DEPAOIIXt OUD-VERTROUWD SORES Em OMSTREK Prinses Lolo. FEUILLETON. 43ste Jaargang Viijday 11 September 1925, No. 14350 Bureau: KOEMARKT 4. Tel:'foon Intercommunaal 85 Postbus: 30. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zatcrdagavondmimmer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiCn: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cenl, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertaeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be'ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; levenslange gehcele invaliditeitf £>00 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een f 15 bij verlies van eiken anderen vingen De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem.Verz.bask Schiedam BaiiefilsiiAgtfe Kieuw». DE VEILIGHEID. De uitnoodigingen voor de te houden conferen tie der ministers van Buitenlandsche Zaken zijn, naar uit goede bron wordt vernomen, gister namiddag verzonden. Evenals de tot dusverre tot Duitschland in zake het veiligheidsprobleem gerichte nota's zijn ook deze uitnoodigingen al leen door den Franschen minister van Buiten landsche Zaken, Briand, onderteekend. Alhoewel zij plaats noch datum voor de conferentie be vatten, kan het als zeker worden beschouwd, dat deze op 29 dezer te Lausanne zal aanvan gen. ,Van de zijde der Italiaansche regeering <s tot dusverre nog geenerlei antwoord ontvangen. Men verwacht dit ook niet vóór a.s. Maandag. Intusschen is het twijfelachtig, of niet in plaats der conferentie van ministers van Bui tenlandsche Zaken onmiddellijk een groote con ferentie zal worden gehouden. Te dien aan zien wordt nog op officieuze wijze tusschen Duitschland en de Westelijke mogendheden van gedachten gewisseld. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling uitsluitend een conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken te houden, waarbij dan het program zou worden beperkt tot de politieke voorbereiding van het Westelijk v'eiligheidspact. Hiermede wilde de Fransehe regeering bereiken, dat na de onder handelingen over het Westelijk pact bespre kingen zouden kunnen worden gevoerd tus schen Duitschland, Polen en Cechoslovakije over het sluiten van Oostelijke arbitragever dragen. Eerst na de principieele accoordver- klaring door de verschillende bij het Westelijk pact betrokken mogendheden zou dan op een groote conferentie de onderteekening van het veiligheidspact zelf hebben plaats gevonden. Het heeft er evenwel den schijn van, dat in verband met van Duitsche zijde gedane voor stellen, wellicht onmiddellijk deze groote con ferentie zal worden gehouden, welker program zich dan niet uitsluitend tot de politieke voor bereiding van het Westelijk veihgheidspact zal beperken, doch dit volmacht zou ontvangen, een voorloopig verdrag af te sluiten, dat aan de parlementen ter goedkeuring zal worden voor gelegd In dit geval zullen de verschillende regeeringen niet alleen worden vertegenwoor digd door hun respectieve ministers van Bui tenlandsche Zaken, doch ook door hun minis ter-presidenten. Aan Duitsche zijde zullen niet alleen de Rijkskanselier, dr. Lutlier, en de minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Strese- mann, maar ook nog andere leden van het kabi net met hun staf van medewerkers deelnemen. Dit alles echter hangt nog in de lucht en maakt een onderwerp van gedachtenwisseling uit tusschen de betrokken kabinetten. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een rede van Chamberlain. Chamberlain heeft gister in de volkenbonds vergadering een rede gehouden over de veiligheid Volgens ontvangen berichten heeft hij voor eerst opgemerkt, dat de mate van Brittannië's eerbied voor den Bond in het oog springt, doordien het zijn minister van Buitenlandsche Zaken zoowel naar den Raad als naar de Ver gadering heeft afgevaardigd. Het bewijs van den invloed van den Bond is te vinden in ver trouwen der groote regeeringen, die aan den Raad vitale kwesties hebben voorgelegd. 