DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Prinses Lolo. 4&»ie Jistargsiig. Maandag 28 September iS25. 14363 BureauKOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. A b onnexneöten per 3 maanden f "2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerk beticht 10 ctB. Gratis-Ongevallenverzekering f 5U0 bij levenslange geheeïe invaliditeit1 200 iulm; i 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. Advert entiêni 1-5 regel» f 1.75, sik* r«g#l daarboven 35 ut, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden msdcdaeiingen 75 c par regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een RuUenifindsdh Nieuw». DE VEILIGHEID. De Duitsche ambassadeur te Londen, Non Sthainer, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, ten einde het Duitsche antwoord op de uitnoodi- ging tot deelneming aan de pactsconferentie aan Chamberlain te overhandigen. De Duitsche N ambassadeur te Parijs heeft eveneens het Duitsche toestemmende antwoord in zake de deelneming van Duitschland aan de pactconferentie op den Ouai d'Or ay overhan digd. Dé overhandigde antwoordnota draagt een formeel karakter, en bepaalt zich Lot de ver klaring, dat de Duitsche regeering de uitnoodi- ging aan een pactconferentie deel te nemen, aanvaardt. Daarentegen gaan de mondelinge verklarin gen der resp. gezanten aanzienlijk verder. Deze verklaringen hebben in hoofdzaak betrekking op de schuldenkwestie en op de ontruiming van de Keulsche zone. Zij verklaarden ook, dat indien de Duitsche regeering de uitnoodiging voor de conferentie aanvaardt, zij er gelijktijdig den nadruk op legt. dat zij vasthoudt aan de verklaringen over de schuldkwestie, die het kabinet Marx in het jaar 1924 heeft neergelegd in de aan den Volkenbondsraad gerichte nota. De Duitsche regeering spreekt verder de meening uit, dat, de onde handelingen over het Veiligheidspact gemakkelijker zouden verloo- pen, als Duitschland de zekerheid had, dat de ontruiming van de Keulsche zone nog plaats heeft, alvorens het pact wordt gesloten. Deze mondelinge verklaringen van de Duitsche ge zanten waren vervat in een verbale nota, die later overhandigd werd. Deze nota is toege schreven aan het aandringen van de Duitsch- Nalionale leden van het kabinet. Slechts indien een dergelijke nota aan het antwoord werd toegevoegd, zouden de Duitsch-Nationalen be reid zijn, hun toestemming Lot de pactsconfe rentie te geven. De diplomatieke correspondent van de „Sun day Times" deelt mede, dat het ontwerp-veilig- heidspact, onlangs uitgewerkt door de confe rentie van geallieerde en Duitsche juristen, kort is. De zeer belangrijke pre-ambul'e is voorname- Jijk geïnspireerd door de formul'eeringen, waarin de Belgische en Luxemburgsche neutraliteitsver dragen van resp. 1889 e'n 1867 gegoten werden. In die pre-ambule bevestigen Groot-Brittannië, Frankrijk Italië, België en Duitschland den wil, om dön vrede te bewaren, en om de be staande wettelijke grenzen en het gedemili tariseerde Rijngebied te eerbiedigen en te be veiligen. JNvee clausules in het ontwerp hebben, be trekking op de beide gevallen van zoogenaam de flagrante aanvallen, waarin de door de an dere mogendheden gegeven garantie voor de onschuldige partij in werking zou treden. Die gevallen zijn, ten eerste 1 overschrijding in massa van de grens vari een der contrac- teerende partijen door de strijdkrachten van een ander. Ten tweede een militaire concen tratie door eenige contracteerende partij bin nen het gedemilitariseerde Rijngebied niet blijkbare bedoeling