DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* 1900 PHOENIX 1925 48ste Jaargang. Vrijdag 2 October 1925 fl». 14367 U Gratis-Ongevallen verzekeringf 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wqsvlnger; f15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door dg N.Holl.Algcm.Verg. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE VERVEN 25 ST00MEN Op roerende wijze verhaalde de spr. van de wondere werking van dit genootschap en de allerliefste kiekjes, uit zoo'n gesticht van kleine kleuters deden de rest. Ook beval de spr. hel liefdewerk van den H. Petrus, dat d.e opleiding van inlandsche priesters beoogt, waim aan. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post /3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvertintiSni 15 regels 1.75, «Iks regel daarboven 35 ut, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 c por regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gemeenteraad. Tweede aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op heden, des n.m. 2 uur. 7. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Regent der Hofjes van Belois ter ver vulling der.vacature, ontsl aan door de periodieke aftreding van den heer P. G. v. d. Tooien. Aanbevolen worden 1. de lieer P. C, v.d. Tooien (aftredend) 2. de heer H. H. A. Plet- tenberg. 8. Voorstel van B. en YV. om te besluiten jaarlijks aan de Vereeniging „Volkshuisvesting" te vergoeden de helft van de eventueelo ver meerdering van hel exploitatietekort, tengevolge van de huurverlaging te lijden op het eerste gedeelte van Blok H in Oud-Malhem-sse, zulks tot een maximum van f 3000.. Missievuur. We dachten het wel Roomsch Schiedam zou met een volle zaal afscheid nemen van zijn pries terzonen, de eerw. paters den Brinker en Mee- der, die, de een in den Congo en de ander in Bra zilië het Evangelie gaan verkondigen. En onze verwachting is niet beschaamd. Geen plaats bijna was in de groote Volksbondszaal onbezet, eir de talrijke aanwezigen hebben èn om het mooie doel èn door het rijke program vol doening gehad van hun opkomst. Kap. Leesberg opende met groote vreugde den avond, daar zijn gedachten teruggingen naar de glorieuse dagen van de Schiedamsche Missieweek Toen hebben wij missiekennis opgedaan, die, gezien de groote opkomst van dezen avond, nog nawerkt. Toen sloeg in een verblijdend enthousiasme de missie-ijver allerwege uit. Om dezen gelukkigen ijver weer opnieuw te doen ontgloeien, heeft het missie-comité gaarne dezen avond uitgeschreven. Opnieuw moet het de menschen bijgebracht worden dat wij allen apostelen moeten zijn en dat op onze lippen voort durend de bede moet liggen „Laat ons toekome Uw rijk". De tweede reden van het beleggen van dezen avond was een afscheid, een afscheid aan onze twee jonge missionarissen stadgenooten, die ongetwijfeld een heerlijken sterkenden indrpk van dit afscheid zullen meenemen. Welkom heette kap. Leesberg voorts den spreker van den avond, pater Raaymakers van het missiehuis Sparrendaal, die bij de rolprent van China zou verhalen van het schoone werk der katholieke zending in dat millioenenland. Met den christelijken groet besloot spreker zijn openingsrede. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door een strijkje bestaande uit de heeren Blaisse, Meeder en Post en voorts door een dubbel mannenkwartet,, waaraan het Frankelandsche kerkkoor 't grootste contingent geleverd had. Na de openingsrede hief dit kwartet het schoo ne missielied van Ghr. Mertz aan en uit volle borst zongen de aanwezigen mede. Toen betrad pater Haymakers het spreekge stoelte. 