DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* n% i4.m *8Hl* Jaargsng» Zaterdag 5 September 1825. Bnreau KOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 88. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvertentiSni 1—5 regel* f 1.75, eik» regel daarboven 36 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mtdedeelingcn 75 c par regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209 blpveriies van een hand, voet of oog 1 200 bq doodI 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wijsvinger: f15 bij verlies van eiken anderen vinger. P» rimer werdf nr»w«9Thor,-?d dnn» N W^R Ai<**m Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. EEN JUBILEERENDE MISSIE-CONGREGATIE. (Gezelschop van 't Goddelijk Woord Steil Uden). liet is wel algemeen bekend, welk treurige gevolgen de blinde rassenhaat onder en na den oorlog, ook aan de katholieke Missiën heeft gebracht. De eongretatie van Steil overwe gend Duitsch als zij was heeft er niet 't minst onder geleden. Al aanstonds na 't uitbreken van den oorlog dreigden er gevaren voor de missie van logo (Westkust van Afrika), Nieuw Guinea, Kiao Lsjou (China) en van Japan. De drie eerste gebieden waren Duitsche koloniën, en laatst genoemd land verklaarde aan Duitsehland spoe dig den oorlog. In Togo was men over de stich tingsmoeilijkheden heen in 1-914 telde 't reeds 23000 katholieken, in 't zelfde jaar werd 't door den II. Stoel tot apostolisch vicatiaat verheven en mgr. Wolf, de eerste vicaris, werd den 28sten Juni te Steil bisschop gewijd. Door 't uitbreken van den oorlog, een maand later, werd 't hem onmogelijk naar zijn missie te vertrekken. Nooit heeft hij ze meer mogen zien. Enkele weken na 't begin van den oorlog reeds werd Togo door de geallieerden bezet. Wel konden de missionarissen door blijven werken, zij 't dan met eenige beper kingen doch zij waren geheel van steun uit 't moederland verstoken zoowel wat voedings middelen betrof als 't bijkomen van nieuw missie- personeel. Na 3 jaar wachten tusschen hoop en vrees, kwam in den herfst 1917 de zwaarste slagtusschen October en midden Januari werden alle paters, broeders en zusters als krijgs gevangenen naar Engeland gevoerd. Alle pogin gen om hiin later den terugkeer mogelijk te maken, zijn zonder gevolg gebleven,. Thans wer ken er de priesters van de Afrikaansche missiën van Lyon (Keer-Kadier). Kort na hun intrede kon de eerste inlander priester worden gewijd nog een late vrucht van den arbeid der paters van Steil. Een andere missie die voor de congre gatie voorgoed verloren ging, was Mozambique. Door de verregaande beperkingen den missio narissen reeds vóór den oorlog door de Portu- geesche regeering- opgelegd, waren de vooruit zichten in dat gebied niet bijzonder gunstig en daarom weid 't verlies van die missie minde, ge voeld. Doch 't lot der missionarissen was nog treuriger dan in Togo. Onmiddellijk nadat Portugal aan Duitsehland den oorlog had ver klaard, werden de paters in een kamp, rondom met prikkeldraad afgesloten, geintemcerd en hard behandeld.. Na 'n jaar werden zij naar Por tugal gevoerd, waar de behandeling beter was. Eerst na vier jaren op 't laatst van 1919 kregen dc missionarissen hun vrijheid. Een ramp voor de missies van Steil was 't verdrag van Versailles. Bijna nergens ter wereld waren de Duitsche missionarissen veilig. De superior- generaal Blum verzocht de bisschoppen van Nederland de tusschenkomst van Kardinaal van Rossum in te roepen om 't verdrijven der missio narissen uit hunne gebieden te Voorkomen. Op 'tinitiatief van mgr. van de Wetering protesteer den hier de priester-missiebond eli al dé voornaam ste katholieke organisaties tegen deze schand daad. Tegelijk had generaal Blum een telegram gezonden aan kardinaal Gibbons in