DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. Geen nieuw geluid. DITJES EN PATJES. 48ste Jaargang. Zaterdag' 12 September 1925. Nó. 14351 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent ie n: 1—5 regela 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mèdedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. „De katholiek-socialistische regeerings- coali tie in België, die door de katholieke conser vatieven zoo fel is bestreden en als eeh „mon sterachtige" coalitie werd veroordeeld, is de aanleiding tot een herderlijk schrijven, dat de Belgische bisschoppen tot hunne geloovigen heb ben gericht. Deze brief der bisschoppen is van groote po litieke beteekenis en is ook voor de katholie ken ih Nederland de overdenking waard. Het Belgische Episcopaat toch spreekt zonder omwegen uit, wat hier te lande slechts aarze lend en als een Vage mogelijkheid wordt te verstaan gegeven politieke samenwerking fus- schen katholieken en sociaal-democraten is volkomen geoorloofd en wordt door het beginsel niet veroordeeld. Tot deze erkenning heeft de groote verkie- zings-overwinning der Belgische sociaal-demo cratie blijkbaar den stoot gegeven. De Katho lieke Kerk en de katholieke politiek hebben zich steeds gekenmerkt door zin voor de reali teit en door een groot aanpassingsvermogen aan wat ten slotte noodzakelijk was. Maar deze erkenning vaagt als het ware met één slag al de „beginselbezwaren" weg, die tot op den huidigen dag toe door een groot deel der katholieke pers in ons land tegen samen werking met de sociaal-democraten worden aangevoerd. Niet de Belgische politici, maar de Belgische bisschoppen hebben deze samen werking volkomen toelaatbaar geoordeeld. Zoodat de kwestie eener regeerihgscoalitie tuSScheh Katholieken en S.D.A.P. niet meer als een vraag Van beginsel kan worden voorge steld maar louter en alleen is een vraag van po- litieken aard." Tot zoover de „Voorwaarts" in een artikel, getiteld ,;Een Nieuw geluid", naar aanleiding van het herderlijk schrijven, van het Belgisch Episcopaat, dat ook wij deze week in ons blad publiceerden. Wie nu dien bisschoppelijken brief oplettend heeft gelezen, moet er met ons toch wel verbaasd over staan, dat de roode redactie zonder blikken of blozen bovenstaand geciteerd gebazel heeft durven neerschrijven. Voorop staat vast, dat de Belgische bisschop pen, 't. Socialisme in wezen striemend veroordeeld hebben, met de volgende woorden „De socialisten doen het voorkomen, alsof wij de bondgehooten of de slaven zijn van het kapi talisme en hun bedoeling daarbij is, om de gees telijke overheid afbreuk te doen bij de mehSchen, die aan hun beweringen geloof hechten. Al de Socialistische leiders zoowel in Belgie, als in Frankrijk, Nederland, Duitschland, Italië, Bus- land, Polen en Hongarije zijn anti-godsdienstig, geen enkele van hen heeft zich openlijk een trouw zoon van de kerk of een gewoon geloovige willen verklaren, geen hunner heeft ooit de hatelijke formule van Marx, „de godsdienst is opium voor Een maand vóór de verkiezingen van dit jaar had onze aalmoezenier Huys in een lezing o.m. gesproken over den heilloozen invloed van de vrijmetselarij De heer Henri ter Hall, toen nog Kamerlid, die in die dagen zijn menschehmin over alle mogelijke klassen verdeelde, kwam tegen die uitlating op en noemde in een serie vragen, die hij omtrent de „vermetele" woorden van den aalmoezenier tot den minister van Oorlog richt te, de Vrijmetselarij een genootschap vol menschlievende beginselen. De heer Ter Hall kreeg voor die vragen geluk kig de kous op den kop, zijn „sloverig gesloot" heeft zijn verkiezing niet bewerkt en het geheele geval geraakte in het vergeetboek. Dezer