.Prinses Polo. alleen in pakjes DAGBLAD VOOR SCH/EDAMOMSTREKEN. o FEU. L 48ste Jaargang. Zaterdag 3 (k'tober 1825. No. 14368 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 83 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets Advertentifin: I5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. (iratis-OngevRlicnverzelicring i 500 bij levenslange geheele invaliditeitt SSOfTbij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een "■■wmiSchiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. BelSenIaiïlt!Ê®fe Nieuw», BE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. I^Nadat^minister Kellogg^gisteren^het ^congres van^de^Interparlementaire Unie opjiet Kapitool te Washington geopend had, voerde de nieuw- gekozen president Senator Mac Kinley het woord. Voor het algemeen debat waren twintig spre kereingeschreven. Na den Duitschen Rijksdag president Uoebc sprak Sir Robert Horne en vervolgens voerde de Nederlandsche afgevaar digde Wittert van Hoogland het woord. Spreker getuigde van de sympathie van Nederland voor Amerika en wees op de historische banden, welke tiisschen beide landen bestaan. Vervolgens hield hij een pleidooi voor verplichte arbitrage en voor het Permanente Hol' van Internationale Justitie en drong er op aan, dat. de V.S. hiertoe zullen toetreden. Voorts opperde spreker eenige bezwaren tegen hel stelsel van garantieverdragen met sancties. ,,Hei protocol van Genéve behoort niet het be ginpunt, doch het eindpunt te zijn. De staten moeten hun eigen verantwoordelijkheid dragen en de moeilijkheden door regionale verdragen oplossen.' Deze rede werd met instemming be groet. DE CONFERENTIE TE LORENZO. Volgens de bladen zal de'Zwitserschc Bonds president Motta zich persoonlijk naar Locarno begeven, om de leden der pactsconferenrie namens de Zwitser che regeering te begroeten. BELGIE. Ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van het Belgische koningspaar, tooiden gister de national', kleuren alle openbare eli vele particu liere gebouwen in her geheele land. Alle scholen alsmede het overheidspersoneel en de militaire hadden vrijaf.Lil alle oorden des lands zijn adres sen van gelukwenschen aan de souvereinen ge zonden deze vertoeven, gelijk men weet, "op hel oogenblik in Voor-lndië. MAROKKO. De Spaansche verovering van Ajdir en de verwoesting van Abd-el-Krim's hoofdkwartier vormen belangrijke gebeurtenissen, welker mo- reele uitwerking niet mag worden onderschat, hoewel Ajdir als versterkte plaats slechts van geringe beteekenis was. De naam was evenwel vermaard. Ongetwijfeld is Abd-el-Krim er bij de ont ruiming in geslaagd, al zijn oorlogsvoorraden in veiligheid te brengen, doch zelfs het bezit daarvan kan de uitwerking van den val van zijn voormalig hoofdkwartier niet uitwisschen. Velen zijner aanhangers betreuren het thans, dat hun leider onlangs da gelegenheid tot het openen van vredesonderhandelingen niet heeft aangegrepen. De Spaansche lauding te Moro Nuevo is thans van een gewaagd avontuur een militaire gebeur tenis van groote politieke beteekenis geworden. Abd-el-Krim blijkt nu zijn aandacht hoofd zakelijk weder aan het Fransche front te wijden, waar de toestand in den loep der laatste dagen iets minder gunstig voor de Franschen is ge worden. 50, Maar er steekt toch het een of ander achter deze geschiedenis, dat laat ik mij niet uit het hoofd praten. En ik .weet- ook wel wat het is. Een allesoverheerschende, machtige liefde is het, dat is zeker. Alleen weet ik niet wie het voorwerp van die liefde is. Zij trommelde met haar fraaie handen, zoo als steeds wanneer zij opgewonden was een levendige marsch op de leuningen vanhaar stoel. Toen begonnen haar donkere oogen plotse ling van ondernemingsgeest te schitteren. Op haar bevallige, nog zoo jeugdig frissche manier stond zij snel op en trad op prins Joachim toe. Nu zal ik je eens even wat vertellen. Ik had al lang lust om het prinsesje eens te zien en weet je wat ik nu ga doen Ik vertrek mor genochtend al met mijn Broodje naar Weis- senburg. En daar ga ik dan je prinses opzoeken. Je zult eens zien wat een respect je nog voor mijn diplomatieke gaven zult krijgen. Ik zal er achter komen, wat daar aan de hand is en dan zul je heel gauw precies weten waar je aan toe bent. Prins Joachim sprong ook op en greep haar hijgend bij de handen. Ja, ja, lieve tante Sibylle ik dank u Ja, doedat Uw handen zijn zoo voor alles CHILI. Een B.T.A.