'L Was of we de Mozes van Michel Angelo za gen. Al heeft de ouderdom zijn profetenbaard doen vergrijzen, ongebogen draagt hij nog den last der jaren en al toont zijn gebronsd ge laat, door arbeid geadeld, de kerven van den tijd, zijn stem klonk nog krachtig en zijn gebaar valt nog wijd. Vol humor bespreekt de pater ook eerst de Schiedamsche missieweek en steekt Schiedam en zijn bewoners een prachtige pluim op den hoed. En vandaag, vervolgde de spr., gaat Schie dam de kroon pp zijn werk zetten doordat het zijn zonen geven gaat. gelijk de ouders hun kin deren afstaan voor den arbeid in des Heeren wijngaard. De plaatsen die zij openlaten, zullen echter troostend aangevuld worden door de groeiende liefde Gods. Denkt IJ dien afstand van duizenden mijlen nimmer als een leegte, zegt spr.,wij blijven ver bonden met elkaar. Bannelingen zijn wij missio narissen niet. lederen dag blijven wij in gemeen schap met allen door het gouden snoer van Of fer en gebed. Dikwijls vragen wij ons af, vanwaar de vruch ten komen, die onzen arbeid draagt, en dan voe len wij dat dit door het gebed moet komen van de godvruchtige zielen die ons gedenken. Dat is het contact en de gemeenschap die ons steunen en waar wij nog meer op vertrouwen dan op goud. Na nogmaals Schiedam te hebben gelukge- wemrht met zijn zonen, die in de landen variOver- zee gaan getuigen van den goeden geest hunner vaderstad, begon pater Haymakers met zijn explicalie van de China-film. In vier gedeelten behandelt de film den Chinee* schen eeredienst, de katholieke zending, voorna melijk wat betreft haar werk in kostscholen en opvoedingsgestichten geeft en tenslotte een overzicht van het algemeene concilie, dat onder voorzitterschap van mgr. Constantini, den pauselijken legaat, in Mei 1924 te Shanghai is gehouden, tot' bevestiging en verspreiding van liet katholicisme in China. Bij al deze tafereelen heeft pater Raymakers boeiend vertelt. China is een land even groot als Europa; dicht bevolkt, neemt door het groote geboorte-over schot (het jaarlijksch geboortecijfer is 12 millioen) het aantal inwoners steeds toe. Al waren er geen hoogere motieven dan zou het voor Europa nog een eisch van zelfbehoud wezen, het Oosten te winnen, daar indien het Christendom 'f niet van Boedha en Mahomed kan winnen, 'tz.g. „gele gevaar" niet denkbeel dig is. In wezen is het Chineesche volk vredelievend goed en godsdienstig van aard, maar hef mir.ric- werk stuit op een groote moeilijkheid de minder waardige positie der vrouw en deze wantoestand is daar evenals bij andere heidenen zoo verankerd, dat het Christendom, wat. gelijkheid van man en Vrouw predikt, 'slechts moeilijk vorderingen maakt, zoolang de vrouw niel uit haar vernede ring opgeheven was. Daar de Oostersche zeden contact tusschen de missionarissen en de vrouwelijke bevolking uit sluiten is de missionaris aangewezen op die andere pioniersters, de missiezuster... Die moeten het veld bereiden voor den oogst, binnengehaald kan worden. Van dit werk der zusters sprak de film duide lijk, eveneens als van het zegenrijke werk der Kindsheid, dat do missie op ongeloofelijkc vruchtbare wijze ten goede komt. Tusschen de l'ilm-acten heeft het dubbelkwar- tet,, dat een goed idee van samenzang had een zevental liederen ten beste gegeven, waarvan het Ave Maria van Ramshorst al bijzonder mooi klonk en die allen een welverdiend applaus ontlokLen. In