DEPBOÜIXr OUD-VERTMDIH DMGBLMD VO&R SGHIEDMM EM OMSHTREKEtt* Prinses Polo. FEUILLETON. 48§le Ja*rgaug. Dinsdag 1 September 1825. N* 14341 AdvertantiSni 15 regek f 1.75, elk» regei daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 c per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden oj, aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BnieanKOEMARKT*. Telefoon Inteicommnnani 83. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet ol oog 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger;15 bij verlies van eiken anderen vingen Da verzekering wordt.gewaarborgd door de N.Holi.Algen^Vgrz^ank bchieda» Bultenlandscb Nieuws, VOLKENBOND. De Britsche minister van Builenlandsche Zaken, Austen Chamberlain, is gister naar Ge- nève vertrokken, waar hij als voornaamste Britsche gedelegeerde deel zal nemen aan de zitting van den Volkenbond. Sir Cecil Hurst, de juridische adviseur van het departement van Builenlandsche Zaken Blijft in Londen om deel te nemen aan de ver gadering der deskundigen in zake het voorge stelde Veiligheidspact. Daar Italië, zooals gemeld, op het laatste oogenblik te kennen heeft gegeven, aan deze bijeenkomsten te willen deelnemen, zijn de zittingen uitgesteld tot heden wanneer signor Pilotti te Londen zal zijn gearriveerd. Dat de Italiaansche regeering den wensch heeft te kennen gegeven aan deze besprekingen te, willen deelnemen, wordt beschouwd als een hoopvol feit, en verwacht wordt, dat de bijeenkomsten van de ministers, welke zullen volgen op deze besprekingen der deskundigen, eveneens bijge woond zullen worden door de Italiaansche staats lieden en mogelijk door Mussolini zelf. Briand, vergezeld van den oud-minister Lou- cheur, is gister per auto naar Genève vertrokken. INJtlEl' BEZETIEGKBIED. Naar verluidt, verwacht liet bezettingsbureau te Coblenz de bezetting van de zone van Coblenz door de Engelschen na de ontruiming van Keu len.Men neemt aan, dat de sterkte derbezettings troepen minder zal zijn dan te Keulen, in welke zone 5000 man liggen, terwijl dit aantal in de zone van Coblenz 2000 zal bedragen Deze zul len over het geheele bezettingsgebied verdeeld worden De te bezetten linie zal van Hemagen tot Coblenz loopen en het Rijndal met, zijn naaste omgeving omvatten Een deel van het, district Coblenz zal onder deze omstandigheden nog door 'Fransche troepen bezet blijven .^De Rijnlandcommissie zal na aankomst der Engelschen Coblenz verlaten en naar Wies- baden worden overgebracht OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. Gisteren heeft te Weenen een demonstratie van dertig duizend personen voor aansluiting van Oostenrijk bij Duitscliland plaats gevonden, waarbij door den president van den Duitschen Rijksdag Loebe het woord is gevoerd. Hij be toogde, dat het economisch herstel van Oosten rijk alleen door aansluiting bij Duitscliland kan geschieden. Wat aan. Polen fcn Servië is toege staan, kan men aan het Duitsche volk niet wei geren. Hiermede beoogen wij geen inbreuk op het vredesverdrag. Spoedig hoop ik rnede te werken aan dc Fransch-Duitsche toenadering, die de basis is voor den Europecsclien vrede. Duitscliland is hiermede getreden'in de rij der volken, die elk wat geven en nemen.liet, Duitsche vaderland bezit niet alleen een groote handels haven in Hamburg, doch het heeft evenveel belang naar liet Westen en via liet, grootc han delscentrum Weenen ook naar den Balkan. Verder moet het Duitsche volk niet streven naar oorlogszuchtige veroveringen, doch integendeel met de overige naties werkzaam zijn in het be lang van den vrede. Terwijl aldus in Weenen voor aansluiting van Oostenrijk bij Duitscliland wordt geijverd, wordt aan den anderen, kant gestreefd naar herstel der monarchie. 