbestuur wordt opgedragen zich te wenden tot de regeering met het verzoek het ontwerp-weeldebelasting zooals het thans voor de behandeling gereed ligt, door den minis ter van financiën te doen wijzigen in dien geest dat op redelijker wijze wordt tegemoet gekomen aan de rechtmatige verlangens der groote ge zinnen. Drankbestrijding. In een vergadering van het Diocesaan Kruis- verbond in* het Bisdom Haarlem is op verzoek van de afd. Rotterdam besloten door een speciale acl ie de feitelijke medewerking van de geestelijk- beid te krijgen, opdat in de toekomst over het nut en het doel v«n de drankbestrijding zal worden gepredikt. Besloten werd zich tot de plaatselijke over heden te wenden met het verzoek hét veelvuldig gebruik \an sterken drank door chauffeurs van auto nissen e. d. tegen te gaan door te bepalen dat chauffeurs zich tijdens den diensttijd moeten onthouden van drank en dat voor afrit- cn eind stations geen inrichtingen met vergunning mogen worden aangewezen. Op voorstel van de aid. Heemstede werd besloten te ijveren voor een landelijk verbod in deze. Kapelaan Terwischa van Scheltema lichtte dit voorstel uitvoerig toe. Na een uitvoerige bespreking van de actie en propagandamiddelen o.m. van de Reizende tentoonstelling voor toelichting op vergaderin gen en als tentoonstelling, hield kapelaan. Ter wischa van Scheltema een inleiding over het onderwerp „Hoe kan het bezoek op vergade ringen worden bevorderd." Met een opwekkend woord sloot de voorzitter de vergadering. Stads- en (ïewegteipi Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Dinsdag 1 September a.s. des nam. 2 uur. ^De agenda vermeldt o.m. j£. 1 Onderzoek van de geloofsbrieven van het -nieuw benoemde lid van den Gemeenteraad, den heer H. J. Steens. 2. Benoeming van de leden der vaste raads- commissiën t.w. voor a. de Technische Be drijven, b. de Gemeentewerken, c. den Gemeente lijken Wonmgdienst, d. het Grondbedrijf, e. de Gemeente-Reiniging, d. de Financieel® Commissie g. Onderwijszaken, h. den Havendienst, i. AIg<- meene Personeelsaangelegenheden, j. de Straf verordeningen, k. het onderzoeken der rekenin gen (voorzitter en leden), 1. het onderzoeken der bezwaarschriften tegen aanslagen in de Gemeen telijke Inkomstenbelasting (voorzitter en leden) en m. die bedoeld bij art. 120 der Bouwverorde ning (voorzitter en leden). 3. Trekken der afdeelingen voor het onderzoek der gemeentebegrooting, dienst f926. 4. Aanbeveling van Curatoren van het Gym nasium ter benoeming van een curator in ver band met de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Ds. P. G. A. Halffman. Aanbevolen wordt de heer Ds. P. G. A. Halff man. 5. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Havenloods. 6. Voorstel van B. en W. tot bekrachtiging van den aankoop in openbare veiling van de boven- en benedenwoning aan den Rotterdam- schen dijk 182, tegen den prijs van 3200, ongerekend de kosten op den aankoop vallende. 7. Advies van B. en W. naar aanleiding van het schrijven van Regenten der Hofjes van Belois d.d. Jurn 1925, waarin zij berichten, dat het m hun voornemen ligt hun hofje van 29 woningen gelegen aan de Noordmolenstraat en het Spm- hmspad, te vervangen door een nieuw hofje, bevattende 36 woningen en een regentenkamer, te bouwen op een terrein aan de Westzijde van de Aleidastraat, en waarin zij ter voldoening aan de desbetreffende bepaling van hun stichtingsbrief, Welke het „advijs" daaromtrent van den Ge meenteraad vordert, verzoeken dit hun te willen doen toekomen. Het conflict aan de „N. ^Vateriveg". De antwoorden van den Metaal- b o n d. Wij ontvingen afschrift van de brieven, die de Metaalbond Maandag aan de organisaties heeft gezonden. Aan den Algemeenen Nederlandschen Me- taalbewerkersbond is geschreven Naar aanleiding van uw brief van 21 dezer dee- len wij u vooreerst mede, dat wij geenszins be weerd hebben, dat de vakvereenigingen wettelijk verplicht zouden zijn, in de toepassing van een verleende algemeene