DAGBL&D VOORS&HSEBMM Em OMSTREKEN* FEUILLETON. Prinses Lolo. 4&ale iami-yaiiy. Piusday October 1925 37» Uratis-Ongevallenvcrzekermg i 500 bif levenslange gcheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, anderen vinger. De verzekering wordt ge voet oï oog f 200 bij dood i 1200 bij verlies van een ewaarborgd doe? deN.Holl.Aigem.Verz.b&nk Schiedam MAASBANK I Lange Haven 77. Teief. 941. li i a a e a I a d. 4 BureauKOEMARKT 4. Telefoon bntemunninnaal 83 Postbus:- 38. Abonnementen per 3 maanden 12.70, per week 20 eenifranco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertentién; 15 regelt 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 ma»l plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 et, per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden.,Incassokosten worden berekend. E» DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Kort na elf uur gistermorgen werd de confe rentie door Chamberlain geopend. De burgemeester van Locarno heette de di plomaten hartelijk welkom en wees er op, dat Zwitserland en de stad al het mogelijke hebben gedaan om de conferentie technisch .voor te bereiden, teneinde haar in een waardige om geving te doen bijeenkomen. Chamberlain dankte den burgemeester in hartelijke bewoordingen. Daarop verliet de burgemeester de zaal en begon de eerste zitting onder voorzitterschap van Chamberlain. Deze eerste zitting was om circa halfeen ge ëindigd, waarna de delegaties de zittingszaal verlieten. Eerst verschenen Briand en de Fran- sche delegatie, vervolgens Vandervelde en de Belgische delegatie, daarna dr. Luther en dr. Stresemann, die allen vergenoegd glimlachten, liet geheele gezelschap,, moest een oogenblik halt. maken, teneinde..zich door dc fotografen te laten vereeuwigen.De fotografen hadden nogal werk allen t,.e groepeeren, zoodat ten sloLte dr. Luther vroeg, of. men nu eindelijk kon door- loopen, hetgeen aanleiding gaf tot een algemeen gelach. Over het behandelde lieten de leden der dele gaties n.ets uit. Zij wezen erop, dat door den dienst der persconferentie een gemeenschappe lijk communique zou worden opgesteld en ge publiceerd. Dit officieele communique luidt als volgt „Als basis der onderhandelingen is het te Londen ontworpen veiligneidspact genomen en voorstellen, met name van de Duitsche,' doch ook van de Eransche delegaties, welke daarop betrekking hebben, zijn zonder debat naar de besprekingen der juristen verwezen, die heden middag en morgen zullen plaats vinden. Ov.er enkele der artikelen van het ontwerp waar omtrent reeds algeheeie overeenstemming be stond, zal geen debat plaats vinden, terwijl andere voor de plenaire zitting blijven voor- behouden, speciaal de kwestie van Duitsch- lands toetreding tot den Volkenbond." De besprekingen der juristen van de vijf delegaties hebben om vier uur plaats gevonden, en wel tusschen dr. Gans voor Duitschland, Cecil llurst voor Engeland, Fromageot voor Frankrijk, Rollin voor België en Pinotti voor Italië. Na deze eerste besprekingen die natuurlijk eveneens geheim zijn, zullen de rechtskundige adviseurs der vijf regeeringen zich reeds spoedig met de moeilijkste kwesties van het geheele verdragssysteem hebben bezig te houden, name lijk met de kwestie der Oostelijke arbitrage verdragen en de Duitsche reserves ten aanzien van artikel 16 van het Volkenbondsstatuut,. HANDELSVERDRAGEN. De Raad van Volkscommissarissen te Moskou heeft, gister de door de Duitsche en Russische delegatie