diger» der Sovjet-regeering onderhandelingen voerde, plotseling Moskou heeft verlaten en dat de besprekingen voor onbepaalden tijd zijn ge schorst tengevolge van onoverkomelijke moei lijkheden omtrent de afbakening der belangen van beide staten op Sachalin. Uit Kattowitz Met het oog op een aan zienlijke inkrimping van het geheele bedrijf zijn bij de Antonienhuette tegen ongeveer 1 October massa-ontslagen gegeven. Tot nu toe was hier de crisis het minst te bespeuren. EenReuter-bericht uit Kaapstad meldt.dat de Z.-A. minister van Arbeid, Creswell, een telegram heeft ontvangen van den secretaris van den Bond van zeelieden en stokers, dat de leden met klem geadviseerd worden, weder aan het werk te gaan. Uit Berlijn Het volledig rapport van de enqu. te-commissie uit den Pruisischen Landdag in de strafzaak tegen wijlen minister Hoefle is thans gedistribueerd. Het rapport beslaat niet minder dan 900 groote bladzijden. Thans moet de plenaire Landdag zijn houding jegens de resul taten der enquête bepalen. Uit Parijs In talrijke provinciale steden is de banks taking geëindigd. De staking der bank bedienden in Parijs en andere groote steden zal ongetwijfeld spoedig door arbitrage worden bij gelegd. Binnoul&nti. De Canisiusfeesten. De sluitingsdag. Uit Nijmegen meldt men d.d. gister Kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop van Munetacn, heeft vanochtend om 9 uur een pon tificale HoogmL opgedragen m de 8t. Canisius- kerk. Het vei sterke kerkkoor zolig bij de intrede Ecce bacerdos (mannen en jongens) van Frans Witt. Een paar uur later heeft mgr. Schioppa, inter nuntius, een pontificale Hoogmis opgedragen in de St. Josephkerk. Vóór twaalven hielden zware regenbuien voor den middag de vrees erin. Gelukkig is het toen droog gebleven, zoodat aan een voor de R.K. jeugd en haar ouders belangrijk deel van het feestprogramma gevolg kon worden gegeven „Hulde der Nijmeegsche kinderen aan hunnen stadgenoot den H. Petras Canisius." Voor deze betooging begaven de duizenden van vlagjes voorziene kinderen der R.K. scholen zich met hun onderwijzers(éssen) naar het uit gestrekte terrein aan den Bijleveldsingel. Zij deinecroen voor de alhier verblijvende kardina len eh bisschoppen en zongen onder leiding van p. Pelser een uoor W. van Kalmthout getoonzet loflied, Gamsius ter eer. Na afloop van den door een groote menigte aangehoorden welluidenden zang, die gedragen weid door tie fanfare ',,Na Arbeid Gezelligheid begaVeii de kinderen zich naar hunne scholenvoor het ontvangen van versnaperingen. in den vooravond werd pontificaal Lof ge houden in de bt. Ganisiuskerk door mgr. Schiop pa. Jüij deze plechtigheid voerde het versterkt kerkkoor uitCotnautinus, Van M. Haller Magnificat van Bots en Tantum Ergo no. 3 van 'M. Haller. Na het Lof zongen de kerkgangers gezamen lijk het Ganisius-lied (woorden van A. Krootjes, muziek van mgr. A. van Schaik). De sluiting der feestelijkheden had in De Ver- eeniging plaats. In de groote concertzaal was geen plaats onbezet. De avond werd geopend met het zingen van laatstgenoemd lied. Pater Borro- maeus de Grecve O.F.M. hield een feestrede, waar na werd gezongen het slotkoor uit de Canisius- muziek van Theo Wanders („Als in den morgen de Paaschklokken luiden.") Kardinaal van Faul- habei hield een toespraak en teïi slotte werd ge zongen het Te Deum van Verhulst. Het koninklijk bezoek aan Friesland. De laatste dag van het bezoek der Koninklijke familie aan Friesland heeft zich, evenals de beide vorige dagen, gekenmerkt door een zoo afschu welijke Weersgesteldheid dat zell's de meeste moeite, die de bneekers zich getroost hadden en de groote toewijding, waarbij zij alles m het werk hadden gesteld om het verblijf van de Koningin, den Piins en Prinses Juliana tot een dag van blijde opgetogenheid niet alleen, maar ook van Werkelijke schoonheid te maken, niet in staat is geWcést goed te maken wat de grijze luchten en de gestadige regen hebben bedorven. Opening Staten-Géneraal. Dinsdag a.s. zal H.M. de Koningin te één uur de zitting van de b'tateh-Geheraal openen niet de Troonrede. Tweede Kamer. Het centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft in zijn zit ting van gi ter benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer in de vacature-Schokking den heer J. Lahgman te Groningen in de vacature-Rutgers deh heer H. A. Leen- stra te Heerenveeu in de vacature-Bohgaerts den heerP. G. Rutten te Wanssum (Limburg) in de vacature-Kooien den heer G.W. Kamp- schöer te Monster (Z.