Toen ze aan hel loket kwam, bemerkte ze tot haar grooten schrik, dat ze geen geld meer had, ofschoon ze beslist wist, dat ze het geld nog had, toen ze in het kantoor kwam. Ze deelde haar bevinding mede aan den beambte aan het loket en ook den aanwezigen inspecteur der belas tingen, die zijn kantoren heeft in hetzelfde ge bouw, als de ontvanger, werd gewaarschuwd. De beambten werden een voor een ondervraagd en ook zekere G., die pas sinds 1 Augustus als wachtgelder in dienst was getreden. Ook deze beweerde bij hoog en laag, dat hij niets van het geld wist en toen de inspecteur dreigde, de politie te zullen waarschuwen, gaf G. te verstaan, dat hij zich dan zeer zou verheugen, want hij wist van het geld niets af. De commissaris van politie kwam en bij fouilleering vielen de zilverbons onder de armen van G. uit. Ontkennen kon niet meer baten en G. is ter beschikking van de justi tie gesteld. Een kordate zuster. Een ongeval, dat gelukkig goed is afgeloopen, kwam, naar de Zw. Ct. meldt, voor in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle. In een vlaag van angst wilde een man nelijke patiënt onverhoeds van de eerste ver dieping naar de zijde van de Philosofensallee uit een der geopende vensters springen. Een ver pleegster snelde hqm na, greep hem vast en gilde om hulp. Het was een angstig gezicht, den man een oogenblik buiten het raam te zien han gen. Op het hulpgeroep kwam van alle zijden personeel toegeloopen en kon de ongelukkige beneden worden opgevangen en binnen gebracht. Het bleek, dat hij, dank zij het kordate optreden der zuster, behoudens enkele kleine schrammen, geen enkel letsel had opgedaan. Geknipt. De politie te Bussum heeft op aanwijzing van een der geestelijken gearresteerd een zekeren K., aldaar, den dader van verschil lende kerkdiefstallen in het Gooi. Bij zijn aan houding had hij juist het offerblok der Onze Lieve Vrouwe kerk geledigd. LONDENSCHE KRONIEK. Heling. Als verdacht van heling zijn aan gehouden H. B. en J. G. B. beiden wonende op den Gedempten Burgwal te 's-Gravenhage. In hun woning is een groote partij goederen in beslag genomen, afkomstig van verschillende diefstallen. Eveneens zijn als Verdacht van heling aange houden F. K. van den Gedempten Burgwal en G. A. R. uit de Kikkerstraat. Branden. Aan den Krommenieërweg te Wormerveer is gisteravond het pakhuis van den heer E. tot den grond afgebrand. De belendende perceelen bleven door het optreden van de brand weer behouden. De schade is aanzienlijk. Gister is de boerenbehuizing van de wed. Vos, gelegen in de Oudemolenstraat te Oss en mede bewoond door J. v.d. Wielen, tot den grond toe afgebrand. Niets kon gered worden. Verze kering dekt de schade slechts ten deele. De oor zaak is tot nu toe onbekend. Brutale poging tot inbraak. Aan den Krommezandweg te Rotterdam had een brutale poging tot inbraak plaats. Maandagmorgen om half zes werd de dienst bode M. G., in dienst bij den landbouwer Bakker uit haar slaap opgeschikt, doordat een man voor haad bed stond. Deze dreigde haar met een mes als zijniet onmiddellijk al haar geld gaf en zeide waar het geld van den landbouwer was geborgen. Het meisje vertelde hevig geschrikt, dat zij geen geld had en niet wist waar het geld van den land bouwer was. De inbreker greep de dienstbode bij de pol sen vast en sleepte haar uit het bed. Uit vrees durfde zij niet te schreeuwen. Een worsteling ontstond. De inbreker trok de dienstbode aan de linkerhand de trap af. Onder aan de trap rukte het meisje zich los en wist te ontkomen. Zij riep om hulp. Een 25-jarige landbouwers knecht hoorde het hulpgeroep, toen hij in den tuin werkzaam was. Hij zette den inbreker, die gevlucht was, na, bijgestaan door een an deren landbouwersknecht. De politie werd ge waarschuwd. Op een half uur afstand van de boerderij van G. werd de man aangehouden. Het bleek te zijn de 24-jarige smid J. A. van H. Het aantal ingeschreven werk- loozen in Groot-Brittannië bedroeg in de week eindigend 17 Augustus 1.298.400 of 28.950 meer dan in de vorige week en 176.058 meer dan een jaar geleden. Indisch a e r 1 e i. De afscheidsre ceptie van den heer We'ter te Batavia was zeer 'druk bezocht; de gehee'e Raad van Ned.