Pr-irises Lolo. DAGBLAQ VOOR S OH I EES AMOMSTREKEN FEUILLETON. 48ste Jaargang. Donderdag 17 September 1325. No. 14355 Bureau: K O E MAM KI 4. Telefoon Intercommunaal 05 Postbus: 39. AdvertentiSns 15. regel» ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per - post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentiên; plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 75 ct. par regtl. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bfTëriies van een hand, voel of oog f 200 bi] dood f 200 by verlies vaneën duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewa»rborp;d door de N.Holl.Alftem.Vcrz.bank Schie.d»m Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Ter gelegenheid van het bezoek van de Koninklijke Familie, zal de Nieuwe Schiedamsche Courant, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, VRIJDAG-AVOND niet verschijnen. Ons Bureau zal Vrijdag den geheelen dag ges'oten zijn. DE DIRECTIE. Boltenlanissh NIenws. DE VEILIGHEID. Het op 15 September door den Franschen ge zant De Margerie aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken dr. Stresemann over handigde memorandum luidt als volgt Na de thans beëindigde besprekingen van de juristen in Londen, gelooven de Fransche regee ring en haar geallieerden, dat het een gemeen schappelijk belang is van de betrokken staten, de onderhandelingen niet op.de lange baan te schuiven en dat het oogeliblik is gekomen óm het tijdstip voor de gemeenschappelijke samen komst vast te stellen. Voor dat doel zou eind September of op zijn laatst begin October de geschikte tijd zijn. De conferentie zou op neutraal gebied en liet ge- Schikst in Zwitserland kunnen plaats hebben en wel op een plaats, waarover de regeeringen het nog eens zouden moeten worden. De Fransche legeering en haar geallieerden hopen stellig, dat deze voorstellen met de ver langens van de Duitsche regeering overeenko men en dat deze in staat zal zijn hun spoedig haar toestemming te doen geworden. Het antwoord van Duitschland op de nota zal Maandag door het Duitsche kabinet worden opgesteld, doch niet eerder worden verzond» n, dan nadat het door de commissie voor Bui tenlandsche Zaken uit den Rijksdag en de premiers van de Duitsche Staten, die naar Berlijn zijn geroepen, zal zijn goedgekeurd. Dit kan nog voor het einde van de volgende week zijn geschied. Grandi, de onderstaatssecretaris van Italië, heelt, aan de pers verklaard, dat Mussolini per soonlijk zal deelnemen aan de voorgestelde conferentie in zake het Veiligheidspact. DE SCHULDENKWESTIE. Gister om 3 uur 45 is Gaillaux met de Fransche delegatie naar Ilèvrc vertrokken, waar hij zich gisteravond aan boord van de „Paris" naar Amerika inscheepte. Alvorens in den trein te stappen, Verklaarde Gaillaux „ln vertrek niet naar de Vercenigde Stalen om den welbekenden zin te herhalen „Frank rijk ontkent zijn schulden niet." Ik ga, om hun te zeggen ^Frankrijk is bereid een regeling te treffen." Ik vertrek met de overtuiging, dat onze vrienden aan de overzijde van den Oceaan groothartig genoeg zijn' en tegelijkertijd vol doende zakenlieden, dat zij een billijke zullen aanvaarden. „Onder deze omstandigheden heb ik de rechte hoop, te zullen slagen." op- 37) Zijne hoogheid streek zich over het hoofd en zag daarop zijn zoon op eene eigenaardige manier aan. Het is zonderling - kinderen, moet. wel maar voor jelui, zondags- een bijzondere gelukster schitteren. Naar het schijnt wil de Voorzienig heid jelui ook dezen steen des aanstoots uit den weg nemen nog eer jelui er last van gehad hebt Hoe bedoelt u dat Dat zul je dadelijk hooren. De priorin van het Keizerin Elisabethgesticht in Rollingen'is dezer dagen gestorven. Het was eene prinses Vissjngen en hare plaats moet bezel worden. Slechts prinsessen van vorstelijken bloede zijn gerechtigd deze in elk opzicht schitterende en voorname positie te bekleeden. En nu heeft men je tante, prinses Sibylle, de vraag voorge legd, of zij priorin van het gesticht wil worden. Ik zelf heb haar gisteren dit verzoek overge bracht en zij heeft mij rondweg uitgelachen. In een damesgesticht, al was het ook het aller- adellijksle en allervoornaamste van alle Duitsche landen, wilde zij haar „jonge leven, niet ver treuren." Zijne hoogheid glimlachte daarbij geamuseerd grins Joachim echter lachte vroolijk hardop. 