overwerkvergunning te. berusten. Het door ons ingenomen standpunt grondt zich op de volgende overweging Wanneer een Werkgever op economische gron den het noodig acht, zijn geheele onderneming gedurende zekeren tijd langer dan 48 uur te laten werken, is hij niet bevoegd daartoe zelf standig over te gaan, doch is hij verplicht, daar- loe vergunning te vragen aan den betrokken regeermgsambtenaar. Slechts indien de regeering van oordeel is, dat de economische omstandig heden langer werken noodzakelijk maken, wordt de vergunning verleend. De regeering houdt bij haar beoordeeling rekening met motieven van algemeen maatschappelijk be'ang, dus ook met de belangen van zoowel werknemers als werk gevers. Bovendien hebben de vakvereenigingen te allen tijde het recht, haar inzicht in de zaak aan de regeering kenbaar- te maken. Indien nu de regeering, na de zaak grondig bekeken te hebben, van oordeel is, dat een ver gunning verleend moet worden en dienovereen komstig handelt, is het naar de mcening van den Métaalbond, ontoelaatbaar (niet opwettelijke doch op practische en economische gronden) dat de vakvereenigingen zich niettemin aan de be slissing van de regeering niets gelegen laten lig gen en weigeren aan de uitvoering van de ver gunning mede te werken. Zoodoende zouden de vakvereenigingen, naar de meening van den Metaalbond, zich practisch wel degelijk boven de regeering stellen. Voorts willen wij u het volgende in herinne ring brengen Bij de besprekingen over het conflict te Rot terdam hebt u aan uwe medewerking tot be ëindiging van dat conflict de voorwaarde ver bonden, dat de Metaalbond met de vakvereeni gingen terstond een regeling moest treffen, krach tens welke zoo spoedig mogelijk zou worden te ruggekeerd tot de 48-jrige werkweek. U hebt op die voorwaarde de bedreiging doen volgen, dat, indien de Metaalbond daarin niet toestemde, uwe organisatie tegen de uitvoering van iedere alge meene overwerkvergunning dien strijd zou aan binden en op 1,October a.s. overal zou weigeren haar leden langer dan 48 uur tc laten werken, wat ook de beslissing van de regeering mocht zijn. Zooals u zich herinneren zult, verklaarde de Metaalbond de oplossing van het conflict langs dezen weg onmogelijk. De Metaalbond acht geen enkel verband tus- schen uwe verwaarde eri het conflict te Rotter dam aan wezig, en is niet bereid, deze quaestie in samenhang met dat conflict onder de oogen te zien. Het is do bovengenoemde door u gestelde voor waarde, die de onderhandelingen over cfe óp- lossing van het conflict heeft doen afbreken. Aan den Nederl. Neutralen Bond van Metaal bewerkers en Arbeiders is geschreven Wij ontvingen uw schrijven van 18 dezer en moeten beginnen met u attent te maken op twee onjuistheden, daarin voorkomerfde. Vooreerst hebben wij in onzen brief van tl Augustus j.l. geen enkelen eisch gesteld. Wijheb ben slechts ons standpunt te kennen gegeven tegenover den principieelen eisch die van de zijde der vakvereenigingen werd gesteld, n.l. dat de oplossing van het hangende conflict -alleen kon worden verkregen, indien de Metaalbond terstond met de vakvereenigingen een regeling maakte omtrent spoediger terugkeer tot de 48- urjge werkweek. Voorts maken wij u opmerkzaam, dat de Me taalbond geenszins in de Landelijke Regeling de normale werkweek op 56 uur heeft gesteld. In die regeling, die een interne regeling is, be vattende de minimum arbeidsvoorwaarden, waaf* aan de leden van den Metaalbond moeten vol doen, wordt van een normalen arbeidstijd met gesproken. U hebt ten onrechte den termijn van 56 uur per week, welke als langste termijn wordt genoemd, gedurende welken de Metaalbond nog toestaat dat voor overuren geen toeslag op het uurloos wordt gegeven, aangezien voor een door den Metaalbond vastgestelde normale werk week. Uw geheele betoog over het zedelijk recht van den Metaalbond verliest door deze onjuistheden zijn beteekenis. Uit Uw schrijven zien wij voorts, dat u zich met aansluit