DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Prinses Lolo. FEUILLETON. 48ste Jaargang. Maandag 5 October 1825. No. 14808 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 3ii. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r te ntifin: 15 regels 1.75 tlke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevaüenverzekcring i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2ÜÜ bij verlies van een hand. voet ot oog f 200 bq dood f 200 bij verlies van een duim; t 81) bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekerii ------ anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoII. Algem. Verz.bank Schiedam ^oitenlaiidaeh Nlenwa. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Over het programma der onderhandelingen, die heden beginnen, verklaarde dr. Benesj, dat deze zullen aanvangen met een bespreking van de beginselen van het garantiepact. Dan zullen de arbitrageverdragen te berde komen. Of die gemeenschappelijk of afzonderlijk zullen worden behandeld is een kwestie van tactiek. In de eerste plaats zal liet Rijnpact besproken worden. In het geheel zullen zes diplomatieke docu menten behandeld moeten worden het Rijn- pact. vier arbitrageverdragen, het garantie verdrag met Cechoslovakije en het Poolsche arbitrageverdrag. Volgens dr. Benesj bestaan tusschen de gë- aliieerdcn en Duitschland in hoofdzaak de volgende meeningsverschillen ten eerste de formuleering van hef arbitrage-garantieverdrag, en ten tweede de omvang der garantieverdragen. De bisschop van het kanton Tessino heeft gistermiddag in een door hemzelf geceleDreerde, godsdienstoefening in de kerk van San Antonio te Muralto, den zegen Gods afgesmeékt voor het welslagen der werkzaamheden van'de te houden conferentie. De Duitsclie rijkskanselier dr. Luther en de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken dr. Stresemarm hebben g ster voeling gezocht met de vertegenwoordigers der openbare mee ning, die zich "in zeer grooten getalen in Lo carno hebben verzameld, ten einde hen omtrent het standpunt van Duitschland in de kwesties de conferentie rakende, in te lichten. In antwoord op een hem gestelde vraag- om trent het karakter der conferentie van Londen sprak Stresemann van een „derde conferen tie", waarop wellicht het veiligheidspac defi nitief zou kunnen worden afgesloten. Uitjgjdeze—uitlatingtrokken de hoorders de conclusie, dat men zich aan Duitsche zijde den gang van^zakenjjongeveer^als volgt voorstelt Op de conferentie van Locarno zullen bespre kingen plaats vinden over het Westelijk vei ligheidspact, welke eventueel tot een vergaan de overeenstemming in de kwestie van dit pact zullen leiden. In aansluiting aan deze onder handelingen zal, eveneens te Locarno, worden onderhandeld over de Oostelijke arbitragever dragen, die wellicht ook reeds te Locarno voor een latere ratificatie door de parlementen zou den kunnen worden rijp gemaakt. Ten slotte zou dan, op een latere conferentie, na besprekingen metderegeeringen en goedkeurin door de betrokken parlementen, het geheele sy steem van het Westelijk veiligheidspact en de Oostelijke arbitrageverdragen worden onder teekend. Daar dit program ook in het plan der Eng 1- sche regeering schijnt te liggen en het afsluiten van het veiligheidspact door de geallieerden aan de voorwaarde van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond is verbonden, is het niet uitge sloten, dat deze conferentie indien de onderhan delingen gunstig verloopen, tegelijkertijd met Duitschlands opneming in den Volkenbond zal plaats vinden. Het uiterlijk