1IET DAWESPLAN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de agent-gene raal voor de Schadevergoedingen, Gilbert, zijn eerste jaarverslag heeft gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten het geschatte bedrag van 50 millioen pond sterling bereikten. De balans sloot op 31 Augustus met 55.400.000 pond sterling. Groot-Brittannië ontving 9.400.000 pond sterling, Frankrijk 19.825.000 pond ster ling, Berlgië 4.670.000 pond Sterling, Italië 3.000.000 pond sterling en Joego-SIavië 1.500.000 pond sorting. De uitgaven Van de Hooge Commissie Voor het Rijnland bedroegen 470.000 pond sterling. ENGELAND EN RUSLAND. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken, sir William Ilohnson Flicks heeft in een interview met een correspondent van de „Daily Graphic" over het Russische gevaar gesproken. De minister is overtuigd, dat er in overleg met Moskou pogingen worden overwogen om de Engelsche constitutie omver te werpen. Het publiek kan er van overtuigd zijn, dat. het kabinet den Joop der dingen zeer nauw keurig volgt. Voorts deelde de minister mede, dat hij in October een reeks redevoeringen zal houden, waardoor hij zijn medeburgers hoopt te over tuigen, dat er werkelijk een rood gevaar bestaat en dat, indien de tegenwoordige bepalingen voor het tegengaan van kuiperijen, die het Verwekken van onlusten beoogen, niet voldoende mochten blijken, de regeering verdere machtsbevoegd heden moet verkrijgen. omtrent den aanval op de postauto's in de na bijheid van Damascus. De karavaan, die door gepantserde automobie len van het Fransche leger werd geëscorteerd, werd door ongeveer duizend Arabieren aange vallen. Het gevecht duurde meer dan een uur. Een Fransche kapitein werd gedood, een Fransch officier en een Britsch officier, die zich onder de passagiers bevond, werden gewond. De Arabieren verloren 40 man aan dooden. De leden van de Amcrikaansche financieele missie, die zich op weg naar Perzië bevonden, ontkwamen ternauwernood. De Arabieren vielen eerst 15 automobielen van den BritSchen woes tijn-postdienst en van het East Transport Convoy aan. De onveiligheid van de woestijnwegen wordt geweten aan de pan-islamitische agitatie aan de Turksche grens en aan den opstand der Droezen. Sinds den overval patroeljeercn Fransche ge pantserde auto's en vliegtuigen langs de woestijn- routes. BULGARIJE. Koning Boris heeft geweigerd de doodvon nissen te onderteekenen, welke uitgesproken zijn door den krijgsraad tegen de 150 communistische en agrarische samenzweerders wegens mede plichtigheid aan den bomaanslag in de kathe draal. De regeering heelt dientengevolge besloten, de noodzakelijke wijziging in de verdedigings- wet aan te brengen. Hierbij doen zich echter moeilijkheden voor, doch men neemt aan, dat, wanneer het Sobranje midden October'weer bijeenkomt, de vonnissen gewijzigd zullen kun nen worden m levenslange gevangenisstraf met mogelijkheid van een verdere verzachting der straffen. over vol- IN MOSDEL. De Engelsche draadlooze dienst meldt de jongste gebeurtenissen in Mosoel hel gendc De Turken hebben de ChaldeeSche inwoners van Baijo en het klooster van Zerawak, even I en Noorden van de. z.g. te Brussel vastgestelde grens omsingeld, klaarblijkelijk met de be doeling, deze christenen te deportecrc-n. Deze, ten getale van 200 tot 300, hebben daarop de' wijk genomen naar liet dorp Zakho aan de En gelsche zijde van genoemde Scheidingslijn ge legen, nabij de Tigris, waar zij in erbarmelij- ken toestand zijn aangekomen. De Engelsche autoriteiten in laatstgenoemde plaats doen al het mogelijke om hun lot te verzachten. Naar verluidt, zijn de Turken vah plan ook do christenen in andere plaatsen, ten getale van ongeveer 7000, te deporteeren. Uit IN SYRIË. Jeruzalem komen thans nadere berichten - een ander antwoord Echt tante Sybille had zij niet kunnen geven. Zeer juist en ik had het ook niet anders verwacht, Nu echter tante Sybille dit. aanbod afslaat, is de eerste, die in aanmerking komt, de oudste prinses Wengerstein, omdat haar moeder uit een regeerend huis stamde..Denk je. dat zij het zal aannemen z Als deze positie zoo schitterend is als u zegt, twijfel ik daar niet aan. Zij is zeer trotsch en heerschzuchtig. Het zou mij eigenlijk voor die arme