V oeten 30-60-90 et. PUROL faillissementen tegenover 2931 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Volgens Handelsbelangen zijn in de maand Augustus 1925 aan de gezamenlijke griffie's in ons land 27 crediteurenlijsten gedeponeerd met een gezamenlijk passief van 702.466.89. Sedert 1 Januari 1925 zijn gedeponeerd 14.45 lijsten, met een totaal aan vorderingen van 79.860.677.63. Reelame in poststempels. Aan het Gemeentebestuur van Naaldwijk is vergunning verleend tot het plaatsen van een aankondiging in den stempel, in gebruik voor het afstempelen van de correspondentie van 't postkantoor aldaar. Het desbetreffend inschrift van den stempel luidt Heerlijke Groenten, Prachtig Fruit." 1 Achteruitgang van een bond. De moderne bond in de kledingindustrie hield gister een algemeene vergadering in Park zicht. te Amsterdam. De hoer v.d. Heeg, bondsvoorzitter, opende de vergadering met een uitvoerige rede. Hij betreur de den achteruitgang van het ledental. Op 1 Jan. '23 telde de bond 5984 leden, op 1 Jan '24 2887. De Limburgsche mijnen. Men meldt, dat van regeeringswege is be paald, dat voorloopig geen ongeschoolde (werk- Jooze) arbeiders naar de Limburgsche mijnen zullen gaan, om daar te werk gesteld te worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verjaardag II. M. de Koningin. Heden verzond 't Gemeentebestuur 't volgend telegram Het Gemeentebestuur van Schiedam biedt Uwe Majesteit en Haar Koninklijk Gezin eerbie dig zijn gelukwonschen aan. A. GIJSEN. Burgemeester. De Oranje Vereeniging zond 't volgend tele gram H. M. de Koningin, 't Loo. De Oranjevereeniging te Schiedam biedt U en Uwe Koninklijke familie op dezen dag eerbiedig gelukwenschen aan. Montfoort, Voorz. Opmerkelijk is 't, dat heden behalve van de officieele gemeentegebouwen en kerken, ook van vele particuliere woningen de nationale driekleur wappert. Vanavond zal 't in Plantage en Volkspark zeker niet aan enthousiaste stem ming ontbreken. Door het bestuur van de Oranjevereeniging wordt een plannetje overwogen om binnenkort nog een ledenfecstje te organiseeren, waarom ernstig aanbevolen wordt de ledenkaarten goed te bewaren, want. alleen op vortoon daarvan zou toegang verleend worden. Voor de winkeliers. Wij kunpen mededeelen, dat hedenavond de winkels tot 11 uur geopend mogen zijn. Het Koninklijk bezoek. Door het bestuur van de Oranje Vereeniging is den gemeenteraad nog verzocht haar ter be strijding van de te maken kosten bij gelegenheid van het koninklijk bezoek op 18 dezer een sub sidie te willen verleenen van 2000. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 1 Sept. 1925, 's nam. te 2 uur. 5. Punt 5 wordt gelezen Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een havenloods. Aanbevolen worden de heeren 1. A. Hooger- werf te Schiedam 2. V. Otto te Rotterdam 3. J. J. M. van Lent te Rotterdam. 5bis. Voordracht van B. en W. ter benoe ming van een onderwijzer aan School AI (Hoofd de heer H. A. Nillessen) ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan Mej. H. J. Aaltsz verleende eervol ontslag. Voorgedragen worden de heeren 1. S. Hout man, 2. A. A. J. Mets, 3. A. M. Timmermans, alhier. 8. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1925. Model D. 569.52. (Deze wijziging van de begrooting houdt verband met het indertijd genomen besluit om aan de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Vlaardingen voor het kalenderjaar 1924 een subsidie toe te kennen voor leerlingen uit de Gemeente Schiedam die hare H. B. S. te Vlaardingen bezoeken). Model D. 300.—. (Genoemd bedrag zal strekken tot aanschaf fing van schoolbanken, die in bruikleen zullen worden afgestaan aan de school aan de Lekstraat van de Vereeniging tot bevordering van Christe lijk Onderwijs.) 9. Voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Onderwijs, ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te verleenen tot de aanschaffing van school banken ten behoeve van hare school aan den Oost-Singel. U.L.O. school Al. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer U hiernevens aan te bieden een door ons na overlfg met den Rijksinspecteur van het Lager Onderwijs opgemaakte voor dracht, voor de benoeming van een onderwijzer aan school Al, zulks ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het aan Mej. H. J, Aaltsz op haar verzoek te verleenen eervol ontslag. Ter toelichting van deze voordracht brengen wij onder Uwe aandacht, dat de heer S. Houtman Hoofd dcf Centrale school voor het Zevende Leerjaar, door ons als No. 1 op de voordracht is geplaatst, omdat deze heer voor de betrek king iii aanmerking wenscht te komen en zijn benoeming een groote aanwinst voor de school zou zijn Het personeel zou dan gaan bestaan uil het Hoofd-, met bevoegdheid L. O. voor de drie talen en wiskunde een onderwijzer, met bevoegdheid L. O. voor de drie talen een onderwijzer met bevoegdheid Fransch M.O. A en een onderwijzer met bevoegdheid Engelsch M.O. A. In deze samenstelling kan van de school het beste worden verwacht. Het advies van den Inspecteur van het Lager Onderwijs, benevens het ingewonnen bericht van het Hoofd der School, leggen wij hierbij aan Uwen Raad over. De Hofjes van Belois. B. en W. schrijven aan den Raad In het hierbijgaand adres van het College van Regenten van de Hofjes van Belois, dat door Uw Raad in onze handen is gesteld, wordt ter voldoening aan de desbetreffende bepaling van den stichtingsbrief van de Hofjts Uw „advies" gevraagd omtrent de voorgenomen plannen tot het bouwen van een nieuw hofje, terwijl het bestaande hofje aan de Noordmolen straat wordt verkocht. Behalve Uw medewerking hebben Regenten overeenkomstig het bepaalde bij de Armenwet bovendien machtiging van Gedeputeerde Staten noodig. Wjj mogen beginnen op te merken, dat hoewel Uw Raad ons College reeds tot verkoop van den voor het nieuwe hofje benoodigden grond heeft gemachtigd.Uw vergadering ten aanzien van het onderhavige adres nog geheel vrij staat, daar hij indertijd de Slichting had te beschouwen als een gewone grondaanvraagsUr. Op den voorgrond moet worden gesteld, dat het bestaande hofje aan de Noordmolenstraat en Spinhuispad in een bestaande behoefte voor ziet. De huizen mogen hun gebreken hebben, er zijn nu eenmaal dergelijke woningen noodig voor menschen, welke weinig kunnen verwonen. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn de tegenwoordige bewoners over hun woning dan ook tevreden. Wij zouden het daarom ongewenscht vinden, als dergelijke woningen aan den woningvoorraad zouden worden onttrokken. De Commissie' voor het Grondbedrijf heeft hierin dan ook aanleiding gevonden te advisee- ren, dat alsnog de voorwaarde zal woiden ge steld, dat de woningen in de eerste toekomst wij denken daarbij aan een tijdsruimte van 15 jaar als woningen bestemd zullen blijven. In dezen geest hebben wij den Regenten geschreven. Daaropmochten wij onder dagteeke- ning van 19 Augustus j.l. bijgaand antwoord ontvangen. Uit dit antwoord blijkt, dat de kooper van het oude hofje bereid is, in het koopcontract de bepaling op te nemen, dat de huizen voor den tijd van tenminste 15 jaar als woning zullen blijven bestemd. Waar ook overigens voldoende voor de be langen der tegenwoordige bewoonsters is ge zorgd, met den kooper is overeengekomen, dat zij, die in haar woning willen blijven wonen, daartoe in de gelegenheid worden gesteld, bestaan er onzerzijds tegen de plannen van Regenten geen bezwaren. De stichting had ongetwijfeld een anderen weg kunnen inslaan door met behoud van de tegenwoordige hofjes alleen het beschikbare kapitaal voor nieuwbouw te bestemmen. Het is wel aan te nemen, dat