32 j Ik moet naar huis terug, zeide zij. Hij hielp haar deur en vensters sluiten en verzocht smee- kend haar te mogen begeleiden. Zij knikte slechts. Hij zag haar onrust en begreep, dat hij de ooraaak daarvan was. Het Jiefste zoii hij nu maar dadelijk naar haar hand gedongen hebben, maar hij had zijn vader moeten beloven geen beslissenden stap te zullen doen, zoolang als hij baron Schlegell in Weissenburg zou blijven Het maakte hem zeer gelukkig te bemer ken, dat hij haar niet onverschillig was, In de nabijheid van de sluimerbank namen zij haastg afscheid van elkander. Maar in het vervolg ont moetten zij elkander nog dikwijls „bij toeval" in het kleine rustieke tuinhuisje en dan bege leidde hij haar steeds tot bij de sluimerbank, waar freule von Birkhuhn dan steeds met angst en vreeze haar prinsesje zat, op te wachten. Hunne harten sloten zich daarbij steeds vaster aaneen. Maar deze heerlijke tijd zou maar al te snel een einde nemen. Op een heerlijke morgen ontving prins Joa chim van zijn vader een telegram., hetwelk hem het overlijden van graaf Falkenhausen meldde en hem dadelijk naar huis riep. Dat hij echter Daarna sprak Chamberlain over het feit, dat Brittannië niet in staat was, het Protocol i'n den vorm waarin lvel zich voordeed te aanvaar den. Hij zei, dat dit niet was toe te schrijven aan eenig meeningsverschil met den Bond over de te bereiken doeleinden, doch over de metho des. Wat van belang is, is niet 't straffen van den misdadiger voor inbreuk op het Statuut of voor het begaan van een internationaal ver grijp, maar wel die misdaad te voorkomen. Hij gelooft niet, dat het Protocol in zijn hui- digen vorm in alle gevallen kan voorzien, die zich kunnen voordoen. Een protocol dat in plaats vèn het algemeene naór het speciale veeleer vèn het speciale naar het algemeene leidt, verdient de voorkeur. Hij betoogde, dat de Bond bescheidener moet beginnen. Wannetr hij minder tegelijk onderneemt, bereikt, hij misschien meer. Over de kwestie der sancties zei Chamber lain, de waarde en noodzaak daarvan niet te onderschatten tloch wel zei hij nadrukkelijk, dat sancties eerder zedelijk dan militair moeten zijn. Chamberlain eindigde met zijn geloof le ken nen te geven, dat aller doel is, het brengen van rusteen vrede voor de volken der wereld, en dit kan, naar zijn meening liet zekerst bereikt wor den door regionale overeenkomsten tusschen die landen, die ze het meest noodig hebben. In de zitting van den Volkenbond van gister is na den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken, Austen Chamberlain, diens Zweed- sche collega, Unden, aan het woord geweest. Ünden gaf uiting aan zijn leedwezen over het feit, dat de bemoeiingen der Volkenbondsver gadering van 1924 in zake het Protocol van Genève niet met succes zijn bekroond. De openbare meening der Scandinavische mogendheden blijft haar gehechtheid betuigen aan de groote lijnen, welke den grondslag voor het Protocol hebben gevormd. Met ongeduld, aldus Unden, zien wij de resultaten tegemoet van de beraadslagingen, welke tusschen zekere mogendheden in verband met het veiligheids pact plaats vinden. Spreker uit het verlangen, dat ook Duitsch land zijn intrede in den Volkenbond zal doen. Ten slotte stelde hij een resolutie voor, waarin hij doet uitkomen het groote belang; dat alle mogendheden hebben bij de aanvaarding van het principe der verplichte arbitrage voor het regelen van internationale geschillen. verplichting, in Weenen te blijven wonen. In de zitting van Juni 1926 zal de Raad ver moedelijk beslissen, dat de controle niet meer persoonlijk uitgeoefend behoeft te worden. Chamberlain huldigde Zimmerman voor zijn bekwaamheid, verzoeningsgezindheid en bui tengewone eigenschappen, welke hij bij de uit voering van de opdracht, hem door den Raad gegeven, aan den dag heeft gelegd. Ook Briand, Benesj en de Oostenrijksche Bondskanselier Ramek, gaven uiting aan hun gevoelens van bewondering en erkentelijkheid jegens Mr. Zim merman. OOSTENRIJK. De Volkenbondsraad heeft gister de resoluties van de financieele commissie betreffende de eventueele verzachteng van de Volkenbonds- contröle in Oostenrijk na 1 Januari 1926, aan genomen. Mr. Zimmerman heeft, gelijk bekend, reeds op 11 Augustus j.l. etn wijziging in de con trole gebracht, in dien zin, dat hij thans al leen nog het totaal der begrooting controleert en niet meer iederen post afzonderlijk. De con- tróle over het restant der leening en de ad ministratie der onderpanden zal ook na Januari blijven bestaan, doch vermoedelijk zal de Raad in zijn Decemberzitting hem vrijstellen van de CHINA EN ENGELAND. Het Foreign Office te Londen heeft een ant woord gezonden op de mededeeling van den rijksbond van