-.H.) ili de vacature-dé Geer den heer J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn in de vacature-Colijn den heer C. v.d. Heuvel te Nieuw Vennep (Haarlemmermeer). Onze tuinbouw bedreigd. „Het Huisgezin" schrijft: Onze professoren en Kamerleden van den ..".no „eoben op buitenlandsche congressen geregeld successen. (/een wonder. Er komen ook wel buitenlandsche vrijhande laars, Fransche, Engelsche, Duitsche en andere, maar hun theorieën worden door de handels politiek van hun land voortdurend gelogen straft, terwijl alleen de Nederlandsche met gc- pasten trots kunnen verklaren, dat in hun land de theorie door de practijk wordt gedekt. Zeker, het tarief is hier van 5 op 8 percent verhoogd, maar het percentage is nog belache lijk laag als men het met die in het buitenland 30 proeent en meer, vergelijkt. Kan het buitenland de overproductie van zijn industrie bij manier van spreken vrij invoeren, en weert liet onze induslrieelen export door telkens nieuwe en meer vexatoire bepalingen, ook onze land- en tuinbouwartikelen krijgen het steeds zwaarder te verantwoorden. Het Duitsche tarief, dat met 1 October zal worden ingevoerd, is eenvoudig moordend. Onze groenten- en fruitproducten zullen met 30 tot 100 percent van de waarde worden be last. Geen wonder, dat de tuinbouwveilingen een noodkreet slaken en de tusschenkomst der regeering inroepen. Wat moet er met onzen tuinbouw gebeuren, die in 1924 voor ruim 63 millioen uitvoerde, voor verreweg 't grootste gedeelte naar Duitsch- land, indien het hooge, bijna prohibitieve recht aan onzen exporthandel een doodelijken slag toebrengt Dan zullen de Nederlanders misschien een keer goedkoope groenten en fruit kunnen heb- ven, maar het Nederlandsche verbruik kan die ontzaglijke hoeveelheden niet aan, er zal over productie ontstaan, waarvoor geen debiet te vinden is, de productie zal moeten worden in gekrompen, en met deze inkrimping zal de werk loosheid in den tuinbouw haar intrede doen. Als onze tuinbouw zijn voornaamste afzet markt in het buitenland verliest, dan kan hij in zijn tegenwoordigen omvang niet staande blijven en kan van de onmisbare expansie nog minder sprake zijn. Wat vermogen wij tegen deze gevoelige be dreiging van onzen tuinbouw door Duitschland Op het oogenblik niets. Men kan wel zeggen, dat liet Duitschland, tot welks herstel wij ook door onze financieele crzieten hebben bijgedragen, niet fraai staat, een van onze belangrijkste exporttakken te fnuiken. Maar met dergelijke, min of meer sentimen- teele overwegingen bereikt men niets. We hadden iets kunnen vermogen, indien we gewapend waren geweest, indien we retorsie maatregelen tot onze beschikking hadden. Doch deze zijn indertijd, ten einde de tariel's- verhooging niet in gevaar te brengen, uit de ontwerp-tariefsherziening gelicht. Nu zijn we weerloos. Onze ministers van Landbouw, van Buiten landsche Zaken en van Financiën mogen, en zullen, probeeren wat ze kunnen om den groo- ten slag af te wenden, maar wij durven hun geen succes waarborgen. Wel mogen het exorbitante Duitsche recht een spoorslag voor onze regeering zijn om onver wijld maatregelen voor te stellen, die ons tegen het buitenland bewapenen. Want zoo als het thans gaatoverstroomd te worden met buitenlandsche artikelen, belem merd, en erger, in den uitvoer van onze indu- strieele en tuinbouwproducten, wordt een toestand geschapen, die ons