deze politiek voorzichtiger zou zijn geweest, doch wij meenen, dat dit geheel aan het College van Regenten moet worden overgelaten. Wïj hebben dan ook de eer U voor te stellen tot een gunstig „advies" te besluiten, onder mededeeling dat door ons College ook aan Ge deputeerde Staten, welke ons oordeel in deze hebben gevraagd, gunstig zal worden aeadvi- seerd. Het conflict bij de'Waterweg geëindigd. Vrijdag heeft de bespreking plaats gehad van het bestuur van den Mctaalbond met de bestu ren van den R.K., den Christ, en den Neutralen Metaalbewerkersbond. Het bestuur van den modernen bond de vier de, soc. arbeidersorganisatie was bij deze bespreking niet tegenwoordig, aangezien de brief van dezen bond daarvoor te laat in het bezit van den Mctaalbond was gekomen. Bij genoemde bespreking heb hen de drie be sturen zich bereid verklaard, de volgende voor- voorwaarden ter beëindiging van de conflicten bij hun leden te zullen aanbevelen 1. Uurloonen en werktijd aan de Mij. Nieuwe Waterweg :.De werktijd wordt 53 uur per week (overeenkomstig de overwerkvergunning. Red.) De uurloonen worden als vóór het conflict. Voor ieder uur, dat per week langer dan 48 uur ge werkt, wordt, zal een bijslag van 25 pet. worden gegeven. 2. Tarieven aan de Mij. Nieuwe Waterweg De directie van deze Mij. ziet volkomen in, dat het in het belang van de onderneming is, dat de werklieden van de onderneming door de tarie ven niet achter gesteld worden bij die van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, cn dat daar, waar de omstandigheden in beide onder nemingen mochten verschillen, bij de vaststel ling van de tarieven hiermede rekening gehou den moet worden. Sfukgeloopen, branderige, door all of l nellcnd schoenwerk pijnlijk ge worden \oetm, vorza'ht en geneest men met 2883 9 3. Loonbijsïagen aan de Mij. Nieuwe Water weg Het ligt niet in de bedoeling in het alge meen wijzigingen te brengen in bestaande loon bijsïagen. 4. Tantième aan de Mij. Nieuwe Wateiwcg Indien aan deze Mij. wmèt gemaakt wordt, krij gen de werklieden een tantième op dezelfde wijzi als dit aan de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij gebruikelijk is. 5. Ziekenfonds aan de Mij. Nieuwe Water weg Het Ziekenfonds aan deze Mij. zal geschei den blijven van dat aan de Rotterdamsche Droog dokmaatschappij. De desbetreffende regeling aan de Mij. Nieuwe Waterweg wordt als die aan de Rotteidamsche Droogdok Maatschappij. 6. Vacantie aan de Mij. Nieuwe Waterweg Dc werklieden die krachtens de bestaande be palingen voor vacantie in aanmerking gekomen zouden zijn, krijgen de nu niet genoten vacantie- dagen uitbetaald. 7. Weder te wcrk-stelling Na beëindiging van de conflicten worden alle werklieden in den korst mogelijkcn tijd weder te werk gesteld, voor zoover het werk dat toelaat. Des avonds heeft een bespreking plaats gehad van het bestuur van den Mctaalbond met het bestuur van den modernen bond. Over deze voorstellen van den Metaalbond, heeft Zaterdagmiddag in het Bondsgebouw aan de Lange Haven, de afd. Schiedam van den R.K. Metaalarbeidersbond een vergadering be legd. De heer Abbevé die deze vergadering leidde wees op dc schitterende overwinning die de organisatie in dit conflict behaald heeft en beval dc aanneming van de voorstellen aan. Daarna werd met bijna algemeene stemmen besloten deze voorstellen aan te nemen en Dins dag anders zeker Woensdag het werk bij de „N. Waterweg" en het Droogdok te hervatten. De christelijke en neutrale organisaties heb ben gelijke besluiten genomen. Het hoofdbestuur van de zgn. moderne (soc.) organisatie, de Alg. Nid. Metaalbewerkersbond, had aan den Metaalbond medegedeeld, dat het in zijn eergister te Rotterdam gehouden ver gadering nog geen beslissing in zake het conflict te Schil dam had kunnen nemen en het noodig oordeelde de kwestie