DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* *"g U ItlETO N. Prinses Lolo. 48ste Don derd ag 1 October 1S25. Sé. 14.168 BureauKOËMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.10, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f daim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door Advertmtiïm 15 regel* 1.75, »lke r»g#l daarboven 35 <- nfc, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedeelingtn 75 c p»r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk edverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of kiachteni wetten of verordeningen voor geschreven en andere officleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. BEËINDIGING ZOMERTIJD. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, clat de stadsuurwerken in den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October a.s. des v.m. 3 uur, een uur zullen worden teruggezet en nóo- digen alle beheerders van openbare uurwerken uit op dezelfde wijze die uurwerken overeenkomstig de wet weder den Amsterdamsrhen lijd te doen aangeven. S c h i e d a m, 1 October 1925. Baitenian4s«lB Nieuw». DE VEILIGHEID. De gemeenteraad van Lócarno stelt voor de a.s. pactsconferentie de groote zaal van het Paleis van Justitie beschikbaar. In eenige zalen van het vroegere regeeringspaleis wordt het persbureau ingericht. DE SCHULDENKWESTIE. De Fransch-Amerikaanschc schuld besprekin gen zijn gister snel opgeschoten. Naar verluidt, werd overeengekomen, dat in elk geval een clau se de sauvegarde zal worden ingelascht. Ook zou de Amerikaansche commissie de voorge stelde maximurn-annuiteiten met 20 millioen dollar hebben verlaagd. Van Fransche zijde wor den beide concessies van groot belang geacht. MAROKKO. Na een lang onderhoud met den koning, heeft admiraal Magaz aan de pers medegedeeld, dat het Spaansche offensief in den sector van Alhu- cemas, hetwelk gLtermorgen begonnen is, met het doel de omliggende hoogten te bezetten, zich ver heeft uitgestrekt. Een B. T. A.-bericht meldt nog uit Fez, dat dè strijd, welke zich om de hoogte van Aknoet heeft ontwikkeld, hoewel aanvankelijk geen groote vorderingen zijn gemaakt, van het groot ste belang is te achten. De bedoeling is immers, bases te verkrijgen voor de komende operaties, vanwaar uit Kiffane en de Djebel Aknoet be streken worden. Van hier uit kan men de vallei van de Wad Sjaoeja afsluiten. De jongste taktiek om den vijand van de bergkammen af te bestoken en terug te drijven, heeft bewezen, in de practijk een nuttig effect te sorteeren. Hierdoor zijn de Fransche troepen herhaal delijk in staat geweest, terrein te winnen op den vijand. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn is bij Xaoeen een Fransch Giolath vliegtuig neer gestort. De inzittenden zijn door de Rift's ge vangen genomen. Spaansche troepen, onder bevel van generaal Sanjurgo, rukten verder op en veroverden Mont. Palomas, drie mijlen landwaarts ten zuidwesten van Punta Palomas, een belangrijke stelling voor het geschut. GRIEKENLAND. De regeering heeft plotseling besloten, de Kamer te Ontbinden. In een proclamatie aan het volk zet de re geering de reden uiteen, waarom zij zich genood zaakt heeft gezien, tot ontbinding van het par lement over te gaan. In deze proclamatie ver- 48) Nadat de plechtige begroeting voorbij was, verzocht doctor Hofer zijn doorluchtigheid cn prins Joachim, hem voor het vervullen dei- laatste formaliteiten te willen begeleiden naar de werkkamer van den overleden graal'. Prinses Sibylle ondernam inmiddels met de huisdame een rondgang door het geheele slot. Het waren heer lijke, kostbare ingerichte vertrekken, welker Voorname, degelijke pracht afdoende bewees, dat de graven van Falkenhausen niet alleen zeer rijke, doch ook zeer kunstlievende en kunst- kennende lieden geweest waren. Niettegenstaan de alle pracht, was er nergens een teveel. Overal was men op een discreet voorname werking be dacht geweest. In de schilderijengalerei zag men onder de portretten der Voorouders merigen in teressanten kop, menig schoon en liefelijk vrou wenbeeld. Prinses Sibylle dacht met een humo ristisch en tevens weemoedig glimlachje aan de Versleten inrichting van het Schwartzenfelser paleis. Wat was dat een verschilHier waren de