ontworpen verdragen en handels overeenkomsten goedgekeurd. GRIEKENLAND. In staat van beleg. De Grieksche regeering heeft den leider der Republikeinsche Unie, Papanastasioe en de beide 52) Het prinsesje geleidde Bi rk hu lintje als ge woonlijk naar de sluimerbank. De zon scheen zoo warm en helder, en dat middagslaapje in de buitenlucht bekwam de oude freule zoo goed. Prinses Lolo ging dan alleen verder hel park in en zocht haar heiligdom op. Droomerig keek zij door het venster naar liet'groen. Vandaag zou wel geen frissche, vroo- lijke mannenstem door het Venster naar binnen roepen Goeden dag, prinses Lolo Ach, wan neer zou zij dat weder hooren Bang en ver langend klopte haar hart. Hier scheen haar ziel dichter bij den geliefde te zijn. Hier had zij im mers haar gelukkigste uren met hem doorleefd. Wan&eer zou hij terugkomen Deze vraag stelde zij zichzelf telkens en telkens weder, zooals zij reeds zoo vaak gedaan had. Birkhuhntje had gister tot haar gezegd Als hij eens nooit terugkwam, kindje, als hij eens slechts met je gespeeld had Wat had dat haar hartje pijn gedaan. Neen dat was niet mogelijk. Dan zou zij haar geloof in alle menschen hebben moeten verliezen. Hij had haar gezegd Ik kom terug, of ik zend be richt. Daaraan wilde zij gelooven, daaraan wilde zij zich vasthouden. Hij kon niet gelogen heb ben. Toch sloop er toen een lichte, twijfel in haar ^iel. Hoe dikwijls was trouwe liefde niet verra- SPAARKAS Rente 4 (Rente op Reüt< Driemaandelijks, he Rentebijschrijving. 3*9u 5 directeuren van het blad „Democrat,i" in staat van beschuldiging gesteld, daar de Republikein sche Unie een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de ontbinding yan het parlement. De drie beklaagden zulW lieden voor den krijgsraad terechtstaan, i Het bericht van dezen stap heeft, groote op winding veroorzaakt, daar Papanastasioe en dc huidige minister-president Pangalos bij het uit roepen der republiek en kort vóór de revolutie nog nauw hebben samengewerkt. lntusschen heeft de regeering Pangalos over geheel Griekenland den staat van beleg afge kondigd. Tot dusverre gold de uitzonderings toestand alleen voor den Peloponesus, S.aloniki, Athene en Attica. Sedert gisteravond is de pers onder preventieve censuur gesteld. I MAROKKO. De Riffs vluchten voor-de Eransche troepen. De Eranschon hebben et-n opmarsch van 4 K.M. voitoom ten noorden van Bao Taza en bereikten de hooge vauei van Wed-Deizert, 2ö K.M. ten noorden van Kiffano,. zonder einstigen tegen stand. Talrijke stammen hebben hun onder werping aangjiioden. Twee F'iansclre vtiegers hebben een nood landing moeten maken in een kamp van de Ruls. /tij Weigji'uen zich over te geven, waar na zij g /dood werden. Verder heeft Aod-ei-Krim zes der Riffs laten omorengen, omdat hij de Eransche vliegers levend in handen wndo krijgen. uit Aihucemas wordt g-eineid, dat alles kalm is, terwijl er geen fceekenen van vijanden zijn te naspeuren. Primo do Rivera is te Tetoean terug gekeerd en heeft orders gegeven voor het in richten eener militaire basis voor de wmter- eampagne. Het offensief Legen Ajdir kan vrijwel als geëindigd worden beschouwd. Het schijnt, zeer wel mogelijk, dat de vcrdeic voorwaarlsche beweging nier eerder dan in het aanstaande voorjaar zal worden voortgezet. De ripaansche overwinning bij Alhucemas schijnt volkomen. Abd-et-Krim is naar het Zuiden gevlucht en het laatste bericht omtrent zijn verolijl'plaats was, dat, hij zich bevond te