23) Als freule Von Birkhuhn er niet was, die in het geheim prinses Lolo troost want ook dat mag prinses Renate niet weten - clan zou men nog veel meer medelijden met dat arme ding hebben. Ieder arm burgermeisje heeft wel iemand die lief en goed voor haar is, maar die arme kleine prinses is er veel slechter aan toe veel slechter. En het is bewonderenswaardig, dat zij dat alles zoo moedig draagt. Het was nu prins Joachim zeer eigenaardig te moede. Arm prinsesje, arm klein prinsesje, moest hij maar steeds denken. En een groote ofïrust beving zijn hart, die hem aanspoorde tot haar te gaan om haar té troosten en te be schermen. Haastig schoof hij zijn bord weg. Het moet allemaal overdreven zijn, zeide hij, als om zichzelf gerust te stellen. Dc hotelier haalde de schouders op. Helaas niet, mijnheer de baron integen deel. Maar men wil zoo niet alles zeggen. Ik zou u hiervan neig veel meer kunnen vertellen. aai prins, Joachim wenschte nu niets meer e tooi i n. Hij wist nu reeds genoeg om georiën teerd te zqn en voor zichzelf een oordeel te DE STRIJD IN MAROKKO. Maarschalk Lyautey is gister te Parijs aan gekomen. Ilij wenschte geen enkele vraag dei- journalisten te beantwoorden. Zijn perschef deelde slechts mede, dat, indien er mets onvoor ziens gebeurt, de maarschalk zeer spoedig naar Marokko zal teruggaan, waar zijn tegenwoordig heid ook door maarschalk Pètam noodzakelijk Wordt geacht. Gistermiddag had Lyautey oen- zeer lang durig onderhond met Painlevè. SYRIË. Het bericht dat Soeweida door dc Drusen zou zijn ingenomen, is van allen grond ontbloot. CHINA. Volgens een bericht van den Amcrikaansehen consul-gejieraal te Kanton, is het den Wampoa- eadetiten gelukt, na een driedaagschen strijd de heerschappij over Kanton te veroveren- Re regecring bestaat thans uit, een voorloopigecom missie, gevormd uit drie generaals. Naar Reuter uit Peking bericht, is de christen- generaal Feng tot gouverneur van Kansoe be noemd, waartoe ook het district Kalgan behoort. Hij is hierdoor, naar het oordeel dér regecring van Peking, op politiek gebied uitgeschakeld. Men hoopt evenwel, dat zijn arbeidskracht, m deze afgelegen provincie niet zal verslappen. ALLERLEI. Ui Reval De politie te Reval heeft een uit gebreid spionnage-systeem ontdekt, dat geor ganiseerd was door het lid van de Sovjetmissie Joerofski. Deze gebruikte vóór zijn doel amb tenaren Van liet Estlandsche ministerie van Bitmenlandsche Zaken, grenswachten, politie beambten en apdcre personen in dienst van cle Estlandsche regeeringalichamenDeze wijdver takte organisatie werkfe reeds langen tijd stral- feloos. Tal van personen zijn gearresteerd, o.a. Joerofski zeil'. De zaak heeft eenige opwinding veroorzaakt. Uit Hamburg Wegens een loonkwestie dreigt nog in bet begin van deze week een ern stige staking onder de havenarbeiders te dezer stede te zullen uitbreken. Ook de ha\enarbeiders te Breinen zijn voornemens in staking te gaan. Uit Brussel. De gemeenteraad van Antwer pen heeft de plannen en het onkostenbudget goedgekeurd voor den aanbouw van drie nieuwe droogdokken, waarvoor de bestekken dertig millioen francs beloopen. Uit Brussel. Het gerucht, dat de*werkgevers in