Baltimore „Onze 545 priesters, broeders en zusters en Vele andere Duitsche missionarissen staan op 't punt te worden uitgewezen. Verzoek om dringende voorspraak bij president Wilson in Parijs." Vooral door tusschenkomst van kard. Gibbons liep 't niet zoo erg als men eerst gevreesd had. In China werden er slechts 13 missionarissen uit gewezen en ook dezen mochten den jaar later terugkeeren. Ook op de Philippijnen duurde de F redesbeiveging. Dezer dagen lazen we 'l volgende simpele be richt in dc bladen, over een congres, dat wel licht dagen in alle geheimzinnigheid heeft ge duurd „Het Internationale Vrijmetselaarscongres, dat te Bazel plaats vindt en waaraan 300 vrijmet selaars uit Duitsehland, Frankrijk, Spanje, Ne derland, Oostenrijk, Cechoslovakije en Luxem burg deelnemen, heeft de volgende motie aan genomen Het zevende Internationale Vrijmetselaars- congres acht het als hoogste taak van dc vrij metselarij voor het herstel van den vrede in Europa, noodzakelijk het doel weer op te ne men, dat het Internationale Vrijmetselaars- congres te Brussel met algemeene stemmen de voornaamste taak van de wercldvrijmetselarij heeft genoemd, n.l. de verzoening tusschen Duitsehland en Frankrijk." Wie ook maar eenigszins weet, wat de zoo vredesgezind lijkende vrijmetselarij vóór den 001 mg tegen den vrede heeft uitgericht, ja ze fs de grootste schuld aan den oorlog op haar geweten heeft, zal, hoe simpel en onschuldig bo- verbanning slechts kort. Japan liet de paters ongemoeid verder werken, evenals Brazilië. In Nieuw-Guinea was 't feit, dat de missie door groote werkplaatsen en plantages veel voor de beschaving gedaan had en nog deed, de reden dat de regeering van Australië de missionarissen er lieteerst tot 1922, daarna werd de termijn verlengd tot 1§28 en onlangs is toegestaan, dat. ze voorgoed mogen blijven. Wel mogen nog geen nieuwe Duitsche missionarissen erheen en daarom moesten de laatste jaren Ilollandsche paters en broeders uit Uden de opengevallen plaatsen aanvullen. Behalve de bekende pater Wortel uit Laren de pastoor van Ali" kreeg deze missie de laatste drie jaren niet minder dan acht Nederl. missionarissen, mgr. F. Wolf (van Togo) werd tot eersten Apost. vicaris benoemd. Hoe wel 't volk er nog op 'n zeer lagen trap van be schaving staat, zijn er toch reeds 10.000 katho lieken. Alles samengenomen, gingen dus twee missies door den oorlog voor de congregatie verloren Togo en Mozambique, terwijl 't in de andere bleef bij een tijdelijke belemmering van haar arbeid door enkele nadeelige bepalingen. Krachtige opbloei na den oon- 1 o Nauwelijks was in de Centrale rijken 't economische leven eenigszins hersteld, of men begon te denken aan 't oprichten van nieuwe huizen. Behalve, verschillende nieuwe stichtingen in Duitsehland en Oostenrijk, is de Congregatie ook begonnen met missiehuizen voor de lagere studies in Polen, Hongarije en Tsjecho-Slovakije, Op sommige plaatsen staat 't begin van een missiehuis ongeveer gelijk met 't begin van de missie-actie zelf, in alle huizen voor de lagere studies tezamen (Holland en Amerika meegerekend) had de congregatie einde 1924: 2023 studenten. In de iioogère studies bevonden zich 511 fraters-theo- mganten. Over eenige jaren hoopt 't gezelschap van Steil te kunnen rekenen op 'n honderdtal priesters per jaar. Naar buiten toonde de S.V.D. haar „herwin nende levenskracht" door 't overnemen van nieuwe Missievelden. Achtereenvolgens werden door Rome aan haar zorgen toevertrouwd een arbeidsgebied op de Phihppijnen (Lipa) 't on metelijke Ih en Zuid-Oost Honan: samen groe ier en volkrijker dan de verloren missiegebieden m Afnka. Ook de uitgewezen paters, die niet konden terugkeeren trokken met jeugdig enthou siasme naar andere missielanden daarbij met terugschrikkend voor de moeilijkheid van 't aanleeren van een nieuwe taal en 't wennen aan nieuwe zeden en gebruiken. En toch waren onder hen verscheidene mannen op vergevorderden leeftijd en wier gezondheid na jaren missiewerk en oorlogsleed, reeds merkelijk geschokt was. Een groot deel der Togo-missionarissen is thans op Flores-Timor werkzaam, doch over dit mis sieland een volgende keer. In 't geheel werken thans op de verschillende arbeidsvelden buiten Europa 4 bisschoppen, 470 priesters, 266 broeders en 790 missiezusters van Steil-Uden. 