DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton. Prinses Lolo. 4081c Juigang. Zaterdag 29 Augustus 1825. 14339 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentiëm 1—5 regel» 1.75, alke regtl daarboven 35 nt 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelingen 75 c par regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-OngeyaHenyerzckcring f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf20Öbij verlies van een üand, voet 0f oog 1 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; IbO bij veriies van een wijsvinger; f la bij verlies van eiken anderen vlnaenDfrvereeken^^ door de N.Boli.Algem .Vera bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandse^ Nhnm», DE SCHULDENKWESTIE. C ai I I a u x n a a r A m c r i k In do zitting van den Franschen ministerraad hoeft Gaiüaux medegedeeld 16 September a.s. alleen naar Washington I e willen gaan ten einde snel de modaliteiten van de te treffen regeling vast I e stellen. Een delegatie zou later de detail punten der overeenkomst kunnen regelen. DE ONTWAPENING. Briand heeft gisteren maarschalk Foch in gehoor ontvangen, die hem als voorzitter van het intergcallieerde militaire comité, te Ver sailles uitvoerig verslag uitbracht over den stand der werkzaamheden van de intergeallieerde commissie van controle en hem verklaarde, dat Duitsehland volgens zijn opvattingen thans ontwapend is. DE VEILIGHEID. De Duitsche nota, die Zaterdag te Parijs is overhandigd ter beantwoording van de jongste Fransche nota in zake het veiligheidspact, is gepubliceerd. Aan de deskundigenconferentie, welke^Maan- dag a.s. te Londen aanvangt, zullen de volgende heeren deelnemenDr. Gauss (Duitsehland), Rollin (België), Fromageot (Frankrijk) en Sir Cecil Hurst (Engeland). Door de besprekingen van deze vier regeeringsadviseurs zal de Duitsche regeering in staat zijn, volledig op de hoogte te komen van de meeningen en inzichten der ge allieerden ten aanzien van de veiligheidskwestie Men is te Londen zeer voldaan, dat op deze wijze de betrokken mogendheden op informeele wijze tot elkaar kunnen worden gebracht en men hoopt, dat hierop spoedig een conferentie der ministers van Buitenlandsehe zaken zal volgen. IN HET ROERGEBIED. Volgens mededeelingen van het arbeidsbureau Westfalen, afdeeling voor bet mijnwezen, zijn in de maand Augustus 22.000 mijnwerkers ont slagen. Naar schatting zal het aantal arbeiders in de kolenmijnen werkzaam op 1 September a.s. niet meer bedragen dan vierhonderdduizend tegen vijfhonderd twee en zestig duizend in het voor jaar van 1922. Daar naar alle waarschijnlijk heid geen verdere stopzetting van mijnen meer zal plaats vinden, is hiermede vermoedelijk de hoogste stand in de mijnbouwcrisis in het Roer- kolcngebied bereikt. Waarschijnlijk zijn de mij nen Glückauf, Tiefbau, Kaiser Friedrich en Alter Hafen voorloopig de laatste, waar het be drijf zal worden stilgelegd. RUSLAND. Het centrale comité der communistische partij in Rusland publiceert een besluit, volgens het welk alle bosschen van plaatselijke be teekenis aan de boerengemeenten in gebruik zullen worden afgestaan. De roode pers juicht dozen maatregel toe als „een verdere ontwikkeling van de politiek der partij tegenover de boeren, ter opvoering van den welstand der boerenbevolking en ter bevestiging van de macht der Sovjetregecring Voorts is gepubliceerd een oproep, waarin wordt aangespoord tot oprichting van een in ternationaal wetenschappelijk landbouw-insti- 21) Prins Joachim beantwoordde den groet vrien delijk en hield den oude