messiev- van*-M. uitvoerend goiwM? Redevoerin- geh werden daarna gehouden door minister Schokking, ftfr: DresSeihuys en oud-minister Tgeub 1 - R. K. Werkliedenverbond. Woensdag j.l. werd ten kantorf van het R. K, Werkliedenverbond fe Utrecht een commissie geïnstalleerd--doör den Verbondsvoorzlttër, den heer A. G. de Brui.jn, welke commissie tot taak heplt de bestudeering.wan het Vraagstuk van Rechtskundigen Bijstand en Voorlichting. De commissie bestaat uit de heeren mr. J. Jurgens (Utr.) rapp., J. Andriessen, H. Brouwer, R- ten Iiorst, J. Th. Nijkamp, voorzitter, M. van Roov en F. Timmermans. Verlaging buitenlatffigh hpefkaar t|uyl._ De' directeur-generaal dei- posterijen.'en tele grafie maakt bekend, dat het vpornenren bestaat-,- hot port van dé voor het, buitenland bestemde briefkaarten, ingaande 1 October a.s., tot 10 cent te verlagen. In verband daarmede wordt in overweging gegevéh om niet .inteer brie l'k a aitén.' van lSJl/a cent, in te slaan dan -noodig zijn voor hot verhmk. tot den genoemden datum daarna is de waarde van de briefkaarten van ÏS1/^ cent. gelijk aan die, voorzien van een zegelafbruk van 10 cent. Luchtdienst NederlandZwitserland. Met ingang van 1 September wordt de lucht dienst NederlandZwitserland opgeheven. In verhand hiermee vervalt- de gelegenheid om correspondentie voor Zwitserland, Italië en Ned. Oost-Indië per vliegtuig te verzenden. De vesting Holland. Naar het Nederl. correspondentie-bureau in Den Haag verneemt, heeft luitenant-generaal C. van Tüintn, commandant van de vesting Holland, het voornemen aan de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst te vragen met. ingang van 1 Januari a.s. damsehe Droogdok Maatschappij en van de Maatschappij „Nieuwe Waterweg." Nadat debesprekingen bijna twee uur had den geduurd, vergaderden de vertegenwoordi gers van de werknemers en van den Metaalbond eenigen tijd afzorjlerlijk, waarna tot ruim half zeven weder gecombineerd vergaderd werd. De besprekingen werden toen geschorst tot gister avond. Noch van werkgevers- noch van werknemers zijde wenschte men eenigerlei mededeeling over den stand van de besprekingen te doen. De Indische faculteit tc Utrecht. De colleges aan de Indische faculteit te Utrecht zullen met het begin van den nieuwen cursus aldaar eind September of begin October een aanvang nemen. De namen'der hoogleerart'n en lectoren van de faculteit zullen binnenkort worden bekend ge maakt. Congres tegen alcoholisme. Het congres tegen alcoholisme, dat a.s, Dins dag te Genève zal worden gehouden, zal door den oud-minister-president Rüys dc Beeren- brouck worden gepresideerd. De jaarlijksche onderscheidingen. Heden is de jaarlijksche lönge lijst van ko- ninlijke onderscheidingen weer, afgekomen, waar aan wij de volgende'namen öhtlcenen Tot Commandeur in de Orde v.d. Nederl. Leeuw Jhr, Ruys.de Beercnbrouck; tot Jidder: Mr. J. B. Bomansj Haarlem, Mr. j. R. R. v. Schaik, den Haag dr. 'G. cTc Langen Wtndels, professor R.K. Universiteit te Nijmegen, F. S'midt Dëgeper, hoofddireëteür Rijksmuseum, A'dam, Mr. W. A. Mees, R'darn, Mgr. A. P. F. v. Velsen, Apostolisch Prefect, Batavia. Tot. Ridder Oranje Nassau Orde A. C. R. Dreesman, te Bussum J. C. Ilalmans, pastoor te Buchten. Tot Officier Oranje- Nassau Orde: dr. P. A. J. M. Spaapen, geneesheer-directeur St. Francis- cus-Gasthuis, R dam, Mr. G. v.d. Hoeven, hoofd redacteur N. R. CrtR'dam. Stads» en Gewestelijk Nieuws. Zuster Liduina f Uit Weltevreden, bij Batavia komt het be richt, dat aldaar is overleden de eerw. zuster Liduina, in de wereld inej. Emilie .Nolet, klein dochter van wijlen J. B. Nolet, oud wethouder van Schiedam- en Opsteller der litanie van d H. LkTuina. Kort na het oyë'rleijden van haar grootvader', bij wien zij als kind in huis was, trad zij in het klooster der eerw. zusters Urselinén, moederhuis te