de pauze hebben bovendien pater Meed r en pater den Brinker op uitnoodiging van kap. Leesberg een collecte gehouden voor hun kostbaren overtocht en dure Uitrusting, die nog de mooie som van 130 opbracht. Toen pater Raymakers zijn uitleg beëindigd had heeft kap. Leesberg den subliemen spreker hartelijk bedankt en zijn woorden onderstreept, waarna hij 'f woord gaf aan de jonge missionaris sen. Pater Meeder maakte onder enormen bijval daarvan het eerst gebruik. Hij dankte voor de eer die hun hier zoo overstelpend geschiedde en hij hoopt dat de missiegeestdie hier tot uiting kwam zich handhaven mag. Pater Meeder deelde nog een klein geheim mede. Sinds hij priester gewijd was, had hij steeds gebeden, dat God de reinheid en heiligheid in de huisgezinnen beschermen zou, want in zulke gezinnen ontbloeien de bloemen van priester- en kloosterroeping van hen gaat het krachtige geloof en de werkdadige liefde uit. Tenslotte beval spr. de algemeene missie-actie nog eens warm aan, inzonder de naaikringen, die zooveel goeds uitrichten. Ook pater den Brinker werd met geestdriftig handgeklap begroet toen hij het woord tot de aanwezigen ging richten. Hij wilde voor hij over den Oceaan wegtrok, allen verzoeken hem en de missie in 't algemeen te gedenken in bet gebed. Meer dan op stofffelijke middelen vertrouwde hij daarop. Laat ons, zei spr. behalve voor de moedige baanbrekers in het rijk van Christus ook bidden voor nieuwe priesterroepingen. Ook pater den Brinker dankte voor de sym pathie, die hij dezen avond had mogen ontvangen Het slotwoord werd door kap. Leesberg ge sproken, die zijn erkentelijkheid betuigde aan allen die meegewerkt hadden om dezen avond zoo goed te doen slagen, inzonder dankte hij de muscie, de zelatricen en den heer Heggelman, die achter de coulissen gebleven was, maar met zijn filmapparaat zoo'n groot aandeel in het succes had. Met den christelijken groet sloot spr. toen de goedgestemde bijeenkomst, die behalve door burgers uit alle kringen, ook door vele heeren geestelijken bezocht was, onder wie wij ook xle- ken Schraag opmerkten. Volkshuisvesting Oud-Mathenesse. B. en YV. schrijven aan den Raad Door de Vereeniging „Volkshuisvesting" is aan de gemeente verzocht een deel van het risico, dat de vereeniging op zich moet nemen bij de exploitatie van het eerste gedeelte aan blok H in Oud-Mathenesse, voor haar rekening te nemen De vereeniging ziet zich namelijk verplicht ver schillende huren van deze woningen te verlagen. Van deze 119 woningen, die de duurste zijn van alle woningen welke de vereeniging bezit staat een groot gedeelte leeg, terwijl met het oog op den dalenden levensstandaard het tegenwoor dig peil der huren niet te handhaven is. De ver eeniging is echter niet in staat het risico van deze huurverlaging geheel te dragen, doch wil daartoe wel ovefgaan als de Gemeente voor de helft daarin deelt. De vereeniging heeft ons overtuigd, dat deze maatregel noodzakelijk is, terwijl, wanneer de Gemeente alleen het risico op zich neemt, om de helft bij te dragen van het bedrag, waarmede het tekort de maximumbijdrage eventueel zal over schrijden, dit besluit voor de Gemeente niet ge vaarlijk kan worden geacht. Wij willen U daarom daartoe het voorstel doen doch zouden daarbij een maximum willen zien gesteld van 3000. Geveilde en verk. onr. goederen. Notaris H. B. Blaisse. Afslag, 2 Oct. I-II. Twee afzonderlijk te veilen heeren huizen met voor- en achtertuin, te Schiedam, Stadhouderslaan Nos. 38 en 