Ontvellingen PUROL De eerste palen. Buurtvereen. „Het Noorden." Vroolijk wapperden de vlaggen gisteravond in het Buurtcomplex van bovengenoemde vereeni- ging, want te 8 uur zou de eerste paal gezet wor den. Het muziekgezelschap „St. Ambrosiu.s" verleende daarbij zijn medewerking. Met den mooi versierden paal werd een rondgang gemaakt door de verschillende straten onder de opwekken de tonen der muziek en begeleid door een grootc menigte. De feestelijkheid werd nog verhoogd door het afsteken van Bengaalsch vuur door ver schillende bewoners. Na het zetten van den 10 meter hoogen paal werd eerst het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlands Bloed" gespeeld, ge volgd door het Noorden's Buurtlica, welke lie deren door allen uit volle borst werden medege zongen De heer Post als vertegenwoordiger der Oranje vereeniging sprak eenige opwekkende woorden tot het bestuur en bewoners van het Noorden. Na fanfares werd gemarcheerd naar hét punt van uitgang, alwaar de voorzitter,;de heer Bijloo dank bracht aan allen, die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt. De buurtvereeniging Laancomplex plaatste gister met fraaie muziek en veel vroolijkheid eveneens haar eersten paal. Het buurtcomité „Nieuwe Haven" hoopt a.s. Maandag 7 September des avonds half acht haar eerstenpaal te slaan nabij de Iiagastraat,waai bij een muziekkorps haar medewerking zal verlee- nen. De bewoners worden verzocht door het uit steken dervlaggen en het afsteken vanBengaalsch vuur, zooveel mogelijk het geheel een feestelijk aanzien te doen geven De buurtveróeniging het Zuiden (Górzenkwar- tier) slaat Maandagavond 8 uur haar eersten paal De nieuwe Koemarklbrug. Men meldt ons Het Departement Schiedam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel ontving als antwoord op zijn do. 25 Februari j.l. gezonden adres van Gedeputeer de Staten vair Zuid-Holland de medcdeeling, dat blijkens de ingewonnen ambtsberichten de vernieuwing van de Koemarktbrug geen langer uitstel duldt, zoodat het College, ondanks den zo r gel ij ken toestand van de financiën der gemeente Schie dam geen vrijheid vond, tegen genoemde be- grootingspost bezwaar te maken. Nieuwe zaak. Heden heeft de firma .C. A. Trouwborst die tot heden toe reeds tientallen jaren een sigaren magazijn had op femgel 193, haar nieuwen rook-* artikelen-winkel, geopend in 't pas gebouwd pand Singel 169. Dat de firma met deze verplaatsing zich schit terend heeft weten te verbeteren, toont u dc eer ste oogopslag op de ruime, glanzende étalage en de groote, modern ingerichte winkelruimte, 't Geheel is keurig verzorgd in vriendelijke kleu ren en vooral ook wat den inhoud de rookarti kelen betreft. Men vindt er alle beste, bekende merken sigaren (we noemen Karei I, Botycos, John Buil, Nederlandsche Bank, Etsen, enz. enz.) een groote sorteering cigaretten en tabak, verder pijpen, kokers en alles, wat in een modern siga renmagazijn thuis hoort. Alles is stof-vrij ge borgen en in deskundige conditie. t Kan niét anders, of de firma Trouwborst moet groot succes van haar nieuwe zaak beleven wat wij haar dan ook gaarne toewenschen. Pandora. Voor de opening van het bioscoop-seizoen brengtTandora een programma dat er zijn mag zoowel kwantitatief als kwalitatief. Twee groote films nl De Groote Zeeslag" en „Scaramouche". „De Groote Zeeslag" is een modem drama in acht acten en geeft behalve veel spanning en sensatie een mooi beeld van den overgang'van het oude Japan in het meer moderne beeld. Scaramouche" een filmwerk in tien acten Het is de voorgeschiedenis en het uitbreken van de groote Fransche revolutie wat deze film tot onderwerp heeft. We zullen geen beschrijving van deze film geven, daar die altijd onvolkomen zou zijn, doch willen er op wijzen, dat de bewer king, regie en spel van deze film alles eerste