staande. - Kunt u mij ook zeggen wie die jonge dame is, die daar naar het kasteel gaat Bielde hield de hand beschermend boven de oogen en keek prinses Lolo na. Een verge noegd glimlach trok over zijn gelaat. Jawel, mijnheer dat is ons doorluchtig prinsesje. De prins kon een uitroep van verwondering niet geheel binnenhouden. Prinses Lolo Bielke knikte stralend. Heusch, mijnheer, prinsesje Lolo. Prins Joachim schudde hem nu opgewonden bij den schouder. Man weet jc dat wel zeker Bielke keek hem bijna beleedigd aan. Ik zal toch ons prinsesje wel kennen. De prins haalde diep adem en drukte Bielke een geldstuk in de hand. Dank u, zei hij haastig en staarde de prinses wezenloos na, Ook Bielke staarde wezenloos op het goud- etiik in zijn hand. tuut. Kenmerkend is, dat deze oproep ook tot de geleerde wereld is gericht en eindigt met de aansporing tot het aangaan van een bond genootschap tusschcn dc wetenschap en den boerenstand. ENGELAND EN MEXICO. De Britscbe regeering heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met Mexico te hervatten, AMERIKA EN DE VOLKENBOND. 4 olgcns bericht uit Genève heeft kolonel House in een onderhoud met journalisten ge sproken over do verhouding van de Vereenigde Staten tot den volkenbond. Hij gaf daarbij als zijn vaste overtuiging te kennen, dat Amerika vroeg ol' laat lid zou worden van den bond. Het wegblijven van de Vereenigde Staten uit den volkenbond heeft de door Wilson be doelde vestiging van den definitieven wereld vrede aanmerkelijk vertraagd, meent kolonel House. Hij acht het evenwel onmogelijk, dat de Vereenigde Staten ten slotte niet zullen in zien, dat een door licn gesteunde volkenbond de wereld zeker den zoozeer gewensc-hten vrede zou brengen, vermits dat lidmaatschap het voorstel betreffende verplichte arbitrage over heel de wereld zou doen aanvaarden. Binnenland. BOLIVIA. Volgens te New York ontvangen betrouwbare berichten hebben in La Paz, de hoofdstad van Bolicia, bmtengewoone politieke gebeurtenissen plaats, die het onmogelijk maakten de op Dins dag voorgenomen huldiging van den nieuwen president Villanuevo te doen plaats hebben. Gemeld wordt, dat president Savcdra, die zou aftreden, aan het bewind is gebleven, steu nende op het. leger. ALLERLEI. Uit Berlijn De onderhandelingen, die Don derdagmiddag in het rijkstoinislene van arbeid begonnen zijn, om dc scheidsrechterlijke uit spraak die 14 Augustus voor de bouwnijverheid is geveld, van kracht te verklaren, hebben den geheëlen nacht gidmud en gistermorgen einde lijk tot een overeenkomst geleid. Hierdoor wordt de aangekondigde uitsluiting in de bouwvakken voorkomen. Uit Londen De staking in de antluaciet- mijnen is, blijkens een draadloos bericht uit New-York, tegen Maandagavond officieel af gekondigd, waardoor alle hoop op bijlegging vervlogen is. Uit Kaapstad De zeeliedenstaking is ook op Kaapstad overgeslagen. Het stoomschip „Ballarat" voor Australië kon hedenmiddag niet vertrekken. De beweging heeft zich uit gebreid tot de „Arubdel Castle", die mogelijk morgen niet zal kunnen uitvaren. Uit Melbourne Er zijn alhier teekenen die er op wijzen, dat de zeeliedenstaking spoedig geëindigd zal zijn. Intusschen wordt uit Welling ton bericht, dat de staking erger is geworden in Nieuw-Zeeland, Uit Madrid Het officieele communiqué betreffende Marokko meldt, dat bij het lucht bombardement van Ajdir een bom ontploft is in een bomvrij onderkomen, waardoor 48 inboor lingen gedood werden. Een andere bom doodde bij Tcnsama 8 per sonen en wondde er 12. Uit Parijs De bladen melden uit