DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Prinses Lolo. 48ste Jaargang. Donderdag 27 Augustas 1925. No. 14337 BnreanKOEMARKT 4. Telefoon Inteicommnnaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5£reg«ls 1.75«Ike regel daarboven 36 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct.# per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering :f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bq dood f 200 bij verlies van een duim^NiCMtH^erliesnrai^eiMYjjsviii^^ Bollenlandsth Nieuws, DE VEILIGHEID. De nota gepubliceerd. Het Fransche antwoord op de Duitsche nota van 20 Juli betreffende de veiligheidskwestie is gisteravond in de geallieerde hoofdsteden en te Berlijn gepubliceerd. Het luidt in grootc trek ken als volgt. Bij kennisneming van de Duitsche nota van 20 Juni 1925 stelt de Fransche regeering met genoegen de eensgezindheid vast, welke bestaat tusschen de beide regeeringen, die gelijkelijk verlangen, den vrede in Europa gegrondvest te zien op een verstandhouding, welke aan de vol keren aanvullende waarborgen van veiligheid verzekert. Zij stelt met voldoening vast, dat de Duitsche regeering, na de Fransche nota van 16 Juni aandachtig bestudeerd te hebben, hare over tuiging uitdrukt, dat een overeenkomst kan bereikt worden. De Fransche regeering, verlan gend hieraan geen hinderpalen in den weg te leggen, zal er zich slechts toe bepalen, de op merkingen uiteen te zetten, waartoe zij in over eenstemming met hare geallieerden door het onderzoek der drie voornaamste punten van de Duitsche nota gebracht werd. Daar deze nota zich niet uitlaat over zekere kwesties, opgewor pen door het Fransche antwoord van 16 Juni, schijnt zij te willen te kennen geven, dat de Duitsche regeering geeft bezwaar heeft tegen de kern daarvan en dat zij zich alleen voor behoudt over bijzonderheden te spreken. Het was voor de Fransche regeering aange naam, vast te stellen, dat de Duitsche regeering het sluiten van een waarborgpact niet afhankelijk wenschte te maken van een wijziging der be palingen van het vredesverdrag. Echter vestigt de Duitsche regeering tot tweemaal toe de aandacht op de mogelijkheid, die er zou be staan, waarbij zij zich trouwens beroept op zekere bepalingen van het Volkenbondspact, de bestaande vredesverdragen door overeenkom sten aan nieuwe toestanden aan te passen. Zij werpt ook de mogelijkheid op van een wijziging in het regime van cte bezetting der Rijnlanden. Frankrijk is tc zeer gehecht aan de inter nationale verbintenissen om niet te weten op welke bepalingen van het vredesverdrag de nota zinspeelt en het ligt niet in zijn bedoeling zich te onttrekken aan eenige bepaling van het, Volkenbondspact. Het herinnert er echter aan, dat dit pact in de eerste plaats gegrond vest is op de nauwgezette eerbiediging der ver dragen, die den grondslag van het openbaar recht van Europa vormen, en dat 't het oprechte voornemen om de internationale verbintenissen na te komen als eerste voorwaarde stelt voor de intrede van een staat in den Volkenbond. In overeenstemming met hare geallieerden is de Fransche regeering van meening, dat er geen afbreuk mag gedaan worden aan het vredes verdrag noch aan de rechten, die Duitschland zoowel als de geallieerden bezitten krachtens de termen van dit verdrag. Kortom, wat de drie voornaamste punten der Duitsche nota van 20 Juni 1925 betreft, de Fran sche regeering kan in overeenstemming met hare geallieerden en zonder dat zij zich zou willen onttrekken aan de wettige toepassing van eene enlmle bepaling van het pact van den Volkenbond, enkel hare voorgaande opmerkin gen bevestigen aangaande de noodzakelijkheid van een nauwgezette eerbiediging der verdragen. 