bij het standpunt bij de bespre kingen over het conflict te Rotterdam ingenomen door den Modernen Bond, daar u aan uwe mede werking tot beëindiging van dat conflict geen principieelen eisch in verband met den werktijd verbindt. Zooals wij m onzen brief van II Augustus j.l. schreven, zijn wij derhalve thans bereid, ten spoedigste met uwe organisatie in overleg te treden ten einde te trachten het conflict tot op lossing te brengen. Waar de door u in uw schrijven voorgestelde wijze van behandeling in zake werktijdverlen ging met in rechtstreeksch verband staat met het conflict te Rotterdam, achten wij het beter, ten einde de zaak met te vertroebelen, deze aangelegenheid in dezen brief met te behande len. Aan den Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond en den Christelijke» Metaalbewerkersbond m Nederland is de volgende brief gericht Wij ontvingen uw schrijven van 18 dezer, waar uit wij zien, dat u zich niet aansluit bij het stand punt, bij de besprekingen over het conflict te Rotterdam ingenomen door den Modernen Bond, daar u aan uw medewerking tot beëindi ging van dat conflict geen principieelen eisch in verband met den werktijd verbindt. Zooals wij in onzen brief van tl Augustus j.l. 'schreven, zijn wij derhalvet hans bereid, ten spoe digste met uw organisatie in overleg te traden, teneinde te trachten het conflict tot oploSSing te brengen. Waar de door u fn uw schrijven voorgestelde wijze van behandeling in zake werktijdverlenging met in rechtstreeksch verband staat met het conflict te Rotterdam, achten wij het beter, teneinde de zaak niet te vertroebelen, deze aangelegenheid in dezen brief niet te behandelen. Met drie van de vier organisaties zal dus onderhandeld worden. D ri e op g e schoten jongens uil Rotterdam hadden gister den geheelen middag in 't Sterrebosch doorgebracht en als herinnering aan het aangenaam verblijf een groote partij hout uit de hoornen gebrokerf. De buit werd in drie stevige zakken geborgen en gebogen onder dezen last werd de terugtocht naar Rotterdam aanvaard. Gelukkig liepen de vernielzuchtige houtdieven in de handen der politie, zoodat ze hun straf niet ontgaan zullen. Een der jongens bleek nog in het politieblad te zijn gesignaeerd voor het ondergaan van een hechtenisstraf. Het aantal sollicitanten naai de betrekking van Havenloods bij den Gemeen telijken Havendienst alhier, bedraagt 91. Hedenmorgen is d o o r 'd e p o 1 i" tie aangehouden de melkboer de R. uit de Over- sehieschestraat, omdat deze voor zijn spoeling wagen een paard gespannen had, dat meer day erg aan de pooten gewond was. Maatregelen zijn getroffen dat het dier geen verdere diensten behoeft te verleenen voor het genezen is. t»!j oi krachten» wetten ot verordeningen voor geschreven en andere officieel® af- en aan kondigingen van het Gemeentebeatnui. hinderwet. ^Burgeme ster en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 24 Augustus 1925 vergunning verleend aan ANT. WINDHORST'S FABRIEKEN EN VEEMBEDR1JF „DE ADELAAR" tot uit breiding van de mouterij en maalderij in de panden Nieuwe Haven 247 en 249, kadaster Sectie M. no. 2977 (ged.) en 2622, met een droge rij van beschadigde granen en peulvruchten, met een eest en met 7 electromotoren van resp. 30,10, 6, 5, 5, 4 en 3 P.K., drijvende diverse werktuigen en een transportband loopende van de inrich ting naar de Nieuwe Hoven. Gedistilleerd-accijns. Het bericht omtrent de aanvulling van het K. B. van 15 Dec. 1917, Stbl. no. 695, opgenomen in ons blad van Zaterdag j.l. blijkt niet voldoende begrepen te zijn. We plaatsen daarom het ge wijzigde artikel nog eens in zijn geheel. „De accijns van het door branders, dis tillateurs en handelaars uitgeslagen gedistilleerd bedoeld bij §4 van artikel 91 der wet van 20 Juni 1862 (bt.bl, no. 62), zooals dit artikel wordt gelezen ingevolge de wet van 31 December 1915, St..bi. no. 528 wordt verminderd met een ten honderd voor renteverlies en geval van onverhaalbaarheid De vermindering wordt niet genoten voor den accijns van gedistilleerd dat, onmiddellijk dan wel middellijk, voor rekening van den brander, distillateur of handelaar, wordt uitgevoerd naar het buitenland, met teruggaaf van den accijns op den voet van,artikel 1, letter b. van de wet van 18 Juli 1904 (f,Staatsblad" no. 190). Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 September a.s. cn is niet van toepassing ten aanzien van don accijns van gedistilleerd, waar van de aangifte ten uitvoer volgens artikel 120 der Algemeene wet van 26 Augustus 1922 („Staatsblad" no. 38) vóór dien dag is ingeleverd. Uit bovenstaande blijkt dat niet zoozeer sprake is van accijnsvermiudcring, maar van een wat gewijzigde methode van accijnsbetaling; door ere diet.genietenden ^Ingekomen is een verzoek van de VEREENIGDE GLASFABRIEKEN om vergunning tot uitbreiding van hare glasfabriek aan den Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie L. no. 2246, door bijplaatsing van een electrische transportinrichting met 8 electromotoren van totaai 69.3 P.K. voor het vervoeren van goede ren van de Buitenhaven naar het fabrieksterrein en omgekeerd en door verplaatsing van een electromotor van 20 P.K., drijvende een kolen- breker. Dit verzoek is mej, de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie geiegd. Op Woensdag, den 9 ^September a.s., des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór det tijdstip hier boven genoemd, kan op de seeretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten, Schiedam, 26 Augustus 1925. heawngd Nieuw», II et drama in de Lassusstraat. Gistermorgen zag de bemanning van een der gem. politiebooten welk vaartuig in de Hout haven te Amsterdam voer, een lijk drijven, 't werd binnen boord gehaald en spoedig herkend als dan van den dokter, die in het drama in de Lassusstraat betrokken is geweest. Hij heeft dus uitvoering gegeven aan hetgeen hij un den brief aan een zijner familieleden schreef. Gebleken is, dat hij geruimen tijd, ook vóór het geval zich in perceel Lassustraat 5 af speelde, in hoogst Opgewonden toestand ver keerde. Zij, die de finesses van de zaak kennen, schrijven dit uitsluitend tot aan de vrouw in kwestie die hem tot het uiterste moet hebben getard en geprikkeld. Deken fabriek stopgezet. Met in gang van heden is het bedrijf van de N.V. de Wit Go's Dekenfabrieken te Helmond stop gezet, waardoor pl.m. 2000 arbeiders werkloos zijn geworden. Niet alleen de fabrieken te Hel mond, doch ook die te Geldrop, Gemert, Deurne, en Asten zijn heden gesloten en aan het personeel ontslag aangezegd. Naar wij vernemen, worden er onderhandelin gen gevoerd, om het bedrijf, na een belangrijke reorganisatie, voort te zetten. Bmirtvereeniging van Beverenstraat c.a. Het bestuur herinnert den bewoners aan den feestavond op Donderdag 27 Augustus a.s. in den R.K. Volksbond. Met het oog op den grooten toeloop Wordt plaatsbespreking dringend aan bevolen bij drukkerij Tuytel, v. Beverenstraat. Door de politie is gister aan- gehouden P. v.d, N„ die ten nadeele van zijn kostjui'frouw, de 71-jarige wed. M. uit de Oud- dorpschestraat een bankbiljet van 10 uit een sierkastje ontvreemd had. De aangehoudene ticeft Bekend. Gevaarlijke reclame. Men meldt uit Drunen aan het Hgz. Toen Vrijdagmiddag een vliegtuig boven Drunen vliegend, reclamebiljetten voor de Waal- wijksche tentoonstelling uitwierp, wilde de land- houwer J.D. een op straat liggend biljet oprapen en werd terzelfder tijd door een auto overreden, tengevolge waarvan hij na vreeselijke pijnen Zondagmorgen overleden is. Onbewaakte overweg. Op een on bewaakte overweg nabij Ernst is Maandag een boerenwagen met paard door een éénmanswagen aangereden. Het paard werd gedood de voer man kwam met den schrik vrij. Diefstal in een beJastingkan- t o o r. Een dienstmeisje van den heer B. te Kerkrade ging voor haar patroon belasting be talen en kreeg 28 zilverbons van ƒ2.50 mede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2