-bericht uit Santiago meldt, dat Louis Barros, chef-administrateur aan het mi nisterie van Binnenlaïidsche Zaken, het vice- presidentschap der republiek Chili op zich zal nemen. In lmt geheele lend L hot rustig. Men hoopt binnenkort eon nieuw ministerie te kun nen samenstellen. ALLERLEI. Uit Genua De internationale conferentie voor zeerecht heeft haar werkzaamheden be ëindigd. Zij heeft op voorstel van den Neder- landschen gedelegeerde- het Internationaal Ma ritime Comiét uitgenoodigd, Den Haag te kiezen als zetel voor de eerstvolgende conferentie. Uit Londen Gaillaux en de andere loden der F ransche Schulden-delegatie te Washington zijn reeds vandaar vertrokken. Een overeen komst is niet geteekend Gaillaux verklaarde, dat hij zijn handteekening slechts mocht zetten onder een volledig,.- regeling. Uit Santiago. Er is een nieuw ministerie gevormd, Premier is Louis Concha. Buiteiiland- sche Zaken heeft Barres Jarpa. Uit Londen. De voorzitter der Brilsche mijn- werkersfcderai.ie sprak zich te Liverpool uit drukkelijk tegen het communisme uit. Mijnwerkersbond tot den Katholieken Mijn- werkersbond de vraag heeft gericht, of ook hij bereid is, de staking af te kondigen. Verder, dat minister Bongaerts de voorzit ters der mijnwerkersbonden telegrafisch tot een onderhoud op vanmiddag op zijn departement heeft uitgenoodigd. B 1 u a a i a d. Na de stormramp. De werkzaamheden tot herstel en herbouw van de Noord-Brabantsche dorpen, die door de stormramp van 10 Augustus j.l. geteisterd zijn, vorderen goed. Het provinciale steuncomité heeft thans de beschikking over volledige opgaven betreffende de ontstane schade. De regeling van de ver goedingen kon dan ook reeds voor een belangrijk deel plaats hebben, naarmate van de beschik bare middelen. In den loop der volgende week zal aan de getroffenen uitkeering worden gedaan voor de schade, geleden aan oogst, meubelen, vee, fruitboomen en bedrijf. Tegelijkertijd wordt hun medegedeeld, welke vergoeding zij zullen ontvangen voor beschadigde en vernielde hui zen, schuren en stallen. Ondertusschen is te Zeeland en Langenbooin reeds veel schade hersteld. De bouwwerkzaam heden staan onder toezicht van den architect Danser. Dreigende crisis In verband met de voorstellen tot loonsver laging en werktijdverlenging door de mijndi- recteuren, hebben de hoofdbesturen der vijf mijnwerkersorganisaties vergaderd. De hoofd besturen van den Neutralen Bond, den Protes- tantsch-Ghristelijken Bond en den Federatieven Mijnwerkersbond hebben gecombineerd verga derd, waarop zij besloten, ook den Christelijken Bond en den Modernen Mijnwerkersbond tot een vergadering op a.s. Maandag uit te noodigen. In haar brief'zeggen de uitgenoodigde organisa ties, dat een eensgezind optreden noodzakelijk is. Aan Het Volk wordt gemeld, dat de Nederl. IIc-l; katholicisme ais nationaal element, De wensch, op den Nederlandschen Katho liekendag geuit, dat deze niet onopgemerkt aan onze andersdenkende lanclgenooten zou voorbij gaan, schijnt niet ij del Le zijn geweest. Herhaal delijk treffen wij in de niet-katholieke pers toe spelingen aan, waaruil blijkt, dat de indrukken van dezen Katholiekendag nog lang zullen na werken. Het jongste nummer van den Chr. Historisehen „Nederlander" citeert uit ons blad en het congresverslag uitlatingen van toenadering en met name hetgeen de sprekers op de slot vergadering van den Katholiekendag over de lessen der historie hebben gezegd, en besluit dan „Dit zijn woorden, die wij ter overdenking aan roomsch en protestant aanbevelen. Als allen zoo spreken komen wij dan niet nader tot elkaar Dienzelfden dag publiceerde hel „Utr. Dagbi." (Dr. Bitter) een hoofdartikel, dat aldus bcsiuil „Het is voor wie als wij, in hut vaderland een waarde zien, waarvan de religieuze beleving geen afstand mag doen, beschamend, dat het nationaal gevoel, dat vele moderne Protestanten mee huipen begraven, op schitterende wijze tot uiting moest komen op den Nederlandschen Katholieken dag Socialistische „beginselen." Dezer dagen deelde de „Resb." een en ander mee uit een artikel van Dh. Schaper in 't „Volk", dat aanspoorde tot trouw aan het roode vaandel. Een lid der S. D. A. P. vult nu dit artikel aan oa.a. als volgt „ln het Groningsche maakte ik kennis met Uien. „soc.