scheepvaartmaatschappijen om trent de scheepvaart-bepalingen, als boycot bedoeld, die zijn uitgevaardigd door de regeering te Canton. Het Foreign Office zegt in dit antwoord, dat de voorloopige regeering te Canton, in antwoord op de desbetreffende vraag der Britsche regee ring ontkend heeft, de uitvaardiging van zulke bepalingen te hebben goedgevonden. De toestand te Canton en in 't algemeen in China heeft bij voortduring de aandacht der regeering. De regeering zal niet aarzelen, krachtig op te treden, wanneer zij voldoende overtuigd is, dat aldus de toestand duurzaam kan worden ver beterd. Maar liever dan afzonderlijk op te treden, wenscht zij zulk e n actie te ondernemen le zamen met de andere mogendheden, wier ver dragsrechten eveneens op het spel staan. IN MAROKKO. Volgens het te Madrid gepubliceerde commu niqué is de toestand in het Alhucemas-distriet zeer gunstig. Dc troepen Van generaal Saro zijn gister den geheelen dag druk bezig geweest met het ontschepen van groote hoeveelheden oorlogs materiaal, welke noodig zullen zijn voor de for tificaties van de stellingen. De artillerie is op gesteld op de hoogten van Neuva. Het vuren van de vijandelijke, Stellingen bcteekent niet veel, en hoewel de gelande SpaaUsche troepen zich thans in het hart van het vijandelijke ge bied bevinden, hebben zij bij het voorttrekken slechts dertig soldaten verloren. SpaaUsche troepen hebben, gister den weg tus schen Tetoeaïi en Tanger van vijanden gezui verd, waarbij ecnige tegenstand werd geboden. ZUID-AFRIKA. Kabinetscrisis? De minister van Justitie, Tielman Roos, heeft medegedeeld, uit de Nationalistische Partij te zullen treden, indien de Unie-regeering aan de inboorlingen het recht zou toekennen om zitting te nemen in liet parlement^ Hij verklaarde verder, dat cr net zoo lang ge werkt moest worden, totdat de absolute politieke en economische vrijheid en afscheiding van het Britsche Rijk verzekerd zou zijn. Deze verklaring zal waarschijnlijk leiden tot een kabinetscrisis in verband met de verklaringen van <h n premier Hertzog, betreffende het ter zijde stellen van de kwesties der afscheiding en de inboorlingenpoli- tiek. O ALLERLEI. Uit Parijs. De regeering heeft, zooals gemeld, om een einde te maken aah de bankstaking, beide partijen Voorgesteld, arbitrage te aanvaarden. De stakers hebben deze arbitrage in principe aanvaard. Van de bankdirecties is op het oogen- blik nog geen antwoord ingekomen er bestaat echter kans, dat zij de arbitrage zullen weigeren. Als superarbiter zou eventueel de heer Sar-, rut, eere-voorzitter van het Hof van Cassatie, worden benoemd, terwijl ook beide partijen elk een lid van het arbitrage-comité zullen aanvaar den. Uit Alexandrië. De minister van Buiten landsche Zaken Sidky Pasja heeft telegrafisch zijn ontslag aan den premier aangeboden. Uit Sydney. De politie heeft gister den vooi- zitter der stakende zeelieden Johnstone, gear resteerd Uit Londen. De geallieerde juridische ex perts, die aan dt Londensche conferentie hebben deelgenomen, zijn thans volgens hun gister door de ministers van Buitenlandsche Zaken gegeven instructies, bezig met het opstellen van een ant woord op dc jongste Duitsche nota, hetwelk binnenkort zal worden verzonden. Uit Genève. 'De Argentijnsche regeering heeft aah den secretaris van den Volkenbond een c-héq'ue doen toekomen ten bedrage van acht honderdduizend Zwitsersche francs, ter voldoe ning van do contributie van Argent iïtië. Uit Berlijn. In de hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag verklaarde gister de lei der van het bureau voor de veiligheid in de mij nen, dat de regeering bereid is, een „proefmijn" in te richten. Binnenliné. niet kon vertrekken zonder Int prinsesje vaar wel gezegd, te hebben, stond dadelijk bij hém vast. Haastig begaf hij zich daarom, nadat hij zijn oppasser opgedragen had om alles in te pakken naar het park. Hij hoopte en verlangde zeer hét prinsesje daar aan te treffen. Gelukkig was zij werkelijk in haar heiligdom, en toen hij haar begroette, zeide zij wat ver legen, zooals tegenwoordig nog al eens gé- beurde Al zoo vroeg in het park, baron Hij zuchtte diep. Ja. ik had hoop u nog te zien. Met groote oogeu keek zij hem verschrikt aan. Wat scheelt er aan U ziet er zoo zoo vreemd uit, alsof u iets ergs overkomen is, vrorg zij. Haar vast aanziende antwoordde hij