klas is. De fotografie van dit werk is bijzonder goed geslaagd. Goede typeering van de hoofdpersonen eh een schitterende ensceneering gevoegd bij een mooi en zeer suggestief decor, maken deze film tot een cinematografisch kunstwerk. Een programma, dat geen nadere aanbeveling noodig heeft. r, Luxor. t Program van deze week, bevat niet minder dan drie hoofdfilmen, waarvan de 7 acter „Zi geuner Bruid reeds alleen een gang naar Luxor Waard is. i J® atra"^1 WCek SW', met den wel bekende Fred Thomson in de hoofdrol is een sensatievoUe wildwest film, die wel weet te boei en. Dan volgt de 7-acter „De Zigeuner Bruid", een schitterende film, rijk aan natuurtafereelem t Geheele stuk speelt aan de Zwarte Zee en is vol afwisseling. Als slot gaat de komische 5 acter „in den ma neschijn", een zeer vermakelijke f'i'lm 't Is een zeer mooi program wat Luxor u biedt, met een zeer vroolijk en „pakkend" slot Ernstige aanrijding. Gisteravond ca. kwart voor negen is op den R'damsche dijk ter hoogte van den Laansloot- schen weg 't 20-jarig meisje, mej. S. Smit wonen.de Heenvlietschestraat, alhier, die daar fietste in de richting Schiedam, door een Vlaar- dingsche autobus van achter aangereden, met 't noodlottig gevolg, dat zij op den tram-trot toirband werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Per R'damsche ambulance is 't slacht offer naar 't Ziekenhuis alhier vervoerd. Dr. Hoogendijk constateerde schedelbreuk cn acht den toestand van het meisje, dat thans nog bewusteloos is, zeer zorgelijk. De politie zal een nauwkeurig onderzoek instellen. De chauffeur verklaarde 't meisje eerst op VjM. afstand gezien te hebben, zeodat stoppen onmogelijk was. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps, op Zondag, 6 Sept. 1925, 's middags 1 uur in de Plantage. 1. „Sound of Peace", marsch, Fr. v. Blon 2. Ouverture „La Financee du Soleil", Jos. Kessels 3. „Wein, Weib und Gesang", wals, Joh. Strauss 4. Fantasie de l'opera „Madame Butterfly", C. Puccini5. „Romance" voor, Clarinet, H. H. van Vleuten6. „Musica" marsch, H. L. Blankenburg. Programma voor het concert op Zondag 6 September op de Gedempte Broers- vest te geven door het Harmonie Gezelschap „Oefening baart Kunst" Directeur den heer J. C. M. Feltzer. No. 16. Gouden Jubileum R.H.B.S.-Marsch. J. C. M. Feltzer. (Opgedragen in Sept. 1919). No. 26. Ouverture zur Operette „Die Fleder- maus", Joh. Strauss., No. 36. Les Myrthen-Wals, Joh. Strauss. No. 46. Fantaisie sur L.Opera „Carmen", G. Bizet. (10 minuten pauze). No. 5. Ouverture „Willem Teil" (op verzoek), G. Rossini. No. 6aö Gavotte „Gelestina" Bart Verballen. bö. Gloriosa Spada (Spaansche Dans), F. And ré. No. 7. Potpouri „Dur und Moll" A. Schreiner. No. 86. „Meary of Heart" Marsch, Cart Meay. eerste uitvoering. No. 2 en 3 ter herdenking van Joh. Strauss' 100 ste geboortedag. Beleefd wordt om de grootst mogelijke stilte verzocht en onder het spelen niet te loopen. UIT ROTTERDAM. Prinses-theater. Allereerst toont ons de wekelijksche revue eenige zeer interessante opnamen o.a. 't leven der beroemde passiespelers te Oberammergau waar men Anton Lang en Guido Mayer voor de film ziet poseeren. De T 6 boven Rome toont ons de schitterendste panorama's. De 2 acter „Oom Toet" is een geweldig lachnummer, waarbij de hoofdpersonen de meest dwaze caprioles uit voeren. De 7-acter „Sneller dan de dood", met Harry Piel, is een geweldig sensatie-stuk, waarbij Harry Piel om stof voor een roman te vinden, zich in allerlei avonturen waagt, en er natuurlijk steeds goed afkomt. Op 't tooneel de humorist-liedjeszanger Du- treaux, die met eenige zijner liederen een welver diend applaus kreeg. De 8 acter „De; Geheim zinnige passagier", met de bekende George O'Brien is een zeer emotievolle film. Vervolg Kerkbericht. KALENDE R. (613 Sept. 1925). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 12e Zondag na het octaaf van Dricvuldigheidszondag (14e Zondag na Pinkste ren) Van den Zondag, blz. 427. 2e Oratie v.d. Z. Bertrandus, Belijder der Dominicusordc, blz. 825 3c Oratie van de H. Maagd, blz. 392 Oratio III. Maandag. Van den Dag. Mis van gister. 2e en 3e Oratie blz. 392. Oratio II en III. Gew. Gloria, noch Alleluia, noch Credo. Gewone prefa tie, blz. 30. Dinsdag. Maria Geboorte, blz. 827. Prefatie van de H. Maagd, blz. 53. Woensdag. H. Gorgonius Martelaar, 2e en 3e Oratie blz. 392, Oratio II en III. Geen Gloria. Donderdag. H. Nicolaas van Tolentijn, Be lijder, blz. 827. Vrijdag. H.' IT. Protus cn Hyacinthus, Mar telaren blz. 829. 2e en 3e Oratie, blz. 392. Oratie II en III. 3e Oratje van den, Bisschop (verjaar dag der keuze) blz. 89. *Geen Gloria. Zaterdag. Maria's Heilige Naam, blz. 507, 2e Oratie voor den Paus, blz. 89.* Prefatie der H. Maagd, blz. 53. a.s Zondag. 13c Zondag na het octaaf van DrievuldigluidsZoftdag (15e Zondag na Pink steren). Van den Zondag. Bjj oi krachten» vetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JOHANNES VERHOECKX Jr., alhier, om ver lof voor den verkoop van alcoholhoudtnden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Hoogstraat 170 en herinneren, dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun Coï- lege schriftelijk bezwaren kunnen worden inge bracht. Schiedam, 5 September 1925. Stremming scheepvaart. B. en W. van Schiedam brengen' ter a'gemeene kennis, dat op Woensdag 9 September en Don derdag 10 Sept. a.s. de scheepvaart door de binnens'uis nabij de koopmansbeurs te Schie dam wegens het verwisselen van de deuren dezer sluis zal zijn belemmerd. Voorzoovcr de werkzaamheden zulks toelaten, zal gelegenheid worden gegeven tot het doorva ren der sluis. Schrammen, Schrijnende Plekken, Huidwondjes, Brand- en Snijwonden geneest men met 2942 8 30-60-90 ct. hemengd Nieuws, Ongelukken. Gistermorgen sprong op het station Eerbeek een dame met haar kind op haar arm uit den vertiekkenden trein, waar bij zij kwam te vallen. Haar kindje viel daarbij tusschen perron en de rails en werd inwendig zoodanig Verwond dat het kort daarop overleed. Te Maarsen trok het vierjarig kind van den arbeider v, D. een pot kokend waschwater om het kind bekwam zulke ernstige brandwon den, dat het aan de gevolgen is bezweken. De 83-jarige rentenier A. Dijkman, die Dinsdag te Voorschoten door een op hol geslagen paard is omver geloopen, is aan de bekomen Ver wondingen overleden. Bij de familie H. te Wemeldinge is gister bericht ontvangen, dat hun broeder te Ruhrort overboord gevallen is en verdronken. De onge lukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Donderdagavond is te Ernst het paard in den draaimolen op het Emsterfeest in aanraking gekomen met den electrischen stroom. Het paard was onmiddellijk dood. De inzittenden voelden den schok. Aut eb us-ongelukken, Men bericht aan ,,'s-Hert. Grt." uit Heesch De autobus van Baijcns-dienst Maren (Alem) Den Bosch, vice versa, sloeg nabij de boter- fabriek half drie 's nam, om, door een oorzaak die nog tot op heden niet is opgehelderd. Van een 8-tal inzittende personen werden twee vrou wen uit Oss vrij ernstig gekwetst van een in woner uit Teeffelen werden de kleeren verscheurd en zijn rijwiel,.dat boven op de autobus zich be vond werd totaal vernield, De overigens kwamen met den schrik en eenige opgcloopen schrammen vrij. Op den jEnschedéschen straatweg onder Haaksbergen is de motorrijder S., met een pas sagier op de duo, in volle vaart tegen, het meisje W. opgereden. Plet meisje bekwam een sche delbreuk en werd stervende opgenomen. De motorrijder bekwam ernstige been- en hoofd wonden. O v e r r e d e n. Gistermiddag omstreeks half één is een man door den uit den Bosch gekomen stoomtram op den Boschdijk, ter