Boeham, m Djebe.1 Hammoem, ongeveer 12 mijlen van Adjir, waar hij, naar men zegt, zijn verdedigingsmaatregelen treft. CHILI. De politieke partijen van Chili hebben Emilia- no^Figueros aangewezen als eenig candidaat voor het presidentschap van de republiek. Figueros heeft deze candidatuur aanvaard. In 't geheele land heerscht rust. ALLERLEI. Uit Breslau De directies der steenkoolmijnen in Neder-Silezië hebben met ingang van gister alle arbeiders, ten getale van circa dertig duizend, uitgesloten, als protest tegen het bindend ver klaren door het rijksministerie van Arbeid der arbitrale uitspraak, waarbij een loonsverhooging den, hoe dikwijls werde niet gocdgeloovigo har ten bedrogen. Als dat ook eens haar lot moest worden Zij sprong op en strekte de handen als'af werend uit. Voor haar oogeii doemde het marte laarschap der vrouw op, die wachten moet, wachten, tot de man het verlossende woord spreekt.' Haar zachte, jóng 'gezicht kreeg een lichten Tijdenstrek', ontstaan uit aiig.it en ver langen. - Lieve Heer, lieve Heer laat dat niet toe- hij mag mij niet veigeten 'of verraden' - neen, dal laat U zeker niet toe.Ik bemin hem toch zoo, zoo onuitsprekelijk'. En als ik hem bet kan toe- bchooren dan ach, dan heb ik nergens ter wereld meer 'vreugde aan, Laar mij dezén ecni- gen mensch. Lieve Vader in den hemel, 'dezen eenige, voer hem tol mij terug ik smeek het ik bid het. Zoo bad zij uit natuurlijken drang en drukte do handen vast op het hart, als vreesde zij, dat de kracht harer liefde het ,zou doen breken. Daarop sloot zij Me deuren vensters weder en liep toen langzaam door het park terug. Toen zij al dicht bij de «luimerbank gekomen was, kwam Bielke haar opgewonden tegemoet gedraafd. Prinsesje, prinsesje er is bezoek Wilt u gauw naar liet kasteel komen Het prinsesje, óp de sluimerbank wijzend, maakte levendige gebaren tegen hem. Schreeuw toch niet zoo, Bielke. .Je zou freule Von Birkhuhn nog wakker maken En bezoek is er gekomen Toch zeker niet voor mij van zeven procent aan de arbeiders is toegekend. Uit Florence De moordenaar van den Zaterdag alhier vermoorden fascist Lupini, die .zooals gemeld, door de woedende menigte werd mishandeld, is aan de bekomen wonden over leden. Oók de maximalist Gonsolo werd bij deze gelegenheid gewond. De rust. is thans volkomen hersteld. -Uit, Warschau Dc politie arresteerde in Wolliynië nabij de Sovjetgrens 80 roode spionnen waaronder verscheidene Sovjetbeambten. Te vens nam zij belangrijke documenten en pas poorten in beslag. Een nationale radio-omroep. De instelling van de commissie, die op korten termijn advies over het omroepvraagstuk zoef hebben uit te brengen kan waarschijnlijk reeds heel spoedig verwacht worden. Niet alleen zijn de personen, die de minister van waterstaat' ervoor op het oog heeft reeds uitgenoodigd maar van hen allen op e< n na is ook reeds ant woord ontvangen. Het is de bedoeling van den minister de commissie zoodra hij de personen ervoor bijeen heeft te benoemen, te instatleeren en aan hot werk te zetten, zoodat het rapport van haar werkzaamheden binnen den kortst mogelijken tijd kan verschijnen. Voor het be handelen van technische vraagstukken zal aan de commissie een klein comité van deskundigen worden toegevoegd. Kapelaan ITooyman, van Zwolle, heeft ge sproken over De roeping van het R. K. deel der Nederlandsche natie. Rond van R. K. werkliedenvereenigingen in lief aartsbisdom Utrecht. Deze bond heeft te Deventer zijn centrale