ern stig Ik moet weg, prinses Lölo. Ik.réoi>l vandaag nog vertrekken. Zij kreeg een schok en werd zeer bleek. Haar oogen verloren hun glans en haar handen steun den zwaar op de tafel. Weg En vandaag reeds kwam het toon loos van hare lippen. Toen vroeg hij zacht Spijt het u, prinses Lolo Dapper slikte zij de opwellende tranen in. Ach, ik had gedacht, dat u nog wel ecnige weken hier gebleven zou zijn. Dat had ik zelf ook gehoopt, maar een telegram roept mij dadelijk naar Schwartzcn- fels terug. Maar u hebt mij nog geen antwoord op mijn vraag gegeven. Spijt het u, dat ik moet vertrekken Zij keek met een droevigen blik tot hem op. U bent mij een vriend geworden en ik heb zoo weinig vrienden op dc Wereld. Zou ik u dan gaarne zien vertrekken Hij drukte de lippen op elkander. Wilt u niet wat gaan zitten vroeg zij onzeker, zich met moeite tot kalmte dwin gend. Hij trad binnen en beiden zwegen, noe- wel zij elkander toch zooveel te zeggen ge luid zouden hebben. Daarbij ging de tijd on rustbarend snel voorbij. Prins Joachim ac mi de zwaar en Het zijn blikken niet van haai treurige, lieve gezichtje af. Toen kon hij drukkende zwijgen niet langer verdragen. Snel trad hij aan haar zijde en vatte hare han den. Prinsesje. Zij sidderde onder dien warmen, toedelen klank en boog het hoofd.Eer, traan viel uit haar oogen op haar hand, die in de zijne ius ,e. Mag ik terugkomen, prinsesje, hel, dier baar prinsesje, mag ik Ik kan u vandaag nog niets alles zeggen, wat er in mij omgaat, maar u moet wel voelen, dat ik mijn hart hier achter laat. Niet waar woorden zijn nu met meer Ncderlamlsch Propagandacomite. Nu met de hoogc goedkeuring van het Door luchtig Episcopaat Nederland op de Internatio nale Eucharistische Congressen voortaan een eigen sectie zal hebben, is, op verzoek van het ■permanent comité te Parijs, door zijn Neder- landsche leden, den zeerëerw. pater \Y. van Dijk, O. S. Aug., en deh heer Henry Van der Schrieck, een Nationaal Comité gevormd met het doel, propaganda te maken voor het deel nemen van Nederlanders aan het XVIIIstc.In ternationaal Eucharistisch Congres, dat van 2(0 24 Juni 1926 te Chicago (111. US. A.) zal ge houden worden. Het comité bestaat o.m. uit de navolgende leden Zeereerw. pater W. van Dijk, O. S. Aug., Amsterdam,voorzitter prof. dr. Alphons Steger, 's-Gravenhage, secretaris. - Het comité heeft in zijn eerste vergadering besloten een Reisbureau uit te noodigen eèn volledig plan op te maken van reis en verblijf, waarin het bezoek aan enkele belangrijke plaat sen, die op den weg liggen, o.a. Buffalo met de Niagara Falls, zal zijn opgenomen 'en dat don duur van een maand niet zal overschrijden. Degenen die, met het voornemen on\ mogelijk het Congres bij te wonen, prijs stellen op het doeli kennen van bepaalde wenschen en liet ontvan gen van nadere bijzonderheden, kunnen zich daartoe richten tot een der leden van het comi té of tot het secretariaat, 19 Juliana van Stol bergplein te 's-Gravenhage. noodig Later heb ik u iets te zcgg< n, prinsesje. Mijn hart is vol en waar. Zooveel liefs en dier baars moet ik nu achterlaten en kan het met met mij meenemen, hoe gaarne ik dal ook wil •Maar ik kom spoedig terug - of als ik met zelf kan komen, dan schrijf ik u. Heengaan kan ik echter nu niet zonder dc hoop me de te nemen, dat u mij niet zult vergeten en dat datgene, dat in mijn ziel voor u leeft, weerklank vindt. Ik koes ier vermetele wenschen, prinsesje. Niet slechts uw vriend wil ik zijn daarmede stel ik mij niet meer tevreden. Zeg maar in 't geheel niets zie mij alleen maar een keer aan en laat uwe oogen uitspreken, wat de mond nog moet verzwijgen. Prinsesje lief, dierbaar prinsesje, zie mij toch eens aan. Zij hief haar gebogen hoofdje op en voel de hoe zij sidderde. En to.-n zag zij hem aan met een blik, waarmede zij hem haar gansche jonge ziel openbaarde, en waarmede zij zich aan hem gaf voor alle tijden. Diep keken zij elkander in de oogen. Toen drukte hij haar beide lmndpalnun voor zijn gezicht en bedekte die met kussen en liet ze dan plotseling los. Tot wederzien, Lolo, lieve, zoete Lolo. bracht hij uit en ging toen sm 1 uit het huisje, alsof hij zichzelf op dc vlucht was. Buiten hle« t hij tegen de deur geleund staan (Wordt vervolgd) OURANT VERVEN STOOMEN ai Ikwasschen VI. STRIJKEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1