19) Waarvoor was zij anders jong Ach, en de wereld was toch zoo zonnig en vroolijk. Het lied des levens drong de ademloos luisterende in liet hart en onbemerkt streefde haar blik weder en weder naar dat gebruinde mannenge- zicht aan haar zijde. Langzaam waren zij de sluimerbank ge naderd, maar prins Joachim wist nog steeds niet, wie zijne geleidster was. Daarom begon hij zijn voelhorens uit te steken. De geachte juffrouw maakt zeker deel uit van de naaste omgeving van de prinsessen Von Wengerstein De oogen van prinses Lolo schitterden schalk achtig. Van de allernaaste, zeide zij snel. Dat had ik ook reeds gedacht. Zij voeren wel een zeer stil, teruggetrokken leven, niet waar Zonder twijfel. De prinsessen zijn zeker reeds hoogbe jaard vorschte hij verder, zich opzettelijk nog onwetender houdend, dan hij inderdaad was. Zijn geleidster lachte zacht bij zichzelf. Ik weet niet, of dertig jaar u als hoog- Zij is niet bevoegd om de kwesties te bespreken, die betrekking hebben op de toelating v' Duitsch land tot den Volkenbond, waarover trouwens de Volkenbondsraad beslist heeft. Ten slotte vleit zij zich met de hoop, dat de in overweging genomen waarborgen geformuleerd kunnen wor den in bewoordingen, welke zoowel juist als billijk zijn en gevrijwaard blijven van verkeerde en ongerechtvaardigde uitleggingen en toe passingen. In overeenstemming met hare geallieerden is de Fransche regeering zich bewust van de moeilijkheden en vertragingen, welke de voort zetting van de onderhandelingen nopens zulke moeilijke vraagstukken door middel van het wisselen van nota's met zich brengt. Dit is de reden waarom zijterwijl zij herinnert aan hare nota van 16 Juni, zich bepaalt tot alge- meene opmerkingen zonder in verdere bijzon derheden te treden. Na in alle oprechtheid deze voorafgaande uitleggingen gegeven te hebben, welke bestemd zijn om alle misverstand weg te ruimen, noo- digfc do Fransche regeering, in overeenstem ming met hare geallieerden, de Duitsche regee ring uit, op deze grondslagen in onderhande ling te treden, met den wil te geraken tot een verdrag waarvan het tot stand komen door Frankrijk vurig wordt gewenscht. Wat de geallieerde regeeringen betreft, deze kunnen niet anders doen dan bij hare vroegere verklaringen blijven en herhalen, dat de toetre ding van Duitschland tot den Volkenbond, op de voorwaarden van het voor allen geldende recht, naar hare meening de grondslag blijft van elke overeenkomst betreffende de veiligheid. Het is juist het gemis van deze veiligheid, dat tot nu toe een beletsel geweest is voor de door het pact voorziene aigemeene ontwape ning, waarop de Duitsche nota zinspeelt. De Duitsche regeerirtg heeft in zake de arbi trageverdragen, te sluiten tusschen Duitsch land eenerzijds en anderzijds, hetzij Frankrijk en België (onderteekenaars van het Rijnpact), hetzij de andere natuurstaten van Duitschland, die onderteekenaars zijn van het verdrag van Versailles, voorbehouden gemaakt, die de strek king hebben, het verplichtend karakter te be perken naar het model der arbitrageverdragen, welke Duitschland reeds met eenige zijner na buren heeft gesloten. Deze verdragen bepalen, dat men in elk geval zijn toevlucht noet nemen tot een permanente commissie van verzoening- Maar de eigenlijke scheidsrechterlijke regeling, die op de meeste gevallen van toepassing