kader der conferentie die heden in het „Pretoria", het paleis van justitie te Locarno, zal worden geopend, is gisternamiddag in besprekingen tusschen de vertegenwoordigers der geallieerden, die vervolgens bij de Duitsche delegatie een bezoek hebben gebracht, overeen gekomen. Uit een uitlating van dr. Luther kan 51) O, zeg hoe zal 't mij toch wel te moede zijn uitsluitend nieuwe kLeren niet meer uit de tweede hand. Nu, u moet natuurlijk ook wat nieuws hebben. Uw zwarte zijde springt binnenkort uit elkaar. U krijgt er ook een fijn coetuum -van zwart laken bij, waar u warm inzit En dan koopen we allebei een mouwen hoed, en schoenen, en handschoenen Hemel, kindje niet dadelijk zooveel in eens uitgeven We motten toch eerst eens van doctor Hofer vernemen heoveel je eigenlijk per jaar besteden kunt. Jk heb ér geen flauw ver moeden van. O, maar ik geloof, dat 't verschrikkelijk veel is een tienduizend mark zeker t— of nog meer. Misschien toch wel ook minder. Maar voor een nieuwe uitrusting voor ons beiden moet 't in elk geval genoeg zijn. Een beetje lichtzinnig moeten we in het begin bepaald zijn clan weten wij ten minste ook eens wat 't is om geld uit te geven. We zullen nu maai' dadelijk op weg gaan. Wat dunkt u duizend mark kan ik mij om te beginnen wel door dien bankier laten geven. Birkhuhnlje schrok. Duizend mark Kind, dat is een, klein véfc mogen ^laar nadat zij nog wat heen en weer gerekend Aig. Sehied. Adm. Kantoor Lange Haven 71. Telef. 841. Dire ti- A. J. G. VAN OPPEN. Ill B11A A K VER ZEKE KI i\ G men opmaken, dat de zittingen der conferentie waarschijnlijk afwisselend door de leiders der delegaties zullen worden gepresideerd. HANDELSVERDRAGEN. Omtrent den inhoud van het Duitsch-Russi- sché handelsverdrag wordt gemeld 1. dal het beginsel der meestbegunstiging wedërkeerig is 2. dat het verdrag zich wat Duitschland hef reft, niet uitstrekt tot de Oostelijke staten, die tot, de Sovjet-unie behooren, in hel bijzonder niet tot Mongolië en de Mandsjoerijsche zone 3. dat Rusland een vergunning tot uitvoer in Duitschland van 40.000 Zuid-Russische var keus ónder de gewone quarantaine-voorwaarden verkrijgt 4. totdat het handelsverdrag in werking treedt blijven de gewone invoertarieven gelden. Voor den Duitsch-Russischen handel zal Koningsbergen zijn haven openen. Reeds in Augustus jl. is tusschen Duitschland en Rus land een spoorwegovereenkomst afgesloten. Te dien einde zal een groot gedeqlte der te Konings bergen in den laatsten tijd aangelegde opslag plaatsen, aan de Russische regeering ter beschik king worden gesteld. Onmiddellijk na afsluiting van het handels verdrag zullen de onderhandelingen aanvangen over het bijzondere verdrag tot regeling der invoertarieven. De Poolsche delegatie voor de Duilsch-Pool- sche handelsvcrdi-agsbesprekingen is van War schau naar Berlijn vertrokken. De delegatie zou van de regeering de opdracht hebben ontvangen, de onderhandelingen te voeren op basis der Duitsche voorstellen. AMERIKA EN FRANKRIJK. President Goolidge betreurt, dat geen volledig accooid in zake de Eransch-Araqr i kaande he schuldenkwestie tot stand gekomen is. Hij is er echter van overtuigd, dat de getroffen tijde lijke regeling Frankrijk in staat zal stellen zijn economische positie te verbeteren. MAROKKO. Terwijl de Fransche troepen in het Oosten zich tot een tweeden beslissenden aanval voor bereiden, wordt in de andere sectoren met succes tegen de vijanden geageerd. Deze vertoont duide lijk teekenen van verslapping. Alle beschikbare troepen zijn thans tot het offensief overgegaan. BRAZILIË. yolgens