-dem." raadslid, die nooit „Hef. Volk" had gelezen, ja geen stukje partij-lectuur kende of begeerde. Ergens anders zei broerlief „Ga in de S. D. A. P., zet je kop stijf tegen den wind in en je komt er." (Bedoeld was oen goede positie.). De raad werd opgevolgd en met veel succes. Mij zijn „roode" magistraten bekend, van wie ik met grond onderstel, dat het socialisme hun verre staat. De gevolgen van een en ander wreken zich natuurlijk pijnlijk, nu hier, dan daar. En 't is de maar al te gemakkelijk te bewerken ledenmassa de misbruikte of onvolgroeide democratie die dit alles mogelijk maakt. En te meer mogelijk zal maken, naarmate het roode vaandel en bagatelle woïdt genomen." Ja ja, zoo zijn er massa's ontevredenheid zaaien om vooruit te komen, dat is altijd een stevig „beginsel" geweest voor vele Sy D. A. P.- ertjes En dat krijgt men er met een paar mop per-artikelen niet uit, zoolang men van hooger- hand zoo dikwijls zelf geheel ongemotiveerd ontevredenheid kweekt Staalsbegrooting voor 1926. De afdeelingen van de Tweede Kamer, die j.l. Dinsdagmiddag begonnen zijn met het onder zoek van de Staatsbegrooting voor het jaar 1926 en daarbij behoorende wetsontwerpen, zijn Donderdag geheel met haar taak gereed gekomen SiïEiis- em (xewesielijk Nieuws, Uit den Raad. De Raad weer voltallig, 't Heeft lang geduurd, vóórdat in de vacature van het overleden lid van der Valk werd voor zien, maar gister was 't toch eindelijk zoover toen de heer PI. Steens na de korte plechtigheid der beëediging, officieel als 'I, nieuwe lid zijn zetel kon innemen. Evenals de voorzitter willen ook wij den heer Steens met genoegen in zijn nieuwe functie komen begroeten, in 't vaste vertrouwen, dat hij de gemeenschap en de Ka tholieke zaak wèl zal weten te dienen. 't Eerste punt, waarbij de besprekingen wat hieven steken, was 't van socialistische zijde ge zonden adres, om den burgemeester te bewegen, t verbod voor opvoering van Heijermans' Aller zielen in te trekken. Speciaal de heer Korpel stond weer op de roode bres, maar de burge meester liet zich niet beïnvloeden en bleef hij zijn eenmaal gedane uitspraak. Hierna ging 't langen tijd'zonder sloppen voort, tot 't laatste agenda-punl aan de orde kwam 't voorstel van B. en W. om de bouwver. „Volkshuisvesting" jaarlijks met 3000 te steu nen. Aanvankelijk trachtte de heer Swartjes 't voorstel ter nadere bestudeering aan te houden, maar na eenigen helderen uitleg van weth. v. Velzen, legde hij zich bij een directe behandeling neer. Weth. v. Velzen verklaarde o.m., dat de 3000 noodig waren, om de huren van 't blok woningen R, in OudMathenesse, welke in den duursten tijd zijn gebouwd en Jeregeld gedeelte lijk leeg staan, wat te verlagen, zoodat er dan weer kans is, dat alle woningen daar zullen wor den betrokken. „Volkshuisvesting" zelf stelt uit eigen middelen ook 3000 beschikbaar, anders had de gemeente 't ook niet gedaan. Weth. dacht echter vast, dat de gemeentelijke steun lang niet geheel noodig zou zijn. Na nog wat heen en weer gedebatteer werd t voorstel van B. en W. met alleen de stem van Mr. Kavelaars tegen, die er meer voor voelde „Volkshuisvesting." een leening te laten sluiten, aangenomen. I en slotte deelde de voorzitter nog made, dat hij van plan was een commissie van vier raads leden te benoemen, met hem zelf als voorzitter, om over de onlangs ingediende motie van den heer Scheffers inzake uitgesteld pensioen voor na 1925 benoemde wethouders, rapport uil te brengen. Denkt om de klok. Wij herinneren er onze lezers nog éven aan, dat morgen de zomertijd is geëindigd. Men zette dus vanavond, vóór 't naar bed gaan de klok een uur achteruit. m is bekwaam ik leg mijn levensgeluk er in. Dan moet ik dat zeer zorgvuldig