Halfweg, welke congregatie zich hoofdzake lijk belast met het onderwijs erf andere werken van, liefdadigheid in Indië. Na haar professie vertrok zij dan ook naar Weltevreden alwaar zij na jaren van charitatief leven in den leeftijd van 56 jarer^ overleed. God loone haar verdienstelijke werken Döt zij ruste in vrede Onderscheidingen. Bij Koninklijk besluit zijn de heeren W. A. Hoek", directeur'der N.V. Hoeks machine- en zuufstoffehfahrfck eh P. J. v. Harderwijk, secr. penningm. van de huishoud en industrie school benoemd tot-ridder in de orde van Oranje Nassau Bij eenzelfde besluit werd verleend de eere me daille verhonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver, aan de heeren J. Lugtenburg, assistent der directe belastingen, L. f^ymatfe, werkmees- tei hij de N.V. Weif Gusto cn A. Kreuger mees terknecht bij de N.V. dist. Wh. Simon Rijnbende, en dezelfde medaille in brons, aan den heer L: J. J. Heggelmah, in dienst van de firma J. J chers Wzn. Mei- Het conflict aan de „N. Waterweg"; Gistermiddag is te 's-Gravenhage de aange kondigde bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers van de Christelijk, R.K. en Neutrale bonden van metaalbewerkers en v>an den Metaal- bond (de, werkgevers), ter bespreking van het conflict in de metaalindustrie. De conferentie die werd geleid door den héér Schouten van den Metaalbond, werd o.a. bijgewoond door den heer Dijkgraaf, hoofddirecteur van de Rotter-, Oranjevereeniging. Gisteravond heelt dn het Venkooplokaal aan de Lange Haven de jaarlijksche algemeene leden vergadering plaats 'gehad. - De voorzitter, de heer GPS. Montfoort, opende de vergadering met een woord van welkom, betreurde dat zoo weinig leden der vereeniging deze jaarvergadering bijwoonden, al mocht men daarin zien een goedkeuring van het beleid van het Bestuur. Tot zijn spijt moest spreker mededeelen, dat het "a'aiitaf ledenrdèor de Werkloosheid in deze geïntentiTUchtfruit is gegaan in het afgeloopen jaar, doch de financieele toestand is bevredigend gebleven. Dan wijst spr. er op, dat 1925 voor Schiedam en voor d.e Oranjevereeniging een gewichtig jaar is door het bezoek van H. M. de Koningin. Door de Burgemeester is reeds dadelijk, toen Hare Majesteit had medegedeeld, dat Zij aan Schiedam een officieel bezoek zou brengen, aan de Oranjevereeniging opgedragen de ontvangst van de Koningin door de burgerij te regelen, welke opdracht zij ook heeft aanvaard. Onmid dellijk werd besloten dat buurtcomité's zouden 'gevormd worden. Een vergadering werd daar voor in den R. K. Volksbond belegd, waarin een der leden van het bestuur der O. V. een opwekkend woord sprak, met het gevolg, dat dadelijk buurtcomité's werden gevormd, waar van er thans bijna 50 bestaan die zorgen dat hun buurt een feestelijk aanzien bij het vorstelijk bezoek zal hebben. Ook de verdere regelingen zijn gemaakt om H. M. op waardige wijze te ontvan gen, wat wel beschouwd kan worden als een spon tane uiting van de vreugde, die -t te verwachten bezoek op 18 September in de gemeente heeft verwekt. Spr. vértrouwt da|, de burgerij op dien dag zal toonen, hoezeer zij het bezoek'van H. M. de Koningin aan Schiedam waardeert. Hierna leest de secretaris, de heer M. Bijl Mzn., de notulen van de laatst gehouden jaarvergade ring' De 2e secretaris leest het jaarverslag over het jaar 1924; welke beide goedgekeurd worden. Een paar vragen worden gesteld, o.a. hoe en waar vergunning moet worden gevraagd voor het slaan van, de eerste paal der buurt- vere.enigingen. Een drietal leden tyerd verzocht de administra tie van den pënningfmeester 'te Cöntroleeren, die wérd in orde bevonden. De voorzitter sluif de led en v èi§a d erin gwaar na een bestuursvergadering wordt gehouden. PROGRAMMA voor den feestavond voor de leden en huisge- nooten der Oranjevereeniging, op Maandag 31 Aug. 1925, des'avonds te 8Va uur, op het Feestterrein aan de Willem de Zwijgerlaan. Ie af deeling Concert door het Harmonie-orkest St. Am- brosius, directeur dl •heer, J. F. M. Smits. Tableaux vivants, voorstellende a. Huwelijks-offerande. b. Rust. c.. Muziek. d. Zang. Pauze. 