vertrekken met werkelijk vorstelijke pracht, ingericht en in het vorstelijk slot woonde de verkapte armoede. Joachim zal er echter voor zorgen, dat ook zekert de regeering, dat zij de volle verantwoor delijkheid voor dezen stap op zich neemt. Reeds eenigen tijd was bij de rechtsche par tijen heftige beroering waar te nemen. Het doel was, om zelfs ten koste van geweld, de Grieksche'regeering ten val te brengen. PORTUGAL. De Portugeeschc regeering heeft besloten, ter wille van de bezuiniging, de posten der zaak gelastigden te Kopenhagen, Helsingfots en Boe dapest in te trekken en de gevolmachtigde ministers, aan de Londensche ambassade ver bonden, terug te roepen. De sedert, dagen loopende geruchten omtrent den voorgenomen opstand van de extremisten werden gister sterker. De regeering nam maat regelen, om een opstand onverwijld te onder drukken en kreeg daartoe invloedrijken steun toegezegd. AMERIKA. Na besprekingen, die vier uur duurden, met Lewis, den president der vereeniging van mijn werkers van Amerika, gaven leden van de Kamer van Koophandel te Scranton als hun meening te kennen, dat de basis is gevonden voor een spoedige hervatting van het werk in de anthra- cietmijnen. Nadere bijzonderheden werden njet medegedeeld. ALLERLEI. Uit Bombay Alhier werken slechts drie ka toenspinnerijen. Een groot aantal arbeiders heeft Bombay verlaten en zich naar hun woon plaatsen begeven. De leiders dringen er bij de regeering op aan, een commissie te benoemen, welke een onderzoek zal instellen naar de positie van deze industrie in haar geheel. Uit Berlijn Volgens een dagblad bericht zal op 7 November voor het disciplinaire rijks- gerechtshol' de zaak tegen den schoonzoon van wijlen president Ebert, dr. Jaenicke, attaché bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken,; worden behandeld. Hij wordt vervolgd in ver hand met zijn uitlatingen ten aanzien van 'den rijkspresident. President van het Hof zal de voorzitter van den Senaat, Grossjnann, zijn. Uit Peking! Yen, de voormalige premier, is benoemd tot gezant te Londen. Lit Parijs. De verantwoordé'ijke leider van do „Vie Ouvricre", Mommousseau en die -van de „Humanité", Bellanger, zullen correctioneeljwor- den vervolgd, wegens het aanzetten van militai ren tot ongehoorzaamheid en het voeren van anarchistische propaganda, door het opnemen van artikelen, waarin de soldaten wérden opge wekt, zich te verbroederen met de Riffs. Uit Hongkong. Binnen het Britsche gebied is een afdeeling politie, die invallers achtervolgde een een hinderlaag door 50 Chineosche soldaten overvallen. Het wederzij dsche schieten maakte bij geen van beide partijen slachtoffers. Uit Parijs.De begrafenis van Léon Bourgeois zal op staatskosten plaats hebben. Painlevézal een redevoering houden. Blnnenlani R. K. Middenstandscongres. Naar wij vernemen zal de regeering op het a.s. R. K. Middenstandscongres dat van 68 Oc tober te Amsterdam wordt gehouden door een der ministers vertegenwoordigd zijn. De burgemeester van Amsterdam, wethouder von Frytag Drabbe en onderscheidene leden van den Amsterdamschen Raad gaven mede het Schwartzenfelser slot weder een waardig aan zien krijgt, dacht zij glimlachend. En daarvoor verheugde zij zich oprefcht, niettegenstaande haar ironische opmerkingen over hét „vorstendomme- tje. Inmiddels waren de drie hoeren de werkkamer van den graaf binnengetreden. Hier legde doctor llofer eerst prins Joachim het schrijven Van prin ses Lolo voor. Uwe doorluchtigheid is door deze rechts geldige weigering van prinses Lokandia Wenger- stf in de eenige en algêmeene rechtmatige erfge naam van het graafschap Falkenhausen, de goe deren Neuendorf eh Schaffenburg, alsmede van het geheele roerende vermogen, met uitzondering van de afzonderlijke legaten en van de som, die ingeval van weigering met de familiejuweelen aan de prinses van Wengersteih is toegewezen. Prins Joachim bleef sprakeloos van teleur stelling. Zijn gebruinde frissche gezicht was bh-ék geworden en zijn oogen staarden doctor Hofer ongeloovig aan. Neem, mij niet kwalijk mijnheer de raads heer, maar daar moet een vergissing in het spel zijn. Prinses Wengerstein kan onmogelijk tot dit besluit gekomen zijn. Wil uwe doorluchtigheid zichzelf overtui gen Hier is het