raadsvergadering gehouden. Daarin waren ver tegenwoordigd 93 afdeelingen met 142 afge vaardigden. Voorzitter was de heer H. Brouwer, van Hilversum. Deze deelde mee, dat het bestuur hleft besloten, mede te arbeiden in de Neder landsche vredesactie. Hel jaarverslag vermeldde, dat de bond een stabiel ledentél heeft van rond 20,000 leden. Het is een klein weinig achteruitgegaan. De rekening over 1924 vermeldde aan ont vangsten en uitgaven een totaal van 36,462.27, met een batig saldo van 5033. De balans sloot met totaalcijfers van 17,381 en een bezit van 13.175.' De begrooting voor 1926 is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf met 33,750 en een post voor onvoorzien van 676. Met drie stemmen tegen besloot de vergade ring, op voorstel van het bestuur, de plannen tot stichting van een eigen brandassurantie niet uit te voeren, wijl deze plannen geen levens vatbaarheid bleken te bezitten. Als voorzitter is herkozen de heer H. Brouwer, te Hilversum. Aangenomen is een praeadvies van het hoofd bestuur, waarin dit toezegde, zich te verstaan niet het R. K. Werkliedenverbond, om een actie te ontwikkelen tot vermindering van belastingen op eerste levensbehoeften. Aangenomen werd een voorstel-IIuissen, om te pogen, dat voor herhalingsoefeningen opge roepen arbeiders vergoeding daarvoor ontvangen. De heer H. Brouwer, van Hilversum heeft over het ziekenfondswezen in Nederland ge sproken. Zeker, voor uwe doorluchtigheid Wie is cr dan, Bielke O, hemeltje prinsesje zal wel erg ver wonderd zijn een hooge, voorname dame met wit haar on zwarte oogen. Een kame nier heelt zij ook bij zich en ik moest prime je maar zeggen, dat prin es Sibyllc von Schwart- zonfels er was. Prinses Lolo zag er bleek van uit. Prinses Sibyllc? Dat is toch niet mogelijk, zeide zij opgewonden. Zeker, prinsesje, die dame zeidc het zeer duidelijk. En nu zit zij in den salon te wachten. Mel,a kon natuurlijk volstreekt nier. met zulk voornaam bezoek omgaan en het was maar goed, dat ik er juist was. Ik zeide dadelijk Uwe door luchtigheid moge zoo goed en vriendelijk wezen, hier in dezen salon binnen te treden en plaats te nemen. Dadelijk zal ik hare doorluchtigheid prinses Lolo, kennis geven. Hare doorluchtigheid prinses Lolo, wilde zich wat vertreden in het park. Ja, zoo zei ik 'het en toen klopte hare doorluchtigheid mij op den -chouder en lachte mij toe met haar zware oogen en zij zeide Goed zoo, beateBielke,roep mo je doorluchtigheid maar Waarachtig „bede Bielke" heeft zij gezegd. Writ ik maar hoe die allerdoorluchtigsto prinses mij zoo dadelijk kende. Het is merkwaardig, hoogst merkwaardig. O, ja cp dan heeft hare doorluchtigheid nog grvraagd of haar doorluchtigheid prinses Rcnate reeds Vertrok ken was. En ik heb geantwoord: .Ja. Godzij dank" en toen heeft die hoögo dame toch ge lachen en toen wenkte zijdat ik maar gaan moest En hier ben ik nu. Al te eenzijdig. Thans, nu de samenstelling van de nieuw benoemde Bezuinigings-eommissie, die onder Oud-minister Pop haar werkzaamheden zal aan vangen, bekend is, moeten we nog eens herhalen, wat we reeds opmerkten, toen de benoeming „dreigde." Fentener van Vlissingen, Kalff, van Royen, de Vooys en Westerman, het zijn alle bekende hamen van hoogst bekwame mannen. Inzoover kan men zeggen, dat deze Commissie voortreffelijk is saamgesteld. Maar schrikkelijk eenzijdig Zoo zegt nu ook het „Centrum" terecht. Geert enkel man van rechts kreeg er een plaats in.'' En het zou toch niet