om een der andere partijen aan te vallen. Andere clausules betreffen Duitschlands toe treding' tot den Volkenbond en de Vaststelling van den termijn. VVat uwe doorluchtigheid daar zoo even gezegd heeft, is wel niet geheel juist. Ik wilde wel opmerken Wat zij opmerken wilde, kwam niet meer uit haar mond. Prinses Renate's gezicht in dit oogenblik viel niet te beschrijven. Met een ongelooflijk verstoorden, verbaasden en impertinenten blik fixeerde zij freule Von Birkhuhn door haar lorgnon. Onder dezen blik zonk het arme Birk- huhntje, dat al haar krijgszuchtigen moed ineens reeds verschoten had, weder ineen. Wat wilde u opmerken, beste freule zeide haar doorluchtigheid met koude, hoo- nende stem, zonder den blik van haar af te wen den. Ik moet tot mijn spijt denken, dat u niet weet in welke positie u in dit huis verkeert. Het schijnt, dat mijn zuster door die onverwach te erfenis u plotseling zeer na aan het hart is komen Le liggen. Mijn zuster zal dat op prijs we ten te stellen. f reule Von Birkhuhn zat als vernietigd en was verschrikt over haar eigen koenheid haar hoofdje sidderde hevig. Maar prinses Lolo sprong In de bewuste twee gevallen zouden de ga- randeerende mogendheden voor zichzelf het recht voorbehouden om gewapend tusschen- komst ten bate van de onschuldige partij te verleenen, zonder daartoe aanwijzingen van den Volkenbond af te wachten. De garandee- rende natie zou dus zelf beoordeelen of de aan val geprovoceerd is en daarna naar bevinden handelen. In twijfelgevallen zou zij de beslis sing van den Volkenbond afwachten. Ook bij reeds verleende interventie zou de zaak nog aan den Volkenbond voor regeling kunnen worden voorgelegd. Alle mindere, of minder ur gente bedreigingen met gewapende aanvallen zouden dadelijk aan den Volkenbond voorge legd worden of aan de scheidsgerechten op grond der betreifende conventies tusschen' Duitschland ,i en Frankrijk of Duitschland en België in het'' leven geroepen. VOLKENBOND. De laatste zitting. to de Zaterdag gehouden slotzitting' van de Assemblee sprak de voorzitter, Dandurand, een rede uit,-waarin hij verklaarde, dat de grond- begin elen van de laatste Volkenbondsvergade ring onverand erd^zijn gebleven en dat men slechte de bepalingen over de toepassing gewijzigd heeft. De aanvalsoorlog is opnkuw als een int r- nationale misdaad bestempeld en men heeft den nieuwen weg ingeslagen om de veiligheid aanvankelijk door regionale verdragen en door pacten tusschen de volken, die gemeen schappelijke interessen hebben of die zich on middellijk bedreigd gevoelen te verwezen lijken. Er is, zeide Dandurand, slechts een keuzé tusschen arbitrage en arbitrair. Tusschen deze woorden, die in het woordenboek zoo dicht bij elkaar staan, ligt een otieindige afstand. De Volkenbond, zei hij, heeft niet geaarzeld, met een klaar bewustzijn zijn zending en zijn verantwoordelijkheid te begrijpen, alsmede zijn taak, voor de toekomst der menschheid te zorgen. De president besloot zijn toespraak met een verwijzing naar het schilderij in een der kerken te Gonève, die den apostel Paulus voorstelt, die vrede brengt aan vergaderden, die uit de geheele wereld zijn samengestroomd. Onder het schilderij staan de woorden „Er zijn geen Joden, geen Grieken, geen slaven, geen vrijen." Dandurand sprak de hoop uit, dat aan den oever van dit vredelievende meer tot alle men sehen. van alle godsdiensten en van alle rassen de roep zou doordringen „Er zijn geen over winnaars meer en geen overwonnenen, geen on derdrukkers en geen onderdrukten, want thans