hoogte van het Boerenbondsgebouw, te Woensel, bij Eindhoven, overreden en gedood. Gewetensgel d. Sinds de vorige opga ve is door inspecteurs der directe belastingen een totaal bedrag van 46.312,65 ontvangen wegens te weinig betaalde belastingen en gewetehsgeld. Het oude tarief. De Zuid-Ncderland- sche Stoomtram-Mij. heeft de tarieven voor personenvervoer met 75 pet. verlaagd. De ta rieven zijn nu gelijk aan die van vóór den oorlog. Spoorwegongelukken Draadloos wordt gemeld, dat het aantal doodtn bij een spoorweg ongeluk in de nabijheid van Bayonne 3 bedraagt, dat der gewonden 15, van wie 6 ernstig. De treinbotsing bij Int station Hope nabij Sheffield heeft toch nog twee dooden geëischt. Twee van de' gewonden zijn nl. overleden. Er zijn voorts nog twaalf gewonden. Het S h e n a n d o a h - d r a m a. Van den oudsten overlevende der „Shenandoah", eer ste luitenant Rosendahl, is bij het Departement van Marine het volgende telegram ingekomen. De doodenlijst der „Shenandoah" bevat tot dusver 13 namen. Vermist wordt luitenant Sheppard. (Diens lijk is intusschen gevonden, waardoor het aan tal dooden tot 14 is gestegen). Gewond zijn de eerste kanonnier Cole tuigagemeester McCarthy. Alle anderen zijn ongedeerd geland. Omtrent de ramp zelf seint Rosendahl het volgende „Een hevige storm, gevolgd door een geweldige windhoos, deden het luchtschip enorme, oncontroleerbare hoeken en zwenkin gen maken, terwijl het vaartuig tevens snel loodrecht omhoog werd gedreven. Dat moest met een uiteenscheuring van den romp eindi gen. Op 7000 voet 2300 Meter hoogte brak het geraamte dan ook in drieën de scheu ringen hadden plaats bij rib 90 en rib 130. De stuurgondel raakte zeer spoedig los en kantelde, waarbij de inzittenden ongetwijfeld eruitgeslin- gerd weiden. De voorscheepsgondels raakten eveneens van het geraamte los. Het voorstel deel van het schip dreef als een afzonderlijke balon met zeven man in den overgebleven derden gondel, ongeveer een uur nog door de lucht. Het middenschip stortte neer met drie man, van wie alleen kanonnier Cole bij het neerkomen gewond werd zijn wonden zijn niet ernstig. Het achterschip stortte ook neer, maar zijn zeven tien opvarenden kwamen er heelhuids af. Het voorschip, is, gelijk bekend, te Sharon geland, ongeveer 10 mijl ten oosten van de landingsplaats der andere stukken. Waarschijnlijk zijn er 8 slachtoffers uit den radiogondel en den stuurgondel. Vermoedelijk voorts 3 uit den kleigondel en drie uit een der Voorscheeps-gondels. De deelen van het luchtschip heeft men zoo goed mogelijk Verankerd. Politieautoriteiten en mannen van de American Legion bewaken de eigendommen tot de aankomst van troepen uit Columbus die de identificatie zullen verrich ten. Luitenant Hendley is met de overlevenden, Donderdagmiddag naar Lakehurst vertrokken, waar hij gister zou aankomen. Vier man, onge rekend wijzelf, blijven hier zoolang het noodig is. Brand is noch tijdens, noch na de ramp uitge broken. Naar mijn meening is cle waarde van het overgebleven materiaal vrijwel nihil." De marine-officieren Van Lakehurst die een onderzoek instellen naar de ramp met de „She nandoah" zijn zeer in hun arbeid gehinderd, door dat gister het wrak is geplunderd. Een Van de adviseurs van het Verongelukte schip zegt, dat het ongeluk is veroorzaakt, omdat eenige veiligheidsventiel ven den gashouder om zui nigheidsredenen werden verwijderd. Het lucht schip steeg te snel in den storm om den overigen ventiels gelegenheid te geven Voldoende gas te kunnen laten ontsnappen. Als de h eifst komt. In Engeland heeft de herfst zijn intrede gedaan met hevige sneeuwstormen in de Schotsche hooglanden, storm aan de kusten en een kouden wind in Londen. Op eenige plaatsen aan de kust is de vloed hooger gestegen dan sedert jaren het ge val was. In Yorkshire hebben groote