't Totaal zielen dat in die landen aan de missionarissen van 't Goddelijk Woord is toevertrouwd, beloopt veertig millioen. Na den oorlog werden (tot 1925) van uit 't moederhuis weer 195 paters, 88 broeders en 260 zusters naar de missies uitgezonden. 'L Volledig getal der missionarissen die in deze 50 jarig reeds naar d< overzeesche landen zijn vertrokken, bedraagt (de overledenen meegerekend) niet minder dan 1746. F. C. Gemengd Nieuws, Het sterfbed van keizer Napo leon. Een interessant, debat tusschen oud heidkundigen in Frankrijk ontspint zich naar venstaande motie er oppervlakkig beschouwd ook uitziet, de eigenlijke bedoeling ervan als duivelsch verderfelijk verwerpen. Hoe kan men immers van een instituut dat in 't geheim niets dan helle-broedsel voortbrengt en niet eens in 't publiek voor den dag durft te treden, heilzaam werk voor den waren vrede,"die alleen in Christus te vinden is, verwachten 't Is hier weer eens dc vos, die de passie preekt. Een geheel andere, ons sympathieke vredes beweging is uitgegaan van een conferentie te Oxford, waar katholieken van veler nationaliteit hijeen zijn geweest om een sterke internationale katholieke vereeniging te stichten ter herstel van „Christus' vrede in Christus' Rijk" In de slotvergadering werd met algemeene stemmen besloten om in alle landen door be middeling van nationale organisaties instituten op te richten, ten doel hebbende internationale vraagstukken van een katholiek standpunt tc belichten, om zoodoende tot een krachtiger ka tholieke internationale te komen. Vijf-en-twintig landen (bedoeld wordt natio naliteiten) zullen, blijkens de officiëalc opgaven, zich hij de nieuwe organisatie aansluiten, nl. r mij "«a j v uwwu 1 iui ei aanleiding van een publieken verkoop op 21 Augustus te Deauville, waar men een bed van Napoleon te koop aanbood, dat het sterfbed van den keizer zou zijn. De catalogus, waarin het bed vermeld staat, zegt, dat het afkomstig is van de familie van Montholon, dat het werd Vermaakt aan gene raal graaf De Montholon en dat Napoleon op (it bed den nacht heeft doorgebracht van zijn Komst op St. Helena af tot aan zijn dood. Het is een bed van koper, voorzien van een koperen kroon en een vergulden houten arend. De cata logus zegt verder, dat er onweerlegbare bewij zen zijn, documenten, die aan den kooper zullen worden ter hand gesteld, dat het historische .luk inderdaad het bed is, waarin Napoleon den laatsten adem heeft uitgeblazen. Het is ingezet voor 100.000 francs, doch het heeft nog geen kooper gevonden. Men zou de vraag kunnen stellen, en dit schijnt inderdaad reeds gedaan te zijn, of de Fransche staal zich niet voor dit historische stuk interesseert en er over denkt het aan te koopen, ten einde het een eervolle plaats in een nationaal museum te geven. De conservator van het museum van Mal- maison, die in dit opzicht competent geacht wordt, zeide, nog wat sceptisch tegenover het Êtuk tc staan, zoolang hij niet uitvoeriger in- p, licht was. „Een complex van feiten, tradi ties en documenten schijnt" zoo ging hij voort, „echter aan te toonen, dat het doodsbed van Napoleon zich m de familie van Murat be vindt. Het werd vermaakt door dc moeder'van den keizer aan koningin Caroline, en