is, laat toe, dat de belangrijkste gevallen, namelijk die van pohtieken aard, welke juist tot den oorlog zouden kunnen leiden, er buiten gehou den worden. Daardoor zouden de bepalingen, bedoeld door het oorspronkelijk Duitsche me morandum van 9 Februari 1925, dat het aan gaan van arbitrage-verdragen tot waarborging eener vreedzame oplossing, zoowel der poli tieke als der juridische geschillen beoogde, op gevaarlijke wijze beperkt worden. De geallieerden zijn van meening, dat een aldus beperkt arbitrage-verdrag, dat niet van toepassing is op al de geschillen tusschen de aangrenzende landen, zonder voldoende waarde zou zijn als waarborg van den vrede, bijaldien het voor oorlogsrisico's ruimte zou laten. Bij de overhandiging van de Fransche ant woordnota, heeft de Fransche gezant De Mar. bejaard voorkomt. Dat is echter de leeftijd van prinses Rcnate. Ah zoo jong nog En prinses Lokan- dia Zij wendde snol In t hoofd naar hem toe. U kent haar voornaam Nu, ja ik hoorde die door u noemen. Is zij veel oude r dan prinses Rcnate Zij is iets over de achttien. Dat verrast mij zeer Ik dacht, dat ik bij een paar zeer oude dames mijn opwachting zou móeten maken. Maar in ieder geval is het verschil in leeftijd der heide prinsessen zeer be langrijk. Zij zijn halfzusters. O dank u zeer, nu bén ik georiënteerd. U behoort zeker tot dc hofhouding van de jongste prinses Ik dacht al dadelijk, dat ik een der hofdames voor mij zag\ Dat hij haar eerst voor de portiersdochter gehouden had, verzweeg hij maar wijselijk. Weder speelde die ondeugende trek over prinses Lolo's gelaat. Maar zij zeide heel bedaard: O, een eigenlijke hofhouding is er in het prinsessenkasteeltje niet, daarvoor zijn de beide prinsessen veel tc arm en onbeteekenend. Prinses Renate heeft echter wel een soort hof- ol eeredame, freule Von Birkhuhn. En de genadige juffrouw neemt zeker dezelfde eerepost waar bij prinses Lokandia Prins Joachim zeide tot zichzelf, dat hij een haast niet te veront schuld; gen nieuws- gerie nog eenige aanvullende mondelinge ver klaringen afgelegd, welke door gelijkluidende verklaringen van de Britsche en Belgische ge zanten werden bevestigd. De gezant verklaarde, dat Frankrijk en zijn geallieerden het doelmatig zouden achten, dat juridische deskundigen van de ministeries van Buitenlandsche Zaken van Duitschland, Frank rijk, België en Groot-Brittannië zoo spoedig mogelijk bijeen komen ten einde den vertegen woordigers van Duitschland in de gelegenheid te stellen, de opvattingen der geallieerde re geeringen in zake de juridische en technische zijden van de onderhavige kwestie te leeren kennen. is' a deze voorbereiding zouden de ministers van Buitenlandsche Zaken van Duitschland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië een con ferentie kunnen heieggen, welke, naar de ge allieerde regeeringen vertrouwen een bespoedi ging van de definitieve oplossing der onder havige kwesties zou kunnen meebrengen. De Duitsche regeering heeft besloten, gevolg te. geven aan deze mondelinge uitnoodiging van den Franschen gezant. Naar de voorbereidende conferentie der juristen, die te Londen zal wor den gehouden, zal voor Duitschland dr. Golss van het ministerie van Buitenlandsche Zaken worden afgevaardigd. In de gegeven omstandigheden zal het Duit sche antwoord op de jongste Fransche nota, dat gisteravond reeds naar Parijs zou worden gezonden, niets anders zijn dan een bevesti ging van de ontvangst der Fransche nota. De tekst van dit Duitsche antwoord zal na de overhandiging