40, groot 2 Aren 18 centiaren en 2 Aren 16 centiaren. Geveild voor 12600 en 12400, verkocht voor dezelfde bedragen. III. Een huis en erf te Schiedam, Prinsen- steeg no. 18, Geveild Voor ƒ475, verkocht voor 485. IV. Een huis, verdeeld in beneden- en boven woning, met Loods, Pakhuis en Erve, te Schie dam, Boterstraat No. 33 groot 82 centiaren. Ge veild voor /2150, verkocht voor /2500. Notaris D. B" o d d c s. A f s 1 a g 2 O c t. Perc. 1. Een zeer gunstig gelegen heerenhuis met erf, tuin en opengrond aan het Sint. Liduina- plein Nr. 4, groot een are 80 centiaren. Geveild voor 14400, niet verkocht. Perc. II. Een winkel- en woonhuis met af zonderlijk bovenhuis, erf, open grond en zijgang, aan de Sint Liduinastraat 41 a en aan deTiel- man Ohmstraat Nr. 15, groot een are 14 centiaren Geveild Voor 14900, niet verkocht. Perc. III. Een pand, bestaande uit kantoor met boven woning, werkplaats, erf en open grond aan de Tielman Oemstraat Nr. 7, groot 3 aren 56 centiaren. GeVeild voor 13900, niet verkocht. Perc. IV. Een heerenhuis met tuin cn erf aan den Oostsingel Nr. 66, groot twee aren 12 centi aren. GeVeild voor 5900, niet verkocht. Perc. V. Een perceel grond aan de brug- manstraat met inrijtusschen de Perceelen No. 11 en 13, groottwee aren 30 centiaren. Geveild voor 875, Verkocht voor 955. Perc. VII. Een woning met overdekte plaats erf en open grond aan het Spinhuispas groot 53 centiaren. Gev. voor 550, verkocht voor 600. Notaris P. R. v a n E 11 e k o m. Veiling 2 Oct. I. Het heerenhuis en erf en open grond te Schiedam aan de Emmasfraat, groot 1.90 A. Ge veild voor 6600. II. Het huis on erf te Schiedam aan de Strij- enschestraat. 28. groot 66 c.A. Geveild voor 1500 III. Het huis en erf te Schiedam aan de Zeilstraat, no. 58, groot 19 c.A. Geveild voor 650. Notarissen W. F. II. van Schou we n te HilligersbergenP. R.van E 1- I e k o m. IV. Het huis en erf te Schiedam aan de Hof- laanrtraat 14, groot 57 c.A. Geveild voor 2800. Afslag 9 Oct. Lommissie voor onderwijs aan volwassenen. Deze commissie zond o.s. circulaire aan De besturen der aangesloten organisaties bij den Schied. bestuurdersbond, den Roomsch- Katholieken Volksbond en den Christelijken Bestuurdersbond. Mijne Heeren, Het bestuur uit bovengenoemde commissie neemt hiermede de vrijheid zich tot IJ te wenden ten einde doel en streven van boven genoemd in stituut onder uwe aandacht te brengen. Sedert eenige jaren is zij werkzaam om aan de Schied: arbeiders van alle gezindten en par tijen onderwijs te doen geven in de gewone school vakken en de Engelsche laai. Het onderricht ge schiedt gedurende het winterseizoen in een vier jarigen cursus in het gebouw der Rijkshoogere Burgerschool en school A. (Oude Kerkhof). Het lesgeld bedraagt 10 cent per week voor de gewone schoolvakken en 5 per geheelen cursus in Engelsch (40 lessen) terwijl werkloozen het onderwijs gratis kunnen volgen. Leermiddelen worden kosteloos verstrekt. Is de vierjarige cursus met vrucht doorloopen dan wordt een diploma uitgereikt. Ons planis de aandacht der werkgevers op ons instituut en de waarde van het diploma te vestigen. Na deze uiteenzetting achten wij liet niet meer noodig U op het nut en de noodzakelijk heid van dit onderwijs te wijzen. Bekend mag het heeten dat het arbeiderskind in zijn jeugd veel te weinig onderwijs heeft genoten. Willen wij echter slagen dan hebben wij uw steun noodig. Gij, die in geregeld contact met uwe makkers zijt, kunt hen op wekken en inspi- reeren dit onderwijs