-In- dië, die a"e Departementshoofden, vcrschi"ende hooge Regeeringspersonen, a"e kopstukken uil de hande's-, scheepvaart- en financiec'e were'd, benevens ve'e particulieren waren aanwezig. In het Chineesche kamp te Djokja circu'ec- ren dreigbrieven, waarbij wordt aangespoord tot boycot van Enge'sche goederen en handels huizen. Aardbeving. Volgens een draadloos bericht uit Londen is gistermorgen etn zware aardschok gevoeld in Catania. Een aantal hui zen is beschadigd. Onder de bevolking ontstond een paniek, doch niemand is gekwetst. Een verHes. Groote droefenis .is ge wekt onder de duizenden bezoekers en bezoek sters van den Londenschen dierentuin door het doodschieten van Sarn, den 24 jaar ouden ijs beer. Reeds( sedert ve'e maanden 'eed hij aan senie'e aftakeling, zoodat hij zelfs niet meer in staat was, zijn dagelijksch had Lenemen. Uit zijn huwelijk met Barbara zijn meer dan twintig ijsbeertjes geboren, doch nimmer slaagde men er in, deze langer dan een paar weken in leven te houden. (Van onzen correspondent). L o n cl c n, 24 Augustus. De nieuwe vlieg dienst naar het Oosten. Imperial Airways Limited heeft voor vijf jaar het vliegcon tract gekregen voor exploitatie van den dienst Egypte-Jndië. De maatschappij krijgt er een jaarlijksch subsidie voor, daL 87000 niet mag te bovengaan. Men kan dit contract beschouwen als den eersten stap naar uitbreiding op groote schaal van dc burgerlijke luchtvaartdiensten voor het Rijk. De maat schappij heeft op zich genomen minstens een weekdienst in beide richtingen te onderhouden. De route is 2500 mijl lang en loopt van El Kan tara, aan een oever van het Suez Kanaal via Bagdad naar Karachi in Indië. De eerste halte is Ramlcch, in Palestina. Vandaar vliegt de machine over de heuvels voorhij Jeruzalem naai Amman. De Syrische woestijn wordt overge stoken naar Ramadi, aan de Euphraat, van waar het verder gaat naar Bagdad, totaal 800 mijl. Het tweede deel van de reis wordt afgelegd in zes etapes in twee dagen; de nacht wordt doorge bracht in een der woestijnkampen. Het toestel volgt de Euphraat tot Basra, gaat dan over de Perzische Golf naar Bushire Jask en verder naar Charvar, dat vijf uur vliegen van Karachi af ligt. Aanvankelijk zullen alleen reizigers worden vervoerd tusschen Cairo en Basra want het on middellijk doel van den dienst is tijd te winnen voor den postdienst naar Indië. Een brief, in Londen gepost, zal met den vliegdienst Indië in zeven dagen hereiken de gewone mail eischt vijftien dagen. Voor reizigers van El Kantara naar Bagdad biedt de nieuwe vliegdienst groote voorcleelen. De zeereis tusschen de twee plaatsen duurt twee weken het vliegtuig doet er een dag over. De vlieger vindt zijn weg over de woestijn door een duidelijk spoor te volgen, dat door een tractor is geploegd. Met tusschcnruimten van 200 mijl zijn er geschikte gronden voor nood landingen daar is ook benzine beschikbaar. De lucht als advertentie -ruimte Als de lucht hoven Londen smetteloos is van wolken komt er een vliegmachine uit Hendon, die hoog boven tegen de blauwte opklimt en letters in blanken rook gaat schrijven in spiegel schrift dat de bewoners der aarde positief kun nen waarnemen. De „Daily Mail" c-n een groote zeep-maatschappij gebruiken de vaardigheid van den vlieger voor het adverteeren van hun waar. De meest moderne adverteerders zijn niet tevreden met aanplakbiljetten op muren en heiningen, of zelfs niet met de electrische