DAGBLAD IfOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENL Prinses Lolo. FEUILLETON. 48ste jaargang. Vrijdag 28 Augustus Ï925. No. 14838 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Inteveommnnaal 85 Postbus 39. Abonnement en per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1 200 bij verlies van een Rand, voet oï ooq I AdvertentiSn: 1—öTregtd* f 1.75elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. 200 bij dood 200 bij verlies van een door de N.Holl. Algem. Verz.bank Schiedam Bnitenlandsek Nieuw». DE VEILIGHEID. De Fransche bladen constateeren, dat, de' in houd en toon van Briand's nota in zake de vei ligheid zeer verzoenend is, terwijl niettemin de essentieele beginselen niet losgelaten wor den. De „Figaro" wijst er op, dat de grootste zorg van Briand niet is geweest voordeden te be halen, maar Duitschland te nopen het spel voort te zetten. Rijkskanselier Dr. Luther heeft besloten, drie weken vacantia te nemen. Hij verwacht dat de conferentie der juridische deskundigen eenige weken zal duren en verklaarde voor zijn vertrek, dat Duitschland de tweede uitnoodiging niet z.a! aanvaarden voordat de Duitsche deskundige volledig rapport heeft uitgebracht over de resul taten van de voorloopige besprekingen te Lon den. De Duitsche gezant von Hoesch te Parijs heeft gister aan Briand het Duitsche antwoord op de jongste Fransche nota in zake de veilig heid overhandigd. Dit vrij korte antwoord zal morgenochtend tegelijkertijd te Parijs en te Berlijn worden gepubliceerd. Omtrent den inhoud verneemt de ,,Tag", dat deze nota nogmaals de Duitsche nota van 22 Juli als basis aangeeft voor de aanstaande mondelinge beraadslagingen. Verder verklaart de Duitsche regeering zich accoord met het voorstel, de schriftelijke ge- dachtenwisseling als geëindigd te beschouwen, ten einde te trachten, de bestaande meenings- verschillen door mondelinge beraadslagingen op te lossen. welke overeenkomen met die welke aan Engeland zijn toegestaan. Door gezaghebbende zijde wordt echter mee gedeeld, dat aan Frankrijk zal verklaard wor den, dat hc-t, wijl het aan de Vercenigdc Staten meer verschuldigd is dan aan Engeland, jaar lijks aan eerstgenoemd ook groot ere bedragen zal hebben te betalen. Gisteravond om kwart voor zes is Gaillaux ui t Londen te Parijs teruggekomen. De minister zag er zeer opgewekt uit. Evenwel wilde hij zich tegenover de hem ondervragende journalisten met uitlaten, voor hij dat in den kabinetsraad zal hebben gedaan, welke gisteravond werd ge houden. Gaillaux zeide slechts, goede indrukken te hebben opgedaan en hij voegde er bij Ik heb mijn best gedaan en iou gaarne met een positief accoord zijn teruggekomen. Ik heb niet den gehéélen veldslag kunnen winnen. tegenstand der DE SCHULHENKWESTIE. Gaillaux heeft gistermorgen Londen verlaten en zich weder naar Parijs begeven. Aan een Reuter-vertegenwoordiger verklaarde hij, dat hij uitermate verheugd is over het resultaat van zijn reis. De Londensche pers is slechts ten deele met het Engelsche aanbod ingenomen. De „Times" schrijft onder meer Wanneer Frankrijk ons aanbod aanneemt, zullen wij waarschijnlijk een toestand krijgen, dat wij van onze schuldenaren minder ontvangen dan onze betalingen aan de V. S. bedragen. Men kon slechts aannemen, dat politieke gronden meer dan financieele, de re geering geleid hebben tot haar besluit om door vermindering van haar eisch, deze kwestie uit de wereld te helpen." De „Petit Parisien" schrijft; dat er, zoo er al dan geen volledig accoord te Londen tot stand is gekomen, toch een groot werk verricht is, waardoor de -groote 'ijnen van een moge'ijk, om niet te zeggen waarsclhjn'ijk accoord vast- ge'egd is. Voor de „Echo de Paris" staan de 'aatste Enge'sche voorstellen nog ver van een volle dige overeenstemming af. Waarnemers, die te Londen de kwestie der regeling van de buitenlandsche schulden ge volgd hebben zijn van meening, dat de bespre kingen aldaar een ernstige complicatie in de a.s. onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië eenerzijds en Amerika anderzijds tenge volge zullen hebben. Het blijkt, dat de autoriteiten verwachten, dat Frankrijk druk op de Vereenigde Staten zal uitoefenen om voorwaarden te