dames in het gesticht spijten. O, haar macht heeft slech s betrekking op uiterlijkheden, hoofdzakelijk op de representatie Daartoe zou zij voortreffelijk geschikt zijn. En wij waren op eene geschikte manier van haar af. Entre nous ik heb niets geen verlan gen naar zulk eene onbeminnelijke uitbreiding der familie. En als zuster van jou echtgenooie zouden we haar toch niet kunnen ignoreeren. Ik zal er dus maar dadelijk voor zorgen, dat het beroep haar toegezonden wordt. Er is toch bovendien werkelijk haast bij de zaak de dames van het gesticht zijn nu als een kudde zonder herder. Binnen hoogstens veertien dagen moet de nieuwe priorin reeds in het gesticht aanwe zig zijn. Voorloopig moet ik je nu ontslaan. Je zult wel behoefte hebben om je wat te verfris- schen. Hier is het afschrift van het testament, Lees het eens rustig door. Later kun je dan wel den kroonprins en zijne echtgenoote gaan be groeten. Iheodora is wel is waar wat ongesteld, CHINA. Te Hongkong zijn talrijke faillissementen door de ^staking veroorzaakt. Ook twee aanzien lijke ChmeeSche firma's behooren tot. de slacht offers. De zakenlieden zien met ongerustheid de gewone afrekening der zaken in het midden van den herfst tegemoet, welke afrekening op 2 October moet plaats hebben, lntusschen wordt bij de-regeering aangedrongen op het verstrek ken van leeningen, evenals dat is geschied in Singapore bij de rubbercrisis. Slechts de helft Van het aantal leerlingen der regeeringsscholen is teruggekeerd. De re- geering is dientengevolge overgegaan tot het ontslaan van het overtollige personeel. De stemming in Kanton is nog verre van kalm. De slakers treden wreed op tegen de weife laars, die aan allerlei martelingen worden bloot gesteld. Gemeld wordt, dat men zelfs tot dood straffen is overgegaan. ALLERLEI. Uit Kingston (Jamaica) Gistermorgen zijn alhier de dokwerkers in staking gegaan. Zij ei- Scheh hoogcre looneli en een werkdag van acht uren. Aan sommige Steigers worden vrachtboolcn door Scheepsvolk gelost met behulp der vaste havenarbeiders. Uit Milwaukee Robert Lafolelte, de zoon van den overleden senator, is bij een verkiezing voor den zetel van zijn vader gekozen met een groote meerderheid over zijn drie Legencandida- ten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg in de afgeloopen week 1345500, zijnde 8802 minder dan in de vorige week. Uit Calcutta De koning en koningin van België zijn alhier aangekomen. Uit Londen Ondanks het strenge optreden van de justitie in Australië en Afrika tegen de- Stakende zeelieden, blijft de slaking zich uil breiden. In de gevangenissen van de dominions zitten reeds 2 k 300 matrozen. Te Adelaide alleen zijn er 130 zeelieden van drie schepen tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Uit Washington De commissie van onder zoek naar de kwestie van de exterritorialiteit in China is tegen 18 December te Peking bijeen geroepen. Uit Berlijn. Te Genève zal volgens de bladen midden October op initiatief van^ver- schillende nationale minderheidsgroepen een conferentie van vertegenwoordigers van alle georganiseerde nationale groepen in Europa plaats vinden, ter bespreking van de vraag, hoe op staatsburgerlijke basis een vreedzame samen leving van de nationale minderheden met de meerderheid mogelijk is. Uit Parijs. Het Fransche Staatsblad bevat een besluit, waarin bepaald wordt, dat iedere vreemdeling, ouder dan 15 jaar en die langer dan twee maanden in Frankrijk wenscht te verblijven zich binnen twee dagen na zijn aankomst een identiteitskaart moet verschaffen. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 16 September. Aan _de orde is de toelatingen beëediging van de leden. gj^De hee"rj_A 1 b a r d a (S. D.j vraagt, of de commissie van onderzoek van de geloofsbrieven haar aandacht heeft gevestigd op het bericht van „Het Volk" betreffende een eisch van geldstor ting, om op de candidatenlijst van den Platte- landersbond te komen. De heer Ketelaar (V. D.) verklaart, dat de commissie geen reden heeft om tot niet- toelating van den heer Braat te adviseeren. De heer Braat (P. B.) noemt het bericht onjuist. Tot toelating van de nieuw gekozen Kamer leden wordt besloten. Zij leggen de voorgeschreven eeden of beloften af. Aan de orde is het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap. le^PIaats. Uitgebracht 100 stemmen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck 43 st., Dr. J.Th. de Vis ser 13 st., Schaper 22 st., van Gijn 9 st.Nolens 1 st., blanco 4 st., Marcliant 6 st., Ketelaar 1 st. en Boissevain 1 st. Er heeft dus een tweede vrije stemming plaats. Uitgebracht 100 stemmen. Jhr. Ruys de Beeren brouck 61 st-, Dr. de Visser 22 st., Mr. A. van Gijn 3 st., Marchant, 7 st., Nolens 1 stem. Zoodat gekozen isJhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Tweede Plaats Dr. J. Th. de Visser. Derde Plaats J. H. Schaper. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag één uur. Blmkeniftni, maar zij zal je, naar ik hoop, toch wel willen ontvangen. Prins Joachim maakte eene lichte buiging. Tante Sybille wilde ik ook nog begroeten, voor ik naar Falkcnhausen ga. Dat kun je doen. Ik denk, dat je eerst na heb eten vertrekt. Men verwacht je althans niet vroeger. Ga nu maar, mijn zoon. We zullen nog wel een uurtje vinden, waarin je mij van je ervaringen in Weissenburg kunt vertellen. Vader en zoon namen hartelijk afscheid, waarop Joachim het vert ek verliet. Zijne hoogheid zag hem glimlachend na. Zondagskind Goddank, dat je je hart niet ten offer behoeft te brengen ik zou je niet kunnen helpen, fluisterde hij. Dan trad hij aan het venster. De eerste stralen der opgaande zon vielen over zijn gelaat en speelden buiten op het marktplein met de waterstralen van de fontein. De residentie van „het vorstendommetje ontwaakte tot het nieuwe leven. In het prinsespaleis werd prins Joachim eeds met ongeduld verwacht. Prinses Sibylle liep onrustig van het eene venster naar het ande re. Zi j wist, dat prins Joachim met het aanbreken van den dag in Schwartzenfels was aangekomen n nu telde zij de minuten tot hij kwam. Om zich den tijd wat te korten ging zij hare hofdame een bezoek brengen. Freule Von Sassenheim was nog steeds aan hare kamer gekluisterd. Met wa lec tuur en een mandje met uitgezochte fijne vruch- Aali het anti-papisme het spreken belet. We lezen in „De Tijd" Eergisteravond heeft het anti-papisme de radio benut, om ter gelegenheid van de Jan de Bakker-herdenking fel uit te varen Legen Ro me. Het was van dien aard, dat de niet-katho- lieke directie van de Nederlandsche Seintoe- •st ellen-Fabriek, welke het uilzendstation te Hilversum exploiteert, aan den spreker, dominee J. i'Beerends tot tweemaal toe het spreken belette. Nadat. Jan Janszoon (De Bakker) was ge prezen, omdat hij evenals Luther „het stoute stuk dorst bestaan om te trouwen met de vrouw die hij liefhad ondanks zijn priester-eed, het c'oelibaal te zullen bewaren, werd uitgevaren tegen de katholieke pers, omdat zij bij deze herdenking „zwijgt als het graf." (De eerwaarde spreker leest natuurlijk niet „De Tijd", noch andere katholieke bladen, die over de de Bakker- viering uitvoerig en in verzoenenden geest schreven) ten beladen, trad zij bij haar binnen. Goeden morgen, lieve SassenheimNu, hoe gaat 't er vandaag mee Nog niet een tikje beter Ik heb hier wat lekker fruit voor je en de nieuwste romans. Die moet je me nu eens eerst doorlezen, eer ik mij er aan waag. ik kan het toch maar nooit zonder je stellen, zeide zij op haar frisch vriendelijke manier. Wel had zij die romans allang gelez n en vastgesteld, da^ die lectuur voor haar lijdende hofdame niet te zwaar was. Maar door dergelijke schijnbars opdrachten trachtte de prinses freule Von Sassenheim wijs te maken, dat zij haar niet missen kon. De arme mocht niet gevoelen, dat zij genadebrood at. Nadat prinse Sibylle een half uurtje met haar gepraat had, ging zij weder naar haar béhagelijke woonkamer terug. Dadelijk daarna meldde Broodje, dat prins Joachim er was en op een wenk der prinses liet zij hem binnen. Zij liep Joachim levendig tegemoet en kuste hem hartelijk. Daar ben je gelukkig weer, mijn Joachim En wat zie je er goed uit zoo echt vergenoegd en vroo ijk. Kom ga zitten. En vertel nu eens, hoe was het hofmaken Heerlijk, tante Sibille 1 Ah die inleiding bevalt mij erg goed. Nu verder. Hij kon het niet uithouden om stil te blijven zitten en sprong weder op. Hier kon hij immers zijn hart zonder terughouding uitstorten. Aan zijn vader kon hij niet alle bijzonderheden van NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1