dagen laS ik echter enkele feiten over het werken der Vrijmeteelaars, die me weer deden denken aan die menschlievende beginse len" waar vriend Henri zich destijds zoo belache lijk mee maakte. Het eerste was eeix brief van een pater missionaris, opgenomen in de Kath. mis siën, de mooie uitgave van het missiehuis te Steil, in welk schrijven erover geklaagd werd, dat door de machinaties en kuiperijen van de Loge, het katholicisme op de Philippijnen, bijna uitgeroeid is. Het tweede was een advertentie in de „Msb." van den volgenden inhoud Ondergeteekehde, Pastoor in het diocees Parijs, wien het verblijf in zijn „presbytère" is opgezegd, °01' deft invloed van de vrijmetselarij doet met goe keuring van den Aartsbisschop van Parijs, '^'fM|ir0eP-°p ('e Holl. Katholieken om pl.m. u kij elkaar te krijgen, restant, benoodigd het volk", die door Lenin in eere werd hersteld, durven afkeuren." Deze woorden zijn toch zoo klaar als helder water, maar de „Voorwaarts" rept er niet over, met geen woord, 't Blad vindt 't voor ons aller belangrijkste blijkbaar geen pennestreck waard, 't Staart zich maar blind op 't eenc feit, dat thans in België de katholieken met de socialisten in één regeering Samenwerken. Naar aanleiding van die Katholiek-socialis tische regeeringscoalititic zegt de brief der bis schoppen „Wij veroordeelen dat compromis niet. De twee partijen, die officieel hebben toegestemd om zich in de regeering te doen vertegenwoordigen, hebben verklaard, dat zij de integraliteit van hun respectieve program weiischen te handhaven en bijgevolg ook de leer, die deze programs be zielt. Het zijn niet de doctrines, die in een re geering 'tegenover e'kaar staan. Uitvoerende machen als zij zijn, gaat het om belangen, die samen kunn'éh gaan, en die een oplossing zoeken op een beperkt terrein en voor een gewoonlijk kort tijdsbestek. De verkiezingen van 5 Apri eischten de Samenstelling Van een regeering, die in over eenstemming was met die verkiezingsresultaten Daar geen enkele partij een homogene meerder heid had, moest men of aan de regeering Ver zaken en zich in de anarchie werpen, of wel trachten te regeeren in een lijdelijke coalitie met mannen van andere partijen'. Was een betere coalitie mogelijk, dan die tot stand kwam Wij zullen dat niet uitmaken, doch het is zeker, dat geen staatsman een andere combinatie heeft voorgesteld, waarop overeenstemming mogelijk scheen. Wij zijn dan ook van oordeel, dat het verstandig is om in het belang van de open bare orde, niet een voorzichtig Vertrouwen te weigeren aan degenen, die de taak hebben aan vaard om ons te regeeren, in de overtuiging, dat geen enkel Katholiek de persoonlijke wederzijd- sche egards zal verwarren met de leer en de pro grams, die door deze of gene der regeeringsmode- wèrkers worden voorgestaan De lezer met gezond verstand kan toch waarlijk uit. bovenstaande geen andere conclusie trekken, dan dat in België dezen keer geen alidersgevorm- de regeering mogelijk is geweest en dus de katho lieken met de socialisten daar samenwerken on der den drang der omstandigheden. Aan 't begin selen-program wordt echter niet geraakt, dat blijft voor iedere partij intact, dus mag ook door geen der partijen geschonden worden. Wij heb ben hier derhalve met eeh kabinet te doen, dat op eelrige punten van practiSchen, politieleen aard is gebaseerd. Dit is voor ons katholieken vanzelfsprekend niet 't ideale kabinet, wat wij weiischen; wij leven liever onder een rechtsch coalitie-kabinet, geheel steunend op christelijke, godsdienstige partijen, en evengoed het Belgisch episcopaat, maar zou ook hier de toestand worden als in België, welnu dan is ook hier geen andere