gij allen vereenigd in gerechtigheid en vrede." Daarmede verklaarde Dandurand de vergade ring van den Volkenbond na een duur van '21' dagen voor gesloten. De Assemblée heeft Zaterdag zonder debat nog de jaarlijksche begrooting van den Volken bond, aanwijzende een totaal van 22.980.633 goudfrancs, goedgekeurd. ^Verder werden de zes niet-permanente leden van den Volkenbondsraad gekozen. In het geheel namen 49 staten aan de stemming deel. Gekozen werden Brazilië 43, Uruguay 40, Spanje 35, Cechöslovakije 35, Zweden 34 en België 32 stemmen. Bovendien verkregen China 26, Perzië 9, Nederland 8 stemmen, terwijl een aantal stem men verspreid werd uitgebracht. De Raad kwam onmiddellijk daarna bijeen onder voorzitterschap van Paul-Boncour, en hield zich speciaal bezig met de voorbereiding van de ontwapeningsconferentie. Een project op en trad naast haar, haar arm als beschermend om haar schouders leggend. Trotsch hief het prinsesje het hoofd omhoog en blikte haar zuster onbevreesd aan. Nu was het oogenblik gekomen, waarin zij met Renate kon afrekenen. Alles leefde in dit uur weder voor haar op, wat zij door de liefdeloosheid van haar zuster had moeten verdragen. Zichzelve volkomen meester, maar met luid klinkende stem, zeide zij, Birkhuhntje vast tegen zich aandrukkend "^e vei'gist je, Renate. Niet door deze erfe nis lig ik Ireule Von Birkhuhn na aan het hart, maar door de hulpeloosheid, waarin ik al die jaren door jou tirannie gedompeld geweest ben. Ik kan ook zeggen Jij bedoelde het slecht voor mij te maken,maar God heeft het goed voor mij gemaakt. Freule Von Birkhuhn heeft bemerkt, hoe armzalig mijn leven was en hoe ik liefde en alles moet ontberen, wat zelfs aan het leven van de armste menschen licht en warmte geeft. In trouwe zorg heeft zij steeds in het geheim haar beschermende hand boven mij gehouden en dat ik geen ellendig, uitgemergeld schepsel geworden ben heb ik aan haar te danken. Niet eerst nu heeft zij het goede, trouwe hart gesloten, maar reeds al die jaren, dat zij in ons huis is. Alleen omdat wij jouw tyrannie vreesden verborgen wij onze liefde voor elkanders. Anders zou je mij zeker dezen steun, deze toevlucht ontnomen heb ben en ik zou ten onder gegaan zijn - als een zal worden uitgewerkt, in de eerste plaats voor de conferentie zelve en verder tol regeling van de particuliere wapenindustrie. Voorts kwam ter sprake de huisvesting der Armeensche vluchtelingen, hulp bij groote catastrophen en dé vorming van een commissie uil de internationale pers. DE MOSOEL-KWESTIE. De Engelsche minister van Koloniën, Amery, is (e Londen uit Genève teruggekeerd. Aan een vertegenwoordiger van Reuter deelde hij mede, dat er geen reden denkbaar is, waarom iemand zou spreken van oorlog met Turkije in verband Jhct de Mosoel-affaire of van de mogelijkheid er van. Minister Amery sprak voorts de hoop uit, dat allé gevaar voor verdere grensincidenten ver meden zal wordengj^door do aanwezigheid der Volkeiibondsvertegcnwoordigers. Het zoogenaamde aanbod van Turkije was in werkelijkheid een verzoek om vrijwel geheel Noord-Irak af te staan, waarbij Irak dan een niet noemenswaardige concessie op de bovgn- Diala zou krijgen. Tegen een dergelijk onmo gelijk voorstel woog het Turksche aanbod van éen veiligheidspact niet op. de fr ynsche schulden aan de V.S. - Gaillaux zal den tekst van 't Fransche ant woord heden in een voltallige zitting der beide commissies overhandigen. In principe zal dit antwoord, in plaats van de bepalingen van het accoord van Mellon en Baldwin, de meer