een bericht uit Buenos Aires zijn 3000 man Braziliaansche troepen naar het zuiden gezonden, om de uit Uruguay in de provincie Rio Grande do Sul binnengedrongen revolution- nairen te verdrijven. van 2400 te ontslaan. Het bedrijf moest reeds cenigc dagen geleden sterk worden ingekrompen, daar de looneischpn der installateurs niet waren ingewilligd, waarop deze in staking waren gegaan Hierdoor trad .in het bedrijf een ernstige storing in. Uil Florence. Luporini, lid van hel fas cistisch bestuur van Florence, is gisteravond ge dood. De dader, die door een woedende menigte achtervolgd werd en gepakt is ernstig gewond. B 1 ut li e h a 4. Ultimatum aan Wilton. De afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Nederlandsehen Metaalbewerkersbond vergader de eergistermiddag met haar leden, werkzaam bij de firma Wilton te Rotterdam, ter bespre king van de met 1 October in werking getreden nieuwe overwerkvergunning, waarbij de werk tijd met een uur verkort wordt. De firma Wilton had medegedeeld, dat dit uur Miet zou worden betaald, zoodat de arbeiders een uur loon minder zouden ontvangen. Van begin Fe bruari af was reeds de werktijd bij gedeelten teruggebracht van 5G1/, tot 54 uur. Ook deze 3Vs uur beteekende voor de werklieden inkom- stenvermindering, omdat ook deze uren niet betaald worden. Ook was in 1923 bij invoering Van de 56-urige werkweek het uurloon evenredig verlaagd. In een uitvoerige uiteenzetting betoogde de voorzitter, de hoofdbestuurder C. Oosterhoorn, dat de arbeiders deze nieuwe loonsverlaging niet mogen aanvaarden. Met algemeene stemmen werd ten slotte aan het bestuur opdracht ge geven het het personeel van Wilton te ver gaderen en een ultimatum te stellen. Dit ulti matum zal bevatten den eisch tot terugkeer naar de 48-urige werkweek en herstel van de lqbnën van vóór Augustus 1923. Des avonds vergaderde de afdeeling met het personeel van de N.V. Scheepswerf en Machine fabriek P. Smit Jr. Ook deze vergadering was druk bezocht. De heer Oosterhoorn behandelde onk hier de nieuwe overwerkvergunning, waar bij voor de firma Smit is bepaald dat, wanneer het werk aan de ijsbreker voor Finland is afgeloopen, de werktijd ook tot 53 uur zal wor den teruggebracht. Daar nog nieL bekend is, wanneer tot de 53-urige werkweek zal worden teruggekeerd en evenmin vast staat of dan de huidige weekloonen zullen worden gehandhaafd, droeg de vergadering het bestuur op zich in verbinding te stellen met den Metaalbond en de directie van de firma Smit, ter bespreking van een regeling van den werktijd en de loonen. De vergadering sprak zich nadrukkelijk uit, dat indien geen bevrediging hieromtrent werd ver kregen, ook bij de firma Smit een zelfde ulti matum zal worden gesteld als hij de firma Wil ton. ALLERLEI. Uil. Berlijn Zaterdagmorgen heeft de directie der „Telephon- und Telegrapher»werke Mix en Genest" besloten, al haar arbeiders ten getale hakden de keukenmeid, hei-kamermeisje en Bifelke moesten toch ook een weinig in dt vreugde doelen en liet prinsesje was,er zoo gelukkig mee, oni nu ook ecus geschenke te kunnen koopen na al het gereken dan begrepen zij, da- duizend mark maar nauwelijk genoeg zou zijn. +-- Hot is stellig niet erg, Birkhuhnlje. Be denk toch.maar eens, ik krijg immers een half mitlioen. Dat ia vijfmaal -honderdduizend mark, zeme het prinsesje ijverig. Zoo gingen zij dus,naar den bankier on haalden duizend mark. Dal liep van een Kien dakje. De bankiermaakte- volstrekt geen bezwaren en truikclde van l.outt i eerbied over een berg „door- luchtigh; den De gpede Wassenburgers