verkrijgen IN MAROKKO. Ondanks don levendigen Branes, de moeilijkheden van het terrein en de hitte hebben de Fransche troepen overal hun gestelde doel bereikt. Zij verdreven den vijand dóór middel van tanks uit het Djebcl Messet' gc bergte, waar hij zich verschanst had, en trokken daarop door dit geberglc. Zij bezetten Djebcl- el-Nebbir, bereikten Soek-el-Arba én Dahar en rukten op door het dal van de Wad-Marticha. De vijand, wiens verliezen aanzienlijk zijn, is van plan zich naar het Noorden terug te trekken. Deze operatie heeft den Franschen in één sprong weer in het bezit gesteld van al hun vroegere posten in het Branes-gebied, waarbij zij tevens verscheidene doortochtspunten kon den bezetten. huidige actie van Kanton, waardoor handel en industrie van Kanton en Hongkong geruineerd worden, ongetwijfeld het gevolg is van de aan vaarding der Russische bolsjewistische principes door de regeering te Kanton. De contröle over de strijdkrachten te land en ter zee is geheel in Russische handen overgegaan, terwijl in de geheele provincie een terreur heerscht De Britsche regeering is er van in kennis gesteld, dat bij de beraadslagingen van het corps diplomatique te Peking een accoord tot stand is gekomen in zake de nota aan China, in dier voege, dat de mogendheden hebben besloten, aan de in het Verdrag van Washington neer gelegde grondslagen vast te houden. Dit be teek ent, dat de Ghineesche douanetarieven van 21/a tot 71/2 zullen worden verhoogd. Op den Chineeschen wenseh, om reeds thans douane-autonomie te yerkrijgelï kan geen acht worden geslagen. 20) Als dat u dan maar geen groote ontgoocheling, bereidt, kwam het van hare lippen. Hij zag haar vragend aan. Is zij erg lcelijk Haastig streek zij heur haar terug. Zij had het eensklaps zeer warm gekregen. Maar het amusante overwon toch weder alle bedenkingen. Ik weet het niet zij is noch schoon, noch leelijk. Blond vroeg hij verder, en liet daarbij zijn blik met aandacht op hare lokken rusten. Ja blond dezelfde toon als ik. Maar ik vind u erg nieuwsgierig, mijnheer de baron. U zult prinses Lolo immers morgen zelf zien. Prins Joachim bloosde en werd verlegen. Vergeef mij, geachte juffrouw. U heeft gelijk. Maar het is mij hier in dit park zeer zonderling te moede geworden alsol ik in een toovertuin wandelde aan de zijde van een goede fee, die allerlei dwaze vragen van mij met nimmer ver moeid geduld beantwoordde. Prinses Lolo lachte en verheugde zich over het compliment. Dan zal ik mij ook wel verder als goede fee moeten gedragen en u opvroolijken. Uwe goedheid ontroert en beschaamt mij, antwoordde hij met warmte. Maar voorloopig IN SYRIË. Na afloop van den ministerraad van gister morgen heeft Painlevë een verklaring afgelegd betreffende den toestand in Syrië. Hij zeide, dal de telegrammen uit Engelsche bron op geen enkelen grondslag berusten. Zij moeten, aldus de premier, eenvoudig een vergroole en misvorm de weerkaatsing zijn van de gebeurtenissen van de laatste dagen. De Diusen, die hun aanvallen richtten naar een punt in de richting van Damas cus zijn getuchtigd. Men zegt, dat Bedoeinen zich bij hen gevoegd hebben en dat is zeer we! mogelijk, want als het om plunderen gaal, dan kennen deze Bedoeinen vriend noch Vijand. Zij houden slechts hun onmiddellijk en persoon lijk belang in het oog. Nieuwe telegrammen heeft de minister-pre sident niet ontvangen. Een convooi van den woestijn-autodienst Bugdad-Beyroeth is gisteren door roovers aan gehouden. Er volgde een schietpartij, waarbij de leider van het convooi ernstig en twee andere personen, onder wie een vrouw, licht werden gewond. De roovers namen een hoeveelheid goud mede. De woestijn-dienst is tijdelijk geschorst. CHINA. Naar de correspondent van Reuter te Hong kong meldt, zijn ook in de stad Kanton zelf ernstige gevechten gaande. Nadere bijzonder heden dienaangaande konden tot op dit oogen- blik nog niet worden verkregen. Reuter ©ntving gister een telegram van de Ghineesche Kamer van Koophandel en de Koop- hedenverceniging, waarin gezegd wordt, dat de hield hij toch op met verder vragen en vatte een ander onderwerp op. Zulke prachtige beuken als in dit park zijn er wel haast nergens anders in de wereld, zeide hij, wijzend op