soepele voorwaarden van het Belgisch-Amerikaansche accoord eischen. Naar analogie van dit accoord zouden de aanvangsannuiteiten 35 millioen dollar bedra gen/om geleidelijk op te klimmen tot 97 millioen. De niet betaalde interest, zou tot op heden gekapitaliseerd worden tegen en de rente in het vervolg 2 bedragen. Over hoofdsom en rente zou Frankrijk dan 3 gedurende tien jaar en 37a gedurende 52 jaar hebben te betalen. EEN DUITSCH-R USSISCH HANDELSVERDRAG. De onderhandelingen over het Duitsch-Rus- sische handelsverdrag te Berlijn zijn voorloopig succesvol geëindigd slechts de redactie van den tekst moet nog plaats hebben. Indien geen on voorziene incidenten voorvallen, kan men bin nen zeer korten tijd op het afsluiten van het. ver drag rekenen. De Russische regeering zou in den taatsten tijd aanzienlijke concessies hebben gedaan, in het bijzonder in de kwestie der meestbegunsti- ging. Rusland zal zoo mogelijk het handels verdrag willen afsluiten, alvorens de pactcon ferentie tot een resultaat geleid heeft. HET DUITSCHE CENTRUM. Onder leiding van den fractievoorzitter Feh- renbacli heeft in den rijksdag te Berlijn een zit ting plaats gehad van het fractiebestuur en de bereikbare rijksdagafgevaardigden"van het cen trum. lÜ&Besproken werden de buiten- en binnenland- sche politieke aangelegenheden. In alle vraag stukken kwam men tot volle overeenstemming. Er werd besloten om op 4 November een plenurnzitting der fractie bijeen te roepen. Op 5 October komt het bestuur der rijkspartij te Paderborn bijeen. ENGELAND EN MEXICO. Tot gezant van Groot-Brittannië in Mexico offer van je haat. "Ja, Renate, eenmaal moet ik het uitspreken wat ik altijd gevoeld heb. Onze wegen scheiden zich nu spoedig, misschien voor altijd. Je hebt mij gehaat en ook mijn arme moe der heb je met haat vervolgd tot aan haar vroe gen dood. Neen zwijg nu spreek ik en ik Iaat mij niet in de rede vallen, tot ik alles gezegd heb. Je hebt mij de liefde van mijn vader ont nomen. Je hebt hem door je hoogmoedige dp- stookcrij zoover gebracht,dat hij zich over mij en mijn moeder schaamde. O, ik weet allés. Toen vader gestorven was en wij hier een tehuis von den, heb je mij volstrekt niet zooals je beweert offers gebracht, Neen, je hebt. je het grootste deel toegeëigend van alles, wat mij van rechts wege toekwam. Ik moest jou afgedankte kleereiï dragen, opdat jij je zou kunnen opsieren. Haast alles heb je voor jezelf alleen gebruikt ik mocht niet' eens genoeg eten op een leeftijd dat het lichaam aaneen krachtige voeding be hoefde heeft. Als ik freule Von Birkhuhn niet gehad had en andere trouwe zielen, die medelij den met mijn nood hadden, dan was ik nu een naar lichaam en geest ondermijnd schepsel ge weest. In het geheim heeft men mij het onont beerlijke voedsel verstrekt en vol liefde heeft men mij verzorgd. Het is waarlijk niet jou ver dienste, dat ik nu gezond en sterk voor je sta en offers beeft je dat waarlijk niet gekost. Zoo, dat alles moest ik je eenmaal zéggen; Ik heb'op is thans benoemd Edmond Ovcy, gezanlschaps- raad te Rome, en tot gezant van Mexico te Lon den don Gilberto Valenzuela, vroeger minister van binnenlandsche zaken en gezant te Brussel. Hiermede zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen hervat. PRUISEN. In het seniorenconvent van den Pruisischen landdag is besloten om de, districts- en provincia le verkiezingen op 29 November vast te stellen. L1TAUEN. In Litauen is een nieuw kabinet aan liet. be wind gekomen. Alle ministers zijn, evenais de leden van het vorige