te volgen. Wij doen daarom een dringend beroep op uwe medewerking. Het zou een schande zijn wanneer deze nuttige in stelling, welke door en voor de arbeiders is ge sticht, uit gebrek aan belangstelling moest ver dwijnen.'» Wij hebben echter het volle vertrou wen dat voor deze vrees geen reden zal zijn. Ten alle tijden gold en zal blijven gelden dat Kennis machl is." Wij hebben een aantal kartons laten drukken, waarop in het kort doel en streven van ons insti tuut wordt gegeven. De uitvoering is, wat druk en carton betreft van dien aard, dat zij kantoor-, vergader-, schaft- en wachtlokalen niet zal ontsieren. Wij verzoeken U daarom drin gend bedoelde cartons een goed in het oog loo- pende plaats te geven. Want „aanzien doet ge denken" In onze kennisgevingen betreffende „aanvang der cursussen" zal worden medege deeld, dat opgave tot deelneming ook kan ge schieden hij de Secretarissen der Vak vereeniging waarvan de betrokkene lid is. Wij vertrouwen dat Uwerzijds hiertegen geen bezwaar zal zijn en dat U deze opgaven zult willen verzamelen en aan ons SecreLariaat (J. E. Bakker Fabriplein 14c) zoo spoedig mogelijk, doch voor 13 October e.k. zult willen zenden. Tot slot vestigen wij Uwe aandacht er op dat den 13 October a.s. de cursisten worden uitge- noodigd zich te vervoegen in het gebouw der R.H.B.school en wel wiens naam aanvangt met A tot LI. van n.m. 77 3/4 uur van II. tot P van 7 3/48x/2 uur. en van P.Z. van 8x/a9 uur. Met onzen vriendelijken dank voor uwe be reidwilligheid verblijven wij, Hoogachtend, Het Dagelijksch Bestuur M. Horn, Voorziller. Th. J. II. Mouwens, Penningm. J. E. Bakker, Secretaris S c h i e d a m, datum postmerk. Aan do L e i d s c h e Universiteit slaagde gisteren voor hef candidantsc.xamcn in de rechten, do heer W. J. M. Melchers van hier. UIT ROTTERDAM. Esdcrs. De firma Esders opent morgenavond 7 uur in het pand, a.d. Hool'dsteeg, waar vroeger 't café ,,'t Y'erguld Spinwiel" was gevestigd, dus juist naast haar reeds bestaande heeren- en dameskleedingmagazijn, een nieuwe zaak, welke voorloopig alleen nog maar als étalage-ruimte voor dames- en meisjeskleedij is ingericht. Wij zeiden voorloopig, want de firma is van plan in de Houttuinen de nieuwe zaak door een over brugging met de bestaande te verbinden en dan de etalages ervan voor verkoopruimte te be nutten. Tot nu toe kon zij daar echter nog geen vergunning voor krijgen. Met deze nieuwe aanwinst beschikt Esders over niet, minder dan 120 M. talege-lengte, 70 M. voor de dames-afd. en 50 M. voor de heeren- afdeeling. De nieuwe etab'ges zijn geheel in Louis X\T- stijl geconstrueerd en doen met hun statige zui len prachtige lichtkronen en kristallen guirlandes zeer artistiek aan. 's Avonds, wanneer de tallooze lichten branden, waarvan er vele volgens een nieuw Goerz-systeèm direct in 't plafond zijn aangebracht, komt alles eerst in vollen luister tot zijn recht, want dan ook duizenden verlokt een kijkje te nemen. Als bijzondere attractie zijn in de etal ges een paar mechanische busten geplaatst, welke kunnen draaien met de oogen en den mond bewegen. Van de sorteering en kwaliteit van Esders Kleedingmagazijnen behoeven wij hier niets aparts te zeggen, de firma is immers wijd en zijd om haar goede keuze en soliditeit, bekend. 't, Loont meer dan de moeite de etalages eens te gaan bezichtigenze zijn inderdaad een „Augenweide". Veel succes blijven wij de firma Esders gaarne toewenschen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1