2e afdeeling Voortzetting van het concert na elk muziek nummer een voorstelling op het podium. In volgorde zullen de volgende beelden worden vertoond a. Louise de Coligny (1583), vierde gemalin van Prins Willem van Oranje. b. Amalia van Solms (1625), gemalin van Stadhouder Frederik Hendrik. c. Michiel Adriaansz. de Ruijter, de groote zeeheld (1607—1676). d. Prins Willem V en Wilhelmina van Pruisen (1767). Uit dit huwelijk werd o.a. geboren Willem Frederik, later Koning Willem I. e. Allegorische voorstelling van de Neder- landsche Maagd en de Elf Provincies. 3e afdeeling Groot schitterend vuurwerk, uit de Konink lijke Pyrotcchnische Fabriek G. J. Ruijsch te Utrecht. Het programma van het af te steken vuur werk bevat niet minder dan 31 nummers, waar van de voornaamste hieronder volgen, terwijl tusschen de verschillende nummers een aantal schitterende tusschennummers worden afge stoken, bestaande uit diverse vuurpotten meer dan 100 vuurpijlen in allerlei vorm en 'kleur. Groot frontstuk: j2 brjJUuit ster fonteinen met groote vuurbatterij en, prachtige variaties. Groot frontstuk 3 brillont Iris fconnen, welke in snelle vlucht prachtige vuurbeelden vertoonen. Groot frontst.uk De Malthezer Orde. Groot frontstukeffectvol vuurfront, groote waaier van duizenden gekleurde vuurvonken. De strenge verkeersagFrttln d'eii dienst-, nieuw ste humoristische lichtfiguur. Groot frontstukbloemen caprice, steeds wisselende vuurverschijningen, het omhoog gaan van gouden regen, eindigend in een effect volle batterij. o; Groot humoristisch vuurstuk voorstellende Max en Moritz op den'schommel, humoristisch beweegbare figuren, samengesteld uit bontge kleurd licht. Groot lachsucces Groot frontstuk Heliotropen Ster, Vuur front met dansende colibri's, effectvolle variaties De diamant watervalle. in ochtendstem ming met zilverhelle stralen 2e in avondstem ming met goudgele stralen, het geheel in een rood bengaalsche verlichting. Groot slotstuk voorstellende Het portret dei- Koningin, aan beide zijden 2 palmboomen, het geheel omgeven door diamantvuur. Romeinsche Girandola, tegelijkertijd opstijgen Van 50 vuurpijlen in alle kleuren welke het fir mament schitterend verlichten. Bengaalsche verlichting van het geheele feestterrein. Verjaardag van H. M. de Koningin. Programma vopr de uitvoering he getVpn.door het Stedelijk Muziekkorps, op Maandag, 31 Aug. des avonds ten 7 ure in de Plantage. 1. Volksliederen; 2. „Sound of Peace", marsch, Fr. von Blon 3. Ouverture „Piqué Dame", F. von Suppé 4. „Je t'aime", wals, E. Waldteufel5. Les Camelias" Suite de Bal let, A. Charnier6. Feestklanken, fantasie over Holl. liederen, M. Kessels; 7. „Schiedam vooruit", marsch, H. H. van Vleuten. Buurtcomité. Het buurtcomité Nieuwe Haven geeft a.s. Woensdag 2 September des avonds 8 1/4 uur in het gebouw Liefde en Vrede, Tuinlaan 52, een feestavond. «Volgens het programma belooft dit een aar- digen avond te worden. Onder meer zal er een tombola gehouden worden, terwijl tevens een film vertoond zal worden. Kaarten zijn er nog verkrijgbaar bij het be stuur zoolang de voorraad strekt, Nieuwe Haven nos. 9b, 13 en 39. Eerste Paal. Donderdagavond half negen zal op het Broers veld de eerste paal worden geslagen. „St. Am- brosius" verleent muzikale medewerking. De Melkprijs. Vanaf Maandag a.s. wordt dc melkprijs weer met 1 cent per L. verhoogd. „De tweede hoofdfilm „Dolle Marie" is een film van een heel ander genre en speelt in een havenbuurt van een groote stad. Men krijgt hier een mooie'uitbeelding te' zien Van het leven in de zeemanskroegen in al zijn ruwheid, zonder echter een oogenblik stootend tie Worden."':' Een mooi programma, dat wij gaarne aanbeve len. 