Warschau dat volgens berichten uit Engelschc bron, de Sovjets te Minsk 60 Poolsche gevangenen zouden hebben doen fusilleeren. O, mijnheer heeft zich zeker vergist Neen, neen, het is goed zoo, riep de. prins verstrooid uit, zonder zijn oogen van de slanke meisjesgestalte af te wenden. Dan bedank ik u wel duizendmaal, ge nadige heerSakkerloot dat had ik niet kunnen droomen, dat ik vandaag zoo'n rijk cadeau zou krijgen, zei Bielke en verwijderde zich al groetend. De prins haalde nog eens diep adem en trok' aan zijn hoed, alsof hij het erg warm gekregen had. -Wat 'n schelm wat 'n verrukkelijk scheljnpjeDus dat was nu prinses Lolo Wat heeft ze me te pakken gehad O, ik geloof, dat het mij niet veel moeite zal kosten om op dit verrukkelijk prinsesje echt verliefd te wor den. Hij leunde tegen een boom en staarde naar het kasteeltje. - Zulk een geluk kan slechts een Zondags kind hebben, zeide hij halfluid voor zich heen. In gedachten verzonken keerde hij daar op naar zijn hotel terug. Alles, wat hij met de prinses besproken had, kreeg nu een andere beteekenis ook dat over Falkcnhausen. Wat zou zij wel over hem lachen Nu, in ieder geval was zij een vroolijk, aanvallig schepseltje en zij beviel hem uitstekend. Dat zou nu juist een vrouw zijn naar den smaak van den prins en van DE STORMRAMP. Wat doet het Nationaal Steuncomité De pers heeft een onderhoud gehad met dr. N. M. Josephus .Jitta, den voorzitter van den Gezondheidsraad, te 's-Gravi nhage, in zijn functie van secretaris van het Nationaal Steun comité, over de werkzaamheden van deze or ganisatie. Dc heer Jitta deelde mee, dat de taxatie van dc stormschade in Gelderland en in Brabant thans officieel aan den gang is. Het Nationaal Steuncomité werkt hiertoe samen met de in die provincies gevormde commissies, die beide onder presidium van den commissaris der Koningin staan. Elk dezer commissies hooft, aan een archi tect opgedragen, om, met behulp van. dc plaat selijke autoriteiten, de kosten van Wederopbouw en herstel te schatten. Hieruit zal voorzeker blijken, dat de nood in. Brabant niet minder groot is dan die in Gelderland. In Borculo hoeft men weliswaar te doen met een grootendeels verwoest stadje, waar ook inden omtrek velerlei vernield en gehavend is, maar in Brabant en met name in de streek Zeeland, Langeboom, Eschare, komt de vernieling meer verspreid voor over toch zeker niet minder dan 'n honderd vijftig boerderijen en woningen. In Brabant zal echter het. werk van liet herstel minder gecompliceerd zijn, omdat de meeste van die boerderijen aan een bepaald type beant woorden en dus in dienzelfden geest weer opge bouwd moeten worden. In een stad daarentegen, staat men voor allerlei verscheidenheid van woningen, die van villa's tot krotten varieeren, daar heeft men ook sloppen met heel slechte woningen gehad, vvat allerlei kwesties stelt. Sommige dezer krot ten zullen met weinig kosten weer in don ouden toestand te brengen zijn, maar ook bestaat de mogelijkheid, om van de omstandigheid te profiteeren en zulke slechte woningen door betere te vervangen. De vraag is dus moeten zulke complexen krotjes weer op dezelfde wijze hersteld worden Deze moeilijkheid doet zich ook voor bij oude huizen van betere soort, maar waarvan de waarde vóór den cycloon toch ook dikwijls minder was dan het benoodigd bedrag om ze behoorlijk te herstellen of in sommige gevallen geheel nieuw op te bouwen. Moeten ook de weigestelden vergoeding krijgen voor de stormschade aan have en goed Wanneer bij anderen een schoorsteen afwaait, een plafond