kabinet, lid van de Christe- lijk-democratische partij. Dr. Bistras is minister president en minister van oorlog, prof. Reynis minister van buitenlandsche zaken. De staats president moet de benoemingen nog bekrachti gen, maar zal dit zeker doen. IN SYRIË. Aan de „Ere Nouvelle" wordt uit Damascus bericht, dat een groot Fransch offensief binnen kort zal beginnen. Er zullen 20.000 man met 44 tanks, 32 gepantserde auto's en 140 vliegtuigen aan deelnemen. MAROKKO. Het agentschap Fournier meldt uit Madrid, dat het directoire heeft medegedeeld, dat 'de vroegere residentie van Abd-el-Krim, Ajdir. door de Spaansche troepe-n is genomen. Beves tiging van dit bericht is nog niet ontvangen. ALLERLEI. Uit Berlijn De spoorwegtarieven voor het vervoer van levensmiddelen zullen met ingang van 1 October met 10 worden verlaagd. Uit Weenen Gister heeft de zoogenaamde commissie van 25 die alle ambtenaars-catego rieën vertegenwoordigt, het besluitgenomen, om op 3 October a.s. een stemming te doen hou den, onder alle staatsambtenaren over de vraag of de verwerping van de salariseischen door dè regeering dé algemeene staking noodzakelijk maakt. BtonRniaivi Fokker itaar Amerika. Niet zonder groote verrassing zal men ken nis nemen van de plannen van den vliegtuig bouwer A. H. G. Fokker om zich binnenkort voor goed in Amerika te vestigen en daar als directeur op te treden van een nieuwe vliegtuigenfariek. De leiding van de organisatie zal in handen komen van de heeren Fokker c.s., de maatschap pij zal in 't bezit komen van alle Fokker-paten ten en verder als agente optreden van de pro ducten welke in de Ilollandsche Fokker-fabriek worden vervaardigd'. Het voornaamste plan van den heer Fokker is om tevens de totstandkoming van luchtlijnen te bevorderen, maatschappijen daarvoor op te richten, kortom de burgerlucht vaart, in Amerika tot volle ontwikkeling te brengen. De stormramp. Men meldt uit Borculo, dat de schade-, door den storm van 10 Augustus in die gemeente ver oorzaakt, is geschat als volgt onroerend- goed 1.700.000, roerende goéderen 200.000, veld gewassen, landbouwwerktuigen etc. 80.000, bedrijfsschade 32.500, samen dus ruini 2 mil lioen gulden. Men meldt uit Doetichem dit uur gewacht, maar misschien had ik toch nog gezwegen als je niet deze trouwe ziel veronge lijkt had en aan haar gedrag zulke onwaardige beweegredenen had toegeschreven. Dal kon ik niet verdragen. En nu bob ik je- niets meer te zeggen." Prinses Lolo viel, als uitgeput door Opwinding, in 'haar stoel terug. Haar zuster had eeltige kee- ren geprobeerd haar in dé rede ie vallen en linar door haar blikken te intimideeren, maar vergeefs. De stormachtige aanklacht bruiste over haar heen, als een bergstroom, die de oevers had over schreden. Sprakeloozé gramschap en Openlijke haat ontsierden haar gezicht. Zij stond mét een ruk op en zeide koud en snijdend Hel, komt overeen met je plebeische opval- tingen, dat je met de bedienden gemecne zaken i maakt. Je dramatische aanklacht heeft mij in- teressante gezichtspunten geopend in een coin- plot, dat jc gezamenlijk met de dienstboden tégen mij gesmeed hebt. Maar verrast heeft, mij dal nietsoort zoekt soort. Om op je aanlijgingèn ook maar een enkel woord in te gaan, ben ik te trotsch. Je hebt mij juist het bewijs geleverd, dat ik'je onder nog veel strenger tucht had moeten houden. Maar ook dat zou bij jouw aard en-vulgaire denkwijze wel vergeefs geweest zijn. ji Wij zijn nu klaar met eikander voor altijd. ij (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1