cle mijnindustrie eerlang een loonsverlaging van 15 zouden toepassen, acht men van oft'i- cieele zijde van allen grond ontbloot. Uit Brussel. In de metaalindustrie werd gister de arbeid hervat. Te Gent echter, waar een groote meerderheid tegen beëindiging van dc staking was, schijnen extremistische invloeden te werken. Hierdoor was de hervatting niet algemeen. Men verwacht niettemin, dat spoedig alles normaal zal zijn. Binnenland. De turfhandel. Te Stadskanaal ligt van de le tot dc 2e schut sluis een groote menigte turfschepen, men zegt pl.m. 200, te wachteu om te schutten. Het ver trouwen is dat er dus een flinke vraag naar brandstof te wachten is. Tot nog toe was de turfvaart in de Veenkoloniën gering alleen jjj Valthermond werd de laatste maand nogal vrij veel verscheept. Toch kon de prijs niet meer dan 36 a 40 per stobbe baggel worden. Enkele Veenkoloniale fabrieken beginnen weer fabrieksturf te stoken. Toch verheffen dc prijzen dezer turl'soort zich niet boven 40 45 per 50 leub. Meter, waarbij de verveners aanmerkelijke schade lijden. Iïezoek van Zwecdsehe oorlogsschepen. Van :3 tot 7 September zal een verdeeling Zw'eedsche onderzeeflottille ons land bezoeken. Dc bemanningen bestaan uit 7 officieren 28 onderofficieren en 64 korporaals en matrozen. Het eerste bezoek geldt Amsterdam, De ex-keizer. De „Welt am Montag" geeft een beschrijving van het leven van den ex-keizer te Doorn en verhaalt ook van meeningsverschillen tussche-n den ex-keizer en mr. Kan. Deze waren door een kleinigheid ontstaan. Mr. Kan draagt geen hoed, geen stijve boord en geen gekleede jas, en toen bij eens door Wilhelm was uitgenoodigd, vond hij het niet noodig zich te verontschuldigen, dat hij in zijn daagsche pakje kwam. Wilhelm zag daarin een belëidigmg. Hij meende boven dien te kunnen vaststellen, dat mr. Kan, die hem nimmer „Majesteit" had genoemd, m zijn' omgangstaal met hem te familiaar zou zijn. Dientengevolge beklaagde Wilhelm zich over mr. Kan. De Nederlandsche regeering heeft den ex- keizer echter doen gevoelen, dat hij met haar vertegenwoordiger in vrede moest leven. Een nieuw conflict ontstond, toen Wilhelm verlangde, dat de Nederlandsche regeering meer marechaussées en liefst zelfs soldalen voor zijn persoonlijke bewaking aan zou wijzen. Toen hij daarop vernam, dat Nederland daar niet aan dacht en vier marechaussées benevens .-sen .kapitein meer dan voldoende vond, trachtte Wilhelm een soort eigen lijfgarde te vormen. Natuurlijk kon de Nederlandsche regeering dat niet goedkeuren en Wilhelm moest er van ai' zien. Deze meeningsverschillen zijn thans echter opgelost. Bij een groot banket, dat ter eere van ele ex-kroonprinses plaats vond, was ook mr. Kan uitgenoodigd en genoot de eer naast de gemalin van den ex-keizer, Hermine, te zit ten. Maar toen de keizer den vertegenwoordi ger van de Nederlandsche regeering en het "Sympathieke Nederlandsche volk" geluk wensch tp, zeide mr. Kan, dat hij uitsluitend als huis- vriend aanwezig was. Sport en Zondagsheiliging. Het comité voor dc land- en tuinbouwfeesteri te Purmerend had aan den minister van OiiCter- wijs, Kunsten en Wetenschappen vergunning gevraagd om gebruik te maken van het sport terrein der hoogere burgerschool, op Zondag h September, ten behoeve van sportdemon- slraties. Minister De Visser was gewoon, aan dergelijke vergunningen de voorwaarde te ver binden, dat op Zondag eerst te 1 uur mocht worden aangevangen. Minister Rutgers heeft