wisten reeds, dat prinses Lolo een groot-e erleni - gekre gen had en dat prinses Renatc vertrokken was. Zij verdrongen zich nu achter hun venster- en aap hun .leuren om het prii.se-je te zien en zoo mogelijk een-groet van haar te krijgen. Prinses Lolo genoot met de volle óni vsiikciijk li 1(1 van een vroolijk kind van dèze.a eerRen indooptocht-. En terwij. zij met Birkhuhnlje van winkel tot winkel «nelde, ontstonden er nieuwe wen.se hen,' we.k'er vervulling tevens be paald noodzakelijk bleek te zijn. Een nieuwe, g<- makkelijkë meubels moest mén beslist hebbe l en iii de kextken voor vrouw Bangemann een gas kachel, waa. zij reeds zoolang naar verlangd had. Eri Bfeike zou een m.t leder overtrokken leu ningstoel krijgen en een nieuw kunstnest voor zijn, kanarie. En mooi mutsen en schorten voor de keukenprinses en voor het kamermeisje. Ook De radio-commissie. Het is bekend, dat de oud-Minister Posthuma min of meer was opgedrongen als rapporteur in. samenwerking met een departementsambte naar over de eventueel door de regeering te treffen regeling in zake radio-uitzendingen hier te lande. „Het Volk" schijnt zich te verwon deren, dat de „definitieve voorstellen" van den oud-Minister ter zijde schijnen gelegd. Voor die verwondering zou evenwel geen grond bestaan, indien aan „Het Volk" de eenzijdigheid bekend ware dezer voorstellen, die ten eenenmale de wercl cr nog een gouden broche voor vrouw Bange mann en een fraaie pijp met het p'orrret van Bis marck voor Bielke aangeschaft. ,Hct bleek, dat de duizend mark niet voldoende waren men moest nog eens naai' den bankieis om nog eens duizend mark to halm. Doodverlegen vroeg het prinsesje of zij dit tweede duizend kon krijgen. De bankier ver- 'zv-kerdc, dat liij zonder bezwaar hot tienvoudige zou kunnen uitbetalen. Birkhuntje remde ontzet. 'Loch verliet het prinsesje den-bankier niet., voor dat zij nog twee duizend ontvingen had. Kind, steunde Birkhuhntje, dat zijn nu 1 drie duizend mark. Het prinsesje lachte. U ziet toch, dat '1 geen moeite kost. O, en hef, is zoo heerlijk, om zoo maar raak te kunnen koopen. Neen, vandaag mag u mets zeggm. We zullen nu eerst eens naar .di n lunchroom van Zumpe gaan en daar nomen we dan soui'flé's mei slagroom.Zeg, die smaken zoo heerlijk Ik ben daar al eens met Ronate geweest. En dan drinkt u er een kopje chocolade bij jawel, het duurt nog zoo lang voor het middag is. En daarna koop- ik voor uw kamér een gemakkelijken divan en nieuwe gordijnen. Voor mij laai ik Ronald's sa lon in orde maken. En die schoenen met bont koop ik toch ook voor u dan heb u 's winters niet altijd koude voeten. Birkhuhntje's protest hielp niets. IIet was ook slechts zwak, waiit de rijkdom steeg ook de goede, oude freule nog 'steeds als een roes naar het hoofcl. Prinses Lolo at vier soufl'lé's op en over- meeningen der christelijke belanghebbenden in dezen miskenden. Ook „Het Volk" zal de bedoeling der Regee ring weten te apprecieeren, die boven het libe rale sectarisme, dat zoolang het monopolie in zake onderwijs enz. behield, een nationale samen werking van alle groepeeringen mogelijk wil maken ver van de eenzijdigheid, waarin de hee- ren Posthuma c.s. de omzendingen hier te lande willen dringen. DaL de heer Posthuma én zijn geestverwanten nu ofschoon daartoe aangezocht, weigeren zit ting te nemen in de Staatscommissie, welke onder voorzitterschap van een meer objectief man als de oud-Minister Ruys de Beerenbroue. een bree der perspectief belooft, moge een teeken zijn van libertijnsehe „lès majesté", doch zal een gelukkiger oplossing van de radioquaestie, dan genoemde heeren voorstelden, niet onmogelijk maken. Verlaging van de post tarieven. Het comité tot verlaging van de poslfarioven is dezer dagen weer bijeengekomen, naar aan leiding van een onderhoud, hetwelk de voorzitter en de secretaris met den directeur-generaal der posterijen hebben gehad. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat het hoofdbestuur der posterij en zich op het standpunt stelt, dat de post er is voor liet publiek, en daarom zooveel mogelijk met billijke wenschen van het publiek rekening moet worden gehouden. Bij het onderhoud, dat enkele weken geleden plaats vond, waren mededeeiingen gedaan omtrent de verlagin gen, die nu op 1 October zijn ingevoerd. Verdere verlagingen worden in verschillende étappes in uitzicht gesteld, doch hieromtrent moeten voor af verschillende berekeningen worden gemaakt, aangezien het sluitend houden van het budget door den directeur-generaal als allereerste nood zakelijkheid wordt beschouwd. Het overschot van 6 millioen gulden kan niet direct dienstbaar worden gemaakt aan de verlaging van de porto kosten een bedrag van 60,000,000 wordt aan salarissen uitgekv .-i! jen,' -otr» den gongharen term te gebruiken, enkele plooien bij de ver mindering van de salarissen-ont aan, moeten worden gladgestreken, en daar zullen wellicht enkele millioenen mee gemoeid zijn. Het comité heeft besloten, een nader onder houd met, den minister van waterstaat te vragen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Oct. in Nederland uitge sproken 113 faillissementen tegenover 100 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van I Januari tot en met 1 Oct. 1925 3233 faillissementen tegenover 3410 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Mr. Zimmerman. De Koning van Italië heelt mr. Zimmerman den commissaris-generaal voor Oostenrijk, het groot kruis van de Kroonorde van Italië verleend. Liniburgsche steenkolenmijnen. De totale netto-productie der gezamenlijke Limburgsche Steenkoolmijnen bedroeg over de maand Augustus jl. 613.543,41 ton. ;Het aanta' arbeiders aan aje mijnen bedroeg legde daar tusschenin, wal er nog al zoo gekocht moest worden. Vandaag zouden zij slechts het „noodigste" koopen. Morgen en overmorgm kwa men er immer» ook nog dagen, En .toen keek het prinsesje opeens weder heel droom erig het markt plein over. Zou ik nu spoedig bericht Van hem krij gen, Birkhuhntje Vinc't u ook niet, dat hij wel reeds wat van zich had kunnen laten hooren Birkhuhntje vond het ook wel. En nu bouwden zij in allerijl een paar luehtka»teelen voor de toekomst. Maar toen lokte hen toeh weder de lust lot inkoopen en spocd'g trokken zij er weder op uit. Doodmoe, maar gelukkig als kinderen, kwa men zij een uur later dan gewoonlijk aan den disch. Gelukkig had vrouw Bangeman die ver traging voorzien en zoo kwam dat luxueuse kolf» gebraad in allerheerlijk»L,cn toestand ter tafel. Niettegenstaande de vier souffle's deed het prin sesje liet alle eer aan ex ook de chocolade-pud- oing kwam flink tot ziju recht. liet prinsesje verheugde zich nu zeer op het aankomen en uitpakken van al die inkoopt n,din thuis bezorgd zouden worden. Na tafel ging zij met. Birkhuhntje liet park in, nadat zij opdracht gegeven hadden, dat alle pak ken, die bezorgd zouden worden, in de eetkamer opgestapeld moesten wórden. De gekochte meu belen zouden eerst in de volgende dagen afge leverd worden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT "ajwvs -J - ïclT v -HA VvsL-m "ic.rr 3V.88 5 m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1