adver tenties op de gevels van eens waardige huizen. De letters van witten rook op een lei van blau we lucht zijn de advertentie-micfdelen voor hen, die op dit gebied het hoogst willen reiken. Het is een vluchtige reclame, die de wind al is hij nog zoo traag; spoedig uitwischt. Deze vorm van reclame geschiedt dus in helder daglicht. Maar nu belooft men ons nieuwe evoluties op dit gebied, die bij nacht of avond zullen plaats hebben. Men heeft een enormen tweedekker met drie motoren gemaakt, waarin in het ondervlak van den ondersten vleugel een serie electrische glielampcn is aangebracht waarmede men alle lichtletters kan maken. De lampen zijn in het vleugelvlak gemonteerd zoodat ze geen schade lijken invloed kunnen uitoefenen op de functie van den vleugel. Het electrische advertentievlak is 35 M. lang en 3 M. breed en de letters zullen binnen een straal van vele mijlen duidelijk van den grond af zijn te zien. Er is plaats in de „cock pit" voor twee vliegers en is bovendien een ka juit voor vier passagiers. Stroom voor de elec trische advertenties wordt verstrekt door een afzonderlijken motor in de fuselage, die van de kajuit uit gemakkelijk kan worden bereikt. De drie motoren zullen het gevaar van een nood landing boven een stad zoo goed als opheffen. Dit gevaarte zal in het avondduister over de steden van het land gaan vliegen om de mensch- heid tc vertellen, welke zeep de beste, welke ta bak het zoetst en welke whisky het heerlijkst is. De machine is gemaakt voor rekening van een nieuwe maatschappij, die zich alleen met dezen vorm van nachtvlinderij bezighoudt en die reeds een flink aantal contracten voor 'dit, lucht-ad- verteeren heeft afgesloten. Revolutie in de drukkerij. In de afgeloopen jaren hebben verscheidene provinciale dagbladen in dit land hun toevlucht moeten nemen tot photographische middelen, wanneer ze bij een staking van drukkers en zet ters toch in een of anderen vorm wilden blijven verschijnen. Maar geen van de toegepaste mid delen bleek bevredigend. Nu wordt aange kondigd dat twee Londenaars, die vier jaar lang in het geheim hebben gewerkt, een machine heb ben vervolmaakt die het druk-rpoces, waarvan het beginsel sedert de eerste dagen der boekdruk kunst onveranderd is gebleven, zal revolutio- neeren. Het effect van de nieuwe machine is dat ze het metalen zetsel afgeschaft door het te vervangen door een film, waarop de letters zijn gephotografeerd. Door middel van een toetsen bord, dat men kan bewerken zooals men de toetsen van een schrijfmachine bewerkt, worden letters van een „master film" in de verte tc vergelijken met het matrijzenmagazijn van een zetmachine een voor een en in snelle opvolging geprojecteerd op een lichtgevoelige photographi sche film en aldus gephotographeerd de belich ting voor elke letter duurt slechts een klein deel van een seconde. De belichte film correspondeert, wanneer ze is ontwikkelt, met den metalen regel zetsel van de zetmachine. Dat men hier aan de machine veel waarde toeschrijft zou kunnen blij ken uit het feit dat de conservator van het Natio nale Museum voor Wetenschap de uitvinders heeft uitgenoodigd inzendingen te verschaffen, die getuigen van de doeltreffendheid van de machine en die als blijvende historische docu menten kunnen dienen over de ontwikkeling der boekdrukkunst. Men voorspelt dat groote Veranderingen in de manier van drukken van de uitvinding het gevolg zullen zijn. Men verwacht er later nieuws en betere nieuwsbladen en boeken van, goedkoopere productie en betere leesbaar heid. Het is misschien nog wat te vroeg om zulke voorspellingen te wagen. Ook heet het dat hel, drukkersbedrijf er millioenen ponden sterling mee zal uitsparen en dat een Londensch dagblad door toepassing van draadlooze telegraphiè tegelijkertijd in verschillende steden de