neervalt, moeten zij dit ook zelf betalen zeggen sommigen, die in principe ook bezwaar maken om het bedrag van den steun voor opbouw of her stelling grooter te doen zijn dan de oorspronkelij ke waarde van het bezit. Maar wat moét men dan beginnen met een oud huis, dat 600 waard was, dat omver gewaaid is, en waarvan de opbouw f 2000 zal kosten Moet in zulke gevallen liet. meer noodige dan maar niet beschouwd worden als compensatie voor het moreele leed De pro vinciale commissies zullen al deze kwesties moe ten oplossen. Bovendien is de kostenberekening heel moei lijk. Verscheiden, ook van de betere, huizen maken den indruk dat alleen het dak er afge waaid is. Treedt men er binnen, dan blijken ze vaak inwendig totaal verwoest Le zijn- In Gelderland is er, behalve Borculo, nog eehigc schade geleden in Ruurlo, en ook te Didam en hier en daar verspreid. Ook in Ovcrijsel heeft de cycloon nadeel berokkend, onder moer in Hengelo. De commissaris der Koningin achtte tante Sibylle. Goddank, dit was geen vervelende, stijve, pretentieuse dame, zooals hij er zooveelaan het hof kende en had leeren vreezen. Dit was een warmbloedig, frisch menschenkind vol oor spronkelijke natuurlijkheid. En hoe vriendelijk was zij bij alle meisjesachtige terughoudendheid tegen hem, den zoogenaamden baron Schle- gell, geweest En wat een prachtig haar had zij, wat was zij liefelijk en schoon, niettegenstaan de haar eenvoudige, bijna armoedige kleeding. Wat zou haar persoontje eerst verrukken en betooveren, wanneer het in de haar passende, schitterende omlijsting verscheen. Waarlijk ajs zij zijn vrouw werd, kon hij zich gelukkig prijzen. Zij moest arm zijn zeer arm. Maar zij droeg haar armoede met waardigheid en vroo- lijkcn moed. Zoo eenvoudig en bedaard had zij gezegd „Een eigenlijke hofhouding is nu' op het' prinsessenkasteeltje, daarvoor zijn beide prinsessen veel te arm en te onbeduic au En dan Wat kan die arme prinses Lolo er aan doen. Zij heeft geen andere dienares als mij en kan zich niet de luxe veroorloven om mij laten luieren. Dus waren haar middelen nie eens voldoende om er een ecnige dienaics op na te houden voor haar eigen persoon, nat drukte haar echter niet ter neder, doch scheen haar juist te amuseeren. Als zij yermoedde, a haar zulk een schitterende erfenis te wachten stond het echter overbodig daar een provinciale com missie te vormen. Ilier treedt het Nationaal Steuncomité dus direct op. Een schatting van wat er nood'g zal zijn, durf de dr. Jitta, nu het onderzoek nog gaande is, niet aan. Iiij voor zich, geheel vrij blijvend, stelde zich echter voor dat er zeker 'n twee-en- half öülliocn gulden mee gemoeid zal zijn. En tot nu toe wordt het totaal der overal ingezamel de ge'den begroot op 1,200,000. Erza' dus nog her' vee' gegeven moeten worden. En bij den steun moet natAiuv'ijk de heftoe'ing voor zitten oïn de menschen zoo gauw moge'ijk uit de e"ende te he'pen, en voorn' te voorkomen, dat er paupers gemaakt worden door de ramp. Het ge'oden nadoe' in zaken is ook een hee' moeilijke schatting. Er zijn werkloozon, omdat het bedrijf van den werkgever is verwoest. Er is veel van den oogst vernield, hier en daar wat vee omgekomen. In Brabant heeft de Boerenbond hulp toegezegd om te redden wat er van den oogst te redden valt, en het R. K. Huisvestings comité is daar ook hard doende om te helpen bij den opbouw. Hoeveel geld er bij het Natio naal Steuncomité tot lieden is ingekomen, had de secretaris nog niet van den penningmeester ver nomen. Men weet dat de bedoeling is om alle ver zamelde giften