overstroomingen paats gehad en vele menschen maken van bootjes gebruik Voor het Verkeer langs de over stroomde straten. Te Mersey is de stoomboot „Mont Calm" afgedreven. Het stoomschip „Hu- ronia" der Cunardlijn alsmede Verschillende andere schepen zijn van hun anker geslagen. Verduistering van diamanten. Naar aanleiding van talrijke bij de politie inge diende klachten, is te Gent de diamanthandelaar Delandsheer aangehouden. Hij heeft partijen diamant, die hem waren toevertrouwd, ten eigen bate te gelde gemaakt, meerendeels op de Ant- werpsche diamantmarkt. Voorzoover tot op het oogenblik is geconstateerd, beloopen de gepleegde verduisteringen vierhonderd twintig duizend francs. Typhus. In Kanitz (Saksen) is typhus uitgebroken. De besmetting is overgebracht door een vrouw, die pas in de plaats was komen wo nen. Zeven personen zijn door de ziekte aangetast Een geschenk voor den H. Va der. Men schrijft uit Rome aan de „Msb." In een particuliere audiëntie heeft Mgr. dos Santos Cabral, aartsbisschop van Bello Hori- zonte in Brazilië, een kostbaar geschenk aan den H. Vader overhandigd. Het geschenk bestaat uit een collectie proe ven van alle kostbare edelsteenen, welke in de mijnen van den Braziliaanschen staat, Minas Geraes, waarvan Bello Gorizonte de hoofdstad is, gevonden worden. De president van den staat, dr. Fernado de Mello Vianna, heeft de edelsteenen op een soort gedenktafel laten bevestigen, die in een kunstvol etui gesloten is. Onder de tafel staat in het Portugeesch „Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XI de eer biedige hulde van den president van Minas Geraes in Brazilië, welks volk leeft, werkt en voorspoed geniet onder den invoed van den Katholieken godsdienst, welke altijd zijn kost baarst goed zal zijn." De H. Vader betuigde den aartsbisschop zijn levendige vreugde over het schoone geschenk en over de hem gebrachte hulde, alsmede over de betuiging van trouw aan de Katholieke Kerk van het verre Braziliaansche land en zeide, dat hij ook den president een geschenk wehschte te geven. De Braziliaansche bedevaart gaat van Rome uit naar het H. Land en wanneer zij bij haar terugkeer Rome nogmaals aandoet, zal de TI. Vader zijn geschenk meegeven. De aartsbisschop overhandigde den Paus verder nog een wetenschappelijk werk van dr. Lucio José ie Santos, minister van openbaar onderwijs in den staat Minas Geraes, hetw. Ik het Katholieke Godsbewijs tot onderwerp heeft. Bij dit boek was voorts nog een huldigings adres van het Katholieke tijdschrift „O Hori- zonte" gevoegd. Van een dorpsgeestelijke. In een Zuid-Engelsch dorpje is de Anglicaansche zieleherder overleden. Na zijn dood komt de „Daily Mail" met de vermelding van de „lijst van werkzaamheden", die hij voor zijn opvolger heeft achtergelaten. Daarop komt o.a. voor, dat de functionnatirs de posten vervulde van „in specteur van goten en waterloozingen, venster- opzichter, geitenhoeder, kinderenverwij deraar, onkruidwieder, katten j ager en paart j es-verdrij ver Aan een redacteur van het blad had Voorheen de* geestelijke verteld van zijn veelvuldige bezig heden. Hij moest de kinderen Verwijderen, die rondom de kerk lawaai maakten. De voetpaden om de kerk moest hij vrijhouden van onkruid, en de kosten van grasmaaien uitsparen door het houden Van geiten, waarvan hij de hoeder was. Ook moest hij de liefdespaartjes, die hij bij de kerk aantrof, Voor hun zoet bedrijf naar verder gelegen oorden verwijzeneen bezig heid, die hem avond aan avond druk werk ver schafte. En dan had hij nog een oud roestig geweer, waarmee hij op katten placht te schie^ ten, maar hij erkende tegenover den journalist, dat hij er nog nooit een geraakt had. Op de rotsen geloopen. Een Cana- deesche mijnenveger is op de rotsen bij Vancou-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2