heeft de familie Murat nooit verlaten." „Ik héb het testament in handen gehad, ik ken het meubel en zijn historie en heb geen reden aan de authenticiteit te twijfelen. Ik ben echter ook niet onfeilbaar", ging de conservator voort, „en als men mij de documenten, waar- Van dc catalogus van Deauville gewaagt, toont, zal ik die onbevooroordeeld bestudeeren. Maar tot zoolang moet ik blijven twijfelen, te meer omdat er Voorzoover ik weet, nog minstens twee andere bedden bestaan, waarvan de eige naars eik voor zich beweren, dat het het sterfbed van Napoleon is." Het hoogste gebouw ter wereld. Oscar Konkle, de president van een exploitatie- maatschappij in onroerend goed te New York, heeft liet plan opgevat in die stad het hoogste gebouw ter wereld op tc richten. Het zal 65 ver diepingen tellen en 800 voet hoog zijn, of nog 8 voet hooger dan het Woolworthgebouw. De a.s. nieuwe stichting van Konkle wordt een hotel met 4500 kamers bovendien komen er een kerk in en een hospitaal, terwijl twaalf daktuinen op het gebouw zullen worden aange bracht. Dan zal men er in aantreffen een bank instelling van zendelingen en een eetzaal voor 3000 gasten. Van de winst zal 10 pet. worden afgezonderd om de zending te steunen. Het bouwterrein is al gevonden in een blok tusschen de 122ste en 123ste straat. De bouw kosten (die van het terrein niet inbegrepen) zullen 15.000.000 bedragen. Een van de voor waarden waaronder het nieuwe hotel zal worden geëxploiteerd, is dat. de gasten aandeelhouders moeten zijn, dat er geen sterkedrank mag worden gedronken en dat er in het hotel niet mag worden gerookt. Ook zullen er geen Zondags-uitgaVen van de couranten worden geduld. Bij gebrek aan plaatsruimte zullen zendelingen steeds den voor rang hebben. De maximumprijzen voor een ka mer met badkamer, twee maaltijden daags, radio dienst, ziekenverpleging, (indien -noodig) enz. zullen 20 per week bedragen, hetgeen voor New York verbluffend weinig is. Groot-Brittannië, Vereenigde Staten, Frankrijk, Duitsehland, Italië, Australië, Oostenrijk, Bel- gjë, Canada, Chili, China, Tsjecho-Slowakië, Egypte, Nederland, Hongarije, Indië, Ierland, Japan, Joego-Slavië, Litauen, Luxemburg, Me xico, Roemenië en Zitserland.Vertegenwoordigers van Brazilië, Polen, Spanje en Portugal hadden kennisgeving gezonden, volgens welke zij om verschillende redenen de conferentie nietkonden bijwonen; zij hebben dus het ontwerp niet kun nen oaderteekenen, doch men meent op hun b'jval te kunnen rekenen. De Oxfordsche Conferentie, welke tol dit resultaat leidde, was bijeengeroepen door de Internationale Katholieke Liga (Zug), den Ka tholieken Bond voor Internationale Studiën (Freiburg, Zw) en het Internationaal Bureau van Katholieke Oraganisatic (de eenige, of schoon onvolledige, centrale Katholieke or ganisatie, welke tot nu toe bestond.) Voorgesteld wordt, lezen wij in de „Msh.", dat het Internationaal Bureau tc Rome waarmede het Secretariaat van de Internationale Katho lieke Liga vereenigd zal zijn, het hoofdkwartier zal worden van de nieuwe Cont' deratie, welke officieel den naam van „Confederatie Catholica Maar. het gebouw bestaat voorloopig enkel nog maar op papier. Aanleiding tot dit plan was een ziekte en daarop gevolgd herstel van Konkle's zoon, die thans her steld is en zich aan missiewerk in Gentraal-Afrika gaat wijden. BRUSSELSCHE KRONIEK. (Nadruk verboden). (Van onzen correspondent). Een staartje van de Brabangonne en vlagoncidonten. Brussel, 3Sept. '25. De verlofdagen hebben hier zoo weinig op geleverd aan interessante dingen die de aandachf van het publiek zouden kunnen in beslag nemen, dat de Brusselsche pers als aast op alles wat maar van aard kan zijn om wat leven in de brouwerij te brengen, hoe dan ook. Wij hebben dit gezien bij de