eene groep heerlijke boomen. Toch ken ik nog schoonere. In het vorstendom Schwartsenfels ligt het graafschap Falkenhausen, en m het park van Falkenhausen zijn nog schoo nere beuken dan deze hier. Geïnteresseerd keek hij op. U kent Falkenhausen Ja. Jaien geleden was ik daar eens op bezoek <n (ut heerlijke park heb ik nooit vergeten. nn® Joachim's gezicht werd rood van verrassing. Hoe wonderlijk. Ook ik ken het Falkenhauscr v" ZCer en ^en Jaar vaak te gast geweest, 'tl zag lem met schitterende oogen aan. taen'gclSfd 1 Zekel' O0k V0" F",ken' Ja, hij was mijn vriend. Haar gezichtje werd ernstig. Hij is zoo vroeg gestorven. Ook zijn gezicht werd door eene schaduw overtrokken. Helaas veel te vroeg. Hare ademhaling werd" hoorbaar door de aandoening. Hoe wonderlijk, dat wij hem beiden kennen. I was T1°g slechts een kind, toen ik in Falken hausen was - eenige onvergetelijke schoone wéken heb ik daar doorgebracht. En u was een vriend van George von Falkenhausen Hij was ALLERLEI. Uit Melbourne. De totale tonnage aan Brit sche stoomschepen, die thans werkloos in de Australische havens liggen, is 266.000 ton. Uit Londen. De Britsche scheepvaart maatschappijen, welke op Australië varen, wei geren pertinent toe te geven aan de eischen van de stakers. Uit Durban. Er dreigt hier een zelfde toe stand te ontstaan als die, welke ten aanzien van de scheepvaart in de Engelsch-Australisclic havens heerscht. Uit New York. In regeeringskringen in Washington ziet men geen hoop op een vermij ding van de staking in de anthrac.ietmijnen op I September. Uit Londen. Uit Melbourne wordt gemeld, dat deportatie-bevelen zijn uitgevaardigd tegen vier personen, die betrokken zijn bij de wilde staking op de Engelsche schepen. Uit Luik. Het „Journal de Liege" deelt mede, dat Trotski zich met vacantie te Spa bevindt. Hij weigert aan persvertegenwoordi gers een onderhoud toe te staan. Uit Brussel. De christelijke boekdrukkers gezellen, die gedurende anderhalve maand ge staakt hebben; hebben gistermorgen het werk hervat. Dit zijn er ongeveer 2000. De socialistische tyopgrafen blijven de sta king voortzetten. De christelijke werknemers zijn vooral die uit de kleinere plaatsen. Het aantal stakers in het boekdrukkersbedrijf bedraagt thans nog ongeveer 5000. Bij het gehouden referendum heeft de groote meerderheid der Belgische metaalar beiders zich vóór aanneming van het compro misvoorstel verklaard. Tegen Maandag a.s. wordt hervatting van den arbeid verwacht. Uit Brussel. De werkgevers uit de Metaal industrie hebben gister den minister van Arbeid doen weten, dat zij het door arbeiders aange nomen compromisvoorstel aannemen. Maandag a.s. zal de arbeid geleidelijk worden hervat, zoodat weldra 60.000 stakers weer zul len zijn te werk gesteld. Het thans getroffen accoord heeft echter geen betrekking op het conflict, in dc staalin dustrie, waarbij, naar men weet, 15.000 arbei- edrs betrokken zijn. Uit Leipzig. In aansluiting aan hef proces voor het hooggerechtshof te Leipzig, waarbij Neumann, Poege en Koblewsji „de geheimzinnige Russische generaal" ter dood werdén veroor deeld, verluidt thans, dat aan de veroordeelden gratie is verleend. Klaarblijkelijk zullen zij bin nenkort worden uitgewisseld tegen de door de Sovjetrechtbank veroordeelde Duitsche studen ten. Uit Weenen. Op het Zuonistencongres werd gister medegedeeld, dat het uitvoerend comité met Weissmann aan het hoofd ontslag genomen heeft, liet congres heeft dit ontslag aangenomen. De oorzaak van het ontslag is de stemming van gister, waarbij weliswaar met 136 tegen 17 ver trouwen in het uitvoerend comité uil gesproken werd, maar waarbij 90 gedelegeerden zich van stemming onthouden hadden. Het congres wekt in het algemeen belangstel ling wegens de ernstige inwendige conflicten. Uit Warschau. Aan de voor 14 dagen uit gebroken staking der metaalarbeiders is door een compromis, dat gister onderteekend werd, een einde gekomen. -Uit Berlijn. De rijkskanselier zal gedurende zijn afwezigheid vervangen worden door den rijksweerminister dr. Gessier. Uil Brussel. De „Peuple" schrijft „Wij kunnen tegenspreken, dat Trotski zich te Spa bevindt. Het betreft hier een Nederlandsch burger, die sprekend op hem gelijkt. Binnenland. De