zelfde copy kan laten zetten. DE VESUVIUS. ROME, 26 Aug. (draadloos) De Vesuvius is in werking. Uitbarstingen hebben plaats. VERDRONKEN. ROME, 26 Aug. (draadloos) Uit Triëst wordt gemeld Tien Alpenisten die trachtten de Raspo- grot nabij Pinguënte in Istrië te onderzoeken, werden plotseling door een ondergrondschen vloed overvallen en zijn verdronken. VULCANISCH EILAND. ATHENE, 26 Aug. (draadloos) De Santorin- vulkaan was heden opnieuw in werking er is een groot nieuw eiland gevormd. GRATIE. BERLIJN, 26 Aug( draadloos) De koning van Bulgarije heeft 90 ter dood veroordeelingen ver anderd in levenslange gevangenisstraf. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige win den uit W. richtingen, afnemende bewolking, wei nig of geen regen, warmer. Voor de stormramp slachtoffers. Het AmsteTdamsche comité „10 Aug. 1925" heeft tot nu toe ruim 100.000 bijeengebracht. Overreden. Hedenmorgen is te Amersfoort dc A'damsche koopman Cohen bij 't plotseling oversteken der straat door een auto uit Rotterdam overreden. De toestand van den man is hoogst ernstig den chauffeur treft geen schuld. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 25 Aug. 26 Aug Londen12.051/9 f 12.051/a Berlijn - 59.05 *59.057» Parijs-11 66 V. - 1L591/, België-11.257, - 11.207, Zwitseiland - 48 06 - 48.071/, Amerika-2 487» -2.48 Weenen-0 0035 -0.0035 Kopenhagen -59.50 -60.177a Stockholm - 66.647, - 66.70 Oslo-47.40 - 48.127, Madrid -35.75 - 35.75 Milaan- 9.337, .9.267, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 25 Aug. 26 Aug. Londen 12.05°/, 12.057, Berlijn-59.057, -59.067, Parijs-11.66 - 11.59 Brussel-11.26 - 11.21* Zwitserland-48.071', -48,10 Weenen-0.0035 - 0.0035 Kopenhagen - 59.55 - 60.30 Stockholm-66.65 -66.70 Oslo -47.50 -48.227, New-York- 2.487, - 2.487, Kerknieuws. Broederschap van den II. Gotthardus. 1» de parochiekerk te Koningsbosch, bij Echt, is een broederschap opgericht van den H. Gotthardus, patroon tegen de Engelsche ziekte bij kinderen en togen verlamming, jicht en rheumatiek. Het handboekje met inlichtingen (statuten en bepalingen, gunsten en voordeekn enz.) is verkrijgbaar bij den Zeereerw. heer J. A. Klisters, pastoor, aldaar, die ook gaarne al'e inlichtingen geeft omtrent het lidmaatschap der Broederschap. SPORT. VOETBAL. Oud-Vitessc-serie. A m s t. Ban kS c h i e d. Corinthians 10 (na verlenging). Hoor een 10 overwinning heeft de Amst. Bank den 3en prijs behaald Daar cenige Co rinthians niet kwamen opdagen speelden Ver- waaijen, Blaauboer, L. Janse en Langcdoen mede Om circa 7 uur blaast de heer Scheffers beginnen. Blaauboer onder de lat bij de Corinthian sweet al spoedig op fraaie wijze een zeker doelpunt, te voorkomen, 't, Spel verplaatst zich snel. Ver- vvaaijen geeft eenige goede voorzetten, die echter niet worden benut. De Bankmenschm zijn meer in den aanval, meer weten niet tedocl- punten. Rust gaat met blanco stand in. Na de hervatting krijgt Blaauboer handen vol werk en hij weet op allerlei manieren zijn doel schoon te houden. Aan den anderen kant stelt Verwaaijen L. Hijkuiter in staat, zijn club dc leiding te geven, doch deze talmt t e lang. Een scherp schot vanaf den r< ehtcrwing gaat rakelings naast. Even daar op een scrimage voor 't Amst. B. doel. Dc ha wordt echter juist naast getrapt. Wann^er de tijd om is, is de stand nog 00 en wordt er 2 X 77, minuut verlengd. De Bankmenschcn komen nu geweldig opzetten en ieder oogenblik verwacht men een doelpunt. De le 77, minuut verloopt echter zonder beslissing. Dan, ongeveer één minuut voor tijd, lost Vollcart van grooten af stand een schot dat Blaauboer verrast (10). Even hierna blaast, de heer Scheffers af Maandag 31 Augustus, speelt 1L-D.V.S. een friendly-game tegen T Rotterdamsche Excelsior, aan de Damlaan. Aanvang 3 uur CRICKET. H.