schrijven van haar doorluchtig heid de prinses. Prins Joachim greep haastig naar den brief en las den inhoud met groote spanning door. kennis van hun voornemen het Congres geheel of ten deele bij te wonen, terwijl van verschillen de andere gemeentebesturen bericht van aan wezigheid bereids mocht worden ontvangen. Voorts zullen verscheidene vooraanstaande persoonlijkheden o.a. prof. Aengenent en mr. Aalberse genoemd mogen worden en tal van officieele lichamen als de Middenstandsraad en vele Kamers van Koophandel aanwezig zijn. Door de R. K. Werkgeversvereeniging en het R.K. Werkliedenverbond werden reeds afge vaardigden aangewezen ook de zusterorgani saties in België en Duitschland zijn bereids genood igd. Uit de kringen van den middenstand zelf is eveneens groote belangstelling verzekerd, zoodat wat het bezoek betreft ipag worden aangenomen, dat het congres reeds bij voorbaat als geslaagd kan worden beschouwd. De stormramp. Jhr. De Muralt, burgemeester van Borculo, heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een „cycloon-museum". De heer J. Rossing, gemeente-ontvanger, is voorloopig belast met het verzamelen van materiaal en gegevens. Eergisterochtend heeft de aartsbisschop van Utrecht, monseigneur van de Wetering, het Lco-gesticht te Borculo bezocht, 's Middags is hij ten stadhuize ontvangen. De American Accuslicon Dictograph Com pany te Arnhem heeft aan de Ned. Herv. en de R.K. Kerk té Borculo het aanbod gedaan, om zoodra haar kerken weer zijn opgebouwd, daar in kosteloos een Volledige kerk accoustiek- in stallatie te plaatsen, elk ter waarde van onge veer ƒ600. De kerkbesturen hebben dit aanbod in dank aanvaard. Bij den penningmeester van het nationale steuncomité Stormramp is thans in totaal f 1.695.517.79 ingekomen. Poolsche monopolies. De „B. B. G." bevat een bericht uit Warschau dat aldaar de volgende week Nederlandsche fi- nancieele vertegenwoordigers verwacht worden om met de Poolsche. regeering te onderhandelen over de verpachting van het zoutmonopolie. Een Engelsehe financieel® groep zal, volgens dezelfde bron, het tabaksmonopolic trachten fe verwerven. Zielzorg bij de Marine. Naar de „Msb." verneemt zal pater Raymundus van Gent O.P. de reis met Hr. Ms. „Tromp" naar de Middellandsche Zee, die op 26 October een aanvang neemt, als dienstdoend geestelijke bij de Marine medemaken. Uit de bouwvakken. Ook de Bondsraad van den Ned. Christelijker) Bouwarbeidersbond heefL besloten, de collectieve arbeidsovereenkomst met de patroons te aan vaarden. De R.K. Arbeiders en de patroons zullen eerst omstreeks half October een beslissing nemen. De spoorweg Amsterdam—Rotterdam. Men heeft thans een aanvang gemaakt met eleetrificatie van het gedeelte 's-Gravenhage Rotterdam van de lijn AmsterdamRotter dam. Met het plaatsen van de palen voor de bovenleiding is men een dezer dagen begonnen. De duidelijke letters én de nauwkeurige wijze van uitdrukking verrieden, dal de schrijfster ervoor gezorgd hail, recht duidelijk en begrijpelijk te zijn Deze woorden lieten geen andere uitlegging toe, dan dat de prinses voor de hand van den prins bedankte. De prins liet den brief zakken en keek zijn vader verwezen aan. Begrijpt u dat, papa Vorst Egon las den brief eveneens door. Ook hij scheen eenigszins aangedaan te zijn. Ik zie slechts, dat de afwijzing in den vorm en onvoorwaardelijk is. Waarom dit ge schied is, kan ik nog minder begrijpen dan jij, daar ik de prinses niet ken en mij dus geen oordeel kan vormen. Doctor Hofer deelde nu op zijn rustig zakelijke manier mede, dat prinses Lolo reeds op den dag, waarop hij haar het testament voorgelezen had, zeer energiek verklaard had, nimmer de echt-gc- noote van prins Joachim te worden. Prins Joachim streek zich over het voorhoofd. Dat kan ik begrijpen, doctor. Toenmdals bestonden ér gronden voor die weigering zoo ver zij het beoordeelen kon. Maar nu, nu in lus- sehen het moet een misverstand zijn, be slist. Doctor Hofer haalde de schouders op. In elk geval is deze weigering bindend en uwe doorluchtigheid is van heden af hier on voorwaardelijk de meester. 200 bij doodf 100 by verlies van een de N.Holi.AIgem.Verz. bank Schiedam Het N.V.V. en de werkverruiming. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van 'Vakvereenigingen heeft eenige weken ge leden een uitvoerige memorie inzake de werk loosheid aan de regeering gezonden, waarin de aandacht werd gevestigd op de groote werk loosheid in ons land en verzocht Werd. in de naaste toekomst de welvaarl politiek met kracht ter hand te nemen. In deze memorie werd de wenschclijkheid bepleit in snellere mate dan tot dusverre het geval was geweest en in grooteren omvang openbare werken ter hand te nemen. Als zoo danig werden genoemd de aanleg van het Rijn: Twentekanaal, de Maaskanalisatie, drooglegging van de Zuiderzee, mijnontginning in de Peel en bij Winterswijk, kanalisatie in Noord-Brabanl, ontwatering en ontginning van de resteerende en daarvoor in aanmerking komende gronden in q Drenthe en Noord-Brabant. Teneinde een spoedige en doeltreffende werk verruiming te bevorderen werd in deze Memorie de instelling bepleit van een zelfstandig Bureau onder leiding van een directeur. Over deze aangelegenheid heeft het Dag. Bestuur van het N.V.V. in een uitvoerig onder houd met den minister deze voorstellen toege licht. De minister verklaarde, dat de regeering het vraagstuk van de werkverruiming van zeer groot belang acht en daaraan haar volle aandacht zal bestéden. In de Troonrede was daarvan reeds met enkele woorden mededeeling gedaan.' Hij voegde daaraan toe, dat hij gaarne zijn medewerking wilde verleenen om door werk verruiming de werkloosheid zooveel mogelijk te bestrijden, mede in verband mei het feit, dat onze bevolking elk jaar met honderdduizend zielen toeneemt, waarvoor noodzakelijkerwijze werkgelegenheid gezocht woet worden. Op twee punten maakte de Minister een voorbehoud. De pas in evenwicht gebrachte staatsfinanciën mogen niet weder in de knel komen en in de tweede plaats betwijfelde hij of een zelfstandig bureau in onze staatsinstellingen past. Een en ander maakt thans een onderwerp van onderzoek uit. De gouverri. gen. van Indie. De „Tel" is in staal alle loopende geruchten omtrent de benoeming van een nieuwen gouver neur-generaal tegen te spreken. m GewesHelijfe Nieuw*. J ubilé Politie-eommissaris. Vandaag viert de heer F. Ellenberger, Com missaris van politie alhier, 't heugelijke feit, dat hij 25 jaar geleden in 't. Schiedamsche politie corps werd opgenomen. De vlag wapperde van het hoofdbureau en fleu rig waren hal, trap en Commissariskamer met planten en palmen versierd, toen hedenmorgen om halftien, de geachte jubilaris van z'n familie vergezeld, 'z'n werkkamer betrad, waar bijna T geheele politiecorps hem voor een schoone huldi ging wachtte. Hoofdinspecteur v. Veen voerde 't eerst na mens 't geheele corps 't woord, en zeide 't een heugelijk aan weinigen gegeven feest te vinden, dat de heer Ellenberger 25 jaar bij de S'hiedam- sche politie was werkzaam geweest, aanvanke lijk als inspecteur en sinds 1914 als Commissaris. Deze laatste benoeming werd toentertijd door 't, Prins Joachim moest zich geweld aan doen om de onderhandelingen te kunnen volgen. Maar onder de zakelijke uitleggingen moest hij maar steeds blijven denken Waarom heeft zij mij ver worpen Is dit werkelijk een antwoord op mijn brief Slechts met moeite kon hij zijn aandacht bij de belangrijke zaken bepalen. Eerst nu ge voelde hij geheel en al, hoe onuitsprekelijk lief en dierbaar prinses Lolo hom geworden was. Rotsvast had hij eraan geloofd, dal zij zijn brief met een vroolijkc bevestiging aan doctor Hofer zou beantwoorden. Hij had er niet het minste vermoeden van dat zijn brief misschien Volstrekt niet in haar handen gekomen was en dat juist haar weigering het grootste bewijs voor haar liefde was. Vorst Egon wierp af en toe gedurende de ver dere besprekingen met doctor Hofer en de hoo- gere ambtenaren onderzoekende blikken in het gelaal van zijn zoon. Het smartte hem, dat die zonnige opgewektheid daaruit verdwenen was. Ook hij vroeg zich teveigeefs af, waarom prinses Lolo de hand van zijn zoon geweigerd zou hebben. Zelfs wanneer zij hem niet zoo beminde, at Joachim het go wee sell t en geloofd had, mei zijn hand sloeg zij toch ook een vorstelijkbezit af en daartoe moest zelfs ook een jonge dame met ideale neigingen wel zeer gewichtige redenen hebben (Wordt vervolgd) I J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1