worden gepubliceerd. Naar Wolff nog meldt, zal de juristen-confe rentie waarschijnlijk a.s. Maandag beginnen. Het is de bedoeling, dat de conferentie een ontwerp-contact opstelt, dat dan later in de ministers-conferentie zal worden besproken. I)E SCHULDENKWESTIE. Een Engelsch voorstel. Na den kabinetsraad deelde Churchill gister avond op het ministerie van financiën mede, dat dfe regeering hem gemachtigd had, om namens "haar definitief eene regeling van de Fransche schuld aan Engeland aan te bieden op den grondslag van in beginsel 62 jaarlijkschc beta lingen van I2Va milhoen pond, waarvoor Frank rijk alleen verantwoordelijk zou zijn, mits eene overeenkomst werd bereikt aangaande ver schillende zaken van gedetailleerden aard, en ook op voorwaarde, dat aan Frankrijk eene naar verhouding gelijke behandeling zou ten deel vallen van zijne andere schuldeischers. Gaillaux, hoewel zich zijne meenmg aan gaande deze voorstellen voorbehoudende, heeft beloofd, ze aan zijne regeering; te zullen voor leggen. Waarschijnlijk zal hij heden naar Frank rijk terugkecren. IN MAROKKO. De Fransche troepen hebben na een levendig gevecht, een aanval van de Tsoels op de voor posten afgeslagen. De Tsoels lieten dooden en gewonden op het slagveld achter. In het centrum zijn wederom eenige dorpen gezuiverd. Trouwgebleven stammen hebben een aanval der Djehala's afgeslagen. Fransche ver kenningsdetachementen hebben eenige vijan delijke troepen op de vlucht gejaagd. Men meent te weten, dag de oorlogsraad, welke te Fez is gehouden, onder voorzitterschap gierigheid aan den dag legde, maar ten eerste had hij zoo gaarne willen weten, wie zijn geleid ster was en bovendien hoopte hij meer bijzonder heden omtrent prinses Lokandia te vernemen. Prinses Lolo amuseerde zich heme'sch. Zeg maar nooit weer prinses Lokandia, waarschuwde zij moedwillig. De prinses houdt hcelemaal niet van dien pompeus klinkenden naam en wordt gewoonlijk prinses Lolo genoemd. Overigens heeft u gelijk, mijnheer de baron. Ik ben de hofdame van prinses Lolo, ook nog ge zelschapsjuffrouw en meestal nog kamenier alles in een persoon vereenigd Hij trok een gezicht, alsof hij niet op zijn gemak was. Het komt mij voor, dat de prinses dan een dame met veel pretenties moet wezen en meer van u verlangt., dan billijk ;s. Dat hindert niets wij zijn goede vrien dinnen en nemen elkander nooit iets kwalijk. Prinses Lolo is niet ouder dan ik en soms wat dwaas en overmoedig als ten minste niet juist prinses Renate in de huurt is. Dus prinses Renate is zoo n beetje de boeman voor haar zuster Hm Dat zou ik denken. Dat is zij voor iedereen in huis zoo trotsch en zoo string en, nu zij zou bij voorbeeld niet moeten we ten, dat ik met u gepraat heh. Maar over het geheel ken ik prinses Lolo veel heter cn kan ik uitstekend met haar overweg. U schijnt haar zeer toegedaan te zijn, al vordert zij ook meer van uw dienst dan bthooi- van maarschalk Pétain, besluiten heeft genomen met betrekking tot het a.s. Fransch-Spaansche offensief. Een Fransche aanval op het Branes-front is hedenochtend met inzet van een groote strijdmacht begonnen en onlwiklèelt zich zoo danig, dat men gunstige resultaten, mag vervech ten. Het wordt bevestigd, dat de Spanjaarden in een door het Spaansche opperbevel zelf uit gekozen sector binnenkort een groot oPensief zullen beginnen. RUSLAND. Gedurende de laatste maanden, aldus meldt dc „Times"-correspondent tc Riga, herleven in Sovjet-Rusland weer de terroristische metho den, die dc vroegere z.g. militante