echter de vergunning zonder mec-r geweigerd. vormen Het is zeer goed, mijndeer, dat u niet alles vertelt. Men moét daarmede ze-er voorzichtig zijn, voegde hij er glimlachend aan toe. En on der ons ik moet morgen de prinsessen gaan bezoeken en dan zal ik misschien nog wel meer met haar in aanraking komen. Misschien kan ik mij dan zelf van de waarheid van uwe woor den overtuigen. De hotelier stond, daar, alsof hij in een zout pilaar veranderd was. In 's hemelsnaam, mijnheer de baron, u zult toch geen gebruik maken .van mijn mede- deelingen. Ik bid u duizendmaal om dat niet te doen. Prins Joachim stond op. Stelt u zich maar gerustl Ik zal u niet ver raden. De hotelier haalde de schouders op. Ach óm mijzelf is het mij niet te doen. Maar prinses Renate mag tot geen prijs er ach ter komen, dat freule Von Birkhuhn en vrouw Bangemann goed voor ons prinsesje zijn. De prins glimlachte geruststellend. Wees maar niet bang, mijnheer. Ik zal zeer zeker niets doen of zeggen, dat prinses Lolo kan benadeelen. Daar geef ik mijn woord op. De hoteleigenaar herademde. Den hemel zij dank. Ik, oude praatjesma ker, zal hier echter leering uit trekken. Men moet voorzichtiger zijn. Dat moet men zeker. Deze keer is het nog góeel afgeloopen troostte de prins gemoedelijk den hotelier, die zich vast voornam zich nooit meer een woord over de toestanden op het prin- sessenkasteeltje te zullen laten ontvallen. Of hij het voornemen volvoerd heeft, vermeldt geschiedenis niet. In den loop van den namiddag zond prins J caelum zijn oppasser naar het kasteeltje met den aanbevelingsbrief van den hertog aan de prinsessen en liet vragen, wanneer hij zich zou mogen veroorloven haar zijn opwachting te komen maken. De oppasser bracht het antwoord, dat hij deu volgenden dag tusschen twaalf en een uur verwacht werd. Met ongeduld zag hij den volgenden dage- gemoet en om zich den tijd te korten schreef hij eenige regels aan prinses Sibylle Liefste, trouwste tante Sibylle, Reeds heb ik mijn „noodlot" gezien. ik heb „haar" zelfs al gesproken, zonder dat wij beiden er eenig vermoeden van hadden wie wij waren. Tot uwe geruststelling voorloopig slechts ditZij is bekoorlijk, verrukkelijk en kan zeer overmoedig en vroolijk zijn. Ik denk, dat zij er zich niet tegen verzetten zal om mee te helpen om „ons vorstendommetje op z'n kop te zetten als we haar maar eerst in Schwartzenfels hebben en het zal mij niet zwaar vallen om den wensch van Zijne Hoogheid te vervullen. In elk geval Stads- ©a Gewestelijk Nieuws, Pater Rijken jubileert. Donderdag, 3 Sept. a.s. is het 121/» jaai' geleden dat de weleerw. Pater Nicolaas Rijken door de Kerkelijke Overheid tot kapelaan is benoemd der Singelkerk, alhier. Om alle geloovigen in de gelegenheid te stellen dit heugelijk feit waardig te herdenken, zal Zondag a.s. om half elf uur een plechtige H. Mis door den cerw. Jubilaris wor den opgedragen. Van half één tot half twee is het Zondag re ceptie aan de pastorie. Het Koninyinnefeest. Hoewel met het oog op de dmgen die komen zullen hij het a.s. bezoek der Koningin, de fees telijkheden gister niet, dien omvang hadden als anders op den verjaardag van de Landsvrouwe het geval is, heeft gister toch den geheelen dag een stemming in de stad geheersqht die alles zins feestelijk was. Vele menschen waren op hun Zondagsch, men zag veel oranje en de kinderen die tevens hun laatst en vacantiedag vierden, waren al bijzonder enthousiast. Tegen 7 uur was het