eerst in den bondsraad te brengen, aangezien zij van te veel beteèkenis werd geacht. Naar wij nu vernemen, staat de Bondsraad van den Alg. Ncd. Metaalbewerkersbond over het algemeen niet geheel afwijzend ten aanzien van de reeds gemelde voorstellen van den metaal bond. Op een hedenmiddag in 't Volksgebouw ge houden vergadering van de stakers aangesloten bij den Algemeenen Bond heeft 't hoofdbestuur 'dan ook geadviseerd de hierboven vermelde voorwaarden aan te nemen, met het gevolg dat de vergadering met meerderheid van stemmen besloot het werk te hervatten. Doodelijk ongeluk. Gistermiddag is de 2-jarige Pietcr v.d. Gaag; op den Buitenhavenweg door de luxe-auto van den heer V. uit Overschie overreden. Spelender wijs liep het kind tegen de auto op, werd door het achterspatbord gegrepen, een eindje meege sleurd én kwam tenslotte onder het achterwiel terecht. Het zwaar verwonde kind werd naar de politiepost op de Koemarkt gebracht waar dr. v.d. Broek de eerste hulp verleende. Vervoerd naar het ziekenhuis is het ventje daar 's middags overleden. Den bestuurder van de auto schijnt geen schuld te treffen. Eerste paal. Het slaan van den eersten paal in de Putters- hoekschestraat zal plaats hebben morgenavond te 9 uur. In de buurt Nieuwe- en Oude Maasstraat wordt de eerste paal a.s. Donderdagavond 8 uur gesla gen. De „Harpe Davids" verleend haar mede werking de bewoners worden verzocht de vlag gen uit te steken. Jubilé. Heden herdenkt de heer C. N. van Wijk Jurriaanse, fabricatiechef-procuratiehouder van de Maatschappij „Oxygenium", den dag, waarop hij voor 25 jaar aan deze onderneming verbon den werd. Op het kantoor is de jubilaris hedenmorgen door directie en personeel gehuldigd. Ook van andere verschillende zijden bereikten den lieer Van Wijk Jurriaanse nog meerdere blijken van waardeering. Gistermiddag ongeveer 4 uur reed de inspecteur van politie Dazoul op zijn motorrijwiel in kalme vaart door de Sint Li- duinastraat, toen plotseling een kind achter een boonr vandaan kwam en de straat overstak. Om een aanrijding te voorkomen wierp de in specteur zoo scherp zijn stuur om, dat hij in' die zwenking den trottoirband raakte en van zijn rijwiel afsloeg. Met een zware hoofdwond bleef de inspecteur bewusteloos liggen. Door Voorbijgangers werd hij binnengebracht,» bij apotheker Backer waar dr. Koene de eerste hulp verleende. Deze achtte opname in 't ziekenhuis noodzakelijk. Naar wij Vanmorgen vernamen is de toestand van inspecteur Dazoul gunstig. UIT ROTTERDAM. Autobus op hol. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur reed een autobus Lux, eigendom van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, van Hillesluis naar het Stieltjesplein alhier. Ter hoogte van den korten Feyenoorddijk, waar de autobus moest uitwijken voor een bakkerswagen, kwam een luxe auto in woeste vaart de bus achterop rijden en toen hij haar voorbijreed, raakte de auto van het linker voorwiel van de bus. De bestuurder van den autobus raakte zijn stuur kwijt, reed eerst tegen den bakkerswagen, waarvan de beheerder tijdig op zij sprong, en toen met volle vaart tegen een boom. Dc autobus is aan de voorzijde geheel vernield en tien ruiten ervan zijn gebroken. Van de pas sagiers die er in zaten de bus was geheel bezet brak juffrouw H. de K. de rechterpols zij is naar het ziekenuis op den Coolsingel gebracht. Juffrouw M. van der S., en de jongeman J. R. zijn beiden door glasscherven aan de rechterhand verwond en ter plaatse verbonden. De bakkerswagen is totaal vernield. In een benedenhuis is een ruit verbrijzeld door een wegspringend stuk hout. Opliehtersbende. De N. V. „Aniruaha" handelsmaatschappij in darmen en slachtproducten, gevestigd aan den Coolsingel alhier, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat haar boekhouder, H. W. G. V., een