'i 'f>_' v-.ê' Bazen van jeneverfusten. Hoewel er van het eertijds zoo bloeiende Schiedamsche jeneverbedrijf veel is teloor ge gaan, bestaan er toch nog enkele groote indus- strieën, die de erfenis der honderden kleine be drijven van eertijds hebben overgenomen en vooral in den export een nog loonend bedrijf vinden. Onder deze neemt de firma J. J. Melchers Wzn. een voorname plaats in en in haar fabriek aan de Noordvestsingel maakt de Hollandsche Be- tonmaatschappij thans 't grootste jeneverfust ter wereld, een betonnen ruimte van 600.000. liter inhoud, in vier afdeelingen verdeeld. Ook voor de fabriek „Hollandia" is de Be- tonmaatschappij bezig met zulke jenëverkelders, doch deze zijn niet zoo groot, alhoewel er toch ook enkele lOÓ.OOOOden liters in geborgen kun nen worden. Vroeger gebruikte men voor het bewaren van den moutwijn alleen grondvaten van grenen hout, die ook een menschenleeftijd meegingen en waarin ook een 10 h 12 duizend liter kon worden opgeslagen. Daar na is men met ijzeren tanks boven den grond begonnen, doch daar ondergrondsche berging plaatsruimte wint, zijn sinds een jaar of acht de betonnen fusten in zwang gekomen en uiteraard worden die steeds grooter, gelijk de genoemde cijfers bewijzen. Evenwel moeten ze dan onderverdeeld worden, omdat bij een te groote oppervlakte het meten van den inhoud met behulp van den gebruike- lijken peilstok niet meer mogelijk wordt, daar om heeft het groote fust vier bakken van 14.50 x 3.50 X 3 M. inhoudt. Aan de binnenzijde worden deze bakken ge heel bekleed met tegels van geribd glas en aan de bovenzijde zijn toegangen, waardoor als het noodig is iemand in het vat kan afdalen. Wat echter met het oog op de vergiftige alcoholdam pen steeds levensgevaarlijk blijft. Verwerkt worden aan het groote vat 17.000 K.G. betonijzer en 150 kub. meters beton. Uit het feit, dat ondanks de malaise in de jeneVerstad nog altijd zulke nieuwe reuzenfus- ten noodig zijn, blijkt dat de jeneverfabricage te Schiedam nog immer een belangrijke plaats inneemt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot "2 iur 's middags taschje, k.portemonnaic, pet, mes in schee, taschje met inh., ring met sleutels, portemonnaje- tje met 3 ct., sleutel, Engelgche sleutel, ceintuur, hondje, ring met sleutel en ketting. Bij vinders sleutel, H. van Kapel, L. Haven 8B zilveren vulpenhouder, A. Alsemgeest'; Gröf-« haan 25/3 horloge met armband, J. V. d. Sloot, N. Maasstraat 43 teddybeer, C. Zwagers, v. Beverenstr. 21 mnilkorf, C. P. van Ekris, Watt- dwarsstr. 5A 3 sleutels, J. Kerdel, Jacobastr. 2 ring met sleutel, A. Gleijn, Broersveld 133/2 hond, T. Winkelman, Louronstr. 17 rijwiel- Lussen, A. Kok, Goïdurrstr. SlA'—hahketting, L. Vediders, Houtatr. 31A q rozenkrans in étui, J. van Dijke, Niebwe- Buurt 4 halsketting, C. v. Netten, Maasdamschestr. 2B taschje inh. zakdoek, M. Bedarf, Maasstr. 31Akam in étui, A. Jansen-, Kreupelstr. I4B k.ringetje, G. Ronde, v. Leeuwenhoeckstr. 30 roode zak doek, K. Mookhoek, Broersveld 73 Lip's sleutel, J. v. d. Plas, Steenstr. 8; sleutel, M. Liebeek, Maasdijk 1,12 postduif, J. v. d. Velden, Buiten havenweg 176/9 ceintuur, G. Kleijn, Mariastr. 48 postduif, J. de Melker, L. Nieuwstr. 75 stroohoed, C, Küneman, Wattstr. 41A regen jas, J. v. Eijk, Franklinstr. 3 of 5 bos sleutels, C. van Gervepy Maasstr. 5 broche met portret, P. de Heij, Ged. Broergvest 34/8 portemonnaie met inh., C. Troost, HeenvUetschestr. 6 schop, M. Hoozeman, Brugmanstr. 53B rozenkrans in étui, F. Leenders, Broersveld 45 geld, H. van Hoogdalem, van Smaleveltstr. 