oplossing mogelijk en zouden dus de socialisten hun grootste wensch vervuld zien. We hopen echter, dat zij nog lang daarop zullen moeten wachten De „Voorwaarts" plaatste boven haar artikel „Een nieuw geluid", maar wij kunnen haar toch vopr een handelsvennootschap, gevormd met het doel bovengenoemde handelingen te voor komen. Uw liefde van de H. Eüch. zoo schitte rend gebleken tijdens het Int. Congres, moge Uwe harteh bewegen. L. Archimbaud, 6 Rue de la Poste, Bry sur Marne, France. Er zullen wellicht lieden zijn die dergelijke dingen niet in strijd achten met menschlievende beginselen, maar ieder, die toch nog niet geheel ontaard is of nog eenig begrip heeft van de doem waardige uitwerkingen van het oude en nieuwe heidendom, kan niéts anders zeggen, zoo hij een titel zoekt voor dergelijk bedrijf, dan het woord satanisch. Hoewel de wetenschap door ijverige navorschin- gen een flink tikje van den sluier, die over dit geheime genootshap hangt, heeft opgelicht, zijn de meeste menschen nog niet voldoende op de hoogte, wat of de Loge eigenlijk is. Van het gevaar harer handelingen zijn er hier niet veel doordrongen, omdat de meesten ver geten, dat de Loge internationaal is en hun beoordeelihg richten naar de werken van de Loge in eigen omgeving en die lijken niet zoo erg in, elk geval niet heel uitgebreid. Haar grootste activiteit ontplooit evenwel de Loge in de z.g. katholieke landen, waar de „her vorming" de menschen niet, uit hun lauwheid en argeloosheid in geloofsleven en geloofszaken opgeschrikt heeft. Bovendien kon zij zich tot nu toe, in onze landauwen niet in haar ware gedaante toonen, omdat de aard van onze bevolking, zich er nog altijd tegen verzet, om moordenaarsdiensten op commando uit te voeren. Niet ondienstig lijkt hetlme eens eeh historisch staaltje van haar gewrofet te geven, dat al zeer de verzekering geven, dal. hier van een hieuw ge luid geen sprake is, Door niemand der katholie ken is ooit beweerd, dat samenwerking met de socialisten onder alle omstandigheden onmóge lijk zou zijn. Binnenland. Gedwongen beroepsopleiding. In de Woensdagavond ten stadhuize te Lei den onder voorzitterschap van wethouder San ders gehouden vergadering van de commissie van advies woor sociale zaken is in behandeling gekomen een voorstel van twee der subcommis sies betreffende de beroepsopleiding van minder geschoolde en bekwame vakarbeiders. De sub commissies staan op hét standpunt, dat het over groot gedeelte der ingeschreven werkloozen bij de Arbeidsbeurs niet voldoende geschoolde of bekwame arbeiders zijn en dat het ook voor den goeden naam van de arbeidsbeurs van belang is, deze arbeiders het doen volgen van een vak cursus op te leiden tot in hun vak bekwame men schen. Voorgesteld werd nu een begin te maken met de opleiding van metaalbewerkers, timmer lieden en schilders. Het aanwijzen der personen, die voor het volgen van deze vakcursussen in aanmerking zouden komen, zou moeten geschie den door den directeur van den socialen dienst in overleg met den directeur der ambachtsschool. Het onderwijs zou gegeven worden gedurende 6 maanden, drie avonden per week. De deelne ming aan dezen opleidingscursus zou dan ver plicht worden gesteld op straffe van niet-onder- steuning bij eventueele werkloosheid. Over deze voorstellen is Woensdagavond in de breede gediscussieerd. Een der leden stelde voor, alvorens hierover verdere besprekingen te voeren, eerst overleg te plegen met de vak centrales, die op het standpunt staan, wel te willen medewerken aan de opleiding, maar overigens zich verzetten tegen de inhouding van steun bij niet-deëlneming. De vergadering wilde hiervan echter niet weten Tot resultaten is men niet