-D.V.S.H.C.C. In een aardigen wedstrijd, heeft H.-D.V.S met niet minder dan 172 runs gewonnen Pas om een uur wordt begonnen. De Schiedammers gaan eerst, batten. Pomes ziet zich al spoedig voor 9 geclcand door R. Neuerburg. Door 't keurige batten van Ir. Haima v. d. Wal en J. T. v. Buysen valt 't 2e wicket pas op 119. Met 19 extra's wordt 't H.-D.V.S. totaal 247, waarvan J. T. v.Buysen 55. Ir. Haima v. d. Wal 41, E. Hodes44, Scheffers 12, Dr. Vuylst.ekc 29, P. Kappelhof 19 not out. R. Neuerburg nam 6 voor 66. Ivo Iff 2—50. A.' v. Manen 247. H.C.C. brengt 't er al heel slecht af en zit voor 75 aan den kant. W. v. d. Bosch 13, C. Bakker 25, R. Neuerburg 12 en Ir. v. Manen 13, kwamen in de dubbele cijfers. Hovingh 627 v. Buysen 328 P. Kappel hof 1—15. Er is nog 45 minuten te spelen en H.C.C. gaat voor de 2e maal batten. Er wordt voornamelijk slow gebowld cn eenige H.C.C.'ers wisten daar danig van gebruik te maken en joegen ver scheiden malen den bal over de boundary. Wanneer er 135 runs zijn voor 't verlies van 7 wickets is 't tijd. R. Neuerburg met 44 (waar onder vier geweldige zessen( n Ir. v. Manen met 27 bleven ieder not out. Hovingh 351, Dr. Vuylsteke 466. Er werden door de H.-D.V.S.'ers een paar schitterende vangen in 't verre veld gedaan. WIELRENNEN. Donderdagavond wordt te Parijs de Grand Prix van Buffalo verreden, waaraan Kaufmann, Moeskops, Schilles, Michard, Degraeve deel nemen. Bij dezelfde gelegenheid krijgen de ama teurs hun revanche. Jaap Meyer zal zijn titel tegen Revelly, Oszmella en Galvaing komen ver dedigen. BILJARTEN. Donderdagavond 77, uur a.s. speelt B. V. „Unie" van hier tegen B. V. „Melb. S." van Rot terdam, 3 partijen om den van Vollenhoven Beker (van Rotterdam) in café Wasman, alhier. DAMMEN. Maandagavond zijn de laatste partijen ge speeld om het persoonlijk kampioenschap voor R. K. van Schiedam waarvan de uitslagen zijn A. van SlobbeN. van Baarle 20 M. Kreu- gerJ. Neid 20 H. KreugerM. van Gelo ven 20 De eindstand is als volgt Gesp. Gew. Gel. Verb pt. A. v. Slobbe 12 10 2 0 22 H. Kreuger 12 8 3 1 19 J, Waltman 12 7 2 3 16 N.v.Baaile 12 7 1 4 15 Gunnèweg 12 6 3 3 15 J. Neid 12 7 0 5 14/ H, Kemper 12 6 2 4 14 J. v. Slobbe 12 5 2 5 12 M. v. Beers 12 5 1 6 11 M. v. Geloven 12 4 2 6 10 J. Kreuger Sr. 12 2 1 9 5 A. v. Eyk 12 10 11 2 W. Kessel 12 0 1 11 1 A. v. Slobbe is dus thans na een spannenden strijd kampioen van Schiedam. Burgerlijke Stand. Geboren: Aug. 24 Johanna d.v. B. So- linger cn P. J. Klein, Bakkerstraat. Overleden: Aug. 24. L. Schilpyoord oud 76 j., Lange Singelstraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 26 Aug. v.m. 7.21 n.m. 7 46. 27 Aug. v.m. 8.08 n.m, 8.33. 28 Aug. v.m. 9.04 n.m. 9.40. 29 Aug. v.m. 10.29, n.m. 11.04. Gem. duur vloed 5 u. 31 m. gem. duur eb 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 25 Aug. Vertrokken Eng. s.s. „Agility", kapt. Mac Donald, ledig naar Liver pool. Noorsch s.s. „Banghild", ledig naar New- farwaser. Eng. s.s.„Monica Seed", naar Las Palmas. SCHIEDAM, 26 Aug. Aangekomen Eng. s.s. „Alchymist", kapt. William Miller, met, olie van Harburg voor N.V. Sehieeem aan de Wil- hëlminahaven. ss. „Salabanka", met olie van Kobe via Rotterdam voor N.V. Schicvcem. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIBDAM, 26 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 17. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 26 Aug. noteert voor Spiritus 100 f 22. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f2.10 per ketel. ROTTERDAM, 25 Augustus. E i e r e n. Rot terdamsche Veiling Warmoe zierstraat kip eieren 6.959,. eendeieren 7.357.95 de 100 stuks. Aanvoer 110,000 stuks. (N. V. Rotterdamsche Gons.-veiling Wc* na- plein). Aanvoer 100,000 stuks. Kipeieren 7 9, eendeieren f 7.508, kalkoeneieren IQ—U.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3