beruchte incidenten te Nieuwpoort en te Aalst, waar de Belgische vlag en de Brabangonne werden uitgefloten. Nog steeds zijn de bladen er niet over uitgepraat. Eiken dag slaan er eenige nieuwe bijzonderheden in over deze af keurenswaardige daad, om toch maar goed de verantwoordelijkheid er voor te bepalen. Er wordt schandaal geroepen in alle tonen. Alle franskiljons roepen „vendetta" en eischen maat regelen van „La BeJgique une et indivisible" tegen de gevaarlijke plannen van „aktivistcn" (met dit anachronisme bestempelen zij alle Vlamingen die eenigszins voor hun nationale rechten opkomen) te beschermen. Natuurlijk wordt door dit gehuil van de Vlaamsche vijan dige persorganen het kwaad dat zij willen ver- Docden, alleen verergerd. Hun protest, dat zij laten gepaard gaan met allerlei verdachte liefe lijkheden meer aan het adres van de Vlamingen, de goeie wel te verstaan, de „flamands de cour, francais d'expression", is alleen koren op den molen van de bewuste Vlamingen. Een klein incident wordt, door het gebrek aan kopy en de behoefte om toch iets venijnig tegen de Vlamin gen uit te kramen, zoo opgeblazen, dat allo afdeclingen van het administratieve raderwerk in beweging worden gebracht. Het staat dan ook vast dat de incidenten een staartje zullen hebben tot in het parlement, dat over eenige weken opnieuw zal vergaderen. In het ministerie van binnenlandsche zaken, aan het hoofd waarvan de heer Rolin-Jaeque- myns staat, van huis uit liberaal, maar in het kabinet kleurloos, is namelijk een ontwerp voorbereid, op initiatief natuurlijk van den minister, om alle oneerbiedige behandeling van de Belgische vlag en de Brabangonne van rechts wege te straffen. Welke de bepalingen zijn van dit ontwerp is, nu we dit schrijven nog niet bekend geworden. Het zou interessant wezen deze tc kennen. Dat er veel bezwaren worden tegen aangevoerd, door hen zelfs die van liefde Voor de Vlamingen moeilijk kunnen worden verdacht, is een feit. Het is inderdaad ter be spreking gekomen in een vergadering van de ministers. Een goedkeuring van de bepalingen van het ontwerp is niet gevolgd, alleen de be vestiging, in beginsel, dat er iets moet gedaan worden in den zin van het voorstel. Intussclien werd het verdaagd tot wanneer de lieer Tschoffen een Luiksche Waal, die wel eenigszins onbevoor oordeeld staat tegenover de Vlamingen, het als minister van Justitie zal hebben onderzocht in zijn practische gevolgen. Men ziet dus wel degelijk in, dat de wettelijke bescherming van de Belgische vlag en de Brabangonne niet zonder moeilijkheden zal gebeuren. Internationa lis zal dragen. Dit belangrijke voorstel is, evenals trouwens het geheele ont werp, afkomstig van de Engelsche gedelegeerden en had, zoo wij wèl zijn ingelicht, reeds Hij voor baat de goedkeuring van den H. Stoel, die, zon der eenige pressie op de beraadslagingen te willen uitoefenen, er toch nimmer een geheim van heeft gemaakt, dat hij het bestaande Interna tionaal Bureau te Rome, bij voorkeur als cen trum eener wijdverspreide Katholieke actie er kend zag." Laat ons hopen, dat dit succesvolle, goede be gin als blijvende vrucht moge dragen een ka tholieke, d.i. algemeene en internationale actie in woord en daad, welke het aanschijn der aarde in Christus' geest en naar Christus' hart moge hervormen. Dat te Oxford, zegt de „Tel." vertegenwoordi gers van zoovele landen bijeen waren, die nog maar kort geleden als vijanden tegenover elkaar stonden en dat deze vertegenwoordigers eensge zind, ondanks de vanzelfsprekende moeilijkheden die op den weg naar eensgezindheid lagen, tot een eenstemmig accooi'd over de vredcsactic ge raakten, is het beste bewijs van de belangrijke resultaten, die tc Oxford bereikt, zijn. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5