economisch herstel tegenhoudt in plaats van bevordert. Het is fraai, bij de verdediging der vrijhan- delsbeginselen te sneven, maar wij zien liever noch onze nijverheid, noch onzen tuinbouw door het buitenland afgeslacht. Lijkverbranding. Onder dit lugubere opschrift schrijft de lieer J. H. Schaper, de bekende sociaal-democraat, in „Het Volk" de volgende merkwaardige rege len. Met schrik en ontsteltenis vernam ik in Mar seille, dat mijn oude vriend Van Kol was over leden. Maar met groote droefheid en met weerzin las ik, dat zijn lijk zou worden verbrand. Zoo gaarne zou ik, nu in het land terugge keerd, althans zijn graf bezoeken, 0111 tenminste op de plaats, waar zijn stoffelijk overschot rust, nog eens te gedenken al hetgeen ik met hem heb beleefd, mij vreugde en leed te herinneren, met hem doorgemaakt. Wat zou mij nu echter te doen staan Ik kan Westerveld opzoeken, een afgelegen nest, waar men bijna niet komen kan. En als ik er ben, dan zie ik er hoogstens een ellendige kruik, waarvan ik niet eens de absolute zekerheid heb, dat er uitsluitend asch van zijn lichaam in ver borgen is. Deze gedachte is mij schier ondragelijk en nimmer besefte ik zóó de nadeelen van krematie, uit dit oog'punt bezien. Natuurlijk moet ik eerbiedigen, dat Van Kol blijkbaar gewenscht heeft, dat zijn overschot zal worden verbrand. Ik zou echter iederen man van beteekenis en eigenlijk ieder ander persoon willen verzoeken, die kwestie ook eens van dezen kant te bezien, als hij moet beslissen, wat er met zijn lijk zal geschieden. Men mag waarlijk om de achterblijvenden ook wel eens denken. Algemeene Nederlandsche Zuivelbond. In verband met het 25-jarig bestaan van den Algemeenen Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) op 20 October a.s. werd gister te Scheveningen in het gebouw op het wandelhoofd „Koningin Wilhel- mina" een feestelijke bijeenkomst gehouden, welke door vele belangstellenden uit buiten en binnenland, onder wie de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. De Geer, werd bijgewoond. De voorzitter van de F.N.Z., dr. F. E. Pos- thuma, sprak hierbij de feestrede uit. Gisteravond .was er een diner in liet Kurliaus waaraan ruim duizend gasten aanzaten. De Tabakswet. Het hoofdbestuur van den Eersten Nederl. Bond van kleinfabrikanten in de sigarenindustrie klaagt in een adres aan de leden van de Tweede Kamer nog eens over de Tabakswet en verzoekt, het daarheen te leiden, dat in de commissie welke tot taak heeft, de mogelijkheid te onderzoeken voor een stelsel van belasting op de ruwe tabak, belanghebbende groepen zitting verkrijgen, en dat deze commissie spoedig inet haar conclusies gereed zal zijn. A.s. Maandag zal genoemde bond in Den Haag een betooging houden. Georganiseerd overleg. De voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is voornemens, de centrale commissie zoo spoedig bijeen te roepen als slechts mogelijk is, nadat de regeeringsdelegatie in overleg met de regee ring haar standpunt ten opzichte van een nood maatregel voor het rijkspersoneel zal hebben bepaald, waartoe bereids stappen zijn gedaan. Rechtskundig adviseur van het Turksch Gouvernement. Mr. H. Goeman Borgesius, de laatste jaren president van de gemengde Fralisch-Engelsclié rechtbank op de Nieuwe Ilebriden, is benoemd tot rechtskundig adviseur van het Turksche Gouvernement onder het tractaat van Lausanne. Consul Vanderhaert. Te Brugge is tijdens een automobiel-tocht naar Blankenberghe plotseling overleden op 50-jari- gen leeftijd de heer Paul Vanderhaert, consul der Nederlanden aldaar. De overledene was di recteur der Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek te Brugge en zeer bekend in de Belgische industri eel e kringen. «més- en bewesleifib Nieuw». Het bezoek van H. M. de Koningin aan Schiedam. Hoewel het niet mogelijk is het geheele pro gramma van het bezoek van H. M. de Koningin te publiceeren, kunnen we thans mèdedeekn dat Hare Majesteit te Schiedam