3A. In de advertentie van Simon de Wit stond gister abusievelijk voor bessensap 21 ets. per Va genoteerd in plaats van 24 ct. Als no. 1 op de nominatie voor havenloods, staat dp heer A. Hoogerwerf, alhier. Luxor. Begonnen wordt met de 5 acter „Een duivelsch plan, een geschiedenis van een misdadig paar, Jat zich door Verleiding, moord en ontvoering, van een groote erfenis wil machtig maken. Alles gelukt goed en de schurken denken zich beide reeds in bezit van de erfenis, wanneer door de schranderheid van „Bobby", den hond, die een groote rol in dit stuk speelt, de ontvoerde, de eigenlijke erfgename, wordt ontdekt. De sensatieklucht in 6 acten „Houd er den moed maar in", handelt over een „gezonden zieke,' een valschen vriend en een héél aardig meisje. De dolkomische 2 acter „Aap, wat ben je een mooie jongen is een waardig slot van dit zeer mooi program. Pandora. Behalve een actueel journaal brengt Pandora deze week twee schitterende hoofdfilms nl. „De Danseres van den Nijl" en „Dolle Marie". „De Danseres van den Nijl" speelt in den tijd der Pharao's en zelfs zien we de heer Toet-Ankh- Amen optreden. Het geheel is een schitterend staaltje van moderne cinematographische kunst, met goed spel, enorme bouwwerken en knappe regie. UIT ROTTERDAM. Brand. Omstreeks halfvier gistermiddag is er door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de machinekamer van de vetgasfabriek van de Nederlandsche Spoorwegen, staande op het em placement van het station D.P. De brand ontstond in een hoek van de ma chinekamer in drie leidingen, loopende langs een buitenmuur, aan de andere zijde waarvan een vijftal groote ketels liggen, waarin het gas geperst wordt. Uit die leidingen sloeg eens klaps een metershooge vlam, die een dusdanige hitte in de machinekamer teweeg bracht, dat het plaatijzeren dak roodgloeiend werd. De machinist Burkink, die zich in de ma chinekamer bevond toen de brand uitbrak, kreeg brandwonden aan de handen. Drie handbrandspuiten .konden de vlammen niet blusschen. Tegen vier uur verscheen een stoombrandspuit en tien minuten later was het vuur totaal gebluscht. De drie motoren zijn grootendeels vernield. De depots, die anders hun gas kregen van Rot terdam, zullen dit nu moeten betrekken uit Vlissingen. De schade is vrij aanzienlijk. Nieuw Abattoir Naar de „Slagerscourant" verneemt, zal de R'damsehe slagersvereeniging een comité van actie benoemen ter verkrijging van een nieuwe Veemarkt en een nieuw abattoir. W. B. Theater. Het journaal van deze week laat ons o.m. zien hoe men te Lyon feestviert ter eere Van de heiligverklaring van den pastoor van Ars, ter wijl de revue eenige aardige beelden geeft van het Vogelleven. Hierna een klucht in twee acten „Hands up Als hoofnummer voor de pauze „De Carna valsbruid", comedie in vijf acten. Een spel van intrigne, met in de hoofdrol May Allinson. Een zeer goed gespeelde film. Op het tooneel „The 3 original Brixtons" par terreacrobaten een mooi variété-nummer. Na de pauze „De Lokvogel", drama in zes acten. Deze film is weer het spel Van „het eeuwige trio" (man, Vrouw en minnaar) waarom we deze Voor minderjarigen minder geschikt achten. Prinses Theater. De Revue opent met een jacht op dranksmok kelaars in Noord-Amerika. De komische 2 acter „Pas op de Baby" weet op danige manier de lachspieren op te wekken. De 7 acter „De Roekelooze jeugd", met Reginald Deny is een zeer spannende komische sensatiefilm. Van Leeuwen weet op 't ttfoneel met eenige leuke wijsjes en kwinkslagen de stemming er in te houden. Na de pauze komt 't meest spannende en meest sensatievolle van den geheelen avond. ,De Geheimzinnige ruiter", die steeds volle zalen trok. 't Program is weer, evenals altijd, keurig verzorgd. Vervolg Kerkberieht. Kapel der Eerw. Zusters Theresianen, toe gewijd aan O. L. Vrouw van den Berg Camel Warande 125. Eiken morgen te 8 uur R. Mis en Zondags gezongen EI. Mis. Eiken Woensdag H. Mis ter eere van de.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2