in de Plantage zwart van de menschen, want. het populaire Stedelijk Muziekkorps had op dat uur een concert aange kondigd. Toen de laatste klanken verklonken waren, richtte de stroom zich naar het Volkspark, waar de Oranje-vereexngmg, haar hden tin avond feest bereid had, dat er wezen mocht. Honderden menschen woonden dit feest bij en geheel den avond is het er vroolijk tn gezellig toegegaan, zonder dat er van eenige onoidelijk- lieid sprake is geweest. Het eerste nummer van 't rijke program was voor rekening van „St. Ambrosius", die met haar concert aller gehoor had. Op de kranige uitstekende wijze, die wij van directeur en leden gewend zijn werden de ver schillende nummers uitgevoerd en een royaal applaus volgde dan ook steeds. Het concert duurde iets langer dan g'idach was en zoodoende was hét al half tien voor de lieer Heggelman, de ontwerper en leider van tableaux vivants, voor het voetlicht kon komen. De avond was echter prachtig, het terrein droog, zoodat degenen die geen stoel rijk waren en moe van 't staan werden, zich doodgewoon op het gras neerzetten. De tableaux vielen in den smaak van het publiek. Zij waren clan ook zeer mooi en deden het door de goede belichting voortreffelijk. Vooral het laatste tableau, de Nederlandsche maagd en dë elf provincies was en door opstelling en door costumeering een lust. om te zien. De verschillende groepen werden gevormd dooi de dames A. Arnold, M. Eijkenbroek, M. Horsstn G. van Leeuwen, Ca. v. Leeuwen, L. v. Leeuwen, A. Loch, B. v. Pelt, A. Steens, N. Trouwborst, M. Vredebregt en B. 't Zelfde. De kleine pauzen tusschen elk tableau werden door de muziek van „St. Ambrosius" opgewekt aangevuld. Het glanspunt van den avond was natuurlijk het vuurwerk, dat altijd de menschen trekt en boeit door de sprookjesachtige pracht van het door vaardige handen in kleur en lijn bi dwongen vuur dat tegen den nachthemel straalt. De vuurpijlen bliksemden bij donderslag naar boven om hoog in de lucht uil een te harsten in vonken of kogelregens. ben ik druk bezig om mijn hart aan de bekoor lijkste prinses te verliezen, die ik ooit gezien he - u natuurlijk uitgezonderd. Wat is het toch goed, als men een Zondagskind is. Ik kus u in liefde en vereer uwe mooie handen, lieve tan tetje, en blijf als steeds Uw getrouwe Joachim, Prins van het vorstendommetje, Precies om twaalf uur doorschreed prins Joa chim in onberispelijk visitetoilet de hem nu reeds bekende ingangspoort van het park en trad met rasse schreden op het kasteeltje toe. Zijn scher pe blik ontdekte, dat aan een van de vensters een gordijn een weinig werd bewogen Ol' mis schien het overmoedige prinsesje daarachter school en hem met haar vroolijke oogen gade sloeg Onwillekeurig strekte hij zijn gestalte nog wat krachtiger uit en het was hem een aan gename gedachte, dat zijn spiegel hem verze kerd had, dat hij er zeer goed uitzag. Nauwelijks had hij de bel aan de voordeur van het kasteeltje doen weerklinken, toen ook reeds dadelijk werd opengedaan. Tot hun wederkeenge verrassing stonden de prins en Bielkc tegenover elkander. Zij herkenden elkander dadelijk, hoe wel prins Joachim nu veel deL-g* g kl d was en Bielke in plaats van zijn werkpak Rui de hertogelijke uniform, of juister gezegd, L- vrei droeg en zich zeer waardiglijk daarin be woog. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN VERVEN .„STOOMES Al IRWASSCHEN m. 11* STRIJKEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1