steunverleenimj Ged. Staten Van Noord-Holland hebben de raadsbesluiten van de gemeenten Anna Paulow- na en Nieuweramstel tot het uittrekken van bedragen ten bate van de slachtoffers van de stormramp niet goedgekeurd, op grond dat met deze uitgaven geen gemeentebelang wordt ge diend. Een mooi voorbeeld. Het „Vad." vertelt Dezer dagen wilde een bekende industrieel met zijn auto Borculo binnenrijden. Men weet,, dat dit nu niet meer altijd zoo makkelijk gaat en dat de marechaussee toeristen aanhoudt. Ook dit maal werd de auto tegengehouden. De bezoeker legdë zich onmiddellijk bij het verbod neer, doch vroeg om een collectant, daar hij een gift wenschte af te dragen. De collectant kwam al gauw en de bezoeker zei Hier is 500 1 En hier is 500 van mijn vrouw En hier is 500 van mijn dochter En hier is f 500 van mijn chauffeur De marechaussee kwam toen vlug tusschen- beide en zei O maar dón mag u natuurlijk wel passeeren Neen antwoordde de bezoeker, ik wil mij aan de bepaling houden dat, waar 'torn gaat is nu afgedragen en als om 5 uur de versperrinr opgeheven wordt kom ik wel terug toch zulk een goed, edel mensch Toen ik zijn overlijden vernam, heb ik den geheelen nacht ge weend. En zijn arme vader Men zegt, dat hij menschenschuw geworden is na den dood van zijn zoon. Een kluizenaar, juffrouw. En mi nu moet hij erg ziek zijn. Men vreest het ergste. Zij zag nadenkend voor zich heen. Ik heb eens zoo veel van hem gehouden, van dien besten ouden heer. Hij was zoo goed voor mij. Dat sprak zij meer tot zichzelf, dan tot haar geleider. Stond u in nauwe betrekking tot graaf von Falkenhausen, vroeg hij verrast. Zij schrok op en zag hem verstrooid aan. Hij was een trouw en toegewijd vriend van mijne overleden moeder, zeide zij zacht. Weder trof hem het wonderlijke. Hoe zonder ling ook, want ook met de moeder van prinses Uolo was graaf von Falkenhausen zeer bevriend geweest. Maar voor hij nog tot klaarheid ovei zijn eigen gedachten had kunnen konn n, z ide prinses Lolo haastig Nu moet ik u echter gaan verlaten. Deze weg voert rechtstreeks naar den uitgang van liet park. U kunt niet verdwalen. Voorloopig vergat prins Joachim al het ande re voor de gedachte, dat zijn beminnelijke geleid ster hem wilde gaan verlaten. Ik dank u duizendmaal voor uwe groote goedheid, mijn geachte juffrouw. Ik hoop mor gen het genoegen te hebben u in tegenwoordig- Verslacj Ahjemecne Rekenkamer. Aan het verslag van de Algemecne Reken kamer betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1924, wordt het volgende ontleend Automatische benoeming van ambtenaren. Bij K.B. werd met ingang van 1 Dec. 1923 tot commies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek benoemd een adjunct-commies, die op gemelden dag aanspraak had op een perio dieke verhooging van zijn jaarwedde, zoodal deze gelijk werd aan het aanvangstractement, heid der prinses terug te zien. Zij glimlachte een weinig onzeker. Het kan zijn. Maar ik verzoek u, mijnheer de baron wij mogen elkander niet kennen. 1 rinses Renate is zoo streng en z.ou toornig vvoiden, dat ik met u gesproken had. Hij maakte een diepe buiging en bracht hare hand aan de lippen. Ik zal u beslist niet in ongelegenheid brengen. Overigens ken ik u ook lot mijn spijt werkelijk nog niet. Mijn goede fee bleef naamloos voor mij. Zij lachte zacht. Plet is beter, dat dit ook maar zoo blijft tot morgen. Goeden dag, mijnheer de baron en als u morgen prinses Lolo te zien krijgt wees dan niet al te zeer ontgoocheld. Glimlachend boog zij het hoofd en ging snel heen, naar het kasteeltje. Prins Joachim bleef staan en keek haar na. Zijne oogen bleven hangen aan den elastischen gang der jonge dame. Hoe trotsch en tegelijk aanvallig was dat blonde kopje. Een verrukkelijk schepseltje ik geloof, dat 't me moeite zal kósten, om verliefd te worden op prinses Lolo, als deze lieve hofdame in hare nabijheid blijft, dacht hij. Daarop viel hem weder in, wat zij van graaf Von Falkenhausen en hare moeder gez<gd had. Dat was toch erg zonderling. Terwijl hij nog daarover stond l< peir z< n trad de parkwachter Bi lke uit een zijp; d l< voor schijn. Hij groette den vreemden lieer bek efd. [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1