periode van 't Sovjet-regiem kenmerkten. Er bestaat thans 'n zeer uitgebreide vorm van plotselinge arresta ties, verbanning naar afgelegen provincies, ook naar de Narym-streek van Siberië en de confis catie van de eigendommen en dat alles zonder vorm van proces. Talrijke gevallen van kort ge ding, waarbij menschen door de politieke orga nisatie voor het bestrijden van de contra-revo lutie zonder meer werden doodgeschoten, wor den reeds gemeld. In weerwil van de herziening van de straf wet en het opnemen daarin van de bepalingen, welke deze methoden van rechtspleging theo retisch verbieden, zijn deze nog nooit geheel in onbruik geraakt. Algemeen was de verwach ting, dat een dergelijk overheidsoptreden lang zamerhand zou verdwijnen, zoodat het weer op duiken er. van veel verbazing wekt. IN SYRIË. Uit Jeruzalem wordt aan de „Vossische Zei- tung" gemeld, dat de Franschen hun troepen in de buurt van Damascus hebben geconcentreerd, en liet geheele Mauran-gebied voorloopig ont ruimd hebben. Er zouden meer dan 12000man versterkingen zijn aangekomen. Uit Cairo wordt gemeld, dat de onrust in Syrië zich van dag tot dag uitbreidt. In de om geving van Deir ez Zor is u ni uw opstandige beweging ontstaan. Het Fransche garnizoen al daar werd gevangen genomen. IN CHINA. Nabij de grens van Hongkong viel gister een gevecht voor, dat wellicht het begin is van een campagne om de bolsjewisten uit Canton te ver drijven. Troepen aan de grens vielen de^egccringa troepen aa* en namen een trein in beslag. De re- geeringstroepen van Kanton werden na een hevig gevecht verslagen. Óver de geheele provincie van Kanton is oen militair beweging gaande en de mogelijkheid bestaat, dat het spoedig Lot een geregeld gevecht komt. ALLERLEI. Uil Liverpool De pogingen van dc commu nisten en de leiders van de wilde zeeliedenstaking om het aanmonsteren van zeelieden le verhin deren, hebben weinig succes gehad. De directie van de White Star Line heeft medegedeeld, dat een overgroot aantal zeelieden heeft aange monsterd voor de schepen „Doric" en „Canopic", welke Zaterdag naar Canada en Amerika n oeti n vertrekkenTot op heden is nog geen enkel schip later dan op den vaslgestelden tijd ver trokken. Uit Londen Een bijeenkomst van con- lijk is. Prinses Lolo moest hartelijk lachen, zooals slechts een jong,van harte vergenoegd n enschen- kind lachen kan. Dat lachen vond prinses Joa chim zoo verrukkelijk, dat hij voor Jut «ogen blik vergat, wat hem eigenlijk hierheen gevoerd vyat pan die arme prinses Lolo daar nu aan doen. Zij heeft toch geen enkele andere die nares dan mij en kan zich niet de luxe permit- teeren om mij te laten luieren. Daarom houd ik evenveel van haar als van mijzelf. Dat is zeer edel van u. Ik hoop, dat prinses Lolo zooveel liefde ook verdient. Nu liefde vraagt niet naar verdienste. In dit geval berust zij echter beslist op weder- keerigheid. Alles, wat ik ter liefde der prinses doe, doet zij ook voor mij. Prinses Joachim zag er zeer tevreden uit. Die prinses Lolo scheen hem heel aardig te zijn. Als zij overigens op haar verrukkelijke hofdame geleek, mocht hij zich gelukkig prijzen. Hij was er verheugd over, dat zijn geleidster hem zoo bereidwillig inlichtingen gaf, doch had er geen vermoeden van, dat zij hem voor den gek hield. Dht is mooi van prinses Lolo, cn hetbcvalt mij erg in haar. Ik verheug mij erop kennis met haar te mogen maken. Prinses Lolo zag plotseling met een zonder lingen blik tot hem op. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1