zal aankomen met den trein die hier binnen rijdt te 2 uur 7 mi nuten. Op dat oogenblikken zullen de kerkklokken luiden tot op het oogenblik dat Zij het stadhuis zal hebben bereikt. Op het Stationsplein zal de Koningin de Vrij willige Landsorm, die daar zal zijn opgesteld, inspected en. Daarna zal Hare Majesteit plaats nemen in Haar gereed staand rijtuig, langs Singel, Emma plein en Lar^ge Kerkstraat, langs wélke straten ban beide zijden schoolkinderen zullen zijn opgesteld, naar de Markt rijden. Op het stadhuis zal de Hooge Bezoekstei worden ontvangen door het Gemeentebestuur, waar Zij door den Burgemeester zal wordentoe- gesproken. Dan zal een groot gemengd koor Hare Majes teit een zanghulde brengen, waarna onmiddellijk zal volgen het défilé van Schiedamsche vereeni- gingen met haar vaandels en banieren. Daaraan nemen deel 70 vereenigiligen. Dan zal een rijtoer gemaakt worden, waarbij ter hoogte van het Ziekenhuis den kinderzang- hulde zal wordeh gebracht en te 5 uur zal de Hooge Bezoekster een bezoek brengen aan de Werf Gusto, waar Haar een thee zal worden aan geboden. Te 6 uur begeeft Hare Majesteit zich naar het station om met den trein haar Den Haag terug te keereh. Des avonds zal een lichtst oei met muziek door de stad trekken. Een vuuiwerk zal niet worden afgestoken, opdat de feestvierende burgerij aan de versiering der straten en de extra verzorgde winkels de noodige aandacht zal kunnen schenken. Omtrent de route die de rijtoer zal volgen, hopen wij spoedig mededee.ing te kunnen doen. De straatversiering. Hoewel de elementen tot nu toe hardnekkig blijven tegenwerken, is men al op vele plaatsen met de straatveroiering begonnen. Ook particulieren blijven miet achter en een der eersten die geheel gereed is voor de dingen die komen, is het magazijn \Waar 't wiel draait" De geheele voorgevel is daar versierd en omlijnd met een groot aantal gloeilampjes in de nationale kleuren. Gisteravond was de verlichting al ontstoken, 't Gaf een schilderachtig effect en 't trok zeer de aandacht. Beter laat dan nooit Dat welbekende spreekwoord is inzonderheid van toepassing op de Broersvest. Alle straten, buurten, stegen hadden bekendheid gegeven van versiering of feestiviteiten, maar de BroerSVest bleef doodstil. Doch nu hedenavond 8 uur zal de 34e eerste paal geslagen worden op de Broers- vest. De muziek vereen. „Harpe Davids" zal dan z'n oprechte tonen doen hooreii en 't Schiedam sche publiek wordt ook uitgenoodigd om niet thuis te blijven zitten, en de bewoners worden verzocht de vlag uit te steken. Eerste paal. Gisteravond is in de Kreupelstraat de eerste paal geplant. 'Ij Was er druk en gezellig, waartoe Harpe Davids" 't hare weer bijdroeg. Namens de O.V. was de heer G. S. Montfoort tegenwoordig. Versiering Tielmah Oemstraat. Er heeft zich een comité gevormd uit de be woners van de Tielman Oemstraat, dat zich, in navolging van zoo vele andere comité s, ten doel stelt deze straat een feestelijk aanzien te geven ter gelegenheid van het koninklijk bezoek. De bedoeling is, twee eerepoorten le plaatsen, mei daarbij aansluitende straatversiering, 's Avonds zullen de poorten elcctrisch verlicht worden. Daar voorbereidende maatregelen bereids ge nomen zijn, zal zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden worden begonnen. Voorzitter van het comilé is de heer T. Slavenburg. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris Rcyers. Afsla g, 2 S e p t. Pand Hoogstraat 107, in veiling 10.500 op gehouden. Gistermiddag drie uur is een 7-jarig dochtertje van v. Eijk, wonende aan den Buitonhavenweg, spelenderwijze in de Buiten haven geraakt. Een zekere Hersbach, die het ongeluk zag sprong dadelijk gekleed te water en wist na eenige malen te hebben gedoken het meisje boven te brengen en te redden. Daar het kind bewusteloos was werd de kunst matige ademhaling toegepast die het gewenschte succes had. Toen is de drenkelinge naar de ouderlijke woning