Duitscher, die vier en een half jaar bij haar in dienst is geweest, zich aan groote oplichting heeft schuldig gemaakt. Gebleken is, dat hij ge durende de laatste twee jaren iedere week een valsche kwitantie van ongeveer 200 schreef ten name van een gefingeeide firma, zoodat hij zich op deze wijze een bedrag van ongeveer 25000 heeft toegeëigend. Bij het verdere onderzoek zijn nog meer knoeierijen bij deze firma aan het licht gekomen. Door uitlatingen v. een werkster zijn gearresteerd de 20-jarige expeditieknecht J. v. E., dc 29-jange L. K., de 26-jarige J. W. en de 23-jarige P. V. De oplichting had met deze vier personen niets te maken,hetgeen men aanvankelijk wel vermoedde. Bij 'n huiszoeking ten huize van zekeren R. in de Hugo deGrootstraat werden drie vaten darmen ter waarde van 3000 gevonden. Voorts werd een partij linnengoed; voilestof en rijwielen aan getroffen, welke alle door de vierbovengenoemdc knechts gestolen bleken. Het linnengoed was afkomstig van de firma B. ep W. uit Amsterdam 'en was gestolen aan het Maasstration alhier. beaeand Nieuws. Roekeloos schutter. Een werk man van de Cokesfabriek te Maastricht die langs den kant van het Bassin zat te kijken naar een schipper, die met een geweer jacht maakte op ratten, kreeg op eens de volle lading hagel in het, lichaam, zoodat hij in de hartstreek, lin kerarm en bovenbeen werd getroffen. Hoewel de getroffene verklaarde, duidelijk gezien te hebben dat de schipper zijn geweer op hem richt te, deelde deze laatste op het politie-bureau mede, dat het slechts een ongeluk was geweest. De ge troffene werd naar het hospitaal Calvariënberg overgebracht. Baldadig h e i d. Waarschijnlijk ten ge volge van opzettelijke baldadigheid is de pas geopende' electrische tram HeerlenKerkrade bij Kaalheide ontspoord, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Herhaalde malen vond men daar reeds in de omgeving, groote stecnen op de rails liggen. Overtreding auteurswet. Te Delft heeft de politie wegens overtreding der Auterswet proces-verbaal opgemaakt tegen den eigenaar van de drukkerij Vado, die tegen den wil van een Gereformeerd predikant, foto's ge scheurd uit een onlangs verschenen gedenkboekje als advertenties te koop aanbood en ingelijkst geëtaleerd had. Pootigheid. De tuinder A. J. W. te Leiden had aan L. S. toestemming gegeven 200. andijvieplanten uit zijn tuin le plukken, ten einde deze in zijn eigen tuin te planten. Van deze gelegenheid heeft S. gebruik gemaakt zich nog 1690 stuks toe te eigenen en deze eveneens in zijn tuin te planten. W. deed aangifte bij de po litie, die deze planten heeft ontpoot en ter be schikking van W. gesteld heeft. Tegen S. is pro ces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Een strenge winter? Men schrijft ons Een bekende bijenhouder te Veendam, die van jongsaf veel studie heeft gemaakt van zijn nijvere bevolking, weet nu reeds met vrij groote ekerheid te vertellen, dat we een kouden winter tegemoet gaan. Zijn bijen, die op de Drerftsclie heide bezig zijn honing te vergaren-, hebben ook nóg tijd den binnenwand van de korf met een vrij dikke slijmerige laag te bedekken. Dit doen ze hij weet het bij ervaring uitsluitend als de winter streng wordt. In den nazomer van 1924 dacht de nijverere bevolking er niet aan zoo iets te doen. Zoodra de tijd van het honing-winnen voorbij is, zoo ver wacht deze bijenvriend, zullen de bijen, ook al weer met het oog op de te verwachten koude, de vlieggaten met een scherm bedekken met een 'toegang van onder uit de korf. De vlieggaten zijn dan vooraf gedeeltelijk door de diertjes dicht gemetseld. De wind kan dan niét rechtstreeks de korf binnentreden. Ongelukken. Gisterochtend is op de Straatweg van de Bilt naar Zeist de kappers-' I.-, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2