behandelen Nu, wees maar fieel bedaard. Ik weet al wat ik doen wil mijn plan is al klaar. En zoodra ik er achter gekomen ben, waarom zij je niet wilde hebben, krijg je dadelijk bericht. Maar telegrafisch, tante. Spreekt vanzelf. Ik weet toch, dat je de minuten telt. U bent een engel, tante Sibylle. Zij lachte. Zeg laat zijn doorluchtigheid dat maar niet hooren die is van een andere opinie. Vorst Egon kuste haar galant de hand. Een engel ben je niet, Sibylle. Maar een verstandige sympathieke vrouw ben je altijd geweest - en een tweede liefdevolle moeder voor mijn zonen. Zij .kreeg een kleur en zag er ongelooflijk jong uit. Och, loop heen, doorluchtigheid, maak mij niet beschaamd. Je hebt anders de noodige keertjes op mij gebromd, als ik naar je zin een te temperamentvollen invloed op je zonen uitoefen de. Vorst Egon zuchtte. Bij Alexander moest ik je inderdaad wat tegenhouden. Vörsten mogen niet al te impulsief zijn. Maar bij Joachim heb ik je toch altijd de vrije hand gelaten. Prinses Sibylle keek Joachim met scheefge- houden hoofd critisch aan. Daarop wendde zij haar blik lachend naar den vorst. Maar zeg, doorluchtigheid, met hem is 't me ook prachtig gelukt, niet Daar moet je toch zelf pleizier in hebben. Vorst Egon's oogen schitterden van vaderlijken trots. Hij antwoordde echter niet en kuste haar slechts nog eens de hand. Toen prins Joachim later zijn vader en tante Sibylle naar het rijtuig geleidde hij zelf bleef op Falkenhausen, waar hij van nu af zou wonen wilde hij tante voor haar zending nog eenige aanwijzingen geven. Zij maakte echter een af werende beweging. Stil zeg geen woordje meer. Mijn plan is nu klaar en je liefderoman ken ik van buiten. Hij drukte haar de hand. Een groet kun je mij toch in elk geval voor je prinsesje meegeven, zeide zij glimlachend. Hij zuchtte. Duizend verlangende groeten O neen, daardoor wordt mijn bagage te zwaar, schertste zij. Daarop reikte zij hem vanuit het rijtuig nog eenmaal de hand, die hij aan de lippen bracht. Met een vriendelijken groet lot de op de breede trappen opgestelde ambtenaren en bedienden reed de regeerende vorst met prinses Sibylle voort naar de twee uren verder gelegen residentie. Toen haar weigering verzonden en haar zuster vertrokken was, wachtte prinses Lolo met zekere onrust af, wat de voorzienigheid haar verder brengen zou. Ten eerste ontving zij reeds den volgenden dag een schrijven van doctor Ilofer. Hij bevestigde de ontvangst van haar brief en verzocht de prinses eenige dagen geduld te willen hebben met de regeling der verdere aangelegenheden. Zoo dra hij op Falkenhausen de noodige zaken ge regeld zou hebben, zou hij zich veroorloven nog eens persoonlijk tot haar doorluchtigheid te komen, om ook haar zakelijke aangelegenheden te komen behandelen. Voorloopig was te harer oogenblikkelijke beschikking bij een nader aan geduid bankier te Weissenburg een som gedepo neerd, waarvan zij te allen tijde kon gebruiken wat zij wenschte. Prinses Lolo snelde met dezen brief naar freule von Birkbuhn. Zoo, Birkhuhntje, nu kan het leven van overvloed beginnen. Hier, kijk maar Ik behoef slechts met dit papier naar den bankier te gaan en dadelijk krijg ik geld zooveel als ik maar hebben wil. O, Birkhuhntje zouden wij beiden wel met gratie geld kunnen uitgeven Zeg, dezen middag moet vypuw Bangemann een fijn stuk kalfsvleesch braden - en chocoladepudding voor dessert. Wat dunkt u, zou ik bij Schwendt een nieuw costuum koopen Of maar dadelijk twee tegelijk Weet u, zoo'n fameus Engelsch wan- delcostuum, zooals ik reeds zoo lang gewenschl heb. En dan nog een wit, uit de mooie, zachte stof, zooals Renate's gezelschapstoilet. Schwendt is tamelijk duur maar dan is 't ook dadelijk klaar. Birkhuhntje stónd ook in vuur en vlam. Natuurlijk, kindje, wat goede kleedercn moet je hebben. Het wordt tijd, dat je eens wat behoorlijks kunt aantrekken. Het prinsesje zuchtte van geluk. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT R 4^ T(-Ï'>fnnn Ivitovnnmmnnaol QS D^.< K..,. OU .v ai tut<aoauRVi5tcu wuiUCJJI JUO CIVCT1U. v. ROSSEM's „STER-KOFFIE"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1