vervoerd. De politie heeft proce s-v e r b a a 1 opgemaakt tegen G. C. J. wegens diefstal van bloemen uit een gemeentelijk perk. UIT ROTTERDAM. Het drama. De toestand van schipper J. S. uit de IJsel- mondschelaan te Kralingsclie veer, aangehouden wegens moord in het hotel Het Centrum in het Ha g Rotterdam, gepleegd op juffrouw J. A. D., vrouw van C. M., is nog zorgwekkend. Hij blijft pertinent weigeren inlichtingen te geven. Vast staat, dat drie schoten op de vermoorde vrouw zijn gelost. Vrouw verbrand. Juffrouw C. A. de W., een 46-jarige gehuwde vrouw, had gistermiddag in haar woning aan de Boezemdwarsstraat alhier bezoek gehad van juffrouw M. van B. uit de Boezemstraat. Laatst genoemde vertrok omstreeks half vier, doch zij was nog niet heelemaal de trap af toen zij j^oven hoorde gillen. Zij liep de trap weer op en boven komende zag zij juffrouw C. A. de W. midden in de kamer in lichte laaie staan. Met haar kleeding was zij in aanraking gekomen met een brandend gaskomfoor. Juffrouw van B. greep het vloerkleed om er de vlammen mee te dooven, doch het was reeds te laat. Juffrouw de W. zakte ineen en was even later overleden. Brand werd er in de kamer niet veroorzaakt. De spuiten 10, 12 en 48 alsmede de reddingsbri gade rukten uit, doch behoefden geen hulp te verleenen. Gemeentebegrooting van Rotterdam. Bij de voorbereiding der begrooting van de geméelite Rotterdam voor 1925 heeft de wethouder van financiën overleg gepleegd met de verschillende ressorts, teneinde tot vermin dering der aanvankelijk gedane eredietaanvragen te geraken. Daarbij bleek het mogelijk op de uitgaven der politie de post uniformkleeding met 25 per man te verminderen, waardoor een be zuiniging van 40.000 verkregen werd. bemengd Nieuws. Ongelukken. Te Heemstede is een ern stig motorfietsongeluk gebeurd. De agent van politic B. uit Delft reed met vrouw en kind opeen motorfiets met zijspan langs den Heerenwegte Heemstede. Bij de Van Merlelaan kreeg hij een defect aali den motor. Motorfiets en zijspan sloegen over den kop eli de inzittenden werden over de straat geslingerd. De man eïi het kind kwamen er goed af, doch de vrouw kreeg een ernstige hoofdwonde. Na ter plaats door een dokter te zijn verbonden, werd zij met den po- litiebraiicard naar het diaconessehuri te Haarlem vervoerd. Haar toestand is ernstig. Gistermiddag half vijf heeft op den Arners- foortschen weg bij Apeldoorn, ter hoogte van de Echoput, een luxe-auto, gemerkt G. 3773, be stuurd door C. J. v. T., wonende te Aardenhout, gem. Bloemendaal, den 12-jarigeïi D. R. 1., uit te'Wilp (gem. Voorst) aangereden. Het jon getje werd in hoogst bedenkelijkeh toestand per ziekenauto naar heb Apeldoomsche Ziekenhuis gebracht, waai het gisteravond 9 uur is overleden Het jongetje maakte met zijn mede-scholie ren onder geleide van het hoofd der school en twee assistenten een tochtje door Apeldoorn en omstreken, en werd aangereden, toen het met zijn makkers uit een autobus was gestapt en zich met een spelletje vermaakte. Gistermiddag zijn twee cementwerkers, S. en de V., beiden in Den Haag, door een liftkoker van plm. 18 M. hoogte van het in aanbouw zijnde werk De Bijenkorf gevallen. Ernstig inwendig gekneusd zijn ze door den geni. geneeskundige dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Op de staatsmijn Wilhelmina tc Heerlen is gisterochtend de 29-jarige gehuwde hulpbou wer H. v. d. Rijt In een opbraak van ongeveer 60 M. diepte gevallen. Hij Was onmiddellijk dood. Te Hertme, gem. Borne, heeft Dinsdag de melkrijder W'. een slag van zijn paard gekregen. Hij is aan de gevolgen overleden. Iepenziekte. De directeur van het Staatsboschbedrijf te Utrecht schrijft ons Langs den provincialen weg van 't Wildt over Maren naar Lith (Noord-Brabant) staan ter weerszijden van delr rijweg 15-tot 40-jarige iepen. De boomen hebben zich goed ontwikkeld en vormden tot enkele jaren geleden een moofe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2