aan dit centrale comité af te dragen. Hiertegenover zal dan later bij dc steun- verleening van zijnentwege in mindering worden gebracht wat reeds aanstonds in de centra van de ramp is afgedragen en natuurlijk ook reeds ten deelc besteed. De vorige week zijn de leden van het Nationaal Steuncomité een daL in Borculo en in Ruurlo ge weest. Morgen zullen zij de geteisterde Brabant» sche gebieden bezoeken. De wederopbouw zal nu geschieden door de provinciale commissie, in overleg met het Natio naal Steuncomité waarbij de dunst, belast met liet toezicht op de handhaving van du wette lijke bepalingen betreffende de volkshuisvesting, adviseerend za' optreden. De Rijksgebouwen dienst,waaraan oorspronke'ijk, met name te Bor culo,deze taak was opgedragen,is dus teruggetre den.Elk der provinciale commissies belast nu een particulieren architect mot dc uitvoering van het werk. In Brabant is dit dus al begonnen. In Gelderland wordt dc wederopbouw zoo spoedig mogelijk ter hand genomen. Nu echter het ge stadige zomerweer over is, en het telkens regent, moeten de dakloozen eerst tijdelijk in barakken en noodwoningen worden ondergebracht, om niet hals over kop te hoeven werken aan het herstel van hun woningen. De Gezondheidsraad heeft die barakken naar Borculo gezonden. Nationale Groliiislierihnkimj. Gister is te Delft de plechtige herdenking van Grotius gevierd, georganiseerd door de Vereeni- ging voor Volkenbond cn Vrede, wijl het in dit jaar 300 jaar geleden is dat het beroemde De iure belli ac Pacis verschenen is. Van dc torens en van de openbare gebouwen werd gevlagd. Reeds lang voor het officieele uur van den aanvang der plechtigheid verzamelde zich voor den Westelijken ingang der Nieuwe Kerk een zeer talrijk publiek. De hoofdingang van de kerk kon niet gebruikt worden vanwege de res tauratie van den toren. De politie droeg zorg dat de genoodigden rustig konden passeeren'. Te kwart, over twee arriveerde dc Koningin-Moeder, die met gejuich werd ontvangen. Aan den ingang werd zij opgewacht door prof. Troub, den burge- meewter van Delft, mr. G. van Baren cn den heer Van der Manderënj secretaris-penninj- V.oor haar zuster scheen zij een heilloos ontzag te hebben. Daarom had zij hem gevraagd haar morgen niet te kennen. Deze prinses Re- nate was stellig in alles het tegendeel van haar- 2 J ZC ln ie(jér geval was het een bewijs van haar argeloosheid, dat prinses Lolo hem uitgenoodigd had om niets aan haar zuster te verraden. Dat schiep een klein geheimpje tusschcn hen beiden. En zulke geheimpjes begunstigde de vertrouwe lijkheid- Dat had zij in haar onervarenheid ze ker niet bedacht, maar hij zou het haar wel lee ren begrijpen, om zoodoende haar sneller te kunnen naderen. Want nu was hij vast besloten deze liefelijke prinses te veroveren en het testa ment was haast niet eens meer noodig geweest voor hem om tot dit besluit te komen. Nog nooit had een vrouwelijk wezen, en dat nog wel op het eerste gezicht, zulk een diepen indruk op liem gemaakt als prinses Lolo. In het hotel aangekomen liet hij zich in de kleine, vriendelijke eetzaal een diner voorzetten. Hij zat alleen aan een tafeltje aan het venster-, waar een dicht vitragegordijn voorhing. Op dit oogenblik was er geen enkele and re gast in de eetzaal aanwezig en do bedrijvige eigenaar i\ ken de het tot zijn plicht om zijn voornamen b zoeker bezig te houden. Had hij er een vermoeden van gehad, dat dezë zelfs een prins was, dan was hij bepaald in rok en met handschoenen versche nen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1