gekomen, aangezien niet tot stemming kon worden overgegaan, wegens de onvoltallig heid der vergadering. Rijkscommissie voor werkverschaffing. De rijkscommissie-werkverruiming heeft dezer dagen te 's-Gravenhage vergaderd onder voor zitterschap van prof. dr. W. H. Nolens Een antwoord van den vorigen minister van waterstaat op een brief der commissie betref fende de uitvoering van waterstaatswerken werd voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld werd een advies aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw betref fende een verzoek om steun bij de oprichting van een fabriek in een der Zuiderzeegemeenten. In dit verband werd gewezen op de overeenkomst van het werk der rijkscommissie-werkverruiming met het werk, dat de in de Zuiderzee-steunwet bedoelde gemengde commissie met hieraan toe gevoegd bureau»zal hebben te verrichten. De commissie stelde haar standpunt vast ten aanzien van enkele ondernemingen, welke voor de werkgelegenheid dreigen verloren te gaan en ten behoeve .waarvan de bemiddeling van de commissie was ingeroepen. typeerend is, voor het karakter dat deze verfoei lijke instelling in bedoelde landen eigen is. Bij het Dreyfus-proces in Frankrijk kwam het hij de behandeling van dat proces uit, dat toen nog de meeste officieren niet bij dé Loge aange sloten waren Dit stond de grootmeesterij niet aan. Ze belast te zich met de taak, door de loges in de provincies gegevens te doen verzamelen over de gezindheid van de officieren en hu'\ familiën, en het zond die gegevens op aan het oepartement van oorlog, aan welks hoofd de vrijmetselaar, generaal An- dré stond. (Minister president was toen de vrij metselaar Combes). Op het departement van oorlog werden de gegevens volgens een kaartsy steem in „fiches" Verwerkt, en volgens deze fiches geschiedde de bevordering, verplaatsing of 't ontslag der officieren. En elk van lien die zich niet bij de vrijmetselaars aansloot, stelde er zich aan bloot ontslagen te worden of ver plaatst. naar een ongunstig garnizoen. De vrij metselaar Bidegain, hoofd-ambteliaar aan het Secretariaat van de Loge, had nog zooveel eerge voel, dat dit lage gedoe hem tegen den borst stuitte. Hij nam zijn ontslag, zeide de Loge vaar wel eli deed mededeeling van het verklikkers- en spionnage-systeem aan het kamerlid Guyot de Villeneuve. Diens onthulling deed een storm van verontwaardiging iït Frankrijk opgaan. In de Kamer sloeg de afgevaardige Syvoton, generaal And ré in een gebaar van verachting, om de ooren Het ministerie viel. Syvéton nam de leiding v an den strijd tegen de Vrijmetselarij op zich. Vóór bij de beslissende zege kon behalen werd hij dood in zijn woning gevonden Menschlievend nietwaar Geeft dit historisch feit eenigszins. een voor beeld hoe de Loge werkt, de geschiedenis spreekt Uit de mededeelingen van het secretariaat bleek, dat het bevorderen van het plaatsenvan orders in het binnenlhnd nog een zeer dankbaar arbeidsveld is. In vele gevallen werd het ge- wenschte' resultaat bereikt. Betreurd werd, dat een groote order van een staatsinstelling boor de Nederlandsche nijver heid was verloren gegaan, niet omdat men de Nederlandsche nijverheid niet had willen steu nen, integendeel, maar omdat men door den gang van zaken niet kon voorkomen, dat de order in het buitenland is geplaatst. Ook bleken er nog steeds gemeentebesturen te zijn, welke, wanneer zij aanschaffingen heb ben te doen, zich niet de moeite getroosten, even na te gaan, of een werk ook door een Nederland sche onderneming kan worden uitgevoerd, maar onnadenkend de opdracht verleenen, zoodat de kans bestaat, dat de order in het buitenland wordt uitgevoerd, terwijl de Nederlandsche nijverheid