moeilijk vallen, om naast deze vijf namen er vijf andere te plaatsen, van niet minder goeden klank, en die door Rechtsche mannen gedragen worden. Van Minister Colijn valt. ons dit tegen. Immers ook hij is van meening, dat de dagen, waarin het intellect geacht werd alleen ter Lin kerzijde gevonden te kunnen worden, tot den volmaakt verleden tijd behooren. Maar dan moet men aan dien ouden waan geen nieuw voedsel gaan geven." Mr. A. R. Zimmerman. Naar aanleiding van een in sommige bladen opgenomen bericht verzoekt mr. A. R. Zimmer man ons mede te deelen, dat bij geen enkel on derhoud, dat hij te Weenen met een journalist of een correspondent van een persbureau gehad heeft, over de mogelijkheid eener benoeming tot. gouverneur-generaal van Nederlandsch lndiö gesproken is. De Beziiinigingscommissie. De minister van financiën zal Vrijdag na middags half drie de Bezuinigingscommissie in haar nieuwe samenstelling installeeren. De Tvvenfsche bruiloften. Zondagmorgen is 'in- alle kerken van Twenthe eên brief voorgelezen van den Aartsbisschop over de misbruiken bij bruiloften en welke hoofdzakelijk bestaan in de uilgebre dheid van het gelal genoodigden, in de toename van het drankgebruik en in de verlating van het uur van vertrekken. Na de gevolgen van deze misbruiken opge somd te hebben en gewezen te hebben op den ernst van den huwelijksdag, geeft. Z. D. H. de volgende voorschriften 1. In de- toekomst alleen te verzoeken de naaste familieleden tot cn met den 2en graad, degenen, met wie een der familieleden vaste geoorloofde verkeering heeft, buren, onder- hoorige woonders of den landheer, do h geen klanten en hun dienstpersoneel. 2. Niet naar een bruiloft te gaan indien zij niet behooren tot bovengenoemde familie of buren. 3. Kinderen en huisgenooten te verbieden naar een bruiloft te gaan, tenzij zij behooren tot de naaste familie of buren. Kinderen beneden 16 jaar mogen nooit op een bruiloft komen. Prinses Lolo gevoelde zich eenigszins ver ward. Wat kop dit bezoek tebeteekenen heb ben? Prinsc s Sibyllc hier ift Weissenburg in het bescheiden prinsessenkasteolljo Zij herstelde zich. Bielke, ga jij freule Von Birkhuhn wekken maar zacht en voorzichtig, dat zij nier. schrikt. Vraag haar om dadelijk naar binnen te gaan en zich gereed te houden als ik haar mocht laten roepen. Ik ga vast, opdat haar doorluchtigheid niet al te lang zal moeten wachten. Jawel. Uwe doorluchtigheid kan zich ge heel op mij verlaten, antwoordde Bielke en be gon al meteen op de Iconen te balanceer, n, om de oude dame niet te onzacht uit haar sluimering te wokken. Prinse Lolo snelde naar lmis en bekeek zidi- zö'f onderzoekend. Eigenlijk was zij volstrekt niet op bezoek voorbereid, vooral niet op zulk hoog bezoek. Zij droeg een eènvoudjgen plooirok en een linnen blouse, zooals zij thuis steeds gedaan had. Maar zij kon zich natuurlijk nu niet eerst gaan verkleeden. In dc gang zai m vrouw Bro- schinger op de witgelakte bank. M ;La kwam toesnellend en meldde prime.-. Lolo nogmaaL het bezoek. Mevrouw Broschinger stond zoo vlug mogelijk op, maakte e.-ne rcverancc, toen zij hoorde, dal. Meta, die jong.:, eenvoudige dam met doorluchtigheid aansprak. De prints knikte de oude dam vriendelijk toe, hing haar ouden, gedeukt.cn si roohoed aan den kapstok en streek zich snel voor dén spiegel het haar wat giad. Daarop trari zij den salon binnen, waarbij Meta de deur voor haar opende.(Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1