toch in staat was, mede te dingen. De circulaire van den minister van binnen landsche zaken en landbouw inzake het gebruik van brandstoffen van Nederlandschen oorsprong bleek reeds niet zonder uitwerking te zijn ge bleven. Gemengd Nieuws. Vuurtoren en vogelbescher ming. Nadat het licht van den vuurtoren op Ameland, enkele jaren geleden versterkt werd. bleek het, dat er tijdens den trek een groot aan tal vogels aldaar den dood vond. Thans is op dezen vuurtoren, met toestem ming van den minister van marine en met mede werking van de Nederlandsche Vereeni- ging tot. Bescherming van Vogels een installatie aangebracht ter verlichting van het bovendeel van den toren. De lampen branden alléén, wan neer er vogels bij den vuurtoren aanwezig zijn. Verleden jaar werd een soortgelijke proef ge nomen op. den BrandariS te Terschelling, wel ke reeds jaren geleden van z.g. rekken werd voorzien, eveneens-het beschermen van vogels ten doel hebbende. De proef op Terschelling slaagde zoo goéd, dat de vereeliiging besloot nu ook lampen te laten aanbrengen op Ameland teH einde te kunnen nagaan, of een verliclitings- installalie, zonder dat rekken aanwezig zijn, ook goede resultaten afwerpt. Aan de hand van de ondervinding op Helgo land, waar dr. Weigold voor het eerst deze proe ven nam, en op Terschelling opgedaan, mag ver ondersteld worden, dat op Ameland ook honder den vogels behouden zullen blijven. Het is te wenschen, dat op een dergelijke tamelijk eenvoudige wijze het gevaar, hetwelk er voor de vogels ontstaat door de moderne krachtige kustlichten kan worden afgewend. De tijd. zal dan wellicht, niet verre meer zijn, dat al onze vuurtorens van een éerlichtings- installatie zijn voorzien. Het was bekend, dat de vuurtorens geen slachtoffers eischten bij maan- of zelfs bij ster renlicht. Het nieuwe systeem berust eigenlijk op een nabootsing van dit licht, voor wat be treft het bovendeel vah den vuurtoren. \lle tot. wat of zij werkt. Revolutie op revolutie heeft zij op haar zwart geweten. De „Freimaurer Zei- tung" schreef 24 Dec. 1864 ronduit„De Fran- sche revolutie van 1789 is slechts een werk der vrijmetselaars geweest, want alle vooraanstaan de mannen uit dien tijd waren vrijmetselaars. Later heeft de vrijmetselarij daar eveneens de omwenteling der jaren 1820 en 1848 geleid. Italiaansche revoluties van het jaar 1822 ol de jongste roemiijke gebeurtenissen toe, aan wie anders dan aan de Órde zal men ze toeschrijven Zijn niet de „Carbonari haar zonen In andere landen is het dito. Na den moord op den koning van Portugal en de daarop volgende revolutie van 1920, die de vrijmetselaar Brago tot president maakte, had het orgaan van de Belgische Loge de ongehoorde brutaliteit, om hét volgende te melden: Herinnert u het gevoel van waren trots, dat •we allen ondervonden, toen we eenigen tijd ge- jkdsö het nieuws vernamen van de Portugecsche revolutie. In enkele uren wfas de troon omverge worpen, het volk zegepralend, de republiek uit geroepen. Het was. als eeii donderslag voor het niet ingelicht publiek. Maar wij broeders, wij waren op de hoogte. Wij konden de prachtige organisatie van onze Portugeesche broeders, hun ontembaar ijveren, hun aanhoudende en taaie werkzaamheid^ Wij bezaten het geheim van deze roemrijke gebeurtenis. Zullen wij dezelfde voldoening hebben op den dag dat België be vrijd zal zijn van de drukkende dwingelandij, tot elkaar te zeggen, dal de Belgische vrijmetselarij de voornaamste bewerkster'was van de nationa le bevrijding." Maar genoeg hiervan en een anderen keer misschien iets over bet doel van deze „mensch lievende instelling." Maaslandus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 5